Wig. d,i, j, Ec|)0 uan ne( lm. Gemeenteraad. Op de Rijksvakschool wordt den Mc. Kay-Welt met rand en tusschen leerlingen het geheele vak, dus prac- zool. tisch en theoretisch grondig onder- Goodyear-Welt, uitsluitend Heeren wezen, waartoe vier practijkleeraren werk. en 1 ook theoretisch volkomen op de I Ago (uitsluitend Dameswerk L XV hoogte zijnde leeraar aan 't Instituut I hak). verbonden zijn, die den geheelen dag I Terwijl theorie gegeven wordt over het hoe en het waarom van de be werkingen verklaren. Hiertoe is de leerstof zeer methodisch ingedeeld, zoodat begonnen wordt met het een voudige, terwijl geleidelijk in de meer- gecompliceerde fabricage—systemen wordt doorgedrongen. Het doel van het onderwijs is dus Stanzerij-afdeeling. Zoolleer-calculatie. Zwikkerij-afdeeling. Goodyear-afdeeling. Ago-afdeeling. Onderwerk-afdeeling. Uitpoets-afdeeling. uitsluitend, te zorgen dat de leerlingen I Alsmede het 2e gedeelte over iedere bewerking, die de schoen moet ondergaan, zelf technisch juist kunnen uitvoeren, terwijl bij het onderwijs zeer veel zorg besteed wordt aan het oeconomisch verbruik van de grond stoffen. Warenkennis. Bedrijfs-inrichting. Bedrijfs-organisatie. Algemeene kostprijsberekening. Aansluitende aan het technisch onderwijs in de Mach. Schoenmakerij- Wij mogen thans van onze school afdeeling wordt onderwijs gegeven getuigen, dat zij op het gebied van de voor zoover dat voor de Mach. Schoen schoenindustrie, voor zoover net onder- I makerij van belang is, in lederberei- wijs dat toestaat, voorzien is van het ding, teekenen, boekhouden, machine- allernieuwste en als zoodanig een J leer en anatomie, model-inrichting van den eersten rang I Zooals uit het voorgaande moge genoemd mag worden. blijken, wordt aan onze school de We sparen dan ook kosten noch meest mogelijke veelzijdigheid en volle moeiten om de outillage van ons Insti- digheid betracht, tuut geheel te doen aanpassen aan de I De cursussen beginnen den eersten moderne opvattingen van de industrie, I Maandag in September, terwijl aan waardoor natuurlijk ook de kwaliteit belanghebbenden, zoowel mondeling van het onderwijs regelmatig stijgt. I als schriftelijk, nadere inlichtingen wor- Het onderwijs aan de Rijksvakschool I den verstrekt en t prospectus op aan- is geplitst in twee gedeelten, n.l. vrage gaarne wordt toegezonden. Bovenwerk en Onderwerk, zoodat Afdeeling Looierij. beide afdeelingen ieder een jaar duren. De Lederbereiding is een van de In de Bovenwerk-afdeeling wordt I oudste industrieën en berust nog practisch het volgende uitgeoefend: veelal op overlevering, ofschoon men Modelleeren van onderwerk. Leestenmaken. Modelleeren van bovenwerk. Snijden van overleder. zich thans meer en meer rekenschap gaat geven, van wat er eigenlijk hij de looiing gebeurt. Het moderne be drijf stelt trouwens ook geheel andere Vaststellen netto voetenmaat der eischen van algemeene kennis en modellen. Voorbereiding stikken. Stikken der schachten. Terwijl theorie gegeven wordt over Modelleeren van onderwerk. Algemeene Leestenkennis. Modelleeren van bovenwerk. Snijderij -afdeeling. Overleder-calculatie. Voorbereiding stikkerij. Stikkerij-afdeeling. Alsmede het eerste gedeelte over Warenkennis. Bedrijfsinrichting. Bedrijfsorganisatie. Algemeene kostprijsberekening. oeconomie, wil men de concurrentie het hoofd bieden. Het is niet voldoende meer een goed stuk leer te maken, men moet zich ook kun nen