Mi o pro gram ma. Hoe de prijzen worden daar zorgt de wet van vraag en aanbod wel voor Dat het bovengeschetste geen toe stand is, zal toch eenieder moeten beamen; men kan het bekijken hoe men wil maar de heele branche in al haar groepen wordt hierdoor als maar meer in het moeras getrokken. Oplossingen zijn er mogelijk, naar schrijver dezes meening zon er reeds een beduidende verbetering worden verkregen met een genormaliseerde in- en uitvoer, waarmede wordt bedoeld zooveel paar schoeisel als er uitgaat mag er ook inkomen. Er worden nog meerdere oplossingen genoemd. l egen een hiervan sta ik echter sceptisch, uithoofde ik mij afvraag zijn die wel bevorderlijk voor de werkverschaffing hier te lande. Stilstand is achteruitgang is een waar spreekwoord en geldt toch ook zeker voor een industrie. Daarbij moet er rekening mee gehouden wor den dat onze Nederl. bevolking nog jaarlijks toeneemt met honderddui zend zielen. Daar moet toch ook een emplooi voor worden gevonden. Hier ligt een taak voor iedere industrie, maar hoe kan ze die taak volbren gen als ze in haar aanpassingsstrijd wordt bevochten met wapens die hier als middeleeuwsch gelden Men komt dan tot de slotconclusie: er moet iets gedaan worden, er kan iets gedaan worden, méér, zegt de regeering, gezamentlijk overleg der algeheele branche in al haar groe pen. En om daartoe te komen is de Centrale opgericht. Het ligt dan dus voor de hand zich daarbij aan te sluiten, hoe kan men anders overleg plegen met de andere groepen der branche om tot een beteren toestand te geraken. Hoe men het ook bekijkt, steeds meer en meer komt naar voren men heeft elkander noodig. Zich dus afzijdig houden beteekent ook zijn eigen belangen verwaarloozen en wie daar dan later de wrange vruchten van plukt, kan dan ook op zijn borst kloppen en zeggenmea culpa Na deze beschouwing was voor mij het antwoord gegeven op de vraag het allereerst gesteld, ik trad toe tot de Centrale. Desniettegen staande zou ik er prijs op stellen nog eens andere beschouwingen te lezen, hoe men zich indenkt tot een gezonder toestand te geraken indien niet de algeheele branche in al haar groepen samenwerkt en ieder indivi dueel zijn eigen weg gaat. Tot nog toe heeft de praktijk geleerd dat de alsdan verkregen resultaten van geen beteekenis zijn. Men zie slechts de huidige toestand. De critiek overwegend die men zoo hier en daar verneemt, doet redeneeren iets a priori afbreken en er niets mede te maken willen hebben is geen kunst, maar wel overleg plegen en brengen dan alle partijen een offer dan kunnen er resultaten worden geboekt, en daar draait het per saldo om, of gaat het in het praktische zakenleven anders B. H., schoenfabrikant. Mijnheer de Redacteur. Blijkens de pers heeft Nationaal Herstel bij monde van Generaal Snijders het Ned. Volk weer opge roepen om langs wettel ij ken weg in de naaste toekomst te geraken tot een nieuw nationaal Nederland. Voor een parlement en partijen zal in dat nieuwe nationale Neder land geen plaats meer zijn. Als deze gedachte doorwerking vindt in het hoofd van den Nederl. kiezer, krijgen we dus een nationaal Neder land zonder vrije pers, kerk, school, vakvereeniging enz. enz. Een dunne nationaal denkende bovenlaag deelt de lakens uit en de rest kan opzitten en pootjes geven of in de ban. In dezen tijd van geestelijke dwaling