Brief uil de Drunensche haai 4 L Drunen, 12 October 1933. Munheer, Wè was me dè giesteren un wirke. Echt boamus hor. 't Spande er es un oordeel bij oons in de haai. De maasteboom vlogen op en neer en de bloier van de eikenbuskes vlogen meters wijd weg in de locht. Soms was 't zoo erg, dè'k tegen Drie- kas zin: ,,'t Is goed dè me un goei dak op oons huis hebben, aanders was 't zoo oan 't uitreffelen." Mèr zon weer, dè vulen wij boeren nie. En veural nie in dezen tijd. Nou is tur ,veur oons geld te vur- dienen. Joa, munheer, echt, veur oons is tur op dun dag van vandoag geld te vur- dienen. Lang hemme van 't verlies moeten léven, mèr nou goan me er wir boven op komen. Hoe dè? Wel, de rog brengt zeuven gulden en dartig centen op per honderd kilo. Doar kande hem goed veur teulen, zèk mèr. In gin. joaren hemme er dè van kan nen krijgen, want noar oonze rog wier gewoon nie gevroagd. En hendig war; ge loait oewe rog op de kaar, rijdt er mee noar den Bond of de mulder en ge komt mee geld in oewe zak terug en mergen of overwergen krijde oewe rog ook nog terug en dan nog geld. Ge wit wel, dan wordt er wè poeier bij oewre rog gedaan en kloar is ie. „Kik", zee oonze Giel van de wèèk, „dè is nou de omgekeerde wèreld. Hier krijgde bij gepoeierd spul geld toe, mèr es ge in de stad of hier of doar mee un gepoeierd iets, ge begrèpt me wel voader, mee zon gepoeierde doame mee got, dan gifde er dikkuls unnen hoop geld op toe. Dè ze op zukke sort dingen belaasting zetten. Op die schon geverfde, rooi lipkes en die mooi rood en wit gepoeierde smoelekes." „Zukke, die doar deur de stroat fladderen en eruit zien es doames, tip top. En die thuis mechienbotter eten en woar de zoakenmeens deu'r kan goan of unnen kwaaie smoel krijg, es ie om zun geld vroagt." „Ge hed zeker slèècht gesloapen, Giel", zèk tegen um. „Goi nogal", zeetie, „mèr is dè nou gin toppunt. Doar hedde nou Bart, de slaachter: De meens is veul te goed gewist, altijd. Hij liet zun eigen oanzetten, dè 't bar was. Mèr nou hee tie vurstaand! gekre gen. Vroeger zee tie: „toe mèr dè komt wel in orde." En dan kwaam 't in orde. Toen waren de meensen heel aanders. Tegensworrig, zee tie, hedde klaan- ten mee veul verdiensten, en es ge dan 'sMondags komt om oew geld, dan krijde niks. Wel kande 's werkendags en Zon dags teruug goan stoan veur hullie. Dan stèken ze oew de oogen uit. Hebben ze oew dan goed oangezet, en proatte us flink deur, d.w.z. ge zegt, dè 't nou onderhaand lang genog is, dan krijde veur un aantwoord: „Nou steden weken lang volle zalen trok. We moeten 't pogen van het Bel Can to-bestuur om iets goeds ter plaatse te brengen, toejuichen en we spreken de hoop uit dat de burgerij dit pogen zal waardeeren. M issie-Naai kring. Zondag 22 October zal in het R.K. Patronaat St. Jan na de Hoogmis de jaarlijksche tentoonstelling worden geopend van den Missie-Naaikring St. Theresia van Lisieux. Avond op avond zijn de ijverige leden reeds be zig alles voor deze groote show in orde te brengen. We kunnen er dus op re kenen, dat wat de dames zullen laten zien bij het werk van andere jaren i niet zal achterstaan. i Waarheen dezen Wintert Het winterseizoen is met het ver zetten van den tijd weer aangebroken en met dien zijn de lange avonden ge komen. Wij gelooven te mogen aan nemen, dat deze avonden voor wat de werkdagen betreft, door velen niet slecht besteed worden. Er wordt ge werkt, er wordt gelezen, er