0VALINE kachelglans vrij goed, kwalitatief was hij echter minder dan die van 1931. Ook in den stroohandel was minder vraag, althans in het binnenland. Begin 1932 was er een niet onbe langrijke export naar Duitschland en België, zoodat de oude oogst grootendeels werd opgeruimd. Na den nieuwen oogst van 1932 liep deze export echter aanzienlijk terug. Uit het buitenland werd in 1932 zoo goed als geen hooi ingevoerd. De invoer van stroo was nietgrooler dan andere jaren hoeveelheden van beteekenis kwamen niet binnen, aangezien er in het binnenland vol- doende tegen lage prijzen beschik baar was. Huiden en vellen. a. Overzeesche huiden. Tengevolge van de universeele handelsdepressie en den ongunstigen toestand van de wereld in 't alge meen, is de periode van lage prijzen blijven voortduren. Ofschoon er nu en dan een stijging viel waar te nemen, is het eindresultaat toch op nieuw, dat de noteeringen lager zijn, niettegenstaande de over het geheel beduidend mindere voorraden. Voor al ook financieel werd het zaken doen bemoeilijkt door de gecompli ceerdheid der koersverschillen, re- geeringsmaatregelen tegen kapitaal- vlucht, en gebrek aan vertrouwen in de stabiliteit der muntwaarden. Het laagste punt, dat voor een stapel-artikel zooals Argentijnsche Frigorifico zware Oshuiden geno teerd werd, werd bereikt in begin Juni, toen 2 1 1q d. tot 3/4 d. Cif. versche pingsgewicht werd geaccepteerd droge B.A. Americanos daarentegen stonden op 43/,6 d. De eindcijfers zijn evenwel hooger, daar in den herfst een algemeen herstel intrad. 1 De Frigorifico slachtingen waren j weer lager dan in 1931, n.l. ca. 1 2.900.000 stuks tegen 3.200.000 vorig jaar. De Saladero slachting, inclusief Rio Grande, bedroegen ca. 720.000 stuks. Onderstaand lijstje met de huiden- noteeringen voor eind 1931 en eind 1932 geeft een duidelijk overzicht van de doorgezette waardeverminde ring der grondstoffen, ondanks hun reeds uiterst laag niveau. eind 1931 eind 1932 Argentijnsche frig. Os- huiden zomerhaar, verschepingsgewicht 4l5/ie d 4 d. Uruguay Saladero Os, verschep, gew. 6 d. 5'/4 d. Rio Grande Sal. Os, verschep, gew. 4% d. 4'/4 d. Droge B.A. Americanos, 30% desechos 6'/4 d. 5'/4 d. Drooggez. Queensland Meats 5'/4 d. 5 d. Chicago zware Packers 7'/2cts. 5 ets. B.A. Frlg. Os 5% d. 4% d. M.V. Frig. Os 6 d. 5 d. Columb.Medellin"/12Kg. 10 d. 8'/2 d. Grasvellen fl.50 f 0.15 f 0.14 f 0.15 Pinken f 1.25 f 0.12 f0.10 f0.12 Allesper'AKg- Paarden f38.— f5.75 f4.80 f5.— per stuk Veulens f 8.— f3.50 f3.— f3.25 per stuk Met de bontvellen was het even min rooskleurig gesteld. Het is op vallend, dal in de laatste driejaren de kwaliteit voortdurend vermin derde. Van prima waar is nu dan ook geen sprake meer. Op de buiten- landsche veilingen, b.v. in Leipzig en Londen, bleken fabelachtige quan- tums onverkoopbaar. Mollen konden zich nagenoeg handhaven. Naar hazen en wildjes was weinig vraag, eekhoorns waren in het geheel niet te plaatsen. Ook witte en bonte ko nijnen liepen terug geitenvellen ge noten al evenmin veel belangstelling. De handel was dan ook in alle op zichten slecht. In het volgend over zicht treedt dit nog meer naar voren Einde Dec. id. id. id. April 1919 1931 1932 1933 Prima bunsings f 12.— f 5.75 f 4.50 f 2.80 i Prima witte hermelijnen f 5.— f2.50 f2.— f 1.75 1 Prima zwarte katten f 1.50 10.50 f0.25 f 0.25 Prima hazen f 1.10 f0.40 f 0.30 f0.20 Prima wildjes f 0.40 f0.10 f0.06 f0.04 Prima mollen f 1.40 f 0.19 f 0.13 f 0.11 Eekhoorns f 0.80 f 0.15 f 0.10 f 0.10 Witte konijnen f 6.