vindt mogelijk deze oproep bij velen nog weerklank. Alleszins is er reden voor degenen die de gewortelde vrijheidsplant in onze christelijke nationale bodem beschermen willen, om doorwerking van dezen gedachtengang te ver hinderen. De duur verworven nationale geloofsvrijheid, die voor Slaat, kerk en huisgezin rijke vruchten afwierp, moet bestendigd blijven. Allen die deze vrijheid beminnen zullen de handen in elkander dienen te slaan. In de kracht der beginselen waarin onze voorouders eenparig het dwangjuk der spaansche dwinge landij hebben afgeschud, zal ook de door Nationaal Herstel gepropa geerde gedachten gebroken moeten worden. Het beproefde pad, door den Vader des Vaderlands bewandeld, zullen we in de eerste plaats hebben te volgen. In Godes vrees te leven, Heb ik altijd betracht. In dien weg kan in alle gerust heid de strijd voor vrijheid en recht aangebonden worden. Hoogachtend, A. Waspik, 10 October '33. Honi Soit Qui Mal Y Pense! Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog even van Uw welwil lendheid gebruik maken voor onder, staand antwoord aan den Heer Brox. Bij voorbaat dank. Geachte Heer Brox, Als ik Uw schrijven van vorige week Zaterdag au serieux zou ne men, verdient het eigenlijk geen tegenweer, omdat U daarin geen enkel goed argument hebt neerge schreven, en dit gebrek tracht aan te vullen door te gaan schermen met het venijnigste wapen: de spot. Ook gaat U zich een oordeel over mijn persoon uitspreken en tracht U mij fascistische hoedanigheden aan te passen. Voor zoover ik mis schien een paar van die fascistische ideeën bezit zal ik dit zelf moeten verantwoorden, en hebt, U daar dus niets mee te maken. Ik ben van een andere gezindte als U, maal laat ik U waarschuwen, dat er ook in Uwe Katholieke kringen reeds velen zijn die bewust of onbewust, evenzoo denken. Onzin is het hier voor moedwillig de oogen te sluiten. Dat ik den Burgemeester beleedigde door hem »handig« te noemen, wist ik niet, maar zoo ja, dan zal ZijnEdelAchlb. mij dat wel willen vergeven. En van opportunisme in den Raad zult U misschien zelf nog wel voorbeelden uit het verleden kunnen opdiepen. Maar nu ter zake: U teekent met Uw naam voluit; dit is reëel, maar in dit geval on- practisch omdat nu iedereen direct weet uit welken hoek de wind waait. En dan vraag ik UAls men in het buitenland nu eens de salarissen der z.g. dubbele baantjes verlaagde om dat de noodtoestand er toe dwingt, zoudt ook U dan niet zeggengroot gelijk? Nu het echter ons vaderland (in casu ook Waspik) betreft, praat U anders. U tracht nu de heele zaak om te draaien en zegt: Volon tairs zijn maar leerlingen, daar heb ben we niets mee te maken en waar vindt U voor die enkele honderden guldens een ambtenaar met een werktijd van 9 tot 1 en 3 tot 5? Mijn vorige beschouwing was be doeld als in 't algemeen, maar nu U speciaal op den toestand in Waspik wijst, wil ik daar wel even op voort bouwen. De ware toestand is aldus: Van een secretaris, die als secretaris natuurlijk wel een behoorlijk salaris zal genieten, wordt geëischt een arbeidsprestatie gedurende bovenge noemde uren. Theoretisch blijft er dus voor nevenbetrekkingen geen tijd over, tenzij na kantooruren. Practisch is de secretaris echter in, diezelfde uren ook nog ambtenaar, correspondent der arbeidsbemidde ling, hoofdbrandmeester, enz. en