worden cursussen gevolgd, vergaderingen en ontwikkelingsavonden bijgewoond. Het straatslenteren, het samenscho len op hoeken en plaatsen is heel wat minder. Wie daar nog tijd voor heeft, overwege eens of voor hem een herha lingscursus, een vakcursus, een mid denstandsavondschool of een muziek- cursus geen beter bestede tijd zou we zen. Tot heden kwam de spijt „zijn jeugdjaren niet goed besteed te heb ben" nog steeds te laat. Hoe staat het echter met de Zon dagavondent Waar worden de Zonda gen doorgebrachtt Wij hebben al jaren geklaagd over den sclirikbarenden uittocht van onze jongens en meisjes op Zondagavond En 't is er de laatste jaren vooral niet beter op geworden. Bioscopen, dan cings, cabarets, café's en andere amu- sementsgelegenheden in de omgeving hebben aan Kaatsheuvel geen slechten klant. Te voet, met de fiets, met de bus, met auto en tax wordt er op uit getrokken om elders te genieten, wantin Kaatsheuvel is niets te doen, beweert men. En zoo is het gaan ge zonne groote mond het, krijde niks". Dan kan de zoakenmeens, die ze er veur zooveul op hebben stoan, noar zun zuur verdiende centen flui ten en zullie goan mee 't geld in de haand noar un aander." „Gelijk hedde", zè'k tegen um, „mèr doar hoefde gij oew eigen nie druk over te moaken. Dè is eenmoal zoo en doar kande gij en gin niemus iets oan vuraanderen. Hedde gij oew belaasting briefke al thuis? „Doar ston zeker wel mooi cijferkes op?" Nou toen was ie kloar, munheer. „Mooi cijferkes", zee tie, „noemde gij dè mooi cijferkes, voader? 't Is schandoalig, zoo scheef dè ze op mun belaastingpepier ston, die cijferkes. Loat ur dè mooi mèr aaf. Ons meensen kannen ze krèk noagoan, wè me vur- dienen. Wij hangen er altij oan. Ge kant wel ïikklemeeren, mèr veul heb ben wij er nie oan. Mèr op jou en aan der boerenmeensen, voader, doar kan nen ze gin stoat op moaken. Doar valt zoo mèr, in unnen tel en unnen sprong nie te zeggen, zus en zoo ist. Gullie kloagt en mauwt altijd en ge vurdient nooit niks en gift altij toe en toch lèèfde! Dè zèn toch tegenstrijdige dingen, woar of nie? Doar zèn groote boeren, mee eige boerderijen en eige laanderijen en die gin of heel weinig belaasting betoalen. Toch stèken zukke, oons de oogen uit. Ik kin ur, die groote boeren wullen zijn en kènder noar de school sturen en gin cent schoolgeld betoalen. Dè is nog al logies, zulde zeggen, schoolgeld wordt tegensworrig berè- kend mèèn ik, noaT oew inkomsten- belaasting. Nou ook mee die belaasting op dieë rog, of 't is gin belaasting, loat ik lie ver zeggen, die crisis-uitkeering bij de rog. Wie betoalt dè? Wie strijk 't op? „Hoo" zèk tegen um, „nou zemme ur. Zèn dur nie meer dingen woar du- zenden, miljoenen guldens oan worden uitgekeerd en woar ik ook die twee vroagen bij kan stellen: Wie betoal 't? Wie strijk 't op? Mee dè me doa'r zoo over oan 't re deneeren zèn, komt Bart, de slaachter binnen. Un lullek gezicht en smèrig kijken! Net :of ie un bakkes taandpijn haai. „Mèr Bart", zèk, „wè is tur gonde. Is Mie nie goed? Hebben ze oew geld aafgenomen of zooiets?" „Neeë", zee tie, „mun geld hebben ze nog nie afgenomen, mèr dè zak toch vort gauw kwijt zèn." „Hoe zoo", zè'k, „is de baank, woar ge 't uit hed stoan, bankroet?" „Jè", zee tie, „gij hauwt ur de gek mee, mèr ge moest ur mèr us zoo veur stoan es wij slaachters. Aan de verkes was de leste tijd niks verdiend mee die belaasting er op. Mèr toen vurdiende we