BINNENLAND. Gaat Engeland gevechtsvliegtuigen bouwen? Volgens de .Daily Herald" is de Engelsche regeering voornemens ten spoedigste honderd nieuwe gevechts- vliegiuigen te oouwen voor het geval dat ter ontwapeningsconferentie geen overeenstemming in zake de beperking der luchisnij Jkrachten zal worden bereikt. De revolutie op Cuba. Pres. Machado heeft overhaast de vlucht moeten nemen en is nu opge volgd door de Céipedes. Het leger blijft krachtige maatregelen nemen, om de orde te herstellen, hoewel men niet heeft kunnen voor komen. dat twaalf leden van de ge- heime staatspolitie werden gedood en de aan Machado behoorende boerderij werd verwoest. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben op Cuba in totaal aan 350 men- schen het leven gekost, terwijl niet minder dan 750 personen gewond werden De voorloopige president de Céspe des, die een oude persoonlijke vriend is van den Amerikaanschen president Roosevelt, zal in samenwerking met den Amerikaanschen gezant terstond beginnen met de geweldige taak Cuba te reorganiseeren. In de eerste plaats worden krachtige maatregelen genomen om een eind te maken aan de plunde ringen en brandstichtingen, die nog steeds voorkomen, hoewel in minder ernstigen vorm dan te voren. De politie heeft instructie om alle roovers en brandstichters zonder pardon neer te schieten. Gandhi vast weer. Gandhi, die tot een jaar gevangenis straf was veroordeeld, moest deze straf als een gemeen misdadiger uitzitten. Hij heeft daartegen >ep'Otesteerd door een nieuwe voedselweigering, omdat hij niet in staat was de actie tot ver- heffi.ig der paria's te blijven leiden. Thans heeft de Indische regeering toegestaan hem als politiek gevangene te behandelen. Gandhi heeft niet alle voorwaar den, door de Britsche regeering ge steld betreffende zijn propaganda ten bate der paria's aanvaard. Men con cludeert hieruit, dat hij toch niet zijn vasten zal opgeven. Dus hij gaat door 1 De spanning iusschen Duitschland en Oostenrijk. Habicht de inspecteur van Oosten rijk der Duitsche N.S.D.A.P. heeft weer een radiorede gehouden. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft Italië te Berlijn geen nieuwe stappen ondernomen ten bate van Oostenrijk en heeft het ook geen dergelijke stappen in overweging. De Oostenrijksche regeering heeft nieuwe verordeningen uitge vaardigd, volgens welke Oostenrijkers die in het buitenland tegen de regee ring ageeren van hun burgerrechten kunnen worden beroofd en hun bezit verbeurd kan worden verklaard, even-ils dat van verboden politieke partijen. Van Oostenrijksche, zoowel als van Duitsche nationaal-socialistische zijde worden verweren gepubliceerd tegen de z.g. onthullingen van de Weensche Reich«>post. Een Dritsch protest bij de Duitsche regeering. De Britsche zaakgelastigde te Berlijn heeft opdracht gekregen bij de Duiische regeering te protesteeren tegen de beperkende bepalingen voor Duitschers die met buitcnlandsche schepen willen varen. Schrikbewind in Sinkiang. Drie maanden lang woedt reeds de strijJ in Chineesch Fu'kestan en di berichten over heigeen daar eigenlijk in het binnenland gebeurt, zijn uiter- mate schaarsch. De .Daiiy Herald" is thans in staat te melden, dat er een waar schrikbe wind in de provincie Sinkiang heerscht, en dat vereenigde benden Turkemenen en Kirgiezen een uitgestrekt gebied geplunderd en uitgemoord hebben. Deze beide benden zijn tegelijkertijd tegen het Chineesche regime aldaar in opstand gekomen, en hebben de hoofdstad