gSfcASPIRIIfega, SPAART KOSTEN EN MOEITE 'p ^en Herfsf men voor het feit dat de belastingbe talers van Geertruidcnberg de subsi die aan het R.K. Armbestuur betalen. Is dat wel eerlijk?, vraagt spreker. Er zit voor hem iets in wat niet prettig aandoet. Daarom moet z.i. een andere manier gevonden worden om het Arm bestuur te helpen, want de armen mo gen niet de dupe worden. Laat men het bedrag van 1000 aan de gemeen te uitkeeren, zoo gaat spr. voort. Men zegt wel dat dit niet gaat, maar zou het dan zoo'n groot bezwaar zijn te trachten iets van de buitengewone middelen af te nemen. Wij moeten niet alles willen plukken van den belas tingbetaler, maar wij willen ook wel eens iets trekken van dit instituut. Spr. keurt het af dat men den voor zitter geen antwoord gegeven heeft. De Voorzitter zegt, dat de wijze van bedeeling een zaak van het Armbe stuur is. Ook spr. kan daarvoor geen bewondering hebben, al is er den laat- sten tijd verbetering in gekomen. Dc inrichting is nog te antiek. Spreker wil met de Godshuizen onderhandelen om het bedrag van 1000 aan de ge meente af te slaan. Wetli. Sassen is het eens met de heeren Jansen en Timmermans. De heer Timmermans vraagt nog waarom het Armbestuur niet bij an dere instellingen aanklopt. De heer Dirven vindt het opvallend, dat de heer Jansen thans zoo spreekt over het Patronaatsgebouw. Bij de opening daarvan heeft hij zich geheel anders uitgelaten. Jansen. Ik heb bij de opening hulde gebracht omdat het gebouw was inge richt met als opzet: opvoeding der jeugd. Er is echter nooit gezegd, dat bet gebouw een herberg zou worden, zooals het vandaag is. Dat staat mij tegen, een Patronaat moet geen her berg zijn, die den middenstand het brood uit den mond haalt. Als het voor de jeugd is, roep ik: Vivat alle Patronaten! Maar nu begrijp ik niet, dal de Minister heeft toegestaan dat daar verlof is. Weth. de KroonDe Minister staat zooveel toe. Ik vind het veel erger dat de Minister toestaat dat men naast 'n scheepsbevrachterij nog een koffie huis mag exploiteeren. De midden standers zullen er trouwens op den duur ook wel voor bedanken naar ver gaderingen te komen, als zij telkens groote verteringen moeten maken. Jansen: Bij mij kunnen ze een gra tis zaal krijgen en nog wel zonder ver tering! Voorzitter. Laten wij de kwestie Pa tronaat en middenstand maar aan de betrokken menschen overlaten, daar behoeven wij niet tusschen te komen. De heer v. d. Loo vreest, dat de ar men gedupeerd zullen worden als het Armbestuur zijn subsidie niet krijgt. Jansn. Dat is niet onze bedoeling, maar het geld moet komen aan de menschen die het noodig hebben. Weth. de Kroon. Dus U herhaalt dat hel geld niet goed verdeeld wordt. Jansen. Iets kan daar nog wel aan verbeterd worden. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen. 8. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten zijn verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten in gekomen. Het bestuur der Handelsavondschool verzoekt om een subsidie van 250. Dit bedrag is op de begrooting uit getrokken. Een verzoek om subsidie van de Kweekschool voo'r Vroedvrouwen wordt afgewezen. Ged. Staten deelen mede dat de goedkeuring der nieuwe bouwveror dening is verdaagd en zij verzoeken een wijziging te brengen in art. 18, be treffende den bouw van meergezins woningen. De raad heeft daartegen geen be zwaar. Salarisverlaging. Van Ged. Staten is een circulaire ontvangen betreffende de voorgeno men verlaging der salarissen van amb tenaren van den Burgerl. Stand. Dien aangaande hebben de Vereenigigen v. ambtenaren een brief gestuurd, waarin bezwaren tegen deze verlaging worden geopperd. De Voorzitter zegt dat de secretaris hierdoor een vermindering zou krijgen van 270.