unnen geve cent oan 't vleesch. Dè is nou ook aafgeloopen. Mee un Mondag te beginnen, moeten we op 't Postkantoor, inplots van tien precent, vort dartig precent storten. Goi tur mèr oan stoan. Oew vleesch kande wir opzetten en de burgers be toalen 't wir es ze geld hebben. Die kannen die koei betoalen die doar in blek gon en die groote man nen, die doar oan de centroale zitten en doarbij nog un zuut winstje hebben, van de inmoaking van die koei in dur eigen fabriek of weet ik woar. Ik zeg mèr, woar moet 't noar tóe es 't zoo deur goi? Zun de boeren nou nog zoo fel zèn om te hallen en vast rond te goan aaclit wéken van te veuren. Want dè is ook meer es toppunt. Unnen boer hee un boerderij, woar die niks op vurdient, zoo es ie zee. Veur tijdvurdrijf en nie om de centen, goi lie mèr' un beesje uithallen. Dè moes nie magen. Wij hebben inkele joaren geleje kos ten moeten moaken om oons zoak noar de wet en do eischen des tijds in te richten. En oons bestoan wordt nie gehaandlioafd. Integendeel. Neeë zooveul meugelijk tegengewerkt, zu'k host zeggen. De boeren hallen mèr roak. Oonzen omzet wordt mee dun| dag klender. En nou krijme nog un ekstra doeseurtje van zooveul precent om veur uit te betoalen van 't rijk, veur dieën blek- flauwekul. Alle meensen zèn dur wir goed veur, mèr wij zèn/ dur 't beste mee. Mèr dan lieg ik! Toe goan geven zamme wel nie, mèr verdienen zal ook wel aafgeloopen zijn, denk ik." „Wir eene", zèk. „Joa, kèk us meensen", ging ik wij- er, „ik weet ur gin goei van te moaken en geleuf mèr gerust dè kan gin man." Hauwt de kop boven wotter net es wij. Hedde de tentoonstelling gezien in de veiling? Konde doar iets van de crisus mer ken? Niks, gin pest! Alles ging gewoon. De jongen boer dronk éven goed zun gloske bier es de schoenmoaker en aander. Zedde gèk meensen, ge moet de wè reld of 't léven nie zoo zwart aankij ken. Hedde van de wèèk de starrenrègen gezien? Nou, ge had uf al die dochten, dè de wèreld oan 't vurgoan was. Wè zudde gij mee genomen hebben Bart? „Kèk us Tienus", zee tie, „gij mokt ur altij un grap van, mèr ge moet de zoaken us ernstig beschouwen. Iedere meens streeft toch om veuruit te komen in de wèreld". „Dè i& woar", zèk. In mun eigen docht ik, zukke) zwoar sort dingen behandel ik vort mee Drie- kas, die kan ik nog us overbluffen, mèr hullie nie. Munheer, ik schaai er mee uit, want di is mun leste velleke postpepier. Nou, de groeten van Driekas en meen en hou doe, <i TIENUS. Jeugdige K.J.V. te Waalwijk. Zondag 1.1. had onder groote be langstelling en met grootsche plech tigheden de eerste aanneming der K.J.V. in onze gemeente plaats. Wij bieden onze tezers hier een foto van de eerste leden onzer K.J.V. met den directeur den ZeerEerw. heer pastoor Verhagen en de leidster mej. M. Zijlmans. naar buiten een gewoonte geworden, tot schande en schade van onze plaats, tot spijt van vele ouders, die niet we ten waar hunne kinderen verkeeren, tot groot nadeel van onze gezelschap pen en vereenigingen ter plaatse. Het winterseizoen is begonnen. De besturen van onze harmonie- en zanggezelschappen hebben al zitten piekeren hoe hun winterprogramma samen te stellen. De aanbiedingen zijn legio. De keuze is moeilijk! Er worden strenge eischen gesteld om toch maar iets goeds en beschaafds te kunnen bieden. Het publiek is veeleischend Doch het ergste is: ,,'t publiek is gewoon naar elders te gaan". En vaak zitten we hier te kijken met halfvolle zalen. Wij zouden het bedrag wel eens willen kennen dat in één Zondag door onze jongens niet in Kaatsheuvel wordt opgemaakt. Het is nog niet zoo lang geleden dat een bioscoop-exploi tant ons verklaarde, als wij Kaatsheu vel niet hadden, konden wij wel slui ten. En hoe zal het dezen winter gaan? Zondag j.l. hebben wij één kwartiertje acht geslagen op wat omstreeks half 11 uit de Sprangsche straat kwam ge fietst. 