Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON litems triHlu. 3 Omzetbelasting. Winkelnfeuws. Mol Voor. Weer een tevreden klant. MOL geett het beste Gaat MOL blijft goedkooper. QQOR,ER\&Rim NUMMER 57. ZATERDAG 15 JULI 1933. 66e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan- den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. By contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD 11. We teekenen er het volgende bij aan Art. 1 le alinea vermeldt als be lastingobject „de omzet van handels, waren en roerende goederen*. Tot deze goederen worden vo'gens dit ontwerpwet niet gerekend wat volgens de artikelen 566 en 567 B.W. wel tot deze soort goederen behoort. Artikel 566 B.W. noemt als zoo. danigschepen, schuiten, ponten e.d. en art. 567 B.W. vermeldt het vrucht- gebruik en gebruik van roerende zaken, lijfrenten, verbintenissen en vorderingen, die opelschbare geld- sommen of roerende goederen tot onderwerp hebben en aandeelen en obligaties. Motief voor deze uitzonderingen is, dat de zaken genoemd in art. 566 B.W. groote overeenstemming ver- toonen met onroerende goedertn, terwijl verschillende van de zaken genoemd in art. 567 B.W. reeds aan zegelrecht zijn onderworpen. De volgende alinea's van dit artikel hebben de bedoeling ontduiking tegen te gaan. Art. 2 geeft aan wat behalve ver. koop ook nog onder „omzet" valt. De levering van een industrieel aan eigen winkels wordt hieronder be. grepen. Art. 3 maakt een uilzondering voor de leverancies aan coöperatieve ver- eenigingen door leden, b.v. de boeren die melk leveren of suikerbieten aan hun coöperatieve zuivel, of suiker- abriek. De Minister motiveert deze uit zondering als volgt: „Waar de door de leden geleverde goederen feitelijk 't collectief eigen, dom van die leden blijven, die voor gemeenschappelijke rekening worden verwerkt en verkocht, schijnt het niet billijk de overdracht van de bedoelde grondstoffen aan de ver- eeniglng aan de belasting te onder. van „De Echo van het Zuiden". Voorheen kocht cliënt eldersnu heeft deze bij MOL gekocht. wat voor den prijs bereikbaar is daarbij gezellig winkelen, aange. name, nette en vakkundige be diening. 25. Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Miriam ging niet direct naar huis, toen Arthur weg was. Ze had behoefte om alleen te zijn en te trachten uit zichzelf wijs le worden. Maar na eeni- gen tijd voegde ze zich bij haar vader, die op het groote bordes met Endellion stond te praten. Aha, daar hebben we Mirry!, riep hij lachend, ofschoon de gespan nen blik in zijn oogen Endellion niet ontging. Arthur weg? Ja? Ik vraag me af waar jullie zoo ernstig over gepraat hebben. Ons gesprek was, zooals een ge sprek met een vrouw gewoonlijk is, antwoordde ze, het heeft tot niets ge leid. Ze had een vermoeden dat haar va der tegen den bezoeker wellicht gezin speeld had op het doel van Arthur's komst en ze wenschte hen duidelijk te maken, dat ze zich niet gebonden had. Aan de lunch sloofde Endellion zich uit om zich aangenaam le maken. Daar hij in dezelfde streken had ge leefd als Bob Dulverton, kon hij in vol le gerustheid over het leven in Austra lië spreken. En evenals den vorigen avond luisterde de landheer geboeid naar zijn relaas. O Bob, mijn jongen, riep hij uit, toen zijn gast eindelijk zweeg, ik wilde, werpen Van verschillende zijden wordt tegen deze uitzondering bezwaar ge- maakt. De fabrikant, die z'n product naar eigen winkels doet verplaatsen blijft juridisch en feitelijk