—. B. en W. stellen voor Ged. Staten mede te deelen dat de raad de verla ging niet gewenscht vindt. De heer Timmermans vindt het niet juist van Ged. Staten dat zij de ge meentebesturen zand in de oogen wil len strooien. Er wordt immers gespro ken over 60 verlaging in gemeenten boven 20.000 zielen, maar die voor stelling is onjuist daar in deze ge meenten het ambt niet gecombineerd inag worden. Spr. vraagt zich af wat Ged. Staten in 10 jaar tijd hebben gedaan. Ze heb ben zichzelf behoorlijk verzorgd, daar na hebben ze een circulaire rondge stuurd betreffende verhooging der sa larissen van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers, doch deze circu laire is ingetrokken. Als ze nu hun eigen warme restje verlaagd hadden, zou spr. daarmee accoord gegaan zijn. Voo'r een enkele zitting trekken Ged.v St. al een pensioen van 500.Wij moeten ons daar niet bij neerleggen zegt spr., dat is niet juist en niet de gelijk. De heer Jansen wil dit plan afwijzen doch inplaats daarvan aan Ged. Sta ten voorstellen de salarissen van bur gemeesters, secretarissen en ontvan- grs te verhoogen tot het piil waarop deze in Holland staan. Als de crisis dan zoo hevig is, zegt spr., moeten ze in Holland de salarissen maar verla gen. De voorzitter raadt aan het rapport der Staatscommissie, die voor ide sa lariskwestie is ingesteld, niet vooruit te loopen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. N. C. B.-destructor. De voorzitter stelt daarna de destruc- tor-kwestie weer aan de orde en doet mededeeling van de met den NCB ge voerde correspondentie. Daaruit blijkt dat de N.C.B. niet bereid is de bijdra gen die de gemeente thans aan den destructor geeft, later terug te hetalen. B. en W. stellen daarom voor het nieuwe contract niet aan te gaan en het oude te handhaven. De heer Dirven vreest dat de ge meente later de schade zelf zal moeten lijden. De voorzitter zegt dat dit niet het geval is, daar het oude contract, met den N.C.B. van kracht blijft. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Dirven is tegen. C.H.V.-Pakhuis. De Coöp. Handelsver. van den N. C. B. vraagt vergunning voor het ma ken van opritten en het doen van af gravingen bij haar nieuwe pakhuis, nabij de Harslijmfabriek. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen de C.H.V. voor een recognitie van 5.recht van overweg te geven, doch hij wijst er op dat adressante zich tot de PNEM zal moeten wenden om vergunning te krijgen voor de af gravingen, daar de centrale recht van opstal heeft op dezen dijk. De heer Staal merkt op dat er moei lijkheden kunnen ontstaan als ook de Godshuizen om een opril vragen. In verband daarmede wordt het verzoek aangehouden en wordt aan B. en W. machtiging gegeven na overleg met de Godshuizen de gevraagde ver gunning te) geven. Belastingverlaging voor Caféhouders. Van de caféhouders is een verzoek ingekomen om gebruik te maken van de mogelijkheid, die art. 31 der Pers. Belasting biedt, om de bedrijfsruimte van café's voor de Pers. Belasting ge lijk te stellen met winkels en logemen ten. De voorzitter zet uitvoerig de gevol gen uiteen die een dergelijk besluit zou hebben. Niet minder dan 16 van de 21 café's zouden geheel buiten de belasting vallen en de gemeentekas zou een inkomste derven van 850. tot 1050.hetgeen een verhooging van het aantal opcenten op de P. B. met 12 a 13 zou beteekenen. Daar de meeste café's slechts kleine bedrijven, meestal nevenbedrijven zijn, acht spr. het onmogelijk en ook onbillijk aan het verzoek te voldoen. De heer Jansen wil een commissie benoemem die deze kwestie onderzoekt daar de caféhouders er zeer slecht voorstaan. Met 52 stemmen wordt de kwestie naar de begrootings-commissie ver wezen. De heeren Dirven en v. d. Loo waren