Brief uit de Grunensche haai .De Eclio uan hei zaiflen" IEMAND „KERKKLOKJE" Drunen, 4 Augustus 1933. Munheer. Zeg, zedde nog nie gesmolten? Is me dè un gek weer! Zoo mèr in eene keer komt ur unnen hittegolf op zetten of dè niks is. Gelukkig hief ie nog al nie lang oan. Unnen dag en unnen veuriniddag en uit was de kous. Mèr toch zullen veul meensen ur over mee kannen proaten. I)e rog ston horsdreug bij meen op 't laand. Och, hoe kant aanders! Nou is meen altij geleerd in mun vak, es oew koren dreug stoi, zoo dè 't bekwoam is om binnen te hoalen, dan moette 't gauw vatten. Dè was ook 't geval mee meene rog un vurleje week un Donderdag. 't Strooi braak. Zoo dreug was ie! Ik zeg tegen Driekas„VVè is het weerbericht in de kraant". „Ik zal us gauw kijken", zee ze, „Joske heej de kraant net gebrocht". „Waarschijnlijk kans op regen of onweer", laas ze veur. „Ge heurt het", zee ze „en op de kraant kande op oan, temeenste wè betreft dè weerbericht". Woarom zo ze doar nou wir zoo hoatelijk zijn en er bij zeggen „temeen ste, wè betreft 't weerbericht"? Kèk us, munheer, ik zij mèr unnen hoer, dus bekijk is de zoak zoo es ge dè noemen wilt, van den lompen kaant. En es ik nou us zoo brutoal maag zijn 0111 jou es kraantenmeens us in oew gezicht te vurtellen, woarom dè ik denk, dè Drieka nie veul geleuft van dè tur in de kraant stoi, behalve 't weerbericht, dan lees mèr us: Loat ons nou mèr us dicht bij huis blijven en de dingen us noagoan die vlak bij oew gebeuren, dan kande ur geregeld oew eigen oan ergeren, hoe dè dingen, die niks te beteekenen heb ben, uitgewerkt en uitgepluist worren en Opoetjes komen, denk ik. lot iets groots, tot un groote geschie- Nou ik 't toch zoo over vurkaansie denis, woar ge gin touw mir oan vaast en zoo heb, munheer, nou dénk ik in kaant kneupen. Of zoo es 't ook al us eens op dè, wè ik van de week in de gebeurt; doar gebeurt iets of doar is kraant laas. iets te doen in 't durp, mèr dè valt Doar ston „Bezuiniging op 'l On- nou net nie in de smoak bij die lui, die derwijs" en doar onder „Minister die dè op moeten nemen of in moeten stu- en die, vindt 't zeer juist om de kosten ren en dan wordt ur zoo mèr unnen van onderwijs te bezuinigen door ver slag noar gesloan en wie is tur de dupe hooging van de leerlingenschaal". van, de zoak of vureeniging, die be- 't Wordje „leerlingenschaal" komt sproken wordt en noarderhaand de me vrimd veur en wè 't krek is dè kraant zelf. weet ik nie. Mèr ik denk dè 't zooveul Veur 'l eige durp of stad gift dè zeggen wul es: *t oantal jong per mis- niks, mèr veur den omtrek en wijer op, ter of zuster. komt zon zoakske, dè zoo behandeld Mèr, munheer, moet dè nou nog er- wordt in de kraant, in un heel vur- ger worren? keerd bloike le stoan. Moeten ur nog al meer kender in Wir aanders is 't, wanneer iets in één klas? de kraant stoi, dè nog nie half, mus- Es ge dè zoo heurt van de misters, scliien doar niks van woar is. dan stoi ons onderwijs langenoar op Ze beuren iets. Gauw, gauw, pot- zon hoog pijl nie es 't onderwijs in 't lood en pepier en lusteren hier en doar buitenlaand. us, half of nie iffremeeren en kloar is Wij moeten dus nog hooger meej 'e' de school om meej aander laanden Wir wè vurdient! meej