K.M., afgelegd in 15 dagen, waarbij de toekomstige formatie van midden- het H.J.Z.-rijwiel zich uitstekend ge- Europa. Die plannen hebben echter dragen heeft en slechts een lekke band kreeg. Jos TRIMBACH. Wij ontvingen de vierde brief eerder als de derde. Die, welke j.l. Zaterdag werd afgedrukt moet dus als IV worden beschouwd. BUITENLAND. De H. Vader over den nood in Rusland. Een uit Rusland teruggekeerde Pauselijke afgezant heeft aan Z.H. den Paus rapport uitgebracht over zijn ervaringen in de Sovjet-Unie en mededeeling gedaan van den ver- schrikkelijken winter, dien de bevol king aldaar te wachten staat, met den dreigenden hongersnood voor oogen. De afgezant deelde den H. Vader mede, dat, naar schatting 10 a 12 millioen menschen den komenden winter van honger zouden omkomen. Men gelooft, dat de Paus over- niet den vorm van een diplomatiek initiatief aangenomen. Gandhi in vrijheid gesteld. Gandhi is onvoorwaardelijk uit de gevangenis ontslagen en per ziekenauto naar elders overgebracht. Voor zijn vertrek uit de gevan genis heeft de mahatina zijn vasten beëindigd en een maaltijd gebruikt. Op 1 Augustus j.l. werden Gandhi, zijn vrouw en zijn leerlingen ge arresteerd en op li) dezer begon hij een hongerstaking, omdat men hem geen volledige vrijheid toestond bij zijn campagne voor de opheffing der paria's. Schupo's moeien een arisch uiterlijk hebben. Bij de keuring van gegadigden voor de functie van politieagent moet volgens een verordening van den Pruisischen minister van bin- nenlandsche zaken nauwkeurig gelet worden op de arische afstamming der candidaten. Candidaten, die niet van arische afstamming zijn of die weegt hulpexpedities naar Rusland f te zenden, in den geest als dit eenige 8fen arisch uiterlijk hebben, moeten jaren geleden geschied is. alleen reeds daarom als »niet ge- schikt» worden algewezen. De Lindberghs. i De voorbereidingen voor den rijks- ra^n P* 'V. S. D. A. P. te Keuren- van Trangisvaa op de I;aroër-eilanden 1 berg. opgestegen om naar Lerwick op de j Wolff meldt eenige getallen, die een Shetland-eilanden te vliegen. Lind-denkbeeld geven van de voorberei dingen voor den rijkspartijdag der N. S. D. A. P te Neurenberg. Voor de bergh weigerde mededeelingen over zijn verdere plannen te doen. Hun aankomst te Kopenhagen wordt Vrijdag verwacht. 11 t noodiveer in de Ver. Staten Door het noodweer zijn in de Oostelijke Staten een groot aantal electrische leidingen vernield. Voor hel eerst sedert 1886 is de fakkel van het Vrijheidsbeeld uitgedoofd. Gemeld wordt, dat het totale aantal dooden 20 bedraagt. De materieele schade, daaronder begrepen de schade aan den oogst, wordt geschat op vele millioenen dollars. O'Duffy houdt voel bij stuk. Generaal O'Duffy heeft ondanks de door de regeering aangekondigde verboden besloten zijn propaganda- actie in het land op de oude wijze voort te zetten. Tot groote verrassing kondigde O'Duffy aan, dat Zondag a.s. te Lork een groote parade der blauwhemden zal worden gehouden, waaraan 40 duizend menschen zullen deelnemen. In October viermogendheden- conferentie? De correspondent van de »Matin« te Rome maakt melding van een gerucht volgens hetwelk de ministers van buitenlandsche zaken van Frank rijk, Engeland en Duitschland in de tweede helft van October naar Rome zullen komen om over den inter nationalen toestand binnen het kader van hel viermogendheden-verdrag te beraadslagen. De verovering der stratosfeer. Onder lc ding van de ingenieurs Allard en Renat d worden te Brussel nog steeds onderzoekingen gedaan voor den bouw van een stratosfeer- vliegtuig. Deze onderzoekingen wor den gefinancieerd uit