-\T ASPIRIN aevtom zijn nog slecht gebouwd ook. Spr. vindt dat de heele zaak moet ver kocht worden, want de onderhouds kosten worden ieder jaar al hooger. De Voorzitter gelooft dat hel niet bij benadering te zeggen is wat de- dacht voor de wegen in Roven. De Sin tel weg moet verhoogd worden en ook Dorpsweg en Lange Steeg moeten verbeterd worden. De Voorzitter zegt dat de begroo ting nog steeds niet is goedgekeurd en de gemeente dus maar de helft woningen zullen opbrengen. De gemeenterekening wordt hierna der uitgetrokken posten mag uitge- voorloopig vastgesteld. ven. De Dorpsweg behoort aan het Salaris-verlaging. aterschap. De vergadering wordt hierna ge- 3. Verlaging salaris Ambtenaren van den Burg. Stand. Ged. Staten vragen het oordeel van den raad over hun voornemens om 25 pCt. te korten op het salaris van den ambtenaar van den Burg. Stand, indien deze tevens burgemeester, secretaris of ontvanger is. In verband hiermede doet de voor zitter voorlezing van brieven van de afd. N.B. van de Vereeniging van Gemeente—ambtenaren en van de Alg. R.K. Ambtenaren-vereeniging waarin tegen deze verlaging gepro testeerd wordt. Speciaal wordtdaar- in gewezen op de onbillijke verhou ding van salarissen van gemeente ambtenaren in NoordBrabant en andere provincies. sloten. in De Voorzitter zegt dat deze ver mindering in deze gemeente voor den secretaris geldt. Deze heeft dooi de crisis moeilijkheden ontzettend veel verantwoordelijk werk ge kregen, dat hij zeer correct vervult. Omdat de gemeente noodlijdend was moest reeds 8'/2 pCt. op zijn salaris gekort worden. Voor deze gemeente zou spr. het daarom onbillijk vinden indien de secretaris opnieuw f 85 vermindering zou krijgen. Daarom stellen B. en W. voor niet accoord te gaan met hel voorstel van Ged. Staten. Weth. Vloemans kan in geen ge val met de verlaging accoord gaan. Wel is hij voor bezuiniging, maar deze moet z. i. eerst beginnen bij de salarissen van ministers kamer leden en leden van Ged. Stalen. De heer Smits zegt dat men de salarissen in NoordBrabant niet moet vergelijken met die in Zuid Holland, dat misschien de hoogste salarissen geeft, maar met het alge meen rijksgemiddelde. De Voorzitter merkt op dat er ook provincies zijn waar de salarissen lager zijn als hier. De ambtenaren- vereenigingen verzoeken den minis ter een commissie in te stellen om gelijkstelling te bewerken, en dit vindt spr, zeer billijk. De heer v. d. Rijken vindt dat de raad er weinig aan heeft zijn stem te verheffen, daar Ged. Staten toch hun eigen zin doen. De Voorzitter acht het niettemin gewenscht dat de raad zijn oordeel uitspreekt. v. d. Rijke. Als het geen nut heeft spreek ik liever geen oordeel uil. De heer W. Pruissers zegt dat er tal van andere menschen zijn die in het geheel geen inkomen hebben en toch hooge belasting moeten be talen. De Voorzitter zegt dat dit onmo gelijk is wie geen inkomen heeft be taalt ook geen belasting. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Del ast ing Ca fé- houders Van de vergunninghouders is nog een schrijven ingekomen waarin verzocht wordt hun behuizing voor de schatting der Pers. Belasting ge lijk te stellen met winkels en loge menten. De Voorzitter geeft hierbij een korte toelichting, Volgens de wet op BUITENLAND. De opbrengst der Belgische jacht. Volgens een verschenen statistiek werden in het vorige jachtseizoen in België 700 reebokken, 800 herten en 1500 everzwijnen geschoten ter waarde van 5 millioen