— f2.— fl.50 f 1.25 Bontekonijnen f 4.— fl.50 f0.75 f0.55 Geitenvellen f 10.— f2.50 f0.92'/2 f0.75 Schapen m. wol f 15.— f3.— f2.25 f 1.85 Witte geitjes f 0.78 f0.20 f 0.15 f0.15 Bonte geitjes f 0.60 f0.10 f0.10 f0.07 Toch schijnt er op dit oogenblik in dezen handel een kleine kente ring te komen. De laatste veilingen toch gaven oploopende prijzen voor sommige artikelen. Vooial in de huidenprijven komt dit tot uitdruk king; daarbij zijn die prijzen ook veel constanter. (Wordt vervolgd) zacht (gevuld met zeegras of zachte houtwol). Dek het vooral niet te warm toe, bij groote hitte heelemaal niet. Leg geen kapokken of veeren kussens op zijn bedje en ook niet op den kinderwagen. Het overtrek van wasdoek op den kinderwagen mag alleen bij regen dienst doen. 3. Zorg voor frissche lucht. Breng uw kindje zooveel mogelijk buiten op een koel plekje in den schaduw. Leg het in huis in een koele kamer en zorg door het open zetten van ramen of deuren zooveel mogelijk voor frissche lucht. Houd ook 's nachts de ramen open. Zet het kind nooit in de keuken en zeker niet naast de warme kachel. 1 Wanneer uw kindje eenig teeken van ziek zijn vertoont, laat dan direct den dokter komen. Als het braakt of dunne ontlasting heeft, geef het dan geen melk of pap meer, maar een fleschje heel slappe thee te drinken, totdat de dokter komt die zeggen zal, wat het hebben mag. BINNENLAND. Neen,... die nietgeef mij maar dat is Nederlandsch Fabrikaat en de beste. Doosjes en tuben. De heete Zomer en de Zuige lingen sterfte. Wanneer U daartoe in de gelegen- heid zijt, bezoekt dan met Uw kinc het Consultatiebureau voor Zuigelingen. Wat kunnen wij doen om den zuigeling in den zomer gezond te houden Omtrent de ontwikkeling der hui- denmarkt in 1933 laat zich niets 1 vaststellen, zulks vanwege de on zekerheid der internationale verhou- dingen en de alom genomen of drei gende maatregelen ter beperking van het vrije ruilverkeer, waartoe de staten meer of minder noodgedwon gen overgaan. b. Inlandsche huiden en bontvellen. De toestanden op de huiden- en vellenmarkt wachten nog steeds op verbetering. Met een bezorgd hart werd 1932 ingezet. Aanvankelijk scheen het, dat de laagste notee ringen in deze branche tot het ver leden zouden behooren, doch men had weder voor den zooveelslen keer buiten den waard gerekend. Een verdere verslapping op de hui denmarkt viel weldra te constateeren en diensvolgens liepen de prijzen van bijna alle soorten huiden en vellen met 5 tot 10 pCt. terug. In het begin van 1932 betaalde men voor prima inlandsche huiden tot 14 cent per pond. Reeds in Februari liep de prijs terug tot 12 cent en bleef verder afbrokkelen tot 9, 8 en zelfs lot 6' 2 cent per pond. Tweede kwaliteit waar was beduidend minder in prijs en stieren bleken onverkoopbaar. Kalfsvellen golden geruimen tijd tot f 1.35 per stuk, overeenkomende met circa 17 cent per 2 Kg. In April echter was de prijs reeds teruggeloopen tot fl.07, in Mei tot f0.75 pgr stuk. In het najaar liepen de prijzen weer op tot fl.— per stuk. Ook naar pinken en grasvellen kwam toen grootere vraag tegen verhoogde prijzen. Paar den en veulens waren zoo goed als geheel verlaten. Paarden golden nog van f4.— tot f5.en veulens van f 1.85 tot f2.50 per stuk, doch het was moeilijk hierin beduidende par tijen te plaatsen. Ter vergelijking van een en ander het volgende overzicht Einde Dec. id. id. id. April 1919 1931 1932 1933 Koehuiden fl.