aanpassen aan de steeds wisse lende eischen en ook moet men het kunnen maken met een minimum van kosten. Daarvoor is een behoor lijke opleiding noodig voor de looierij in zijn geheel. Vroeger groeide men veelal in het bedrijf van den vader in, die spe cialist was in een der takken van leernijverheid, zonder hij zich veel om veranderende omst ndigheden of andere mogelijkheden behoefde te bekommeren. Ook de opleiding In de Onderwerk-afdeeling worden van andere personen in een bepaald door de leerlingen de schoenen onder I ijl was gemakkelijk te vei ki ijgen. leiding van de leeraren geheel zelf- het moderne hednjt is daarvoor standig gemaakt, dus vanaf stanzen M'ia|ls ('e rnQgehjkheid al zeer be- tot het afmaken toe. Perk!: terwijl die opleiding a tijd zeer De fabricage-systemen, die hierbij- eenzijdig is. Dit bezwaai woidtondei- worden toegepast, zijn de volgende: vangen door het Vakonderwijs dat Handwerk aan onze school gegeven wordt. Handzwikken en machinaal hout- Het onderwijs aan de Rijksschool gepend afwerken voor Leerlooiers is allereerst veel- Mc. Kay met rand en tusschenzool z}ïdjë en bovendien zoowel theore- (Heeren en Dames). tisc" als practisch. De school is Mc. Kay (Dames Cuba-hak). voorzien van een goed ingerichte looierij, waarin met de leerlingen alle looiwijzen en alle mogelijke soorten vloog hem tegemoet. I leder gefabriceerd worden, zooals «Ik kom je schilderij brengen», 0ok uit ons programma duidelijk te groette hij haar, nog voor ze iets zien js> had kunnen zeggen. «En het heeft Onderwezen worden o.a. zoowel me geluk aangebracht. Een oude de plantaardige- en de chroom- als heer vond het prachtig en heeft het de aluin-looiing, die wederom onder gekocht. En ik heb zooveel orders te verdeelen zijn in gekregen, dat ik wel een half jaar genoeg heb.» Carolineke kon bijna niet spreken van geluk; maar in zichzelf dacht ze dat ze den ouden zonnehoed in vloeipapier zou rollen en hem als aandenken bewaren. DINA VAN Z. 1. Oplossingen. P d e p e t spat slede Petten 2. Verborgen boomnamen Den, Esp, Esch, Spar, Eik. 3. Geschiedenis den, Deen, disch, heesch, nis, deeg. 4. Roodkapje. 5. Wie niet rijk is, moet slim zijn. Raadsels. 1 Plantaardige looiing Zoolleder. Riemenleder. Tuigleder. Technisch leder. Overleder. Splitleder. De looiing geschiedt zoowel in de haspel als in het vatterwijl de ouderwetsche z.g. kuiplooiing theo retisch behandeld wordt. Minerale looiing: Kalfs-, Rund- en Kipsbox. Chevreau en imitatie-chevreau. Rosschevreau. Chroomzooi leder. Chroom riemenleder. Gecombineerde looiing. Pelslooiing. Aluin-looiing Reptielleder. Bindriemen. Pelslooiing. Aan dit onderwijs in 't eigenlijke looien sluit zich aan het onderwijs in natuur en scheikunde en bcgin- sterkte adviezen beter te begrijpen zij kunnen daardoor dus een rneer uniform product maken en fouten in de fabricage tijdig ondervangen en ook zoo noodig zonder te veel risico de bakens verzetten, omdat zij het geheele terrein der lederbewerking beter kunnen overzien. Vermelden wij nog, dat ook nog onderwijs gegeven wordt in looierij- rekenen, machineleer en boekhou den, gedurende enkele uren per week en het is duidelijk, dat het onderwijs aan ons instituut veel zijdig en volledig is en alles biedt wat de toekomstige werkmeester bed rij L lei der of patroon noodig heeft Dit alles is samengedrongen in een cursus van een jaar, die dan ook slechts een grondslag, zi het dan ook een degelijke