een line Dienstbode, DeurwaamerTEOKERfeUaaiwijH gevraagd. verkoopen V- Voor den vleeschkeuringsdienst werden gedurende de maand Juli ter secretarie alhier aangegeven 16 runderen, 2 kalveren en 46 varkens. Trouwkaarten of Trouwbrieven 120 leden zal deelnemen aan den Bondsdag met 90 man plus een mu ziekcorps. Ook in Someren doet zich de werkloosheid sterk gevoelen. Someren ging dus wel zeer goed voor. Mochten alle afdeelingen zoo flink voor den dag komen. Geleidelijk aan kwamen meer op gaven binnen, en thans kunnen we zeggenonze Bondsdag zal slagen, schitterend slagen zelfs. Het is alsof onze Katholiek ver- eenigde arbeiders als vanzelf aan voelen dat zij in dezen tijd naar buiten moeten treden om met hun leuze en getalsterkte, maar vooral met hun onwankelbaar vertrouwen op de kracht en juistheid van hun beginsel de wereld steeds luider ver kondigen welke weg moet worden ingeslagen om de geestelijke verwar ring te bestrijden, om het verkeerde in denken en doen van velen te laten verkeeren in juist denken en doen en mede daardoor de maat schappelijke verwarring om te too- veren in een ordelijke samenleving. Inderdaad onze taak in dezen tijd is geweldig. Onze taak in dezen tijd is ook grootsch. Onze taak ten uitvoer leggen is eveneens heilzaam. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Als we van wat over de Ooster- sche grenzen komt weliswaar niet niet veel als waarheid kunnen aan nemen, dan heeft het ons toch aan gegrepen dat door de radio tot ons doordrong de verklaring van een nationaal—socialist in Duitschland, die niet minder verklaarde dan dat het niet mogelijk zou zijn geweest alles gelijk te schakelen als niet zoo veel katholieken ontrouw waren geworden aan het Centrum en door de nationaal socialistische gedachten waren beïnvloed. Voelt ge het? Zelfs in Duitsch land waar de katholieken toch lang geen meerderheid vormen zou het nationaal socialisme bij het toe passen der middelen zijn gestuit als de katholieken een waren ge bleven van gedachten en willen met betrekking tot sociaal herstel. Besturen en leden van de Katho lieke Vak- en Standsorganisatie gij hebt begrepen welk een invloed van onze eensgezinde katholiek-georgani seerde massa kan en moet uitgaan. Daarom zal Uw deelname aan den Bondsdag ook zoo massaal zijn want gij weet geen betere en wilt geen andere redding uit de geeste lijke en sociale verwarring dan die, welke krachtens de katholieke be ginselen mogelijk is. Daarvoor wilt ge ijveren, daar voor wilt gij demonstreeren. Om van Uw demonstratie zooveel mogelijk effect te verkrijgen is echter noodig dat alles tot in de puntjes is geregeld en verloopen zal. Daarom, voor zoover zulks nog niet geschiedde, geeft spoedig op met hoeveel leden Uw vereeniging aan den Bondsdag zal deelnemen. De leiding van den Bondsdag kan dan alles tijdig regelen en we zullen Eindhoven doen dreunen van den vasten tred der duizenden, welke aan den optocht deelnemen, maar ook in een goed geordend geheel doen uitkomen de eensgezinsheid, den krachtigen wil en het groot vertrouwen welke ons bezielt om te komen tot Geestelijk en sociaal herstel. LAND. EN TUINBOUW. De stand der gewassen. Blijkens de maandelijksche mede. deelingen van de Directie van den Landbouw was de stand op 13 Juli j.l. beter als bij de vorige opgave. De regenval, die na de droge periode in Juni, intrad was voor de ont wikkeling der gewassen gunstig. De granen beloven een goeden oogst. Hoewel de droogte in het voorjaar zou doen verwachten dat de halm gewassen stevig van stroo waren, zijn de granen door zware regenbuien en sterken wind hier en daar nogal gelegerd. Het gewas van de tarwe is minder zwaar dan in het vorige jaar. Consumptie, en fabrieksaardappelen staan goed tot zeer goed en ook de bieten beloven een goeden oogst. De regenval heeft een gunstigen invloed uitgeoefend op den grasgroei, zoodat de stand van weilanden goed tot vrij goed geworden is. Het