heeft nog vier of vijf volontairs (leerlingen!) te controleeren, die op de secretarie hun beginnend prac tisch onderwijs ontvangen. In ge- moede Mhr. Brox, zoudt U denken dat een ander een volle week noo dig zou hebben voor een werk dat nu er zoo maar tusschendoor gaat? Zelfs zonder een extra belooning zou een ambtenaar dezelfde uren moeten vol maken. In 't zakenleven is het toch ook zoo? Stel dat Uw reiziger dagelijks tot 5 uur moet werken. Hij is echter met zijn dage- lijksche route om 2 uur 's middags klaar, en U draagt hem dan tot 5 uur magazijnwerk op. Gaat U hem nu voor die laatste drie uren extra beloonen i Geachte Heer Brox, ik zal op verder schrijven niet meer ingaan, maar alvorens te eindigen moet ik U nog verklaren dat mijn stukken niet gericht zijn tegen een persoon of ambtenaar, maar tegen het stelsel. Ieder huisvader, dus ook de ambte naar, is aan zijn gezin verplicht op een eerlijke manier zooveel mogelijk te verdienen, maar het stelsel dat dubbele baantjes in de hand werkt, is funest voor den omkeer in de gedachtenloop der massa. Mijnheer de Redacteur, nogmaals dank voor de plaatsing. X. Rieten dak door ratten vernield GEMENGD NIEUWS. De moord in den grooten IJpolder te Amsterdam. De politie te Amsterdam heeft een 30 jarigen man aangehouden, in wien zij den vermoedelijken dader van den moord in den Grooten IJpolder, gepleegd in den nacht van 27 Sept. j.l. op G. Verhoeven, meent te zien. Het is een recidivist, die in den Grooten IJpolder bekend is, daar meermalen gewerkt heeft en ook den vermoorde kende. Zijn voornaam is echter niet Arie dit i9, gelijk men weet van groot belang, omdat Ver. hoeven een oogenblik voor het schot op hem gelost is, dien naam genoemd heeft. Nadere bijzonderheden kon de politie in het belang van het onder zoek nog niet mededeelen, behalve dat het meisje van den vermoorde meent, dat de aangehoudene wat zijn stem, houding en kleeding betreft, gelijkt op den moordenaar, dien zij echter in het donker slechts zeer vaag gezien heeft. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit, dat er geen revolver gevonden is. Nachtelijk drama ie Haelen. Een doode en een ernstig gewonde. In den racht van Zaterdag op Zondag heeft zich te Haelen bij Roermond een drama afgespeeld, dat een smokkelaffaire tot achtergrond blijkt te hebben Zaterdagavond laat kwam de 29 ja rige P. J. van R. uit Nederweert aan de woning van de gebroeders P. te Haelen. De 45 jarige Hendrikus P., voor wien van R. eigenlijk kwam. was nog niet thuis Eerst te ongeveer half twee in den nacht arriveerde hij met een vrachtauto, waarmede hij suiker over de grens had gesmokkeld, en welke hij naar het in de nabijheid gelegen Roggel moest vervoeren Van R. moest H. P. spreken over het smokkelen van wapens. Daarover had hij met hem onderhandeld in een café te Roermond. Hij van R. zou in België honderd revolvers koopen en deze zouden door P over de grens naar Duitschland worden gebracht. Van R zou, daar hij den toestand aan de grens goed kende, meegaan. Het schijnt de bedoeling geweest te zijn, dat de smokkelwaar dien nacht over de grens zou worden gebracht. Van R. en P. bevonden zich in de garage, die naast de woning van de gebroeders P. ligt. Wat er toen ge beurd is staat nog niet precies vast De broer van H P de ruim 30 jarige P., die op de bovenkamer gekleed