frank. Het klein wild, hazen, konijnen, fazanten, sneppen, lijsters en ander gevogelte bracht ruim 7 millioen frank op. De Deutsche Universiteit. Anti-Vlaamsche campagne Prof. Bessemans is benoemd tot rector van de Vlaamsche rijks universiteit te Gent. De benoeming van een rector werd pas in October verwacht. Aanleiding tot dit onverijlde besluit blijkt volgens de N. R. Crt. de tusschenkomst van het bestuur van de katholieke Vlaamsche fractie van den senaat te zijn geweest. De katholieke Vlaamsche ministers die zich in beginsel solidair hadden verklaard met den liberalen minister van onderwijs, Lippens, vreesden blijkbaar ten gevolge van de door tastende actie van de Vlaamsche senatoren, ten gunste van de candi- datuur van prof. Daels, op de door minister Lippens onder bedreiging met ontslag geëischte benoeming van prof. Bessemans te zullen moe ten terugkomen. Daarom werd deze benoeming onverwijld bekrachtigd. Deze benoeming is opnieuw een slag in het gelaat van geheel Vlaan deren en zal zeer zeker ernstige gevolgen na zich slepen. Is Hitler van Joodsche afkomst Het Parijsche Journal meldt uit Bo.ekarest, dal in 1892 een zekere Adolf Hitler, Oostenrijksch onder daan te Boekarest in het Coltzea- ziekenhuis aan tuberculose is over leden. Er wordt op vermeld, dat wijlen Hitier een zoon is van Samuel Hitler en diens vrouw Sara. Op het graf op de begraafplaats voor de Joodsche armen staat op een bordje de naam van Adolf Hitler. Volgens de registers zijn de kosten voor de teraardebestelling en van het grafschrift gedragen door de Joodsche vereeniging Baracha. De Opperrabbijn van Boekarest, heeft gezegd«Indien men hier niet de verwantschap van wijlen Adolf Hitler kan vaststellen, is nochtans één ding zeker en wel dat de Hitiers Oostenrijkers zijn, die Joden zijn, in tegenstelling met hetgeen de Duitsche bladen zeggen«. De rabbijn wees op de merkwaardige omstandigheid, dat de voornaam eensluidend is met dien van den »Fiihrer«. Verkorte werktijd bij Ford. Volgens een hoogen ambtenaar van de Ford Motor Company zullen in het vervolg de employés's van de Fordfabrieken 32 uur per week werken, ten einde zich aldus te houden aan de N.I.R.A.- code. De veranderingen zouden Maandag a.s. van kracht worden. Er is geen aanduiding, dat Ford van zich. men het een ver was hetgeen Toen hij aan hij op en zeide de Pers. Belasting kan de raad een plan is tot onderteekening der code, dergelijke verordening vaststellen. over te gaan omdat hij nog steeds De perceelen worden dan opnieuw vreest, dal hij hiermede gedwongen zal geschat en voor huurwaarde en I worden zijn boeken te toonen aan meubilair van dat gedeelte der be-1 hen, die de code moesten door huizing dat voor het bedrijf gebruikt geven en daarmede zijn handels- wordt 1 3 minder betaald als voor geheimen prijs te geven, andere perceelen die onder deze Lindbergh denkt over Poolvluchten. '""'a'""!: ^"stellen vooi- aan helI-in'ibergh heeft verklaard,dat hij verzoek te voldoen, daar de café-,?lc l heeft overtuigd van de moeilijk- heden van een vliegtocht Moskou TokioSan Francisco en dat hij v. d. Rijke zegt dat het is om de hoornen bij het houders op zware lasten zitten en het billijk is dat de gemeente hun tegemoet komt. De heer v. Dongen was indertijd tegen de biljart—belasting, doch thans zal hij voor deze verlaging stemmen daar hiermede alle café houders gediend zijn. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd. R' ndvraag. De heer hoog tijd station te voeden daar ze er zeer slecht bij staan. De Voorzitter neemt daarvan nota. De heer v. d. Rijke vindt het ge wenscht de tweede voorjaarsmarkt en de najaarsmarkt te doen vervallen daar deze geen nut opleveren en de gemeente veel kosten. Dit punt wordt tol de begrooting aangehouden. De heer v. Dongen vraagt of de Heide Maatschappij nog geen be grooting heeft opgemaakt voor het werk aan het Vaartje. Hij vindt het een ongezonde toestand dat men daarmede 3 maanden wacht en den mooisten tijd voor het werk laat voorbijgaan. De Voorzilter zegt dat op spoed is aangedrongen doch dat de be grooting nog steeds niet ontvangen is. De heer Jac. Smits vraagt de aan- thans te Leningrad de mogelijkheid van een vlucht in het Poolgebied wil bestudeeren. Te dien einde wil hij de aankomst van den ijsbreker Krassin te Leningrad afwachten en dan met de Russische autoriteiten hierover verdere onderhandelingen voeren. Een vaste Zeppelindiensl tusschen Duitschland en de Ver. Stalen. Dr. Eckener, die te Akron, in Ohio (V. St.), aan het onderhandelen is met de Goodyear Zeppelin Corpo ration, heeft de verklaring afgelegd, te hopen, dat in het voorjaar van 1935 een vaste transatlantische Zeppelin dienst tusschen Duitschland en de Ver. Staten zal kunnen wor den geopend. De ontwapeningsbesprekingen te Genève. Te Genève is deze week weer met ontwapeningsbesprekingen be gonnen. De vooruitzichten zouden thans veel beter zijn als voor de besprekingen van Parijs, daar Enge land en Frankrijk elkaar veel nader zijn gekomen. Zij zouden zijn over eengekomen een proeftijd van vier jaar controle tot stand te brengen, waarna etappe-gewijs de ontwape ning volgens MacDonalds plan zou worden doorgevoerd. Duitschland zou een versterkte verdediging krijgen. Ook tusschen Frankrijk en Italië zou over deze beginselen een accoord verkregen zijn. 't Plan is heel mooi, maar er zal wel weer niet veel van uitkomen Dr. Colijn heeft met MacDonald over de toekomst der economische conferentie gesprokenhet bureau komt volgende maand te Genève bijeen. De Volkerbond bijeen. Maandag is de Assembléc van den Volkenbond te Genève geopend. De Zuid-Afrikaan te Water is tot voorzitter benoemd. De Duitschers hebben voorgesteld de bescherming der nationale minder, heden op de agenda van de Volken, bondsvergadering te plaatsen. Heet Cuba gaat zich wapenen. Geheel Cuba schijnt, zich in af wachting van de komende gebeurte nissen, zoo snel mogelijk te wapenen. Geweren met een houder vol pa tronen worden verkocht voor vier dollar, machinegeweren met een band kogels voor veertig dollar. Een lid der Amerikaansche re geering heeft verklaard, dat te Moskou opgeleide communisten in Cuba den grondslag hebben gelegd voor communistische organisaties. De bevelhebber van de Ameri kaansche vloot in de Cubaansche wateren heeft machtiging ontvangen strijdkrachten aan land te zetten, indien hij dit noodig oordeelt. Spanning tusschen Rusland en Mandsjoekoeo. De consul-generaal der sovjets heeft- namens Moskou's regeering aan den minister van buitenland- sche Zaken van Mandsjoekoeo een fel protest overhandigd tegen de arrestatie en gevangenhouding van drie Russische beambten van den Chineeschen Oosterspoorweg, z.g. op beschuldiging van sabotage. De nota eischt de onmiddellijke vrijlating der gearresteerden. Het proces te Leipzig. Torgler verweert In het Rijksdagproces is Maandag gereed gekomen met vaststellen der »Personaliën«, formule die aan de eigenlijke