het nationaal fonds voor wetenschappelijk onder- zoek. De proefnemingen, welke worden versiering van de feestzaal aan de Luitpold Hain waren 20,000 meter decoratiestof, 1 5 K M guirlandes, 15 wagenladingen bloemen noodig. Op de plaats, *aar het appèl van partij functionarissen gehouden zal worden moest ruimte gemaakt worden voor 11.000 vlaggen. Er rijden 340 extra, treinen naar Neurenberg. Voor de functionarissen moesten 150,000 drink, bekers 15,000 borden met een afbeel ding van den burcht en het jaartal 1933 vervaardigd worden De telefoondienst te Neurenberg heeft meer dan 1000 speciale aanslui tingen gemaakt. Voor 20,000 voertui- gen is parkeerterrein afgezet. Er moet 500,000 K.G. vleesch en worst boven de normale behoefte beschikbaar zijn De verplegingsdienst heeft 2600 tinnen vaten, elk voor 60 po ties, dat is dus voor 156,000 porties aangeschaft. Er zijn 175 wagons stroo aangekomen voor de stroolegers In Neurenberg- stad zijn 152,447 in Fürth stad 32,128 en in Neurenberg land 25,200 kwar- tieren ingericht in zalen, fabrieken en scholen. In totaal zijn, behalve de tent- kwartieren, 253,086 nachtlegers in gedekte ruimte beschikbaar. Het eten voor de partijgenooten zal in vier reusachtige ketels, ieder van meer dan 1000 liter inhoud, bereid worden Daar men niet voor 150 000 man aardappelen kan schillen, worden deze niet gebruikt. De winkels zullen van 's morgens 5 uur tot 's avonds 9 uur geopend zijn. Kraampjes en andere verkoop plaatsen waarvan er eenige duizenden zullen zijn, kunnen tot middernacht open blijven. Het proces wegens den Rijksdagbrand. De president van den strafsenaat van het Rijksgerecht, heeft een beslissing genomen inzake den datum genomen, betreffen hoofdzakelijk de waarop het proces wegens den brand vervaardiging van een compressor. Is eenmaal een bevredigende com pressor verkregen, dan zullen de ingenieurs overgaan tot de construc tie van het vliegtuig zelf. geheel niet ontmoedigd door het ongeluk met de gondel van zijn ballon. Hij is, zooals gemeld, reeds bezig met de bestudeering van de beste legeering voor een nieuwe gondel. De opstijging zal in het begin van het volgend jaar plaats vinden, mis schien reeds in Maart. De reorganisatie van Midden-Europa. Sauerwein komt in de »Paris Soir» lot de conclusie, dat dein deFransche pers aan het onderhoud te Riccione, tusschen Mussolini en Dollfuss, vast- op de feiten vooruit loopen. Italië denkt er niet aan, zich in te laten met de hem toegedichte plannen ?!kn."0pf-iC.°ndu„Sie.lTLUi!1.zi&?J generaal beslaat 230 bladzijden. Het openbaar ministerie heeft in totaal 110 getuigen en deskundigen gedag- - vaard, maar het is mogelijk, dat er betreffende de politieke reorganisatie n0g meer zullen worden opgeroepen, van Midden-Europa. De eerste stap-, [j[ej eerste gedeelte van het proces pen van Mussolini zijn veel voor- zaj ZOoals bekend te Leipziggehou- zichtiger. den worden. Daarna zal het Hof Een feit is slechts, dat Oostenrijk zich naar Berlijn verplaatsen om daar in ieder geval moet worden gesterkt. ter plaatse de omstandigheden in Daarom heeft Mussolini voorgesteld, oogenschouw te nemen, terwijl daar- Oostenrijk faciliteiten voor zijn uit- door ook de proceskosten lager voer te verleenen. De faciliteiten zunen zijn, omdat de meeste getui- moeten bestaan m goede handels- gen Berlijn wonen. In het Rijks- verdragen en in de inrichting van daggebouw wordt een speciale zaal vmp ,nnp« pn ml vnprh» vonc Hp. ie V00r het pTOCeS ingericht. vrije zones en uitvoerhavens. Het is onbetwistbaar, dat Triest daarvoor het eerst in aanmerking komt. Het verzoek om verhooging van j de weermacht met 