Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON miraciie uoor Hinderen. I i Mooi voor Leerlooiers en Schoenmakers Winteravondcursussen DE TROONREDE. Win kei nieuws. cadeau. Voor. DOOR, te Waalwijk. van 2 October 1933 -1 April 1934. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Tenslotte heeft de Troonrede van Dinsdag gebracht, wat er van ver wacht mocht worden. In het staats stuk heeft de regeering de volle zwaarte van de crisis laten voelen en wel niemand zal hebben ver moed, dat daarnaast ook nog wel iets verheugends zou zijn mee te deelen, of dat er melding zou kun nen zijn gemaakt van een of anderen meevaller, welke een nationaal potverteren toeliet. Integendeelwe wisten het allemaal, dat de nood heel groot was en is, maar dat er daarnaast ook nog zoovele materieele en ideëele bezittingen te verdedigen zijn, welke in andere landen reeds werden verspeeld, dat voor het behoud en de redding ervan zware offers moeten worden geëischt en gebracht. Tot die materieele bezit tingen rekenen we o.a. ons vol waardig geld, wat niet alleen van belang is voor onze bezitters, maar evenzeer voor de crisis-geslagenen, die dank zij die volwaardigheid, welke nauw verband houdemetons conservatief financieel regeerings- beleid, doeltreffender dan welke buitenlanders ook kunnen worden geholpen en gesteund. Nogmaalswe weten allen, dat er offers noodig zijn om het in crisistijd nog zoo te kunnen houden als we het nu hebben. En de ver levendiging van den nationalen zin, de spontane huldebetoogingen aan het wettig gezag, wijzen er op, dat het volk bereid is om de gevraagde offers te brengen en bereid is om de regeering bij de uitvoering van haar moeilijke taak te steunen. liet volk in het algemeen. Er blijven altijd nog genoeg kortzichtingen, die mopperen tegen eiken drukkenden maatregel, alléén omdat die drukkend is en het buiten beoordeeling laten, of die maatregel ook noodzakelijk kan zijn. De partijen, welke ons parlemen taire stelsel voorstaan en de demo cratie zijn toegedaan, moeten nu beslissen, of ze aan ernstig, op bouwend, behoudend, nationaal van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 45. Er kwam een geforceerd lachje op En- dellion's gezicht, maar inwendig had hij het gevoel alsof hy een prik met een scherpgepunten priem had gekregen. Onzin, kerel, weerde hij af. Breng nu mijn paard maar; ik moet verder. Ne vele uren rijden bereikte Endcllion een hecht en fraai gebouwd, tegelijk sta tig en gezellig uitziend huis. Het deed in zijn stijl denken aan het heerenhuis op een Engelsch landgoed, ofschoon het de geheimzinnige sfeer, die slechts de eeu wen om een gebouw kunnen tooveren, miste. Het lag op een heuvel, omgeven door hoog opgaand geboomte, terwijl door de vallei beneden zich een helder stroompje slingerde. Ook de prachtig aangelegde tuinen zou men eerder in En geland verwacht hebben dan in de bin nenlanden van Australië. Aan de overzij de van het riviertje, een eind stroomop waarts en met den anderen oever verbon den door een schilderachtig bruggetje, lag een welvarend dorp. Een bediende nam zijn paard aan en Endellion liep langzaam naar den hoofd ingang. Een heerlijk panorama strekte zich voor hem uit: honderden bunders met wuivend, goudgeel koren en onrae- Iedere kooper van minstens f2.50 ontvangt een mooie Deze zijn ook voor f0 20 verkrijgbaar. MOL blijft goedlcooper. werk, dat iu de gegeven omstandig heden een onaangenaam werk is, willen' meedoen en er verantwoorde lijkheid voor aanvaarden, dan wel oi ze het belang van het vaderland liever drijvende willen houden op de ongedurige en