Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON lenii Dit blad verschijnt UITGAVE: Prijs der Advertentiën: WOENSDAG en ZATERDAG 20 cent per regel; minimum 1.50. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. j WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Advertentiën moeten Woensdag en "Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. V Zaandam weigert. Ondanks tiet feit dat de stad Zaan dam door roode heeren bestuurd wordt heeft zij zich niet uit het finantieel moeras kunnen houden. Integendeel zij is sinds eenigen tijd zoo vast ge- raakt dat de regeering moe9t bijsprin gen om haar de noodige contanten te verschaften, om aan de allernoodzake lijkste verplichtingen te kunnen vol doen. De regeering heeft daartoe den eisch gesteld dat de heeren eerst een ton op hun begrooting moeten bezuinigen. Maar aan bezuinigen hebben de soc.. dem. een broertje aan dood.... als zij het zelf moeten doen en daarom wei- gert de roode meerderheid van den gemeenteraad aan den eisch der re geering tegemoet te komen of hierover zelfs maar in onderhandeling te treden. De consekwentie van deze houding zal zijn dat de regeering gebruik maakt van de haar bij de grondwet toege kende bevoegdheid, om in- te grijpen in het bestuur dier gemeente. Daartoe moet het komen want de gemeentekas staat op het punt volkomon leeg te zijn Het is te begrijpen dat de re. geering zelfstandig de^ gevorderde be zuiniging zal doorvoeren, zoodat de soc.-dem. bewindslieden tevoren had den kunnen weten dat hun tegenstand weinig zal baten. Alleen zullen de gemeentewerklie den van Zaandam straks, als hun sa laris omlaag gaat, kunnen getuigen dat dit niet de schuld is van de S.D. A. P. maar van de regeeringZoo ontslaan Ter Laan en zijn kornuiten zich van de verantwoordelijkheid, ook waar zij de meerderheid der raads- zetels hebben. Waar is de moed der soc,-demo- cratie als zij zelf een noodzaak niet durft te aanvaarden GEMEENTERAAD. QEERTRU1DENBERQ. De gemeenteraad van Geerlrulden- berg kwam Vrijdagmiddag 2 uur in openbare vergadering bijeen, onder van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 23) Ja, ik heb voortdurend aan jou gedacht! Mirry, herhaalde Arthur. Ik was bang, dat hij tusschen ons zou ko men, zooals hij vroeger ook gedaan heeft. Want ik houd van je, Miriam, ik heb van je gehouden, sinds ik weet wat het woord liefde beteekent. Ik heb nooit ook maar een gedachte verspild aan een ander meisje je weet het zelf ook wel: jij was het altijd. Natuur lijk weet je het; ik heb nooit moeite gedaan het te verbergen, ofschoon ik geen moed vond ronduit te spreken. Eerstens kon ik je geen behoorlijke positie aanbieden, in de tweede plaats liep ik altijd met het idee rond, dat je nog steeds aan Bob dacht. Dat vormde in mijn gevoel een soort slagboom tus schen ons. Maar ik kon niet langer wachten, bet was mij met den besten wil niet mogelijk en daarom drong ik er bif mijn vader op aan mij in de fir ma op te nemen en zoodra dat in dichte vaten was, reed ik hier naar toe. Ik ben gisteravond hier naartoe geweest, heb je dat gehoord? Miriam schudde ontkennend het hoofd. Ja, maar jullie waren naai* de Ma- nor. Ik ben vanochtend direct terug gekomen en heb met je vader gespro- voorzitterschap van Burgemeester Bianchi. Aanwezig alie leden. Aan de orde: 1. Aanbieding verslag Volkshuis, vesting voor 1932. Wordt ter visie nedergelegd. 2. Aanbieding rekening dienst 1932 en begrooting dienst 1934 van de Gezondheidscommissie te Oosterhout. De Voorzitter deelt mede dat men er in geslaagd is de begrooting iets lager te stellen dan die van het vorige jaar. 3. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1932 en begrooting G.E.B. en Grondbedrijf dienst 1932. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 4. Vaststelling 2e kohier Honden belasting dienst 1933. 9 Honden zijn meer ingeschreven. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het geven van namen aan de nieuwe zijstraten van de Koestraat. De Voorzitter zegt dat B. en W. gemeend hebben de nieuw aangelegde straten alsvolgt te moeten noemen het verlengde der KoestraatKoestraat, de eerste zijstraat; Poternestraat en de tweede zijstraat: Prinsestraat. De heer Jansen wil de eerste zij straat naar den priester Allard noemen, die in vroeger jaren in het klooster veel goed voor Geertruidenberg ge daan heeft. De Voorzitter voelt niet zooveel voor het geven van persoonsnamen. Daarmede loopt men het risico dat een of ander persoon zich gepasseerd gevoelt. Daarom geeft spreker liever historische namen. De heer Timmermans zag liever dat voor Poternestraat een Nederland, sche naam in de plaats kwam. De heer Jansen vraagt B. en W. zijn woorden in overweging te nemen. De Voorzitter zegt toe daarmede rekening te zullen houden wanneer in de toekomst nog meerdere straten gelegd moeten worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Alleen de heer Timmer, mans is tegen. 6. Voorstel B. en W. om een ge- deelte der Koestraat gesloten te ver klaren voor het bereiden in een richting met motorrijtuigen, rijwielen ken. Het meisje keek hem aan en er was iets van schik in haar oogen. Ik kan niet zeggen, dat hij mij erg minzaam ontving, sprak de jongeman verder, maar bij maakte geen bezwaar dat ik je een aanzoek deed. Zeg ja, Mirry, toe... Nog steeds kwam er geen geluid over Miriam's lippen. Ze kon zichzelf niet gansch en al verklaren waarom, maar nog nooit had Arthur Dulver- ton's persoonlijkheid zoo sterk tot haar hart gesproken als vanochtend. Ze was allang overtuigd geweest dat hij haar liefhad, maar zooals hij terecht had vermoed, de herinnering aan Bob had haar nooit verlaten. Ze had den kame raad van haar kinderjaren in haar droomen geïdealiseerd en was altijd blijven hopen dat hij nog eens terug zou komen wel bevrijd van de scha duw van schande die over hem was gevallen, maar toch de oude Bob, van wien ze zooveel gehouden had. En nu was Bob Dulverton naar huis gekomen, een ander ,mensch, een beter mensch ongetwijfeld, tot onherkenbaarheid toe. Niet meer de oude Bob en den nieuwen Wel, dien mocht zij iniet. In het diepst van haar hart voelde zij, dat Arthur geen mededinger meer had. Je geeft niets om Bob niet op de manier die ik bedoel, he Mirry? Neen. Wil |je me heioven mijn vrouw te worden? Toe, zeg dat je het belooft. Je weet immers hoeveel ik van je houd en hoelang jij al de eenige voor mij bent. Zijn stem beefde; zijn woorden klon ken onmiskenbaar oprecht. Er was een vreemde bewogenheid in Miriam en misschien zou zij. ondanks de vage ondefinieerbare beklemming en andere voertuigen. De Voorzitter zegt dat hiermede bedoeld wordt het breede gedeelte der Koestraat waar in het midden een trottoir loopt. De eene zijde der straat kan gebruikt worden voor het verkeer naar den Emmaweg en de andere zijde voor de richting Markt. In dit verband merkt spr. nog od dat verschillende verordeningen betreffende de verkeersregeling alle bij afzonder lijk raadsbesluit zijn vastgesteld. Om het ongemak dat daaraan verbonden is te voorkomen stellen B. en W. voor thans al deze besluiten in te trekken en in een nieuw besluit samen te vatten. Wat betreft de afsluiting van het Bierstraatje, dit achten B. en W. ongewenscht, daar de Markt daardoor aan de Noordzijde geheel zou worden afgesloten. De heer Janzen vraagt ook het plantsoen tegenover het Station voor het verkeer, uitgezonderd groente wagens e.d. af te sluiten. De Voorzitter geeft toe dat dit wenschelijk is, vooral daar de wegen in het plantsoen niet verhard zijn. 7. Ingekomen stukken. Subsidie-verzoek van de R.K. Mil. Vereeniging te Breda. De Voorzitter stelt voor evenals vorig jaar afwjzend te beschikken, daar de tfld t.e slecht is om de subsidie uitgaven der gemeenie te van angstige voorgevoelens, de zoo vu- rig-verlangde belofte hebben gegeven, maar op dit beslissende oogenblik klonk hoefgetrappel in de oprijlaan. Ze keken beiden op en zagen wie de ruiter was. I)e woorden, die Arthur Dulverton mompelde leken verdacht veel op een verwensching. HOOFDSTUK XVI. Endellion