't Waren een honderdtal meis jes en jongens, vooral ook veel meis jes. En dat in één kwartier. Hoevelen er vooraf of nadien uitgekomen zijn, kunnen wij niet benaderen; hoevelen er over andere wegen binnen komen is niet te tellen; hoevelen er met bus of auto of te voet gaan is niet te con troleeren; hoevelen naar Tilburg trek ken weet niemand U te vertellen en. Kaatsheuvel lijkt wel uitgestorven als men des Zondagsavonds een wande ling door de straten maakt. Het wordt hoog tijd dat ons publiek zich in dit punt gaat wijzigen. Zeker, als Kaatsheuvel niets geeft, is het al veel gevergd om hier te blijven! De jeugd zoekt nu eenmaal ontspanning en verpoozing. Doch als onze plaats wel wat biedt, waarom dan de centen naar elders gebracht? Het winterseizoen is aangebroken. Uwe Kaatsheuvelsche vereenigingen komen U weer iets presenteeren. Leer dat eens respecteeren en steun hun po gen. Hoe meer gij Uwe vereenigingen steunt, hoe meer zij voor U kunnen doen en hoe minder waar uwe klacht wordt: In Kaatsheuvel is niets te doen. Gij. zijt zelf de oorzaak als dit zoo blijft. Gij hebt het in uwe handen om dit veranderd te krijgen. NIEUWS UIT HETTSDEN Heusden, 12 October 1933 Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot Heemraad van het Bovenland van Heusden de heeren J. A. de Vaan uit Vlijmen en J. M. Buijs Adr.z., Herpt. De scherpschuttersvereeniging St. Blasius hield een onderlingen wed strijd op den boom. Na afloop veree- nigden de leden zich in het Bondslö- kaal 't Wapen van Amsterdam, waar de bekroningen plaats hadden. Bij de damclub V.D. werd deze week gespeeld als volgt: kampioen schap Heusden en Altena: Bax—De Graag 02; DeurlooPellekaan 02, De JoodeJonker uitgesteld. Groepswedstrijd: Schreuder—Vos 20; SluimersJonker 11; Brou wers Fitters 02; Swagemakers Deurloo afgebroken. Bij Kon Besluit van 10 Oct. i.l. is aan den Edelachtb. Heer H. J. van Eggelen met ingang van 1 November a.s. ontslag verleend als plaatsvervan gend Kantonrechter alhier, wegens "t bereiken van den maximum-leeftijd, onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Waspik, 14 October 1933. Mijnheer de Redacteur, Nog even wil ik den heer X ant woorden, ,mijn dank er voor. Mijnheer X, U begint uw verweer, met te zeggen, dat ik geen enkel goed argument heb aangevoerd, zoodat u het eigenlijk niet behoeft te beantwoor den. Uit uw schrijven blijkt echter, dat uw gedachten anders zijn en dat U er wèl serieus op in gaat. U verwijt mij, dat ik U bespot heb; zóó erg was het nu niet, maar is het anders niet om te gieren, dat U eerst ons waarschuwt voor het fascisme, alhoewel duidelijk uitkwam, dat U zelf die beweging was toegedaan, hetgeen U thans dan ook openlijk toegeeft. Ook ik bewonder het fascisme wan neer het staat onder leiding van een Mussolini, doch ik verafschuw het, als het gepaard gaat met 'n terreur, zooals we het elders' zien. Het doet ine genoe gen, dat U uw| beleediging tegen onzen Hooggeachten Heer Burgemeester in trekt, deze staat