DE ECHO Vil SET ZEIDEN. ERUJK warmedagen Hero Perl tt. Kolsteren-Lagarde THÉ DANSANT H. de Bont-v. Huiten Limonade en Sodawater Limonades Victoriawater HOUTEN KRUISEN. No. 63. Zaterdag 5 Aug. 1933. 56e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 4 Aug. 1933. Koopt Ia Waaiwlfk. Steunt de Waalwljksche handel en industrie. W. B. Het conflict van het Dokters fonds met de geneesheeren. Het standpunt der doctoren. Naar aanleiding der vergadering van het Doktersfonds der R K W.V., waarin mededeelingen gedaan zijn betreffende het conflict, dat gerezen is tusschen dit fonds en de plaatse lijke geneesheeren, hebben wij ons gewend tot Dr. H. G. Langemeijer met het verzoek ook het standpunt der heeren doktoren toe te lichten. Wij vonden dr. Langemeijer gaarne bereid zijn meening, die ten volle door Dr. Kolster gedeeld wordt, te geven. Ik waardeer het ten zeerste, zoo zeide hij ons, dat U hier het .audi et alteram partem" in toepassing brengt, want zooals uit uw verslag blijkt, waren op de bewuste vergade. ring wel het dagelijksch bestuur der gemeente en de H.H. geestelijken uitgenoodigd, doch niet de doktoren. Nu de kwestie voor het forum der publieke opinie gebracht is meen ik U het gevraagde niet te mogen onthouden. Dr. Langemeijer zette ons dan uiteen dat het standpunt der plaatselijke geneesheeren door vele collegae ge deeld wordt, hetgeen trouwens ook reeds gebleken is uit de mededeeling van den heer Hendriks ter vergade ring. De heer L vond dit ook zeer begrijpelijk, daar de verhouding van den geneesheer tot zijn patiënten en omgekeerd nu eenmaal niet geheel te vergelijken is met die van leverancier tot klant, waarom dan ook het coöperatief verschaffen van genees kundige hulp moeilijker is dan van kolen, levensmiddelen enz. Wel zijn de doktoren doordrongen van de noodzakelijkheid van een gemakkelijk verkrijgbare geneeskundige hulp voor financiëel minder goed gesitueerden, dit hebben zij ook getoond door de oprichting van een eigen fonds in het gebied van den kring Geertruiden. berg en Omstreken van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, dat werkt volgens het abonnements— systeem en waarvan de tarieven niet hoog zijn te noemen. Hieruit volgt echter niet, aldus vervolgde dr. L dat wij nu ook voor iedere groep van personen, die ook zoo'n fonds willen oprichten maar terstond moeten klaar staan. Daarbij wordt dan nog verwacht dat wij dit zullen doen voor ongeveer hetzelfde honorarium, als door ons eigen fonds wordt uitgekeerd. Op onze vraag hoe de ziekenfondsen zich naast elkaar ontwikkeld hebben antwoordde dr L Wij zijn in 1927 eerst na lang durige aarzeling overgegaan tot het oprichten van ons Ziekenfonds, want het hier te lande algemeen geldende abonnementssysteem is geen ideaal systeem, in zooverre het verschillende misbruiken in de hand werkt. Wij bemerken dan ook door overvulde wachtkamers en lange lijsten visites, dat onze hulp gemakkelijker verkrijg baar is dan vroeger. Wanneer ik dan ga berekenen welk honorarium wij per verrichting krijgen, dan kom ik tot cijfers die niet veel hooger zijn dan de 50 cent, die door het oude fonds van den R.K. Werkliedenbond werden betaald, welk tarief nog dateerde van lang voor den oorlog en ook in de goede jaren nooit werd verhoogd. De R.K, Werkliedenbond die toen ook reeds het voornemen koesterde, het oude fonds in een modern om te zetten, meende toen daarmee niet langer te kunnen wachten en ofschoon men onze medewerking niet terstond kon verkrijgen, werd die oprichting toch doorgezet en meende men te moeten concurreeren door de premie lager te stellen dan die van het maatschappij-fonds. Er was dus een .doktersfonds" zonder