Z TöE dansant No. 02. Woensdag 2 Aiïg. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 2 Aug. 1933. Concert St. Crispijn. den aan het Maatsch.-fonds en ook de contributie zou op gelijke hoogte moe- len worden gebracht. Spr. heeft toen direct gezegd dat het bestuur daar z.i. niet voor te vinden zou zijn. Bij dit on- derhoud heeft Dr. L. spr. gezegd dat het fonds hem meer aanbood als hij van het Maatsch.-fonds kreeg, daaruit bleek dus dat het een beginselstrijd was. De eindconclusie van het onder- j houd was, dat Dr. L. er met Dr. Kol- J ster over zou spreken. Daarna heeft Hedenavond ten 8 uur concert door de harmonie »St. Crispijn* op de kiosk Dr. L. geschreven dat de doktoren niet i in n ij -n.uftrjani,inn met het voorstel van het bestuur kon van W. B. op de Markt ter herdenking i K u den accoord gaan. Dr. K. zond een van den 75sten verjaring van H.M. de scjirjjven van denzelfden inhoud. Spr. Koningin Moeder. heeft toen nog een onderhoud gehad j Geslaagd. met Dr. K., waaruit hij heeft opge- Geslaagd voor het Examen Duitsche ™aakt dat deze door het Maatschap- Handelscorrespondentie van de Ver. PUjonds gebonden vvas. v. Leeraren, gehouden te Tilburg de Hct bestuur heel daarna het adv.es heer Jac van Heeswiik gevraagd van de Werkliedenvereeni- Geslaagde genoot zijne opleiding sd'ig, die adviseerde een algemeene bij den heer Odekerken. Leeraar ^rgadermg bijeen te roepen. Onder- Duitsch M O. aan de R.K. H.H.S. tusschen heeft nog een en ander plaats al^jer gehad, waarover de heer Hendriks zal spreken. Spr. eindigt zijn uiteenzet- De heer E. Treffers alhier slaagde ting met de verklaring dat de be- voor het toelatingsexamen tot de stuursleden plechtig beloofd hebben M. T. S. te 's Bosch, afd. Werktuig- dat zij in alle moeilijkheden die het bouwkunde. fonds zal doormaken, schouder aan Dienstvak der Directe Belastingen, schouder zullen blijven staan, totdat Bij resolutie van den minister van <'en, ailcszin.s billüke oplossing zal Financien is verplaatst de Rijksklerk verkregen zijn. Daarbij rekent het be- J de Boer van de Inspectie der j stllur °P den stcun der komen. Mocht dit echter niet geluk ken, dan zou de tijd aangebroken zijn om het aanstellen van een eigen ge neesheer aan de orde te stellen. (Applaus). De heer Smolders maakt nog de opmerking dat hel bestuur besloten heeft stappen te doen om een wijzi ging te brengen in de overeenkomst met de apotheek. (Applaus). Van de rondvraag werd door en kele leden gebruik gemaakt. De heer N. van Gorcuin vroeg oude fietsplaat- jes in te leveren tot steun aan het sanatorium „Berg en Bosch". De Voorz. sloot daarop de bijeen komst met een dankwoord en met den Chr. Groet. Concert Roestelberg Wij hebben wel goed voorspeld, toen we schreven dat het Zondag aan Roestelberg ontzettend druk zou zijn bij 't eerste concert dat door den heer P Registratie te Harderwijk naar de Inspectie der Dir. Bel. Waalwijk. Jubileum. (Applaus). Naar aanleiding van een door een der leden gestelde vraag zeide de heer Smolders nog dat ook van de leden De heer Bank vierde gisteren zijn medewerking mag worden verwacht 12'/2 jarig jubileum als opzichter der om tje lasten van het fonds zoo licht gemeente-bedrijven. In den voor- mogelijk te doen zijn. Velen bellen middag werd hij door den directeur inaar aj te dikwijls bij den dokter aan gecomplimenteerd en werden hem Gf doen dit in uren, waarin de visites namens directeur, administratief en dubbel berekend worden. technisch personeel een bloemstuk en heer Hendriks aan hel