Griel uil de Dninensche haai Drunen, 28 September 1933. Munheer. Of ik 't goed moak? Nou best hor, daank oew wel. En hoe gogged doar bij jullie? Is tur nog al te werken? Nou irlijk gezeed, bij oons is tur, zoo wijd es ik 't bekijken kan dan altij, gin kloagen. De schoenfabrieken werken nogal en doar worren er nog bij gebouwd. Nog pas un tijke gelejen is tur nog un vuurnij gezet bij oons en dè is gin kwaai teeken, zeg ik mèr. Kwoadsprèken, nou joa doar zen ze bij oons nie vrimd van en doarom zen de miste dan ok vort zoo wijs om dur eigen doar niks meer van oan te trek ken. Kek, munheer, dè is nou de menier om zooiets af te leeren of van dun Drunenschen oardbojem te loalen vurdwijnen. Vonclaag doar gin streep wijer meer over. „Ze moeten mèr leeren meej schoai of mee schaant", zeegged sprèèk- woord. We goan zoo zachtjes oan noar de wenter toe. De herfstdroai, zoo es ze die noe men, hangen sinergens oan de boom. Dè is gin goei teeken, munheer. Zoo vat ik 't te meenste op. Geleerde meensen, hèk wel us heu- ren zeggen, vijnen dè toch zoo mooi. Die kannen doar heel versjes, of zoo zullie dè noemen, heel gedichten over moaken. Dè kan ik me veurstellen, munheer. Bekèkt zelf mej baai oew oogen goed open de netuur us. Is die nie ontzettend mooi. Vat nou mer us een heel nietig ding, un bloike van unnen boom. Woar koom 't vandoan en woar blijf 't? 't Gruuit en 't verrot! Wie heej dè annuel zoo geregeld? Es ik doar over goi denken, Mun heer, dan hedroef ik mun eigen dik- kuls. Meensen, die nergens oan doen, oan gin God of gebod, die weten 't en die zallen 't oew us uit leggen. Ze doen 't echter zoo, dè ze ur zelf voordeel uil zien te trekken. Lest ook komt ur eene bij oons. Unnen munheer, tiptop, proaten es unnen affekoat, mèr vurkeerde proat, doar ge niks mee doen kont. Dè was tur ook zoo eenen, die dieë jongen, die de zoak doar in Duitsch- land in braand heej gestoken, veur woi spréken en hum roemde es un nen held, die iets groots, iets gewel digs veur 't voaderlaand gedoan haai. Mèr doar hak dieë vent efkus veur vier duiten meegegeven! Ik zeg, wè wulde gij zonne snotneus nog veursprèken. Wè hij gedoan heej is nooit goed te proaten, hoe ge lult of nie. t Is me vurdomme ook un kunst ook om ergus stiekum binnen te ko men en dan de boel in braand te stèken. Un jong van drie joar kande doar toe overhoalen. Mèr wuk oew us een ding zeggen. Zoo wullen ze de boel oan 't meutelen brengen. Wir unnen oorlog uitlokken of zoo iets. Nou, ook heel bloijer van de kraant ston vol mee dieën flauwekul over hum. Doagen worren ur oan besteed om uit te zuken of ie dè nou wel^e- doan heej, woarom, in welke omstan digheden en nog meer. Wè kom 't ur op oan, woarom dè hij dè gedoan heej, es hij 't gedoan bekonkelde boel. Gij wiest nie wan- GEMEENTE WERKEN. De begrooting van Gemeente werken sluit in den gewonen dienst op f60427.47 (1933 f49487.02, 1932 f 194.746.52). Een verhooging ondergaat uit den aard der zaak de post voor verwar ming van het raadhuis. In totaal kost deze f590, waarvan '/4 deel ten laste der afd. Politie komt. Mr. van Coothslraat. Het ligt in de bedoeling de Mr. v. Coothstraat te verbeteren, door aan de Oostzijde ook een rijwielpad aan te brengen ter breedte van 60 c.M. Daarvoor kunnen gebruikt worden de uitkomende klinkers van het Marktplein. De stukgereden keien in het rij vlak zullen worden ver vangen. De post voor onderhoud van keibestratingen is daarom met f500 verhoogd tot f1500. St. Crispijnstraat en Zomerdijk. De post voor onderhoud van grint- en steenslagwegen is met f2000 verhoogd tot f7000. Het wegdek der