8000 man, heeft Mussolini in overleg met Londen en Parijs welwillend opgenomen. Besluiten kunnen echter eerst wor den genomen, wanneer de Oosten- rij ksche regeering vaste plannen heeft voorgelegd. Het kan niet anders, of Mussolini heeft bepaalde plannen aangaande BINNENLAND. Sluitende begrooting te Amsterdam. De gemeente-begrooting van Am sterdam voor 1934 is sluitend ge maakt door een reeks van maat regelen tot versobering, waarvan de voornaamste zijn vermindering van alle uitgaven door sterke bezuiniging op ongeveer alle takken van ge in het Rijksdaggebouw zal aanvangen en hiervoor den 21sten September vastgesteld. De vijf verdachten zijnde 40-jarige communistische vroegere Rijksdag- Ingenieur Max Cosijns is in het afgevaardigde Ernst Torgler, wien i hold nipt nntmnpdiad Hnnr hp. volgens eigen wensch de advocaat eigen dr. Sack uit Berlijn zal bijstaan; de 24-jarige metselaar Marinus van j der Lubbe, wien als verdediger de advocaat Leuffert uit Leipzig is toegewezen de 51-jarige schrijver Georg Dimitroff; de 31-jarige student Blagoi i Popoff, en de 36-jarige schoenmaker Wassil Taneff, die door den advocaat dr. Teichert uit Leipzig zullen wor den bijgestaan. Het procesmateriaal omvat niet minder dan 35 banden met acten. De aanklacht van den procureur meente-bemoeiing, vermindering van nagenoeg alle subsidies met plm. 15 pCt., nogmaals een wijziging in de arbeidsvoorwaarden van 't gemeente- personeel. B. en W. stonden voor een aan vankelijk begrootings-tekort van dertien en een half millioen en hopen dit door de gemelde maat regelen te overbruggen. Vreemdelingen in uniform. Naar de «Tel.» verneemt heeft de minister van Justitie in een schrijven allen commissarissen van politie en den hoofden van rijks- en gemeente politie instructies gegeven omtrent het optreden tegen vreemdelingen in uniform en op uniform gelijkende kleederdrachten. In dit schrijven wordt er aan her innerd dat een algeheel uniform verbod binnenkort zal worden uit gevaardigd. Ten aanzien van vreem delingen echter beveelt de minister reeds nu maatregelen aan. Bedoeld worden vreemdelingen die een zoo genaamde uniform dragen, of op uniform gelijkende kleeding of spe ciale kenteekenen. Deze moeten worden aangehouden, al kunnen zij niet strafrechtelijk vervolgd worden. Wanneer mocht blijken, dat zij nog niet op de hoogte zijn van dit verbod zal hun een waarschuwing gegeven worden. Voldoen zij hieraan niet en worden zij ten tweeden male aangehouden dan moeten zij over de grens worden gezet. De gewezen Koningin van Spanje in Den Haag. Naar de «N. R. Ct.» meldt heeft de gewezen koningin van Spanje, Victoria Eugenia, van 16 dezer tot gister met haar dochter en schoon zoon, de hertogin en hertog de Lekera, in hotel Du vieux Doelen te 's-Gravenhage gelogeerd. Van Den Haag uit hebben de hooge gasten, die streng incognito reizen, excursies door heel Neder land ondernomen, waarover zij zeer opgetogen waren. Invoerrecht op buitenlandsch fruit. Naar de «Msb.» verneemt is zeer binnenkort een besluit te wachten, waarbij de invoer van fruit wordt gemonopoliseerd en invoer slechts toegestaan is aan houders van be wijzen, welke verstrekt worden na betaling van een vastgesteld bedrag. De regeling zal gelijksoortig zijn aan die welke onlangs ten aanzien van buitenlandsche granen is ge troffen. Overste Eikenboom in Nederland. Met de .Dempo welke 30 Augus tus uit Tandjong Priok vertrekt, repa trieert de kapitein-luitenant-ter zee P. Eikenboom, die commandant van De Zeven Provinciën" was tijdens de muiterij op dezen oorlogsbodem, ten einde in Nederland voor het Hoog Militair Gerechtshof te verschijnen. Steun aan verbouwers van Fabrieksaardappelen. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan de verbouwers van fabrieksaardappelen oog9t 1933 een steun per HL. vermalen aard appelen zal worden verleend, afhan gende van den gemiddelden prijs, die voor de uit dezen oogst gepro duceerde hoeveelheid aardappelmeel per baal zal worden gemaakt en wel volgens onderstaande schaal Bij een gemiddelde prijs tot f7 50 per baal een steun van 30 cent per HL, idem tot f8 - per baal een steun van 25 cent, tot f8 50 een van 20 cent, tot f 9 een van 15 cent, tot f9,50 een van 10 cent, tot f 10 een van 5 cent en tot f10 50 een van cent per H.L. Werkloosheidsverzekering. Tot de maatregelen, die de regee- ring voornemens is te treffen, ten einde de sociale uitgaven te vermin deren. behoort, naar het Volk verneemt, het vorderen van een verhooging van de bijdragen der arbeiders aan de werkloozenka9sen. Vlieggelden. Met terugwerkende kracht van 1 Aug af worden zoo meldt het Volk alle gevarentoelagen en vlieggelden voor het luchtvarend personeel van land en zeemacht met 25 pet. verminderd. Van deze gelegenheid is tevens ge bruik gemaakt om het verschil in toelagenberekening, dat tot nu toe tusschen marine en landmacht, ten gunste van de eerste, bestond, weg te nemen. Nieuwe korting op salarissen voor Rijk personeel. Tijdelijke verlaging met 5 procent. Wij lezen in de „Telegraaf" Naar wij vernemen, heeft minister Colijn een schrijven gericht tot den voorzitter der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, waarin gezegd wordt, dat de regeering zich tot haar leedwezen in de noodzake lijkheid geplaatst ziet, naast de veie overige door haar te nemen harde maatregelen, tot beperking der Rijks uitgaven en tot verhooging der Rijks inkomsten, een tijdelijke, zij het, alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, overigens redelijke verdere verlaging der Rijkssalarissen in te voeren. In afwachting van de totstand koming van de door haar voorge nomen algemeene herziening der Rijkssalarisregelingen, welke naar de regeering zich voorstelt, vóór 1 Jan. 1935 haar beslag zal kunnen krijgen, om uiterlijk op dien datum in wer king te treden, acht de regeering daartoe de navolgende met ingang van 1 Januari 1934 in te voeren maatregelen het meest aangewezen: a. verhooging van de bestaande crisiskorting over de geheele linie met 5 procent b. opvoering van den bestaanden ongehuwden-aftrek 3 procent, na den 25-jarigen leeftijd van den ambtenaar met 1 procent op 32- jarige en ouderen leeftijd, en toe passing van dezen ongehuwden- aftrek ook op de ambtenaren op maand- en wcekloonen. In vergelijking met de salarissen der Rijksambtenaren, vastgesteld bij bezoldigingsbesluit van 1921, hebben de geleidelijk toegepaste kortingen op de salarissen van het Rijksper soneel thans ongeveer 30 procent bedragen, welk cijfer door de thans voorgestelde verlaging zal stijgen tot ongeveer 35 procent. Voor de on- gehuwden zou de verlaging, indien deze doorgaat, op 1 Januari e. k. 42 procent b dragen, voor degenen, die den 32-jarigen leeftijd hebben bereikt. De Bondsdag der Katholiek Vereenig de arbeiders in het Bisdom 's-Bosch Alweer 'n Bondsdag, met verga dering en demonstratie.en dat in dezen tijd In dezen tijd, nu het middel massa-groepeering en massa-demon stratie meer gebruikelijk is dan ooit om hervormingen in het politieke en maatschappelijke leven te weeg te brengen, dus juist 'n demonstratie en manifestatie van ons streven en verlangen naar geestelijk en sociaal herstel! 