vroeg gemaaide hooi is goed binnenge- komen, doch de hoeveelheid liet te wenschen over. Ernstig auto-ongeluk te Zevenbergsche Hoek. Donderdagmorgen ongeveer 5 uur is te Zevenbergsche Hoek een luxe auto met 4 personen verongelukt. Door het slippen in een bocht in „het Hoekje" is de auto over den kop geslagen en in het land terecht gekomen. Omwonenden, die door den klap wakker waren geschrokken snelden toe en zagen de auto geheel vernield onder aan den dijk liggen. Een der inzittenden werd leven loos onder de auto vandaan gehaald. De drie inzittenden waren door den schrik zoodanig bevangen, dat zij niet meer wisten wat er gebeurd was. Het slachtoffer is de 26-jarige D. P. v. Suijlekom uit Raamsdonksveer. De drie anderen werden min of meer gewond. De dokter uit Moerdijk verleende de eerste hulp. Marechaussée's en politie waren spoedig ter plaatse. Ook de burgemeester van Zevenbergen was aanwezig. Nader lezen wij nog het volgende bericht Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de vier mannen's nachts van Raamsdonksveer waren gekomen en in een café aan den Moerdijk, dat dag en nacht geopend is, een tijdlang hebben gezeten, en daar een glas bier hebben gedronken Om kwart voor vijf zijn ze opgestapt en met den auto in de richting Breda gereden, waarschijnlijk om naar huis te gaan. Het schijnt, dat tijdens den rit al direct meeningsverschil is ont staan dat zeer hoog liep en dat tot noodlottig gevolg had, dat in de dubbele bocht even voor Zevenberg sche hoek op slechts 3 K. M afstand van Moerdijk de chauffeur het stuur is kwijt geraakt. Behalve een kennis van den ver ongelukte, een zekere v Zw. bevonden zich nog 2 andere personen, waar schijnlijk schippers, in den auto. Na het ongeluk waren zij alle drie zoo in de war, dat één met een gebroken bekken en de ander met een zware hersenschudding nog gewoon terug zijn geloopen naar Moerdijk Vandaar zijn ze later per auto naar het zie kenhuis te Breda overgebracht Het lijk van den verongelukte is door de marechaussée in beslag genomen en naar Zevenbergen vervoerd. Op de plaats waar dit ongeluk is gebeurd, heeft twee maanden geleden ook een ongeluk plaats gevonden toen een auto eveneens uit de bocht slipie en tegen een naast den weg staande woning aanreed. De marechaussé stelt naar den schuldvraag een onderzoek in, dat zeer wordt bemoeilijkt dooi dat de overlevenden zich van het ge beurde slechts weinig meer herinne ren. De overblijfselen van den auto zijn te Zevenbergschen hoek in een garage ondergebracht. Nader vernemen wij, dat de toe stand van de drie andere personen ernstig is. Eén hunner, de 25-jarige Van Zwol, eveneens afkomstig uit Raamsdonksveer, is er het ergst aan toe men vreest voor zijn leven. Het lijk van den heer Van Suyle- kom is naar het lijkenhuisje te Moer dijk overgebracht en voor sectie in beslag genomen. DRUNEN. Op het V. J. C.-terrein alhier wordt Zondag a.s. een voet balwedstrijd gehouden tusschen Brabantia Herpt en V.J.C. I alhier. Aanvang 1 uur. t— Zondag 20 Augustus zal weder om een bedevaart gehouden worden door de processie van Drunen naar Ulicoten, alwaar de H. Bernard us wordt vereerd en aangeroepen als patroon tegen jicht, reumathiek en veeziekten. De reis wordt gemaakt per auto bussen. Deelnemers worden verzocht zich bijtijds op te geven bij de plaat selijke broedermeesters. Bij het agentschap der arbeids bemiddeling alhier stonden op het einde der vorige maand ingeschreven 16 personen als geheel en 20 als gedeeltelijk werkloos. Gedurende de maand Juli wer den op het postkantoor alhier voor rijkspostspaarbank ingel. f 17.120.17 en terugbetaald f 9128.82. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag 8 uur, Luxor Bioscoop, »De bende der wrekers». Zaterdag 8 uur, R.D.B.-Theater, »Een nacht zonder pauze». Zaterdag 8'/2 uur repetitie voor allen Liedertafel Oefening en Vermaak. Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel Oefening en Vermaak. