Niem uil Kaatsheuvel Abonneert U op dit blad. 53.000.000 op Britsche, doch 250 millioen op Amerikaansche crediteu ren vallen. Wat de totale Duitsche schulden aangaat, zijn Nederland en Zwitserland per hoofd verreweg de grootste crediteuren. De bedragen worden opgegeven als volgt: Vereenigde Staten 401.000.000 Nederland 171.000.000 Zwitserland 135.000.000 Groot-Brittannië 111.000.000 Frankrijk 43.000.000 Zweden 13.000.000 België 5.000.000 Zal ook v. Neurath heengaan Te Londen doen geruchten de ron de, volgens welke de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Freiherr von Neurath, zijn ontslag zou hebben ingediend. Deze berichten zijn, naar van be voegde zijde wordt meegedeeld, uit de lucht gegrepen. De Londensche Conferentie. De aankomst van professor Moley te Londen, heeft, zooals begrijpelijk is, opnieuw belangstelling gewekt en de vraag doen rijzen, of door zijn aan wezigheid wellicht meer bekend zal worden omtrent het standpunt, dat Amerika ten aanzien van de groote, brandende kwesties inneemt. Moley immers is de spreektrompet van Roosevelt en moet de verbin dingsschakel vormen tusschen de Amerikaansche delegatie en Washing ton. Zelf zal hij tijdens de conferen tie op den achtergrond blijven. Wat zal het Centrum doen De capitulatie van Hugenberg voor Hitier en het besluit, het Duitsch- nationale strijdfront te laten opgaan in de nationaal-socialistische partij, wekt natuurlijk in de nationalistische pers groote voldoening. Intusschen wordt er thans van alle zijden op gewezen, dat nog slechts 't centrum overeind staat, als de eenige politieke partij in Duitschland bui ten de nationaal-socialistische partij. De communisten zijn reeds lang verboden, de socialisten volgden; Dinsdag werd den afgevaardigden van de Staatspartij hun mandaat ont nomen en naar een Wolff-telegrain meldt, heeft deze partij zich gisteren ontbonden. Woensdagochtend is ook aan de Duitsche volkspartij iedere werkzaamheid verboden. Deze partij bezat trouwens nog slechts één afge vaardigde in het parlement, namelijk haar leider dr. Dingeldey. Alléén het Centrum handhaaft zich nog. Maar in een blijkbaar officieus artikel wordt reeds vastgesteld, dat de politieke macht van het centrum zeer verzwakt is, zoodat de tijd, dat het centrum politieken invloed kon oefenen, voorbij is. De Beiersche volkspartij is, door dien haar leiders zich in hechtenis bevinden en alle partijbureaux bezet zijn, niet in staat, eenige actie te voe ren en waarschijnlijk zal zij dit ook in de toekomst niet meer kunnen doen. De politieke macht van het cen trum is gedaald, doordien de christe- na een bespreking tusschen Moley en de Amerikaansche delegatie een spoe dig besluit tot stabilisatie. Oud-Rijkskanselier gearresteerd. Oud-rijkskanselier Bauer, onder verdenking van verduisteringen, die in de miljoenen zouden loopen, ge arresteerd. De Mount-Everest-expeditie. Men heeft te Londen besloten, dat de expeditie onder leiding van Rutt- ledge, die gepoogd had de Mount Everest tot den top te beklimmen, moet worden gestaakt.. Het doel was niet bereikt. In verzet tegen Hitier. Voor het eerst sedert Rijkskanse lier Hitier aan het bewind is, schijnt er 'n revolutie onder zijn aanhangers te zijn uitgebroken. Vier nat.