Kasjgar ingenomen en ge plunderd. De vier Chineesch autori teiten, die er werden aangetroff-n zijn door hen onthoofd. De rebellen hebben daarop hun hoofden ter afschrikking voor hen die nog weerstand zouden willen bieden op palen ten toon ge steld. Een troep van 1000 Chineesche vluchtelingen die op hun vlucht uit het eveneens door de rebellen veroverde Jarkand voor Kasjgar verschenen werd aangevallen en slechts 30 hunner slaagden er ten slotte in aan het bloed, bad te omkomen Het schijnt dat Kasjgar thans vol- komen van voedsel en geld verstoken is. De Chineesche regeering heeft thans troepen naar Turkestan gezonden om de rebellen te bedwingen en te onderwerpen. De toestand in Ierland. De leider der fascistische Blauw- hemden organisatie, generaal O'Duffy, heeft bekend gemaakt, dat ook de kerkelijke herden kings plechtigheden, die de Blauwhemden Zondag a s zou. den houden in alle deelen van Ierland, niet zullen doorgaan Dil bes'uii zou zijn geno iten op verzoek va i de lersche kerkelijke auioroeiten. Op n nader vast te stellen datum zal de Nationale Garde echter districtsgewijs een aantal opmarschen houden INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de H dacleur, Reeds eenige malen, nog pas vorige week, als ik me niet al te zeer vergis, is er in uw blad geschreven over de werkloozen in onze gemeente, in verhouding tot het groot aantal werkkrachten van buiten. Speciaal had .,Waalwijker" het ook over 't bouwbedrijf, en terecht. Nu zou ik niet „eenzijdigheid" en exclusivisme ten deze willen preken, want we hebben allen elkaar noodig. Dat neemt niet weg dal terecht de inwoner voor moet gaan in diens h. lang maar ook in 't algemeen gemeentebelang speciaal op 't terrein der gemeente-financien. En dan heeft 't mij toch wel zeer getroffen, dat het schilderwerk van de ambtswoning van den burge meester, dus een gemeentegebouw, in dezen tijd wordt uitgevoerd door een schilder van buiten. Moest hier niet een goed voorbeeld gegeven worden En nu wil ik hier totaal geen schuldvraag opwerpen en ik kan me voorstellen, dat aan dit onderdeel van 't bestek bij de aanbesteding niet zoover is gedacht, mij dunkt echter dat de aannemer dit zelf in de huidige omstandigheden kan hebben gevoeld zonder dat het er stond of dat hem er nader over is gesproken, Dit laatste is ook jammer, dan ware 't misschien nog tijdig in orde gekomen. Nogmaals ik wil niemarid een verwijt maken, maar achtte 't wen- schelijk, naar aanleiding van 't ge schrevene, waarmee ik vooreen deel instem, dit feit, dat toch wel teeke nend is, even in uw veel gelezen blad te signaleeren. Met dank, OOK EEN WAALWIJKER. Data, den schoenenkoninq komt te Best. Dat hij zou komen in Nederland is de laatste 3 jaren meermalen ge schreven en gezegd, doch daar bleef het dan bij. Hiermede rekening houdend meenden wij goed te doen en 't genoeg van belang le achten een nader onderhoek in te stellen naai de al of niet juistheid der laatste persberichten over de komst van Bata, bij meer lot oordeelen bevoegde Vandaar dat wij ons verstaan hebben met het gemeentehuis van Best, waar men ons voor zoover het mogelijk was welwillend te woord stond. Na informatie bleek ons dat degetrieente Best metterdaad aan Bata een opper vlakte van 160 Heet, gr<>nd verkocht had onder voorwaarde dat de grond geen andere bestemming mag krijgen dan voor industrie-terrein. Waar deze grond-aankoop door Bata den groot-industrieel in schoe nen, geschiedde, kunnen wij veilig aannemen dat het doel