te kannen doen. „Doar moet nog Dè zijn nou ammel gevallekes, die meer, veul meer geleerd worren". ge dicht bij huis zelf meemoakt. Wè Es ze van school goan de kender, moet het nou wel nie worren es zoo- zèn ze belangenoar nog nie kloar om iets in 't buitenland of nog wijer weg 't léven, 't léven van tegensworrig in veurvalt. Dan gogget deur vurschillende han den, om 't zoo mèr us te noemen. Wè zud tur dan wel nie mee gebeuren. „Affijn", zèk dan altij mèr, ,,'t is nog al wijd aaf". Doar moak ik me nogal gin kopzurg over, mèr zoo nou en dan zit ik um wel us te rijen es tur wir zon berichtje in mekare gezet is, woar nog wel iets op oan te merken is. Of es ge 't zelfde berichtje tweekeerus in dezelfde kraant van dunzelfde dag tegenkomt. Dit veurgoande is nou allemoal, munheer, noar oanlaaiing van die poar woordjes, die ons Drieka zin aachter het weerbericht. Goed noagedocht kan ik me toch nie veurstellen, dè zij ur alles mee bedoeld zal hebben, wè ik oew hier vurtel. 't Kan best zijn, munheer, det 't nie woar is, in jouw oog, wè ik doar heb kloargemoakt, mèr dè moette meen dan ook mèr nie kwoalijk nemen, want veuraaf hèk oew gezeed, dè ik 't van meene kaant aaf zo bekijken. Dus ik zij 't alleen, zoo ver ik 't weet, die dur zoo over denkt. Es ge 't ur nou mee eens zijt, mun heer, dan deede 't slimste om mèr in oew schulp te blijven. Zedde 't ur nie mee eens en doar vrees ik veur, dan mwette ook permaant uit den hoek komen en zeggen: „Kijk us hier, Tie- nus, zus en zoo, dè is zoo nie, dè hedde glad vurxeerd veur". 't Kan ook goed zijn, dè gij ur hiUc- moal niks oan kant doen. Dus dè is aafgesproken. Mooi zoo! Nou gok wir deur over munnen iog binnen hoalen! „O", zek, „dan denk ik dè 't mèr 't Leste is rièk um vandoag gauw vat en 't nie langer riskeer". Ik noar onze Driek en eer 't oavond was zaat ie ojp de taas. „Nou", zèk tegen ons Drieka, „bin nen zit ie. Loat 't nou mèr doen wè 't wul. 't Hee wel wè zweeten gekost, mèr nou zemme ur ook wir veur 1111 joar aaf". Goed hèk 't uitgekeken, want un Zoaterdag règende 't al zun best. 't Leek wel boamus! E11 dè zoo in de moand Augustus! Och joa, dè is woar ook. Nou is 't vurkaansie veur de kender. De kleine Cor zal 11011 ook nog al us noar Opa's tegensworrig te goan. Doar hedde 't dan al. „Doar wordt veul gevroagd van de school en van zelf ook veul verwocht". Zalle we dè dan nog kannen en ma- gen doen? Ze moaken meen nie wijs, munheer, dè unne mister meej vijftig of zestig 1 jong in de klas, en dè komt nou, let ur us op, dè kan doen bereiken, dè tie aanders kon doen, toen de leerlingc-*- schoal minder was. Toch schijnen dè die hooge Heeren in Den Haag nie te begrijpen. Op papier is 't ammel mooi uit te rèkenenzooveul kender op die school zooveul per mister. Dus zooveul mis ters magen ur mèr oan die school stoan. I11 de teërie zijn die getallen mooi. Kloppen ze es un bus! Mèr in de practijk? Doar krijdde uitkomsten, die meer es schandoalig zijn. I11 de leegere klassen vijf en vettig of zestig. In de hoogere twintig of dartig. Munheer, ik schaai ur aaf over die schoolkwestie. Ik heb ur toch niks oan. Es ik doar zoo over noadèènk, mun heer, dan koom ik mèr elke keer op dè één ding teneer: „Kan tur nergens aanders