dokters! Geen nood, tegenover de leden nam men de verplichting op zich de dokters rekeningen te betalen. Of dit bedrag te betalen zou zijn uit de binnen komende gelden wist niemand. Door deze .tegemoetkomende* houding meende men ons zoo gunstig gestemd te hebben, dat toen dit bedrag met Januari tegenviel men hoopte dat wij bereid zouden zijn door het geven van een korting te helpen het budget in evenwicht te houden en zoowaar om In huls te hebben met de van Russell. van Hero en Polak enz. Grootestraat Waalwijk Hoofdagent der „PERL" 50298 voor Waalwijk en Omstreken. dit lukte. Deze korting werd zelfs nog eens verhoogd om des lieven vredes wille. Door verschillende omstandigheden werd echter in 1932 het bedrag der gezamenlijke doktersrekeningen zoo hoog dat zelfs een korting van 25 pCt. het fonds niet meer in staat stelde de eindjes aan elkaar te knoopen Men bood aan 60 pCt. van onze rekeningen te betalen. Wij vroegen dr. Langemeijer wat ongeveer het honorarium per visite bedroeg, dat den leden van het doktersfonds in rekening wordt ge bracht. Onze zegsman glimlachte en zeide Het bedrag van f150, door den heer Hendriks ter vergadering genoemd als redelijk en dat van de bestuurs tafel niet werd gecorrigeerd, althans volgens Uw verslag, is hier ter plaatse het 2e klasse-tarief. Wij rekenen den fondsleden nominaal fl.— per ver richting, dat komt dus bij de aange boden korting van 25 pCt. 75 cent, de helft dus van 't „redelijke bedrag". Ten slotte informeerden wij nog naar de meening der doktoren om trent de vestiging van een derden dokter alhier. Dr. L herinnerde aan zijn opmer- king, dat de verhouding van medicus tot patiënt een andere is als van leverancier tot. klant. Er bestaat hier gelukkig nog tusschen beiden een soort familieband, geknoopt tijdens uren van zorg en vreugde aan ziek. en kraambed en hij heeft dan ook tal van malen mogen constateeren, dat de Waalwijkers trouw zijn aan hun eens gekozen huisarts Mocht het echter ooit werkelijkheid worden, dat de praktijk hier over drie medici zou worden verdeeld, dan zou dit echter gepaard moeten gaan met een verhooging der tarieven zoowel voor fonds als particuliere praktijk, welke tarieven hier nog verre beneden die in de Noordelijke provinciën staan. nomen waaronder de Langstraat ressorteert. Met den bouw der centrale zou in 1935 worden begonnen en deze zou midden 1936 gereed zijn. Verder staat voor de eerste jaren niets meer op het program, al zijn 's Bosch en Tilburg niet opgenomen onder de districten waarvoor bepaald is dat de eerste 4 jaren zeker geen verdere stappen gedaan zullen wor den. Dit laatste zou dus een eenigs- zins hoopgevende factor zijn. Uit deze mededeelingen blijkt dus wel dat de Langstraat allerwaar schijnlijkst de eerste jaren nog niet aan de beurt zal komen. Geslaagd. Voor het examen Engelsch L.O. is geslaagd mej. A. A. M. E. van Doorn alhier. Voor het examen Fransch L.O. slaagde Zr. Paulina (mej. W. J. van j Wijk) alhier. De heer G. Klerkx alhier, onlangs geslaagd voor het eindexamen H. H. School, slaagde heden voor het Practijk Diploma Boekhouden van de Vereen, van Leeraren. Bij het van 21 tot en met 28 Juli i te Utrecht gehouden examen voor gezel-schilder vanwege de Vereen. tot Veredeling van het Ambacht, I slaagde onze plaatsgenoot de heer Lamb, van Loon, werkzaam bij den heer G. Hens. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer Jansen, leeraar aan de School voor Kunst, Techniek j en Ambacht te 's Bosch. Voor het examen Practijk diploma I Boekhouden Mercurius slaagde te Roosendaal de heer M. Oerlemans alhier. Dienstvak der Dir. Belastingen. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de surnumerair W. J. M. Albert van de Directie Rotterdam, tot voor kort werkzaam te Waalwijk, belast met de tijdelijke waarneming van het kantoor der Invoerrechten en Accijnzen te Eindhoven. Bij resolutie van den Minister van Financiën is ingetrokken de verplaatsing van den adj.-commies A. Reniers van de Inspectie Waalwijk naar het kantoor der accijnzen te Amsterdam. U DENKT TOCH AAN DE Zondagmiddag van 5—9 uur in MUSIS SACRUM? Automatiseiring Telefoonnet. Naar aanleiding van de loopende geruchten, als zou het telefoonnet in onze plaats binnen korten tijd geheel geautomatiseerd worden, hebben wij ons gewend tot den directeur van het postkantoor alhier. De heer Langeraap deelde ons mede, dat er al jaren plannen be staan om te komen tot automati seering van het telefoonnet ook ten plattelande. De invoering van het 21/, cent-tarief was daartoe de eerste stap. Waarschijnlijk zal het land in 19 districten worden verdeeld en ieder abonné zou dan eiken anderen aangeslotene binnen zijn eigen district automatisch kunnen opbellen. Naderhand heeft men een nieuw plan gemaakt dat afwijkt van de buitenlandsche methoden. De 19 districten zouden volgens dit plan weer geconcentreerd wor den op 5 groepcentrales, die de hoofdpunten van telefoonverkeer worden. Ieder abonné zou dan be halve met zijn eigen district, met de steden Amsterdam, Utrecht en waarschijnlijk ook Rotterdam en met de 5 districten die grenzen van zijn eigen district automatisch kun nen telefoneeren. Voor het verdere verkeer door het geheele land zou men voortaan slechts de tusschenkomst van één enkele telefoniste noodig hebben. In het werkplan voor 1933—'37 is ook het district 's Bosch opge- Dit veel besproken Fransche filmwerk komt volgende week te Waalwijk In de LUXOR. Waalwijks Belang. Naar wij vernemen zal ook de1 liedertafel „Oefening en Vermaak" hare medewerking verleenen aan de door Waalwijks Belang te organi- seeren feestelijkheden op 15 Aug. a.s. Het programma luidt als volgt: 4'/a5'/a iiiir. Concert door de lieder tafel „Oefening en "Vermaak". 68 uur. Concert door de Kon. Harmonie Eiiphonia van Kaats heuvel. 8'/a—12 uur. Bal Champêire op een plancher op 't schitterend ver lichte Marktplein. Progas-demonstralie. In Musis Sacrum werd Donderdag avond een demonstratie gegeven met het bekende Progas-Warmwater- Doorstroomapparaat. De belangstel ling die daarvoor bestond was zeer groot. j De heer v. Vliet, directeur der gemeentebedrijven, verwelkomde de aanwezigen, in het hijzonder de burgemeester en de wethouders. Het feit dat de zaal zoo goed bezet was gaf hem hoop voor de resultaten die van dezen avond verwacht worden. Vervolgens zeide de heer v. Vliet nog een en ander over het Prögas- apparaat, dat over de geheele wereld zulk een aftrek gevonden heeft dat er nu reeds honderdduizenden zijn geplaatst, waarvan alleen in Neder land al 10.000. Hij gaf daarna het woord aan den heer Königsberger van de fa. Heij- broek te Amsterdam, die in een vlotte en geestige causerie de vele voordeelen van het Progas-apparaat uiteenzette: het comfort, de zuinig heid, de veiligheid, de gemakkelijke aanschaffing enz. De causerie werd door de aanwezigen, waaronder de dames het grootste contingent uit maakten, met de grootste aandacht gevolgd. Ter afwisseling kregen we een aardig stukje muziek zoodat de or ganisatie van den avond in goede handen bleek. Na de pauze had de trekking dei- gratis loterij plaats, die door de wijze waarop de heer Königsberger ze arrangeerde nogal wat vroolijkheid in de zaal bracht. Door de plaatselijke erkende in stallateurs en de gem. gasfabriek Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING waren