Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEMEiTERMD WAALWIJK. Slooping oude Raadhuis. Tegemoetkoming aannemers havenwerken. Nieuwe Bouwverordening. NUMMER 63. ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38 Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. VIERDE BLAD. De raad der gemeente Waalwijk kwam gisteravond in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester Moonen. Afwezig de heeren Nuijten en v. d. Waerden, met kennisgeving. Aan de orde komen; 1. Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten Goedgekeurde raadsbesluiten van 30 Juni 1933 tot wijziging der begrootingen 1932 en 1933. Goedgekeurde verordening op de geldschietbanken, vastgesteld bij raadsbesluit van 30 Juni 1933. Medèdeeling verdaging beslissing omtrent goedkeuring raadsbe sluit van 30 Juni 1933 tot het verleenen van pachtverminde- ring aan C. Klijn. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Juni 1933 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Baard'wijksche Straat aan L. P. Verhoeven. De stukken worden voor kennis geving aangenomen. b. Van het Verbond voor Nationaal Herstel. Verzoek om maatregelen te nemen tot wering van onder wijzend personeel van revolutio naire gezindheid. De voorzitter verzoekt dit adres in handen te stellen van B. en W. ter afdoening. De raad gaat daarmede accoord. 2. Aanbieding verslagen van de licht- en waterbedrijven en van den vleeschkeuringsdienst over 1932. Geen der leden verlangt hierom trent het woord. 3. Aanbieding gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1932, alsmede van de rekeningen der instellingen van weldadigheid. De voorzitter merkt op dat het batig saldo op den gewonen dienst f 13.000 bedraagt, hetgeen voorna melijk te danken is aan de over schrijving van extra winst der be drijven tot een bedrag van f 10.000 op den gewonen dienst. Dit bedrag is indertijd overgeschre ven daar B. en W, meenden dat zij de eindjes niet aan elkaar zouden kunnen knoopen. Nu echter blijkt dat het bedrag niet noodig is geweest zullen B. en W vermoedelijk in een volgende vergadering het voorstel doen het bedrag weer naar den dienst der bedrijven terug te voeren, zoodat het ten bate der reserve dier bedrijven zal komen. Het batig saldo der ge. meente—rekening zal dan f 3000 blijven. Hierna wordt overgegaan tot be- boeming eener commissie van onder zoek voor de rekeningen. Na diverse stemmingen en herstem mingen worden tot leden dezer com missie benoemd de heeren Klijberg, Pullens en v Haren. 4. Voorstel tot wijziging der be grooting voor 1933. Conform voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Voorstel tot verlenging der huur van het v.m. schoolhuis te Besoijen. (Zie prea advies B. en W. in ons vorig nummer). Wordt goedgekeurd. 6. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan de Julianastraat aan K. A. de Mol en tot ruiling van grond ter plaatse met de Gebrs. Hombergen. Het oude raadhuis. 7. Voorstel tot het onttrekken aan den publieken dienst van het oude raadhuis. De Voorzitter zegt dat ook de grond die na slooping vrij komt aan den publieken dienst behoort onttrokken te worden. De mogelijk heid bestaat, dat ter plaatse een café gesticht wordt. Als het café van den heer Snijders zal zijn verdwenen, dan zal een volkscafé nabij de markt zeer gemist worden, hetgeen van nadeeligen invloed op het markt bezoek zou kunnen zijn. De heer van Haren vraagt zich af of door een behoorlijke ver bouwing van het voorste gedeelte van het oude raadhuis en slooping van het achterste stuk niet een be hoorlijke oplossing zou zijn te krijgen. Kropholler zal het wel liever willen afbreken maar als daar een café volgens zijn plannen wordt geplaatst zal dat veel te duur en te mooi worden, zoodat geen café houder de huur kan opbrengen en geen werkmenschen