Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I boaisciie oevoiitrehHiiQ. Doorzitten PUROL FEUILLETON Winkelnieuws. liKÜIll Voor. Badpakken voor Dames, Heeren en Kinderen. SUMMER 52. ZATERDAG 24 JUNI 1933. 66e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 urn- in ons bezit zyn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Zij die zich met ingang van 1 Juli a.s. op dit blad abonnee- ren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. NOODLOTTIGE SUGGESTIE. Van het Duiische volk heette het vóór den oorlog algemeen, dat het een milltairistischen aard had en van een loldatesken geest was bezield. Dat bleek, naar het heette, o.a. uit het groote leger, dat Duiischland onder hield en waarvoor het volk een groote bewondering had. We hebben ons dikwijls afgevraagd, of die karakteri seering van het Duitsche volk wel juist was. Moesten de Duitschers militairistisch worden geheeten omdat ze eer. groot leger hadden, of had juist hei groote leger hei volk miiitai- ristisch gemaakt? We gelooven het laatste. Het volk heeft zich altijd nog laten imponeeren door het massale en het uniforme, en dat doet hei ook thans nog. Gaan we bij ons zelve maar eens te rade, hoe we meermalen onder den indruk zijn gekomen van betoogingen, welker strekking met eigen principes volkomen verschilden. Ook al werd onze overtuiging er niet door aangetast, dan ondergingen we toch eenigen inyloed, al was het maar door overschatting van de macht, welke we hadden leeren kennen of over schatting der beteekenis van het waar- genomene. Eerst door nuchter overleg en doordat de tijd de indrukken deed vervagen, soms ook door de neutral!- seerende werking van tegenbetoogin- van „De Echo van het Zuiden". Uil hel Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Hij leek niet op haar ouden speel makker, hoewel zijn gelaatstrekken dezelfden waren. Er was een atmos feer van rustige waardigheid om zijn persoon, die den vriend van haar kin derjaren volslagen vreemd was ge weest. Dat belette haar echter niet hem hartelijk» te begroeten en te zeggen hoe verheugd ze was hem weer te zien. Maar o, Bob, je bent veranderd, riep ze toen uit Veranderd, Mirry? Hoezoo? O, dat kan ik zoo niet zeggen. Ik verwachtte och, ik weet eigenlijk niet wat ik verwachtte, maar je bent heel anders dan de Bob die met mij ging rijden en mij plaagde en ruzie met mij maakte. Onzin, Mirry, kwam haar vader tusschenbeide, hij is precies dezelfde, maar hij is er op vooruitgegaan, ko lossaal erop vooruit gegaan. Iemand die niet heter weet, zou zeggen, dat je de laatste jaren tusschen inenschen van de groote wereld geleefd hebt, in. plaats van in de rimboe. In dat op* zicht heeft Mirry gelijk. Maar je bent ouder en wijzer geworden, dat is de heel:' zaak. ZWEMSPORT. Nu is het tijd voor de aan schaffing van de benoodigdheden voor de Zwemsport. Uiterst lage prijzen. MOL blijft goedkooper. gen, leerden we de zaken tot de juiste proporties terug te brengen. Soms kan een zekere beweging zoodanig door de omstandigheden worden gediend, dat ze voor de massa onweerstaanbaar lijkt en het daardoor inderdaad ook wordt. In tijden van oorlogsgevaar ziet men dat b.v. wei. Het eene ongelukkige gebeuren voegt zich bij het andere en tesamen wekt dat bij de massa het gevoelen dat strijd onvermijdelijk is geworden. Zulke massa-suggestie op zich is reeds vol doende om elk verzet te verlammen. Toen na den oorlog het Duitsche leger in wanorde terugtrok, het Duit sche volk de aouvereinen afzette, ook in andere landen de revolutie uitbrak en zelfs viak langs onze grenzen arbeiders- en soldatenraden werden opgericht, toen voelden ook velen in ons land de revolutie als iets onaf wendbaars aan. Als een beweging van de natuur welke niet te keeren is. Leidende figuren uit de burgerlijke grospen vonden het noodig om zich bij voorbaat ter beschikking te stellen van hen, dié, naar ze meenden, straks de teugels van het bewind in handen zouden nemen. Op het oogenblik ondergaat de massa wederom min of meer eenzelfde nood lottige suggestie, waardoor de men- schen dikwijls niet meer zich zelve zijn, maar bereid gevonden worden om dingen te accepteeren, welke ze eigenlijk altijd hebben verfoeid en die ze nóg verwerpelijk achten, wanneer ze zich van die suggestie konden los maken en zelfstandig vermochten te oordeelen. Onder den indruk van de wijze waarop de Russische revolutie zich heeft voltrokken en een voorloopig nog stevige dictatuur wist te vestigen, onder den indruk anderzijds van het succes der Italiaansche fascisten en Duitsche nationaal-sociallsten, onder de