op bezuinigd worren dan op 't vurnoamste, wè de meens in heel zijn leven noodig heej en woar ie loa- ter altij nog partij van blijft trekken, wè of hoe tie oan de kost komt, woar of ie rijlt of zijlt: ,,'t ONDERWIJS?" Krijgen wij dan gin woar veur ons geld? De kleine Cor, die nou d'aander joar September noar de Misters goi, moet dè jong nou al één van de crisis- slaachtoffers worren. Zoo klein en toch moet ie 't ook al besnieten. „Wè godde 't toch wijd zuken, Tie- nus", zal de zeggen. Gogged us goed noa, munheer, en komde dan ook nie tot de zelfde uitkomst, 't Wordje „cri- sisslaachtoffer" is musschien wel wè sterk op 't eerste gezicht, mèr goed noagedocht paas 't hier heel goed. Wordt ur soms gin geld vurknoeid, hier en doar, woar we toch ammel mèr fijn en goed veur op kannen bren gen en niks oan hebben. Feiten durf ik nie te noemen zoo in 't volhonderd en hij oons heb ik die hillemoal ook nie op 't oog, loat ik ur dè bij vurtellen, mer doar zèn veur- bilden genog en komen ur doagelijks bij. Es ge mèr us wè vrimd volk, zoo meej die schon doag op de vloer krijgt, dan heurde 't wel hoe '1 ur hier en doar noar toe goi. Vrimd volk bij ons in de haai! 't Is vurschrikkelijk, munheer. Af fijn, ge hegged virtien doag terug meej oew eigen oogen gezien. Doar hoef ik dus nie meer over te schrijven, 't Goi meej „groote stappen" veuruit! Hoe meer ziel hoe meer vreugdWèk zeg gen woi, munheer, proficiat war, meej julliën fietser Frans Slots. Dè heet ie um ur Zoaterdag reus achtig aafgebracht. Doe tuin de kom- plementen van meen en zeg dè tie ur de moed in hauwt en mèr fietst. Zeg tur ook mèr bij dè ik hoop, die tie meen us op komt zuken, want ik zo ook wel us gère mee 11m proaten over fietsen. Munheer, 't beste war. De groeten van meen en Driekas. Hou doe. TIENUS. Tienus moei de Redactie maar eens duidelijk vertellen wat hij hier eigen lijk bedoelt. Tienus is beslist een heldere boer, maar hier snappen wij hem toch niet- Red. HILVERSUM 1875 M. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. HUIZEN 296 M. N. C. R. V. HILVERSUM 1875 M. A. V. R. O. HUIZEN 296 M. K. R. O. HILVERSUM 1875 m! V. A. R. A. V. A. R. A. V. A. R. A. HUIZEN 296 M. N. C. R. V, INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Waspik, 27 Juli 1933. HET POLOHEMDJE. Eertijds was de kleine yo-yo In een minimum van tijd," In de stad en in den lande Alom plotseling verspreid. Duizenden van arbeidskrachten Fabriceerden toen met spoed. En de fabrikant van yo-yo's Stelde het bijzonder goed. Yo-yo hoorde bij 't toilet toen Men was heusch niet meer gekleed, Zonder schijfje aan een touwtje Dat »omhoog-omlaag« steeds deed. Als moderne creatie, Even spoedig afgedaan. Zagen wij toen weer de yo-yo Plots'ling uit de mode gaan. Na deez' yo-yo-revolutie Brak een tijd van stilstand aan. En menigeen ging »prakkedenken« »Wat voor geks nu weer gedaan Eind'lijk, met deez' heette dagen, (Kwam het door een zonnesteek?) Was er één, die het zou wagen Met een heele nieuwe streek. Toen hij »Hercules« toevallig Zag spelen op het nieuwe veld, Gaf hij voor zoo'n gele sport-shirt Zelfs zijn allerlaatste geld. Vrouwlief moest de mouwen »korten«, En Mijnheer deed heel voldaan, Den volgenden Zondagmorgen 't