onberedeneerde volkssentimenten, d. w. z. op de ongerealiseerde uitingen van de volks-schreeuwenden. In tijd van nood is ieders gave medewerking welkom en waardeer baar, maar wie in tijd van nood tegenwerken, moeten worden ge kluisterd, althans uitgeschakeld, al waren het de voornaamste mede werkers van daarvoren, toen het schip nog in kalme wateren voer. - Het is duidelijk, dat in deze Troonrede nog niet alle maatregelen konden worden opgesomd, welke de regeering noodig acht. De aard van de te nemen maatregelen zal zich trouwens wisselen met de om standigheden, welke dagelijks een anderaanzien kunnen nemen. Slechts de groote lijnen spreken uit het staatsstuk. Daaruit stippen we aan, dat de regeering beslist voornemens is om het peil van den gulden te beschermen. Ruiterlijk is de erken ning, dat de Economische Confe rentie te Londen niets opleverde en dat we daarom nu zelf maat regelen hebben te treffen èn om afzet binnen eigen grenzen van eigen producten te verhoogen én om onzen export op te voeren door ruil te bedingen voor invoer. Van de regeering schijnt een wezenlijke wijziging van de handelspolitiek te telijke uitgestrektheden heidegrond. Enkele jaren geleden was dit haast allemaal nog wildernis, overdacht hij, en nu is het zoo mooi en welverzorgd als een Engelsch graafschap. De zon naderde de kim, over een half uur zou het donker zijn. Hij had kilometer na kilometer ge reden sinds hij uit den trein was gestapt, maar toch ging hij niet direct in huis. Tien jaar, en nooit een levensteeken geen woord, zette de loop van zijn ge peinzen zich voort in den weemoed van den aanschemerenden avond. Tien lange jaren weer in ballingschap, levend op de herinnering aan twee gelukkige da gen, een herinnering die iedere nieuwe voldoening bederft, iedere mogelijkheid tot nieuw geluk beneemt. Meneer Ik kom direct, juffrouw Bray, laat u mij nu alstublieft even met rust. Zijn stem klonk ongeduldig, geprik keld bijna, en de vrouw, die haar mees ter had zien naderen en hem blijkbaar iets te zeggen had, begreep dat hij alleen wenschte te zijn. Ze was een dergelijken toon niet van hem gewoon en haastte zich weg. Hy wandelde den tuin in en spon ver der aan zijn gedachten en herinneringen. Alles hier, zoover het oog reikt en verder, is mijn eigendom. Ik ben een ver mogend man, sinds mijn terugkomst is alles wat ik aanraakte, in goud veran derd. En nu biedt de premier me, als de kroon op myn werk, een minister-porte feuille aan. Ik wordt letterlijk overstelpt met succes en eer. Maar welke waarde heeft het voor me? Ja, als maar het is nutelooze zelfkwelling me daarin te ver diepen. Toen ik haar mijn bekentenis deed, keek ze met onuitsprekelijken af schuw naar mij. Het was werkelijk ook niet te verwonderen ik ik Hij schokte met de schouders als om de martelende herinnering van zich af te werpen, mogen worden verwacht. Bij de noodzakelijk gebleken be perking der uitgaven zullen de rijksambtenaren opnieuw een finan- tieele veer hebben te laten, daar de aangekondigde salarisherziening, welke op 1 Jan. 1935 moet ingaan, wel op salarisverlaging moet neer komen. Nog slechter echter zullen ver schillende gemeentelijke employe's en ander overheidspersoneel er af komen, want het ligt in het voor nemen om aan de regeering meer toezicht op en regeling van hun salarissen te verschaffen. Van de nieuwe bevoegdheid zal de regeering gebruik maken om de salarissen te nivelleeren, d.w.z. gelijk te schakelen met de rijkssalarissen. De gemeenten trouwens zullen in het algemeen onder scherper rijkscontrole komen, de financieele rijksuitkeeringen aan