Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL i G FEUILLETON GEMEENTERAAD. NUMMER 82. WOENSDAG OCTOBER 1933. 56e JAARGANG. HuliUkscle m Liügslrutsrkt Courant* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 urn- in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEERTRUIDENBERG. Godshuizen en Armendokter. Geen nieuw contract met den N.C.B. De nood der caféhouders. De Raad der gemeente Geertruiden- berg vergaderde Maandagmiddag ten Raadhuize, onder voorzitterschap van burgemeester Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd zonder wijzigingen. Aan de orde: 1. Mededeeling procesverbaal van kasopname over het 3e kwartaal '33. Het Centraal Bureau voor Verifica tie deelt mede, dat de kassen in orde bevonden zijn. Rooien van hoornen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien en verkoo- pen van 01 iepeboomen. De Voorzitter zegt dat het wensche- 1 ijk is, dit besluit reeds te nemen, of schoon het advies van Staatsbosclibe- heer nog niet is ingekomen, daar dan een vluggere afdoening verzekerd is. De opzichter heeft gezegd, dat onge veer 61 hoornen gerooid zullen moe ten worden, n.l. aan Zuidwal, Bolwerk, Kruithuis, Provinciale weg, Emma- weg en bij het Station. In den loop der laatste jaren zijn op deze wegen al verschillende hoornen gerooid, het is beter niet hier en daar enkele hoo rnen te laten staan, daar men dan geen gelijkmatige nieuwe beplanting kan aanleggen. De heer Timmermans vraagt of voor 1934 een bedrag is uitgetrokken voor nieuwen aanplant. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen. 3. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1933. De Voorzitter zegt, dat deze wijzi ging verband houdt met de werkver schaffing en de wijziging in de uitkee- ring volgens de G.F.B. aan de gemeen te. Van den dienst 1932 moest ƒ5000 naar 1933 worden overgeschreven. Met het opmaken der nieuwe begroo- van „De Echo van het Zuiden". 5. Naar het Engelsch van Joseph Hocking. o Nadruk verboden. - o ting is daarmede rekening gehouden. De Raad gaat met de wijziging ac- coord. 4. Aanbieding van de gemeente- begrooting en de daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen dienst 1934. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat B. en W. erin geslaagd zijn de begroo- ting sluitend te maken, zonder belas- tingverhooging. Geertruidenberg ver keert dus in verhouding tot vele ande re plaatsen nog in gunstige conditie. Rekeningen 1932. 5. Voorloopige vaststelling gem.- rekening en bedrijfsrekeningen dienst 1932. De heer Timmermans brengt na mens de Commissie van Onderzoek rapport uit. De Commissie heeft geen bemerkingen en brengt een woord van hulde aan het accurate werk der ambtenaren. Spr. deelt de volgende bijzonderhe den mede: De gem.-rekening sluit in den ge wonen dienst op 168.114.97 in ont vangsten en 151.781.17 in uitgaven, dus met een batig slot van 16.333.80. In den kapitaal-dienst zijn de ont- i vangsten van 7367.36 en de uitgaven j 6363.17, dus met een goed slot van i 1004.19. Het aanzienlijk batig saldo is te danken aan het zuinige beheer en aan hel feit, dat de belastingen (voor al grond- en personeele belasting) meer dan de raming opbrachten. De post voor steun van ƒ5000 moest in het jaar tot 21583.73 verhoogd; de subsidie aan werkloozen-kassen be droeg ƒ4183.86. De rekening van het G.E.B. sluit op 28324.49 in den gewonen dienst, waarin een winst van ƒ4411.15. De kapitaaldienst sluit op ƒ5600.03, met een nadeelig saldo van ƒ440.26. Voor de eerste maal sedert het be slaan van het bedrijf is de omzet ge daald, hetgeen o.m. geweten moet worden aan de winkelsluitingswet. Het bedrijfsresultaat is echter niet onbe vredigend en de tarieven zijn in billij ke verhouding tot die in andere ge meenten. Het Gem. Grondbedrijf verkocht in 1932 voor 14574.25 gronden en maakte daarop een bruto winst van f 1347.45. Desondanks boekte het be drijf ƒ6062.94 verlies. I)e gewone dienst sluit op ƒ9281.73, de kapitaal- dienst op 15187.75. Nadat de Voorzitter de Commissie voor haar werk bedankt heeft, wor den de rekeningen voorloopig vastge steld. 