te bed lag te slapen, hoorde plotseling een twist tusschen zijn broer en van R Hij sprong oogenblikkelijk van zijn bed, om te zien. wat er aan de hand was. Toen hij in de garage kwam, lag H.P. in een hoek en gaf nagenoeg geen teekenen van leven meer Van R stond nog meteen mes in de hand. Toen ontstond er een vechtpartij tusschen P. P. en van R. Eerstge noemde trachtte van R. het mes te ontrukken, doch dit gelukte niet voor dat hij zelf vrij ernstig was gewond. Toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam. bleek H, P. reeds te zijn overleden. P. P. werd per auto naar het St. Laurentius—ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Hij is ernstig gewond- Zijn toestand was Zondagmiddag echter redelijk wel. De dader is het bosch ingerend en heeft den geheelen nacht rondge. zworven, geruimen tijd zonder te weten waar hij zich bevond. Zondagochtend tegen half 7 heeft hij zich echter bij de marechaussee te Grathem aangemeld. Men neemt aan, dat het hier om een oude veete ging die Van Rooy nu hij pas uit de gevangenis was ontslagen, meteen wilde vereffenen. Er zijn echter nog vele duistere punten in deze geheele historie. Immers het staat vast, dat beiden zeer lang met elkaar hebben gepraat en ook, dat zij des morgens in een Roermondsch café een bespreking hadden. Kermisvecliipartij te Nijmegen. Een café aan de Korenmarkt te Nijmegen is het tooneel geweest van een hevige vechtpartij, waaraan door vijf personen werd deelgenomen en die een uitermate bloedig karakter droeg. Omstreeks zes uur betraden twee mannen, de 33-jarige loodgieter H. Ort en diens 27-jarige broeder H. J. Ort, van beroep los werkman, dit café. Het was de laatste dag van de kermis, de z.g. »dolle Maandag« en de gebroeders Ort hadden een flinke hoeveelheid drank gebruikt. Tus schen hen en den k astelein ontstond een vechtpartij, waarbij de twee mannen onherkenbaar werden toe getakeld. Gevaarlijke toeren op de fiets. Te Winschoten is een ernstig on geluk gebeurd. Een 16 jarige jongen was bezig nabij deH.B S acrobatische toeren te verrichten op de fiets. Hij kwam hierbij te vallen en sloeg met zijn hoofd tegen het trottoir. Met een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij des nachts is overleden. Ernstig auto-ongeluk. Nabij Padang Sidempoean heeft een ernstige botsing plaats gevonden tusschen een vrachtwagen en eon personenauto De vrachtwagen stortte in een ravijn, de personenauto werd zwaar beschadigd. Vijf personen zij n overleden, enkele werden zwaar gewond. Door een auto aa ngereden en gedood Te Nijmegen is. gistermiddag in de I ooropstraat de 5 jarige H. door een auto aangereden. De jongen kreeg een zware schedelbreuk en is aan de gevolgen overlede n. DONDERDAG 12 OCTOBER HILVERSUM 296 M. A. V. R. O. 8,00 Gramofoonmuziek 10,00 Morgenwijding 10,15 Gramofoonmuziek 10,30 Solistenconcert 11,00 Voordracht 11,30 Voortzetting Solistenconcert 12,00 Lunchconcert Tusschenspel van Gramofoonmuziek 2,30 Het Omroeporkest 3,00 Vervolg-Knipcursus 3,45 Gramofoonmuziek 1,00 Voor zieken en ouden van dagen 4,30 Gramofoonmuziek 5,00 Voor grootere kinderen 5,30 Concert 6,30 Sportpraatje 7,00 De Octoplionikers 7,30 Engelschc les voor beginners 8,00 Vaz Dias. 8,05 Gramofoonmuziek 8,15 Openingsconcert Doelenzaal Rotterdam 9,15 Gramofoonmuziek 9,30 Concert door Concertgebouworkest A'dam 