woord. een geschenk aangeboden. De heer j)e heer Hendriks, voorzitter van Bank liet zich ook niet onbetuigd en den Bond van R.K. Ziekenfondsen in onthaalde het personeel op een Nederland, kreeg daarna hel woord. tractatie Vergaderingen als deze zijn hem 's Avonds werd de jubilaris te zijnen zeer onsympathiek, daar hij liefst zoo huize nog geluk gewenscht door den iang mogelijk den vreedzamen weg be- wethouder der bedrijven, den heer wandelt en met alle kringen sqinen- F. Smolders. werkt. Spr. wil het niet hebben over Dok Iers fonds R. K. W. V. de plaatselijke geneesheeren, doch hij wil zeggen wat hem op het hart ligt Het conflict met de genees- ,en szfcllte van de g'cneesheeren fn heeren.- De beslissing twee >t Zuibien in het algei*een. s vindt maanden uitgesteld. he( bedroevend dat sdezen hct ^uist zijn Het Doktersfonds van de R. K. die de samenwerking met de katho- Werkliedenvereeniging vergaderde lieke fondsen zoo moeilijk maken. Hij Maandagavond in den Gildenbond begrijpt deze houding niet, daar de naar aanleiding van het geschil dat geneesheeren wel steeds op de bres tusschen hel bestuur van hel londs staan voor de R.K. Ziekenverpleging en de plaatselijke doktoren gerezen is. in hel Wit-Gele Kruis. Aan de andere De opkomst der leden was zeer zijde verdedigen zij de neutrale zieken- goed, zoodat de zaal /oo goed als fondsen, zoodat zij naar twee zijden geheel bezet was. hinken. Spr. is van den strijd niet Ook burgemeester Moonen, wet- bang, daar hij weet dat hij hel recht houder Eibers en verschillende aan zijn zijde heeft en dus de overwin- heereu geestelijken hadden gevolg ning niet twijfelachtig is. gegeven aan de uitnoodiging om de j Echter wil spr. niet alle schuld op bijeenkomst bij te wonen. 1 de geneesheeren doen rusten, hij weet 'De Voorzitter van het fonds, de dat de R.K. Arbeidersbeweging veel te heer .1. Leijtens, sprak, na de ver- laat met het Ziekenfondswerk begon- gadering met den Christelijken groet nen is. Er komt thans eenig beter geopend te hebben, een welkoms- perspectief, bij de jongere generatie woord, waarin hij zich zeer tevreden der geneesheeren is reeds kentering loonde over de opkomst. Hij ver- waar te nemen. Voor Waalwijk is er welkomde speciaal de genoodigden. een gelukkige omstandigheid. Deze Uiteenzetting van het P,aals is n.l. ingedeeld bij den kring conflict. Geertruidenberg, een der kringen die ,r indertijd het onzalige besluit heeft ge. De oorziller gaf daarna het woord nomen, om niet met Kath. Zieken- aan den heer i-. Smolders, penning- fondsen samen te werken Nu is ech- meester, die een uiteenzetting van ler deze kring opgeheven, zoodat de het conliict zou geven. Deze zeide geneesheeren zich niet meer op een in de omstandigheden, die zich de organisatiebesli.it kunnen beroepen laatste dagen hebben voorgedaan, Waalwijk is thans ingedeeld bij aanleiding te vinden de zaak eemgs- VBosch, waar weliswaar ook nog zins anders te behandelen dan hij geen samenwerking bestaat, doch oorspronkelijk van plan was, en Waar tenminste nog niet het verbod zuiver zakelijk te zullen blijven. van samenwerking is uitgesproken, In het verslag over 1931 durfde zoodat de doUtoren vrij zi? een het bestuur reeds een hoopvolle contract te sluiten stemming uiten en toen had men i Qp een vergadering die Donderdag hoop dat het finanlieel evenwicht zou u le Amsterdam is gehouden, is hel kunnen worden hersteld. Dit jaar Waalwijksche geval ter sprake geko- immers bracht, m .tegenstelling met men Daar achUe men het wen°che. de