r^tTT^ Qe MM in dn Industrie, flumping in de Lederindustrie. No. 81. Zaterdag 7 Oct. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. Ons tó/eekpraatje. In de wielersport is een belang rijke ontdekking gedaan. We hebben er nu reeds een paar kolom over volgeschreven gevonden in «De Telegraaf« en wel van de hand van den wielersport-specialist Jhr. G. Bosch van Drakestein, te wiens adellijken naam de ontdekking tiouwens is komen te staan. De jonkheer heelt ontdekt, dat sommige wielrenners, als ze erg lang in ue rondte hebben getold, onder nypnose geraken en in dien toestand hun werk perfect verrichten, echter zonder oog of oor te hebben voor personen of zaken, welke daar buiten liggen. In een nieuw artikel van Vrijuag j.l. toont de schrijver aan, hoe verschillende renners zijn ontdekking zijn komen bevestigen. En mijnheer Joolen b.v. schreef aan den jonkheer, wat hij had opgemerkt van de hypnose, waar- ouder een andere renner, zekere mijnheer Haars, was geraakt. Over de wedstrijdbaan liep een witie streep en nu had mijnheer Joolen gezien, hoe renner fiaars op die witte streep reed en daar strak op tuurde. »Ik riep hem zoo vervolgt »renner Joolen en hij keek «mij, juist zooals u schreef, zoo «wezenloos aan, dat ik er om «moest lachen. Ook aan hetkeer- «punt zei men «Haars is geheel »sul«, maar dat was natuurlijk de »hypnose als gevolg van dat «staren op de witte streep«. Hoe merkwaardig we de zaak ook vinden, moeten we toch betwisten, dat het hier iets buitengewoons geldt. Wij zelf hadden hel al lang ontdekt, dat 'n mensch door lang durig iets eentonigs te doen, onuer hypnose kan geraken. Dezen zomer waren we b.v. een dagie uit visschen geweest en toen hebben we zoolang op onzen dobber getuurd en daar mee op de wind-bewogen kabbelende golljes, dat ook de weg aan het golven raakte,' toen we 's avonds met een leeg vischnet huiswaarts keerden. Nog een ander voorbeeld: ln onze jonge jaren hebben we eens een hal ven dag in een draai molen gezeten en toen we er uit stapten, tolden we nog een half uur in de rondte. Zuivere voorbeelden van hypnose. Van een kennis hoor den we eens vertellen, dat hij op een avond als-maar glaasjes Bols had gedronken en toen moet hij zoozeer onder hypnose zijn geraakt, dat hij zich den volgenden dag met geen mogelijkheid kon herinneren, hoe hij tiiuis was gekomen. We zouden het tenslotte dan ook niet de mdeite waard hebben ge vonden om over de ontdekking van Jhr. Bosch van Drakestein te schrij ven, als hij in zijn jongste artikel over het hypnose-onderwerp niet een mededeeling had ingelascht, welke onze bijzondere interesse had. Hij schrijft n.l. mede over den renner bpruyt Blokker, een man, die van tijd tot tijd ook al onder hypnose geraakt. Dat laatste ge schiedt nog al eens vaak bij de pogingen, welke de heer Blokker onderneemt om het wereldduur record op den weg over een jaar te verbeteren. Die pogingen waren ons nog geheel onbekend en we meenen ze aan de vergetelheid te moeten ontrukken. De huidige recordhouder blijkt de Engelschman Humber te zijn, die het uileggen binnen een jaar van 5özoü K.M. op zijn geweten heeft. Spruyt Blokker is nu van 15 Januari af bezig om dat record te kloppen en daarmee nieuwe lauweren toe te voegen aan onze nationale glorie. Hij moet daartoe voor 15 Januari a.s. derhaive méér dan die 55250 K.M. van den Engelschman hebben afgelegd. Stel dat de man zes dagen aldus »werkt« en den zevenden dag rust, dan moet hij een jaar lang iederen dag ten naaste bij 200 K.M. alleggen om zijn doel te bereiken, lederen dag 200 K.M., vermoedelijk gaande langs dezelfde wegen, pas- seerende dezelfde bruggen, kerken, buizen een jaar lang 1 en tenslotte natuurlijk niets meer ziende. Is het wonder, dat zoo'n kerel onder hypnose geraakt? Toen we het lazen, moesten we onwillekeurig denken aan een bezoek dat we eens in een gewoon gekken huis hebben gebracht. Het was in hel groote gesticht te Woensel, waar