de gemeenten zullen bovendien ge leidelijk worden verminderd. Nieuwe lasten voor alle'burgers komen er natuurlijk zeker, maar voorloopig wordt alleen een ontwerp aangeduid dat ook de N.V.'s scherper onder de belastingschroef drukt. Groote werkverschaffingsobjecten zullen worden gezocht, naar huur- verlagingen zal worden gestreefd, dat zijn tenslotte blijde aan kondigingen. Ambtenaren, op wie niet kan worden vertrouwd, zal het gaan als degenen, die bij de Marine moesten worden verwijderd. En tegen volksleiders, die de gelaten vrijheden te zeer misbruiken, wor den eveneens maatregelen beraamd. Dét zijn waarschuwingen, welke behooren te worden verstaan. Met aleen kloek staatsstuk 1 BINNENLAND. P. 7. 7.-begrooiing 193b. Blijkens de Memorie van Toelich ting op de P. T. T.begrooting 1934 is f 100.000 uilgetrokken voor post zegel—automaten, die aan de bui tenzijden der postkantoren zullen worden geplaatst. Er zullen meer spreekcellen worden geplaatst in de rijksnetten en de openbare wegen, terwijl voor uitbreiding en vernieu wing der centrale en locale telefonie- inrichtingen groote bedragen, resp. f 1.529.000 en f 978.000 zijn uitge trokken. Opheffing Kantongerechten en Rechtbanken. Blijkens de desbetreffende Memorie van Toelichting is bij de Justitie- begrooting 1931 rekening gehouden met de opheffing van verschillende Kantongerechten en Rechtbanken. Uit dien hoofde is van de uitgaven f 214.740 afgetrokken bij welk bedrag rekening is gehouden met toe te kennen wachtgelden. Onderwezen worden a. MACHINALE SCHOENMAKERIJ. 1. Bovenwerk modelleeren 2 Gradeeren bovenmodellen. 3. Snijden van Overleder. 4. Stikkerij Jongens. 5. Stikkerij Meisjes. 6. Zoolleder Calculatie. 7. Handzwikken (onder 17 jaar). 8. Mach Zwikken en Mc. Kay.Afdeeling (boven 17 jaar). 9. Onderwerk en Uitpoetserij-afdeeling (boven 17 jaar). b. LOOIERIJ AFDEELING. Al naar gelang er belangstelling is. Lesgeld van 12.30 tot 17.50, liefst bij de aangifte te voldoen. Indien beslist noodig kan hiervan vrijstelling verkregen worden. Aangtlte aan de RtlRsschool op Maandag 25 September van 7 8 uur voor de meisfes en op Dinsdag en Woensdagavond 26 en 27 September van 7-8 nar voor de fongens. Indeeling der Manl. deelnemers over de verschillende cursussen op Don Jerdag avond 28 September om 7 uur aan de Rijksschool. De Directeur, 50728 VAN DER WAERDEN. Toch was het de eenige weg, her vatte hij na een oogenblik zijn zelf-ont- leding, natuurlijke reactie op zijn parle mentaire glorie van eenige dagen gele den, de eenige weg voor iemand, die zijn laatste restje geweten nog niet verloren had. Trouwens, alles wat ik ben, wat ik bezit, ben ik aan haar verschuldigd. De herinnering aan haar heeft mij van het kwaad teruggehouden en mij geïnspi reerd hij alles wat ik deed. Waar zou ze nu zijn? Getrouwd natuurlijkWat heb ik anders te verwachten, maar het is hardhard Een snik wrong zich uit zijn keel los. Waarom moet ik altijd aan haar denkenwaarom kan ik haar niet uit myn geest bannen, waarom Plotseling was het alsof zijn gedachten afknapten, hij schrok heftig. De gestalte van een vrouw kwam in het schemer donker op hem toe. Nader en nader kwam zij en hij had een gevoel alsof zijn hart stilstond, terwijl hij met geboeide oogen naar haar keek. Vlak hij hem bleef ze stilstaan. Is het visioen, is het luchtspiege ling, een wreede spot, hijgde hij, of Hun oogen ontmoetten elkaar; in de hare een wonderwereld van liefde en hoop en stillen eerbiedde zijne, wijd-open van sprakelooze verbazing en een hunkerend verlangen. Miriam!, stamelde hij ten laatste. Zij gaf geen antwoord en hij