der te bouwen industrie, eveneens de productie van schoenen beoogt. Hoe het zij, van arbeiders stand punt beschouwd, kan men hun glimlach over de komst van Bata als schoenfabrikant in ons land en zeker in de provincie Noord-Brabant wel begrijpen. Immers door de komst van dezen schoenenkoning zal allicht de voor vele arbeiders ongunstige verhouding tusschen vraag en aanbod een keer krijgen zoodanig, dat de speculatie der laatste jaren op lage loonen vanwege dat het aanbod de vraag overtrof, zoo niet uit zijn dan toch zeker danig beperkt. In dat geval is het voor onze schoenmakers zeker geen bezwaar, integendeel, ze kunnen beter in de gemeente Best werken tegen een goed en behoorlijk weekloon, dan elders met weinig of geen werk tegen een alleszins te laag loon. De schoenmakers zien het zoo en alleszins verklaarbaar. C. R. Maar juist in zoo'n gedrukten tyd Moeten wy de zorg en kommer Voor een paar daagjes eens kwijt. Niet steeds kan de boog gespannen Op zijn tfjd het koord eens slapl De meest-zwartgallige moet ook Met kermis „leven voor de grap". Is de portemonnaie wat plat? Wel! Drink dan tóch uw glaasje bier, En als je er wel tien zoudt lusten, Doe 't dan dit jaar eens met vier. Laat een vroolijk liedje schallen, Maak een dansje, in de pas, Vreugd kan niemand je ontnemen, Al was 't, dat 't dubbel crisis was. Strakjes staan hier weer de tenten, Van bioscoop en bollen-man. Waspikkers, maak er zoo moog'lijk Een gepast gebruik toch van. Kermis (ook voor oud're menschen, Maar bijzonder voor de jeugd), Zal gezellige dagen geven, Mits.... gevierd in eer en deugd. Geen misbruik van sterke dranken En geen „springen uit den band", Dit kan U niet vroolijk maken. Werkt slechts d'ellende in de hand. Meisje, heb je al een jongen? Jongen, heb je al een meid? Neen? Bokst het vlug voor elkaar dan, Want het wordt nu zoowat tfjd. Is men trouw aan de traditie, Dan is het morgen „markt-concert", Als ie dan nog niet voorzien bent, Zeg ik gerust: „Het lijkt wel snert!" Mannen, vrouwen, jongens, meisjes, Viert vroolijk kermis met elkaar! Laat '33, ondanks crisis Toch zijn een prettig kermis jaar. Het best recept hiervoor is dit wel, Is straks de kermis weer gedaan, Dat gij dan niet een „mea culpa" Op uw borst behoeft te slaan. RIJMELAAR. WASPIKSCHE KERMIS 1933. Waspik, 19 Aug. 1933. Nog een weekje, dan is 't kermis, En reeds thans zijn wij verheugd. Over de gezellige uren En de te verwachten vreugd. Zeker, het zyn slechte tijden! GEMENGD NIEUWS. De Internationale Alpenrit. Grenoble. De vierde dag van Turijn naar Grenoble is wel de zwaarste geweesi, die de rijders tot dusverre gehad heb ben, een dag vol spanning, een ware revanche voor den gemakkelijken vorigen dag. Het begon anders zoo vreedzaam na het vertrek des morgens vroeg, bij heerlijk zomerweer uit Turijn. Over de mooie lialiaansche wegen had nie mand moeite zijn gemiddelde te houden, integendeel het leek een gezondheids ruje ia den vroegen morgenstond door een prachtige naiuur. Ook de twee bergpassen op Italiaansch gebied de Col de Sostrières en de Genèvre pas leverden niet de minste moeilijkheid op, al klaagden vele rijders ook over de dichte stofwolken. Men begrijpt niet goed wat zulke rijders op een zoo zwaren wedstrijd als de Alpenrit ko men zoeken. De grensoverschrijding was wederom schitterend geregeld, het geheele oponthout duurde niet langer dan een paar minuten en in opgewekte stemming daalden alle rijders den breeden bergrug af, Frankrijk in naar de controle