I 1 i 1 De volgende letters goed geranö- T-« Eerlijk. schikt geven den naam van een be- 1 (<b ritsje,» zegt Vader, «als ik je nu kend sprookjeeen oorviig geven, voor je on- a. e, j. k, o, o, p, r. ^fjkheden wat zou je dun zeg- rv «Zeker, iets, waarvoor ik nog een De lettergrepen oorvijg zou krijgen f» is, moet, niet, rijk, slim, wie zijn, in de juiste volgorde geven een I spreekwoord. PUZZLE—SPEL. BINNENLAND. Koolwijk blijft beschikbaar. In een onderhoud met een redac teur van het „Alg. Handelsblad" heeft de directeur-generaal der P. T. T., ir. Damme, medegedeeld, dat de zender te Kootwijk ook na 1 Januari 1934 ter beschikking van den omroep op de 1875 M. golf blijft. Ned. Varkensvleesch naar Rusland. Naar de „Telegraaf" meldt, heeft het officieele Russische Inkoopinstituut van de Ned. Crisisvarkenscentrale een partijtje, te weten 300 000 K. G. varkensvleesch en 350.000 K.G. spek afgenomen. Deze order is contant betaald, zoodat de Varkenscentrale geen enkel risico heeft Eed en belofte van Volksver tegenwoordigers. Ontzegging van de uitoefening van hun mandaat bij schending. Naar het „Volk" verneemt, bereidt de regeering maatregelen voor tegen leden van vertegenwoordigende lichamen, die in of buiten dat lichaam handelen in strijd met de afgelegde eeden en beloften. Een wetsontwerp, dat de regeering de bevoegdheid verleent, in dergelijke gevallen dezen vertegenwoordigers, op voorstel van den voorzitter van het vertegenwoordigend lichaam, waar van zij deel uitmaken, de uitoefening van hun mandaat te ontzeggen, zal reeds binnen enkele dagen 't departe ment verlaten. Verkorting van den arbeidsduur. Naar de „Volkskrant* meedeelt heeft het Verbondsbestuur zich tot den minister van Sociale, Zaken ge wend met het verzoek wel te willen nagaan of de regeering aanleiding vinden kan maatregelen te nemen als in het rapport betrekking hebbend op verkorting van den arbeidsduur als middel ter bestrijding der werk loosheid, door den Hoogen Raad van Arbeid voor eenigen tijd behandeld. Nationale hulde aan de Koningin. Een nationaal réveil wordt ge- j blazen, nu er plannen bestaan, om onze vorstin tijdens haar bezoek aan j de hoofdstad een nationale buide te I brengen, waartoe bet initiatief isge- I nomen door vele jongeren-organisa- ties en welke huldiging plaats zal hebben op 9 September a.s. in het 1 Stadion te Amsterdam, ter gelegen heid van het 35 jarig regeerings- jubileum. Meer dan 30.0Ü0 deel nemers worden verwacht. Dekking van het spoorweg tekort. Het spoorwegtekort bedraagt over het afgeloopen jaar 26 millioen. Naar de Telegraaf meent, zal men de spoorwegsituatie trachten te sa- neeren door de invoering van een extra-belasting op het automobiel- verkeer langs den weg meer in het bijzonder het vrachtvervoer en het autobusverkeer uit welke hef fing een opbrengst wordt becijferd van f 6 5 f 7 millioen per jaar. De bedoeling van deze heffing is niet alleen het scheppen van nieuwe in komsten ter dekking van het tekort hierboven bedoeld, maar tevens om een principieel meer gelijke verdee ling van lasten tusschen de verschil lende middelen van vervoer te land in het leven te roepen. Oplossing van vorige week. Het sprookje was dat van Doornroosje, die door den prins gewekt werd TANTE TINE. GEMENGD NIEUWS. De Internationale Alpenrit. St, Moritz. De tweede dag van den Alpenrit was „de dag van den Stelvio". Deze geweldige berg stond alle deelnemers als een verschrikking voor den geest. En er was reden toe. De Stelvio is de hoogste bergpas van Europa en over zijn top voert de hoogste