-soc. ex-officieren ageer den tegen de macht van den „Führer". Op bevel van den leider zijn zij di rect van hun functies ontheven en uit de partij uitgesloten. Op bevel van den rijkskanselier zijn zij in hech tenis genomen en naar een concentra tiekamp overgebracht. BINNENLAND. Jhr. van Nispen tot Sevenaer treedt af als gezant. Naar wij vernemen zal de Neder- landsche gezant te Brussel, Jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer ver moedelijk in September zijn functie neerleggen. AmsterdamBatavia in 4 dagen. Het is thans zeker, dat de eerste Nederlandsche Postjager, met de pi loten Asjes en Geysendorffer bemand in de maand October van Schiphol zal starten voor de vlucht naar Indië, welke binnen vier dagen zal worden afgelegd. De A.N.W.B. heeft 100.000 leden. Naar wij vernemen heeft de ANWB zijn voorloopig doel bereikt: het aan tal leden heeft de 100.000 overschre den. De campagne, die gevoerd is om bij den aanvang der feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van den Bond dit aantal te be reiken, is dus volkomen geslaagd. Het totaal aantal leden bedraagt op het oogenblik zelfs bijna 100.200. Huurverlaging in zicht De „Tel." schrijft: Zijn wij wei-ingelicht, dan ligt het in de bedoeling van het Kabinet-Co- lijn, in verband met de campagne, die het voert tot verlaging van het levensniveau in ons land, een ernsti ge poging te doen, om de huurprijzen voor volkswoningen omlaag te druk ken. Zooals wij dat reeds vroeger in een artikel over de noodzakelijkheid van huurVerlagingen te verstaan gaven, zal de Regeering het probleem aan pakken van den kant der met Over heidssteun gebouwde Vereenigings- en Gemeentewoningen. Niettegen staande den moeilijken toestand der lijke vakvereenigingen opgenomen I cn Gemeente-financiën, acht de zijn in het Duitsche arbeidsfront en I e8e^r,ng de kwestie van verlaging de leiders afgezet zijn. I der hu"rPriJzen voor volkswoningen Uit het schrijven van aartsbisschop-1 ZU een m8riiPend belang, dat kardinaal Bertram, aldus wordt ver-1z!' ,)Cre'd 1S daarvoor groote finan- cieele offers te brengen. Invoering van nieuwe huurwetten of bevordering van het systeem van plaatselijke liuurverordeningen, ligt niet in de bedoeling van 't Kabinet. De ramp op Sumatra. Volgens de laatste berichten is het aantal dooden ten gevolge van de aardbeving op Zuid-West Sumatra veel grooter dan men aanvankelijk ver moedde. Het aantal dooden in de marga Ranau bedraagt 99, dat der zwaarge. wonden 65. In de marga Adjih be draagt het aantal dooden 5, het aantal zwaargewonden 7. De berg Seminoeng vertoont van onder tot boven een groote scheur. In de Kampongs Kota Baltoe en Pargardewa zijn op verschillende plaatsen warmwaterbronnen ontstaan. De bevolking is rustig en gelaten. Kleine schokken duren voort. In de marga Soekan zijn 29 dooden en 19 zwaar gewonden Het totaal aantal dooden in de marga Liwa be l draagt omstreeks 150. Omtrent me dische hulp in marga Liwa is niets bekend. In Kroë is de schade niet ernstig. Ten aanzien van Liwa ontbreken bijzonderheden De geruchten houden aan dat een groot aantal steenen hui zen is ingestort. Volgens deze berichten bedraagt dus het totaal aantal dooden omstreeks 300, terwijl ongeveer 90 personen werden gewond. Er is medische en militaire hulp gezonden van verschillende zijden. De kunstreis van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub naar Noord Italië. der betoogd, blijkt, dat ook de Ka tholieke Kerk bereid is, rekening t«v houden met den feitelijken toestand, zoodat practisch het doel, waarnaat de nationaal-socialisten sedert 1020 hebben gestreefd, den eenheidsstaat zonder partijen, verwezenlijkt is. Op parlementair gebied heeft de N.S.D.A.P. derhalve haar opvattingen inzake den „totalen staat" verwezen lijkt. De huidige parlementen zijn in het Duitsche Rijk, waar het leiders- principe hoogste wet is geworden, nog slechts adviseerende lichamen. Hun vroegere beteekenis hebben zij geheel verloren. Naar de ontbinding van het Centrum. De