Dienstbode. LU3EE BROOD- EN BAMETBMERII Mi lm gebak Roomijs JONGEMAN KOSTHUIS. Telefoon 52. H. VAN MIL-VAN SPRANG. zoekt een net Met warme dagen altijd welkom. voor de kinderen verzamelen op de riant versierde speelplaats. In plaals van de gewone vakken door 't personeel werden hun nu door den heer de Bruin verschillende ver snaperingen gepresenteerd, die zeer in de smaak vleien. Toen kwam het Schoolbestuur zijn opwachting maken. Bij hun aankomst werd door de jongens der hoogste klas onder leiding van 't Hoofd een liuldl- gingsiied gezongen ter eere van den stichter dezer school, den Herder der parochie, die naast zijn bijz. onderwijs ook nog veie groote weldaden aan z'n dierbare parochianen geschonken heeft. Na afloop hiervan officieeie ontvangst in één der schoollokalen, dat voor deze gelegenheid op 'n buitengewoon aar dige en smaakvolle wijze versierd was en ieders bewondering afdwong. Boerenbond een contract aan te gaan betreffende de destructie van vee en vleesch. Overeenkomstig de Vleeschkeurings- wet moet vee en vleesch dat voor de consumptie is afgekeurd en moeten cadavers en afgemaakte runderen door middel van een destructor onbruikbaar, respectievelijk onschadelijk worden gemaakt. Voor wat onze provincie aangaat, zal de bouw en exploitatie van een zoodanigen destructor door den Noord- brabantschen ChristelQken Boerenbond worden voorgestaan, die deswege ter vervanging van het contract, dat in de vergadering van 21 Maart 1931 is ge accepteerd, een nieuw contract pre senteert, dat de voorwaarden van over eenkomst bevat. Dit contract is in overleg met de De heer de Bruin complimenteerde afdeeiing Noordbrabant der Vereeni- met juist gekozen woorden 't Schooi- ging van Nederlandsche Gemeenten bestuur en voornamelijk den Voorzitter geconcepieerd. met het 12'/a jaar bestaan de nschool, bracht Z.Eerw. hulde en dank voor deze grooische daad en gaf in 't kort den toestand weer van 't onderwijs l2'/a jaar geleden en zooals die zich in den loop van 12'/2 jaar heeft ont wikkeld. Vervolgens feliciteerde de Pastoor den meester met z'n koperen jubi leum aan de Jongensschool en uitte den wensch, dat hij ook z'n zilveren feest moge vieren ook de kinderen werden door den Voorzitter op een voudige en bevateiijke wijze toegespro ken. Niet alleen maatschappelijke deugden, die ook de openb. school aankweekt maar vooral de katholieke vormen de hoofdzaak op onze school aldus de Eerw. spreker. 3. Voorstel om de zekerheidstelling voor den nieuw benoemden gemeente ontvanger te stellen op f 10 000. In een vroegere vergadering is deze zekerheidstelling door den raad be paald op f 15 000. Echter wil de Ver- eeniging van tot zekerheidstelling ver plichte gemeenteambtenaren deze ze kerheid niet hooger overnemen dan f 10.000, welk bedrag zij, ook na her baalde correspondentie, niet heeft wil len veranderen. Zij motiveert hare hou ding door het feit dat de te stellen zekerheden naar verhouding elders veel lager zijn dan hier en hoe zelfs voor groote gemeenten het bedrag daarvan rond het cijfer ligt dat voor onze ge meente bepaald is. B. en W. geven In overweging het DRLJNEN. De Processie van Heus- den naar Kevelaer, waaraan ook Elshout en Drunen deelnemen ver trekt alhier station Drunen—Heus- den op Dinsdag 15 Aug. en zal op 16 Aug. terugkeeren. De extra trein zal alhier vertrekken ongeveer 9'/2 uur. De prijzen der kaarten kosten van station DrunenHeusden f3,35, terwijl kinderkaarten ook worden verstrekt. Zij die aan de processie wenschen deel te nemen moeten zich voor 10 Aug. aanmelden bij den broeder- meester. A.s. Zondag zal de Harmonie i van het Jongenspatronaat een concert geven op de prachtige kiosk bij de Eerw. Broeders. De