hooren vooraf gaat. Het belangrijkst Torgler verklaarde, de beurt was stond »Ik wil mijn eerste optreden in dit proces beginnen met naar waar heid vast te stellen, dat ik volkomen onschuldig ben en dat ik met deze misdadige brandstichting in den rijksdag niet het minste te maken heb, noch direct, noch indirect. In dit bewustzijn mijner volkomen onschuld en uit verontwaardiging over het feit, dat men mij en mijn partij aansprakelijk stelde voor den brand in den rijksdag, ben ik daags na den brand eigener beweging naar de politie gegaan, om tegen die beschuldigingen te protesteeren... Voorzitter: (interrumpeerend). Wat gij daar zegt, heeft al op de misdaad betrekking, thans zijn we nog slechts aan het vaststellen uwer identiteit. Torgler: Heer president, ik heb zeven maanden onschuldig in de gevangenis gezeten en ik moet toch de eerste gelegenheid, die mij ge geven wordt, om in het openbaar te spreken, aangrijpen, om voor de geheele wereld te getuigen, dat ik met den rijksdagbrand niets uit staande heb. Zeven maanden ben ik in de gevangenisVijf van die maanden was ik dag en nacht geboeid 1 Ik heb dat uilgehouden, wijl ik wist, dat ik onschuldig lijd omdat ik communistisch leider ben en met alle kracht en geestdrift, waarover ik beschik, voor de belangen der arbeidende bevolking van Duitsch land ben opgekomen«. De eigenlijke verhooren begonnen bij v. d. Lubbe, die wel iets opge- frischt schijnt te zijn, doch nog steeds heel weinig belangstelling toont en slechts antwoordt met »ja«, »nee« of »het kan wel zijn«. BINNENLAND. De afsluitdijk geopend. Maandagmiddag had de officieele opening plaats van den afsluitdijk der Zuiderzee tusschen Wieringen en Friesland door den Minister van Waterstaat. De plechtigheid geschiedde onder groote belangstelling van tal van autoriteiten en genoodigden. Door den directeur-generaal der Zuider zeewerken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler werd een "rede gehouden, waarin hij eenige mededeelingen deed over het tot stand gekomen werk. Minister Kalff verrichtte de ope ningsplechtigheid en onthulde de monumentale uitzichttoren met de daarin aangebrachte gedenksteen en een monument. Katholieken Universiteit. Zondag is in alle kerken van het episcopaat een bisschoppelijk schrijven afgekondigd, waarin de bisschoppen aansporen tot steun aan de Katholieke Universiteit De volgende alinea, waarin op het hooge belang van Katholiek hooger onderwijs wordt gewezen, citeeren wij .Onze Katholieke Universiteit is niet alleen een stoffelijke aangelegenheid, maar ook en in de eerste plaats een gewichtig geestelijk belang Hier geldt dubbel, indien de Heer het huis niei bouwt, zwoegen de werklieden te vergeefs Over den nood van den tijd, klagen we allen. Maar bedenkt, dat niet de stoffelijke, maar de geestelijke nood vooral onze bezorgdheid moet wekken, want daarin ligt tevens de voornaamste reden van de algemeene stoffelijke ontreddering van onze samenleving Alleen herstel en door werking van de katholieke levensbe ginselen kan ons redding brengen. En volgens deze beginselen toekomstige leiders van onze maatschappij vormen, dat is bij uitstek de taak van onze katholieke Universitieit". RECHTZAKEN. Lof! T. v. d. S. arbeider te Werkendam 28 jaar, maakte het aldaar een im beciel meisje lastig. Een ander jongmensch wees hem op het afkeurenswaardige van die daad en beduidde hem, dat men ontoerekenbare menschen met rust moet laten. Die bescherming van