— f 0.12 f 0.10 f0.10 Vaarzen f 1.03 f0.14 f 0.11 f 0.12 Stieren f0.90 f0.08 f0.05 f0.06 Nucht. vellen f 1.727a f0.17 f 0.15 f 0-16 Vette vellen f 1.85 f0.16 f0.15 f0.16 Wij moeten er voor zorgen 1. dat hij doelmatig wordt gevoed 2 dat hij op de juiste wijze wordt verzorgd en gekleed 3. dal hij verblijft in een frissche omgeving, 1. Doelmatige voeding. Het beste middel om Uw zuigeling tegen de gevaren van den heeten zomer te beschermen, is de natuur lijke voeding. Voor de kunstmatig gevoede kinderen dreigt het meest gevaar. Een der redenen daarvan is, dat de koemelk door de warmte ge makkelijk bederft en deze bedorven melk de ingewanden van het kind ziek maakt. Wanneer Uw kind reeds kunst matige voeding krijgt, gebruik dan zoo versch mogelijke melk, van een adres, dat gij betreffende zindelijkheid ver trouwen kunt. Kook ze aanstonds en koel ze direct na het koken in stroomend water af. Zet ze in den kelder of op het koelste plekje van uw huis in een pan met water, dat ge dikwijls ververscht Maak de flesch direct na 't gebruik schoon en zet ze gevuld met water weg, totdat gij ze weer noodig hebt. Spoel ze eens per dag in heet soda water Maak de speen na iedere voeding schoon en bewaar ze in een glas met gekoopt water. Kook ze eenmaal per dag uit. Gebruik nooit een flesch met lange slang. Laat de flesch nooit bij het kindje in bed liggen. Pas op, dat gij uw kindje niet te veel eten geeft. Want het te veel aan kunstmatig voedsel kan in den zomer als een vergif werken. Zoowel voor hel kunstmatig als het natuurlijk ge voede kind zijn vijf voedingen per dag voldoende, behalve wanneer de dokter het uitdrukkelijk anders voor schrijft. Geef het kind niets tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur's morgens maag en darm moeten dan rust hebben. Ook de zuigeling heeft dorst tijdens de warmte Wanneer hij droge lippen heeft en ze dikwijls aflikt met de tong, geef hem dan met een lepeltje wat koude heel slappe thee te drinken. 2. Goede verzorging en kleeding. Doe uw kindje eiken dag in bad. Kleed het niet te warm aan. Een hemdje, een luier en een truitje is voldoende Leg het dikwijls droog Neem als bedje een matrasje met houtwol of zeegras gevuld. Het hoofd kussentje moet plat zijn en niet te Indies verdediging. I In de memorie van antwoord op de oorlogsbegrooting deelt de Indische regeering mede, dat voor haar de noodzakelijkheid van den bouw van mijnenmagazijnen voor de verdediging van Balikpapan en Tarakan vaststaat, nu de toenemende onzekerheid in den politieken toestand om den Pacific geen verder uitstel van dezen maatregel gedoogt Strenge maatregel tegen onwillige werkloozen. Naar het Corr. Bureau verneemt, is met stelligheid te verwachten, dat in verband met molestatie en ongeregeld heden welke zich in den laatsten tijd op verschillende werkverschaffingen hebben voorgedaan, met de meeste gestrengheid zal worden opgetreden Elementen die ongeschikt blijken te zijn en den geest bederven zullen onverwijld worden verwijderd. Werk loozen, die om een dergelijke reden uit de werkverschaffing moeten worden verwijderd, kunnen ook geen aanspraak maken op uitkeeringen ingevolge de steunregeling. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft twee zeer belangrijke ontwerpen zonder hoofde lijke stemming aangenomen, n.l. de nieuwe landbouwcrisiswet en het ont werp tot verleening van retorsie-be. voegdheden. Ontwerp Rijksbegrooting 7934. Naar wij vernemen heeft de ontwerp Rijksbegrooting voor 1934 het Depar tement van Financiën verlaten. In verband hiermede wordt aan het Ned Corresp Bureau van bevoegde zijde medegedeeld, dat het herstel van het budgetair evenwicht is verzekerd, wanneer verschillende door de Regee ring gelijktijdig met de begrooting in te dienen maatregelen door de Staten Generaal zullen zijn aangenomen. Bevrachtingscommissie. Daar het geheele westelijke en noordwestelijke deel van Noordbrabant valt onder het ressort van de Be vrachtingscommissie met zetel te Breda, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbra bant en de Kamer van Koophandel en Fabreiken voor de Langstraat (voor zoover haar westelijk deel betreft) na gemeenschappelijk overleg, ieder een Commissie benoemd, waarvan dezelf de leden deel uitmaken In een bijeenkomst die dezer dagen gehouden werd, heeft de Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noordbrabant, Ir. A. F. J Beukers, deze Commissie geïnstalleerd. Na de geschiedenis der Wet in het cort te hebben nagegaan, memoreerde spreker, dat bij de totstandkoming der Wet tegenwerking en critiek niet ïadden ontbroken. De toekomst zal moeten uitwijzen, wie in dezen het aan het rechte einde heeft gehad. In eik geval is uit de besprekingen en uit de schr ftelijke uiteenzettingen, die over de Wet hebben plaats ge vonden, gebleken, dat de toestanden in het binnenschippersbedrijf slecht zijn, zéér slecht zelfsdat zij niet eenvoudig zijn en zeker niet eenvoudig zijn te verbeteren en dat de Commissie zich tevreden zal moe ten stellen, vooral in den aanvang, om in bescheiden mate en voor zoo ver de Wet dit toelaat en de midde len daartoe verschaft, aan de verbe tering der beslaande toestanden mede te werken. Voorzichtig tastend zal voorwaarts moeten worden gegaan en er zal voor moeten gezorgd worden, dat te nemen maatregelen ter verbetering de schip, pers te stade moeten komen zonder dat de belangen der opdrachtgevers uit het oog mogen worden verloren, want ook deze verkeeren over het algemeen in crisisomstandigheden en lijden daaronder. Het zal dus, vooral in den aanvang, een wikken en wegen zijn om het algemeen belang op de juiste wijze te dienen en elke beslissing zal zorg vuldig overwogen moeten worden het zal vrij langen tijd vereischen, voordat van een eenigszins stabiele beoordeeling der vele voor te leggen en te behandelen gevallen sprake kan zijn. De leden der Commissie zijn de de heeren Ir. A. F. J. Beukers, Voorzitter, Breda P. A. van Dongen, Raamsdonksveer G. W J. de Graaff, Oud VossemeerC. Jansen Geertrui, denberg; J A Neeteson, Dinteloord Jac. D. Smout. Bergen op Zoom en P. J. Zwaans, Oosterhout. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd de heeren J. J. Hentenaar, Roosendaal F. J. van der Reijt, Made Abr. Theunisse, St. Annaland L. van Boekei, GeertruidenbergJ. Koenraadt-, v. d. Heijden, Dinteloord A M Rübsaam, Bergen op Zoomen M. P. M. van den Biggelaar, Roosen daal. Wettelijke Regeling voor buiten— landsche arbeidsk-achter. Naar het Corr. Bureau verneemt, verkeert het wetsontwerp tot regeling van het in dienst nemen van buiten landsche arbeidskrachten, dat de minister president bij zijn regeerings verklaring heeft toegezegd, in Denver- gevorderd stadium van voorbereiding De handelsbetrekkingen met Rusland. De correspondent van de N. R Crt te Brussel meldt De Russische gezant te Parijs, Dovgalefski, heeft drie dagen door gebracht in België en heeft bezoeken afgelegd te Brussel en te Antwerpen