St. Crispijnstraat behoeft dringend verbetering. De kosten daarvan zijn op f1000 te schatten. Voorts zal de Zomerdijk in 1934 verder worden afgewerkt, voor welk werk is te rekenen op f 1200. Voor het regelmatig bijhouden der grintwegen is verder nog f 4800 noodig. De landwegen eischen aan onderhoud f300 (1933 f'900). Trottoirs. Voor 1934 is gerekend op het ophoogen en verstraten van het trottoir aan de Westzijde der Put straat en op het bijwerken van het trottoir om de boomen in de Mr. heej. Is hij schuldig, wel nou dan moe ten ze korte metten met hum moaken en hum de straf geven, die tie vur- dient heej. Nie dè gededdel en geauwwijf in de kraant en doar ginder op de recht- baank. Dè zet annuel mèr kwoai bloed bij veul. En wè is dan bij zon geval net es dè 't slot van 't liedje, 't zelfde es in de groote oorlog: De gewone ineens, die nergens gin schuld of deel oan heej, die kan 't uit goan vechten en meej zijn léven betoa- len en doarbij nog veul meensen, veur levenslang gistelijk en lichamelijk on gelukkig moaken. Ik zeg ook tegen hum, hedde wel us ooit goed noagegoan, wè dun oor log op zun geweten heej? Hedde wel us ooit gezien de ellende die tur nog gelejen wordt dur de slaachtoffers die in dun oorlog gewist zijn en nog léven. Nie, nou dan moette dè irst mèr us goed noagoan. Nie zoo mèr oppervlakkig. Neeje, ge moet de dingen diep noagoan. Goi bijveurbild us kijken, es ge ur in kant komen, in de hospitoalen, woar nou nog gewon den uit den oorlog worren vurpleegd. En wulde gij dan nog hier komen om oons boerenmeensen op stang te joagen en de dingen scheef veur te stellen. Nee man, dan zedde oan un vur- keerd kantoor. Ge kant me wel veur un boerke oan zien, mèr tóch nie zonnen grooten boer, dè gij um iets wijs moakt. En die buukskes, die ge doar al op de toffel lied geleed, pak die mèr ge rust in, want ik wul toch niks van oew. Es ik iets noodig heb, dan koop ik dè in mun eigen durp en nie van jul lie vrimde snoeshoanen. Gullie wult irst de regeering zoo wè belachelijk moaken, en zoo unnen on- neuzele ineens over hoalen en deur oewen grooten en brutoalen mond de gewone ineens wè oan zun hroek smè- ren. Neeje man, dè hedde vurkeerd be keken hier. Prebeer 't mer us ergus aanders. Nou, munheer, die haai nie veul tijd meer. Antwoord gaaf ie nie op mun vroa- gen en proat had ie gin meer. Hij futselde zijn tascli dicht en zin kortweg goeien dag en weg was ie. 't Is toch zoo. Zukke opruiers moesen ze een veur een van de kenoalbrug afwippen meej un beslag van un karrad om durre nek. Hè, doar kan ik toch zoo kwoad op worren. Net zoo es dun Kees, die is kwoad op de Laandsturm. Zak oew us veurtellen. Kees is lid van de Laandsturm. Zoo es ie zelf bekind is ie gin van die, die dik kuis komen schieten. Un Zondag komt ie bij mijn oan. Tienus, zeetie, nou moette us vur- bilden. Nou hebben ze bij de Laand sturm un vurleje wèèk prijsschieten gehad en ze hebben ur meen niks van loaten w;eten Toen 't de leste keer vurgoadering is gewist, in 't veurjoar, hak gin tijd om doar noar toe te goan. Doar zijn het uur en de doagen vaastgesteld, woarop geoefend zu worren, mèr meen is doar niks van bekind gemokt. Wè zegde doar van, is dè in den hoak? Joa zèk, es 't zoo is es gij vurteld, dan lij kent 't op un onderhaandsche neer het oefenen was, dus vanzelf konde gij ook nie weten wanneer het prijsschieten zu zijn. Mèr, zèk ur bij, ge moet vurzichtig zijn mee zukke dingen, want gij kant ur ook de schuld van zijn. Ge hed wel gelijk, dè ze oew wel us efkus han kannen loaten weten, wan neer 't schieten was en wanneer tur prijsschieten zu