we welwillend door den geneesheer directeur werden rondgeleid. In een vrouwenzaal trok een zielig menschje onze aandacht, dat in een hoek van het vertrek stond,ijverig hakende aan een simpel patroontje van een smalle kantstrook. Een heele reep hing naar beneden af. We wilden enkele woorden wisselen met het vrouwtje, maar ze gaf geen ant woord, ze werkte gestaag door, als onder hypnose. Dat doet ze nou al jaren lang, zei ons een verpleeg ster, die naderbij was gekomen. Altijd staat ze in denzelfden hoek en steeds, is ze hakende aan het zelfde patroontje. »Maar« zoo vroegen we verwonderd wat doet u dan tenslotte met al dat kant werk?» Toen lachte de verpleegsters llauwtjes en ze antwoordde«Och, als we ze 's avonds naar bed hebben gebracht, dan halen we den boel weer uit elkaar, winden de haak- katoen weer op tot een bal en dan begint ze den anderen morgen opnieuw.« Wat een doelloos levenMaar van dat vrouwtje erkende tenminste iedereen, dat ze krankzinnig was en die werd behoorlijk verpleegd. Dat is het groote verschil met wiel renners, die een jaar lang dagelijks 2UU K.M. alleggen om een afstands record te breken en toch serieus worden genomen. En op wier ervaringen menschen met wellui dende namen zwaar gefundeerde theorieën bouwen, voor de publicatie waarvan groote dagbladen kolommen ter beschikking stellen. De lezer zal goed doen met vóór den 15 Januari 1934 terdege het Wilhelmus in te studeeren, want als Spruyt Blokker slaagt, dan wordt het een nationaal festijn, onze jongste overwinning op het trotsche Albion ter eere. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verbod- n HET PLEEGKIND DER ELEMENTEN. (Een sprookje.) Men noemde het boscjhe het woud der vier elementen. De aarde had er schitterende boomen doen groeien de wind waaide er met groote hevig heid een wilde rivier ging er dwars doorheen en 'als er een onweer woedde sloeg de bliksem altijd in het woud der vier elementen. Men beweerde, dat men vlammetjes had zien dansen onder het kreupelhout; maar niemand wist het zeker want menschen kwamen niet in dat woud. Men zei, dat de vier elementen er heerschten, en dat was de waarheid. Maar ze leefden niet rustig met elkaarintegendeel I Altijd was er ruzie en altijd om dezelfde vraag «Wie van ons vieren is de mach tigste «Zien jullie», zei de aarde met trots, «zien jullie die onmetelijke boomen met hun diepe wortels, zien jullie die uitgestrekte wijngaarden, zien jullie die korenvelden? Wie van jullie is in staat de menschen voedsel te verschaffen?» «Beste aarde», zei het water, .«zon der mij zou je onvruchtbaar en dor zijn. Wie maakt de vlakten vrucht baar Wie zet de machtige machines in beweging? Wie draagt de schepen met koopwaar naar andere wereld- deelen Zwijgt», riep het vuur. «Jullie schijnen te vergeten, dat ik het meest onmisbare element ben, zoowel voor het huiselijke leven als voor de groote industriëele onder nemingen. Ik ben de meest geduchte en ook de meest onmisbare». «En ik», spotte de wind, «kan het water doen opzwiepen, de huizen en fabrieken vernielen en de boomen ontwortelen», Het vuur werd rood van woede, de wind begon te bulderen, de aarde werd zoo hard als steenmaar het water had toch het laatste woord. Het water babbelde altijd en kon geen oogenblik zwijgen. Eens op een dag bracht het water een mandje mee, waarin een klein meisje lag te slapen. En terwijl de drie anderen in verrukking over het mandje gebogen stonden en naar het snoezige wezentje keken, ver telde het water de volgende geschie denis «Aan den zoom van het bosch, aan mijn oever stond een boerde rijtje, waar een jong gezin met hun De heer H. Hulshof-Schouten te Lichtenvoorde schrijft In enkele Nederlandsche bladen wordt heden melding gemaakt van de principieele wijziging door Duitsch- land in het bestaande gebruik van Sperrmark- en Registermarksaldi voor betaling van goederen, die per 1 October a.s. worden vervangen door de Scrips. Door