verliezen der voorgaande jaren, lijk de vergadering van heden te voor een klein batig saldo. De tegenstcl- komen Nu dit onmogelijk was, is be ling met den hutdtgen toestand is sloten dat op deze biicenkomst nog dan ook schril, Bij hel opmaken van het jaarver slag over 1932 is er tusschen het bestuur en de doktoren een brief wisseling gevoerd over het hooge bijeenkomst nog slechts mededeelingen gedaan zouden worden, doch nog geen besluiten zou den genomen worden. Spr. zegt, dat hij van de leden ver- J t v ij .wacht, dat zij zich in deze kwestie al- bedrag dat betaald moest worden. I gemcen achter he( bestuur zu„en rSnl verschuldigde bedrag in scharen (applaus) als er een ci ge. 1931 15303.- Ol na aftrek van de necsheer moet worden benoemd, gebruikelijke korting van 20 pCt. Vanavond zal het echter nog niet f4919.- ui 1932 waren deze be- zoover komen s vindt het be«er <]e dragen tot resp. f8235.- en f6588.- k eerst cens kalm ,e gestegen. Per verzekerde bedroeg i,Pn pn „Qc u„ dus de betaling na aftrek der korting in 1931 f 2.699 en in 1932 f3.763, een verhooging dus van f 1.094. In het eerste schrijven werd erop gewezen dat het fonds dit bedrag onmogelijk kon betalen en dat in de meeste plaatsen de uitkeering per verzekerde niet meer dan f2.90 be ken en pas eind September een be sluit te nemen. Spr. hoopt dat in dien tijd de moeilijkheden tot oplossing kunnen worden gebracht. Spr. voegt er nog een woord aan toe over het contract met de apotheek dat hij lang niet gunstig vindt. Eerder nog dan op 't salaris van de verzeiceroe me meer aan iz.uu i,e- doktoren wil aanvechting maken de "P van de apotheek, li per lid doktoren om een onderhoud. De doktoren antwoordden daarop dat zij gebonden waren aan hel regle ment van den Kring Geertruidenberg van hun organisatie, dat hun ver biedt om met R.K. Ziekenfondsen contrakten aan te gaan. Zij waren bereid om met een korting van 25°/0 joegen te nemen. Het bestuur heeft daarop geant woord dat ook 25 korting niet vol doende was, daar slechts 61 van het rekeningbedrag in kas was. De uitnoodiging tot een onderhoud werd niet aangenomen. De doktoren lieten vooral uitkomen dat de mogelijkheid voor het fonds open stond om aan te sluiten bij het Maatschappijfonds. Daaromtrent heeft spr. persoonlijk l,ij Dr. Langemeyer inlichtingen inge wonnen. Het bleek dat dit een herver zekeringsmaatschappij was, die met de geneesheeren en apothekers een contract heeft gesloten. Het fonds zou door aansluiting geheel gebonden wor- venzal Zaterdag a.s. 5 Aug., aanvang half 4, door een 15-tal leden getracht worden 't diploma te behalen, dat de Ver. besloot uit te reiken aan lien, die aan de volgende eischen kunnen vol doen 1. Gekleed duiken, met aanloop, van 4 M. hooge springtoren. 2. 60 M. gekleed zwemmen. 3. Zwemmend ontklceden tot op badpak. 4. 60 M. rugslag zwemmen. 5. In badpak duiken, met aanloop, van 4 M. hooge zwemtoren. 6. In badpak SALTO- IORTALE maken van de springplank. (Deze mag eenmaal worden overgedaan.) i 7. 15 M. onder water zwemmen. 8. Schaal opduiken van 5 M. diepte. 9. 2000 M. vrije slag zwemmen. (Dit mag op een andere dag gezwom men worden.) Zondagmiddag van 5—9 uur in MUSIS SACRUM! als grondslag vindt spr. voor de uil- keering aan de apotheek veel te hoog, vooral als men daarmede hel salaris der geneesheeren vergelijkt, en als men rekent dat daarbij dan nog de kosten voor medicijnen komen. In Tilburg is de grondslag slechts 1.40. Daarom is het argument der dok toren, die zeggen, dat de tegemoet koming niet alleen van hen moet ko men, ook steekhoudend. In het algemeen vindt spr. een be drag van ƒ1.50 per visite een goed honorarium. De Voorzitter van den R.K. Artsenbond heeft hein zelfs ge zegd, dat 1.