op Donnithorne Hall. Ralph Endellion had onmiddellijk beseft, dat hij geen bijzonder gunstigen indruk op Miriam had gemaakt. Zij had dingen opgemerkt, die ze niet ver klaren kon, die haar voor een raadsel deden staan; daarover verkeerde hij niet in twijfel. Hij had den blik van teleurstelling, van niet-begrijpen, van wantrouwen bijna, in haar oogen ge zien een sterker gevoel dat dit zelfs, tegenzin, ja afkeer. Hij dacht aan de woorden van den predikant en het ge voel van angst, dat hem vroeger in den avond beklemd had, maakte zich weer van hem meester. Maar toen hij den volgenden ochtend opstond, was zijn geest helder en ge spannen van activiteit. Met een oogop slag zagj hij. dat niemand van de huis- genooten ook maar een spoor van ach terdocht koesterde: zonder eenige re serve was hij als Bob Dulverton geac cepteerd. Neen, gevaar dreigde alleen van den kant van Miriam en voor alles moest hij haar twijfel het zwijgen op leggen. Hij begreep dat hij in den loop van den ochtend bestormd zou worden door bezoekers. De bewoners van de land goederen uit den omtrek waren na tuurlijk verlangend hem te verwelko men en waarschijnlijk zouden ook verhoogen. De heer Jansen vindt het wensche lijk dat de garnizoensplaats zelf de kosten dezer vereeniging betaalt, daar zij er het meest profijt van trekt. Spr. ziet uit dit verzoek weer den drang om alles van de kleine plaatsen weg te sleepen. Het verzoek wordt afgewezen. Een subsidie-verzoek van den R.K. Pol. Bond wordt tot de behandeling der begrooting aangehouden. Van Jac. Prins Je Dordrecht verzoek om vergunning voor den aanleg van een radio-distributiebedrijf. Adressant zal in de woningen van werkloozen gratis aansluitingen brengen en staat aan de gemeente 25 pCt. van de winst af. De Voorzitter steit voor ook deze aanvraag af te wijzen, evenals de vorige. Daartoe wordt besloten. Van de Waterleldingmlj. is nog een schrijven ontvangen met nadere om schrijving van het adres dat naar de regeering gezonden is om verlaging van het rentepercentage te krijgen. De heer lansen bepleit nogmaals zoo groot mogelijke aansluiting, zoo lang niet allen zijn aangesloten zal het naar zijn meening moeilijk zijn vermindering te krijgen. De heer Timmermans heeft in de krant gelezen dat de regeering plannen heeft om de huren van met rijkssteun gebouwde woningen te verlagen en de tarieven van sommige Waterleidingmij. te verhoogen. Daarmee schijnt men de bedoeling te hebben den tegenzin tegen de loonverminderlng tegen te gaan. M.a waldus spr., ziet men nu pas in hoe nodig dat is, nu ook de salarissen van overheidspersoneel ver laagd moeten worden. Toen echter de groote massa jn armoede leefde heeft men van dien maatregel niet doen blijken. Spr. heeft den Indruk dat het rijk zich [hiervoor groote offers zal getroosten. De Voorzitter zegt dat de maat schappij alles doet om tot verlaging te komen, in elke vergadering komt het punt ter sprake. Spr. zal er ter vergadering nogmaals de aandacht op vestigen. Van M. v. d. Locht e.a. verzoek om een bijdrage in de kosten van een door hen aangelegden duiker. De Binns en Mr. Dolgeth komen om de zakelijke aangelegenheden met hem te bespreken. Hij voelde er echter niets voor om zijn buren, die hij niet kende en van wie hij vrijwel niets wist, te ontvangen. Dat was lichtelijk riskant! Nog voor dat hij klaar was met zijn ontbijt, had hij een besluit genomen. Hij kon duizend excuses vinden om naar Donnithore Hall te rijden; ieder een zou het als het natuurlijkste ding ter wereld beschouwen, dat hij daar al vroeg in den morgen heen ging. Zoo zou hij aan de bezoekers ontsnappen en tijd winnen om het een of ander over hen gewaar te worden, voor hij van aangezicht lot aangezicht met hen kwam. Nauwelijks was hij de poort van het aangrenzende buitengoed ingereden of hij hoorde stemmen. Hij kon niet ver staan wat zij zeiden, maar hij meende toch iets bekends in klank te bespeu ren. En enkele oogenblikken later zag hij Arthur Dulverton en Miriam Don nithorne bij elkaar staan. Hun