eigenaar van deze producten. Of het artikel gehandhaafd zal blijven De mlnisteriëele motiveering is niet bijzonder scherp. Art. 4 vermeldt het percentage der heffing. De honderdste penning van Alva herleeft! We mogen ons gelukkig prijzen In andere landen Is het 2 of 2 2 pCt. bij progressief tarief zelfs stijgend tot 13 pCt.1 Over eventuëele kortingen en kwl- fantlezegel hoeft geen belasting te worden voldaan. Art. 5 wijst als belastingschuldige aan de verkooper. Dit sluit de moge- Hjkheld niet uit, dat de verkooper de lasten aan den kooper in rekening brengt. De kooper is hoofdelijk mede aan sprakelijk m a.w. kan de verschuldigde belasting niet op den verkooper wor. den verhaald, dan kan deze van den kooper worden nagevorderd. De M. v. T. motiveert deze mede aansprakelijkheid niet. Mij komt het een vrij willekeurige hardheid voor. Immers de wet noemt uitdrukkelp de verkooper als belastingschuldige bovendien artikel 17, dat de navorde ring regelt machtigt den inspecteur der accijnzen deze te stellen op het tienvoud van hetgeen te weinig is betaald 1 Art. 6 en 7 spreken voor zichzelf, 't Zal duidelijk wezen, dat de uit te reiken factuur en het bewaren van een .dubbel* of 'n copie de grondslagen vormen voor de controle op de juiste naleving van deze wet. In tegenstelling met de zegelwet, wordt hier geen minimum factuur bedrag genoemd, zoodat het omzet belastingzegel ook geëischt wordt op facturen kleiner dan f 10 Deze 7 artikelen vormen Hoofdstuk I Algemeene Bepalingen. Van Hoofdstuk II slippen we aan, dat invoer van de in artikel I ge- noemde goederen belast wordt met 351 een bijzonder invoerrecht van 1 pCt. hetzelfde als in artikel 4 genoemd. Deze bepaling vindt zijn oorzaak in het willen voorkomen van bevoor deeling van import boven binnenland, schen handel. Het belangrijkste van Hoofdstuk 111 vormen de vrijstellingen. Deze worden gegeven voor: lo. Verkoopen van brood, aard. appelen, margarine en turf volgens de M. v. T de allernoodzakelijkste levensbehoeften 2o. Verkoopen aan publiekrechtelijke lichamen. 3o. Verkoopen van goederen recht streeks aan particulieren, voor zoover deze de goederen kennelijk voor per* soonlljk gebruik aanschaffen. De gewone verkoopen in den 'winket aan particulieren vallen dus niet onder deze belasting. Geschiedt deze verkoop aan parti culieren van uit fabrieken op panden, waaruit gewoonlijk geen verkoop in het klein met onmiddellijke aflevering aan den kooper plaats vindt, dan zijn deze omzetten wel aan de belasting onderhevig, B.v.b.Een sigarenfabrikant levert rechtstreeks aan particulieren. Zijn facturen aan die particulieren moeten wel van een omzetbelastingzegel zijn voorzien. 4 Verkoopen van goederen in den groothandel, die naar den aard der overeenkomst niet tot gevolg hebben, dut je vader je had kunnen zien, zoo als je nu hent. Ik heb altijd gezegd, dat je het materiaal in je had om een man te worden; honderdmaal hel) ik hem dat verteld. Als je een jaar geleden teruggekomen was, zou mijn oude vriend 1111 nog leven, daar hen ik vast van overtuigd. Miriam nam vrijwel geen deel aan de conversatie, maar ze luisterde met de grootste aandacht. Wat haar ge voelens voor Bob Dulverton ook mochten geweest zijn, hij had haar nooit geïnteresseerd zooals hij nu deed. Er was een sfeer van intellec- lueele ontwikkeling om hem heen, die haar onweerstaanbaar bekoorde en het speet haar bijna toen hij zei, dat het zijn lijd werd om weer naai de Manor te gaan. Miriam, zei hij bij het