Harmonie «de Volharding» gaf Zondag een concert bij café M. van Oersvan Wezel. Na gefeliciteerd te zijn door 't per- cijfer dienovereenkomstig te wijzigen. soneel der school bij monde van den Heer Verschuren en aanbieding van verschillende cadeaux, waaronder een modern H. Hartbeeld met console en een gouden horloge begon de receptie ten huize van den heer de Bruin wiens woning als het ware in een bloemen, paleis was herschapen. Zeer vele parochianen hadden door het geven van bloemenmanden, palmen en bouquellen blijk gegeven van hun sympathie voor 't Hoofd, terwijl ook veie Berkdijken, vooral oud-leerlingen kwamen feliciteeren. Ook niet pa rochianen zooals de Eerw. Broeders uit Kaatsheuvel, 't Bestuur der St. Vin. cenltusvereeniging. Collega's uit de omgeving kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Om 3 uur werd met de kinderspelen begonnen, waarvoor zeer veel belang stelling W2S, Er werden verschillende spelen gehouden, zooals mastklimmen, hardloopen, sprietloopen, touwtrekken, zakloopen, koekhappen enz. Na afloop werden de prijzen aan de diverse winnaars uitgereikt, doch ook voor de overigen had de heer de Bruin troost prijzen beschikbaar gesteld, zoodat alle kinderen, hoogst voldaan huiswaarts keerden. Om 8 uur klonken de tonen van muziek ons in de ooren de Harmonie St. Jan bracht een serenade. De Voor zitter van 't gezelschap de heer W. Dirksen complimenteerde in goed ge kozen woorden den heer de Bruin met z'n koperen feest. De jubilaris dankte hierna zeer hartelijk, spoorde tot ijver aan, en regaleerde Bestuur en leden op gulle wijze. Er werden nog verschillende num mers gegeven, zoodat men duidelijk kon zien de groote genegenheid jegens hun meester, aan wien velen van hen zooveel verplicht zijn en dit nu ook openlijk wilden foonen. Voor allen huiswaarts keerden, werd nog een be zoek aan 't schoollokaal gebracht, waar alle oud-leerlingen hun banken nog eens opzochten om een afscheidsmarsch te blazen. Zoo heeft de heer de Bruin een verdfenstvol tijdvak afgesloten. Met voofbeeldeloozen ijver en idealisme heeft hij al dien tijd het Roomsche onderwijs gediend. Door z'n aangebo ren tact en onderwijscapaciteiten heeft hij zich een plaats in de harten zijner oud-leerlingen veroverd. Naast kundig onderwijzer is de heer de Bruin ook een vriend der armen, die hij steeds met raad en daad bijstaat. Oeen won der dan ook dat de parochianen hem zoo sponiaan hebben gehuldigd; maar 't liefst van alles Is hem zeker geweest de ontroerende hulde en dank, hem gebracht door z'n Herder, met wien hij 12'/2 jaar mocht samenwerken tot heil der Berkdijkfche jeugd. Mijnheer Pastoor van Enschot en meester de Bruin, ad muitos annosï Gemeenteraad. Openbare vergadering van den ge- meenteraad te houden op a s. Maandag 24 Juli des namiddags om 7 uur ten gemeentehuize. Aan de orde komen de volgende punten 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den ge meenteraad, de heer M. J. v. Nieuwstadt en installatie. 2 Voorstel om met het bestuur van den Noordbrabantschen ChrlstelQken Daaraan ware dan de bepaling, bij in structie vaat te leggen, te verbinden, dat heigeen hij meer dan f 10.000 In kas mocht hebben, het meerdere bj] een bankinstelling moet worden over- gestort. 4. Voorstel om gebruik te maken van de extra hulp, welke door het Rijk ten behoeve van de werkloozenzorg wordt disponibel gesteld. 