en abso luut noodige grondslag, kan leggen voor de toekomstige leiders der leder-industrie. Het onderwijs wordt gegeven alle dagen der week van 8.30—12 uur en van 1.305 uur, behalve des Zaterdags van 8.30—12 uur, terwijl het grootste aantal uren practisch is, aangevuld met de noodige theorie, zooals boven reeds aangeduid. Het schooljaar begint den eersten Maandag in September. Belangheb benden kunnen, zoowel mondeling, als schriftelijk, alle nadere gegevens krijgen bij- den Directeur, terwijl een uitvoeriger programma op aanvrage wordt toegezonden. De Directeur H. VAN DER WAERDEN. Een woord van vier lettergrepen sejeil der lederbereiding, welke vak- of tien letters waarvan de eerste ken 00k als hoofdvakken beschouwd lettergreep van drie letters is: I worden, omdat ze het inzicht der 1. een uitwerking van zijn eigen leerlingen verdiepen en hen in staat handelwijze. stellen het bedrijf meer zaakkundig 2. drie letters een verschrikkelijke te kunnen uitvoeren, verblijfplaats. i Zij worden door deze kennis in 3. een muzieknoot. staat gesteld de grondstoffen, half- 4. is altijd achter. fabrikaten en fabrikaten te contro- Het geheel is een meisjesnaam. leeren, of de door hel Rijksproef- 2 station uitgevoerde analysen en ver- (een lettergreep). Het tweede is niet vol, vijf letters T.r (twee lettergrepen). i HEX blad voor Waalwijk en de Langstraat. EETHEN c.a. Geen opheffing der school te Meeuwen. Dinsdagavond kwam de raad der gemeente Eethen c a. in open- Dare vergadering bijeen, on dei- voorzitterschap van burgemeester Brune. Afwezig de heeren Vos en van Buuren. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Des 'ructor. Van den N.B.C. is een schrijven ontvangen waarin verzocht wordt iet indertijd aangegane contract inzake de oprichting van een destruc- lor te wijzigen. De Voorzitter licht dit punt toe en zegt dat de onderneming door de tijdsomstandigheden in de eerste aren niet rendabel kan worden gemaakt. Daarom vraagt de N.C.B. van de gemeente een bijdrage van 2 ct. per inwoner en per hectare grondbezit, heigeen voor deze ge meente op een bedrag van f122. zou neerkomen. De afd. Noord-Brabant van de Vereeniging Ned. Gemeenten heeft geadviseerd het contract in dezen geest gewijzigd te aanvaarden. De raad gaat met de wijziging accoord. Subsidie Groene Kruis. Van de Prov. Ver. het Groene Cruis is een subsidie-verzoek inge komen. B. en W. stellen voor daarop af wijzend te beschikken, met het oog op den toestand der gemeente- inancien. De heer Donken voelt er veel voor deze nuttige vereeniging te steunen. De Voorzitter antwoordt dat de neer Donken er anders over zal oordeelen als hij de gemeente rekening heeft ingezien. Het verzoek wordt aangehouden. Verlichting Biesheuvel. Ingekomen is een schrijven van W. Bos, waarin deze aandringt op bespoediging der electrificatie van den Biesheuvel. De Voorzitler zegt dat de kosten an dit werk f297.— bedragen. Daar pas laat toestemming uit den 3osch is ontvangen kon niet eerder met het werk worden begonnen. Spr. vraagt B. en W. te machtigen naar eigen goeddunken te handelen, nadat zij met adressant over de zaak 'hebben gesproken. Daartoe wordt besloten. Brandweer. Van het gemeentebestuur van Wijk schrijven betreffende hulpverleening bij brand. Wijk vraagt als vergoeding bij hulpverleening met de motorspuit: f35.voor het eerste uur en f25.