Centrumfractie van den Berlijn- schen gemeenteraad heeft besloten tot ontbinding over te gaan. Alle raadsleden zijn reeds uit het Cen trum getreden. Zij zullen trachten als hospitanten in de nationaal-socialis tische raadsfractie te worden opge nomen. De opvolgers van Hugenberg. Rijkspresident von Hindenburg heeft op voorstel van den rijkskanse lier aan dr. A. Hugenberg het ge vraagde ontslag verleend en den di recteur-generaal van de Allianz Ver- sicherungs A.G. dr. Kurt Schmitt tot rijksminister van oeconomische zaken en het Rijksdaglid dr. Walther Darré tot rijksminister voor de levensmid delenvoorziening en landbouw be noemd. De Ontwapeningsconferentie verdaagd. De algemeene commissie der Ont wapeningsconferentie heeft het voor stel van het bureau tot verdaging aan genomen en is tot 16 October uiteen gegaan. De Duitsche gedelegeerde Nadolny stemde tegen en de Hongaar- sche gedelegeerde onthield zich van stemming. De Duitschers stonden volkomen alleen in hun verzet, zelfs de Italiaansche gedelegeerde nam 't voorstel aan. De Londensche Conferentie. Men verwacht in de kringen der oeconomische conferentie te Londen Horch in den steek liet om in de Ford van den kwartiermaker vooruit te snellen naar Venetië toe. Want Venetië, dat wa9 de magische toover. kracht, die allen opjoeg in een wilden haast. Niet meer dan 135 km. scheiden Ravenna van Venetië, de weg is mooi en loopt voortdurend door laag land wat is er door velen over deze route geholdDe meesten die voor de colonne uitsnelden hielden zelfs niet eens stil te Padua, waar de artistieke leider van den tocht, de Heer de Vries, aan zijn gezelschap een zeld. zaam mooi kerkje toonde. Het was de eerste maal, dat de gids, die op zoo bevattelijke wijze de schoonheid van de Italiaansche kunstmonumenten tot zijn hoorders wist te doen door dringen, voor een gebrek aan belang stelling stond Maar Venetië was machtiger dan hij, die stad trok nog sterker dan zijn boeiende voordrachten. Voor 12 uur was het geheele ge zelschap in de reusachtige, pas ge bouwde garage aan den rand der stad, die reeds 9ind9 een maand door een brug met het va9te land verbonden is. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club was de eerste bui- tenlandsche club wier leden over dit kunstwerk waarop de Lagunenstad reeds eeuwen gewacht heeft, reden. In gondels en in motorbooten voeren de reizigers naar het hotel vlak bij de Piazza San Marco gelegen het brandpunt van het welige, overdadige, rijke Venetiaansche leven. Want Venetië is de stad van de feestroes, keering aan het schoolbestuur wegens de kosten van verbetering van de speelplaats. Qed. Staten willen de waarborgiom gestort zien door het schoolbestuur, welke waarborgsom zijnde f211.625 door de gemeente belegd moet wor den. Daartoe wordt besloten. Schrijven van het gemeentebestuur van 's Boich inzake hulpverleening bij catastophale branden. Aangezien de voorwaarden die he gemeentebestuur van 's Bosch in deze stelt niet bezwaarlijk zijn, wordt be sloten In deze de gewone overeen komst aan te gaan. Daar niemand meer het woord ver lapgt wordt de vergadering gesloten VRIJH.-CAPELLE. Aan de unlversl telt te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proef schrift .Klinische studie over de dysenterie bij kinderen" de heer A. van der Hoeven CAPELLE. Voor de Ned. Herv gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des nam. half drie op te treden Ds v. d. Vlught uit Drunen. 's Morgens half tien ieesdienst. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d Loonschendijk op te treden Ds. v. d R°es* 'sQravemoer. 