te Guillestre. Een 25 K.M. voor de controle echter, te briancon hielden alle Hollandsche rijders stil Behalve Schado op zijn Wolseley, die in de lichte klasse in de achterhoede zat, reden nu alle Hollanders, die nog in den strijd waren Ford In een oogenblik waren alle zeven' wagens met benzine gevuld, van enkele werd de olie vcrverscht en na een paar minuten opjnthoud reden de rijders naar de co.itrole te Guillestre. Maar toen begonnen de moeilijkhe. den. Vooreerst vlak na de controle de lzeard pas, een smalle, stoffige kron kelende bergweg, waarop twee wagens elkaar ternauwernood kunnen passee ren. En op dat geitenpad zat een groote autobus vol passagiers vast tegen een limousine, die van de tegenover gestelde kant kwam en bestuurd werd door een dame, die bleek wel vooruit maar niet achteruit te kumen rijden Zoo'n smalle, steile bergpas is nu niet bepaald het meest geschikte oefenter rein voor een beginnelinge, maar de ongelukkige bestuurster zat nu eenmaal met haar mooien nieuwen wagen bijna op den top van den bergpas en tegen over haar stond de autobus vol zenuw achtige passagiers met act.ter zich een sleep van toeterende en razende deelnemers, die in alle mogelijke talen raadgevingen uitbraakten omtrent wat er gedaan moest-worden. Er gebeurde natuurlijk niets, de boel zat hopeloos vast. Jacpues van der Meulen, die vooraan zat, was een beroerte nabij, Sprenger van Eijk zat doodsbleek van kalmte rechtop in zijn wagen en gaf onmiddelijk last, dat geen der bestuur ders van zijn team hun wagens moch ten verlaten. De reserverijders mochten uitstappen en de verwarring veigrooten met al die rijders, die op den smallen weg door elkaar schreeuwden. Tenslotte werd dan toch met ver eende krachten de limousine achter uit geduwd tot op een plekje waar de autobus kon passeeren en toen storm den alle deelnemers achter elkaar naar beneden, de autobus voorbij, wiens bestuurder van zenuwachtigheid niet meer wist wat te doen en ten einde raad zijn wagen met verschil, lende passagiers tegen den rotswand in veiligheid bracht om niet meer van zijn plaats te komen voordat de ge heele stroom van Alpenritrijders aan hem voorbij gevloeid was. Het ge heele oponthoud had bijna een kwar tier geduurd, en dat is veel, in de bergen, waar iedere minuut telt. Toen kwam de Galibiorpas weder, om een gecontroleerde heuvel, niet lang ditmaal, slechts 5 5 K M. maar steller nog dan de Fordoi en de Stel. vio. De weg was bovendien stoffig, zoodat de deelnemers, die sneller waren dan hun voorgangers geweldi gen last ondervonden van de sioiwol Ken door dezen opg.woipen. lo> vermaat van ramp waien een aania. icuwsgierige koeien uit een naburig veiland losgebroken en dartelden nu jver den weg, waarop een honderdtal varens achter elkaar in het stof hun gemiddelde van 45 KM. per uur( trachten te halen. Het was een toome- looze verwarring, waarbij zoo goed als niemand zonder stralpunien bleet Hoe groot een ieders po tie is, dat is nog niet bekend, maar le sirafpunteu- regen daalde kwistig neer. De deelnemers, die meenden dai hiermede de misère van den dag voorbij zou zijn, kwamen wel zeer bedrogen uit De Gahbier moest nog afgedaald worden, er kwamen nog andere bergpassen, waaronder de eindelooze (Jrox de For, met een gruwelijk wegdek vol steenslag en gruis met somtijds watervallen, die een uit- weg over deze wegruine zochten. Het einde naderde, de eindcontrole te Grenoble kwam angstwekkend dichi nabij en de rijders worstelden en zwoegden nog