tegen inwilliging van het ver zoek. De vergadering wo'rdt gesloten, waarna in geheim comité eenige re clames worden behandeld. BINNENLAND, De R.K. Staatspartij. Het Tilburgsche afdeelingsbestuur der R.K. Staatspartij, heeft aan het Rijkskieskringbestuur een brief toege zonden van een volgenden inhoud In de algemeene ledenvergadering van de afdeeling Tilburg, gehouden op 5 October, ontving het bestuur op dracht, om u te verzoeken, indien nog mogelijk, op de agenda van 28 Oct te plaatsen de behandeling van de navolgende actueele punten: I. Invoering van het lidmaatschap van jeugdige personen van 21 tot 25 II Bestrijding van onredelijke cu mulatie- lil. Regeling van den arbeid der vrouw in ambten en bedrijven. IV. Bescherming der gemeentelijke autonomie. V. Bevordering van de Nederland sche Nijverheid. VI. Intensiever verzorging van het groote gezin. VII. Daadwerkelijke uitvoering van de Bedrijfsradenwet. De nood in de mandenindustiie. De Bond van Exporteurs in de mandenindustrie heeft aan den minister van economische zaken een adres gezonden, waarin erop gewezen wordt, dat in genoemde industrie nood- en wantoestanden zijn ontstaan, doordat erin Engeland verkocht wordt beneden kostprijzen, hetgeen tot gevolg heeft dat er loonen worden betaald waarmee de mandenmakerswerknemers lang zamerhand tot armoede vervallen en er teenprijzen worden besteed, welke het den eigenaars onmogelijk maken dit artikel nog verder tetelen, ondanks den regeeringssteun van f 100.000 Met dit te lage loon en die te lage si&zds 'joorzulvtifr&n naluuctyk teenprijzen wordt een artikel gefabri ceerd, dat in Engeland op de markt wordt geworpen aan een prijs waarmee de exporteurs de kosten hunner be drijven niet kunnen dekken. De bond vraagt geen regeeringssteun, doch instelling van exportvergunningen aan de bona fide exporteurs, en nader vast te stellen prijzen die het mogelijk maken, dat de industrie blijft werken De inwoners der gemeenten Vlijmen, Haarsteeg, Nieuwkuyk, Ammerzoden en Kerkdriel, vinden in hoofdzaak hun bestaan in deze industrie. Nieuwe vinding op omroepgebied. Het is aan de medewerkers van Radiolaboratorium van P.T.T. gelukt, een practisch bruikbare oplossing te vinden voor het brandende vraagstuk der omroepgolflengten De oplossing werd gevonden in een systeem waarbij het mogelijk is méér zenders op een- zelfde golflengtegebied bijeen te dringen. Dit systeem, dat neerkomt op verwezenlijking van het reeds vroeger opgeworpen „één.band"-principe, werd gisteren te Kootwijk gedemonstreerd voor de deelnemers aan het congres der U I.R. dat dezer dagen te Amster dam gehouden wordt. Op het congres van de Union internationale de radiodiffusion, dat thans te Amsterdam bijeen is, blijft de verdeeling van de golflengten hèt struikelblok vormen. De deelnemers beschouwen de mededeelingen over het zenden met één zijband als vrijwel waardeloos. Men zou over wegen de kwestie van de golflengte- verdeeling thans door 't Permanent hof van internationale justitie te laten beslissen. Prinses poseert voor beeldhouwer. H. K. H. Prinses Juliana heeft er in toegestemd te poseeren voor den beeldhouwer L. Zyl. Deze zal van de Prinses een marmeren plaquette vervaardigen, welke geplaatst zal worden in het Intructievaartuig «Prinses Juliana« van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart. Steun voor rogge en gerst. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van den heer van den Heuvel, deelt minister Verschuur mede, dat het in de bedoeling ligt alle rogge en gerst van den oogst 1934 te steunen. Een garantieprijs wordt voor deze producten niet betaald. Het streven is echter om met behulp van het graanmonopolie de prijzen te brengen op het peil van vóór den oorlog, welke prijs lag tusschen f7 en f8 per 100 K.G. Eveneens zal worden getracht voor den oogst 1933 den vóór- oorlogschen prijs te bereiken. Be perking in den verbouw van deze cultures ligt niet in de bedoeling. Nationaal Socialistische Beweging in Nederland. Te Utrecht is de tweede landdag van de Nationaal Socialistische Bewe ging in Nederland gehouden, onder groote belangstelling zoowel van de zijde der NSB -ers zelf als het Utrechtsche publiek. Het woord werd gevoerd door den leider ir. A. Mussert, voor wien een défilé werd gehouden 6000 N.S.B.-ers namen daaraan deel. De berechting van de muiterij op De Zeven Provinciën. De behandeling van de muiterij aan boord van De Zeven Provinciën door den Zeekrijgsraad te Soerabaja vangt 31 October a s aan. Alsdan zullen terecht staan 19 Inlandsche hoofd- muiters. Vermoedelijk zal de berechting groepsgewijs plaats vinden, waarbij telkens een hoofdman met zijn hand langers achtereenvolgens zullen worden berecht. BUITENLAND. De Spaansche kabinetscrisis opgelost. Nadat het prof. Maranon evenmin gelukt was, een nieuwe regeering te vormen, en ook de vierde candidaat voor het presidentschap prof. Posada geen kabinet kon vormen, heeft de leider der radicale partij, De Barrios, een nieuwe regeering samengesteld. De samenstelling dezer regeering komt wat de partij-politiek harer leden betreft, bijna geheel overeen met die van het ten val gebrachte kabinet Lerroux. De socialisten zijn niet vertegenwoordigd. Frankrijk en Duitschland. '1 e Vichy heeft de Fransche radi cale partij een grootsche manifestatie voor Frankrijks vredes- en ontwa- peningspolitiek gehouden. Daladier de minister-president deed de belangrijke mededeeling, dat Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië, Rusland en tal van andere landen het eens zijn over de volgende grondslagen van een ontwapenings plan Periode van vier jaar voor de organisatie der controle en de uni ficatie der legertypes. Verbod van semi-militaire organi saties Verbod van nieuwe aanmaak van zwaar oorlogsmaterieel. De spanning, waarmede Daladier's rede werd aangehoord, bereikte haar hoogtepunt, toen Daladier de perti nente vraag deed »Wat wil Duitsch land ?A) Duitsche predikanten protesteeren. Tweeduizend Duitsche predikanten hebben tegen de politiek der Hitier- regeering geprotesteerd. Zij schrijven o.m. het volgende Het kerkelijke leven staat sedert eenige maanden onder den druk van het geweid van een kerkelijke groep. Het is evenwel ongeoorloofd, dat de Kerk van Jezus Christus onder verloochening van de broederlijke liefde door de heerschappij van het geweld tot een rijk van deze wereld wordt. Op landskerkelijke synodes zijn wetten aangenomen en in werking gesteld die met de Heilige Schrift en de belijdenis der Kerk in tegen spraak staan. Hier is in het bijzon der de Ariërparagraaf te vermelden. Wij stellen vast, dat door de lands kerkelijke invoering van zulke wet ten der rijkswetgeving inbreuk is gemaakt op de Duische Kerk, en eischen van de Nationale Synode dat zij gelijke wetten opheft. Het vraagstuk der Duitsche vluchtelingen. De subcommissie, die er mede belast was een formule uit te werken in zake de hulpverleeningsactie aan de Duitsche réfugiés, is tot een defini tief accoord gekomen, waar thans ook de Duitsche delegatie zich bij aange sloten heeft. Er wordt een administratief lichaam benoemd, dat den hoogen commissaris in zijn werkzaamheden zal bijstaan. Britsche werkloosheid afgenomen. Het aantal werkloozen bedroeg in Engeland op den 25sten September 2 336 727hetgeen 74.410 minder is dan op den 21sten Augustus en 521 284 minder dan op denzelfden dag in het afgeloopen jaar. en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven. Wij doen de rest en het kost U geen cent meer. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.}. Zal ik mij aansluiten bij de Centiale? Ziedaar de vraag die vele schoen fabrikanten evenals ik zich gesteld zullen hebben na afloop der zeer interessante vergadering te Tilburg. Nog klinkt in de ooren hetgeen de voorzitter voorlas uit een brief van het Departement van Econo mische zaken, en dat luidde »Van regeeringszijde is te kennen gegeven, dat alleen daadwerkelijke verbeteringen tot stand zouden kunnen worden gebracht, indien eerst orde is gebracht in de eigen huishouding van de verschillende groepen, eventueel gesteund door maatregelen, welke door Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken binnen het raam zijner bevoegdheden werden toegezegd, echter onder uitdruk kelijke verklaring, dat die mede werking alleen zou worden ver leend, indien de Coördinatie en Ordeningspogingen, waarbij het algemeen belang niet in 't gedrang zou mogen geraken, werkelijk tot een vruchtbare samenwerking zou den hebben geleid.» Men vraagt zich dan onwillekeurig aftot een vruchtbare samenwerking mo t het toch leiden wanneer wordt overwogen Uiteindelijk blijft toch steeds de natuurwet gelden »Vraag en Aanbod beheerschen de markt», waaraan kan worden toegevoegd »en scheppen de omstandigheden». De omstandigheden in de alge- heele branchevan looistof, huiden tot gedragen schoenen toe, laten toch zeker alles te wenschen over. Maar hoe kan dat ook anders? Om maar één voorbeeld te noemen Het weer kan iederen dag omslaan, het publiek kan zich tot aan de kuiten tegen weer en wind bestand, al naar gelang de maat, schoeien voor 50 ct., 75 ct., 1 gulden 1 Nu kunnen er heele betoogen wor den opgezet over ongezond etc. etc. Resultaat het publiek heeft er maling aan het redeneertde beenen en voeten tegen weer en nat beschermd voor twee kwartjes, dat is tenminste een prijsje, waarom zotf ik meer uitleggen, hoe minder ik voor één onderdeel mijner behoeften besteed, des te meer kan ik er bevredigen. En wat doet de algeheele branche hiertegen steeds wordt een verbit- terender aanpassingsstrijd gevoerd, een hopelooze strijd tegen een pro duct dal de voeten schoeit en bij welks samenstelling een volslagen werkman zegge en schrijve dertig cents per dag verdient en dan nog veel langer moet werken dan 8 uur. Moet die aanpassingsstrijd hier tot zoover gevoerd worden Dan gaan we hier wel een nog fraaier tijd tegemoet Men vermoordt hier elkaar, wordt wel eens hetoogdoppervlakkig de binnenlandsche offertes vergelijkend lijkt het zoo, maar dit is de kern der kwestie niet! Aanpassen moet men zich, de schoeiseldragers dwin gen daartoe omdat deze als het van elders goedkooper wordt aangeboden het eigen product niet of in steeds beperkter mate koopen. Dit vaststellend vraagt men zich afMaar hoe staat het dan met het verbruik van Nederlandsch fabrikaat tegenover het totale schoeiselver- bruik En dan antwoordt de Kamer van Koophandel in Tilburg in haar laatste verslag Het verbruik bedroeg resp. In 1928 1929 1930 1931 65°/0154°/0 63°/0 59°l0 Nederlandsch schoeisel van het Nederlandsche ver bruik!!! Een dalende lijn in het verbruik van het Nederlandsche product en wat in deze één enkel procentje uit maakt? Zeer weinig Nederlandsche fabrieken kunnen er op bogen dat hun maximale productie een enkel procentje van het Nederlandsch ver bruik uitmakenWie van de ver schillende groepen in onze branche is hiermede gebaathet eene gedeelte minder omzet, het andere gedeelte als maar meer afschrijvingen Speelt hier vraag en aanbod geen rol Het huidige aanbod kweekt als maar meer behoeften bij het publiek die het best kan missen, maar die als zij zijn geschapen met een aanbod van producten waaraan een verlooning als bovengenoemd, een