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 u. Luxor Bioscoop »De bende der wrekers». Zondag 6 en 8'/2 u. R.D.B.-Theater, »Een nacht zonder pauze». Maandag 8-9.30 uur. Gymnastiek dames K. en V., Gymnastieklokaal O. S. Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V Gymnastiek!. O. S. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V., Gymnastieklokaal O. S. MARKTBERICHT. Waalwijk, 4 Aug. 1933. Eieren 3 cent. Varkens f 7—f 10, Gemengd Nieuws Nachtelijke aanval op stadje in Amerika. Een ongehoord brutale roofoverval heeft plaats gehad in het stadje Wier in den staat Kansas, waar een bende bandieten een bank beroofde, het telefoonnet onbruikbaar maakte en 22 personen in de gevangenis opsloten. Gewapend met machinegeweren reed een aantal bandieten in verscheidene auto'9 tegen één uur 's nachts het stadje binnen. Een der auto's stopte voor het bankgebouw, waar de nacht portier werd overweldigd. Tegelijker tijd werd de telefoniste op het tele, foonkantoor van haar post verwijderd, waarna met het telefoonnet buiten gebruik stelde. De derde maatregel der bandieten was de gevangenis bin. nen dringen, nadat men den bewaker de sleutels had ontnomen. Ten einde te voorkomen dat zij gestoord zouden worden, hielden de bandieten eenige automobilisten, die de stad passeerden, aan en zoo werden ten slotte 22 per sonen, portier, telefoniste, gevangenis bewaker, automobilisten en eenige voorbijgangers door de roovers in de gevangenis opgesloten. In de Citizens Bank het doel van den overval, werden de kassier en zijn zoon, die zich op het rumoer naar de kluisafdeeling begaven, ge- kneveld. De eenige die wist te ont- komen, was de vrouw van den kas sier zij trachtte te telefoneeren doch de telefoon was defect. In een naburig huis kon eveneens geen verbinding tot stand gebracht worden, zoodat er tenslotte niets anders op zat dan zich naar een naburige plaats te begeven en van daaruit assistentie te vragen. Toen de politie arriveerde waren de vogels al gevlogen. De bandieten hadden een brandkast met een groot aantal effecten en 3000 dollar kasgeld in een auto geladen en waren daar- mede vertrokken Pogingen hen op te sporen hebben nog geen succes gehad. Auto met 7 personen vermist. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus is van Amsterdam uit in de richting Andijk een zwarte ge sloten personen-auto vertrokken, ge merkt G 74436, waarin zeven perso nen gezeten warén. Daar tot nu toe niets meer van deze personen ver nomen is, werd vermoed dat de auto te water is geraakt. Het vermoeden, dat er nog een achtste persoon zou zijn meegegaan, is onjuist gebleken. Deze is met den bewusten wagen niet vertrokken. De Amsterdamsche politie, die in het Noord—Hollandsch kanaal heeft gedregd, heeft niets gevonden. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet, ook door de politie in andere gem een ten De chauffeur, aan wien de wagen toebehoorde, is de 28-jarige A. v. d. Kort, Tuinstraat 260, Amsterdam. De andere inzittenden waren de drie gebroeders Wattingen, Koster, Hen driks en Arzbach. Voor de woningen der vermisten verdrong zich een menschenmenigte, die het ernstige geval besprak. Men was ervan overtuigd, dat de wagen was verongelukt en in een der kanalen van Noord-Holland moest zijn ver dwenen. Het Volk wist te melden, dat de burgemeester van Andijk Dinsdag avond half 6 een zware wagen heeft ontmoet, waarin zeven visschers zalen. De wagen reed in de richting Hoorn. Een kwartier later zag de burgemeester den auto weer en wel bij het café Centrum. Daar stond hij stil. De visschers waren bezig hun vischtuig in te pakken. Nader wordt gemeld Donderdagnacht is de auto te Purmerend uit het Noord Hol- lannsch kanaal opgehaald. De lijken van de zeven ongeluk- kigen bevonden zich nog in den wagen. Te ongeveer half twaalf ontdekte de agent Pinken uit Purmerend olie sporen op den walkant van de ka naalschans. Met een