.Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON 1JK6D1S li Logische gevoiehliigg. T-mm Winkelnieuws. Badpakken voor Dames, Heeren en Kinderen, Mol Gaat Voor. DOOR ERVARING mtPjm Gemeenteraad. ZWEMSPORT. MOL blijft goedkooper. NUMMER 64. WOENSDAG 0 AUGUSTUS 1033 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO, Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. >^Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. HEUSDEN. Bij den aanvang was de Raad compleet op Wethouder de Haan na, doch deze kwam toch later nog. 1. Notulen der vorige vergadering. Deze waren als steeds in orde. Mededeelingen van ingekomen stukken. Slechts een stuk was ingekomen n.l. een brief van Ged. Staten goed keurend de wijziging van het Vleesch- keuringsbedrijf over 1932. 3. Brief van Ged. Staten, houden de eenige aanmerkingen op de in gekomen instructie van den Ge meente—ontvanger. De voorzitter deelt mede, dat de veranderingen door Ged. Staten ge- wenscht, slechts van formeelen aard zijn, weshalve hij voorstelt aan hun verzoek tegemoet te komen. De Raad gaat hiermede accoord. 4. Verzoek van J. H. Verhoeven om eervol ontslag als Hoofd dei- Openbare School voor gewoon lager onderwijs alhier, met ingang van 1 Oct. 1933. De voorzitter stelt voor overeen komstig het verzoek tot ontslag eervol tegen genoemden datum te verleenen en meent het oorbaar de loftrompet te steken over de pres taties van den heengaanden functio naris, terwijl hij hem van harte toe- wenscht een odium cum dignate gedurende nog vele jaren. Het lid Stap hoopt, dat bij de benoeming van het nieuwe hoofd der school deze keer een Protestant zal benoemd worden volgens den wensch van een groot deel der ouders Voor de aanschaffing van de benoodigdhedan voor de Zwem sport naar MOL. Uiterst lage prijzen. van „De Echo van het Zuiden". van de schoolgaande kinderen, waarop de voorzitter antwoordt, dat met dien wensch rekening zal worden gehouden. 5. Verzoek van J. II. Verhoeven, om aan hen te verhuren het thans door hem bewoonde huis der get meen te. De voorzitter stelt voor daartoe m beginsel te besluiten, doch het lid Stap verklaarde zich daar tegen, aan gezien die woning steeds bestemd was voor het Hoofd der School. 6. Voorloopige vaststelling der ge meente—rekening en der rekening voor het vleeschkeuringsbedriif beide over 1932. De voorzitter deelt mee, dat een commissie, bestaande uit de heeren P. Vcrschure, P. Schmiehusen en II. Meenhorst de bescheiden heeft onderzocht en vraagt naar haar be vinding. Het lid Verschure rapporteert, dat van de commissie gebleken is, dat alles in orde was, zoodat geen aan merkingen te maken zijn, waarna hij meent te moeten adviseeren de rekeningen voorloopig vast te stellen, wat dan ook met algemeene stem- j men geschiedt. Hierna brengt de voorzitter dank aan de commissie voor de zich ge geven moeite. De voorzitter deelde alsnog mede, dat de Gem.rekening sluit voor den gewonen dienst met f 7C099.50 aan inkomsten en met f 74009.70 aan uitgaven, alzoo met een batig slot van f 2089 80. Bij den kapitaaldienst was het aldus: inkomsten f 3113.31 uitgaven f 3125.19, nadeelig slot f 11.88. De rekening van den vleeschkeu- ringsdienst eindigde met f 7123.72 aan inkomsten en uitgaven. 