gewond zijn. De daders zijn onherkend In een naburig bosch gevlucht. Er zijn dadelijk buitengewone maat regelen getroffen. BINNENLAND. Met licht rijden ook bij Natrium-lampen? Op den rijksweg te Oeleen welke door natriumlampen is verlicht, werd prof. dr. Ir. H. Gelissen bekeurd door den burgemeester van Oeleen wegens het rijden In een auto, die niet was voorzien van de voorgeschreven ver lichting. Bij het opmaken van het proces verbaal beriep prof. Qelissen zich op overmacht. Hij voerde tot zijn verde diging aan, dat op dezen weg, met een verlichting waarbij men nog scher- per ziet dan In het zonlicht, het verkeer eerder in gevaar wordt gebracht door met licht te rijden, dan wanneer men zonder verlichting rijdt. De hoogleeraar meende, dat hij, indien hij voldeed aan art. 16 van het motor- en rijwielreglement (dat verüch- ting na zonsondergang voorschrijf!), In strijd kwam met art. 22 der motor- en rijwlelwet, waarbij het den bestuurder van een motorrijtuig verboden is op zoodanige wijze te rijden, dat de vrij heid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of In gevaar gebracht. De burgemeester ging niettemin tot vsrbaliseering over en Vrijdag 23 Juni a.s. zal deze zaak voor het kantonge recht te Slttard dienen. De beslissing van den kantonrechter wordt met groote belangstelling tegemoetgezlen. De piloten der K. L. M Einde Mei hebben de piloten der K.L.M., zooals men weet, hun ontslag aanvragen, die zij tegen 1 Juli hadden ingediend, voofloopig teruggenomen. Hun was nl. de toezegging gedaan, dat wanneer zij hun grieven bij de commissie van advies aanhangig zou den maken, deze welwillend en ern stig onder het oog zouden worden gezien. Naar wij vernemen, is een uitvoerig bezwaarschrift thans door de vereenl- j ging van verkeersvliegers afón deze commissie toegezonden. De commissie Is samengesteld uit de heeren: mr. C. J H. Schepel, lid van den Hoogen Raad; Ir. J. Bhckstone, lid van den' raad van beheer der K. L. M. en de Oceaanvlfeger Evert van Dijk. Filmindustrie te Eindhoven De voorbereidingen voor een film- industrie van Philips te Eindhoven zijn thans zoodanig gevorderd, dat reed3 in Juli met de opname van een historische geluidsfilm over Willem den Zwijger kan begonnen worden. Werkverschaffing tn Brabant. De minister van binnenlanrfsche zaken heeft een subsidie van 100 pet.j toegekend in de loonen voor de groote werkverscfoaifngsobjecten van het wa- 223 K.P., gedupliceerd met Kharkov; naastliggende stations zijn Metala en Warszawa (Warschau), beide op 7 K P, afstand. Hilversum heeft in het plan 995 K.P. exclusief; naastliggende sta tions zijn Genua en Bratislava, beide op 9 K.P. Hei plan wordt niet onderteekend door Nederland, Zweden, Polen, Fin land, Griekenland en Hongarije. Deze landen hebben besloten op hun tegen woordige golven te blijven, waardoor het gedeelte der lange golven van het plan niet in uitvoering kan komen. In October vergadert de U I. R. te Amsterdam en zal daar een andere verdeeling der lange golven opmaken, waarbij Nederland hoogstwaarschijnlijk op de tegenwoordige frequentie van 160 K.P. zal bleven. 223 Kilo Periode voor Hulzen be- teekent een goflmgle van 1350 M., terwijl 995 K. P. neerkomt op een golflengte van ongeveer 301 M. 160 K.P. is de thans gebruikte golflengte van 1875 M Arrestaties wegens verspreiding van i Chlneesch communistisch pamflet. De politie heeft te Soerabaja en in andere plaatsen, o.a Malang, 19 Chi- neesche onderwijzers en onderwijze ressen gearresteerd, verdacht van de verspreiding In geheel Jndlë gedurende maanden, van een communistisch pam flet in Chineesche karakters. Bij huis zoekingen is veel materiaal ln beslag genomen. Voorkoming van oorlog. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Nederland sche acte van bekrach'.fglng van het verdrag tot ontwikkeling van de mid. delen tot voorkoming van oorlog op hei secretariaat van den Volkenbond te Gerère is neergelegd. Ingevolge deze bekrachtiging is het verdrag aanvaard voor het rijk in Europa, N.'d.—Indlë, Suriname en Currgio. Het verdrag is eveneens bekrachtigd door Noorwegen en Peru. Aangezien het verdrag in werking zal treden wanneer tien staten het zullen hebben bekrachtigd of zullen zijn toegetreden en, gelijk uit het bovenstaande blijkt, tot dusverre aan deze voorwaarde nog niet Is voldaan, treedt het verdrag nog niet in werking. j Rijksbijdrage steunverleening en werkverschaffing. Blijkens een mededeeling in het Weekblad voor gemeentebelangen heeft de Vereenlglng V2n Nederlandsche Gemeenten zich terstond bij het op treden van den minister van sociale zaken tot den bewindsman gewend met een adres, waarin gewezen wordt op de moeilijkheden, welke de ge meenten bij de tegenwoordige regeling van steunverleening en wetkverschaf- fing ondervinden. Algemeen wordt als zeer groot be zwaar gevoeld de omstandigheid, dat de gemeentebesturen niet tijdig weten king van het tekort een bijdrage te vragen van het Rijk ad f 350.000. B. en W. meenen, dat de verhooging der belastingen voor een deel van den middenstand niet te dragen zou zijn. terschap Het Stroomgebied van de Aa welk percentage in de kosfen van steunverleening en werkverschaffing door het rijk a s subsidie zal worden vergoed. Het niet bekend zijn der subsidiepercentages van het Rijk toch ontneemt den gemeentebesiuren de m (gelijkheid om een goed inzicht te behouden in den fhancieelen toestand hunner gemeenten, hetgeen voor een j financ'ee! beleid vooral ln deze tijden niet zonder gevaar is te achten. Een tweede bezwaar ia het uitblijven der betalingen van de subiidiebedragen i lang nadat is gedeclareerd en hst J subsidiepercentage is vastgesteld. Een gemeentebestuur heeft medegedeeld, dat over 1932 ten aanzien van zijn omvattend de steden Helmond en Den Bosch en ongeveer 24 grootere en kleinere plattelandsgemeenten. Aan deze belang'ijke verbeteringswerken, die enkele millloeren vorderen, zullen 800 arbeiders gedurende twee jaar fe werk gesteld kunnen worden. De objecten omvatten normalisatie van de Brabanlsche rivier De Aa van Den Bosch tot Koldonk, verbetering van de Bakclsche Aa en de Kawljsche Loop normalisatie van de hoofdrivier van den Boerdonkschen duiker lot de uit monding van de Bakelsche Aa Daar- naast brengt de bouw vandenoodlge kunstwerken werkverruiming. Boven. RECHTZAKEN. Uitspraken Politierechter 19 Juni '33. J. A. de B., schoenmaker te Wijk en Aalburg, mishandeling, ƒ30 of 30 d. H. I). K., arbeider Genderen, mis handeling, 8 dagen gevangenisstraf. Smaad. P. S., koopman te Sprang, had heel leelijke dingen verteld van een zeke ren B., eveneens te Sprang, en had zich nu te verantwoorden wegens smaad. Verdachte bekende, maar hij had niet de meening gehad om B. te be- leedigen en had daarom ook niet in gezien dat hetgene wat hij verteld had zoo smadelijk kon zijn voor den jon», gen. Een 2-tal getuigen konden niet ver klaren hoe verdachte lot zijn beleedi- gend verhaal was gekomen, maar dat er opzet van beleediging in het spel zou zijn, geloofden geen van heiden. Het praatje was als een vuurt je door het anders zoo rustige dorpje rondge gaan