zijn. Mèr es gij ur us veul om gegeven had? Dan hadde 't geweten! Veur hullie zugged un klein moeite zijn gewist en gij waart, en musschien wel meer aander, tevreje. Zeg, munheer, woar moet 't noar toe. Oew erpel maadde zonder bewijs nie van oew eigen laand afkruien noar oew eigen huis. Wulde un zekske erpel vurkoopen, dan moette irst geld opsturen. Hoe veul dè weet ik krèk nie. Overal zit vort belaasting op, wè ge it of drinkt of rookt. De verdiensten worren eiken dag al minder. Korting veur de meensen die oan het Rijk zijn heurde om un hoa- verklap. Nog zoo pas in de Troonrede wier un nij oangekondigd. Zeker, un vaast boantje oan het Rijk is veul wèèrd, mèr ge moet ur toch van kannen léren. Wè ik nou gek vijn, munheer, 't zijn altij de gewoon meensen, die oan het Rijk zijn, die korting krijgen. Nooit heurde, dè tur unnen Minister of Koamerlid korting krijgt. Die kan nen wel zooiets veurstellen en oanne men veur un aander. Mèr dur eigen bijten ze nie, ge hoeft nie te hangen. Musschien zèk hier wel wè veul, mèr 't is wel us goed dè 't onder de oogen van de meensen komt. Net zoo goed es 't vurschil van loon en werk in de werkverschaffing van vurschillende plotsen. Ik heb un vrouw, die uit de stad komt en hier bij oons komt venten entoch zelf heuren zeggen: „Munnen vent blijft oan de werkver schaffing, hij vurdient goed geld mee niks doen". Ik weet wel, 't is nie hendig goed te moaken, mèr hier en doar valt toch nog wel us wè te vuraanderen en te vurbeteren. Ik durf gerust te zeggen, munheer, dè tur bij oons huishauwus zijn, die van den ermoei gin road weten. Dè zijn nie de harde roepers, die ainmel mèr oangoan dè ze toch zoo èrm zijn. Neeje de z.g. stil èrmen, die moesen ze bij oons eens op goan zuken. Ik kin ur vurschillende, en gère wul ik meen sen, die hulp wullen geven, de weg wijzen woar ze te vijnen zen. Munnen brief is un bietje zwoar op de haand, vende nie, munheer. Och, dè brengt de tijd van 't joar mee en de toestaand op oons durp. Niks gebeurt ur tegensworrig. Mèr we zallen 't gauw belèven, dè Drunen wir opfleurt. Zak oew zeggen woarom. Vanoavund is tur op 't Kloster vur goadering, om tot de oprichting van un tooneelklub te komen van jong meensen. Nou, munheer, ik maag lijen, dè ze suukses hebben. Dan kan ik jou ook us op unnen uitvoeringsoavund vur- zuken, net zoo es gij dè meen gedoan hed tege de Mondag, es bij jullie de K.R.O.-Boys komen. Die mannen van de roadio, zoo es ze oonze Giel noemt Tot de Mondag dan. De groeten van Driekas en van meen Hou doe. TIENLS v. Coothstraat. Als gevolg van de toenemende bebouwing zullen de trottoirs aan de Oostzijde der Putstraat en de Westzijde der Baardwijksche straat over een lengte van UX) M. moeten worden doorgetrokken. De kosten van dit werk bedragen f600. Gem een te-rein iging. De kosten van gemeentereiniging zijn begroot op f7600 (1933 f7100) U.L. O.-School. De onderhoudspost voor deze school is tot f 100 verhoogd, daar eenige verbeteringen moeten worden aangebracht. Markt en Raadhuisplien. In 1934 zal het Raadhuisplein worden in orde gebracht. Voor de afsluiting van het terrein moet nog een muur gebouwd worden langs den Winterdijk en langs den tuin van den heer Wiesman. Op 't plein zal tegelijk met den muur een urinoir gebouwd worden. De kosten van dit werk zijn op f1500 geschat. Tevens zal na de slooping van het oude raadhuis worden begonnen met de bestrating van het plein voor; het raadhuis, welk werk f6500 zal kosten. De klinkerbestrating van 't Markt plein moet vernieuwd worden. Langs de huizen aan de Westzijde wordt een tegeltrottoir aangebracht, terwijl