10,15 Gramofoonmuziek 10,30 Concert door De Octoplionikers 11,00 Vaz Dias 11,10 Gramofoonmuziek HUIZEN 1875 M. K. R. O. 8,00 Morgenconcert N. C. R. V. 10,00 Gramofoonmuziek 10,15 Morgendienst 10,45 Gramofoonmuziek K. R. O. 11,00 Gramofoonmuziek Het rieten dak van een boerderij in de buurt van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijdo groote gaten, die door ratten werden ver oorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent, met het gevolg dat hij s morgens tal van doode ratten vond en nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien, ten doosje Rodent heeft hem vóór honder den guldens reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schade lijke ongedierte vernielen. Maak voorgoed een eind aan de rattenplaag door aanwen ding van Rodent. Het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 50 ct. of een dubbele doos a 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle drogisten. Imp.: ra. B Meindersma - Den Haag A 47 11,3U Godsdienstig halfuurtje 12,15 Het KRO-orkest N. C. R. V. 2,00 Cursus l'raaic handwerken 3,00 Gramofoonmuziek 4,00 Bijbellezing 5,00 Cursus handenarbeid v onze jeugd 5,30 The Columbia Three 6,45 Gramofoonmuziek 7,30 Wat er op de wereld gebeurt 8,00 Uitz namens Deputaten voor de geestelijke verzorging der verstrooide Geref in N-Indië 9,30 Gramofoonmuziek 9,50 Vaz Dias 10,00 Ouderuurtje 10,30 Gramofoonmuziek VRIJDAG 13 OCTOBER HILVERSUM 296 M. V. A. R. A. 8,00 Gramofoonmuziek V. P. R. O. 10,00 Morgenwijding V. A. R. A. 10,1a Gramofoonmuziek 10,45 Zang en piano 11,00 Onze keuken door P J Kers Jr 11,30 Zang en piano 11,45 Orgelspel A. V. R. O. 12,00 Lunchconcert 2,15 Gramofoonmuziek 2,30 Causerie door Drs üijkema 3,00 Gramofoonmuziek V. A. R. A. 4,00 Gramofoonmuziek 4,50 Na schooltijd 5,30 A'damsche Orkestvereeniging 6,00 Gramofoonmuziek 6,15 A'damsche orkestvereeniging 6,40 Het fascisme, Mevr Verwcy-Jonker 7,00 A'damsche orkestvereeniging 7,30 Mevr Blanket nv Kuyk over de knipcursus 7,40 A'damsche orkestvereeniging V. P. R. O. 8,00 Cursus, Religieuse Opbouw 8,30 Concert 9,00 Cursus, Menschen in dezen tijd 9,30 Concert 10,00 Vrijz Godsd Persbureau 10,05 Vaz Dias 10,15 Fragmenten en verhalen door Ds Spelberg 10.45 Gramofoonmuziek V. A. R. A. 11,00 Orgelspel 11,30 Gramofoonmuziek HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. 8,00 Schriftlezing en meditatie 8,15 Gramofoonmuziek 10,30 Morgendienst 11,00 Het Ensemble van der Horst 12,15 Gramofoonmuziek 12,30 Ensemble van der Horst 1,15 Piano-recital 2.30 Lezen vah Chr lectuur 3,00 Bespeling van het studio-orgel 4,00 Concert 6,00 Gramofoonmuziek 6,30 A J Herwig over Rloembollen in den tuin 7,15 Ned Chr Persbureau 7,30 Literair halfuurtje 8,00 Concert 10,00 Vaz Dias Vervolg concert 11,00 Gramofoonmuziek ZATERDAG 14 OCTOBER HILVERSUM 296 M. V. A. R. A. 8,00 Gramofoonmuziek V. P. R. O. 10,00 Morgenwijding V. A. R. A. 10,15 Uitz v Arbeiders in Continubedrijven 12,00 Vara-klein-orkest 2,15 Gramofoonmuziek 2,50 I. J Klein :Lichtpunten in de huidige situatie 3,10 Orgelspel 3,30 R'damscli Philharm Orkest 4,30 De Comp v d Ned Biljartbond 4,50 R'damsch Philharm Orkest 5,30 Letterkundig overzicht 5,52 De Flierefluiters 6,15 Vara-kinderkoor 6,25 De Flierefluiters 6,45 Vara-kinderkoor 7,00 Loe Cohen's muziekdoos 7,30 Mevr Blanken-v Kuyk over de knipcursus 