5, Behandeling van de Bouwveror dening dezer gemeente. De verordening is ontworpen door de Afdeeiing Noordbrabant der Ver- eeniging van Nederlandsche Qemeenlen. Daaraan heeft de bedoeling voorge zeten om voor de geheele provincie zooveel doenlijk gelijke bepalingen te krijgen. Door deze wijze van handelen wordt verkregen dat architecten van de eene gemeente zich niet telkens in de voorschriften van een andere ge meente, waar zjj een huis zullen bou wen, behoeven te verdiepen en kan de kennisname van de voorgestelde wij. zigi.ngen voldoende zijn om zich naar het plaatselijke te oriënteeren, nu de overige bepalingen voor alle gemeen ten gelijkluidend z(Jn. In de samenstelling der verordening heeft de Inspecteur van de Volksge zondheid een werkzaam aandeel gehad. Daarop is verder het advies der Ge zondheidscommissie te Waalwijk inge wonnen, met welk advies In de wijzi gingen rekening is gehouden. B. en W. stellen dan ook voor tot de vaststelling dezer verordening te besluiten en teekenen hierbij verder aan dat het samenstellen van een nieu we Bouwverordening door de gewij zigde Woningwet verplicht wordt en deze vóór 19 Augustus a.s. moet wor den gearresteerd. 6, Benoeming van een lid der Schat tingscommissie ais bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting. Door het overlQden van den heer O. C. WQdemans is een vacature in deze commissie ontstaan. 7. Benoeming van een lidderLlcht- commissie In de vacature, ontslaan door het overlijden van den heer O. C. Wijdemans. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „De dochter van den Draak". Zaterdag 8 uur. R.D.B -Theater, „Het Monster van Frankenstein", „Een hel op aarde". Zaterdag 8'/2 uur repetitie voor allen Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie voor allen, Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 u. Luxor Bioscoop, „De dochter van den Draak". Zondag 6 en 8'/2 u, R.D.B.-Theater, „Het Monster van Frankenstein", „Een hei op aarde". Maandag 8—9.30 uur. Oymnastiek dames K. en V.. Qymnastieklokaai O. S. Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V., Oymnastlekl. O. S. Woensdag 7—8.30 uur. Oymnastiek heeren K. en V., Qymnastieklokaai O. S. Gemengd Nieuws Slachtoffers van hun belangstelling. Bij de aankomst der deelnemers aan den Tour de France te Bordeaux heeft een ongeval plaats gehad. Duizenden menschen verdrongen zich voor de ingangen van het velodrome, dat het eindpunt was van de negentiende etappe. Onder den druk van het pu bliek bezweken de ingangen en stroom de de menigte het terrein op. Door het gedrang werden 28 personen gewond van wie twee stervende zijn. De Amerikaansche menschenroovers. Amerikaansche bladen hebben het bericht, dat de familieleden van den te Albany door bandieten ontvoerden jongeman O'Connell de 24-jarige neef van de bekende politieke leiders O'Connell ervan op de hoogte zou den zijn gebracht dat hij spoedig door de roovers zou worden vrijgelaten, en dat dit althans de opvatting was van zijn ooms. Het schijnt dat de familie en de roovers met elkaar in onderhan deling zijn, waarbij wordt gebruik ge maakt van advertenties in codetaal. De familie zelf laat zich echter nog niet uit over de zaak. Te Philadelphia hebben bandieten gepoogd zich meester te maken van een heer Frank A. Clatchy, broer en compagnon van den huizenbouwer en makelaar in onroerend goed, den mil- lionair Clatchy. Verdronken. Te Axel is uit de Kleine Kreek opgehaald het lijk van den ongeveer 50 jarigen P. van E. De man, die gistermorgen naar zijn werk was ge gaan, is door onbekende oorzaak te water geraakt. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Te Maastricht is gister de schipper T. M. Nijs, geboren te Weert, knecht aan boord van het schip Gerardira, liggend in de Zuid-Willemsvaart, te water geraakt en verdronken. Het Duitsche staatsburgerschap en de Joden. De Joodsche perscommissie schrijft Naar dezer dagen uit Berlijn is gemeld, wordt thans het Duitsche staatsburgerschap afhankelijk gesteld van het lidmaatschap van een der nation aal-socialistische organisaties. Daar echter de nationaal-socialisti sche partij toelating van nieuwe leden onlangs voor onbepaalden tijd heeft stopgezet, is het voor Duitschers, die hun nationaliteit niet wenschen te verliezen, noodzakelijk zich aan te sluiten bij een der beroepsorganisaties van het Arbeidsfront. De positie, waar in de Joden ten gevolge van deze bepaling verkeeren, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over, indien men zich voor oogen stelt, dat in de statuten van het de verkiezingen niets ervan gepubli ceerd. Toen Hitier merkte, dat de plan nen waren uitgelekt, heeft hij den Rijksdagbrand zoo spoedig mogelijk doen aansteken. Er is geen sprake van, dat Törgler iets met den brand uitstaande heeft gehad. Hij dacht er zelfs niet over, dat men hem den brand in de schoenen zou schuiven; toen de brand woedde, heeft Törgler me telefonisch meegedeeld, dat Hitier op het terrein aanwezig was. Toen Törgler zich bij de politie wilde melden, hebben we dit allen afge raden, omdat we ervan overtuigd waren, dat hij gearresteerd zou worden. Iedereen wist dat Törgler, die alleen in het parlement voor de communistische partij werkzaam was, volkomen onschuldig was aan de brandstichting. Trouwens niemand in de communistische partij zag eenig heil in dergelijke terreur. We wisten, dat we illegaal zouden worden en hadden onze bureaux en het Karl Liebknechthuis reeds ontruimd. Het laatste was verkocht aan iemand, die dadelijk daarop failliet ging. Het is dus onmogelijk, dat er nog stuk ken gevonden zijn, waaruit zou blij ken dat Törgler en de communisti sche partij debet aan den brand zouden zijn. Er is ook geen sprake van, dat zich onder het huis cata comben bevinden, er is slechts een doodgewone kelder. Maria Reese vluchtte naar Dene marken en Zweden, ging vandaar naar Engeland. Intusschen was nog, voordat Törgler doorzijn eigen aan melding gevangen was genomen, de secretaris der partij, Otto Kühne, gearresteerd. Evenals drie Bulgaren, die volkomen ten onrechte zijn be schuldigd. De Duitsche pers wist te vertellen, dat ze in Bulgarije reeds veroordeeld waren wegens den aan slag op de kathedraal te Sofiain derdaad waren ze zelf niet in staat van beschuldiging gesteld. Dr. Oberfohren, leider van de Duitsch-nationalen, heeft reeds, voor dat hij op 17 Mei werd doodgescho ten, in de Manchester Guardian een artikel gepubliceerd, waarin hij de omstandigheden, waaronder de Rijks dagbrand heeft plaats gevonden, uiteenzette. Dit artikel is pas dezer dagen via Praag, in de Europeesche pers gepubliceerd en is bezwarend voor de nat.-socialisten. En nu wordt tenminste Törgler in zijn gevangenschap voortdurend gekweld, al is hij ook niet mishan deld. Doch de malen, dat zijn fa milie hem bezocht, was hij geboeid. En in aanwezigheid van zijn bewa kers, deelde hij mede, dat hij nacht an dag boeien droeg. Arbeidsfront de Ariërparagraaf is opgenomen. Het is den Joden der- halve onmogelijk gemaakt tot een der organisaties toe te treden, aan welker lidmaatschap het Duitsche staatsburgerrecht is verbonden. Zij hebben daardoor thans ook officieel alle burgerrechten verloren. De brand in den Duitschen Rijksdag. Men meldt uit Amsterdam aan de N.R.Crt: Vanochtend heeft het vroegere Rijksdaglid mevr. Maria Reese in een persconferentie, belegd door het Ned. comité van kunstenaars en intellectueelen tegen de Duitsche Hitler-terreur, mededeelingen gedaan in verband met het proces tegen de beschuldigden inzake den brand in den Rijksdag, dat waarschijnlijk in Augustus of September zal plaats vinden. Mevrouw Reese vertelde het volgende Reeds kort voor den brand had ik van officieren van den Stahlhelm