enkelen wordt dit voorge steld, alsof het een alleszins billijke en onschuldige regeling is, ter be vordering van den Duitschen export, waarbij heel nauwkeurig wordt na gegaan dat geen dumping wordt toegepast, terwijl in werkelijkheid de regeling niet anders is dan een ernstige benadeeling van houders van Duitsche effecten en hypotheken en dergelijken, en tegelijkertijd een ramp voor de Nederl. industrie. Immers de Duitsche fabrikant wordt hierdoor praktisch in staat gesteld te verkoopen tegen een loo- nenden prijs ten koste van Holland- sche en andere bezitters van Duitsche effecten. Van Duitsche zijde wordt wel be weerd dat dit zeer serieus wordt nagegaan, en de bedoeling van den wetgever zal ook wel zijn de zaak serieus te behandelen, maar de prak tijk toont dat dit ten eenemale on mogelijk is, wat niemand kan ver wonderen, daar geen regeerings- bureau of Deviezenzentralle in staat is alle fabrikaten, artikelen en kwali teiten van een geheel land met elkaar te vergelijken, ook niet al beschikt zulk een kantoor over een groote staf van zeer bekwame medewerkers. Wat de praktijk l ert. Om een voorbeeld te noemen in de lederindustrie maakt het reeds een groot verschil uit of leer gefa briceerd is uit een Hollandsch vel, een Noord-Duitsch vel of een Zuid- Duitsch vel, waarbij men nog heeft rekening te houden dat uit elk dezer 3 soorten vellen 4 of 5 kwaliteiten worden verkregen, en alle vellen op precies gelijke wijze worden bewerkt met precies dezelfde chemicaliën en verfstoffen. Daarbij komt nog dat de eene fabrikant zijn le soort aldus vervaardigd leer betitelt als A, terwijl een andere fabrikant zijn le soort leer betitelt als C. Het gevolg van de regeling is dan ook dat door betaling met goed- koope marken de Nederlandsche industrie ontzettend wordt bena deeld. Ware de regeling beperkt tot artikelen, die in Nederland niet werden gefabriceerd, dan zou het nog wel een bevoorrechting zijn van de Duitsche Industrie boven die van de andere landen, maar de Nederl. Industrie zou er per saldo vrede mee kindje woonde. Maar op een dag, kwam er een troep bandieten, die het huis overvielen. In haar angst, dat de bandieten het kind kwaad zouden doen, legde de moeder het in een mandje en vertrouwde dit aan de rivier toe. in de hoop, dat iemand het kind zou vinden. Maar de rivier weet wel, dat mijlen lang geen levend wezen ooit aan haar oever komt, daarom droeg ze het mandje met het kind naar het woud». Nog altijd keken de drie elemen ten in verwondering naar het meisje; ze kon ongeveer twee jaar oud zijn en was zoo mooi als een zonnestraal. Plotseling zei het water«Ik heb haar gevonden en meegenomen. Ik neem haar aan als pleegkind «Jij neemt haar aan als pleeg kind?» riepen de anderen. «Wat egoistisch, En wij dan «Ik heb haar gevonden», zei het water koppig, «Dus ik alleen mag haar hebben.» «Maar waarmee wil je haar voeden?» vroeg de aarde. «Zeker met vis schen «Met rauwe visschen», zei het vuur. «En hoe wil je haar warm houden?» «En wat wil je haar leeren vroeg de wind. «Ik alleen, die dooi de heele wereld reis, weet alles.» De rivier moest toegeven, dat zij alleen voor het kind niet zou kunnen zorgen en zoo besloten zij, dat ze het pleegkind van alle vier zou wor den. Voor het eerst waren ze het met elkaar eens. Ze maakten zich zoo mooi moge lijk, de aarde tooide zich met rozen en seringen, de wind verande zich in een zomerkoelte, het vuur deed zijn gewaad aan van goud en purper geborduurd met blauwe vlammetjes, en het water trok een costuum aan van bleek groene zijde en zette op het hoofd een kroon van wier en waterlelies. Toen het meisje haar oogen open deed en de vriendelijke gezichten kunnen hebben. Nu echter worden er riemen gesneden uit het vleesch der Nederl. effectenhouders, en met die riemen wordt de Nederlandsche industrie gegeeseld. De Nederlandsche Lederindustrie komt door de betaling met scrips al in een bijzonder ongunstige