— voldoende is. Spr. be treurt het, dat in deze moeilijke tijden de tarieven voor de arbeidersklasse nog niet verlaagd zijn. Hij wijst op de slechte toestanden die er in Tilburg nog bestaan, waar de organisatie dik wijls met in zich onredelijke maat regelen tegen op moet treden. Spr. hoopt, dat het in de komende maanden nog tot een oplossing zal te halen. Zij viel zoodanig dat zij een der polsen brak. Aanrijding. Een Kaatheuvelsche schoenmaker F. Z werd alhier gisteren door een auto aangereden. Hij smakte tegen den grond doch kwam er zonder kleerscheuren af. Zijn fiets werd echter in elkaar gedrukt. De wijziging der gemeentegrenzen in de Langstraat. Maandagmiddag hebben in de Sta tenzaal te 's-Bosch de afgevaardigden der gemeente Vlijmen, Hedikhuizen, Nieuwkuik, Drunen, Oudheusden, Heusden en Herpt, het standpunt van Bovengenoemde punten zeggen van Eeuwijk in Berg en Dal werd voldoende wat er van deze heeren georganiseerd verlangd wordt en het zal ons be- 't Was er enorm vol. duizenden nieuwen hoeveel der deelnemers wandelaars, fietsers, tal van auto's deze krachttoer onberispelijk zullen de raden dezer gemeenten uiteengezet waren present om te genieten van de ten einde brengen. Waar de betoogen in hoofdzaak goede muziek van St. Crispijn in deze 1 De Hoofdcousul van de Nederi. I neerkwamen op heigeen reeds in de heerlijke omgeving en 't weer hield Bond tot het Bedden van Drenke- zich al bijzonder goed, mooi weer lm gen, Mr. A. R. M. Mommers uit met een frisch windje, uitgelezen dus 's Hertogenbosch heeft zich, naar wij voor een wandeling of fietstoer. i vernemen, bereid verklaard in de De harmonie heeft zooals we zeiden julT zitting te nemen, n uitstekend programma afgewerkt,' ter opluistering is er ook een men zat er heerlijk in Berg en Dal kleine wedstrijd voor kinderen tot en omgeving zoodat er werkelijk ge. 12 jaar aan verbonden in het ondiep noten is en zullen de vele aanwezigen bassin, bestaande in hoofdzaak uil verlangen naar een spoedige herhaling bardloopen zonder en met hinder- van zulk een mooien middag. j nissen door het water, zoodat het Den heer P. van Eeuwijk alle hulde geheel zeer zeker een prettige en niet voor ziin initiatief, waardoor de trek naar Roestelberg en omgeving, de kennismaking met deze mooie streek zeer zeker aanzienlijk zal toenemen Uitvoeringen in het a.s. seizoen. Met belangstelling vernemen wij dat .Musis Sacrum*" alhier in het a.s seizoen in de tournées van verschil lende prima gezelschappen zal worden opgenomen Zoo is thans reeds overeenkomst afgesloten met Louis Davids en z'n prima cabaret in October, en met Jan van Riemsdijk en zijn ensemble in November a s minder interessante middag zal worden. Het Bestuur besloot om een ieder in de gelegenheid te stellen deze zware zwem proeven, waarvan elk nummer op zich zelf groote eischen stelt aan den zwmemer, te kunnen bijwonen en daarvoor van niet-leden een gering entrée te heffen, n.l. 25 ets. voor volwassenen en 10 cents voor kinderen. Wij hopen in ons blad van Zaterdag nog de namen der deelnemers voor het verkrijgen van het diploma, te kunnen melden. Mocht onverhoopt een en ander Deze namen spreken voor zichzelf vanwege slecht weder niet kunnen om iets zeer bijzonders tc verwachten. doorgaan, dan wordt dit acht dagen Meeling van „De. Jonge Werkman." uitgesteld. Te