't Geeft steeds een versterking en verspreiding der beginselen naar binnen en naar buiten: naar binnen voor de leden of aanhangers zeiven, naar buiten door de propagandisti sche kracht die ervan uitgaat. Voor beelden zijn er te overvloedig om er nog nader op te noemen. Alle geestesrichtingen in de maat schappij gebruiken dit middel met min oi' meer succes. Ook onze katholieke arbeidersbeweging heeft het recht en den plicht om dit mid del aan te wenden, zeker in deze troebele tijden, nu zoovele anderen manifesteeren en demonstreeren met minder reden en met minder recht maar met meer brutaliteit en be wuster. Onze katholieke standsorganisatie immers wil zijn een instituut van vorming en opvoeding en ontwik keling der arbeiders onder leiding der kerk. In den doolhof der mo derne problemen is het de kerk, die ons den weg moet wijzen en wier leiding wij blindelings kunnen volgen. Onze standsorganisatie wil ook zijn een organisatie die hulp wil bieden op maatschappelijk en stof felijk terrein en daartoe instellingen in het leven roept; zij wil zijn eindelijk een vertegenwoordigend lichaam waar dit noodig ofgewenscht is. Zij heeft die taak tot nu toe, niet tegenstaande moeilijkheden en strijd met buitenstaanders maar ook met eigen stadgenooten, met succes ver vuld en moet dat blijven doen. Dat moet eens uitgedragen en bekend gemaakt worden, dat moet eens gedemonstreerd en gemanifes teerd worden, vooral in deze moei lijke tijden, die het voor sommigen moeilijk maakt de leiding te volgen. Dat geeft moed en vertrouwen aan de eigen leden en geeft te denken aan anderen. Voor geestelijk en sociaal herstel is de leuze waaronder gedemon streerd gaat worden. Het eene gaat niet zonder het andere. Maatschap pelijke hervorming, maatschappelijke vernieuwing van politieke en sociale instellingen, van verhouding enz. is niet mogelijk, zeker niet duurzaam zonder een geestelijke vernieuwing van het menschdom. Ook dat moet gezegd, moet ge demonstreerd worden, niet enkel voor buitenstaanders, die hervorming willen enkel van buiten af, maar ook voor ons eigen menschen, die wel eens te zeer eten nadruk leggen op hun rechten zonder hun plichten te kennen. Daarom is er de volste reden dezen Bondsdag te houdendaarom alle hens aan dek om hem te doen slagen; daarom wordt een massale opkomst gewenscht; daarom gebeden om Gods zegen over dit werk. A. B. BOEKBESPREKING. „Baby's Dagboek door Nell Aalberse. Uitg. Strengholt A'dam. Nell Aalberse heeft het origineele idee gehad om een baby vanaf zijn geboorte zijn wederwaardigheden te laten opteekenen. Het boek is be stemd voor jonge moeders die zelf een baby te verzorgen hebben en hen kunnen wij de lezing van deze intressante lectuur ten zeerste aan bevelen. Op de eerste plaats al om de nuttige wenken die Baby zijn verzorgsters geeft en waarmede menige lezeres haar voordeel zal kunnen doen. Daar komt bij dat deze raadgevingen op een alleszins aangename wijze worden opgediend, zoo tusschen de dag.lijksche avon turen van Baby door. Op buiten gewoon vlotte en aardige wijze laat de schrijfster de visie van den kleine op het leven uitkomen. „Duizendpootje" door Nanda. Gebr. Kluitman Alkmaar. Een mooi meisjesboek is weer aan de serie, die reeds door Nanda ge schreven werd, toegevoegd. „Dui zendpootje" is een meisje van goede doch arme familie, dat uit werken gaat om de verplegingskosten voor haar zieke broertje te verdienen. Zij blijkt tenslotte nog een gelukskind te zijn, want zij wordt door een dokter ten huwelijk gevraagd: den zelfden dokter die haar broertje genas en bij wien zij vroeger onder een schuilnaam gediend had. Dat alles heeft zij te danken aan haar edele inborst. Het is een boek dat door de meisjes gretig gelezen zal