zoo'n zaak zullen bezoeken. Dat het gebouw niet precies in den stijl van het raadhuis komt acht spr. niet zulk groot bezwaar, want aan de Oost zijde krijgt men toch ook nooit die stijl evenmin als er tegenover of in de naaste omgeving. Er is z.i. van het oude raadhuis best iels te maken dat zich aanpast bij de overige huizen van de Grootestraat. Spr. zou daarom het tusschen— voorstel willen doen om het gebouw aan den publieken dienst te ont trekken en aan B. en W. op te dragen een andere mogelijkheid voor een nieuwe bestemming te onderzoeken. De Voorzitter merkt op dat men aan het plan Kropholler nog heele- maal niet gebonden is. Dat heeft deze destijds zonder extra kosten gemaakt in verband met een aan vraag van dhr. Snijders. Bij dit plan was hoofdzakelijk op de esthetische eischen gelet, meer dan op de zakelijke eischen van een caféhouder. Spr. zou beginnen met het raadhuis af te breken en dan maar eens af. wachten. Komt er een ernstig reflectant dan kan men nog een ander bouw kundige een plan laten maken of den heer Kropholler een goedkooper plan laten indienen. Het bestaande gebouw is zoo oud en zit door de herhaal delijke verbouwing zoo raar in elkaar dat er z.i. niets behoorlijks van te maken is, tenzij het toch'zoo goed als geheel wordt afgebroken. Wethouder Eibers vindt eveneens dat er van dat oude boeltje niet veel meer te maken is. Hij is het wel met den heer v. Haren eens, dat het plan Kropholler voor het beoogde doel te kostbaar is. In de plaats daarvan zou een minder duur plan gemaakt kunnen worden. De heer Spapens zou ook beginnen met het oude raadhuis af te breken en zou zich voorloopig nog niet druk maken over een eventueel café dat daar gebouwd zou kunnen worden. Dat zal vanzelf wel uit het particulier initiatief naar voren komen. Zou aan een volkscafé bij de Markt zoo'n behoefte bestaan, dan zullen andere zaken, o.a. Hotel Verwiel daarmede z.i wel rekening houden en op markt dagen hun tarieven verlagen. Spr. zou voorloopig het marktterrein met de vrij gekomen grond vergrooten, dan brengt dit met kermis e d. nog geld als staanplaats op. Wethouder Eibers vreest dat het gemis van een volkscafé bij de Markt erg gevoeld zal worden en voor velen een motief kan worden om er van weg te blijven. Ook de Voorzitter acht zoo'n zaak daar wel op z'n plaats niet alleen voor de maand markten, maar ook voorden wekelijkschen marktdag waarop vele boeren vooral steeds elkaar treffen en een praatje maken bij een glaasje in het café Naar een zaak als Hotel Verwiel zal men die menschen niet gemakkelijk trekken. Maar spr. acht het thans niet de tijd daarop verder in te gaan of zich te binden. Het is evengoed mogelijk dat men er een winkelpand wil bouwen, waarvoor zich destijds reeds een ge. gadigde aanmeldde. De heeren Klijberg, Spapens en Pullens geven achtereenvolgens als hun meening te kennen dat men dient te beginnen met het oude raadhuis af te breken en het terrein bij het markt, plein te voegen. Men kan dan later verder zien of men het een andere bestemming wil geven. De heer van Driel zou, nu men een grooter Marktterrein vrij krijgt, de marktkramen uit de Grootestraat zoo- veel mogelijk willen laten verdwijnen. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is om de markt geheel uit de Grootestraat te halen. Is het vergroote marktplein nog te klein dan zal de rest in de Stationsstraat geplaatst worden, maar de Grootestraat komt dan voor het verkeer geheel vrij De heer Spapens zou, nu men het toch over de Markt en het verkeer heeft, er op willen aandringen een verbetering te brengen in den toe stand op den hoek Stationsstraat Grootestraat. Op dat drukke ver keerspunt zou een vluchtheuvel kunnen komen en de bocht om het Marktplein wat worden afgesneden, zoodat de auto's die de Statiousstraat in moeten, er