Kanarie-gele shirtje aan. Wij, in onze »Zondagskleeren« Lachten om dien raren sn~ak. Maar toen wij naar zijn voorhoofd [wezen, Zei hij: »'tls de laatste smaak Door de hitte dezer dagen »En de zonnesteek des mans,« Kreeg toen plotseling de mode Weer een nieuwe »zotheids-kans«. Wijlen Darwin leerde vroeger »De mensch stamt van de apen af«. Nu, voor zulke theorieën Staan wij wel een beetje paf. Eén feit echter, konden wij weer Constateeren nu, voilal De meesten onzer aapten spoedig Den »van-de-zon-geraakte« na. Een fabrikant, die heel toevallig Ook »'t Hercules-shirt-mensch« hier [zag' Begreep dat in de aanmaak dezer Dingen nog een winstje lag. Hij fabriceerde duizendtallen Doopte ze: »De polo-shirt«. Gevolg was, dat thans iedereen haast Met zoo'n polohempje flirt. Dames, heeren, meisjes, jongens, Dragen, in de hardste tint, Bood of groen of geel of helblauw, 'n Polohemd dat 't oog verblind. Polo's, met en zonder mouwen De winkeliers zijn uitverkocht, 't Gebeurde zelfs, dat in een winkel Men om 't laatste hempie vocht. Lezer, yo-yo leerde ons reeds Hoe 't vaak met de mode gaat. Zal 't zoo ook met »polo« wezen? Nu bemind, straks weer gehaat? Heel dit versje is natuurlijk Maar een dwaze rijm'larij Doet gij echter d'oogen open Dan zegt gij heslist met mij: »Wat doen we belach'lijk allen! »Ons zelf te (ont-)kleeden met zoo'n [ding »Om een »zon-getikte-kerel« Te overtreffen nog, als 't ging. 't Eenigst voordeel, dat ik, Rijm'laar In die polo-hempjes zag, Was een opschrift voor dit versje Dat »de Echo« drukken mag. RIJMELAAR. BUITENLAND, Vliegt Balbo via de Azoren Generaal Balbo heeft het vertrek van het Italiaansche eskader Woens dagmorgen opnieuw op het laatste oogenblik uitgesteld in verband met de weerberichten, welke mist boven Ierland meldden. Indien vóór 10 Augustus op den Atlantisclien Oceaan geen gunstig weer heerscht, zal Balbo door het korten der dagen gedwongen worden den weg over de Azoren te nemen, daar hij in ieder geval een daling te Valentia in donker wil vermijden. Nieuw succes voor Roosevelt. De Standard Oil Company of New Jersey en de daarbij aangesloten maatschappijen, welke totaal ongeveer 46 000 man personeel tellen, hebben de blanko-code van de Nira geteekend, in afwachting van de opstelling van de code voor de petroleum-industrie. 1 ot dusver hebben naar schatting 700.000 werkgevers vrijwillig het alge- meene arbeidscharter aanvaard, het geen neerkomt op ongeveer één zesde deel van alle werkgevers in de Ver- eenigde Staten. In de betrokken bedrijven zijn omstreeks 6.000 000 personen werkzaam. Europa's schulden aan Amerika. Naar de bladen melden, verwacht men, dat Roosevelt een nieuwe nota tot de schuldenaarsstaten zal richten, waarin de volgende punten worden vastgesteld. Voordat van een herziening van de schuldovereenkomsten sprake kan zijn, moet nog een nieuwen termijn in December worden voldaan. De stor tingen voor dezen termijn moeten belangrijk hooger zijn dan in Juni, toen slechts een gering percentage voldaan werd. Zij moeten ook in goud en niet in zilver geschieden. Zooals reeds werd te kennen gegeven is Roosevelt ook na de voldoening van den Decembertermijn, niet voor nemens een herziening in overweging te nemen, voordat het