con ditie, want niet alleen in eigen land wordt haar een afzetgebied ontno men, doch evenzeer in 't buitenland. De Nederlandsche overlederfabrie- ken toch produceeren ongeveer 21 /2 maal zooveel als in eigen land kan worden verwerkt, en hebben voor haar artikelen een regelmatigen en grooten export. In die exportlanden echter levert Duitschland ook en ook door deze koopers laat hij. zich met scrips betalen, zoodat ook in die landen Nederland haar afnemers verliest. Alleen deze week ontvingen wij van 3 landen brieven dat de Hollandsche prijzen te hoog waren in vergelijking met de Duitsche, en werd de vraag gesteld wat Nederland deed tegenover de Duitsche aanbie dingen met goedkoope marken. Wil men voorkomen dat de Neder landsche export voor de toekomst geheel verloren gaat, dan zal wel geen andere weg overblijven dan het toekennen van een exportpremie, die gelijk is aan het voordeel dat de Duitsche fabrikant geniet door het gebruik maken van scrips. Zon der twijfel zal dit geld kosten, maar wordt niets gedaan, dan zal de Ned. lederindustrie hare fabrieken moeten sluiten, wat het leger van werkloozen zal verhoogen, die natuurlijk weer ten laste van de Staatskas komen. Schrijver dezer is een vurig voor stander van internationaal ruilver keer, en zou niets liever wenschen dan opheffing van alle tolmuren en handelsbelemmeringen, maar als 't buitenland steeds meer moeilijkheden maakt voor onze industrie, is het onze plicht ons daartegen te ver zitten, en ligt het op den weg der regeering in overleg met de betrok ken industrieën, maatregelen te treffen om die eigenindustrie te steunen. Voor zoover het betreft de eigen lederindustrie is dit zeerwel mogelijk, maar tot dusverre klopte men bij de Regeering aan doovemans deur. Waarom is het leer geheel vrij van rechten Het is toch niet goed te praten dat ondanks het feit dat Nederland 2'/a maal in de behoefte van eigenland kan voorzien wat betreft overleer, dat leer geheel vrij van rechten kan worden ingevoerd, zoodat alle landen, die een overproductie op dit gebied hebben, die overproductie zonder eenige belasting of invoerrecht op de Nederlandsche markt kunnen werpen. Er is geen land ter wereld of men betaalt invoerrechten op leder, behalve in Nederland. In Engeland wordt 15 pet. invoerrecht geheven, in Zwitserland 6 5 10 pCt. Laatstgenoemd land heeft boven dien een zeer gunstige regeling voor hare lederindustrie en wel deze dat de Zwitsersche schoenindustrie zich op verzoek der regeering, maar overigens vrijwillig, verplicht heeft 30 pet. harer behoefte in overleder en 80 pet. harer behoefte in zool om zich heen-zag, schrok ze niet, maar begon te lachen en in haar handen te klappen. Zij was zoo lief en zoo mooi, dat de elementen besloten haar Rozinetta te noemen. En op de heele wereld was geen klein meisje te vinden, dat meer verwend werd dan Rozinetta door haar vier pleegouders. Zij leefde in een eeuwige lente, die de aarde voor haar schiep, de wind bracht van de streken, waar hij kwam een mooie vrucht mee, of een zeldzame bloem. Rozinetta had een prachtige moestuin, een bloementuin, een wijn gaard. Zij speelde met de herten, de hazen en konijnen;, zij vischteinde rivier en als zij moe werd ging ze op een tak zitten en de wind wiegde haar zachtjes en vertelde haar van de dingen, die hij op zijn reizen ge zien had of zong haar in slaap. Maar toch scheen Rozinetta niet heelemaal gelukkig. Soms zat zij uren te peinzen of keek ingespannen naar de vogels, die om hun nest fladderden om de jongen te voeden, of naar de jonge haasjes, die achter hun moeder aan huppelden. Dan voelde zij zich erg eenzaam en de tranen liepen over haar wangen. Tevergeefs danste het vuur zijn dolste dansen om haar op te vroolijken, tevergeefs probeerde de rivier haar met vroolijke vertellingen op te beuren. (Wordt vervolgd.) leder te koopen van de Zwitsersche lederindustrie, waardoor de geheele productie dezer