en de familie B. evenals hun zoon over wien het ging, had veel last van het voor hem zoo smadelijke verhaal. De eisch luidde ƒ5.boete subs 5 dagen hechtenis. Uitspraak volgt nader. In de werkverschaffing. H. D. K., arbeider te Genderen, had op 11 Maart in de werkverschaffing te Eethen de voorman Koenraad Faro met het heft van zijn mes geslagen. Wegens mishandeling moest verdach te zich verantwoorden maar was niet verschenen. i Uit het getuigenverhoor bleek dat de ruzie was ontstaan over een klein verschil van 75 cents, waarover de meening van verdachte met Faro ver schilde. Gezien het strafblad van verdachte eischle het O.M. 14 dagen gevangenis straf. Uitspraak volgt nader. dien zijn deze werken van producileven gemeente nog geen enkele afrekening aard, daar duizenden hectaren thans waardelooze grond In de loekomat uitstekende cultuurgrond zullen wor den. Rijksmiddelen weder gedaald. De Rijksmiddelen vertoonen weder een scherpe daling ln vergelijking met de vo.ige jaren. Zij hebben opgebracht over Mei 1933 De opbrengst was in: Mei 1932 Mei 1931 Mei 1930 Mei 1929 Over de eente vijf opbrengst thans In 1932 In 1931 In 1930 In 1929 De Inkomsten *ten leenlngsfonds-1914 Mei 1933 en over Mei 1932 De Inkomsten ten Gemeentefonds: Mei 1933 Mei 1932 Wegenfonds: Mei 1933 Mei 1932 f 35 819.914 f 37 740 701 f 43.215 781 f 50 777.307 f 48.718 947 maanden is de f 159 089 000 f 177.297 000 f 198 072 000 f 220 014 000 f 209 988 000 bate van het bedroegen over f 6.203 876 f 7 493 946 bate van het 10 638 133 12 880 632 2 064 343 1 689 729 De S.D.A.P, en mr. Duys. In een vergadering van leidende personen uit de S. D. A. P. te Amster- dam heeft ir. Albarda het verschijnen van de brochure-Duys scherp afge keurd. De verdeeling der golflengten. Thans is het plan inzake de golf- lengte-verdeeling te Luzern definitief aangenomen, waarin Huizen krijgt heeft plaats gehad. Door de omstandigheid, dat de ge meenten ullkeeringen moeten doei, zonder dat zij de daarvoor toege- zegde subsidie ontvangen, ontstaat bij velen een gebrek aan kasmiddelen. Gewoonlijk dien! men dan een aan vraag bij de regeering in om een voor schot op de subsidie, welk voorschot meestal wordt uitgekeerd. Dit stelsel van incldenteele ullkeering van voor. schotiep brengt veie administratieve beslommeringen met zich. De vereeniging van Nederlandsche gemeenten bepleit daarom een stelsel van periodieke voorschoiten ten be hoeve var. alle betrokken gemeenten een stelsel, gelijk ook op onderwijs gebied toepassing vindt. Helmond ln financleele moeilijkheden. Door de zeer groote crlsislaslen Is de gemeente Helmond in financleele moeilijkheden geraakt. Op de begroo ting 1933 werden de crisisuitgaven voor een tiende gedeelte gedekt. Het resteerende bedrag werd over de eerst volgende jaren verdeeld. Ged. Staten eischten echter dekking voor de volle honderd procent en weigerden de be- grootlng goed te keuren. Daar voor 't to tale bedrag geen dekking te verkrijgen Is, hebben Ged Staten thans aan het gemeentebestuur medegedeeld dat Hel mond als noodlijdend moet worden beschouwd. Om echter steun van het Rijk te kunnen verkrijgen, achten Ged. Staten voor de gemeente noodig, dal de personeele belasting wordt ver hoogd en de gemeente wordt gerang schikt in de derde klasse der gemeente fondsbelasting. B. en W. verzetten zich krachtig tegen deze suggestie en stellen den gemeenteraad voor de belasting over 1933 niet meer te wijzigen en tot dek- BOEKBESPREKING. Hillen Randers: „Was ik maar een jongen". Dat was de stereotiepe verzuchting van