binnenlandsche programma voor den wederopbouw met succes uitgevoerd is en de Ame. rikaansche goederenprijzen met succes gestabiliseerd zijn. De Sportcultus in Duitschland. De nationaal.socialistische revolutie en de daaruit voortvloeiende veran. deringen, die in het openbaar leven hebben plaats gegrepen, hebben eenige moeilijkheden veroorzaakt aan katho lieke studenten, die zich voorbereiden tot het priesterschap. Het groot aantal uren, dat aan alle universiteiten gewijd is aan sport en de lichaamsoefeningen is zóó groot geworden, dat de eigenlijke vakopleiding daardoor ernstig bedreigd wordt. Naar aanleiding hiervan heeft Z.Em. Kardinaal Bertram, de aartsbisschop van Breslau een ernstige vermaning gericht tot allen, die verantwoordelijk zijn voor het samenstellen van het leerplan der hoogescholen. uic ecu auBwiuui volledige reclame wil hebben voor plaats en streek, plaatse zijne advertenties in Waalwijksche en Langstraatsche Courant, en het voor Kaatsheuvel, Loonopzand, Waalwijk en Waspik. Vollediger en beter reclame kan geen enkel b'ad bieden, men bereikt dan zoowat a!?e inwoners dezer streek. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANT00N TIELEN. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A,s. Zondag des voormiddags hall' tien zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, terwijl des namiddags twee uur hoopt op te treden Ds. Muhlnickel van Waalwijk. Geref. Kerk v.m. half tien en n.m. vijf uur leesdiensi. Dezer dagen slaagde te Breda voor het examen hoofdacte L. O. mej. G. P. Ondersma, onderwijzeres aan de Chr. School alhier. Terwijl dhr. P. J. per fiets de Kattensteeg inreed kwamen juist om den bocht uit de richting Kaatsheuvel twee fietsers in volle vaart aange reden die tegen J. aanhotsten. De fiets werd totaal vernield, terwijl J. enkele kleine verwondingen opliep. Zonder zich om het voorgevallene te bekommeren reden de heide fietsers door. Het 8-jarig dochtertje van J. v. Beek alhier, kwam spelenderwijs met haar linkerhand tusschen de kamwielen van de waschmachine, waardoor haar een lid van een vinger werd afgekneld. Dr. Winkel man verleende geneeskundige hulp. Het raadslid, de heer A. M. Verheijden uit Capelle kwam j.l. Woensdagmorgen aan den gevaar- booht hij de Oude Straat alhier met een fietser in hotsing, die plotseling voor op den weg spelende kinderen moest uitwijken. De heer V. kwam hierdoor ernstig te vallen dat hij een ernstige schouderfractuur opliep; hij werd bij het poststation alhier binnengebracht, alwaar dr. W. spoe dig aanwezig was, die hem na voor- 2,30 Gramofoonmuzlek. j 3,00 Lezen vnn Chr. lectuur. 3,30 Uurtje voor onzo zang- en nuizlekvereen. 5,00 Kinderuurtje. 6,00 Gramofoonmuzlek. 6,30 Onderwijsfonds voor dq Binnenvaart. 7,15 Ned. Chr. Persbureau. 7,30 Declamatie door MeJ N. Nobach. 8,00 Het A'damsch Salon-orkest. 9,00 S M v d Gallen: Waar het blanke water blinkt. 9,30 Vervolg concert. 10,00 Vaz Dias. 10,30 Gramofoonmuzlek. MAANDAG 7 AUGUSTUS. 8,00 Gramofoonmuzlek. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Frans Nlenliuys draagt voor. 10,30 Het A'damsch trio. i 11,00 Frans Nienhuys draagt voor. 11,15 Het A'damsch trio, '12,00 The Ramblers. 2,00 Frans Nienhuys draagt voor. 2,30 Gramofoonmuzlek. 