lederfabricken in eigen land wordt geplaatst. Onze Regeering heeft als plicht onmiddellijk in te grijpen om b.v. door het inwerking stellen Clearing- wet aan den ongelijken strijd een einde te maken. Verder is 't drin gend noodzakelijk om tien chaos niet te vergrooten uit iedere industrie eenige deskundigen te benoemen uit de branche, die namens de Regeering onderzoeken, of de gegevens, die de Hollandsche importeur aan de Duit sche regeering verstrekt teneinde vergunning te verkrijgen om in scrips te mogen betalen, juist zijn, en de Nederlandsche Regeering daaraan haar toestemming verbindt tol beta ling in scrips, resp. het koopen daar van. Want in de praktijk blijkt het herhaaldelijk dat men door 't voor leggen van gefingeerde offertes een vergunning tot het betalen in Sper marken heeft trachten te krijgen. Wil de Regeering dit alles niet, dan moet zij ons eens klaar en duidelijk den weg wijzen, hoe de Nederl. industrie dan wel moeilijk heden kan overwinnen. Want nu ook, zooals ook weer uit de Troonrede is gebleken dat men zich op monetair gebied niet wenscht aan te passen bij andere landen, die tijdelijk een grooten, maar blijvend 'n kleinen voorsprong op de Ned. industrie zullen hebben, meestal voldoende om ons in den tegenwoordigen scherpen concur rentiestrijd de orders te ontnemen, kan zij er niet mee volstaan om als eenig geneesmiddel aan te geven «versobering». Versobering immers beteekent verlaging van salaris sen en loonen, inaar ik stel de vraag hoe dat mogelijk is, als van boven af regelingen worden getroffen, waardoor de dagelijksche levensbehoeften als boter, vleesch, melk, aardappelen, suiker, brood enz. kunstmatig in prijs worden ver hoogd, terwijl ook door omzet- en andere belastingen het geheele leven duurder wordt gemaakt. Ik wacht dus met spanning de door de Regeering te nemen maat regelen tot hulp onzer Nederland sche industrie af. Wij lezen in de «Maasbode» In ons avondblad van verleden Zaterdag kwam onder het hoofd «Klachten uit de industrie» een artikel voor, waarin o.a. met aan drang werd verzocht om een invoer recht op leder. Wij willen dezen aandrang te dezer plaatse, speciaal met het oog op de aanhangige tariefsherziening, nog eens nader onderstrepen. leder, die eenigszins met dit onderwerp bekend" is, weet, welk een hardnekkige strijd, vooral dooi de Brabantsche industrieelen steeds is gevoerd om het leer althans met eenig invoerrecht te belasten. Tot heden vergeefs. Nooit heeft deze aandrang eenig resultaat gehad; een vooistel van de regeering of een amendement uit de Kamer van deze strekking heeft men weten te weren ol te doen DOMME KINDEREN! Martijntje heeft goudvisschen ge kregen. Nu gaat hij naar den winkel, om voer voor ze te koopen. »Wat eten ze?» vraagt hij den winkelier. «Miereneieren», antwoordt de man. «Oh», zegt Martijntje nadenkend, een diepe rimpel in zijn voorhoofd. «Hard of zacht gekookt?» Raadsels. 1 x medeklinker x lidwoord ..x vod, prul x tegenovergestelde van dat x graafwerktuig xxxxxx badplaatsjeinN.-Holland. Op de kruisjeslijnen komt hetzelf de woord te staan. 2 Mijn geheel 1, 2, 3, 4, 5, 6, 1, 5, 5, 7, 5, G, 8, 5, 9 is de verzamelnaam voor de demping van de Zuiderzee. 7, 5, 5, 6 nog eens 8, 5, 2, 6 stempel 7, 5, 6, 8, 5, 9 arbeiden 6, 5. 5 hert 1, 5, 5 groote watervlakte 1, 2, 3, 4 windinrichting 4, 2, 3, 9 zandhoogte 4, 5, 9 naaldboom 6, 5, 9 kippenhok 2, 8 schok, plotselinge stoot. 3 xxxx stadje in de Betuwe x x xxxx woord, dat een geluid weergeeft. Eerste rij verticaalbloem. Laatste rij verticaaltegenover gestelde van breed. 4 De lettergrepen bal, den, kaatst, moet, ten, ver, wach, wie, goed gerangschikt geven een bekend spreekwoord. 5 x achtpotig insect x trotsche vogel x roofvogel xrhinoceros xwolfachtig roofdier x knaagdiertje. De kruisjeslijnen van boven naar beneden gelezen, geven een land in het Zuiden van Europa. X X

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5