gezich ten hadden een buitengewoon ernstige uitdrukking en Endellion had weinig tijd noodig om een conclusie uit dat feit te trekken. Hij dacht aan wat Dulver ton hem over den ouden naijver tus schen hem| en zijn neef had verteld en aan de geruchten, die hij gisteren van dezen en genen had opgevangen. Misschien ben ik net op tijd, peinsde hij. Hij zag dat ze hem herkenden erv de booze schittering in Arthur's oogen ontging hem niet. Mooi zoo, zette Endellion zijn overdenking voort; ik schijn 'n hoogst belangwekkend onderhoud gestoord te hebben. Vermoedelijk niets meer of minder dan een huwelijksaanzoek. totale kotten hebben f 226.- bedragen. De Voorzitter zegt dat de duiker gelegd is ter verbetering der perceelen van adresenten. Nu heeft echter ook het gemeenteperceel .Galgenveld* er profijt van getrokken en daarom vraagt men een bijdrage. Het Galgenveld is slecht en brengt de gemeente slechts f 1.— op. De heeren Staal en Dirven zeggen dat de duiker in zeer goeden staat verkeert. _De Voorzitter had het juister ge vonden ais adressanten eerst met B. en W. over de bijdrage hadden be raadslaagd, voordat het werk gedaan werd. Spr. vindt een bijdrage naar gelang de groote der perceeien vol doende, de gemeente zou dan met f20.— een flink bedrag geven. De heer Dirven wil f25.— geven. De heer Jansen wil met f 10.— volstaan. De heer v. d. Loo is niet tegen de bijdrage, doch vindt het niet juist dat men eerst de duiker gelegd heeft en pas daarna om een bijdrage komt. Besloten wordt f 15.— te geven de heeren v. d. Loo en Staal waren tegen.. Rondvraag. De heer Jansen vraagt voortaan beter toezicht te houden op het Innen van havengeld. Voorts verzocht hij de trottoir in de PNEM- en Brandestraat te betegelen. De Voorzitter zegt toe dit te zullen overwegen. Echter kan niet alles tegelijk gedaan worden, het eerst z.i. verbetering der P.N.E.M -straat noodig. De heer Jansen heeft weer klachten gehad van tewerkgestelden. Sommigen zitten zeer slecht in hun kleeren en spr. acht het gewenscht hen een toe. lage voor kleeding en schoeisel te geven. De Voorzitter zegt dat het de ge- meente verboden is een bedrag te geven buiten het uurloon. Alleen het Crisis-comité zou hier kunnen in grijpen. De heer Jansen vindt dat er nog genoeg bezuinigd kan worden, zoo o.v. de f20.000 die jaarlijks voor oproermakers in de Kamer worden uitgegeven. Ook in de stad verdienen de werkloozen meer. De Voorzitter heeft In het algemeen niet te klagen over den geest der Hij reed op het tweetal toe en sprong toen kwiek uit liet zadel. Goedenmorgen Mirry, riep hij op gewekt. Ik kon de verleiding niet weer staan om je te komen opzoeken. Ik weet niet hoe het kwam, maar we had den gisteravond vrijwel geen gelegen heid om met elkaar te praten en ik ben bang dat ik heel weinig op je ou den speelkameraad geleken heb. - Neen, bedroefd weinig, Bob, stem de ze toe. Maar liet is aardig van je, dat je komt. Vader zal liet heerlijk vinden. Hij is er met de lunch weer je 1)1 ij ft natuurlijk. Ik moet liet eigenlijk niet doen. Mevrouw Dixon rekent op me. Je hebt geen idee hoe gelukkig die goede ziel is, dat ik er weer ben. Hallo, Arthur, ouwe jongen, hoe is 't met jou? En Endellion stak hem de hand toe. Arthur Dulverton aarzelde. Wat heeft het voor nut coniedie te spelen, Bob? zei hij stroef. We heb ben nooit met elkaar overweg gekund en ik denk niet, dat daarin nu veran dering zal komen, al al heb je je le ven gebeterd. Maar daarom, hoef je me je hand toch niet te weigeren, kerel! Ten slotte zijn wc toch neven; dat feit laat zich niet wegredeneeren. Natuurlijk, het was niet altijd koek en ei tusschen ons, dat weet Miriam ook wel, maar daar om hoeven we toch niet op voet van oorlog te blijven leven. En als ik door hel een of ander de oorzaak ben ge weest van de vroegere vijandigheid, dan bied ik daarvoor mijn verontschuldi gingen aan, Arthur. Laten we het vel leden begraven. cho van het Zuiden, Wiiltijksfke en Langstraatsclie Coirii(t Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1