7,40 Loe Cohen's muziekdoos 7,58 Herhaling SOS-bcrlcliten 8,00 G Bernard spreekt 8,10 Vaz Dias 8,15 Vara-orkest 9,00 De Zee roept 9,40 Vara-orkest 10,10 George Petit zingt 10,30 Varia 10,35 Gramofoonmuziek 10,50 Vara-orkest 11,15 Gramofoonmuziek HUTZEN 1875 M. K. R. O. 8,00 Morgenconcert 10,00 Gramofoonmuziek 11,30 Godsdienstig halfuurtje 12,15 Het Weensch Radio Octet 2,00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2,30 Kinderuurtje 4,00 Het KRO-orkest 4,30 Cursus Schriftverbetering 5,00 KRO-orkest 5,15 Sportpraatje 5V30 KRO-orkest 6,20 Journalistiek weekoverzicht 6,45 KRO-orkest 7,15 Mevr Schelfhout-v d Meulen:Corsica 7,35 Gramofoonmuziek 7,50 A v Weerhorst: Wie moet Esperanto leeren 8,00 Avondprogramma 10,30 Vaz Dias 11,00 Gramofoonmuziek RECHTZAKEN. Om beurten. A. v. d. S. en W. B., een arbeider en een venter van rond de dertig en wonen de te De Werken en Sleeuwyk, versche nen om beurten voor den strafrechter en stonden er bij herhaling ieder èn als verdachte èn als getuige. Te beginnen met A. v. d. S. Deze had zoo rond Januari trek in wildbraad. Het hangt in dien tijd ook zoo in de luchtl n Houtje met Kerstmis. 'n Boutje met Nieuwjaar. Arie dacht toch ook de traditie getrouw te moeten zijn en vergastte zich op een paar vette ganzen, waarvan hij had mee gedeeld aan zyn vriend en handlanger W B. die de ganzen gestolen had ten nadeele van Govert van Drunen. WB., als getuige gehoord, draaide er niet om; hij had de ganzen gekaapt en het braden was voor rekening van Arie geweest. In dit geval stond ook Willem terecht en toen ze hun beurt hadden ver vuld, nu als verdachte en tegen elkaar als getuige, werden ze ieder conform den eisch veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf. In October 1932 speelden de twee weer als dief en diefjesmaat hun rol. Het ging om wat sigaren. En ze speelden het klaar sigaren te kapen van den reiziger E. Wil- lemsen te Werkendam. Weer dezelfde vertooning als in vorige zaak: de een verdachte, de andere ge tuige en omgekeerd. En ieder werden ze in deze strafzaak, ieder voor zyn part, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Ioen kwamen ze op de proppen om zich te verantwoorden wegens diefstal van aal ten nadeele van de visschers Fr. Stout en M. Sigmond. Verdachte B. zeide wat aal genomen te hebben, omdat hij nooddruft had. Op 2 Nov. van het vorige jaar, de ge schiedenis verjaart haast had Stout de aal in een bak gezet en den volgenden (.ag was het glibberige goedje naar ver dachten gegleden. Het O.M. wees er ernstig op de ge woonte van stelen en eischte tegen de twee 1 maand gevangenisstraf. Verdachten keken sip! Want het draai de er op uit, dat ze ieder voor de ganzen, [1° sigaren en de aal 58 dagen in 's Rijks hotel zullen moeten logeeren. Of de smulpartij met een sigaartje na, ook duur wordt. En B. beriep zich nog wel op armoede. Hij ontving geen steun, wat hy er ook voor had gedaan en zeide nu wel ver plicht te zyn ,.te gaan stelen". 