vernomen, dat Hitier plannen had een aanslag te plegen, teneinde een voorwendsel te hebben de commu nistische partij onwettig te doen verklaren. Törgler heeft die plannen in den staatsraad ter sprake gebracht. Alle burgerlijke partijen waren ervan op de hoogte, al heeft de pers voor LAATSTE BERICHTEN. Benoeming. Z H Ex de Bisschop van 's Her togenbosch heeft benoemd tot plaatse, lijk directeur der K.J.V. te Waalwijk, de Z.Eerw. heer A. Verhagen, pastoor van St. Antonius. Bondsdag R. K. G. B. Morgen zullen onze plaatselijke gymnastiekverenigingen de W.G.V.* eD „Kunst en Kracht" gaan deelnemen aan den jaarlijkschen gymnastiek, bondsdag, welke ditmaal te Nijmegen wordt gehouden. Wij wenschen beide clubs goed succes in de diverse wedstrijden en een prettig uitstapje naar de oude keizer—Karei stad met zijn schitte. rend natuurschoon. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen is verschenen het Verslag van de Handelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken i voor de Langstraat en van den toe stand van Handel en Nijverheid in haar gebied over het jaar 1932. Aan dit uitvoerige en belangrijke verslag zullen wij der gewoonte ge- trouw de voornaamste gedeelten ont- leenen, waarmee wij a.s. Woensdag een aanvang maken. Wielersport. Dat de belangstelling op het gebied van de wielersport hier te Waalwijk steeds grooter wordt is ons dezer dagen bewezen, door 't feit dat er voor den club.wedstrijd van Woensdag a.s., aan vang 7 uur, een 25 tal luxe prijzen zijn binnen gekomen. Deze prijzen worden Woensdag avond alle op de club-wedstrijd ver reden. en zijn voor en na den wed. strijd te bezichtigen in het club-locaal. De namen dezer milde gevers zul len nader worden bekend gemaakt Onderwijswet. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet aangenomen met 72 tegen 3 stemmen. Landbouwcrisis wet. De behandeling van de wijziging der Landbouwcrisiswet in de Tweede Kamer. Niet minder dan 14 sprekers in eersten termijn. De wet is gister avond z h.s. aangenomen. Economische conferentie. Colijn kondigt bij zijn afscheidsrede te Londen een poging der regeeringen aan om te geraken tot overeenkomsten tegen oprichting van nieuwe tolmuren en tot verlaging van bestaande. Hij werd krachtig gehuldigd. Oprillen van de brug bij Keizersveer. Op een desbetreffend verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C heeft de betrokken hoofdingenieur.directeur van den Rijkswaterstaat medegedeeld, dat langs de opritten van de brug bij' Keizersveer bermplanken zullen wor den aangebracht ter markeering van de zijkanten van den weg. Wiley Post weer in de lucht. iley Post, die op zijn wereld vlucht nabij Flat in Alaska een noodlanding had moeten maken, waarbij zijn toestel beschadigd werd, is al weer in de lucht. Na herstel der averij is hij heden voormiddag weder van Flat vertrokken. Kegel op Luline geplaatst. Hedenavond tusschen acht uur en half tien is de 40.000 K.G. wegende kegel boven het wrak van de „Lutine" in zee neergelaten. De uitvoering verliep geheel vol gens het ontworpen plan en zonder eenig incident. ADVERTENTIëN. Mevr. JAN TIELEN Van Wely, Mr. van Coothstraat 35, W a a 1 w ij k, vraagt wegens huwelijk der tegenwoor dige tegen 1 October a s. EENE NETTE Brieven onder No. der advert, a. h. Bureau v. d. blad. 50498 Is een Reeds verkrijgbaar vanaf f 0.50, 10.75, 11.00 enz. enz. met ver schillende vruchtenpuddingen. In verpakking van '/a Liter in houd, zeer voordeelig in ver schillende smaken. Vanille, Mocca, Fram bozen, Aardbeien enz. enz. en dan... van de bekende snperleore kwaliteit. BONBONS CEBBk IkTOEKJEslr BONBONS/ IKÖËÏOË5 in CEQAkf

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 10