worden. „Twee Erker Jongens door S. Franke. Gebr. Kluitman Alkmaar. Franke verhaalt ons in dit boek de avonturen van een tweetal vroo- lijke Urker visschersjongens. Zij beleven heel wat op hun tochten op en om het eiland, en vooral de enkele gevaarlijke ondernemingen der rakkers zijn spannend beschre ven. Een der jongens vertrekt ten slotte naar IJmuiden om op de Noordzee zijn kost te gaan verdie nen, want de Urker visscher zal niet lang meer zijn beroep kunnen uitoefenen. Een aardig jongensboek, met een prettigen verhaaltrant. „De Trappers door B. v. Huët. v. Nelle Rotterdam. In dit boek aangeboden dooi de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam schetst van Huët de avonturen die een troep Rotterdam- sche Verkenners ondervindt op het eiland Schoore, waar zij een maand hun tenten hebben opgeslagen. De vlot beschreven wederwaardigheden culmineeren tenslotte in de ontmas kering van een misdadigerabende. Een boek vol spanning, waaruit vooral voor den Verkenner boven dien nog wat te leeren valt. Daartoe is in het boek een lijst van aan- teekeningen opgenomen. SPORT. H. E. C. Morgen, Zondag, speelt HEC 1 te Baardwijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen Juliana 1. In de afgeloopen competitie wist Juliana beide keeren van HEC te win nen. HEC zal dus thans ongetwijfeld alle krachten inspannen om de overwin ning te behalen. VOETBAL. WAALWIJK. W. S. C. W.S.C.—THEOLE. Morgenmiddag wordt er op het speel terrein van WSC weer een vriendschap pelijke ontmoeting gespeeld. Het is weer een zeer bekende 2e klasser, die er te gast zal zyn, n.l. het Tielsche „Theole". Ingewijden in de voetbalhistorie weten dat deze club een roemrucht verleden heeft. Tot voor korte jaren heeft zij in Oostelijke eerste klasse een rol gespeeld. Als zoovele der oude voetbalclubs in den lande heeft zy echter het dorado vaarwel moeten zeggen en speelt zij thans in de 2e klasse. Hierin sloeg de club in het vorige sei zoen een zeer goed figuur en zij behoorde tot de meest gevreesde tegenstanders. WSC kan er dus van verzekerd zijn morgen een sterken tegenstander tegen over zich te krijgen, waartegen zij haar beste krachten zal moeten ontplooien. Mede daar Theole hier in Waalwijk eigenlijk nog onbekend is, belooft het morgen een zeer intressante party voet bal te worden, die voor sportliefhebbers zeker het aanzien zal waard zyn. De wedstrijd begint om half 3. Het speelterrein van WSC heeft we derom een beduidende verbetering on dergaan, de enkele kale plekken", die onder den druk van een speelseizoen wa ren ontstaan, zijn thans geheel wegge werkt, zoodat een prachtige egale gras vlakte is ontstaan. We mogen zeggen, dat het terrein voor het komende speelsei zoen in een keurig nieuw pakje gesto ken is en thans voor geen enkel ander 2e klas terrein behoeft onder te doen. JULIANA. Zondag a.s. nemen de oefenwedstrij den voor het nieuwe seizoen een aan vang en wordt als inzet gespeeld de wedstrijd JulianaHEC. Dus krijgen de talrijke voetballiefhebbers Zondag al een spannende ontmoeting te aanschouwen op het Juliana-terrein. Onze geel-zwarten hebben na de promotiewedstrijden enke le .maanden rust genoten en komen dus Zondag weer in den strijd. Daar beide vereenigingen elkaar in de competitie niet meer zullen ontmoeten, is dit een mooie gelegenheid om voor den aanvang der competitie enkele oefenwed strijden tegen elkaar te spelen en door beide ploegen zal er alles opgezet wor den om de overwinning te behalen en wij verwachten dan ook een groote belang stelling voor deze plaatselijke ontmoeting. Aanvang half 3.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6