aliijd maar in de ber- gen, de meeste met volle minuten achterstand. Zoodra er maar even een klein gedeelte behoorlijke weg kwam werd de gaskraan opengezet en daver den de wagens naar beneden om heel spoedig daarna weer in hun vaart gesiuit te worden door steenslag, gruis en andere ongerechtigheden. Toi dan eindelijk te Vinille, 14 K M. voor Grenoble een groote nationale route zich over de rijders opende. Wat er daar over deze 14 K.M gejakkerd is Men kan het zich indenken Vele rijders waaronder alle Hollanders wisten hier hun achterstand nog tot nul te reduceeren, maar tal van andere hadden in den gruwelkamer der Fransche Alpen te veel minuten ver loren om nog op tijd binnen te kunnen wezen, zoodat zij na de sirafpunten op den Galibier er te Grenoble nog weer enkele bijkregen. Turijn Grenoble is voor vele deel nemers een zwarte dag geweest. Mr. P. H. L. Lamberts Hurrelbrinck Moord te Rotterdam. In een perceel aan den Schiedam schen Siogel te Rotterdam is Woensdag, morgen omstreeks kwart voor negen een nog jonge vrouw met een schot wond in haar slaap aangetroffen Vrij spoedig nadat de vrouw door mede bewoners van bet huis, waarin een pension wordt gedreven, werd gevon den, is zij overleden. Nader vernemen wij, dat hier inderdaad sprake is van een moord, die door een nog jongen man, den 25 jarigen chauffeur W. uit Maasiricht, gepleegd op zijn 20 jarige vrouw A Blok. De man heeft dienochtend omstreeks kwart voor negen zijn echt genoote met een pistool in het hoofd geschoten, waarna hij, na deze vreese lijke daad te hebben volbracht, zich bij de politie aan het bureau Witte de Withstraat aanmeldde en daar vertelde v>at hij had gedaan. De man werd onmiddellijk in hechtenis gesteld, waarna de politie zich onverwijld naar het perceel begat om daar een nader onderzoek in te stellen. Omwonenden hadden den chauffeur hedenochtend uit het huis zien hollen. Velen dachten toen dade lijk dat er iets niet pluis was. Dat W zijn vrouw reeds langen tijd zocht, is komen vast te staan uit het feit dat hij zich Zaterdag j l bij een der buren vervo gde om te vragen of daar misschien ook de vrouw woonde De man deed daarbij het verhaal, dat hij gescheiden was en dat zijn echtge noote het verkeerde pad was opge gaan. In hoeverre deze beweringen juist zijn, zal het politie onderzoek moeten uitwijzen. ÜERKNIEU VVS Mgr. Jansen W-jaar priester. Mgr. Jansen, de Aartsbisschop van Utrecht, heeft onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 40-jarig pries terfeest gevierd. Weer een genezing te Beauratng Men meldt uit Bergen-op-Zoom dat de 33-jarige gehuwde smid Frans van Loon, wonende op het Geer- truidaplein Dinsdagavond omstreeks 7 uur in de autobus waarmee hij van Beauraing naar zijn woonp aats terugkeerde, de spraak, die hij vóór twee jaar verloren had, heeft terug gekregen. De genezene kreeg onderweg hevige buikpijnen die een kwartier duurden. Daarna merkte hij dat hij het spraakvermogen had terugge- kregen. Een genezene te Venlo. Men meldt uit Venlo Woensdagavond omstreeks zes uur is mej. J. Sukkel uit Venlo, die naar O. L. Vrouw van Beauraing ter be devaart was gereisd, na een 21-jarig ziekbed, volkomen genezen te Venlo teruggekeerd. Woensdagmorgen vertrok uit Venlo een reisgez. lschap met autobussen naar Beauraing. Under dit gezelschap bevonden zich drie zieken, ender wie de 51- jarige J. Sukkel uit Venlo, die sedert 21 jaar ziek en bedlegerig was en ge durende de laatste jaren zoo hulp behoevend was geworden, dat zij