een arm meisje, dat niet wist waar ze aan toe was werd den ridderlijken jonk man kwalijk genomen en Teunis stak hem nijdig met een mes. Hij werd wegens deze mishandeling ver oordeeld tot 2 maanden gevangenis straf van welk vonnis hij in hooger beroep kwam met een beroep op noodweer. Maar de vlieger ging niet op. De eisch in hooger beroep luidde bevestiging van het vonnis. Oplichting. Th. M. v. B. expediteur te Vlijmen stond terecht ter zake van oplichting. Bij H. v. d. B. had hij twee karren zand gehaald, z.g. in opdracht van J. v. B aannemer te Vlijmen. Laatstgenoemde gaf altijd een kaart mee, als zand voor hem moest worden gehaald. Den eersten keer had verdachte hem z.g. vergeten, en toen hij om de tweede vracht kwam was v. d. B. gaan varen en tegen diens zoon was hetzelfde verhaal op gehangen. Get. v. B. verklaarde dat het ver haal van verdachte niet strookte met een opdracht van hem. Getuige H. v. d. B. verklaarde, dat verdachte hem al wel een jaar had bedrogen en wel voor f200 had benadeeld, 't Is schande het te moeten zeggen, zei getuige, met een pak briefjes waarop alle schuld voor het geleverde stond geschreven in de hand, dat werkmenschen onderling elkander zoo iets aandoen. De eisch luidde, wegens oplichting I maand gevangenisstraf. Uitspraak volgt nader. Met 'n bierflesch. T. B. te Geertruidenberg, door de rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenistraf wegens mishandeling met 'n bierllesch werd in hooger beroep veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en met bepaling dat de schade vergoe ding groot f39.door den veroor deelde aan de beleedigde partij zal worden vergoed. Diefstal van vee uit de weide. A. W. J., caféhouder te Eersel was door de rechtbank te Breda veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf ter zake, dat hij te Geertruidenberg in den nacht van 19 op 20 Juni 1933 te samen in vereeniging met twee andere personen uit een aldaar ge legen weide heeft ontvreemd twee vaarzen en een os, eigendom van J. H. Dirven en uit een andere weide een vaars, eigendom der St. Paul Abdij te Oosterhout. Verdachte kwam van zijn vonnis in hooger beroep. Hij meende niet zoo veel straf te hebben verdiend, want de andere personen hadden het vee gestolen. Hij, verdachte, had in zoo- verre aandeel in het misdrijf, dat hij er zich mee had belast, aan de Rotterdamsche markt het vee te ver. koopen. Hij had voor zijn aandeel honderd gulden van den verkoop ontvangen. Verdachte is al tweemaal wegens diefstal veroordeeld, Hij zegt dat hij door financieele zorgen verleid werd zich door misdrijf te redden, hoeveel vrees hij ook bad voor de gevange nisstraf. Hij had f600 schuld aan 't zieken huis en meerdere schulden maakten het hem moeilijk en brachten hem in zoo zware zorgen, dat hij het er maar eens op gewaagd had vee mee te gaan stelen. Zijne medeplichtigen kende hij niet. Voor de rechtbank te Breda had verdachte zijn schuld halsstarrig ont kend, maar voor het gerechtshof stond hij te schreien en bekende volledig Aan het slachthuis te Rotterdam en te Den Haag werd het vee terugge vonden het droeg bijzondere kentee. kenen. Pe adv..gen. vond geen termen tot wijziging der straf en eischte bevesti ging van het vonnis Mr van Meerwijk, Den Bosch, pleitte onder aanvoering van ver zachtende omstandigheden betreftende de financieele lasten van verdachte, clementie. Uitspraak 9 Oct a s. SPORT. DE VOETBALCOMPETITIE. P.S.V. verliest upnieuw. Lon- ga en