Goirle had Zondag de gewi ste-1 Spaarvereeniging. lijke meeting plaats van „De Jonge J.l. Zondag werd opgericht in café Werkman", onderden Kring Tilburg. Hub. v. Boxtel-IJpelaar ('t Zwaantje) Hieronder ressorteeren Tilburg, een nieuwe spaarvereeniging welke verschillende raadsvergaderingen ge zegd is, kunnen wij met een beknopte samenvatting der uiteenzettingen vol staan. Burgemeester v. Eggelen van Heus den uitte zich voor het plan. Hij zag echter graag dat ook Heesbeen en Doeveren bij Heusden getrokken zou den worden. Voorts keerde hij zich tegen den eisch van Drunen dat 85 pet. wil van het grondgebied van Oud heusden. De heer v. Herpt sprak namens de gemeente Herpt. De heer v. Hcmert uit Hedikhuizen verdedigde de uitbreidingsplannen zijner eigen gemeente en wees erop dat de bewoners van Hedikhuizen zich met al hun macht tegen ophef fing hunner gemeente zullen verzetten. Burgemeester v. Heereveld bepleitte eveneens de handhaving van Hedik huizen, welke gemeente er naar hij verklaarde goed voorstaat en zichzelf kan bedruipen. Burgemeester v. d. Ven van Vlijmen betoogde dat de bewoners van Wijk E er niets voor voelen bij een andere gemeente te worden ingedeeld, zooals in het plan dat door de gemeente Hedikhuizen is gemaakt. De heer v. d Besselaar uit Nieuw, kuik verklaarde zich tegen aansluiting zijner gemeente bij Vlijmen, tn tegen elke opheffing van Nieuwkuik. De heer Muskens zeide namens Goirle, Kaatsheuvel Loon-op-Zand, den naam kreeg van „T Overschotje." Dranen dat de raad s|t.clm accoord Hel bestuur werd als volgt samen gesteld -H. van Engelen, Voorzitter; K. v. d. Schans, Secretaris; Hub. van Boxtel, Penningmeester; Louis Klerkx en P. v. d. Pas, Commissa rissen. De nieuwe vereeniging telt reeds twintig leden. Waalwijk, Baardwijk, Made, O is ter- wijk, Moergestel. Alle afdeelingen waren op de meeting tegenwoordig, zoodat circa 200 groenhemdeu aanwezig waren. De Duivensport en de l.B.C. Oogenschijnlijk een zonderlinge combinatie - en toch wat een heer lijke gedachte de duivensport in dienst ter bestrijding van deze ziekte,1 die hoe langer hoe heter bestreden, wordt. Hoe feller deze strijd wordt, zooveel te heler zal het resultaat zijn. Helaas zijn hiermede groote bedragen gemoeid en het is geen i wonder dat telkens weder een beroep hletiek-wedstrijden wordt gedaan op de weldadigheid j onzer medeburgers. HOUTEN KRUISEN. Dit veel besproken Fransche filmwerk komt binnenkort te Waalwilk In de LUXOR. en Dal Het is daarom een verblijdend teeken dat de „Waalwijksche'Con cours-Bond" (W. C. B.) een duiven vlucht zal houden waarvan de op brengst geheel ten goede komt van de Waalwijksche T. B. C. Gezien de resultaten in naburige gemeenten, twijfelen wij niet, of ook hier zal deze wedstrijd een groot succes worden. De prijzen hiervoor beschikbaar, de ijver van de Com missie, die zich met dezen wedstrijd belast en het goede doel zal iedereen die voor deze sport voelt, doen be sluiten aan dezen wedstrijd deel te nemen. Het Bestuur van de Waalwijksche T. B. C. beveelt dezen wedstrijd ten zeerste aan. Prog as-demonstratie. Wij herinneren eraan dat morgen avond te half negen in Musis Sacrum een demonstratie wordt gegeven met het bekende ProgasWarmwater doorstroomapparaat. Dit apparaat heeft in de steden geweldigen opgang gemaakt. In enkele maanden tijds zijn duizenden toestellen geplaatst. De Waalwijksche huismoeder zal het daarom op prijs stellen dat ook zij zich op de hoogte kan stellen met het comfort dat deze toestellen bieden. Deze demonstratie