zag dat ze trilde van emotie. Miriam!, herhaalde hy. Nog sprak zij niet. Ze scheen te wor stelen om woorden te vinden, woorden die niet wilden komen. Maar haar oogen waren gehecht aan zyn gezicht en ze keek hem aan alsof een vuur haar hart verschroeide. De armen open, deed hy een stap op haar toe en de volgende se conde rustte haar hoofd tegen zijn borst. Het duurde lang eer de stilte verbro ken werd. Dus je hebt me vergeven, Mtrry?, klonk het eindeffjk aecht, Er is niets wat ik te vergeven heb ik heb ik heb alleen maar liefde. Opnieuw volgde zwijgen. Wat in hun zielen woelde, ging de macht van woor den te boven. Hoe heb je ontdekt waar ik was?, vroeg hij toen hij zijn stem terugvond. Het was heelemaal niet wat hij had wil len zeggen, maar zooals dikwijls, zocht de spanning eener heftige gemoedsbewe ging afleiding in een nuchter-zakelijke vraag. Van het oogenblik af dat je heen ging, heb ik alles geprobeerd om je te rug te vinden. Uit alle deelen van de we reld hebben we ons couranten laten stu ren om na te gaan of je naam daar ook in voorkwam en ongeveer twee maanden geleden zagen we in een Australisch blad dat Mr. Ralph Endellion een vooraan staand Parlementslid is. En nu zijn we hier, eindigde ze eenvoudig, net te laat om getuige te zyn geweest van je groot succes, waarvan alle couranten hier vol staan. Eenmaal in Australië was het niet moeilijk je adres te weten te komen. Je zegt: wij? Ja, vader is hij me. Het was nu heelemaal donker gewor den. We moesten maar naar binnen gaan, stelde hij voor en verloren in de eenzaamheid van den milden avond, te gelukkig om veel meer te zeggen dan af en toe een enkel woord, liepen ze op het huis toe. Mr. Donnithorne kwam hen tegemoet, ial( maar ook deze spraakzame, joviale man was het eerste moment niet in staat zyn gevoelens uit te spreken. Zwijgend en ontroerd hielden Endel lion en hij eikaars hand in stevigen greep. Kerel, bracht de jonker na een poos je met voorgewende bruuskheid uit, je ziet er stukken beter uit dan ik had dur ven hopen. Als je eens wist hoe deksels bly ik ben je weer te zien. Geen zweem van boosheid, geen woord van verwfjt- En alles wat Endellion stamelen kon: Ik heb myn best gedaan om het on recht te herstellen, om boete te doen. Ze hieven praten tot diep in den nacht maar wat zij zeiden was niet voor de ooren van de wereld. Maar stralend licht scheen in de duisterste schuilhoeken van hun hart, de steenachtige paden waren effen gemaakt, onvoldaanheid en droefe nis hadden plaats gemaakt voor blijd schap en hoop. Dus dit is Miriam's toekomstig te huis, zei de jonker ten slotte. Dat is de eenige schaduw op myn vreugde dat Miriam's geluk scheiding beteekend. Ik kan Engeland, kan Donnithorne Hall niet opgeveneen ouden boom kun je niet verplanten. Maar, voegde hij er opgewekter aan toe, je zult toch zeker wel af en toe naar Devonshire komen, Ralph? Ik durf niet. Ik mag niet. Om uwent wil en terwille van Miriam mag ik niet. Het was Miriam die het verlossende woord sprak. Ik heb geen tien jaar gewacht om met een man te trouwen met wien ik my niet durf vertoonen! Hoe zou ik zoo iemand ooit kunnen respecteeren? Je hebt je schuld betaald in geld en in arbeid voor je medemenschen wat je verkeerd gedaan hebt heb je geboet in hard werk en eenzaamheid. Met den Australischen Minister Ralph Endellion naast me, daag ik de wereld uitd« heele domme, hekrompen wereld. En er lichte een lach in Miriam Don- nithorne's oogendoor haar tranen heen EINDE. De Echo van het Zniden, ttniiykxflf en Laaptrutsehc ('oiiranl,

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1