afscheid, je hebt haast geen woord tegen me gezegd. Loop met me mee naar de poort, wil je? Ja, doe dat, Mirry, moedigde haar vader aan. Je ziet een beetje bleekjes, kind dat is anders niets voor jou. Endellion en Miriam wandelden langzaam naar het groot toegangshek. Eerst spraken ze geen van heiden; ze voelden zich niet op hun gemak in eikaars gezelschap en trachtten el- kaars gedachten te lezen. Van tijd tot tijd wierp Miriam een zijdelingschen blik op haar hegeleider en werd op nieuw getroffen door zijn gespierde, rijzige gestalte, zijn vasten, beslisten tred. In zekeren zin bewonderde zij hemzijn rustige zelfbeheersching, de levenskracht, die uit zijn heele wezen sprak. Zij twijfelde geen se conde aan zijn identiteit en toch voel de zij zich onbehaaglijk, zenuwachtig en wantrouwend. En Endellion van zijn kant zag nu pas goed, wat een knap, aantrekkelijk en bijzonder meisje Miriam was. Bij hun vorige ontmoetingen was zijn geest te zeer vervuld geweest van andere dingen, om veel aandacht te besteden aan haar uiterlijk. Hij had slechts een vluchtige impressie van haar persoon in zich opgenomen zijn voornaam ste gedachte niet betrekking lol haar was sinds gisteravond geweest, een einde te maken aan haar kennelijken afkeer van hein. Maar nu kreeg hij oog voor de schoonheid en de charme van het meisje en die spraken temeer tot zijn gemoed, waar hij in vele ja ren niet op voet van gelijkheid met een jonge vrouw van zijn eigen stand was omgegaan. Hij keek enkele oogenblikken naar haar en zag de kleur op haar wangen dieper worden. En ook in haar oogen flitste iets, alsof zijn tegenwoordig heid haar hinderde, hoewel ze zon der eenige aarzeling met hem was meegegaan. Overal om hen heen zongen de vo gels in de hoornen, was de glorie van jonge, ontluikende lente. Ralph En dellion bleef plotseling stilstaan, keek uit over het bekoorlijke landschap aan weerszijden van de oprijlaan en luisterde met een soort van extase naar hel jubellied in de hooge olmen. Dit is hemelsch!, kwam het toen over zijn lippen. Onwillekeurig was ook Miriam blij ven stilstaan, maar ze liet zijn uit roep onbeantwoord. Ja, het is hemelsch, na al di& wanhopige jaren in de hel te hebben geleefd, ging hij voort, ver van huis, ver van mijn vrienden en van alles wat voor een beschaafd mensch het bestaan de moeite waard maakt; om na niet een Kainsvloek beladen te hebben rondgezworven, in deze heer lijkheid terug le komen, i Er trilde zulk een ingehouden hartstocht in zijn stem, dat het ineis- je onder den indruk kwam. Maar nog zweeg zij. Een tijdlang scheen hij onbewust j van haar aanwezigheid hij staarde maar, verloren in de lieflijkheid van wat /it'h aan zijn oogen vertoonde. Toen ontwaakte hij met een schok uit zijn gedroom, als gestoken door een pijnlijke gedachte. Mirry, zei hij, je moet me ver tellen, waarom je een afkeer van me hebt. HOOFDSTUK XVIII. Endellion en Miriam. Het meisje ontstelde hij deze vraag. Die was zoo heele maal niet in over eenstemming met alles wat hij tot nu toe gezegd en gedaan had. Het scheen haar toe, dat hij niet vooraf over de woorden had nagedacht, maar dat een of andere plotselinge onaangename overweging of herinnering, ze hem had doen ontsnappen. Vind je, dat je het recht hebt dit te vragen? Haar stem was niet zonder scherpte. Ja, luidde het antwoord. Je bent mijn oude speelmakker. Voor ik weg ging waren we haast altijd samen, ondanks het verschil in leeftijd; je hield veel van mij; je had verdriet van wat er gebeurde. Ik