Willem II aan den kop. Wilhelmina en V.V.V. geslagen. W.S.C. wint op het nippertje. Goede dag voor de Waalwijk- sche clubs. Het begint er naar uit te zien of het ernst is met de depressie in PSV. Nu moest de ploeg het op eigen veld afleg gen tegen Longa, dat, evenals haar stad- genoote Willem II een goed begin aan de competitie heeft gemaakt. De rood-wit- blauwen wonnen den plaatselijken kamp tegen NOAI). Eindhoven kreeg in Bleijer heide de kous op den kop. MVV heeft in Middelburg beter opgepast. Met Wilhelmina blijft het hopeloos sukkelen, nu gingen de geelbaadjes er in eigen huis aan. En VVV legde het met sprekende cijfers tegen Roermond af. Die laatste ploeg en Tegelen schijnen grootsche plannen te hebben. WSC kon voor het eerst een punten- oogst inhalen door thuis VOS er onder te houden. Helmond herstelde zich door een 20 zege op TAC, terwijl PICUS opnieuw be wees in de nieuwe omgeving thuis te hooren door in Valkenswaard gelijk te spelen. Ook de Waalwfjksche 3e klassers mo gen met voldoening op hun wedstrijden terugzien. Baardwijk won in Capelle, zij het met weinig overtuigende cijfers. WSC 2 toonde zich in Den Bosch ster ker dan Bossche Boys, en RWB hield zich in Oss uitstekend door TOP een ge lijk spel af te dwingen. De uitslagen zijn: le klasse NAC—BW NO AD 2—Willem II PSV—LONGA MiddelburgMVV BleijerheideEindhoven 2e klasse A. AllianceBreda TSCVlissingen TerneuzenAxel 2e klasse B: WSC—VOS VVVRoermond De ValkPicus WilhelminaTegelen HelmondTAC 3e klasse C HKIOosterhout NO AD 3—EKC 3e klasse D: Bossche BoysWSC 2 CapelleBaardwijk TOP—RWB Standenlüsten: le klasse Willem II 2 2 LONGA 2 2 N. A. C. 2 M. V. V. 2 Bleijerheide 2 Eindhoven 2 B. V. V. 2 P. S. V. 2 N. O. A. D. 2 Middelburg 2 2e klasse B: Roermond 2 2 0 Tegelen 2 Picus 2 De Valk 2 W. S. C. 2 Helmond 2 T. A. C. 2 Wilhelmina 2 V. O. S. 1 V. V. V. 1 3e klasse D: Baardwyk 2 2 0 W. S. C. 2 2 R. W. B. 2 T. O. P. 2 Capelle 2 Bossche Boys 2 I). E. V. O.' 0 I. V. C. B. 2e klas Zuid: Oisterwijk: KJWHEC District TilburgLangstraat, le klasse Kaatsheuvel: DES 2Velocitas Tilburg: SartoVeersche Boys Tilburg: RKTVV 2—WVR Hilvarenbeek VolhardingJuliana 40 Tilburg: RODA 2—DES 3 5—0 Waalwijk: HEC 2—VIOS 3—3 i 2e klasse B: Udenhout: SSS—KJW 2 9—4 Riel: VVR—Berkel 0—3 2e klasse C: RaamsdonksveerVeersche Boys 2 Heracles 01 3e klasse A Tilburg: Velocitas 2St. Joseph 3e klasse B Loon op Zand: Uno Animo 2 Blauw-Wit WAALWIJK. W. S. C. W.S.C.—V.O.S. 3—2. Een gelukkig slot na een ongelukkig begin. Zoo goed als men tevreden kan zijn over een verloren wedstrijd, zoo goed kan men ontevreden zyn over een ge wonnen partij. De overwinning die WSC Zondag nog wist uit het vuur te sleepen, nadat het er langen tijd had uitgezien alsof het tegendeel zou gebeuren, kan ons niet blind maken voor het feit, dat het spel van WSC dezen middag niet voldoende was. Waaraan dit toe te 3—0 0—1 2—4 0—2 3—1 0—4 3—2 3—0 3—2 1—4 4—4 4—5 2—0 5—1 5—1 1—2 3—4 2—2 5—1 9—3 6—3 5—3 4—5 3—4 2—4 3—6 1—3» 1—7 6—2 9—5 8—6 4—4 4—4 3—4 0—2 6—9 2—3 1—4 8—6 5—3 6—3 5—6 5—7 2—6 0—0 2—8 5—4 2—4 7—1 De economische conferentie. hoofdpijn te blij ven tobben? ledereen weet, dat Aspirin een product van vertrou wen is, volkomen on schadelijk voor het organisme, dat elke, ook nog 200 hevige pijn doet verdwijnen. eenig op de wereld Uitsluitend verkriigDoor in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. A 10 ets. Op Hoccp A 2—3 0—2

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2