het overige gedeelte van het plein met nieuwe klinkers zal worden belegd. De kosten van dit werk worden op f3200 geschat. Verbetering van andere straten. Met de goede uitkomende keien van de Besoijensche straat zal de keibestrating in de Hooisteeg worden vernieuwd. Voor arbeidsloon en voerwerk van zand is hiervoor op f 400 te rekenen, j In verband met de toenemende j bebouwing der Oostzijde der Put straat zal het wegdek in die straat over een vrij groote lengte moeten worden verbreed. De kosten van dit werk bedragen f1000. De Burg. Smeelelaan zal in 1934 tot aan de Tweede Zeine worden verhard met de slechte uitkomende keien van de Besoijensche straat, waarna de weg met een sintellaag wordt vlak gewalst. Kosten van dit werk zijn f 900. Rioleering. Het riool in de Wagenstraat zal moeten worden vernieuwd daar het te nauw is. Hiervoor wordt f300 gevraagd. In verband met de toenemende bebouwing zal ook de Parallelweg gerioleerd moeten worden. In 1931 zal worden begonnen met 100 M. buis vanaf de Putstraat. De kosten daarvan bedragen f800. KANTONGERECHT WAALWIJK. Een koeienzacüi. Koeien zfjn op den verkeersweg las tige wezens. J. den T. uit Waalwijk on dervond dat toen hij met zijn auto door den Baardwijkschen overlaat reed en een koebeest voor de wielen kreeg, met het gevolg dat hij het dier leelijk verwondde. Don T. liet den eigenaar van de koe verbaliseeren wegens het laten losloopen van het beest op den openbaren rijweg. Voor de heeren verklaarde hij, dat hij niet had gezien dat het dier zonder ge leide was en dat hij dacht dat het langs den weg graasde. Plotseling stak het ech ter vlak voor den wagen den weg over. De eigenaar der koe, M. V., landbou wer te Waalwijk, toonde zich een dieren De heer Alois Stiitz, Directeur der Vakschool te Pirmasens vroeger leeraar aan de Vakschool te Waalwijk) die dezer dagen zijn 30-jarig jubileum vierde als vaklecraar. vriend. Hij ging uit van de veronderstel ling dat de chauffeur het zoo nauw niet genomen heeft en dat hij nog makkelijk had kunnen stoppen als hij wat mede lijden met het beest had gehad. H. v. W., rijwielhandelaar te Waalwijk, was de tweede getuige, moest dat al thans zijn, maar hij beweerde dat hij niets van het geval afwist, daar hij niet in de auto had gezeten. Kantonrechter vond dat wel wat vreemd, daar in het proces-verbaal staat, dat v. W. wel in den wagen zat. Agent van Berkcl werd daarom ge hoord en ook hij verklaarde dat hem uit het verhoor gebleken was dat v. W. naast den chauffeur had gezeten. Den T. ontkende dit ten stelligste en verklaarde de verwarring uit het feit dat b»j v. W. als deskundige mee naar hel Politiebureau had genomen om de scha de op te geven. Kantonrechter sprak verdachte, con form den eisch van het O.M., vrij. Verdachte was daarmee blijkbaar nog niet tevreden en begon over schadever goeding te praten, maar hem werd heel gauw aan het verstand gebracht, dat hij blij mocht zijn er zoo te zijn afgekomen. Toen verdween hij maar met een vrien delijk: Goeden morgen, heeren! 'n Autobotsing. A. H. M., autoverhuurder te Waalwijk, kwam op het gevaarlijke kruispunt aan het Oosteinde te Sprang, in botsing met een auto uit Eindhoven die door een andere wagen werd gesleept. Daar hij de linkerbocht had gehouden, ging hij ervoor op de bon. Maar verdachte beweerde zijn overtre ding gedaan te hebben om een aanrijding te voorkomen. Bij het zien van de eer ste auto zou hij n.l. naar links uitgewe ken zijn om deze te ontwijken en achter langs te passeeren. Die manoeuvre lukte maar nu botste de wagen echter tegen den auto die op sleeptouw