naast het Progas-apparaat nog eenige andere prijzen beschik baar gesteld. Zoo gingen een vijftal gelukkigen naar huis met een 'bon voor 10 kub. M. gratis gasverbruik, een viertal met pannen en fluitketels, twee met gascomfoors en een dame met groot waschfornuis met ketel. De hoofdprijs, het Progas-apparaat, werd gewonnen door dhr. Pol. Op den avond gaven zich reeds verschillende aanwezigen op voor een Progas. Werkeloosheid. Het cijfer der geheele en gedeelte lijke werkeloozen is in de maand Juni gestegen van 197 tot 284, (waar van 91 gedeeltelijk werkeloos). Hier aan hebben speciaal bijgedragen de bouwvakarbeiders van 14 en 28, de kleermakers van 5 op 22 en de leer- bewerkers van 146 op 194. R.K. Vrouwenbond. De herdenking van het 12'/a-jarig bestaan van den R.K. Vrouwenbond zal plaats hebben op Donderdag 14 September a.s. Het programma zullen wij nader mede deelen. R ijkspos tspaarbank. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juli 1933 ingelegd f81970.36, terugbetaald f 79938.06. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15420. Ziekenkas R. K. IV. V. De Ziekenkas van de R.K. Werk- liedenvereeniging vanWaalwijk houdt een algemeene vergadering op Maan dag 7 Augustus 1933, des avonds 8 uur precies, in de groote zaal der R.K. Werkliedenvereeniging. Aan de orde komen de volgende punten 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Verslag van den Penningmeester over het le halfjaar 1933. 4. Verslag der controleurs omtrent boeken en bescheiden. 5. Verkiezing van een controleur wegens periodieke aftreding van den heer C Dekkers. 6. Mededeelingen. 7. Rondvraag en sluiting. Bezoek aan Roeslelberg. Dat de propaganda die door Waal wijks Belang in dit seizoen gemaakt is voor onze mooie streek speciaal Roeslelberg en omgeving heeft inge slagen tot zelfs in ver afgelegen ge deelten van ons land, moge blijken uit het feit dat hedenmorgen twee groote bussen met schoolkinderen uit Kruiningen in Zeeland onze ge meente passeerden op weg naai den Roestelberg. Het gezelschap, dat uil 70 kinderen bestond, bracht in de morgenuren een bezoek aan de Drunensche 1 Duinen. Den middag werd doorge bracht in de ontspanningen bij den Roestelberg. De leider, de heer J. C. P. Jansen Verplanke, wien eenige gidsen van Waalwijks Belang werden aangeboden, prees de omgeving ten zeerste en hoopte er ook een volgend jaar nog eens terug te komen. Ook Waalwijk zelf viel hem buitengewoon mede. Hij had zich de plaats niet zoo grootsch kunnen indenken. Uit dergelijke uitlatingen kan men het nut der propaganda van W. B. opmaken. Concert. Woensdagavond, ter herdenking van den 75sten verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder, gaf onze har monie St. Crispijn, in overleg met W. B. een Volksconcert op de kiosk. Dat een dergelijk concert zeer op prijs wordt gesteld, bleek uit de groote belangstelling. De harmonie gaf onder leiding van den heer Stravers weer een uit stekende uitvoering, zooals wij dat van haar gewoon zijn. LuxorBioscoop. Naar wij vernemen zal de Luxor overgaan tot het plaatsen van een nieuwe geluids-installatie, welke vol gende week met de film «Houten Kruisen» in gebruik zal worden ge nomen. Gevonden voorwerpen. Op het politie-bureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen donblé polsarmband, bril in étui, kinderschoen, blauwe werkjas, kin- derportemonnaie met inhoud, diverse huissleutels, wit gevlochten kinder schoentje, zilveren rozenkrans in étui met zilveren beugel, zilveren armband, licht gummi-regenjas, 2 heerenrijwielen. Waalwijksche Zwemvereeniging. Deze week waren er aan het zwem bad 973 bezoekers, de temperatuur was gemiddeld 21°. Bioscoop. R. D. B.