6. Wijziging begrooting Stedelijke Godshuizen dienst 1932. De Voorzitter zegt, dat deze wijzi ging noodig is, daar de pacht-reductie 379.gekost heeft. De Raad gaat daarmede accoord. Subsidie R.K. Armbestuur. 7. Wijziging begrooting Stedelijke Godshuizen dienst 1933. Het College van Regenten wil de subsidie aan het R.K. Armbestuur verhoogen met 1000.af te schrij ven van den post verpleging van wee zen. De Voorzitter herinnert er aan, dat indertijd reeds becwaar gemaakt is tegen de begrooting der Godshuizen, omdat er geen post voor salaris en pensioenbijdrage van den geneesheer was uitgetrokken. De begrooting is pas goedgekeurd, nadat de Regenten verzekerd hadden, dat zonder deze be zuiniging de begrooting niet sluitend te maken was. Nu echter wil men een post, die niet is aangesproken, ge bruiken om het Armbestuur meer subsidie te geven, doch spr. vindt het juister, dat als de middelen het toe laten, het salaris v..n dei: geneesheer wordt uitgekeerd, ook al heseft hij dat het R.K. Armbestuur dit jaar hoogere uitgaven heeft moeten doen. Geeft men Ik begrijp niet waarom u dat alle maal tegen mij zegt, zei Nancy. Ik vraag u immers niets en ik ben niét van plan om het te doen. Voor zoover ik kan na gaan, hebt u hypotheek op alles hier; welnu, neemt u alles, dat is uw recht en daarmee afgeloopen. Ik zeg dat allemaal voor je bestwil, deerntje; nou mot je niet ineens boos worden. Ik meen bet niet kwaad met je. ik wil alleen maar, dat je de zaken zal inzien zooals ze werkelijk zijn. Ik heb geld opgespaard, al zeg ik het zelf, maar hoe heb ik dat gedaan? Door zuinig en spaarzaam te wezen, deerntje en ik heb altijd hard gewerkt, al zeg ik het zelf. Jaren achter mekaar heb ik dag en nacht gezwoegd en geen cent voor mij zelf uitgegeven. Ik heb er geen butler op na gehouden; ik heb de groote meneer niet uitgehangen! Al die jaren heb ik ge leefd ais een daglooner, mag je gerust zeggen. De menschen hebben me voor 'n vrek uitgescholden, maar wat kan mij dat schelen? Ik heb het zoover gebracht dat ik je vader geld kon leenen en nou hoort Trevanion Court aan mijn! Is dat alles wat u mij te vertellen hebt, mr. Beel? vroeg Nancy. In dat ge val hoef ik u niet langer op "te houden. Wind je niet op, deerntje. Boven dien, nou de plaats aan mijn hoort, om zoo te zeggen, wil ik wel eres rondkijken en alles op me gemak zien. Neemt u me niet kwalijk, zei Nancv koud, maar juridisch gesproken, boort Irevanion Court heelemaal nog niet aan u. Ik veronderstel, dat er een publieke verkooping zal moeten plaats hebben en dat iedereen uit de opbrengst zal worden voldaan. Wel, beste meid, zei de oude Jack gemoedelijk, zoo mot je 't nou niet di rect opnemen. Ik ben met goeie bedoe lingen naar je toegekomen, deerntje, en heb me jongen meegenomen. En boven dien, er is geen reden voor een verkoo ping, voor zoover als ik voor mijn het zie, tenminste als je op me voorstel in gaat. Geen reden voor een verkooping? herhaalde Nancy stom-verbaasd. Waarom zou het? Als het daartoe komt, zal het een bittere pil voor je zijn, denk ik zoo, om