auto- mobielweg van geheel Europa, een weg, die met 52 haarspeldbochten zich gedurende 18 K M. vanuit het dal naar den besneeuwden bergtop omhoog slingert. De geheele Stelvio van den voet tot den top was een gecontroleerd gedeelte en moest du9 met een ge middelde van 45 K.M. door de zware en 42 K.M. door de lichte wagens (beneden de 10003cm) genomen worden, terwijl de gemiddelden voor de tusschen liggende klassen 41, 42 en 43 K.M. per uur bedroeg. Verleden jaar be droegen die gemiddelden 30 en 32 kilometer per uur. Men begrijpt dus hoe ontzaggelijk de Alpenrit dit jaar is verzwaard. Dat slechts bitter weini gen hun gemiddelde zouden halen was te voorzien, maar die Stelvio heeft een ware slachting onder de deel nemende wagens aangericht Verschei, dene zijn onderweg blijven steken en moesten met takelwagens naar boven gesleept worden, andere moesten met stoomend radiator langs den kant van den weg blijven staan om hun motor te laten afkoe'en alvorens zij weder op eigen kracht verder naar boven konden klimmen, terwijl een regen van strafpunten neerdaalde op de overigen, die zonder haperen naar boven klauterden. Helaas viel ook een der Hollanders als slachtofler van den Stelvio en wel Staal op Bugatti, juist Staal, die den vorigen dag zulk een prachtige prestatie geleverd had door zonder strafpunten den Pordoi te nemen, hetgeen in zijne klasse slechts aan hem en aan den Hotchkiss-rijder Bradley gelukt was Ook 2 andere Hollanders hadden den vorigen dag den Pordoi zonder strafpunten beklom men van Beek Calkoen en van der Meulen, beiden op een 8 cylinder Ford. Zij waren de eenigen in de zware klasse geweest, die dit kunststuk volbracht hadden waarmede zij zich aan het hoofd van hunne klase geplaatst hadden Het waren ook weer deze twee, die de Stelvio zonder haperen in één enkele rush namen, van Beek Calkoen iets sneller dan van der Meu len, de eerste zelfs zoo snel, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat hij zijn gemiddelde van 45 K.M. per uur gehaald heeft. Voorloopig valt hiervan nog niets te zeggen, daar de uitslag nog niet bekend is. Een der beste klimmers was de Franschman Carrière op Alfa Romeo waarvan eveneens gezegd wordt dat hij den Stelvio top zonder strafpunten bereikt heeft. Het Wieleman Ford team maakte een buitengewonen indruk door in gesloten colonne vlak achter elkaar over den top van den Stelvio te gaan en zonder op te houden, zonder water bij te vullen of wat dan ook, direct door te rijden. Meer en meer blijkt hoezeer de team leider Dr. Sprenger van Eijk zijn team in de hand heeft. Het is alsof de drie wagens door één man bestuurd worden, zoo rijden zij altijd, in moeilijke zoowel als gemakkelijke gedeelten, in volgorde hunner nummers vlak achter elkaar. Tezamen bestijgen zij de passen, tezamen stormen zij met een 100 K M vaart over de vlakke wegen van het laagland en tezamen houden zij stil om benzine in te nemen. Het is alsof de drie wagens door een onzichtbare band aan elkaar verbonden zijn. Eén oogenblik slechts werd deze uniformiteit verbroken toen van der Kamp, de reserverijder van Went, het ongeluk had om in een scherpe bocht, die met volle vaart genomen werd uit den wagen geslingerd te worden. Eerst gaf dit een geweldige consternatie maar toen bleek dat van der Kamp zich slechts weinig bezeerd had en niet meer dan een paar schrammen -aan den arm had, meende de teamleider dat ook de beide andere reserverijders Mr. Lamberts Hurrelbrinck en Jansen het voorbeeld van van der Kamp hadden moeten volgen! Door bijna alle rijders, die