vele meisjes van enkele decennia terug, de meisjes die we kennen uit het eerste deel van Jo van Aminers: „Opstandigen". De Robby uit H. Randers „Was ik maar een jongen" is met den grooten voorsprong die het meisje van nu heeft boven het meisje van toen nog lang niet tevreden en zij meent dat de „struggle for life" gemakkelijker te strijden is met een jongensbroek aan. In het hoek bemerken we er echter niet veel van waarom ze dat meent, want al is de levensrichting aanvan kelijk niet de door haar zelf gekozene, ze slaagt daarin toch uitstekend en in het happy end van het boek komt ook voor haar het groote Begin waar voor al het andere slechts proloog was. Hellen Randers beschikt over veel goede kwaliteiten om een hoek voor onze grootere meisjes te construeeren, haar stijl is af en toe nogal geforceerd en onze bakvisschen zijn, ook wat dit betreft, vrij kieskeurig. Hans Borrebach teekende een fleu rig omslag en een paar aardige illu straties. Uitgave Gebr. Kluitman, Alk maar. GEMENGD NIEUWS, Man doodgereden. Gistermiddag is op den Rijswijk- schen weg, nabij de Broeksloot te 's-Gravenhage de 73-jarige J. L Groe- newegen wonende in de Wateringsche- straat, vermoedelijk bij het oversteken van den rijweg door een personen auto gegrepen en met verscheidene zware verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij is overleden. Vlieg-ongeluk. Bij een viieg-demonstratie op het vliegveld van Essey bij Nancy is een vliegtuig, dat akrobatiek vertoonde, in botsing gekomen met het dak van een loods, waardoor het benzine-reservoir ontplofte. Vervolgens kwam het toe stel tusschen de toeschouwers terecht. De bestuurder is verbrand; 25 men schen liepen brandwonden op; van 4 hunner is de toestand ernstig. Watersnood ln China. Door overstroomingen in de pro vincie Hoepeh zijn 22 dorpen onder water komen te staan, terwijl de plaats Iayoean voor een groot deel verwoest zou zijn. Er zouden eenige honderden menschen om het leven zijn gekomen. De materieele schade is uiteraard zeer groot. De overstroomingen zijn veroorzaakt doordat de Gele Rivier buiten haar oevers is getreden. Overval te legelen Gisternacht heeft een mislukte over val plaats gehad op de alleenwonen de ongeveer 50 jarige weduwe Burgers te Tegelen. De vrouw werd uit haar slaap opgeschrikt, doordat zich een man op de kamer bevond, die haar met een pot op het hoofd sloeg. De weduwe riep luidkeels om hulp, waarop de aanrander de vlucht nam. Enkele buren kwamen op bet hulp geroep toegesneld. Zij waarschuwden onmiddellijk de politie, welke spoedig ter plaatse was. Ook werd geneeskun dige hulp ingeroepen, om de vrouw, die ernstige hoofdwonden had opge- loopen, te verbinden. Na een onderzoek van twee uren, waarbij verschillende omwonenden waren gehoord, arresteerde de politie den 24-jarigen A. v. E. Een mes, hatwelk uit de woning der weduwe was vermist, werd in de nabijheid van de woning van den verdachte gevonden. Hoewel de vrouw, die algemeen als bemiddeld bekend staat, veel geld in huis had, wordt niets vermist, dan dit mes, dat in de keuken lag. De verdachte die reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest en reeds vroeger wegens brandstichting is aan gehouden, blijft alle schuld ontkennen. Hij is voorloopig in verzekerde be- waring gesteld. Zeilboot omgeslagen uit Vlaardingen Een droevig ongeval, waarbij een jongeman uit Vlaardingen het leven heeft verloren, is Zaterdagavond ge beurd op de Maas bij Pernis. Twee vrienden uit Vlaardingen, de 30 jarige J. van Dorp en de 25-jari-Je A. van Rijn, waren even