niet kon staan, noch loopen. Ook waren haar gezichtsvermogen en haar spraak gedurende haar ziekte zoo danig verminderd, dat zij nauwelijks kon zien en slechts zeer moeilijk praten. Voedsel moest haar worden toegediend. Pastoor L. van Boxmeer, f Woensdagavond is, naar wij aan de Msb. ontleenen, de ZeerEerw. heer L. van Boxmet r, pastoor te Millingen, toen hij zich op de pas torie in gezelschap van zijn kape laans en eenige geestelijken uit de omgeving bevond, plotseling onwel geworden, en enkele oogenblikken later overleden. Z Eerw. werd geboren te Veghel 2 April 1874. Hij studeerde aan de seminaries van ons Bisdom en werd 3 Juni 1898 Priester gewijd. Achter eenvolgens werd hij benoemd tot assistent te Deursen 7 Juni 1899, tot kapelaan te Maasheeze lüJan. 1900, tot kapelaan te Hedel 7 Mei 1903, tot kapelaan te Son Juni 1907 en tot kapelaan te Raamsdonksveer 22 Dec. 1911. Hij werd pastoor in Millingen in 1918, waar hij vorschillende roomsch katholieke vereenigingen heeft opgericht. Noodlijdende kerken. De Algemeene Sijnode der Ned. Hervormde Kerk heeft wederom vastgesteld de lijst van bijdragen uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Uit het fonds tot verbetering van predikantstractementen zijn voor 1934 de volgende bijdragen toege kend Dongen f 525, Drunen f 875, v.m. Baardwijk f 735. Berichten uit Raamsdonk en IVveer te laat ingezonden, zoodat er nog slechts enkele konden wor den opgenomen. RAAMSDONK. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. G. Kieboom, onderwijzeres te Lage Zwaluwe, slaagde op het dezer dagen te Maas tricht gehouden examen, voor de akte voor het geven van onderwijs in handenarbeid. Tegen a.s. Zondag 20 Augustus zijn op de Wielerb tan »Het Vliegend Wiel« te Raamsdonk(dorp) gróote wielerwedstrijden georganiseerd. Wij twijfelen er niet aan, wanneer het weer maar meewerkt, zal het a.s. Zondag weer een succes wor den, zooals bij de openings-wed- strijden. RAAMSDONK. Donderdagavond had ten gemeentehuize de aanbeste ding plaats van het uitbaggeren en op vereischte diepte brengen van de kom der Melkhaven te Raamsdonk. De uitslag was als volgt J. Oome, R'dorp f389, A. v. Helvert, R'dorp f256,— P. C. Zijl mans, R'dorp f215, M. v. Drunen, IVveer f220,— L. Zijlmans, R'dorp f 193,48 H. Kieboom, R'veer f179, J. Zijlmans, R'dorp f 163,35 Bern v. Schijndel, R'veer f150, C. Zijlmans, R'veer 1144, Het werk is nog niet gegund. RAAMSüON KS V ELK. Dezer dagen had in de haven een lichte aanvaring plaats tusschen een schip van kermis-exploitant en een schip geladen met grint. Eerstgenoemd schip kreeg nogal schade In de kajuit bleef niet veel heel, lampen en glas werk moesten het ontgelden. Een kind dat reeds te bed lag, werd erutt ge slingerd, Een tijl met waschgoed die buiten boord hing kwam in de haven terecht, zoodat een groot gedeelte van het waschgoed verloren ging. De schade werd onderling geregeld. Door den WelEdelGestr. Heer Mr. Th. Heere is het Eere-Voorzit- terschap aanvaard der Kon. Erk. Harmonie „de Eendracht". De Eerw. Frater Nicetas, onder wijzer aan de St. Theodorusschool, is in gelijke betrekking benoemd aan de Fraterschool te 's-Hertogenbosch. Zijn vertrek zal bepaald een verlies zijn, daar Zijn Eerw. gedurende zijn 13-jarig verblijf alhier getoond heeft een uitslekehd onderwijzer te zijn. Zoowel bij ouders als bij leerlingen was hij zeer geacht en bemind. Moge het Zijn Eerw. welgaan in zijn nieuwe werkkring.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 8