is hiervoor een eenige gelegenheid, want behalve een zeer interessante voordracht met muziek, heeft een gratis verloting plaats met als prijs een Progas Warmwater doorstroomapparaat ter wijl nog verschillende andere fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Bovendien krijgt men wanneer men op de demonstratie een apparaat koopt, dit gratis aangesloten, met inbegrip van 2 Meter buis. Wegens de bescheiden plaatsruimte is 't aantal verzonden uitnoodigingen beperkt. In verband met een en ander is het ook gewenscht dat de belangstellenden zorgen tijdig aan wezig te zijn. Tentoo stelling. De tentoonstelling van handwerken die Zondag in de R.K. Meisjesschool in de St. Crispijnstraat gehouden werd mocht zich in een druk bezoek verheugen. Vele moeders kwamen de werkstukken van hun dochtertjes bekijken. Het geëxposeerde werk maakte een zeer goeden indruk. Waalwijksche Zwemvereeniging. Aan het zwembad der Waalwijk sche Zwemvereeniging in het „Hoefs- B<-rg Roestelberg. Door de technische commissie, waarin zitting hebben de heeren J. Schambergen, Chr. Treffers Ant. Snijders, G. Schoemans en als hoofd leider den heer L v. Drunen is het programma als volgt samengesteld: Polsstok hoog springen, los hoog springen, ver springen kogelstooten, 2000 meter veldloop, hindernis-wed. loop aspiranten en touwtrekken. Al deze nummers zijn persoonlijk en aan elk nummer zijn drie prijzen verbonden en tevens een prijs voor het hoogst aamal punten. Op het terrein zal tevens een span- rek opgesteld worden, zoodat van de gymnastiek ook nog genoten kan worden. Wij hopen dat in deze mooie om geving van Waalwijk door veel belang stelling deze wedstrijden goed tot zijn recht zullen komen. Hengelconcours. De vischclnb „Vischlust" alhier zal op 20 Augustus a.s. een groot hengelconcours organiseeren. Nette inbrekers. In de loods van de Maatschappij „Thor" aan het Drongelsche Veer is in den nacht van Zondag op Maan- gaat met de plannen van Ged. Staten wanneer deze gewijzigd worden in den geest als de raad heeft voorgesteld De heer Klijn uit Oudheusden be pleitte dezelfde grensscheiding tus schen Heusden en Drunen als in 1924 was ontworpen. üe voorzitter, de Commissaris der Koningin mr. dr. v. Rijckcvorsel, sloot daarna de bijeenkomst. De Schoone Verleiding. Die schönste Jungtrau sitzet dort oben wunderbar." Reeds Heine waar schuwde voor de Loreley verlokkingen, maar wanneer wordt het voorbeeld van den een den ander tot een les? En ook de Loreley s bestaan nog, zij het in meer gemoderniseerde en minder fantastische vorm als die welke Heine bezong, maar toch zeker niet minder verleidelijk. Zoo wiegde op de avondlijke stilte van een waterplas, die voor menig Langstrater een zeer gezocht ontspan ningsoord is, een kano met zeer aan trekkelijke inhoud „Zussie* zooals die inhoud door de mannelijke toe schouwers op den wal gedoopt werd kweelde het schoone lied „het is zoo fijn, zoo fijn, zoo fijn', en te oordeelen naar het Zondagsche snuiije dat zij opzette moest het ook wel bizonder lijn zijn. daar midden op dien waterplas. De aantrekkingskracht was blijkbaar wederzijds, want langzaam doch zeker naderde hel ranke bootje den walen klonk schuchteriijk de uit noodiging om een eindje mee te pa gaaien. Gretig werd het aanbod aanvaard en de uitverkorene werd met zijn Zondagsche pakje in het bootje geheschen en stak op hoop van zegen van wal. De zegen bl et echter uit, of deze moest bestaan in hel verfris- schende bad dat de jongeman een minuut later te pakken had „Zussie' had