alles hier te motten kwijtraken. Je zou immers liever willen blijven wonen en meesteres blijven in liet huis, waar je het altijd geweest ben, nietwaar? Natuurlijk, zou ik dat willen, maar dat is nu eenmaal onmogelijk. Daar zou ik nou maar niet zoo ze- Ker van zijn, deerntje, zei Jack Beel veel- beteekenend. Ik heb je een voorstel te doen en me zoon weet er ook van. Nancy wierp een snellen blik op den jongen Jack en zag, dat hij vuurrood was geworden en nog minder op zijn gemak was dan daarnet. Vooruit jong, spreek op, zei de oude Jack, terwijl hij zijn zoon aankeek. Ik zou niets willen zeggen, dat miss Nancy niet aanstaat, stamelde de jonge Jack. Dat dank je den duivel. Niet, dat ik het met je eens ben, dat heelegaar niet. Ik had Selina Nancarrow voor je uitge zocht; een pracht van een meid, die heerlijk kan melken en boter maken en die het niet kan schelen om in het hooi land te werken en die als de nood aan den man komt, óók wil helpen schooven binden. Maar jij hebt je nou eenmaal in de kop gehaald, dat je een fijne madam moet hebben en ik heb je je zin gegeven. Ik weet, dat jij wil, en als ze nou ook wil, dan wil ik ook. Nou weet je het. Ga je gang maar en al ben ik er niet heele gaar mee in m'n schik, het doet me aan den anderen kant toch ook weer veul pleizier. Ik ben bang, dat ik u verzoeken moet u duidelijker uit te drukken, zei Nancy, ik begrijp er niets van. Zoo, begrijp je het niet? Dan zal ik het je wel es effentjes uitleggen. Ik ben van plan om Trevanion Court als een soort bruiloftsgift of boe ze dat spul noe men, aan den jongen Jack te geven. Nou weet je het. Ik neem de heele plaats over zooals-ie reilt en zeilt; het huis, de meu bels, de boerderij, alles wat je maar wilt. En hij is een beste jongen op den koop toe, ik heb nooit een dag in me leven last van het jong gehad en wat hij van het boerenvak niet weet, noudat weet geen mensch. En hij heeft een verschrik kelijke hoop zinnigheid in je, deerntje, een verschrikkelijke hoop. Hij kijkt ge woon niet naar een andere meid om. Dus nou weet je het; het is zoo klaar als een klontje: je trouwt met Jack en de heele zaak is veur mekaar. Je blijft waar je bent en er is niks niemendal geen na righeid. Enwat zeg je daarvan? Is het geen fijn plannetje? Nancy was zoo verbluft, dat ze de eerste oogenblikken geen woorden kon vinden. Zoo iets was baar nooit in de gedachte gekomen en het voorstel scheen haar zoo grotesk, dat ze de grootste moeite had om niet te lachen. Het is een heel ding, wat ik je daar aanbied, ging de oude Jack onverstoor baar voort; ik ben een man van dertig duizend pond en alles komt later aan hem. Hij kan net zooveel meisjes krijgen als hij hebben wil, meisjes, die allegaar duiten hebben, terwijl jij zoo arm bent als een kerkrat. Maar hij is nou eenmaal gek op je, om zoo te zeggen. Vooruit Jack, jong, zeg jij nou ook ereis een woordje. De jonge Jack scheen zijn spraakver mogen teruggevonden te hebben; hij deed twee stappen in de richting van nu aan het Armbestuur de extra-bij drage, dan wordt deze feitelijk door de gemeente betaald, daar deze thans het salaris van den dokter vergoedt. Het grieft spr. dat hij een jaar ge leden een brief aan het C. v. R. heeft gericht en daarop nog steeds geen ant woord heeft gehad. Spr. wil het punt aanhouden om deze zaak eerst met de Godshuizen te bespreken. De heer v.. d. Loo moet den Voor zitter gelijk geven. Hij wijst er echter op dat hel Armbestuur, dat op zware lasten zit, er de schade van zal onder vinden. Weth. de Kroon wijt het aan een vergissing dat de Voorzitter op zijn brief