- voor elk volgend uur, plus f20. voor schoonmaakkosten en f0.50 per uur voor eiken brandweerman die dienst doet. B. en W. stellen voor deze voor waarden te aanvaarden. Het is de bedoeling alleen hulp te vragen als er gevaar bestaat voor uitbreiding van den brand. Met de handspuiten kan men dan weinig uitrichten en ondanks dat kosten deze veel geld. Het voorstel wordt aangenomen. 2. Regeling bezoldiging gemeente bode. De Voorzitter merkt op dat vol gens besluit van den Comm. der Koningin veldwachters geen bode diensten meer mogen verrichten. Spr. heeft veldwachter Kleinloog bereid gevonden zijn pensioen aan te vragen en de diensten te ver richten, mits hij er geen geldelijk nadeel van ondervindt. De heer Donken zegt daartegen geen bezwaar te hebben omdat het de gemeente niets kost. Veldwachter Kleinloog wordt tot gemeentebode benoemd. 3. Aanbieding gemeente-rekening. De Voorzitter merkt daarbij op dat de gemeente zeer veel tegen spoed heeft ondervonden met de steunverleening en dat bovendien de belasting slecht is binnenge komen. De ontvangsten bedroegen f 89825.61 en de uitgaven f 93272.01, zoodat er een nadeelig slot is van f3446.40. De heeren v. d. Beek, Donken en Lankhaar zullen de rekening onder zoeken. Opheffing school. 5. Opheffing school Heesbeen. De Voorzitler doet voorlezing van een brief van den Minister waarin deze erop aandringt de school op te heffen. Spr. wijst erop dat het raadzaam is daartoe te besluiten, daar de school anders door Ged. Staten zal worden opgeheven. De kinderen kunnen voortaan in Heus- den de openbare school bezoeken. De kosten daarvan zijn voor de gemeente f 15.per leerling en per jaar. Er zijn 18 leerlingen. Spr. heeft inlichtingen ingewonnen en gebleken is dat aan de opheffing niet te ont komen is. De burgemeester van Dussen heeft verzocht kinderen uit zijn gemeente toe te laten op de school te Meeuwpn, daar ook te Dussen een school wordt opgeheven. De Voorzitter wil daarvoor van Dussen dezelfde vergoeding vragen als deze gemeente aan Heusden zal moeten betalen. De heer Donken is tegen de opheffing. Uit dit plan blijkt voor hem weer dat 'c platteland de dupe is van de bezuinigingsmaatregelen. Weth. v. d. Schans acht opheffing zeer bezwaarlijk. De heer v. d. Beek heeft ook bezwaren tegen de opheffing, doch wil de regeering steunen in haar bezuinigingswerk. Met 32 stemmen wordt besloten de school te doen voortbestaan tegen opheffing stemden de heeren Lankhaar, v. d. Schans en Donken. De vergadering werd hierna ge sloten. w. s. C. SPORT. VOETBAL. WAALWIJK. H. E. C. Ii.E.C. in den U.K. Iiond. Met genoegen kunnen wij thans melden dat de W.V.V. II.E.C. op de door haar laatst gehouden algemeene ledenvergade ring met bijna algemeene stemmen heeit besloten om weer te gaan spelen in den R.K. Ned. Voetbalbond. Reeds langen tijd heeft het Bestuur dit punt ter bestuur», tafel besproken tot eindelijk Dinsdag j.l. definitief tot dit besluit werd overgegaan. In het begin van HEC's bestaansperio- de heeft zij 3 jaar lang met veel succes, althans wat spel betrof, in dezen Bond gespeeld. Verschillende bezwaarlijke om standigheden echter dwongen de veree niging zich hieruit terug te trekken, o.a. groote en lastige reizen-voor het le en 2e elftal met als tegenprestatie van R.K. Waalwijk geen financieelen steun plus geen belangstelling bij wedstrijden. Dit was het hoofdmotief, wat de vereeniging verplichtte zich op neutraal terrein te gaan begeven. Dat de jongens dit echter niet graag deden moge blijken uit