stok voelde hij in het water en tot zijn groote schrik roerde hij daar een voorwerp aan, dat den vorm had van een autowiel. Het onderzoek werd voortgezet en men kwam tot de ontdekking dat even onder de waterspiegel de auto, een groote 6 persoons-Huhmobile met vier portieren lag. De auto lag op zijn kant met den radiator naar den wal. Te ongeveer kwart voor drie was men met het lichtingswerk, waarmee om ruim 12 uur werd begonnen, zoover gevorderd, dat de wagen ge heel boven water uitstak. De aanblik was vreeselijk. De voorruit van de auto was ingeslagen en een been van een der personen, die naast den chauffeur zat, slak naar buiten. De rechterzijde had eveneens een ge broken ruit. De doodstrijd der ongelukkigen, moet kort, maar hevig zijn geweest. De lichamen lagen dooreen ge worpen in de auto. Een der inzittenden had zich er uit gewerkt, maar is toch verdronken. Het weer was in den nacht van de ramp zeer slecht en het stormde hevig. Op de bewuste plaats moest de chauffeur bij het R.K. Schoolgebouw rechts afslaan. In dit geval is de chauffeur links afgeslagen en recht het water inge reden. eersomstandigheden en onbe kendheid met den weg zullen het ongeluk in de hand hebben gewerkt. De Internationalen Alpenrit. Merano 30 Juli 1933. Wegens mogelijke grensmoeilijkhe- den tusschen Duitschland en Oosten rijk is de start van den internationalen Alpenrit van München naar Merano verplaatst. (Een symbool van het internationalisme in de SportAlsof men verhuisde om den hoek van de volgende straat). De meeste deelnemers hebben deze verandering met blijdschap begroet, want nu kunnen zij bij de voorberei. dende werkzaamheden alle voordeelen genieten eener Italiaansche organisatie, die zooals steeds voorbeeldig is. Merano is vol buitenlandsche automobilisten, deelnemers aan den grooten jaarlijk- schen Alpenwedstrijd, die ieder jaar steeds meer belangstelling trekt. Dit jaar staan 135 rijders uit 10 verschil lende landen ingeschreven het kleine Holland met zijn elf deelnemers komt op de vierde plaats na Engeland met 53 Duitschland met 35 en Frankrijk met 16 deelnemers. De Hollandsche deel- nemers zijn Jacob de Beer (D.K.W.), Staal (Bugatti), Schade (Wolseley) van Marken (Talbot), terwijl de 7 overige Hollanders, Dr. Weiis, Jac. v. d. Meu len, van Beek Calkoen, Van Abbe, Wielemans, Dr. Sprenger van Eijken Went alle zeven Fordwagens berijden De drie laatste rijders votmt-n tezamen het Wielemans Fordteam, het eenige Nederlandsche team dat ingeschreven is, en dat onder leiding staat van Dr. Sprenger van Eijk. Vergeleken bij de vorige jaren zijn de reglementen waaronder de Alpenrit ditmaal verreden wordt ontzaggelijk verzwaard, zoozeer zelfs, dat de alge- meene verwachting is, dat er maar uiterst weinig uitverkorenen zullen wezen, in staat om een Alpen Cup (de hoofdprijs voor een team) of een Gletscher Cup (de hoofdprijs vooreen individueel rijder) te winnen. De vereischte gemiddelden in de gecon troleerde bergstukken vooral zijn fan tastisch opgeschroefd. Wanneer men, om een voorbeeld te geven, bedenkt, dat het wereldrecord op den Stelvio op naam van Hans von Stuck staat, die hier een gemiddelde maakte van 54 kilometer per uur met een 7 liter Mercedes racewagen met compressor, en van de deelnemers op hunne ge wone standaard toermachines, waar mede zij 5 dagen lang door de bergen moeten jakkeren, een gemiddelde van 45 K M per uur wordt verlangd, dan begrijpt men hoevele strafpunten reeds zullen vallen op deze gecontroleerde bergstukken alleen. Want het reglement schrijft voor, dat de deelnemende machines uitsluitend standaard toer machines zijn, zooals zij voor het publiek verkrijgbaar zijn. Veel Alpen, cups en veel gletscbercups zullen er dit jaar dus stellig niet uitgereikt worden, maar de deelnemers troosten zich met de gedachte, dat de eer voor wien het haalt des te grooter is en een onweersprekelijk bewijs zal vormen voor de rijkunst van den