4,15 Voor de kinderen. 5,00 Pro Arte-ensemble. 5.10 Janny van Oogert draagt voor: 6,00 Pro Arte-Ensomble. 6,40 .Gramofoonmuzlek. 6,55 Pro Arte-Ensemble. 7,30 Gramofoonmuzlek. 8,00 Herhaling van SOS-berichten. 8,02 Vaz Dias. 8,15 Haarlemsche Orkestver. 9,00 Hoorspel. 9,20 Haarlemsche Orkestver. 10,05 Gramofoonmuzlek. 10,20 Haarlemsche Orkestver. 11,00 Gramofoonmuzlek. 8,00 Schriftlezing en meditatie. 8,15 Gramofoonmuzlek. j 10,30 Morgendienst. 11,00 Lezen van Chr. lectuur. 11,30 Gramofoonmuzlek. 12,30 Orgelconcert. 2,00 Gramofoonmuzlek. 2,35 Beantwoording van vragen over kamer planten, door A Herwig. 3,15 Gramofoonmuzlek. 4,00 Bijbellezing. 5,00 Concert. 6,00 Concert. 7,15 Ned. Chr. Persbureau. 7,30 Vragenuurtje. 8,30 Solo-Mannenkwartet. 9,15 Westrik, Burg. v BarneveldUit 't land van kip en el. 9,45 Orgelbespeling. 10,10 Vaz Dias. 10,45 Gramofoonplaten. DINSDAG 8 AUGUSTUS. 8,00 Gramofoonmuzlek. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Gramofoonmuzlek. 10,30 Orgelconcert. 11,00 Kook- en bukpraatja. 11,30 Vervolg orgelconcert. 12,00 Lunchconcert. 2,00 Mien Emels van Buuren leest voor. 2,30 Gramofoonmuzlek. 3,00 Kindermatinee. 4,00 Plano-recital. 4,30 Radio-kinder-koorzang. 5,00 Verhalen voor kleinere kinderen. 5,30 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest Tusschenspel van Gramofoonmuzlek. 7,00 Causerie. 7,30 Concert door liet Wiener Bohème orkest. 8,00 Vaz Dias 8,05 Gramofoonmuzlek 8,15 Voortzetting Concert 9,00 Zang door „The Singing Babies" 9,20 Gramofoonmuzlek 9,30 Roy Fox en ^zijn band 10,15 „The Singing Babies" 10,30 Gramofoonmuzlek 11,00 Vaz Dias 11,10 Gramofoonmuzlek 8,00 Gramofoonmuzlek 10,00 Gramofoonmuzlek 11,30 Godsdienstig halfuurtje. 12,15 Gramofoonmuzlek 2,00 Vrouwenuurtje 3,00 Gramofoonmuzlek 3,20 Zang 4,40 Gramofoonmuzlek, 5,15 Amsterdamscli Symphonle-orkest. 6,00 „De Sobrietasdag 1933 te Nijmegen". 6,20 Het Ainsterdamsch Symphonle-orkest 7,15 „Postraketten" 7,35 Gramofoonmuzlek 7,45 Verbond skwartlert Je 8,00 Het KRO-Orkest 8,30 Vaz Dias 8,35 „Te voet naar Rome" 9,00 KRO-Orkest 10,00 Gramofoonmuzlek 10,15 KRO-Orkest 10,30 Vaz Dins 10.35 Gramofoonmuzlek WOENSDAG 9 AUGUSTUS 8,00 Gramofoonmuzlek V. P. R. O. 10,00 Morgenwijding V. A. R. A. 10,15 Uitzending voor de arbeiders In de conti nubedrijven R. V. U. 11,00 Ontstaan en ontwikkeling der Vrouwenbe weging 11,30 Trio Favoriet 12,00 Amstcrddamscli Salon-Orkest 2,00 Gramofoonmuzlek 2,30 Voor de kinderen 4,15 Gramofoonmuzlek 5,30 VARA-Mandollne-Ensemble 5,45 Albert de Booy zingt. 6,00 Vara-Mandollnc-Ensemble. 0,15 Albert de Booy zingt R. V.| U. 6,30 Cursus: Het leven ln de Natuur 7,00 SDAP-kwarlertje. 7,15 Socialistische liederen. 7,25 Lezing door Dr. Levy. 7,45 Orgelspel. 8,00 Herhaling SOS-berlcliten. 8,02 Vaz Dias. 8,10 Accordeon-muzlek. 8,25 Vara-varla. 8,30 Accordeonmuziek. 8,40 Henry Marchand zingt. 9,00 Eddy Walls en zijn ensemble. 10,00 Henry Marchand zingt. 10,15 Eddy Walls en Zijn ensemble. 11,00 Gramofoonmuzlek. 8,00 Schriftlezing en meditatie. 8,15 Gramofoonmuzlek. 10,30 Morgendienst. 11,00 Trio van der Horst. 12,15 Gramofoonmuzlek. 12,30 Orgelbespeling. 1,15 Trio van der Horst.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7