-THEATER. Een nacht zonder Pauze. Het R. D. B.-Theater vertoont deze week een vermakelijke film-satire, waarin bekende grootheden als Siegfried Arno, Camilla Horn, Max Adalbert en Ida Wüst de hoofd rollen vervullen. De inhoud dezer klucht komt neer op het volgende Julius Seibold, fabrieksdirecteur in een Pruisisch provinciestadje, wil zijn dochter uithuwelijken aan zijn procuratiehouder. Het meisje vindt hem echter niet „intressant" genoeg en voelt meer voor een stadsch jongmensch. Vermakelijk is het te zien hoe de procuratiehouder nu tot een goed huwelijkscandidaat wordt omgetoo- verd. Als alles faalt laat hij zich doorgaan als de vroegere minnaar van een bekende filmster, en dat middel heeft succeshij is „intres sant." Nu wil het lot echter dat de bureauklerk werkelijk in aanraking komt met de filmdiva en zoo dreigt het spelletje in de war te loopen. Maar natuurlijk komt alles tenslotte nog naar wensch terecht. LUXOR BIOSCOOP, De bende der Wrekers. De Luxor zet zijn twee-weeksche seriefilm voort. We beleven nog verschillende verwikkelingen van deze sensationeele historie. Nora wordt herhaalde malen ontvoerd, doch tenslotte wordt zij dank zij de ijverige en moedige nasporingen van den detective Long, uit de handen der misdadigers gered. Aan het einde wordt de geheele bende, na een ge weldigen strijd met de politie, inge rekend en wordt ook de zgn. „pro fessor", die er de aanvoerder van is ontmaskerd. Wie van sensatie houdt kan deze week in de Luxor weer genieten. Een zes maandsche. Door de N. V v/h M. Ravenswaay Zonen te Gorinchem, wordt, volgens de in dit blad voorkomende adver. tentie, een zeer bijzondere reclame campagne in het leven geroepen. Deze firma heeft namelijk voor de verbruikers, van al haar verschillende artikelen, een groote Zes Maandsche uitgeschreven, welke zal loopen van 1 September 1933 tot en met 28 Februari 1934. Iedereen, onverschillig welke arti kelen men van de firma Ravenswaay verbruikt, zal aan deze groote Zes- Maandsche, geheel gratis kunnen deel nemen. Aan alle verpakkingen, van al de verschillende artikelen van deze firma, wordt een puntenwaarde toe gekend. Een onbeperkt aantal prijzen zijn voor deze Zes-Maandsche beschikbaar gesteld, waaronder vele waardevolle hoofdprijzen, zooals. Huis of Slaap kamer ameublement, Dressoir, Compl. emaille keukenuitrusting, Kachel, Rij wiel, Divan met kleed, enz. enz. Binnen enkele weken zijn bij de winkeliers gratis de uitvoerige circu laires verkrijgbaar, waarin alles duide lijk wordt uiteengezet Leest vooral ook de advertentie welke heden in dit blad voorkomt, en de advertenties welke nog zullen volgen Aanbesteding. Door den Rijkswaterstaat werd te 's Hertogenbosch aanbesteed het uit voeren van bagger werk in het eerste pand van het Wilhelminakanaal in de Donge en in de toegang>geul tot de haven van Geertruidenberg. Raming f5900. Ingeschreven werd door: P. Bons, Sliedrecht f5335 N.V. Th. Smeulers, R'dam f 4960 P. Meurs, Schoorl f 4849 N.V. v.h. v. Dongen en v. Hoven, Dordrecht f 4620 N.V. v.h. F. Looijen, Gcrcum f4444 P. de Groot, Hilversum f4100 Gebr. Dikkerboom,OudeHaskef 3980 A. v. Wijngaarden, Hattem f3974 A. Kraaieveld, Zwijndrecht f 3443 Het gaat goed. Alom is men ijverig in de weer om de deelname aan den Bondsdag der Katholiek georganiseerde arbei ders in het Bisdom 's-Bofcch op 3 September a.s. te Eindhoven groot te doen zijn. Reeds weken geleden kwam de eerste opgaaf binnen welke wel in staat was de goede verwachtingen welke wij van den Bondsdag hadden, te versterken. De eerste opgaaf kwam uit Some ren. Een Werkliedenvereeniging met

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9