het feit dat hiertoe niet eerder werd overge gaan alvorens de vereenigings-adviseur destijds de Weleerw. Heer Kap. Sanders ook geen andere oplossing meer voor de vereeniging hierop kon vinden. Maar nu! De tijden zijn veranderd, de R.K. Voetbalbond is sindsdien met groo te schreden vooruit gegaan, R.K. Waal wijk steunt thans meer dan vroeger de R.K. Sportbeweging voor zoover die hier althans bestaat. Van hooger hand wordt met alle kracht gewerkt en er op aangedrongen dat de R.K. mannen en jongens zich gaan aansluiten bij die duizenden die zich reeds hebben geschaard onder de R.K. vlag op voetbalgebied. De vereeniging HEC heeft het zich thans als een plicht gevoeld als R.K. mannen en jongens zich hij die duizen den te moeten gaan aansluiten. Dit doet de vereeniging niet alleen voor het be lang der R.K. Voetbalsport hier in Waal wijk, maar levens ook voor het Katho liek belang in het algemeen. De weg echter cp R.K. Voetbalgebied zal ook thans weder zware offers en moeilijkheden voor de vereeniging met zich mede brengen. Echter met vollen moed zullen de HEC-ers zich wederom ten strijde werpen. De grootste moeilijk heden zullen echter spoedig overwonnen zijn als het R.K. Waahvijksche publiek de vereeniging thans zal mede helpen, niet alleen door haar financieel en mo reel te steunen, maar ook door het too- nen van haar belangstelling bij eventueele wedstrijden. Het Bestuur vertrouwt echter dat allen thans hun medewerking aan de vereeni-4 ging zullen geven. En dan kan men er bij voorbaat vast van overtuigd zijn, dat binnen enkele jaren tijds Waalwijk ook op R.K. Voetbalgebied een waardige plaats in Nederland zal gaan innemen. Dus laten wij allen thans medewerken met de vereeniging. HEC, die als eerste en eenigste vereeniging hier in het cen trum van GroctWaalwijk het initiatief heeft genomen te trachten de R.K. Voet balsport hier op hooger peil te brengen en tot genoegen kunnen wij ook melden, dat hoogst waarschijnlijk de vroegere adviseur, de W.Eerw. Heer Kap. San ders, die nu reeds zijn volle medewer king aan de vereeniging heeft toegezegd, ook thans wederom als zoodanig zal wor den benoemd. VVa! de indeeling in de competitie be treft, hierop hopen wij nog nader terug te komen, zoodra deze officieel bekend is. Rest ons nog te vermelden, dat we gens aftreden van den Secretaris der vereeniging, den heer J. Hornes, die zich wegens omstandigheden niet meer als zoodanig kon beschikbaar stellen, thans door het bestuur tot Secretaris is be noemd de heer .1. de Werd, Burgemeester Smeelelaan No. 11 J, Waalwijk (Ver lengde Putstraat). R. W. B. RW B speelde 1.1. Zondag in Tilburg te gen een ex-2e klasser en oefenwedstrijd. Blijkens het hiervolgend verslag uit de iilburgsche Courant is het een goede wedstrijd geweest. RWB neemt a.s. Zondag 20 Aug. deel aan de seriewedstrijden van PAZO, waar o.a. ook Gudok, Nevelo, SCG en DEVO deelnemen. RWB speelt om 2 uur tegen SNS, een nieuwe 3e klasser KNVB. Vertrek half 12 precies. GUDOK—R.W.B. 5—4. Indien onze blauw-zwarten meenden aan RWB een makkelijk partijtje te heb ben, hebben zij zich danig vergist, zij konden in de laatste minuut nog juist de overwinning in de wacht sleepen. Dat de rust inging met 21 voor Gudok, dan ken de RWB-ers in hoofdzaak aan hare prima verdediging, welke heel wat werk heeft gehad, hoewel ook Gudok menig maal moest ingrijpen voor de goed opge zette aanvallen der tegenpartij, welke soms met een élan