suggestie voorts van de macht van het Hiileriaansche leger, onder de verbijstering van de ge bleken onmacht der gtoote politieke partijen, welke door communisten, fascisten en Hitierianen werden en worden vernietigd, raken ook hier e lande veie duizenden overtuigd da* Dc gulle opgewekte landjonker bracht leven in de brouwerij en de stemming werd hoe langer hoe opge wekter. Het feit dat Endellion weiger de mee te drinken toen Peters met Whiskey kwam, was niet in staat Mr. Donnithorne uit zijn goed humeur te brengen, hoezeer de matigheid van den gastheer ook hem in verbazing bracht. Hij vloeide over van hartelijk heid en luisterde met gespannen be. langstelling naar Endellion's verhalen over het leven in het verre land. Naar mate de avond vorderde, ging de jon geman zich behaaglijker voelen. Hij voelde, dat hij erin slaagde eiken zweem van twijfel den kop in te druk ken en wist zelfs den predikant te doen ontdooien, door belangstelling te too- nen voor diens werk. Je moet gauw es aankomen, Bob, jongen, zei de landjonker bij het af scheid. Ik zal een heel stel oude ken nissen van je bij elkaar trommelen om de vriendschap te hernieuwen. Verbazend aardig van u, Mr. Donnithorne, antwoordde Endellion, maar toen hij zich tot Miriam richtte, om haar goedennacht te zeggen, merk te hij, dat ze de invitatie niet met veel warmte ondersteunde. .Ik weet nu tenminste, wat me te doen staat, overdacht hij toen hij al leen was. Dat meisje mag me niet. Ze koestert geen wantrouwen, maar te genzin. Ze had liever den echten Bob Dulverton, al was hij nog zoo'n groote dronkelap, dan den hekeerden Bob Dulverton, voorgesteld door mij. Er dreigt gevaar uit dien hoek! Ze is zoo scherp als een naald en als ik haar niet tot andere gedachten kan bren gen, loopt de boel mis. Ik moet mijn kaarten voorzichtig uitspelen en ik moet het zoo gauw mogelijk doen. HOOFDSTUK XIV. Arthur en de Landjonker. 'n Curieuse geschiedenis, hé do minee? Niemand van ons, die toen hij vanochtend opstond, dacht, dat hij vanavond hij Bob Dulverton op visite zou zitten Het was Mr. Donnithorne, die sprak. Hij had aangedrongen dat de predi kant hij hem in het rijtuig zou plaats nemen en had er gaarne een omweg van bijkans anderhalve kilometer voor over, om den ouden heer thuis te bren- I gen. De eerste minuten, nadat zij van het kasteel waren weggereden, heerschte er een eenigszins drukkend stilzwijgen tusschen het drietal. Mi riam zat weggedoken in haar hoekje, blijkbaar diep in gedachten, Mr. Bor- lase had zich tegenover haar gezet en staarde uit het portierraampje, alsof hij trachtte ontdekkingen te doen in de pikzwarte duisternis buiten. Zelfs Mr. Donnithorne was stil iets heel ongewoons voor hem en hij wist zelf niet waarom. Maar ten slotte won zijn spraak zaamheid het toch. Maar we zijn allemaal even blij, dat hij er weer is, ging hij voort, toen er niet direct antwoord kwam, wat zeg jij, Borlase? Natuurlijk, klonk het afwezig. Ze konden elkaar niet zien, maar ze voelden zich geen van drieën op hun gemak. Je zult moeten toegeven, Borlase, dat je sombere voorspellingen niet uit gekomen zijn. Je beweerde altijd dat als Bob ooit terugkwam, hij een we niet lang meer aan den .geest des ityds" weerstand zullen kunnen bieden en straks of nu ai te kiezen krijgen tusschen communisme en fascisme. De groote politieke partijen ondervinden van die suggestie reeds den invloed. Het vertrouwen in eigen rlchdng raakt meer en meer geschokt en al wordt het organisatorisch verband nog niet direct verbroken, men oriënteert zich in denkrichting geleidelijk meet óf naar uiterst rechts óf naar uiterst links. Als Mr. Duys nu in een brochure meer respect bepleit voor de Koningin, een sterk gezag zegt voor te staan, sabotage van gezag of macht (ook van de militaire macht) scherp veroordeelt, dan blijkt daaruit dat Mr. Duys onbe wust onder de suggestie ls geraakt der omstandigheden welke we schet sten. Mr. Duys is eigenlijk bezig met zich naar hei nationaal-sociallsme te ontwikkelen. En wanneer de heer Zwertbroek, besluurslld der S.D.A.P., daartegenover in een brochure de noodzaak van het oprichten eener arbeidersweer gaal bepleiten, tégen het gevoelen van de meerderheid der partijleiding in, en hij deelt omtrent een en ander mede in een interview aan De Tribune, dan wil dat zeggen dat genoemde heer onder den druk der omstandigheden naar links richt Niettegenstaande de katholieke ge zellen in Mü ichen door de nationaal- socialisten zijn geslagen en gehoond, schandvlek voor de parochie zou zijn, terwijl ik steevast volhield, dat hij in den grond niet zoo