genomen was. Verdachte reed slechts met een vaart van 8—10 K.M. Kantonrechter vond, dat verdachte dan wel had kunnen stoppen. Maar M. zeide dat de wagen dan nog zeker 4 M. door loopt. Hij had trouwens het recht op voorgang. Dit laatste moet Kantonrechter toege ven als verdachte tegen den eersten wagen was opgebotst had hij in het vol ste recht gestaan! De bakker J. K. uit Sprang, die als ge tuige gehoord werd, verklaarde dat M. de botsing had kunnen voorkomen als hij rechts gereden had. Vlak voor de botsing was hij echter links van den weg; was hij rechts ge weest dan had hij het stuur naar links kunnen omgooien. De tweede getuige was de chauffeur A. T. uit Kaatsheuvel, die de eerste auto reed. Hij zeide dat hij het eerst bij het kruispunt was, en dat hij toen M. links van den weg zag. De twee getuigen h decharge, mej. J. M.-S. en J. S. uit Waalwijk, beweerden juist het tegendeel, n.l. dat verdachte ver genoeg rechts hield. Volgens de echlge- noote van verdachte reed chauffeur T. veel te hard, zoo hard dat hij nog een heel eind doorreed na de botsing. De vijfde getuige, M. A. C. uit Eindho ven, eigenaar van den gesleepten wagen, zei daarentegen dat M. zelf te hard had gereden. Het heele zaakje had nogal wat voeten in de aarde voordat de Ambtenaar zijn eisch kon stellen. Volgens hem legt men teveel den na druk op de gevolgen van de overtreding. Gevolgen en overtreding moeten echter strikt gescheiden blijven. Hij wilde aan nemen, dat de aanrijding een gevolg is van een samenloop van omstandigheden en meer als een ongeluk is te beschou wen. Dit neemt echter niet weg, dat het strafbare feit, links van den weg rijden, is gepleegd. De Ambtenaar eischfe ƒ10 subs 5 da gen hechtenis. De uitspraak was conform den eisch. Van den dijk gereden. In Mei reed W. H. de G., slager te Waal wijk, met zyn luxe auto met aanhang wagen over den dijk langs de Bergsche Maas. Bij het passeeren raakte hij een vrachtauto van den expediteur K. uit Kaatsheuvel, met het gevolg, dat deze wagen van den dijk afreed, doordat de chauffeur het stuur verloor. Verdachte wist van een aanrijding niets af, hij heeft eenvoudig den vracht wagen gepasseerd zonder iets van een botsing te merken. Op zijn wagen en zijn aanhangwagen was dan ook geen schram metje te zien. Getuige^ W. H., arbeider te Sprang- Capelle, zat naast den chauffeur in den vrachtwagen. Volgens hem is de aanrij ding te wijten aan het feit dat de G. weer te vlug het midden van den weg heeft j gezocht, n.l. toen de aanhangwagen nog niet gepasseerd was. Kantonrechter on- pert de mogelijkheid dat chauffeur K. 'n 1 oogenblik het hoofd kwijt was toen hij 1 bemerkte dat er achter den luxe auto nog een aanhangwagen volgde. Anders lijkt het hem moeilijk te verklaren, dat de aanrijding zoo hevig was, dat de j vrachtauto van den dijk werd geduwd. Was de schok hevig? vroeg hij. Het was een schok, zei getuige. Er zijn lichte schokken en zvfare! Het was nogal een schok, komt er dan uit. De chauffeur K. kwam nog getuigen, doch hij bracht weinig nieuws. Verdachtfe trachtte nog te bewijzen dat de verklaringen die de getuigen oan het geval gaven, weinig aannemelijk zijn. Hoe zou zoo'n licht aanhangwagentje 'n vrachtauto opzij kunnen duwen? Ondanks zijn verdediging kreeg ver dachte echter 10.of 5 dagen. Al te vriendelijk. Op het kruispunt te Labbegat veroor zaakte W. G. de K. uit Raamsdonksvcer een botsing. Hij verleende geen voorrang aan het rechtsche verkeer en reed daar door een vrachtwagen, bestuurd door Z., aan. Verdachte vond dat Z. unfair handel de: Eerst had hij verklaard dat hij zelf schuld