speelde alsof het kam pioenschap er van afhing, hetwelk echter prettig aandeed. Als Gudok na rust de stand op 31 heeft gebracht, meende zij de overwinning reeds in den zak te heb ben. RWB dacht er echter anders over en wist in enkele minuten den stand gelijk te maken. Wederom neemt Gudok dan de leiding, hetgeen echter voor Besoijen geen beletsel is om nogmaals te scoren. Een toegekende strafschop wenscht Gu dok 10 min. voor het einde niet te ac cepteeren, waarna het einde kwam met het hierboven gememoreerde. Het Gudok-eiftal, hetwelk enkele nieu we gezichten bevatte, voldeed vrijwel goed, en kunnen er na enkele kleine wij zigingen aangebracht te zijn, nog goede dingen van verwacht worden. De eerste oefenwedstrijd. September komt weer in zicht en daar mede de nieuwe voetbalcompetitie. WSC gaat zich vanaf morgen daarop duchtig voorbereiden door het spelen van oefen wedstrijden. De training is den geheelen -zomer door ernstig volgehouden, zoodat we niet bevreesd behoeven te zijn dat de spelers morgen nog wat onwennig zul len zijn. Tegenstander is morgen de 2e klas ser Breda, die in haar afdeeling vorig jaar een zeer goed figuur heeft geslagen en vlak onder TSC eindigde. Wij zijn benieuwd hoe de zwarthem- den zich tegenover deze ploeg morgen zullen houden. Het belooft een aardige ontmoeting te worden, die zeker wel be langstelling zal trekken, daar het al eeni- gen tijd geleden is, dat men WSC op eigen terrein aan het werk heeft gezien. Men neme er nota van dat deze wed strijd pas om kwart over 3 aanvangt, daar tevoren om 1 uur het 2e elftal speelt tegen Breda 2. Het kan dus morgen een mooie voetbaldag worden op het WSG- terrein. We herinneren er nog aan, dat Maandagavond in Musis de trekking zal plaats hebben der W.S.C.-loterij. R.K.V.V. H.V.V. H.V.V. 1—QUICK 1 2—1. Dinsdag 1.1. had onder groote belang stelling de wedstrijd plaats tusschen beide zustervereenigingen H.V.V. en Quick, die verdiend werd gewonnen door de HVV-ers. De wedstrijd had een goed verloop en er werd door beiden sportief en fair gespeeld. Het spel gaat vlug op en neer en het is dan ook nog geen 7 min oud of de linksbinnen van Quick scoort onhoud baar, 01. Nu is HVV aan de beurt, zij trekt op het Quick-doel aan, maar van Gijzel is op zijn post en keert tal van moeilijke schoten. Doch even voor de rust krijgt HVV een corner te nemen en het is de HVV-midvoor die met een Drachtige kopbal het leder in hel net plaatst, 11. Na de rust wordt weer van beide kan ten hard gewerkt totdat tegen het einde HVV onverwacht doorbreekt en van den Heuvel het winnende doelpunt maakt. Dank zij het goede werk van de achter hoede van HVV komt er geen verande ring meer in den stand. Voor dezen wedstrijd was veel belang stelling. Ook was aanwezig de Z.Eerw. Heer Pastoor Verhagen. Zondag a.s. speelt HVV op de serie bij Quick, Waalwijk, tegen de Roodbroeken. V.V. BLAUW-WIT. Voor de Zaterdagen 19 en 26 Aug. heeft de voetbalver. Blauw-Wit een serie- wedstrijd uitgeschreven, uitsluitend voor fabrieks-elftallen. Verschillende elftallen hebben ingeschreven en wij laten het programma hier volgen: 3 uur: TrokedTimtur. 4 uur: Van HarenBergmans. 5 uur: De AmstelElveka. De wedstrijden worden geleid door den heer M. Verhulst uit Waalwijk. De prijzen zijn te bezichtigen in café Galgenwiel. De le prijs is een beker, de 2e prijs een beker en de 3e prijs een lauwerkrans.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6