's Morgens waar het blijde leven uitbundig door I Ij?" Ieesdienst. de straten en over de kanalen galmt. Overal muziek, in alle straten blijde menschen en op het Canale Granda een overdaad van kleuren, een door- eenmengeling van zwarte gondels, blanke motorbootjes lichtbruine roei bootjes, die door elkaar krioelen als het verkeer door een drukke straat. Ventië is de stad van overdadige levensvreugde, van decoratieve schoon- heidslust, haar renaissance schilders gaven aan hun schoonheidsdrang uiting in een uitbundige weelde van kleuren, hare architecten bouwden hunne kerken en paleizen met een haast Oostersche versieringspracht. Twee dagen zijn wij in Venetië gebleven en de uren waren te kort om alle levensvreugde en juichende blijd schap van de feestelijke stad te ver zwelgen. De K.N A C. bood de reis- genooten des avonds een gondeltocht aan over het met lichtende gondels en bootjes bezaaide Canale Grande, waar mandoline spelers en zangers en zange ressen hunne serenades zongen over het donkere water, waarop de volle maan haar zilveren schijnsel wierp. Toen werd gevaren door de stille kanalen van de oude stad, waar de sombere middeleeuwscne gebouwen in het water droomden, andere gondels dreven voorbij en verdwenen om de hoeken der huizen in een ander kanaal, de maan scheen zacht over de daken der huizen en speelde rimpelend over het donkere water, en het leven was zoo rustig en schoon Waarom de uren in slaap te ver liezen, als het ltven zoo lacht en zoo lokt. Tot laat in den nacht bleven alle buiten op het San Marcoplein op de terrassen der café's. En toen de bronze klok van de Campanilo luidde voor middernacht en in geen café meer werd geschonken, toen bleef men zitten voor de leege tafeltjes en droomen en mijmeren van het geluk om te zijn in Venetie. Want ook de Venetianen gingen niet naar bed, nog altijd dreven gondels over het water, nog telkens klonk muziek en zang over het water uit de openstaande vensters der huizen, tot laat, heel Iaat in den nacht Twee dagen zijn wij in Venetië gebleven, twee dagen van feestroes, die alles om zich heen deed vergeten in den zwijmel van vreugde, blijd schap en geluk, nu gaan wij weer op weg over Verona, langs het Garda meer naar Bolzano. De reis spoedt ten einde. Dat is het eenigste verdriet van alle reisgenooten. 5. Het vertrek uit Ravenna geleek veel op een vlucht. De afreis was bepaald op 8 uur, maar lang voor dien tijd zaten de deelnemers reeds aan het ontbijt en haastten velen zich om reeds voor de colonne weg te rijden. Van een Friesch gezelschap had een van de Heeren zooveel haast, dat hij zijn reisgenooten en zijn luxueuzen DRUNEN. Voor 't examen nuttige landwerken slaagde te Boxtel Mej. A. C. Boom, Drunen. DRUNEN. Gisteren had alhier in het café b|j Wed. M. Vissers, de aan besteding plaats van het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van mej. de wed, N. v. Hoorn in de Torenstraat, onder architectuur van den heer P. v. d. Ven Schijndei. v. Brunschot Heesch f 8444 L. van Oers Drunen f 7873 H. jehoel Drunen f 7777 P. Kramer, Genderen f 7777 P. Lamoen St. MiechielsQestel f 6937 Gedurende het tijdvak van 3C April tot 27 Mei 1933 werd bij de gemeentelijke werkverschaffing uitbe taald f3228 745, terwijl door de werk loozenkassen gedurende hetzelfde tijd vak uitgekeerd werd f208 75. De Cenlr. Suiker Maatschappij te Amsterdam heeft voor haar contrac tanten in deze omgeving de pulpprijs vastgesteld op f 1.— per 1000 K.G vanaf fabriek. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse is beroepen Ds. de Looze te Renswoude. Een combinatie onzer voetbal vereniging .Excelsior* zal a.s. Zaterdagnamiddag deelnemen aan de eindwedstrijden van de door de voetbalvereniging S D O. te Sprang g^prpaniseerde seriewedstrijden. WASPIK. De heer G Gouda, volon tair ter secretarie alhier slaagde Woensdag te 'sGravenhage voor het examen gemeente-administratie. De collecte voor den gewapen- den dienst bracht in deze gemeente f 9,64 op. -— Onze dorpsgenoote mej. Willy Brokx slaagde dezer dagen op 16-jari- gen leeftijd voor het eind—examen H.B.S. met 5 jarigen cursus. In deze gemeente Is een geval van besmettelijke ziekte Dyphterltus geconstateerd. Onder architectuur van den heer C, Roovers, werd voor rekening van den hee» C. de Hond, aanbesteed bet verbouwen van een woonhuis. Laagste inschrijver was Adr. Roovers f 1149. Hoogste inschrijver fa. Am. de Graauw f 1303; het werk werd aan den laag- sten Inschrijver gegund. Onze dorpsgenoote mej.C Zwaans slaagde dezer dagen aan deKapschool «Ondula* te Breda voor het examen watergolven. GEERTRUIDENBERG. Door de hon- denclub uit Dongen werd alhier op het voetbalterrein achter de Koestraat een demonstratie gegeven met gedres seerde honden, ter bevordering van de hondendressuur. Talrijke personen woonden deze demonstratie bij, terwijl verschillende krasse staaltjes van hon dendressuur werden vertoond. Het ligt in de bedoeling binnen enkele weken wederom In deze ge meente een demonstratie te geven. \J— Bij de gemeente—politie zijn In lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen een regenjas, een rijwielbelasting- plaatje en een konijn. Kerkdiensten op Zondag 2 Juli 1933. Evangelisatie Eben Haezer te Raams donksveer des v.m. 9,30 en des n m. 2 uur de heer Weststraten. Evangelisatie Immanuel des n m. half zes Ds. Guittart uit Raamsdonks- veerNed. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. RAAMSDONK. Heden slaagde voor het examen Lager Onderwijs mej. Dirkje Konings alhier. Zij genoot haar succes volle opleiding aan de Rijks- Kweekschool te 's-Hertogenbosch. RAAMSDONKSVEER. Tot be stuurslid van de Nieuwe Polder werd Naar we vernemen zullen aan het Muziek, en Zangconcours dat alhier in Augustus a.s. wordt gehou den 30 vereenigingen deelnemen. Tot Overste aan het St. Theresia- gesticht alhier is benoemd de Eerw. Zuster Everarda, in de wereld genaamd Marlha Koppen. De Eerw. Zuster Everarda was voorheen overste aan het Liefdegesticht te Eersel. Bij de werkverschaffing van het Waterschap den Gecomb. Groot— Waspikschen en Raamsdonkschen Binnen- en Bultendljkschen en Over- diepschen Polder waren in de afge- loopen week 30 werkloozen werkzaam. Met de vernieuwing van het radiodistributienet is men zoo goed ais gereed. De muziek is er veel door verbeterd, storingen komen nu niet meer voor. Tal van nieuwe aanslui tingen zijn den iaatsten tijd aangelegd, en nog steeds komen nieuwe aanvra gen binnen. Met de proefuitzending van het nieuwe station dat er bij ge komen is, is men Donderdag begonnen. In den loop van de volgende week zal het 3e station hoogstwaarschijnlijk definitief geopend worden. Van te voren zal bekend worden gemaakt welk bui- teniandach station doorgegeven zal worden. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente alhier, te hou- den op Vrfldag 30 Juni 1933, des n.m. ten 6 ure zomertijd. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Vaststelling van het voorschot ingevolge artikel 104 der L.O.— wet 1920. 3. Vaststelling begrooting 1934 en rekening 1932 van het Burgerlijk Arm bestuur. 4. Reclame hondenbelasting. 5. Aanvulling kohier hondenbelasting. 6. Begrotingswijziging. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 29 Juni. '33 Dinsdag werd het hooigras in den Maasmond opnieuw verpacht, omdat de boeren voor 2 weken weigerden te bieden op voorwaarden van borgen stellen. Thans werd op degelijke voor waarden flink geboden en dooreen hooger dan op de vorige verpachtingen. De middelprijs was circa f 12 per 1000 pond. Mej. A Karmen, slaagde Woens dag voor het 2e gedeelteGemeente administratie. Zondagmiddag komt esn zomer- elftal van Unilas (Gorinchem) hier spelen bij Juliana I. Door de scherpzinnigheid van onzen gem veldwachter v. K, is het gelukt, alhier een zekere S. aan te houden, verdacht van diefstal van kleeren In Antwerpen. Voor het In Augustus te houden festival door de R.K. Fanfare zijn door de leden van het eere—comiié en de vereenigingen Heusd. Belang, de Heusd. Winkellersvereeniging verschillende herinneringsmedailles beschikbaar ge steld. OUD—HEUSDEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag ontstond )rand in een schuurtje, behoorende bij het pand, bewoond door J. V. de G. Dank zij de hulp der buren, bleef de brand tot dit gebouwtje beperkt, maar daarvan bleef dan ook niet veel over. Oorzaak onbekend en assurantie dekt de schade. M. Schapendonk Drunen f 6889 I gekozen de heer J. R. van Wageningen, Het werk is nog niet gegund. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. Betailie is opgedragen aan den heer L, van Oers Drunen. HERPT. Vergadering van den raad der gemeente Herpt, op Maandag 26 Juni. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Eenige begrootingswijzigingen wor den goedgekeurd. Ingekomen nota van Ged. Staten, waarbij zij bezwaren maken tegen de! wjjze waarop geregeld wordt de uit- Naar wij vernamen werd de Koninklijke Goedkeuring verleend op de statuten van het opgerichte Water, schap Steen van Kloosteroord, geves tigd te Raamsdonksveer. Zondagmorgen zal om half 10 in den Veersche Herv. Kerk optreden ds. Guittart, die eveneens in de Dorpsche Kerk des middags om twee uur op treedt. Op Zondag 2 Juli a.s. zal door de harmonie „Apollo" uit Geertruiden- berg een concert worden gegeven op de kiosk staande in het plantsoen op het Dorp. Het concert vangt aan om 7Va uur. Kaatsheuvel, 29 Juni 1933. Successen. Op het Nationaal concours van Scherpschutters te Elshout behaalde de Kon. Erk. Schietver. ,St. Jan" alhier Zondag j.l. den len korpsprijs, den prijs voor 't hoogste aantal punten van den Langstr. Schuttersbond en de heer W. Molenschot het Koningskruis. Geslaagd. Voor het examen candidaat Gem.- Secretaris slaagde de heer H. Kamp, ambtenaar ter Gem.-Secretarie alhier. Kermis. De eerste dag van kermis 1933 is gepasseerd. Het weer heeft zich goed gehouden, al was er weinig zomer, kleur aan te bespeuren. De matinée's hadden hun gewoon verloop. In beide zaien «Euphonia* en «Apollo* goede muziek en 'n prima duo. Matron wist in „Euphonia" de ware toon te treffen. Tula en Joh. Schmidt di Vesta ver baasden andermaal in «Apollo" de bezoekers door hun onovertroffen kunst van transformatie. «Euphonia* mocht niet op groote drukte roemen. Bij .Apolio" was 't zooals steeds met de kermia-matinée's. stampvol. De balgelegenheden behoefden niet te klagen, zoowel in «Euphonia" als «Apoilo*. Bel Canto ging het er ge zellig druk toe. De Russissche Zigeuner Kapelle blijkt in «Euphonia" de goede toon te kunnen treffen, de Kaspolavos- Band heeft geen moeite om er bij «Apollo" de stemming in te houden, terwijl Faveurs Kapelmeester Jef de Winter met zijn beroemd Coctail- Orchestra In de Bel Canto.zaai met zijn bekoorlijke muziek den bezoeker weet te boelen. Heden VHjdag geeft de Zangver* eeniging haar eerste kermis-matinée.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6