't Is waar, de arbeidsloonen zoowel als de steunregeling in Sleeuwyk zijn „te weinig om van te leven" en bedroevend gering en schriel, maar stelen is toch geen redmiddel. Integendeel. Arie en Willem zullen er althans ieder tweemaal 14 dagen en daarna nog een volle maand in stille eenzaamheid over kunnen peinzen. Diefstal. T. P., arbeider te Almkerk, had dief stal gepleegd ten nadeele van Leendert van den Oven. Verdachte, ter verantwoording geroe pen, was niet verschenen. Conform den eisch werd hij veroor deeld tot 15.boete, subs 15 dagen hechtenis. Diefstal van vee uit de weide. H. W. J., caféhouder te Eersel was door de Rechtbank te Breda veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf ter zake, dat hy in een weide te Geertruidenberg in den nacht van 19 op 20 Juni 1933 heeft ooi vreemd twee vaarzen en een os, eigen dom van J. H. Dirven en uit een andere weide een vaars, toebehoorende aan de Abdij der Benedictijnen te Oosterhout. In hooger beroep werd verdachte ver ooi deeld tot 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Oneerlijke steuntrekkers. A. v. E., 39 jaar arbeider te 's-Graven- moer, was door de Rechtbank te Breda veroordeeld tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk wegens oplichting. Hij was eenige jaren lid van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders, afdeeling 's-Gravenmoer en van de werkloozenkas van dien Bond. Hij wist op 3 Dec. 1932 den Penning- meeste;* wijs te maken, dat hy werkloos was en ontving steun terwijl hij loon ver diende. In hooger beroep van het vonnis luidde de eisch: 1 maand gevangenis straf onvoorwaardelijk. De Adv.-generaal wees er daarbij op, dat bedrog bij het steuntrekken zoo vaak voordoet en dit zoo ernstige euvel be hoort te worden tegengegaan door een ernstige straf. Verdachte beriep zich op den langdu- rigen ziekelijken toestand van zyn vrouw. Uitspraak 23 October a.s. Een veete. A. B., arbeider te Geertruidenberg, kwam voor den derden keer voor den strafrechter. Hij had wederom G. W. van Oorschot, aldaar beleedigd door hem voor al wat gemeen is, uit te schelden. Hij was er afgekomen met 7.boete en in hooger beroep eischte de Adv.-ge neraal bevestiging van het vonnis, doch 25.boete. Verdachte beriep zich opverve ling. Hij kon niet lezen en schrijven en had thuis geen afleiding. Of schelden en ruzie maken dan zoo'n aangename verpoozing is? In ieder geval een dure liefhebberij! oordeelde de adv.-gen. Dezelfde verdachte had zich voor een ernstige mishandeling te verantwoorden. Het O.M. kwam van het vonnis in hoo ger ber'oep. Te oordcelen naar de brutaliteit waar mede partijen elkaar in de laagste straat taal de waarheid zegden, zelfs voor het Gerechtshof, schijnen partijen wel aan •elkaar gewaagd te zijn. De beleedigde partij beriep zich op zijn „sjarsgetuigen". Verdachte had ook een vrouw „bij haar strot gegrepen, dat ze geen hot of hair kon". Na getuigenverhoor luidde de eisch: vernietiging van het vonnis en veroor- doeling tot 14 dagen gevangenisstraf. Diefstal van een actetasch. A. v. d. B., 23 jaar, te Heusden, was door den Politierechter veroordeeld tot 2D boete subs, hechtenisstraf, wegens diefstal van een actetasch van welk von nis hij in hooger beroep kwam. Hij ontkende en beweerde de tasch ge vonden te hebben. Als getuige werd gehoord A. v. d. Pas, Opperwachtmeester Commandant van de Marechaussee te Heusden. Verdachte beriep zich op zorgen in het gezin. Je moet oppassen! Onderscheid toepas sen op mijn en dijn!, waarschuwde een der raadsheeren. De adv.-gen. vond dat verdachte er goed afgekomen was en eischte bevesti ging van het vonnis. Uitspraak 23 October a.s.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 3