heelhuids, zij 't dan ook met meerdere strafpunten op den top van den Stelvio arriveerden werd een groote fout gemaakt, die zich trouwens ieder jaar herhaalt. Zij waren zoo verheugd den verschrikkingsberg achter den rug te hebben, dat zij stil hielden om zich eenige minuten rust te gunnen en elkander van hun weder varen te verhalen Het leek daarboven wel een sociëteit, waar in vreedzame rust na den arbeid kopje9 koffie ge dronken en sigaretten gerookt werden. Totdat zich er plotseling een herinner- de, dat er dien dag nog 250 verdere kilometers afgelegd moesten worden Op dien alarmkreet snelden allen naar hunnen wagens en stormde het heele peleton van groote wagens naar be neden, den berg af. Die verspeelde minuten op den top van den Stelvio moesten duur betaald worden want 60 kilometer verder lag de Zwitsersche grens en de Zwitsersche wegen zijn nu eenmaal niet zooals in Italië. Integen- deel zij zijn smal en bochtig en het verkeer erop is ook al niet zoo gedisciplineerd als in Italië Daar werd de weg voor de deelnemers vrij ge houden door carabinieri en door jonge fascisten, maar in Zwitserland werd alleen de te volgen richting op kruis, punten aangeduid en moesten de deelnemers verder zelf maar zien hoe zij zich op die smalle wegen door het verkeer van auto's en paardenwagens i heen worstelden. Ook de bergpassen 1 met hunne smalle, stoffige en bochtige wegen leverden vele moeilijkheden op en niet minder dan 3 zware bergpassen de Bernina, Albula en Fhielapas moesten nog genomen worden, voordat het eindpunt van dien dag, St. Moritz was bereikt. Heel veel gelegenheid om verloren tijd in te halen bestond er dan ook niet, vooral niet omdat ook hier de eischen, vergeleken bij het vorig jaar, wederom verzwaard waren. Was het vorig jaar het gemiddelde in Zwitserland op 40 K.M. per uur vastgesteld, thans moest ook hier een gemiddelde van 45 K.M. gereden worden en dit bleek heel zwaar te wezen. Niet alleen de Stelvio eischte dezen dag zijne slachtoffers, maar ook in Zwitserland vielen vele slachtoffers voor strafpunten. Voor steeds meeider teams en individueele rijders vervalt de kans op het behalen van een Alpen cup of Gletschercup, en het aantal deelnemers, dat er nog voor in aan merking komt slinkt schrikbarend. Mr. P. H.L Lamberts Hurrelbrinck. Afschuwelijke moord te Oss. Men meldt uit Oss: Woensdag heeft men in een grep pel op de zoogenaamde Gement on der de gemeente Berghem op de grens van de gemeente Oss het lijk gevonden van den 20-jarigen werk- loozen kistenmaker G. de Bie uit Oss. Gisterochtend hadden de ouders van De Bie hij de politie aangifte gedaan, dat hun zoon Dinsdagavond niet op den gewonen tijd was thuis gekomen en nog steeds niet in het ouderlijke huis was teruggekeerd. Onmiddellijk stelde de politie een uitgebreid onderzoek in, dat echter niet tol opsporing van den vermiste leidde. Aanvankelijk zag men het geval niet zoo ernstig in en verwacht te men, dat de vermiste wel weer terecht zou komen. Een zekere van Uden was Woens dagmiddag met zijn vrouw en twee kinderen omstreeks vier uur aan het braam hessen zoeken in den Gement te Berghem, toen eensklaps zijn hond hevig begon te blaffen. Toen van Uden naderbij kwam om te kijken, wat er aan de hand was, zag hij een met bloed bedekt lijk voorover in een greppel liggen. Hij slaagde er niet in, in het lijk iemand te herkennen. Onmiddellijk waarschuwde hij de plaatselijke politie, die met den brigadecommandant van de mare chaussee te Oss op de plaats van het misdrijf verscheen. Spoedig kon worden vastgesteld, dat