rv®iri Ons WeekDraatje. No. 59. Zaterdag 22 Juli '33. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. Heel wat menschen slepen een of andere herinnering uit het verleden met zich, welke ze als een zware last op de ziel drukt. De zwakke mensch valt nu eenmaal gemakkelijk; hij kan zich weer opbeuren en den rechten weg zonder verdere struikeling ver volgen toch zal altijd dat ééne blij ven, de gedachte aan dien plompen val. Zoo hebben ook wij ons eens tegen over ons zelve en de gemeenschap misdragenwe hebben ons n.l. in vroeger dagen een keer bezondigd aan hazardspel, een zondig vermaak, dat bovendien ook bij de wet verboden is. De bepalingen tegen het hazardspel maken, naar we meenen, zells een on derdeel uit van de zedeiijkheldswetten. We hebben eens, ja, laten we het maar ronduit zeggen, we hebben eens gekiend. De lezer kent het interessante spel vermoedelijk wel. Het bestaat uit kaarten met nummers, houten dopjes met Idem en brokjes glas. De dopjes gaan in een hoed en worden daaruit stuk voor stuk met een blinden greep getrokken door iemand die buiten het spel is. Hij leest de getrokken num mers voor en als het correspondeerend cijfer op een onzer kaarten voorkomt, bedekken we het met een brokje glas. Is een rij van vijf cijfers aldus belegd, dan roept men „kien", Het gaat om vlugheid en vaardigheid, want twee menschen kunnen terzelfdertijd „kien" hebben, maar wie het eerst roept, heeft prijs. Zóó hebben we eens .bijna" een gans gewonnen, maar we waren niet vlug genoeg. We speelden het spel in een Llmburgsche sociëteit en oe Limburgers zijn gehaaid in het kienen. Toen we het kienspel speelden, wis ten we van den prins en van het kie nen geen kwaadwe waren ons vol strekt niet bewust dat we onzedelijk waren geweest. Dat heeft later de straf, rechter eerst uitgemaakt. De strafrech ter heeft het kienen in het Zuiden van ons land den kop ingedrukthij heeft het tot hazardspel verklaard en menige caféhouder heeft zijn 100 pop aan boete moeten dokken vóór hij begreep dat het kienen tegen een dubbelije per kaart, wat hg in zijn zaak sinds jaar en dag had toegelaten, zóó zondig en slecht was. Het spreekt vanzelf, dat we niet meer hebben gekiend, sinds we het te weten kwamen, dat zulks in strijd was met wet en moraliteit. We hebben altijd gepoogd om gedegen staatsburger te zijn en daarom vergenoegen we ons nu ter vermake van ons zelf met Straperlo. het allerleukste behendig- heidsspeiietje, dat de sanctie heeft ge kregen van de hoogste politieautori teiten en thans leven brengt in half gestorven badplaatsen en andere aris tocratische gelegenheden ter ontspan ning. Straperlo is een edel vermaak, een spel van standing. Hier geen kaart voor een dubbeltje, maar een fiche van een riks. In één keer, in dertien seconden tijds, kan men 20 of meer riksen winnen en men kan natuurlijk in no time ook 20 of meer riksen kwijt zijn. Dat hangt af van de hersenen der spelers en van den Inhoud van hun beurs. Straperlo is een roulette, zoo als men die in de bekende buiten- landsche gok-centra vindt* maar er is iets b ij. Er loopt een balletje naar de draaiende roulette en dat balletje heeft een vaste gang en een vaste baa zoodat precies te berekenen is wéar het terecht komt. Hier is dus geen kansspel, maar 't geldt alleen een zaak van opletten en nadenken. Met Stra perlo is het zóó gesteldals Neder landers goede hersenen hebben, dan zouden morgen aan den dag alle Stra. perlo-explottanten failliet zijn. Aange zien de zaken echter best gaan en da gelijks nieuwe speelgelegenheden wor den geopend, is het duidelijk, dat Ne derlanders géén hersens hebben. Het geen echter niet in strijd is met de zedeiijkheldswetten en ons dus niet behoeft te beletten om dood.faisoenlijk te wezen. mj en overspannen, onrustig en il crVCllS slapeloos.Men gebruikehier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mljnhardt's Zeimwt&bletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. BUITENLAND. Het slot der