aan de Westzijde in rijden en die er uit komen aan de Oostzijde. De voorzitter zegt dat dit reeds in overweging is bij B. en W. Bij de begrooting voor 1934 zal wel een voorstel komen om de bestrating van de oude markt, die noodig ver betering behoeft, te herzien, waarbij het in de bedoeling ligt om trottoirs te leggen langs de panden der fa milie Verwiel en waarbij dan ook een vluchtheuvel nabij den hoek is geprojecteerd. Ook op het nieuwe plein zullen dan nader de straten e. d. geprojecteerd worden. Het voorstel van B. en W. tot slooping en tot het onttrekken aan den publieken dienst van het oude raadhuis en van den vrijkomenden grond wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. 8. Voorstel tot het aangaan eener nieuwe overeenkomst met den N.C.B. inzake oprichting van een destructor voor afgekeurd vee en vleesch in het Zuiden des lands. (Zie prae-advies B. en W. in ons vorig nummer). Wordt goedgekeurd. 9. Voorstel tot wijziging der rechts toestandverordening voor het ge- meentepersoneel. (Zie prae-advies B. en W. in ons vorig nummer). Wordt zonder opmerkingen m. a. st. aangenomen. Uitbaggeren haven. 10a. Voorstel van B. en W. om een tegemoetkoming van f 1450. toe te kennen aan den aannemer van het baggerwerk in de haven. De Voorzitter zet als volgt deze aan gelegenheid uiteen Volgens het plan moest de aannemer 45000 M3. bagger uithalen, doch er blijken 54000 M3. te ziin uitgehaald. Dat zou in normale gevallen geheel voor rekening en risico van den aannemer zijn, doch in dit geval was het technisch ondoenlijk om precies volgens de tee- keningen het werk op de verlangde diepte op te leveren, omdat er aan de kanten nog slib bleef zitten, die naar het midden wegzakte en spoedig de vaargeul ondieper maakte. Om dat euvel radicaal te verhelpen, heeft de aannemer al dat achtergebleven slib aan de kanten laten wegbaggeren, waardoor de toestand veel verbeterd is, doch waardoor hij 9000 M3. meer te verwerken kreeg. Nu brachten B. en W. daartegen in, dat hij zulks gedaan had om gedurende de 5 komende jaren dat hij de haven op het verlangde peil moest houden, er minder onderhoudskosten aan te hebben. De aannemer heeft echter overtuigend aan- getoond dat zulks zeker niet het geval was, want doordat er nu 9000 M3. grond minder in de haven zit, kan er ook 9000 M3. meer water 'in komen, wat ook weer meer slib achterlaat. Spreker moet zeggen dat de aannemer het werk buitengewoon keurig heeft uitgevoerd nooit is de haven zoo goed in orde ge weest. De aannemer heeft bij zijn ver zoek om een tegemoetkoming ook over- tuigend de billijkheid hiervan weten aan te toonen, zonder dit met eenig dreig- argument kracht bij te zetten. In alles heeft hij even coulant gehandeld- Spr. had tenslotte voorgesteld om 1000.tegemoetkoming te geven, te betalen na den onderhoudstermijn van 5 jaar, verhoogd met 4 rente per jaar. Hij vroeg 1900.doch tenslot te heeft men na zakelijke bespreking het midden tusschen beide voorstellen genomen, n.l. 1450.Nog te meer waren B. en W. tenslotte genegen deze tegemoetkoming te geven, omdat ge bleken was, dat bij een arbitrale uit spraak in soortgelijke gevallen de aan nemer in het gelijk werd gesteld, om dat het technisch niet mogelijk was, precies volgens het bestek het werk behoorlijk op te leveren. Als het ook hier zoover kwam zou het volle ge vraagde bedrag ad 1900 en de kos ten der arbitrage-commissie voor reke ning der gemeente kunnen komen. De heer v. Driel is het niet; eens met de bewering van den aannemer, dat, nu er 9000 M3 meer water in de haven kan, er naar verhouding ook meer slib achterblijft. Immers, niet al het water loopt weg bij eb. Vooral door die ver dere uitdieping blijft er meer water staan, wat niet vernieuwd wordt, dus ook geen nieuwe slib aanvoert. De heer Eibers bestrijdt die