men te doen had met het lijk van den 20-jarigen vermisten de Bie. De jongeman bleek het slachtoffer te zijn gewor den van een afschuwelijken moord. Het lichaam vertoonde diepe snij- wonden en steekwonden in de hart streek en aan den hals. De politie heeft met speurhonden den omtrek afgezocht, doch dit heeft geen resultaat opgeleverd. Het parket uit 's-Hertogenbosch is Woensdagmiddag te Oss gearri veerd. Het lijk van den verslagene is naar het St. Anna-ziekenhuis te Oss gebracht, waar de sectie zal worden verricht. De Bie was ongehuwd. Als een bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat in November van het vorige jaar op dezelfde plaats het lijk werd gevonden van den 30-jarigen caféhouder J. v. d. Pas, die door revolverschoten was gedood. Dit misdrijf is tot nog toe onopgehelderd gebléven. In den loop van Woensdagavond heeft de politie den 28-jarigen de B. uit Oss gearresteerd, een neef van den verslagene. Hij werd met het lijk geconfronteerd en is naar 's-Her togenbosch gebracht. De moord bij Oss. Naar aanleiding van den moord, welke op een afgelegen weiland op de grens van de gemeenten Berghem en Oss is gepleegd, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Uit het politieonderzoek is gebleken dat het slachtoffer op de plaats, waar het lijk is gevonden moet zijn ver moord. Het misdrijf vertoont sterke overeenkomst met den moord, welke in November j.l. op dezelfde plaat9 op den caféhouder J. v. d. Pas is gepleegd. Het blijft echter een mysterie wat de beide mannen kan hebben bewogen zich in het diep9t van den nacht op een afgelegen weiland te begeven. Waarschijnlijk is minnenijd in het spel. Een aantal personen is een verhoor afgenomen, doch zij zijn allen op vrije voeten gesteld. Een neef van den verslagene, de 19 jarige P. de B., wien9 gelaat en handen schrammen vertoonen, is gearresteerd en met het lijk gecon fronteerd. Er zou reeds meermalen twist tus schen beide bloedverwanten zijn ont staan. Ook zou onlangs een vechtpartij hebben plaatsgehad, waarbij een van hen messteken opliep, waarvan de litteeken9 nog zichtbaar zijn. Ook zou de vermoorde op den a^ond van het misdrijf in gezelschap van den be wusten neef gezien zijn. Deze blijft echter alle schuld ontkennen. De politie zet het onderzoek voort. i I' naderde juist de auto van S. die den veldwachter in den rug greep. Behalve v. d. Linden was er nog een getuige a charge, n.l. de arbeider H. Mouthaan, die bij het ongeluk aanwezig was en die er zelfs bijna zelf het slacht offer van geworden was. Op één punt klopte zijn verklaring niet juist met die van den veldwachter: hij beweerde n.l. pertinent te weten dat v. d. L. van ach ter den wagen te voorschijn kwam toen hij werd aangereden, welke verklaring echter door v. d. L. pertinent werd ge dementeerd. Verdachte zelf verklaarde dat hij was verblind door de lichten van den stil- staanden auto. Hy reed slechts met een gangetje van 15 K.M., doch eerst toen v. d. L. op een halve meter afstand voor den wagen *ond, zag hy hem, zoodat de aanrijding onvermijdelijk was. Hij zeide nog voldoende signaal te heb ben gegeven. De beide getuigen a charge hadden daarvan echter niets gehoord. I)an traden nog een tweetal getuigen a decharge op, een verloofd paartje, dat niet verdachte voor in den wagen had gezeten. Kantonrechter informeerde eerst of ze wel voldoende hadden gelet op hetgeen er buiten den wagen zooal te zien was. Mej. EI. P. uit Waspik zei, dat dat nog al mee zou vallen. Zij wist zich echter niet te herinneren of er signalen gegeven waren. Wel had