Londensche conferentie. Het kleine bureau der economische wereldconferentie heeft thans definitief het program voor de slotzittingen van de commissies en de conferentie be paald. De economissche commissie zal op 21 dezer in plenaire zitting bijeen komen, de monetaire commissie op 24 Juli, het bureau ó'p 25 dezer en de conferentie zelf op 27 Juli. De plenaire zitting der conferentie zal den geheelen dag duren Behalve MacDo- nald en de voorzitters der commissies zullen ook de leiders der voornaam, ste delegaties het woord voeren. Onmiddellijke loonsuerhooging in de V. S. Door generaal Johnson, den admi nistrateur van de industrial Recovery Act, wordt een onmiddellijke alge- meene verhooging der loonen voor- gesteld, gepaard aan overeenkomsten ot verdeeling van den arbeid door M fzonderlijke industrieele groepen. New-York in geestdrift over Balbo's komst. De Italiaansche luchtarmada onder leiding van generaal Baibo is te New- York aangekomen. De vliegers werden op ongekend geestdriftige wijze door de duizenden en nog eens duizenden toeschouwers verwelkomdhet was een huldiging, die herinnerde aan de ontvangst, die men jaren geleden aan Llndberg bereidde, toen deze na zijn Oceaanvlucht in New.York aankwam. Een interview met Balbo. Balbo, de leider van het Italiaansche vliegtuigeneskader te Chicago, heeft zich laten interviewen. Hij verklaarde het behaalde succes uit de goede voorbereiding, het uitstekende perso neel en de deugdelijkheid der vlieg tuigen. welke ook ..gebleken was in den dikken mist tusschen IJsland en Labrador. Balbo Is van meening, dat de luchtvoerluigen van het zwaarder-dan- de-lucht-iype hun deugdelijkheid voor tochten over lange afstanden hebben bewezen. Italië had merkte Balbo nog op de laatste zeven jaar geen uchtschepen gebouwd. Wanneer het eskader weer veilig in Rome zal zijn teruggekeerd zal Balbo nagaan of nu niet met een Italiaansch eskader een vliegtocht om de wereld moet worden gemaakt. Noodlanding van Witey Post. Wiley Post heeft op zijn wereld vlucht weder een gedwongen landing moeten maken. Het slechte weer was thans de oorzaak Zijn toestel is niet beschadigd Ofschoon de vlieger zeer uitgeput was, was hij toch voornemens Donderdagochtend vroeg verder te vliegen. De noodlanding had plaats bij Roechlovo op 1180 K.M. van Chaba- rowsk. Post in Alaska. Na een geslaagde vlucht van Roechlovo, is de Amerikaansche wereld vlieger Wiley Post te Chaba- rofsk gedaald. Reeds twee uur en 23 minuten later, is hij weer opge stegen voor den tocht naar Nome in Alaska. Nome reeds gepasseerd. Naar Reuter uit Seattle meldt, is Wiley Post al over Nome gevlogen. Hij heeft de zee van Ochotsk en de Beringstraat .dus al achter zich en bevindt zich weer boven Amerikaan- schen bodem. Post heeft dus een dag gewonnen op zijn record van twee jaar geleden Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. KIBBELEN EN DE GEVOLGEN. «Hier meisjes, hebben jullie iets van mij. Oefen je maar flinken Oom Frans geeft zijn nichtjes een jo—jo. Eén jojo voor twee is niet ge noeg, en vooral niet voor twee zulke ongeduldige schepseltjes als Jetje en Anneke. Als Jetje wil spelen, grijpt Anneke het af, en als op haar beurt Anneke het ding wil hebben, pakt Jetje.het, onder het uitstooten van allerlei kreten, als een kip, die men haar kuikens afneemt. Op een ochtend zijn ze weer erg aan het kibbelen «Hij is voor mij«Nietwaar voor mij «Je bent een spook.» «En jij een egoiste 1» «Ik zal het aan Oom Frans vertellen.» «Wat vertellen Vertel dan ook maar, dat ik hem over den muur gegooid heb.» En in een vlaag van woede, gooit Jetje de jojo. oorzaak van hun ge kibbel, op het pad, dat achter langs den tuin loopt. Anneke is zoo ver baasd, dat ze er niet aan denkt het ding te gaan zoeken. En als ze er later aan denkt, kan ze de jojo nergens meer vinden. Nu hebben de meisjes geen ruzie meer. «Kinderen,» zegt Moeder den vol genden ochtend, «ik maak me on gerust over Grootmoeder. Ik ver wachtte haar gisteren al; maar zij is niet gekomen. Als Oma maar niet ziek is....» Nauwelijks heeft moeder dit ge zegd, of Klaas de groentejofigen. brengt een briefje «Ik heb een licht ongeluk gehad Niet ernstig, maak je maar niet on gerust. Ik verwacht jullie op de thee.» Ondanks deze geruststellende woor den is moeder erg angstig. Na het koffiedrinken zegt zij tegen de kin deren«Kom meisjes we gaan direct naar Grootma.