geen antwoord heeft gekregen. Het Armbestuur staat voor groctere uitgaven en spr. is van meening, dat de Godshuizen, die voor de armen zijn aangewezen, hulp moeten verstrekken als een Armbestuur dreigt zijn beta lingen te moeten stopzetten, j De Voorzitter zegt, dat de Godshui zen op de eerste plaats de taak van Burgerlijk Armbestuur vervullen en dat dus ook de geneeskundige verzor ging der armen tot haar taak behoort Daarom meent spr., dat de Godshui- zen het allerlaatst moesten bezuinigen op het salaris van den armendokter. Juist omdat het een der eerste taken I van de Godshuizen is een dokter voor de armlastigen aan te stellen. Weth. de Kroon stelt daar tegen over dat niet het Burg. Armbestuur, maar de gemeente den Armendokter benoemt en betaalt. Voorzitter. De gemeente is toch niet verplicht er een armendokter op na te houden. Weth. de Kroon. Maar als we het niet deden zouden wij toch een uit zondering zijn. I)e heer—Dirven wil een oplossing vinden door den dokter een gedeelte van zijn salaris te geven en de rest van het beschikbare bedrag aan het R.K. Armbestuur af te staan. De Voorzitter zegt, dat de Godshui zen dit zelf moeten uitmaken. Spr. wil slechts in overleg treden. Hij vindt 't onsympathiek, dat het hoofd der ge meente oj) verzoek geen antwoord l<rÜgt, terwijl men op een aanvrage van het R.K. Armbestuur direct in gaat. De heer Jansen is er vast van over- tuigd, dat de oorzitter altijd correct Nancy en stortte zijn gemoed uit. Miss Nancy, kraaide bij met een ze nuwachtige stem. Vader moest niet op die manier zoo tegen u spreken. Ik had niet gedacht, dat hij dat doen zou maarik wil alles voor u doen, miss Nancy. Ik zou u mijn hartebloed willen geven als ik er u een pleizier mee kon doenen ik zou erg graag willen, dat u deed wat vader gevraagd heeft. Ondanks zichzelf kwan Nancy onder den indruk van den heiligen ernst van den jongen. Ieder woord wat hij zei, klonk oprecht en ofschoon hij in vele opzichten het evenbeeld van zijn vader was, hadden opvoeding en anderen om gang toch ook weer een ander mensch van hem gemaakt. Zeg, dat u het wil, zeg, dat u het wil, pleitte de jonge man op smeekenden tcon, en er is niets, dat ik niet voor u zou willen doen. Nancy vond het moeilijk om antwoord te geven. Zo. wilde de gevoelens van den jongen man niet kwetsen, maar ander zijds was de gedachte, dat zij hem het antwoord zou geven, dat hij verlangde te hooren, zóó absurd, dat ze de juiste woorden niet vinden kon. Ik ben bang, dat ik niet het ant woord kan geven, dat u graag hebben wilt, zei ze ten laatste. Ik zit midden in de moeilijkheden en de laatste dagen heb ik over niets helder en rustig kunnen na denken. Natuurlijk, natuurlijk, viel de oude Jack haar bij, we hebben den tijd. Niet haasten, niet haasten, zeg ik altijd maar. Het jong kan een paar dagen wachten voor we de zaak definitief in orde ma ken, of ken je zoolang niet wachten, jong. Ik wil dagen wachten, weken, maan den, zei de jonge Jack. Maar u wilt me toch wel een beetje hoop geven, nietwaar miss Trevanion? Ik kan niets belovendat zou niet eerlijk zijn, zei het jonge meisje. Bo vendien als Trevanion Court verkocht wordt. Maar het hoeft niet verkocht te wor den, viel de oude in. Als jij een beetje gehandeld heeft tegenover de Gods huizen. Nu kan men wel zeggen dat het antwoord vergeten is, maar dat is volgens spr. toch niet op zijn plaats. Het is al te verregaand en de Secreta ris zal eens terdege onderhanden ge nomen moeten worden, zegt spr. Voor hem bewijst dit voorval opnieuw dat er hij de Godshuizen een geest heerseht tegen