hen terug gekomen en van jou, van wie ik in de eerste plaats een hartelijk welkom verwachtte, krijg ik een ontvangst zoo koud als ijs. Je kijkt met wan trouwende oogen naar me je voelt afkeer van me. Daar heb ik je niets van ge- dat de goederen worden verplaatst om in de onmiddellijke macht van den kooper te worden gebracht. De M. v. T. motiveert dit 'n motiveering die hoogstwaarschtjnlQk wel geen algemeene erkenning vinden zal door onderscheid te maken tusschen omzetten in verschillende phasen van productie, die wel belast worden en omzetten van het eind product in den handel, die niet belast worden, om den handel in zijn nuttige functie ten behoeve van een doelmatige distributie der goederen, niet te be moeilijken." Waarom de functie van distributie meer égards verdient dan die van pro ductie is in de M. v. T. niet te ont dekken. Om den exporthandel terwllle te zijn, de wetgever heeft blijkbaar deernis met deze tak van handel, kan aan den exporteur worden teruggeven het bedrag, dat wegens omzetbelasting is voldaan. Uit Hoofdst. IV zijn van het meeste belang artikel 12 en 15. Art, 12 legt den kooplieden 'n ad ministratieve verplichting ophet houden van een register voor de ont vangen facturen idem voor de „dub. beien" of copleën van uitgaande facturen. Vooial art. 15 verdient de aandacht ieder, die als kooper 'n factuur ont vangt, die niet van het vereischte omzetbelastingzegel is voorzien is ver plicht daarvan aangifte te doen aan den inspecteur der accijnzen, natuurlijk met inachtneming van een bepaalden termijn. De Hoofdstukken V Navordering van belasting en VI Strafbepalingen en Slotbepalingen zijn mei uitzondering van art. 17, dat reeds aangehaald werd van minder belang. Onze bespreking van het ontwerp Omzetbelasting zouden we nu kunnen beëindigen, ware het niet dat bij nota van wijzigingen van 2 Juni 1933 een heel nieuw Hoofdstuk Ha werd tusschen gevoegd. Bedoeling van deze wijziging is: het ontwerp wet weeldeverteerings— belasting te verwerken in het ontwerp omzetbelast'ng. omdat belde belastingen in zooverre parallel loopen, dat bij verkoop van bepaalde goederen weelde- Neen, niet met ronde woorden. Maar je heele houding zegt het me, gisteravond, vanochtend, aan de lunch. Waarom hen je toch zoo tegen me? Wil je het heusch weten? Dat spreekt vanzelf. Iedereen, behalve mijn oom Arthur, die mij nooit hebben kunnen uitstaan, is blij dat ik er weer hen. Je vader is net zoo aardig en joviaal tegen me als vroeger. Maar jij, Miriam jij Wat kan er in vredesnaam zijn? Jij bent Bol) niet. Het was Endellion of zijn hart stil stond. Had dit meisje hem doorzien en was ze met hem meegegaan om hem te vertellen, dat hij een hedrie- gersrol speelde, j Ben ik Bob niet? Neen, niet de Bob, dien ik altijd gekend heb. Natuurlijk weet ik wel dat jij Bob bent, maar je bent onher kenbaar veranderd. Ben ik werkelijk zoo veranderd? Uiterlijk niet zoo heel veel; dat is liet niet. Het zit dieper. Ja, herhaalde hij, als lot zich zelf. Ik hoop, dat de verandering die per zit. En daarop weer tot liet meis je: Maar wat zou dat, Mirry? Had je liever dat ik was teruggekomen, zoo als ik geweest hen? Neen ja ik bedoel ik weet het niet stamelde ze. Het was niet mijn bedoeling je dit te zeggen, maar je vroeg erom en voor je wegging waren we als broer en zuster samen. De Echo van het Zuiden, WaalwUbscbe en Langstraatscbe Courant, MG OP MET L Vraagt gratis proelwasch met de VELO Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1