^) Zij vonden de oude dame in haar leunstoel met een verbonden voor hoofd. «Bent U gevallen Heeft U U ge- stooten vragen de meisjes. «Oh nee, ik was vlak bij jullie, op het pad dat achter den tuin loopt toen ik getroffen werd door een vreemd voorwerp, dat ergens van daan gegooid werd. Het kwam pre cies op mijn hoofd, ik bloedde erg En om jullie niet aan het schrikken te maken, gaf ik de voorkeur aan maar weer naar huis te gaan.» «Wat dom om zoo maar een steen te gooien», riep Mama. «Dal heeft natuurlijk één of andere straatjongen gedaan.» «Maar het was geen steen zei Grootma, «ik heb het voorwerp op geraapt... Kijk... het lag vlak voor mijn voeten.» «Een jojo... De jo—jo van mijn Hij zal echter duchtig poot aan moeten spelen om dien voorsprong te behouden, want de 4050 mijl van Solomon naar New York hebben Gatty en hij in 223/4 uur afgelegd. Wij herinneren er aan, dat van een vlucht om de aarde in letterlij- en zin geen sprake is. De omtrek an de aarde meet bijna 25.000 mij- en, de route van Post en Gatty in 931, die Post ook thans weer volgt, as 15.530 mijlen lang. Verdrag Polen-Rusland? Volgens Duitsche berichten zou er een geheim verdrag tusschen Polen Sowjet-Rusland zijn gesloten met iet doel Duitschland zooveel moge- ijk te isoleeren. Het concordaat tusschen den Heiligen Stoel en Duitschland. Het concordaat tusschen Duitsch- and en het Vaticaan is heden defi nitief geteekend. meisjes... Wat beteekent dat... Dan vertellen Jet en Anneke alles en jullie begrijpt hoe 'n geweldigen spijt ze hebben van hun gekibbel ln het vervolg gebeurt het dan ook niet meer, want als ze op het punt staan ruzie te krijgen denken ze meteen aan de nare gevolgen, die hel eens gehad heeft... En dan zijn ze niet boos meer op elkaar. OOM WILLY. DE DRIE BROERTJES. «Op den hoogen 'toren, heb ik wat verloren Sabel en geweer anders niet meer Je wie waai weg. Jan, jij bent hem, zeg!» Jan en Hans en Heint;e spelen op het pleintje. Ze hebben samen groot plezier, en niemand plaagt hen hier. Tot Moeder roejM: «Nu is het eten Dat zouden jullie glad vergeten!» Jan en Hans en Heintje Zijn niet meer op het pleintje. 't Maantje gluurt eens door het raam en zegt«Ze slapen al te saam, En ieder droomt nog van de pret Want ze lachen in hun bed RITA. VOOR KNUTSELAARS. De glijbaan. Uit stevig carton knippen we een aantal figuurtjes, die Jwe leuk met allerlei kleuren beschilderen. Dwars door hun buik steken we dan ronde DRUNEN. Tot veeteller is voor de gemeenten Drunen en Elshout aangesteld de landbouwer H. Brok. Op het V.J.C. terrein zal Zon dag a.s, een voetbal wedstrijd plaats hebben tusschen .De Trekvogels" en \J.C. I belden alhier. Aanvang 1 uur. VLIJMEN. Maandagmorgen vond alhier een ernstige autobotsing plaats. en auto, komende van ffaamsdonks. veer welke vermoedelijk door te groote snelheid den bocht niet kon houden, reed tegen de auto van den heer Vink, studacoor uit St. Michiels- Gestel De Vink en zijn medepassa gier kregen tengevolge van den ge weldigen schok die de aanrijding ver oorzaakte, den inhoud van een bus talk welk zich in zijn wagen bevond in gelaat en oogen. Ook liep de heer Vink nog een hoofdblessure op, ter- wijl hij klaagde over pijn in de borst. Van de auto uit Raamsdonksveer werd de bestuurder aan zijn been gewond. Beide gewonden werden door dokters behandeld. De auto's werden beiden deerlijk gehavend en door kraanwagens weg- gesleept. De politie die spoedig ter plaatse was, onderzocht de schuldvraag. De persor.entram naar 's-Bosch ondervond een half uur vertraging SPRANG—CAPELLE (Voorm. Sprang). A.s. Zondag