had, doordat hij den wagen plot seling weg liet schieten; toen de politie er echter bij gehaald was, beweerde Z. echter juist het tegendeel. Een raar geval (lus. Maar de aap kwam uit den mouw! Getuige Z. had verdachte al op f lin ken afstond zien aankomen. Hij reed mot groote vaart en daarom vond getuige 't maar beter Te stoppen en de L. te laten voorgaan. De L. zwaaide toen echter te gen een paar „meiden, of dames" en ver loor daardoor het stuur, met het gevolg dat hij den vrachtwagen nog raakte. Die meisjes stonden op 40 M. af stand van het ongeval, wierp verdachte daar tegen op. Dan moet je wel duivelsch hard ge reden hebben, concludeerde Kanton rechter. Het tegendeel, mijnheer, ik heb zelfs nog bijna even stil gestaan. Getuige verklaarde nog, dat verdachte hem heeft willen overhalen de schuld op zich te nemen, daar hij toch voor alles verzekerd was. De vriendelijkheid van verdachte te gen de „meiden of dames" kost hem 20.of 10 dagen hechtenis. RECHTZAKEN. Over het eigendomsrecht. De aannemer Vermeer le Loon- op-Zand had in opdracht van G. Wijtvliet, winkelierster te Loon-op- Zand een betonnen schutting ge plaatst binnen de scheidingslijn van haar eigendom. De aannemer ver moedde dat er wel herrie over zou vallen, omdat de eigenaars V, wier perceel grenst aan dat van G. Wijt vliet, meenden dat de schutting op hun perceel kwam. Voorzichtigheids halve had de aannemer volgens aanwijzing van den architect H. van den Heuvel, de schutting 3 c.M. binnen de scheidingslijn gehouden, wat feitelijk niet noodig was. Er was ter plaatse een nieuw winkelhuis gebouwd en deze bouw en schutting stonden de schoenfabrikanten V., in den weg. Zij stoorden zich niet aan het eigendomsrecht van de winke lierster, die had doen aantoonen dat zij in haar recht was. Het bezit van den grond was haar toegewezen bij vonnis der rechtbank. Dp 15 Mei 1.1. werd de schutting desondanks afgebroken door de familie V. Wegens vernieling stonden nu te recht C. Ch. V. 45 jaar, E. Ch. V. 44 jaar, en Ch. W. V. 42 jaar, allen te Loon—op—Zand. Een hunner deed voor allen het woord en beweerde dat zij telkens de schutting zouden afbreken, want die stond op hun eigendom. Ver dachte wilde geen rede verstaan, hoe vaak de rechtbank ook zeide, dat verdachten maar moeten procedee- ren als ze meenden dat de grond hen toekomt. Het O. M. eischte wegens vernie ling tegen ieder der verdachten f50 boete subs, ieder een maand hech tenis. De officier waarschuwde ernstig dat verdachten maar niet weer op nieuw moesten beginnen, want dat bij herhaling oplegging van gevan genisstraf niet zou uitblijven. Nacht—plakkers. P. G. A. v. D., chauffeur te Vlijmen, had zich te verantwoorden wegens orde-verstoring. Hij kwam met een stel vrienden uit Waalwijk in Den Bosch en deed daar in 't stille nach telijke uur de politie heel wat last aan. Hij zette nog even een bier- flesch aan den mond, toen de politie 't genoeg vond en hem op de bon bracht. 't Kost hem f 10 boete. Diefstal met braak en inklimming. G. J. A. T. 28 jaar, een zwervende werklooze uit Schijndel, thans gede tineerd was in den nacht van 28 op 29 Mei gaan inbreken in de directie keet bij de verbouwing van het zwakzinnigengesticht te Udenhout. Hij had er een ruit uitgesneden en wist er alles ten onderst boven te halen. Blijkbaar dacht hij er heel wat te vinden't Was ontzettend zoo'n bende hij er gemaakt had. Tenslotte had hij een paar pantof fels .gevonden van den aannemer en ging mee van door. Verdachte bekende, maa^eweerde dat hij uit armoede was ingebroken.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7