te voren met een kleine zeilboot uit de haven van Vlaar dingen vertrokken om een tochtje op de rivier te maken. Geen van beiden kon echter goed zeilen, zoodat zij op de rivier groote moeite hadden om de boot te besuren. Toen plotseling een rukwind kwam opzetten sloeg het scheepje om met het gevolg, dat de beide mannen in de diepte verdwenen. Een schipper, zekere Van Rees, die het ongeval zag gebeuren sprong on middellijk in een roeiboot om zich naar de plaats des onheils te begeven. Het mocht hem gelukken Van Rijn op te halen. De andere, Van Dorp, kwam echter niet meer boven De zeilboot werd later teruggevonden tusschen eenige schepen die een eind stroom afwaarts aan den kant lagen. Vechtende scholieren ln een autobus Gisteravond had nabij Soemoran (Padang) in een autobus met inlandsche scholieren als passagiers een steek partij plaats. Vijf scholieren werden zwaar gewond, drie hunner zijn later overleden. De oorzaak van deze steekpartij moet gezocht worden in plagerij. Mattern geland op de Aleoeten Men neemt aan, dat de wereldvlie ger Mattern, die te Nome in Alaska had moeten landen, niet in het gebied van de Beringzee is gedaald. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat hij misschien een noodlanding op een van de Aleoeten eilanden, tusschen Amerika en Azië, heeft gemaakt. In dit geval bestaat er geen vrees voor zijn leven en zou hij veilig weken achtereen onder de inlanders kunnen leven, alvorens hij door een schip zou worden opgemerkt, Hevig onweer en over strooming in de Spaansche provincie. De Spaansche provincie Guipuzcoa is door zwaar onweer en overstroo ming geteisterd. De overstroomingen hebben den oogst vernietigd en groote schade aangericht. Er zijn zes dooden te betreuren. Te San Sebastian stond het water op sommige plaatsen 2 M. hoog en drong in vele huizen. Te Lasarte, bij San Sebastian, zijn het klooster en de kerk overstroomd, zoodat de nonnen om hulp moesten roepen De schade is nog niet vast gesteld, doch bedraagt vele millioenen peseta's. Ook in de provincie Murcia heeft het onweer groote schade aangericht. Vier personen werden er door den bliksem gedood. Moordaanslag. Een verpleegde uit de rijkswerkin richting van Veenhulzen J. H. L., die Vrijdag van daar is ontvlucht, heeft gistermorgen te Ztyen gemeente Vries een moordaanslag gepleegd op de 40 jarige echfgenoote van den arbeider J. G. die alleen thuis was. De vrouw is zeer ernstig aan hals en beide pol sen verwond en naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De marechaus see te Assen is met politiehonden op zoek gegaan en gistermiddag heeft men hem tusschen Peest en Norg gevonden verborgen ln een veld rogge. Verdachte heeft bekend de vzouw te hebben aangerand. Hij wilde kleeren van haar hebben om zich te verkleeden en hij dreigde haar te zullen dooden als zij deze niet gaf. Toen de vrouw aan zijn verzoek niet voldeed heeft hQ een broodmes van de tafel genomen en daar de levensgevaarlijke verwondingen mee toegebracht. Jongeman doodgevallen. Aanvankelijk werd het volgende bericht: Zondagavond omstreeks half twaalf wilde de 25-jarige landbouwerszoon L. van de Put, wonende te Oldebroek, nadat hij zijn meisje, dat bij den land bouwer W. S. in betrekking is, naar huis had gebracht, zich naar de ouder- lljke woning begeven. Op het moment, dat hij bullen kwam, werd hem door Iemand, die hem buiten de deur had slaan op wachten, met een of ander hard voor- werp een slag op het hoofd toege bracht. De getroffene zeeg direct ineen. Nadat het meisje haar patroon geroe pen