de gemeente, wat niet in den haak is. Spr. hoopt dat derge lijke dingen niet meer zullen voorko men. De subsidie-kwestie bekijkt spr. uit een ander oogpunt en hij wil zich afvragenHoe denkt de middenstand er over? Verschillende instellingen doen volgens spr. hun best om den hals van den middenstand dicht te krijgen. Als deze extra-bijdrage door de gemeente moet worden gedragen, dan vreest spr., dat binnenkort vele middenstanders naar de bedeeling zul len moeten komen, want zij kunnen hun wissels niet voldoen en hun licht niet betalen. De middenstand, juist de meest vredelievende groep, wordt aangevallen, tot hij geen kanten meer uit kan. Maar het zal niet blijven du- ren, zegt spr., ze zullen hun hoofd op steken. Spreker vraagt zich af of de bedee- ling hij het R.K. Armbestuur wel op de juiste wijze geschiedt, en of de zaak wel voldoende onderzocht wordt. Wordt hier niet teveel en daar niet te weinig gegeven? Is het wel verantwoord, dat men in dezen tijd een Patronaatsgebouw van 10.000.inricht?, zoo vraagt spr. j En wat doet men dan nog met een der- gelijk gebouw? Den middenstand den hals dichtknijpen, daar worden de vergaderingen gehouden, die vroeger j in de café's plaats vonden. Wij als i middenstanders, zullen ons ook laten hooren en trachten ons er bovenop te helpen. Op welke manier dat zal ge beuren, zult U later wel hooren. Spr. stelt voor, dat het bedrag niet aan het R.K. Armbestuur zal worden gegeven, maar aan den dokter. De heer v. d. Loo merkt op, dat re kening en verantwoording van het R.K. Armbestuur steeds gecontroleerd worden. De heer Timmermans is van mee ning dat men ook bij het begin van 't jaar had kunnen weten dat de subsi die van 6000.— voor het Armbe stuur niet voldoende was. Nu komt naar reden wilt luisteren Als Trevanion Court verkocht wordt ging Nancy rustig voort, was het mijn bedoeling er een conditie bij te maken. Wat voor conditie? vroeg de oude man opgewonden. Haar woorden lieten doorschemeren, dat ze het tot een ver koop zou laten komen. i li De conditie. dat ik een optie zal hebben om het terug te koopen binnen een zeker aantal jaren, zeg vijf. Jij Trevanion Court terugkoopen! riep de oude Jack uit. Wie heeft ooit zoo iets krankzinnigs gehoord. Jij hebt 't ook weer hoog in den kop. Ik heb achtdui zend pond in de plaats gestoken en jij bezit geen koperen duit. Waar zou je al dat geld vandaan balen, deerntje? Dat is mijn zaak. nietwaar? ant woordde Nancy. Ik zal het in ieder ge val in de voorwaarden van den verkoop laten opnemen. Maar de boel hoort van mijn, van mijn!, schreeuwde de oude man. Absoluut niet, als ik notaris Handv tenminste goed begrepen heb. Misschien brengt bet goed meer dan 8000 pond op en in dat geval krijgt u uw geld terug en kunt u niet de minste aanspraak op de bezitting maken. Dat zullen we dan motten afwach ten, zei Jack Beel op hoogen toon. Ik heb mijn handen nou eenmaal in de taart ge stoken en ik ben niet van plan los te la ten. Wie zal er zooveel voor over hebben als ik? Ik heb het m'n iong beloofd als huwelijksgift. Ik had gedacht dat-ie hier direct kwam wonen als we de zaken voor mekaar hadden. Opeens mengde de jonge Jack zich in het gesprek. - Ik wil u heelemaal niet van hier verjagen, miss Nancv; ik wil graas dat u hier blijft. Ik weet boe u aan de plaats gehecht bent en ik ben over'iugd. dat het uw hart zou'breken om hier vandaan te moeten. Kunt u me niet non klninn Hoop geven? U houdt veel van Trevanion Court nietwaar? En u wilt immers niet weg trekken naar een vreemd buis? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1