verlooning die een tiende deel uitmaakt van wat hier geldt als minimale werkloozensteun, toch on danks dit alles zoo langzamerhand tot een algemeen belang begint te geraken, en welke gevolgen zijn hier al niet door ondervonden. Na deze beschouwing over afge loopen jaren vraagt menMaar in hoeverre speelt dit jaar het buiten land een rol in net schoeien van Nederlandsche voeten? De drie maanden na de laatste Pinksteren laten zien voor zoover reeds bekend een invoer van ruim 870 duizend paar, daarnaast tot één October nog een contingent van ruim 483 duizend paar, met als resultaat dat als dit contingent is ingevoerd, er weer 1.3 millioen paar Neder landsche voeten op een of ander wijze buitenlandsch geschoeid kun nen worden, want wat er eenmaal hier in het land in is, gaat er niet meer uit, dat leert de uitvoerstatistiek wel. 1.3 millioen paar, het is een dood- nuchter cijfer, maar dat dit bij de wet van vraag en aanbod een rol speelt daar kan men van verzekerd zijn Dat zou niet het geval wezen als er evenveel paren uitgingenMaar waar naar toe? Van het Nederland sche leerenschoeisel wordt betoogd ze zijn te geef, nergens zoo goedkoop, daar moesten toch buitenlandsche koopers op afvliegen, maar ze hebben geen kans deviezenregelingen, in voerverboden etc. etc. zorgen er wel voor dat ze er afblijven, ze zullen hier gedragen moeten worden met daarnaast wat er wordt ingevoerd Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. 10 ets. Crisis-collecten. De crisis-collecte te Amsterdam heeft opgebracht ruim :t6,000, te Rotterdam ruim 40,000. LondenRotterdam in 69 minuten. liet K.L.M.-vliegtuig P.H.A.I.D., bestuurder Bax, volbracht vandaag den overtocht Londen Rotterdam in 09 minuten en verbeterde daarmee het record van 72 minuten. Rede van dr. Kortenhorst. Ter gelegenheid van de gecombineerde verga dering van de RK Werkgeversvereenigingen in de diocesen den Bosch en Breda heeft dr. Korten horst in een rede de economische politiek der regeering veroordeeld en aangedrongen op de or ganische samenstelling der volksvertegenwoordi ging. vz~3Ar mr iTrmrriniuM i u ir munr m\mi Recordvlucht van Graf Zeppelin. De Graf Zeppelin heeft den afstand Pernam- bucoFriedrichsliafen in 71 uur afgelegd. Dot is de snelste "reis van het luchtschip van Zuid- Amerika. Wie zal Von Hindenburg opvolgen? De diplomatieke medewerker van de Daily Te legraph weet mede te deelen dat de kwestie van de opvolging van Von Hindenburg als president van het Duitsche Rijk in den laatsten tijd in verband met den hoogen leeftijd van den Rijks- president, onderwerp van bespreking in leidende Duitsche kringen heeft uitgemaakt. Adolf Hitler schijnt weinig geneigd deze functie te aanvaar den. Als een der candidaten, die in het algemeen een goede kans schijnt té maken, wordt Prins philip van Hessen genoemd. Naar den wereldvrede I In België vraagt de regeering een extra-crediet voor de nationale verdediging van 750 millioen francs. Ondertusschen gaat men door de Vlamingen te bclccdigen, nu weer in den vorm van het pas- sceren vnn Dr. Daels als rector der Vlaamsclie Universiteit te Gent, en de opening, waarhij de Vlaamsclie studenten als protest afwezig moes ten blijven. Het Rijksdaif-proces. j Het Rijksdag-proces is gisteren te Berlijn voort gezet. De zittingen worden gehouden in de be- grootingszaal Van den Rijksdag, waar Torgler voor kort nog den presidentshamer hanteerde. Een student verklaarde dat hij bij het ontdek ken der brandstichting slechts één persoon in het gebouw heeft gezien. Vnn der Lubbe heeft nogmaals verklaard dat hij alleen de brand heeft aangestoken. Op dc vraag of hij medeplichtigen had, nntwoorddc hijik weet het niet.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2