had. ontbood deze onmiddellijk dokter H., die een schedelbreuk con stateerde. Van de P. werd hierop per auto naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij eenlgen tijd later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. Nader vernemen wij echter, dat de toedracht der zaak geheel anders blijkt te zijn. Het meisje werd gisteren aan een streng verhoor onderworpen, waar bij zij bekende bovenstaand verhaal te hebben verzonnen. Zij deelde thans mede, dat haar verloofde door een zolderluik van een zolder in de schuur bij de woning van S. op den betonnen vloer was gevallen, met als gevolg de schedelbreuk met doodelQken afloop. Vergeefsche tocht van werklooze. Een jjngeman uit 's-Hertogenbosch, die reeds geruimen tijd werkloos was en vroeger werkzaam was geweest in de sigarettenfabricage, wilde trachten in een ander land zijn capaciteiten productief te maken. HQ begaf zich per fiets naar Bazel, waar vele siga- rettenfabrieken gevestigd zijn. Het mocht hem echter niet baten, daar er ook in Bazel geen buitenlanders in deze bran- che mogen werken, zoodat hij onver richter zake weer naar huis moest terugkeeren. Ook den terugtocht maakte hij per fi;ls; in acht dagen was hij uit en thuis en had in dien tijd ongeveer 2000 K M. afgelegd op zijn karretje. HQ trapte den geheelen dag, legde ongeveer 300 K.M. per dag af en bracht de nachten door in de vreemdelingen- asylen in de verschillende steden. Avonturen had hij niet beleefd en hij was blij weer in zijn vaderstad terug te zijn, met éé.i ervaring rijker, dat het in andere landen zeer moeilijk is, werk te vinden voor Nederlanders, ter wijl in Nederland zoovele buitenland sche krachten werkzaam zijn. SPORT. VOETBALSPORT. DE VOETBALCOMPETITIE. De strijd heslist. Go Ahead kampioen. Door een voor haar zeer gelukkige samenloop van omstandigheden is Go Ahead Zondag kampioen van Neder land geworden. Zelf sloeg zij PSV met overtuigende, doch geflatteerde cij fers. En Feijenoord was zoo gewillig in IJmuiden een puntje af te staan, wat juist voldoende was om de De venter club een ongenaakbare positie te verschaffen. De voetbal kan nu voortaan gauw worden opgeborgen. Slechts twee wedstrijden resten nog voordat het spel voorgoed uit is. De uitslagen zijn: StormvogelsF ei jenoord Go Ahead—PSV 2—2 3—0 De stand is Go Ahead 8 5 1 2 23-13 11 Stormvogels 8 3 2 3 16-18 8 Feijenoord 6 2 2 2 11-11 6 P. S. V. 7 3 0 4 15-17 6 Velocitas 7 2 1 4 17-23 5 WAALWIJK. R.K.V.V. H.V.V. Onze voetbalvereeniging nam 1.1. Zondag niet deel aan den seriewed strijd vanwege de St. Antoniusfeesten. Dit besluit past en eert de R.K. Ver eeniging. SPRANG. S. D. O. A.s. Zaterdag begint de seriewed strijd, uitgeschreven door de Voetbal vereeniging SDO. Aan deze seriewed strijden nemen de volgende Vereeni- gingen deel en spelen als volgt tegen elkaar: 3 uur: BW, Waalwijk—Capelle. 4 uur: HEC, Waalwijk—HVV uit Kaatsheuvel. 5 uur: Sparta, Srang-CapelleWil- helmina, Wijk. 6 uur: NEO, Sprang-CapelleNeer- landia, Kaatsheuvel. De prijzen bestaan uit: le prijs een prachtigen beker, 2e prijs idem; 3e pr. een grooten lauwerkrans; 4e prijs 'n lauwerkrans. Aan bovenstaande kan elk sportlief hebber zien, dat op het SDO-terrein indien het weer een beetje medewerkt, prachtige en op hoog peil staande wedstrijden te zien zijn, daarom, sport liefhebbers a.s. Zaterdag op naar het SDO-terrein om te genieten. VRIJHOEVE-CAPELLE. Op Vrijdag 16 Juni heeft de voethal- VIER STUKS PAKJE WRIGLEYS KAUWGOM IN DE MOND LEKKER EN •GEZOND!

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2