zij den wagen met het verblindende licht zien staan en wist zij dat S. vanaf de brug niet sneller dan 17 20 K.M. gereden had. De verklaring van getuige N.P.M.S., 'n broer van verdachte, klopte daarmede zoo precies dat de Kantonrechter zich de opmerking niet kon bedwingen: „Jullie hebt er zeker wel eens met elkaar over gepraat". Deze getuige zeide voorts dat zijn broer voortdurend signaal had ge geven tot op f,0 M. afstand van den wa gen en mogelijk ook nog toen hij er vlak by was. De Ambtenaar van 't O.M., Mr. J. Dony, meende in zyn requisitoir dat er voldoen de grond voor veroordeeling aanwezig was. Hij had den indruk dat er niet voldoende voorzorgsmaatregelen genomen zyn: S. had voortdurend moeten claxoneeren, hy had eigenlijk moeten stoppen daar hy met wist of de weg voor hem vry was. Hy wees erop dat het steeds onvoorzich tig is met 3 personen voor in 'n wagen te gaan zitten. De eisch luidde 40.— of 20 dagen. Nadat verdachte nog gezegd had, dat zyn wagen ruim plaats biedt voor drie personen, ging Mr. Schifferyn over tot de verdediging. oor hem was uil de getuigenverkla ringen niet gebleken, dat de positie van den veldwachter by de aanrijding, naast of achter de auto was. Hy achtte het best mogeJyk, dat de aanrijding een gevolg is van de onoplettendheid van v. d L Dat signaal gegeven is stond voor hem vast. Hy veronderstelt dat S. pas verblind werd toen hij vlak bij den anderen wagen stond en toen aan remmen niet meer te itvS yIcI' want bÜ snelheid van ''Vi wagen toch per seconde ïfc «.1 verdediger meent, dat S., a s zyn de onschuldig, niet veroordeeld zal kunnen worden. Als verdachte op grond van dft feil veroordeeld wordt, voegde hy er nog aan toe, kan morgen ieder automobilist zijn wagen wel op stal zetten. En hij werd veroordeeld, conform den eisch zoodat leder automobilist weet waf hij nu Ie doen heeft. De vogel is gevlogen. Mejuffr. Wa. Ja. B. uit Kaatsheuvel had laatste» winter met haar fiets op 't trottoir in de Telefoonstraat gereden. -Maar zij had een excuus: de weg was niet ie berijden vanwege de sneeuw, en zy moest voor een auto uit de voeten. -i.l kwam er met de minimum boete af en maakte toen vlug dat zij weg kwam. Dat had zyn nut want oud agent Badjou kwam nog even een boekje over haai opendoen. Zij had in de vorige zitting ue Kaatsheuvelsche politie n.l. vry erg belasterd door te beweren dat de agen ten zelf altyd over het trottoir rijden en zoo meer. Het is jammer dat ze weg is, zei de Kantonrechter, maar we zullen haar een volgende maal extra bedeelen. Met het hoofd door den muur. Het Drunensche raadslid W. v. d. W., verscheen voor de derde maal, nu in ge zelschap van veldwachter de Krieger, die kwam getuigen. Men zal zich herinneren dat v. d. NV. ondanks waarschuwingen, op het terrein der gemeentelijke werk verschaffing was gekomen en deswege proces-verbaal tegen zich zag opgemaakt. Nu dacht hij zich schoon te wasschen door de bewering dat het terrein niet geheel was afgesloten. Veldwachter de Krieger zeide echter, dat dit wel het geval was. Verdachte is over den ijzerdraad geklommen, waarna hij een waarschuwing heeft gehad. Den volgenden dag is hy teruggekomen en is hij weer over de afrastering gestapt en toen is verbaal opgemaakt. Verdachte bleef volhouden dat het ter rein aan de achterzijde niet was afgeslo ten en dat er slechts aan de voorzijde, langs den weg, 100 M. draad gespannen was. Getuige zeide, dat de achterzijde door een sloot, een heg en een moeras is afge sloten. Daar komt bij dat hij v. d. W. persoonlijk over den draad heeft