bestuurder en de buitengewone betrouwbaarheid van de machine. Dit staat nu reeds van te voren vast. De deelname aan een wedstrijd als de internationale Alpenrit eischt een zorgvuldige voorbereiding, vooral voor de teams, voor welke het falen van een der teamgenooten zijn schaduw werpt over de prestaties der beide andere rijders. Merkwaardig is het hier in Merano te constateeren op welke wijze de automobiel clubs der verschil lende landen hare nationale deelne mers verzorgen. De 35 Duitschers werken en masse, zij dragen allen hetzelfde costuum, een lange witte jas met rooden baretmen ziet ze overal verschijnen, zoo is het Campo Aporliro, waar de machines ingeleverd worden, leeg van Germanen en een oogenblik daarna verschijnt een lange colonne wagens, hoort men plotseling overal Duitsch spreken en ziet men overal de witte jassen en roode baretten. De Britten werken oogenschijnlijk meer individueel, maar de samenhang tus- schen het Engelsche gezelschap is minstens even groot. Een afgevaardigde van de Royal Automobile Club, de bekende kolonel Lindsay Lloyd, heeft de verzorging van alle Britsche rijders op zich genomen. Alle vragen die een der Engelschen tot het Comité te richten heeft, geschieden door zijne bemiddeling, hij is van alles op de hoogte, maar laat verder ieder Engelsch deelnemer geheel vrij in zijn doen of laten. Een groote camion zorgt gedurende den wedstrijd, die in 5 etappen door Italië, Zwitserland en Frankrijk loopt, voor het vervoer der bagage van alle Engelsche deelnemers. Het is een in perfectie doorgevoerd systeem van gedecentraliseerde concentratie. De Fransche deelnemers staan ieder op zichzelf. Zij kennen elkaar ter- nauwernoods. Ook de Hollandsche deelnemers werken, met uitzondering natuurlijk van het Wieleman's team, geheel individueel. Waar er echter het toeval wil dat van de elf Hollanders er zeven op Fordwagens rijden, lijkt het alsof ook het Hollandsche gezelschap één compact geheel uitmaakt. De oorzaak hiervan ligt in de bekende Ford Service, die bij een dergelijken wedstrijd bui tengewoon aan den dag treedt. De Forddealer uit Bolzano was met vijf mechaniciens aanwezig vóór den start. Alle wagens werden gewasschen, ge. smeerd, de olie is ververscht en alle moeren, bouten, schroeven, enz. zijn met de uiterste nauwkeurigheid nage gaan. Tot zelfs de spanning der banden werd bij iederen wagen gecontroleerd, de bestuurders hebben niets te doen gehad, dan uit te rusten om zich voor te bereiden voor de zware dagen, die komen zullen. Mr. P. H. L. Lamberts Hurrelbrinck, Kinderzegen. De heer G. v. d. Rijt, wonendein Koldert (gemeente Uden) deed gis teren ter secretie dier gemeente aan gifte van de geboorte van zijn 25ste kind. ADVERTENTIëN. Heden behaagde het den Heere van leven en dood, na een droevig ongeval van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde Broer, Behuwdbroer en Oom, wijlen den Heer C. VAN H0FWE6EN, oud 44 jaar. De Heere geeft geen rekenschap van zijne daden. Rotterdam, 29 Juli 1933. Mej. de Wed. A. VAN BLITTERSWIJK VAN HOFWEGEN. Crispijnstr. 128, Waalwijk. Mevr. A. SCHAAP-Waiboer vraagt half September wegens huwelijk der tegenwoordige, zefstandig kunnende werken, eenigszins bekend met koken, en van goede getuigen voorzien. 50562 DE GREEFF-VERWIEL WAALWIJK 50560 SPRANG. WASPIK. zal op Maandag 7 Augus tus a S, des avonds te zeven uur te Waspik, in of vóór Café .Hof van Holland" van P. VAN OOYEN, en Dinsdag 8 Augustus a.s, des avonds te zeven uur, te Sprang achter Café VAN CAEM, publiek contant GROOTE PART IJ EN DEKK LEEDEN in verschillende maten. Alle kleeden zijn in prima staat en zeer geschikt voor Land. bouw. en Tuinbouwbedrijven, Aannemers Houthandelaren, Ex- pediteurs, enz. Elk kleed wordt tijdens den verkoop geheel uitgelegd. Bezichtiging één uur voor verkooping. Waalwljksche Stoomdrukkerij Anioon Titltm L00PI0NBËN

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 10