des voormicidags hall tien zal In de Ned. Htrv Kerk alhier leesdienst worden gehouden, terwij des namiddigs 6 uur hoopt op te treden Ds, üuittart van Raamsdonk In de Qeref. Kerk alhier hopen a.s Zondag in den Dienst des Woords voor te gaan, des voormiddags hall tien Ds. J. C. Hagen en des namiddaes half zes Ds. T. J. Hagen van Delft. J.l. Woensdagmiddag had de timmerman jac. Kooljmans, werkzaam bij den aannemer W Nieuwenhui|zen, het ongeluk met zijn rechterhand tusschen de schaafmachine te geraken, met het ongelukkige, gevolg, dat hem een tweetal vingers werden afgezaagd. Dr. Winkelman verleende de eerste hulp, waarna K. ter verdere behande ling naar het ziekenhuis te WaalwQk werd vervoerd. CAPELLE. De Postduivenver- eeniging «Nog Sneller» hield een wedvlucht vanuit Lier, met den vol genden uitslag 1 S. v. d. Galiën, 2 8 11 12 17 23 M. van Peer, 3 13 10 M. Mesch, 4 22 C. Groeneveld, 5 0 24 25 26 G. Vos, 9 20 H. Vos, 14 R. Hartman, 8 A. Goedhart, .,19 M. Verduin, 7 0 15 21 Th. Groeneveld. Eerste overduif M. Verduin. Een zoontje van v. d. H. te Vrijhoeve—Capelle kreeg zoodanig een klap van een paard, dat opera tief ingrijpen noodzakelijk was. In de Geref. Kerk aan het bruggetje wordt a.s. Zondag lees dienst gehouden. In de gehouden ledenverga dering van de afdeeling van den Chr. Bouwvakarbeidersbond, werd de heer K. Rosenbrand benoemd tot afgevaardigde, ter bijwoning van iet in Augustus te houden Bonds- congres. De kinderen der Chr. School in de Heistraat maakten Vrijdag een pleizierreisje naar Gelderland. 1/ houten staafjes, die een eenigszins cylinderachtigen vorm hebben. (Zie afbeelding). Nu maken we uil ijzer draad, carton en hout een glijbaan Het ijzerdraad mag niet te dun zijn Deze glijbaan, die naar believen naar boven en beneden kan gaan, moet heel precies gemaakt worden. De beide ijzerdraden loopen nauwkeurig parallel op ongeveer twee centimeter afstand. BOVEN OF ONDER? Gezichtsbedrog. Als men de trap in het linker figuur een poosje bekijkt, dan is zi plotseling niet meer links onderaan - aar omgekeerd rechts boven aan. Hetzelfde gaat het met den schoor steen op het rechter figuur. Nu eens lijkt het of hij rechts naar boven gericht is, dan weer links naar be neden. Naar we vernemen, hoopt volgende week Zondag 30 Juli inde Geref. Kerk alhier op te treden ds. Snoek te Puttershoek, voorbeen eenige jaren predikant alhier. Voor de Ned. Hcrv. gemeente a.d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des voorm. half tien en des nam. zes uur op te treden de heer Verheul, godsdienstonderwijzer#te Brakel. Op 30 Juli a.s. hopen de echte lieden P. de Visser en J. van Suijle- kom, wonende op de Hoogevaart alhier, hun 25-jarig huwelijksfeest te herdenken. Aan belangstelling zal het hun dien dag voorzeker niet ontbreken. Door B. en W. der gemeente Sprang—Capelle is aan het muziek- gezelscqap «Kunst na Arbeid» en aan de gemengde zangvereeniging «Hel Ilozeknopje» te dezer plaatse ver gunning verleend tot het houden van een verloting ten bate van het Fonds tot stichting eener muziektent. A.s. Zondag des namiddags half Oplossingen. 1 L d e t h e beer haard molsla Leerdam 2 Olifant, pelikaan, krokodil, kangeroe. 3 Groot—Britlannië. grot, B.it, riet, niet, rit, tin, nar. 4 Bol, dol, hol, jol, kol, mol, pol, rol, tol, vol, wol. 5 Kruiswoord—puzzle HorizontaalVerticaal 1 opperen 2 plas 7 lotus 2 pok 9 taak 4 Rus 11 scha 5 esch 13 ons 6 stoffer 14 hek 8 bakkers 15 fee 10 ander 17 Ede 12 helde 18 erts 16 eten 20 leer 17 eelt 17 euvel 20 Let 12 in petto Raadsels. 1 Van de volgende lettergrepen een bekend spreekwoord maken an, dan, dat, dat, der, doet. een, ge, gij, niet, niet, ook, schiedt, u, wat, wilt. 2 Een woord van negen letters of drie lettergreep van vier letters een (goede spijs, lekker eten) is op den boterham, de laatste twee lettergre pen of vijf letters, vindt men op de schepen. Mijn geheel is een rumoerige drukte.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5