7. Ingekomen was een brief van Ged. Staten, inhoudende aanmer kingen op de zekerheidstelling dooi den Gemeente-ontvanger. Daar die aanmerkingen slechts van Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). Er mankeert me heusch niets! De heele geschiedenis was ten slotte de moeite niet waard.... Met een eigenaardigen blik keek ze Arthur aan. Neen, neen, natuurlijk niet je was, je je, dat wil zeggen, er was niet het minste gevaar en ik ik ging juist ik stond op het punt naar je toe te ko men. Maar zullen we niet liever naar buiten gaan, Mirry Het is zoo'n heerlijke dag. Zonder te antwoorden stond Miriam op en zwijgend staken zij het grasveld over naar een beschaduwd plekje onder een grooten gouden regen, waar een paar tuinstoelen stonden. Ze gingen zit ten en geruimen tijd duurde het stil zwijgen voort. Mirry, verbrak Arthur eindelijk de •stilte, die langzamerhand iets pijnlijks kreeg, je weet, wat er in mijn ziel om gaat. Maar ik wil je niet aan je belofte houden, als als je je niet goed genoeg voelt. Het meisje gaf geen antwoord, maar Arthur meende dat hij haar lippen zag trillen. Je weet, ging hij voort, dat ik zoo veel van je houdt, dat ik liever zelf ja ren onder verdriet gebukt zou gaan, dan jou een seconde te zien lijden. O, Mirry, ik zou het, geloof ik, nooit te bo ven zijn gekomen, als als o, ik durf er eenvoudig niet aan te denken. Een nieuwe, lange pauze; toen ver volgde Arthur, met een ongewoon-harts- tochtelijke pauze in zijn stem: Ik heb nachten achtereen niet kun nen slapen mijn geluk, mijn toekomst, mijn bestaan hangen af van wat jij van daag zult zeggen. Ik weet dat ik je niet waard ben en soms bekruipt me de vrees dat ik niet de soort man ben, die een meisje als jij zult kiezen. Ik ik ben geen geen athlcet, geen held uit een roman of iets van dien aard. Maar iedere vezel van mijn wezen is jou toegewijd, Mirry De ontroering die uit zijn woorden sprak, trof haar en zijn onmiskenbare op rechtheid liet niet na een zekeren indruk gp haar te maken, 't Was waar, dat hij haar niet te hulp was gekomen, had haar verschrikkelijk teleurgesteld, maar ze had nooit aan hem gedacht als aan een held noch uit een roman, zooals hij zelf had gezegd, noch in het werkelijke leven. Maar hij was Arthur Dulverton, met wien zij van jongs af op vriendschap- pijlijken voet had gestaan en die haar lange jaren had lief gehad. En er is toch geen ander, wel Mirry? ,j Ze schudde het hoofd. Toe, zeg dan ja, Mirry! Je zult er nooit, nooit berouw van hebben. Arthur was opgestaan en stak zijn hand naar haar uit. Zeg ja, Mirry, drong hij, ik zal het niet overleven, als je me -af wijst. Zijn lippen bewogen zenuwachtig, zijn stem was heesch van emotie en voor een moment vergat zij alle andere overwe gingen in de geladen atmosfeer, die zijn ontroering had geschapen. Zeker, ze hield niet van hem, zooals zij gedroomd had te zullen houden van den man, die haar echtgenoot zou zijn, maar wat had den romantische meisjesdroomen op stuk van zaken te beteekenen? Toen brak de spanning opeens; een andere invloed werkte onverwacht op haar in. Miriam! Het was niet Arthur's stem. Zij was dieper, sterker, er was een metalen klank van kracht in en alsof een toove- naar aan het werk was getogen, was al les eensklaps veranderd hoe en waar om, Miriam zou het niet hebben kunnen zeggen. Ze hief de oogen op en zag En- dcllion naast Arthur staan en op het oogenblik dat ze hem aanzag, wist ze dat JfA ze nooit Arthur lot echtgenoot zou kiezen. Je bent jarig vandaag, Miriam, ver volgde Endellion. Ik hoop vurig, dat het de gelukkigste verjaardag mag worden, die je tot nu toe gevierd hebt en de be lofte van een leven vol zonneschijn en vreugde. Ze keek hem diep in de oogen terwijl hij sprak en vroeg zich in verwarring af, waarom ze niet meer boos op hem was. Wat aardig van je om terug te ko men, Bob, zei ze hartelijk. Ik kon toch moeilijk minder doen dan je komen feliciteeren; vanochtend was er geen gelegenheid toe. Het waren doodgewone, conventionee- le woorden en ondanks dal deden ze Mi riam Donnithorne den heelen Arthur vergeten. Endellion vervulde gansch haar horizon. Hij was plotseling alles; Arthur niets. Waarom? Kwam het doordat hij haar gered had, terwijl Arthur alleen maar had rondgeloopen als een kip zon der kop en geschreeuwd als eeu be zetene? Ik moet je ook