Met verscheidene personen zou hij gesproken hebben over het voornemen van de Russische regeering om Ham burg op te geven als basis voor den Russischen uitvoer naar het buitenland en in de plaats daarvan Rotterdam of Antwerpen te kiezen. Aan de keus zouden zekere voorwaatden verbonden zijn, waaronder ook de erkenning de jure van de Sowjetregeering, waartoe ook België nog steeds niet is over gegaan. Buitenlandsche studenten aan Nederlandsche universiteiten. Bij de Regeering zijn maatregelen in overweging om te voorkomen, dat de studie van Nederlandsche studenten belemmering zou ondervinden door een in verhouding tot de beschikbare ruimte in de collegelokalen en labo ratoria te grooten toeloop van vreem delingen Nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan in hoeverre de Regeering het noodig zal achten de studie van vreemdelingen aan bepaalde voorwaarden te onderwerpen. De minister van onderwijs heeft voorts den curatorencolleges der rijks universiteiten te kennen gegeven, dat buitenlanders niet in aanmerking komen voor benoeming tot assistent. Slechts bij hooge uitzondering en dan bij wijze van overgang zijn dit jaar nog enkele plaatsen van assistent door buitenlanders bezet. De aanval op de Luline. De werkzaamheden verloopen vlot. Maandagmiddag is men wederom begonnen om den toren, welke op het Lutinewrak is geplaatst, leeg te zuigen, om hem zoodoende dieper te doen zakken. De toren is thans ongeveer twee meter gezakt. Morgen zal men bij gunstig weer den tweeden cylinder op den toren plaatsen. Het is nu een kwestie van eenige dagen, in dien het weer, althans gunstig blijft, dat de toren het wrak van de Lu- tine zal hebben bereikt. Het geheele werk verloopt precies zooals de heer Beckers zich dit had voorgesteld. Goudvoorraad Ned. Bank weer met 11 millioen gestegen. Blijkens den laatst verschenen weekstaat van de Nederlandsche Bank is de goudvoorraad onzer centrale credietinstelling met rond f 11 millioen vermeerderd, waardoor de edelmetaalvoorraad weer tot bo ven 1 800 millioen is geklommen. De bankbiljetten zijn op het oogen blik voor 85.8 °/0 door goud gedekt tegen 82.5 °/0 vorige week. dal zij nog steeds staan voor het ontstellend feit, dat een zéér groot gedeelte van onze katholieke jeugd in dezen de noodige volgzaamheid weigert. Wat erger is: Wij moeten constateeren, dat vooraanstaande Katholieken, die in het katholieke, politieke en vereenigingsleven een voorname plaats innemen, hun leiderstalenten, hun sympathie, hun geld, in dienst stellen der neutrale sportbeweging; dat mede door hun schuld de neutrale sport nog hoogtij viert, terwijl de katholieke door ons gewilde sportbewe ging door dergelijke Katholieken wordt geminacht en tegengewerkt. Dit voorbeeld van hoogerhand heeft zijn verkeerden invloed op onze jongeren niet gemist. In dit herderlijk schrijven brengen de bisschoppen die gevaren opnieuw onder het oog en zij doen opnieuw een ernstig beroep op allen, om zich eensgezind achter de Bisschoppen te scharen, en allen samen te wer ken om een einde te maken aan de wantoestanden, waaronder de katholieke sportbeweging te lijden heeft. In het schrijven wordt o.m. ge zegd: ».