zien stappen en op hetzelfde moment verbaal heeft opgemaakt. v. d. \V. maakte er de heeren nog op attent dat het een zuivere zoekerij is cn liet er slechts om te doen is om hem te vangen. Echter weet hij op het terrein te komen zonder over draad of sloot te hoeven. Denk je dan dat die draad er voor de musschen gespannen is, vroeg de ambtenaar. Die was er alleen voor mij gespan nen. v. d. W. weidde voorts nog uit over zijn rechten als raadslid. Hij meende verplicht te zijn hier op het werk een oogje in het zeil te houden, daar er fi nanciën van de gemeente mee gemoeid waren. Je gaat dus de zaak principieel stel len, aldus Kantonrechter. Ik wil maar weten of ik daar mocht komen als raadslid. Dan is de zaak heel eenvoudig, dan leg je het af man! Daar had ik dan geen driemaal voor behoeven te komen. Voor jou was de toegang in elk ge val op blijkbare wyze verboden. - Als ik het verdiend heb, moet U me eenvoudig veroordeelen. Kantonrechter en de Ambtenaar doen al hel mogelijke om v. d. W. van zijn on gelijk te overtuigen, maar deze toont zich niet ontvankelijk. De Ambtenaar concludeert tenslotte: Ik vind de houding van verdachte zeer dom. maar omdat ik altijd medelijden heb met domme menschen, zal ik m'n eisch verminderen tot ƒ4.of 3 dagen. De uitspraak is conform. Ik zal het verder in Den Bosch wel laten uitmaken, dreigt verdachte. Je wilt met je hoofd door den muur man, maar dat is slecht voor je gezond heid! Dat zullen we zien!, is het laatste woord. Verdachte kan binnen 8 dagen cassatie aanteekenen. Twee tijdperken, maar één datum. De automobilist J. C. F. H. uit Waal wijk trachtte in juridische spitsvondig heid de Kdelachtbaren te overtreffen. Maar het is hem niet gelukt, daarvoor was de zaak te helder en zyn achterlicht te dof. Op den Kloosterweg werd hij door de Maréehaussée aangehouden en werd hem meteen een verbaal gegeven voor zijn achterlicht, dat slecht brandde. Nu wierp verdachte er tegen op dat de verbalisant onmogelijk had kunnen constateeren dat dit licht slecht brandde tijdens het rijden, daar hy van de andere zyde kwam. Maréchaussee v. Gestel merkte daarte gen op, dal dit geconstateerd was, toen H. weer wegreed. Maar volgens verdachte ging dat niet op: Toen het verbaal gemaakt was „be gon er een nieuw levenstijdperk" voor hem en een verbaal dat in zijn eerste le venstijdperk" gemaakt wast kon toch moeilijk op het tweede worden toege past. De Ambtenaar constateerde echter nuchterlijk, dat H. op 3 Mei 's avonds ca. 11.30 uur zonder voldoende achterlicht heeft gereden, voor welk feit hy ook be keurd is. De heeren hadden geen tijd om de theoretische kwestie der levenstijd perken te gaan uitzoeken, en zoo kon verdachte met 3.boete opstappen. Het is niet om de boete, maar ik had liever een blanco strafregister ge houden, merkte verdachte nog op. Och, je bent nu toch een nieuw le venstijdperk begonnen, antwoordde de Kantonrechter slagvaardig. Vriendelijk. De Kaatsheuvelsche caféhouder H. N. had het schoone waschgoed van Antonia v. D., dat te bleeken lag, grondig besmet door er eens met zijn fiets over te rijden. Daartoe heb ik het volste recht, zoo rede neerde hij, want de grond waarop het goed lag, is niet van haar en iedereen mag daar komen. Tonia had echter wel degelijk vergun ning van boer Verboven, die de eigenaar van den grond is. Volgens haar had ver dachte de grap expres uitgehaald, want er was meer plaats naast dan op het goed. Om den verbalisant te hooren, wordt de zaak tot 14 September aangehouden.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6