nog bedanken voor dat snoezige paard, antwoordde ze. De rijknecht vertelde, dat het ontembaar was tot jij je ermee bemoeide. Dus je bent er mee in je schik? En of! Het is een volmaakt mooi dier. Dan ga je zeker eens gauw met me rijden? Hij is mak als een pasgeboren kind en vlug als de wind. Ik geloof vast dat hij nukken heeft, mengde Arthur zich grommend in het gesprek. Hij was buiten zichzelf van woe dende ergernis over de zoo onwelkome onderbreking van zijn onderhoud met Miriam. Ik ben overtuigd dat het geen geschikt rijdier voor je is, Mirry. Endellion liet den blik op Arthur rus ten; het had er veel van of hij de aan wezigheid van den advocaat nu pas voor het eerst opmerkte. Dacht je heusch dat ik Miriam een paard zou geven zonder volmaakt zekev te zijn dat het heelemaal mak was? vroeg hij ernstig en Arthur voelde zich geïnti mideerd door zijn toon. Maar ik ken dat beest, sputterde hij nog: het had een valschen aard. Het had een meester noodig en toen sedert hy dien gevonden heeft, mankeert formeelen aard waren, stelde de voorzitter voor de gewenschte ver andering aan te brengen, waarmee allen accoord gingen. 8. Verzoek van het Bestuur der '1 eekenschool, om de huur daarvan met f 50 te verlagen. De voorzitter deelde mee voor eenigen tijd een schrijven te hebben ontvangen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, om die huur met f 100 te ver lagen. B. en W. gaven te kennen, dat de tegenwoordige huur hun bil lijk voorkwam en niet aan 't ver langen van Z.Exc. te willen voldoen, waarop deze dreigde de Gemeente- begrooting de goedkeuring te zullen onthouden. Vervolgens is de Minister in onder handeling getreden met het bestuur der school, wat tot resultaat gehad heeft, dat Z.Exc. genoegen zou nemen met f 50 huurverlaging. Op voorstel van B. en W. wordt dit thans goed gekeurd. Rondvraag. De heer Meijer, merkte op, dat de asphaltbedekking op de oprit nabij de v.m. Conservenfabriek in deso- laten toestand is, waarop de voor zitter toezegde hiernaar te zullen laten zien. Daar niemand iels meer had voor deze openbare vergadering, werd ze door den voorzitter gesloten, om er niets meer aan zijn temperament. Mi riam weet zelf drommels goed, dat ik niet zou voorstellen om te rijden als er ook maar een schaduw van gevaar was. Maar ik verklaar je, dat ik niet zal toestaan dat ze op dat paard uitgaat, schreeuwde Arthur, nu zijn zelfbeheer- sching geheel verliezend. Jij mag dan ge woon zijn aan woeste, levensgevaarlijke renpartijen in de Australische rimboe, voegde hij er smalend bij, maar Mirry heeft altijd in de beschaafde wereld ge leefd en ik ben niet van plan lijdelijk toe te zien, dat ze halsbrekende kunsten gaat uithalen. Je bezorgdheid voor Miriam siert je, Arthur, klonk het met nauw-verholen sarcasme, maar je vergeet, dat onze vriendin er zelf ook nog een oordeel op nahoudt. Ze is geen klein kind en heelt genoeg verstand van paarden om uit te maken of het paard dat ik haar gegeven heb, valsch is of niet. Ik durf overigens te zeggen, dat ik mij minstens evenveel aan haar veiligheid gelegen laat liggen als jij. Enkele uren tevoren zou Miriam hem zijn woorden euvel hebben geduid, maar nu leken ze haar logisch en gerechtvaar digd. En de arme Arthur, die naar Donni thorne Hall was gekomen, vastbesloten Miriam's jawoord te krijgen, voor de dag eindigde, voelde zich den beker van het geluk uit de handen gerukt in het oogenblik dat hij haar aan de lippen wilde brengen. In dit stadium van het woorden-duel verscheen de jonker op 't tooneel en zooals gewoonlijk maakte hij zich direct meester van Endellion. Jongenlief, begon hij, terwijl hij hem vriendschappelijk onder den arm nam, en mot hem verder wandelde, de Hemel weet, hoe groot mijn dankbaar heid tegenover jou is; ik heb er geen woorden voor. ('it wat ik over het voor gevallene van vanochtend gehoord heb, heb ik begrepen, dat ik je onnoemelijk veel verschuldigd ben. Mirry moet in groot gevaar zijn geweest en tot mijn laatsten ademtocht zal ik je zegenen, jon gen. Ik dank God, dat je net op het cri- tieke moment kwam, want Arthur was zoo hulpeloos als een zuigeling. Onderwijl stond Arthur met een som- over te gaan in comité generaal ter behandeling van het voorstel van B. en W. om eenige door den ge meenteontvanger voorgedragen posten oninbaar te verklaren. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk over het jaar 1932. (Vervolg.) Handel. Graan-, meel- en veeooederhandel. Betreffende den graan-, meel- en j veevoederhandel over het afgeloopen jaar kan worden medegedeeld, dat de omzetten over het algemeen ver- minderd zijn, hetgeen zijn oorzaak vindt in den slechten gang van zaken in de bedrijven van land- en tuin bouw en van veeteelt. Ook is de koopkracht der boeren sterk ver minderd, over het algemeen gaan betalingen langzaam tot slecht. De omzetten in meel voor con sumptiedoeleinden (bakkerij) bleven ongeveer op hetzelfde niveau, even wel gaan betalingen ook onder deze categorie langzaam; deels kan dit zijn oorzaak vinden in den te hoogen levensstandaard dezer menschen, deels ook door het verschijnsel, dat op sommige plaatsen een verwoede concurrentie wordt gevoerd en de broodprijzen veel te laag zijn. Hooi- en stroohandel. In 1932 is de hooihandel, zoowel wat de binnenlandsche markt als den uitvoer betreft, zeer stil geweest. Het verbruik van dit artikel wordt merkbaar minder. De oogst in 1931 bleek voldoende om tot den nieuwen oogst in 1932 in de behoeften te kunnen voorzien. De nieuwe oogst was kwantitatief her gezicht by Miriam. Hij merkte de ver andering die zich in de gemoedsstem ming van het meisje voltrokken had, heel goed op, maar zijn verlangen om het af gebroken gesprek te hervatten, drong alle andere overwegingen op den achter grond. Neem me niet kwalijk dat ik zoo heftig uitviel, Mirry, maar ik haat dien kerel. Het is me eenvoudig onmogelijk beleefd tegen hem te zijn. Het meisje zweeg, hoewel zij zich be trapte op het sterke verlangen den man, dien zij voor Bob Dulverton hield, te ver dedigen. Ik weet, dat er iets niet in den haak is, sprak Arthur verder. Wat het precies is, kan ik nog niet zeggen, maar dat er iets niet klopt, iets niet in orde is, staat vast. Ik kreeg van ochtend een telegram, dat de verdenking, die ik van den aan vang af gekoesterd heb, bevestigd. Verdenking? Tegen wien? Tegen tegen mijn neef. Wat bedoel je in vredesnaam? Verscheidene weken geleden al heb ik naar een bevriend advocatenkantoor in Australië getelegrafeerd met verzoek alle gegevens te verzamelen die ze om trent hem konden machtig worden. Vanochtend kreeg ik telegrafisch be richt dat er een uitvoerigen brief met inlichtingen afgezonden is en dat deze verre van gunstig zijn. Voor bijzonder heden wordt naar den brief verwezen. In ieder geval heb ik me dus niet vergist. O, ik wist van het eerste moment, dat di» verwenschte kerel een aartshuichelaar is en ik heb er mijn laatste penny voor over om hem te ontmaskeren. V as het omdat Endellion haar dien ochtend zoo'n grooten dienst had bewe zen of voelde ze zich bijzonder mild en edelmoedig gestemd, omdat het haar ver. jaardag was? Iloe het zij, haar begeert» om den man, tegen wien een sluipaanval werd ondernomen, te verdedigen, werd steeds krachtiger. Maar laten we nu verder geen ge dachte aan hem verspillen, vervolgde Arthur. Ik wil liever praten over iets wat mij nader aan het hart ligt en jij bent bereid te zeggen, wat ik zoo vreese- lyk graag hooren wil, niet Mirry? Wordt vervolgd. Waalwubsche en Langstrnatsehe ('oiranl, 3?.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1