maar wat lol, toen ze haar slacht- toog zij naar het gemeentehuis om daar nog eens haar recht te gaan ver dedigen. De ambtenaar die haar ont ving, antwoordde zooals dat een goed bureaucraat past, dat hij aanteekening van het verzoek zou doen en het aan het armbestuur zou doorgeven Maar daarmede was de cliënte niet tevreden zij eischte boter bij de visch, zoo niet dan zou zij andere maatregelen nemen. En bij de herhaling der toezegging van achter het loket voegde zij de daad bij het woorden schoof Baby door het raampje. Het ambtenaarlijk gezicht moet wel danig uit de plooi zijn getrokken, want toen de man aan het loket van zijn verrassing bekomen was was de vrouw reeds verdwenen. Daar zat men ter secretarie met de jongste bediende opgescheept, die zich best thuis scheen te voelen en ijverig snuffelde tusschen de papieren om te zien welke waardig waren om eens flink onder handen genomen teworden. üe mannelijke tact der ambtenaren werd met averechtsch tesultaat in toepassing gebracht, totdat men ten einde raad de politie in de zaak ging moeien. Mama werd gesommeerd haar baby terug le komen halen, doch zij weigerde op haar beurt, met de mede. deeling dat men het wicht op het raadhuis beter kon onderhouden als zij dat zelf kon. En ondertusschen bleef Baby ter secretarie zijn rol uit stekend spelen, zoo uitstekend dat de bureaucratische hardheid tenslotte moest zwichten en de veldwachter er nogmaals op uit werd gestuurd, thans om de vrouw te berichten dat zij haar babyen een steunbriefje kon komen halen. Met triomfantelijk ge zicht kwam ze aanstonds een en ander opeischen. De vrouwelijke list heeft de Drunen. sche ambtenarij overwonnen, dank zij Baby, die blijkbaar voor groote dingen is in de wieg gelegd. Schoenindustrie en omzetbelasting. De »Telegraaf« van Maandag be vatte het volgende verslag van een onderhoud cl t de correspondent van dat blad had met den heer ir. C. Raming alhier: »Nu het«, aldus de heer C. Raming, lid der firma Timmermans van Turen hout (Timtur) alhier, volgens verklaring van den minister niet mogelijk is alleen door bezuiniging een tekort op de begrooting te voor komen, is het nieuwe ontwerp tot heffing van een omzetbelasting de minst onaangename manier om de rijksinkomsten te verhoogen. Voor opgesteld, dat de voorgestelde belas ting werkt als een algemeene ver bruiksbelasting, dus niet het karakter verkrijgt van een bedrijfsbelasting, acht ik de gevolgen er van voor de schoenen-industrie overkomenlijk. Verhooging van prijzen heeft natuur lijk steeds verlaging der consumptie ten gevolge. Het is daarom wel zeer jammer, dat de invoering van deze belasting samenvalt met een beduidende prijs- verhooging van de grondstoffen. Deze beide factoren zullen namelijk een flinke verhooging der schoen- prijzen noodzakelijk maken. Is de buiteniandsche industrie in een vQordeeliger positie gekomen door dezen vorm van belasting- helling M. i. is dat niet het geval, nu in het gewijzigde ontwerp zoowel de invoer uil het buitenland als de eenmalige omzet in het buitenland met een gelijk percentage wordt belast en verder hij den gewonen invoer aan gewone omzetbelasting onderworpen goederen i °/0 extra zal worden geheven. Ten slotte meent de heer Raming, dat liet jammer is, dat niet hel ge- heele artikel schoenen uit de lijst van de z.g. weeldeartikelen in deze wet geschrapt is. Een enquête, welke eenigen tijd door de Federatie van Nedcrlandsche Schoenfabrikanten werd ingesteld, heeft natuurlijk uit gewezen, dat het totale verbruik