kwaad was. Maar hij heeft nu niets, absoluut niets meer van een slecht sujet. Dat zul je zelf ook moeten erkennen. Ik begrijp niets van hem. Dat komt wel met een paar da gen. Ik voor mij hen vast overtuigd, dat hij een model-landheer zal wezen. O, onze oude vriend zou zich hartelijk verheugen, als hij hem zien kon. Zeg, ik moet je binnenkort hebben, om 'n daverenden welkomstfuif op touw te zetten. Op dat moment hield het rijtuig stil voor de pastorie. Nu, goedennacht, Borlase. Slaap wel, Donnithorne; dag Mirry, wat ben je stil geweest. Ik heb uw voorbeeld gevolgd, was het bescheid. Het rijtuig vervolgde zijn weg. De landjonker leunde achterover in de kussens en stak een sigaar op. Toen volgde weer een lang zwijgen. Ik mag hem heelemaal niet. Mi riam's stem verbrak de stilte en het had er veel van of de woorden haar in een onbewaakt oogenblik ontsnapten. Wat? Je mag hem niet. Ik hen vreeselijk teleurgesteld, vader; ik kan u niet zeggen hoe erg. Hij is heelemaal niet zooals ik hoopte dat hij zou zijn. Je bedoelt Bob? Wie anders? Ik kan er niets aan doen. Ik ging naar de Manor, in de verwachting, dat hij zou zijn, zooals hij altijd was. Maar het leek er niets op; hii is dezelfde niet. Dat spreekt vanzelf, dat hij niet dezelfde is en eerlijk gezegd ben ik daar blij om. Als het anders was, zou ik er me ernstig bezorgd over maken, vond de centraal-praeses van de Neder- landsche gezellen, de Z Eerw. heer van Oalen, het noodig om in een Amster- damache herdenking van den Qezellen- dag te München tot uitdrukking te brengen, dat de nationale gedachte in Duitachland triumpheert én, zij het in mindere sterke mate, ook in ons vader land. „De roeping der gezellen in dezen >ijd aldus het verslag In de Msb. is de nationale krachten te ver zamelenDe spr. heeft natuurlijk geprotesteerd tegen de uitspattingen der Nazi's in München, maar liet toch mede in Amsterdam een motie aan nemen, waarin mede het vertrouwen der vergadering werd uitgesproken .in de opperste leiding van Siaats- en Rijksregeerlng (in Duitachland), dat zij met volledige erkenning van de vrije rechten der Kerk de nationale krachten der gezellenvereenlglng zal laten ontplooien in vrije ontwikkeling ten bate der volksgemeenschap...." De gezellen schijnen in München de Nat. Soc. terminologie aardig geleerd te hebben Als we ons hier verschoond willen houden van een te hoog opgevoerd nationalisme, dan zullen we ons moeten onttrekken aan de suggestie, dat het fascisme niet te keeren zou zijn. We moeten ons niet zonder slag of stoot overgeven omdat een vreemde bewe ging elders overwon, maar we moeten nagaan waaraan ze die overwinning dankte. Is er onder de gebruiken en gewoonten, welke we van over de grenzen Importeeren, niet veel. walde maar er is een pracht van een kerel uit hem gegroeid. Hij schijnt ailes, waar hij zijn vader zooveel verdriet mee heeft gedaan, eraan gegeven te hebben. Ja, ik geloof dat u gelijk hebt, luidde het iet-wat aarzelende ant woord. Ongetwijfeld hebt u gelijk, maar er is allerlei, dat ik niet begrijp. Ik kan het niet onder woorden bren gen, maar ik had den heelen avond 't gevoel dat hij een rol speelde, dat dat hij iets voor ons verbergt. Had u dat gevoel niet? Neen, absoluut niet. Dat hij ver anderd is, ligt overigens voor de hand. Wie zou niet veranderen, als hij bet zelfde had doorgemaakt als Bob. En gesteld zelfs, dat jij gelijk hebt, is het dan te verwonderen? Hij is wegge gaan, door iedereen geminacht. Hij heeft geleden daar draagt zyn ge zicht de duidelijke sporen van. H'j heeft eenzame jaren achter den rug, en waarschijnlijk is het hem niet al tijd voor den wind gegaan. Verder tobt hij natuurlijk over het leed dat hij zijn vader berokkend heeft. Hij heeft het bericht van zijn vader's dood ge kregen, toen de oude haas al maanden in zijn graf lag. Onder die omstandig heden is het toch warempel geen won der, dat de arme kerel een moreelen opstopper heeft gehad. Dan zijn thuis komst! Hij zal heusch knapjes zenuw achtig zijn geweest en de eersten te gen wien hij aanloopt, zijn zijn be minde oom en neef. De dominéé, dit altijd het land aan hem heeft gehad, is zoo koud als een ijsberg tegen hem, en zijn oude speelkameraad Mirry zit hem maar aan te kijken, alsof ze haar tong verloren heeft. En dan verbaas je je nog, dat hij niet is, zooals je ver wachtte Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclic en Langstraatsehe Courant, 20. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht on geneest (Dooi 30. Tubc 80 ct. Bl) Apolh. 6 Drogisten

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1