\ieer bijzonder leggen wij aan de directeuren der Jeugdorganisaties, Jongen Werkman, Boerenstand, Middenstand, St. Jozefsgezcllen den plicht op, om aan hun leden nim mer het lidmaatschap van een neutrale of van een niet kerkelijk goedgekeurde sportvereeniging toe te staan«. »Ten slotte doen wij een dringend beroep op al onze Katholieken, om zich in geen enkelen vorm in te laten met een sportbeweging, die verder felijk is voor onze katholieke jeugd, en- die daarom streng door ons wordt afgekeurd. Hun belangstelling voor de sport moeten zij ten volle schenken aan de wedstrijden der eigen katholieke vereenigingen«. »Het is dan ook vanzelfsprekend, dat geen enkel Katholiek nog langer een leidersfunctie in de neutrale beweging mag blijven bekleeden of zal aanvaarden, maar ook hierin aan de jongeren een voorbeeld zal geven van kinderlijke gehoorzaam heid». »Dan eerst zal onze jeugd gaan beseffen, welke groote belangen voor hen op het spel staan. Dan zal die jeugd beter dan tot nog toe den plicht begrijpen, om zich van de neutrale beweging in iederen vorm verwijderd te houden. Dan zal lang zamerhand onze innige wensch ver wezenlijkt worden, dat door een steeds grooter wordende eenheid de katholieke sportbeweging tot hoogen bloei worde gebracht. Wij verwach ten, dat de leiders in onze katholieke sportbeweging al het mogelijke zul len doen om die noodzakelijke een heid te bevorderen en te bewaren«. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). KERKNIEUWS. De Katholieken en de sport. Zondag is in alle kerken een schrijven van het Episcopaat inzake de sport voorgelezen. Er aan herinnerend, dat de bis schoppen reeds sinds eenige jaren gewezen hebben op de zéér nadee- lige gevolgen voor geloof en zeden, waaraan onze katholieke jongeman nen in de neutrale sportbeweging worden blootgesteld, daaraan toe voegend den innigen wensch, dat onze katholieke jeugd haar sport beoefening zou gaan brengen in katholiek verband, merken zij op, Mijnheer $le Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand opge nomen in uw veelgelezen blad waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Deze week de lijst der werkloozen, ingeschreven bij het Agentschap der openb. arbeidsbemiddeling ter plaatse ontvangen hebbende moest ik consta teeren. dat in deze eene maand het aantal ingeschrevenen is uitgebreid met 87. M. de R dit is een schreeuwende aanklacht tegen alle werkgevers in onze gemeente, immers bij het uit gaan der fabrieken en werkplaatsen ziet men honderden wielrijders langs snorren allen gelukkigen uit naburige gemeenten, die hier hun werkkring hebben, terwiil onze arbeiders auto- matisch naar onze gemeentelijk steun verlening worden afgevoerd. Begrijpen of willen onze werkgevers dan niet begrijpen, dat zij zoodoende er aan medewerken, de naburige ge meenten te ontheffen van deze funeste steunuitkeeringen en onze eigen ge. meente hiermede de zwaarste lasten op te leggen. Als dit zoo door gaat wat zeer zeker te voorzien is, nu we de winter tegemoet gaan, indien niet bijtijds maatregelen hiertegen getroffen worden, zal onze gemeente een catastro phe tegemoet gaan, of op den duurde steunverleening moeten stop zetten, wat nóg erger zou zijn. In beide ge! vallen echter hebben zij die aan dezen toestand medewerken, straks zelf, óf de schade mede te lijden, óf het aan te zien, dat onze arbeiders armoede lijden, mede door hun onverant woordelijk egoïsme. Nog herinner ik me de vergadering van alle werkgevers van verleden jaar, die voor ditzelfde doel werd gehouden en op welke vergadering men de bedoeling der leiders daarvan zoo slecht wilde begrijpen, geen woord van medewerking werd gehoord, wel kleingeestig gepeuter over persoonlijke

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2