der thans in de belasting opgenomen soort schoenen, zoo gering is, dat zeer waarschijnlijk de opbrengst niet voldoende zal zijn om de perceptie kosten goed te maken. Verbetering ran wrgen in het land van Allena en Heusden. In een ten raadhuize van Werken dam gehouden bespreking tusschen '1 comiié van actie inzake den aap dag ingebroken. De dieven waren offer naar den wal zag waggelen al van i)etcre wegen in het land zeer bescheiden en stelden zich te- j verborg zij haar ware gevoelens be. vreden met eenige doozen chocolade leefdelijk onder een stortvloed van en snoepgoed. De meer waardevolle excuses. Zij kliefde weer door de voorwerpen die in de loods waren kabbeling heen en zong haar lied opgeslagen lieten zij onaangeroerd. Toen zij heengingen hebben zij de boel weer netjes afgesloten. De Stormwind. De stormwind van Maandag heeft in onze gemeente gelukkig niet zoo veel schade aangericht. Slechts een oude bouwvallige schuur achter het woonhuis der fam. S. moest het begeven. Rijwielplaatje ontvreemd De heer A. S. voorzag zijn rijwiel tijdig van een nieuw rijwielplaatje. Hij bleek er echter wat al te vlug mee geweest te zijn, want reeds voor den lsten Augustus had een vlugdnger kans gezien om het plaatje te gappen. Ongeval. De heer M. alhier raakte met een zijner vingers bekneld tusschen de deur van de brandkast, waardoor het bovenste lid werd afgekneld. Hij moest zich in het St. Nicolaaszieken- huis onder geneeskundige behande ling stellen. Mej. P. had Zaterdagavond het ongeluk uit te glijden toen zij op weg was enkele emmers water En aan den kant stond het jong- mensch met het natte Zondagsche pak das hat mil ïhrem Singen die Loreley getan.J De dwangmaatregel. Het tafereel dat wij omwille van zijn originaliteit beschrijven speelde zich af ten raadhuize van Drunen. De vrouwelijke hoofdpersoon van de geschiedenis was in hooge mate verontwaardigd over het feit dat „de Arme" haar ondersteuning geweigerd had Had zij, nu haar man met de Noorderzon vertrokken was, niet recht op geldelijke ondersteuning voor haar en haar kind In haar oogen was het een schandelijke behandeling, waarbij zij het niet zonder meer kon laten zitten. Zij zon op een list om de Oomes van het Armbestuur eens te doen voelen met wie zij te doen hadden. En zij zou geen vrouw zijn ais zij de list niet gevonden had Baby zou haar helpen om haar dwangmaatregel toe te passen, hij was daar niets te goed voor, want ook voor hem moest immers de ondersteuning worden ge- vraagd. Met de jonge spruit op den arm van Heusden en Altena en de ge meentebesturen van Werkendam en de Werken ca. werd besloten dat Mr. C. W. van Ommeren te Heus den voorzitter van gemeld comité en W. Beukenkamp, burgemeester van Werkendam en Sleeuwijk, zich persoonlijk zullen wenden tot Zijne Exc. den Commissaris der Koningin in dit gewest en Ged. Siaien, met het verzoek dat de provincie de uitvoering voor den aan te leggen weg van den bandijk te W erkendam tot aan de Werkenschendijk nabij de Israël-begraafplaats zal ter hand nemen, zoodra de noodige gelden zijn verkregen. Mr. van Ommeren sprak vervol gens een woord van afscheid lot het lid J. Rijnsaard, technisch ambtenaar van den Waterstaat, die met 1 Aug. a.s. naar Roermond vertrekt «m dankte hem hartelijk voor het vele technische werk dat de heer Rijn saard voor het comité heeft gedaan. Burgemeester Beukenkamp sprak woorden van dank voor hetgeen de heer Rijnsaard in Int belang der gemeente heeft verricht.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5