opvat ting en meent dat de aannemer in deze toch wel meer deskundig zal zijn. De heeren Spapens en v. d. Geld meenen dat de redeneering van den heer v. Driel zeer juist is. Ook de voorzitter acht haar theore tisch juist, doch meent dat geen der leden voldoende deskundig is. De heer Spijkerman betwijfelt het of arbitrale uitspraak in deze den een aannemer in het gelijk zou stellen. Hij had zich eenvoudig aan het bestek kun nen houden en niet meer uitbaggeren dan was aangegeven. Wethouder Eibers zegt datzelfde aanvankelijk ook te hebben opgemerkt, doch vernam toen dat de Provincie in dergelijke gevallen, als het voor een goede uitvoering noodzakelijk blijkt, ook bijbetaalt, 't Is met zoo'n werk heel wat anders gesteld dan met een bestek voor een huis. Spr. moet ook verklaren dat de aannemer op elk ge bied zeer correct gehandeld heeft en keurig werk heeft verricht. De heer Pullens vindt het zoo eigen aardig dat de aannemer zoo laat met zijn verzoek is gekomen. Hij had toch reeds in het begin kunnen zien dat het noodig was nóg meer grond uit te baggeren. De voorzitter zegt dat hij hem het zelfde verwijt beeft gedaan. Maar die man heeft alles even vlot afgewerkt, houdt niet van chicanes en heeft zoo doende alles eerst keurig in orde wil len hebben alvorens over die extra kosten te beginnen. De baggermolen is er eerst 2 maal doorgegaan en heeft tot de vereischte diepte het voorge schreven aantal M3 grond er uit ge haald, maar toen het werk zoogenaamd klaar was bleek dat in het midden de vaargeul weer aangeslibt was. Dat was slechts te verhelpen door de zijkanten dieper uit te halen tot de vaste bodem laag. De toestand der haven is hierdoor ook belangrijk verbeterd. I)e heer Klijberg acht zich niet des kundig, doch theoretisch beschouwd komt het hem voor dat de aannemer uit zichzelf meer gedaan heeft dan hij behoefde te doen en dat hij veel te laat met zijn verzoek gekomen is. Waar hij voorts geen enkel dreigement heeft ge uit, lijkt het spr. niet noodig die zaak al direct af tq werken en zou hij hier omtrent nog eens nader de meening van deskundigen willen inwinnen en dit punt tot de volgende vergadering aanhouden. Wethouder Smolders zet nader uit een dat de gemeente aan de hand van het bestek niet sterk staat. Er staat o.a. geen bepaling in, dat meer of minder werk geen aanleiding tot verhooging of verlaging van den aannemingssom zal kunnen geven zoo als dat vaak wordt bepaald. Het staat bovendien wel vast dat die man niet voldoen kon aan het bepaalde in het bestek, als hij er die 9000 M3 meer niet uitgehaald had. Spr. was er aanvan kelijk niet voor te vinden, doch is ten slotte door den aannemer volkomen van de billijkheid overtuigd. De heer Spijkerman voelt veel voor het voorstel-Klijberg om deze zaak aan te houden. De heer van Driel kan geheel mee gaan met de uiteenzetting van den heer Smolders en meent dat de Raad zedelijk verplicht is den aannemer te gemoet te komen. De Voorzitter geeft toe, dat de be zwaren door enkele leden geopperd, theoretisch geheel juist kunnen zijn en door hem aanvankelijk ook zijn op» geworpen. Maar als de aannemer, de heer Bogers, hier aanwezig was, zou hij de heeren spoedig evenzeer van de billijkheid overtuigd hebben als hij dat B. en W. heeft weten te doen. Nadat over deze aangelegenheid nog eenigen tijd van gedachten is gewis seld, zonder dat zich nieuwe gezichts punten voordoen, wordt het voorstel van B. en W. om 1450.te vergoe den, te betalen na 5 jaar, met 4% rente per jaar, met algemeene stem men aangenomen. Geld te veel\ De Voorzitter deelt mede, dat de ge meente een kas-overschot heeft van 100.000.—. Op de bank trekt zij hier- De Echo van het Zuiden, Wulv|jlisrkr en Lanptraatscbe ('airant, Zonder opmerkingen aangenomen

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 11