daar ook vèr boven. Dat mijn naam voluit onder mijn schrijven staat, vindt u onpractisch, wijl men hierdoor weet, uit welken hoek de wind waait. Ik houd er van, met open vizier te strijden en hij, die mij kent, weet, dat ik me van geen wind iets aantrek, doch „recht door zee" ga. Ik meende, dat een der eerste gedachten van het fascisme óók zóó was! Zóó behoorde het tenminste te zijn. Voor wat betreft de salarissen der gemeente-ambtenaren, wil ,ik U ver wijzen naar de keurige 'rede, welke de heer Timmermans te G'berg in de raadsvergadering aldaar hierover ge houden heeft, zie het verslag van Woensdag in de Echo. Doch niet al leen G'berg, doch bijna alle gemeente besturen behandelen deze questie even zoo. Ik behoef hier dus niets meer aan toe te voegen, doch wil u er nog even op wijzen, dat u in uw eerste stuk geen algemeene beschouwingen hield, doch dat u wel degelijk de toestand van Waspik becritiseerde. De eisch, verder, die U aan een ge meente-secretaris oplegt, heeft veel overeenkomst van een baas aan zijn knecht. Och kom, wees nu niet zoo naief, doch houd de functies iets méér uit elkaar. Ook waar u spreekt van den arbeid van den ambtenaar (de brandende questie). Deze arbeid is vrijwel nihil, doch de functionaris moet van 912 en van 3 tot 5 uur aanwezig zijn vol gens de wet. Is het dan niet het een voudigst, dat deze post bekleed wordt zonder veel kosten, door een aanwe zigen ambtenaar? Volgens uw redeneering zou ik als zakenman geen agent eener brandver zekering mogen zijn of 'n café hou der zou geen andere functie mogen vervullen, zoo heeft bijna ieder een bijbaantje. Wij zouden alles moeen en een ambtenaar niets, dat is niet billijk. Geachte heer X late wij den strijd bijl neerleggen en hopen dat er spoe dig een betere tijd komt, een tijd, waar in wij ons niet meer dik behoeven te maken om al die bagatellen. Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank. Hoogachtend, ANTON BROKX-SMITS. Kreeg ze 't van haar Pa gedaan. Want ze was het hartediefje Van haar Pa'tje en haar Moe: Nu had ze 't pleit gewonnen En mocht fijn naar Waspik toe. Heerlijk aan den wal te spelen, Bij tante en de nichtjes, zijn 1 In de wije, vrije ruimte, O, wat leek het haar toch fijn. Heel de tijd van haar bestaantje, ('t Kind was nauwelijks vier jaar). Had zij op een schip beleefd al, Ach, hoe kleintjes leek dit haar Nu geen gangboord, vol gevaren, Nu geen hut, geen roef, geen lier. Nu vriendinnetjes en vriendjes. Moeder wenscht haar veel plezier. En bij 't afscheid, dunkt ons zeker, Zei haar Vader: »Mientje, zeg, Wees voorzichtig, want je weet het, lante woont vlak langs den wegi Ach hoe treurig zou het loopen 1 't Kind, genietend van zijn jeugd, Stak onbedacht die weg toch over. Van korten duur was nu de vreugd. Want het noodlot moest zoo wezen Juist op 'l moment, dat zij dit deed Kwam een motor aangejakkerd Die de kleine overreed. Ondanks het handig manoeuvreeren, Ondanks het knarsen van de rem, Was een botsing niet te mijden, Kwam de a:me kleine klem. En we lezen in ons dagblad »Motor rijdt een meisje aan«. En hiermee is voor den lezer Deze zaak weer afgedaan. Maar, daar in de ziekenkamer Zit een Vader biddend neer: Laat me toch mijn kind behouden, Wees barmhartig, Lieve HeerI Rijmelaar. BUITENLAND. Waspik, 12 Oct. 1933. VERKEERS-ONGEVAL. Kleine Mien, een schipperskindje, Wou zoo graag logeeren gaan. Eindelijk, na heel lang zeuren, Bgrd weer naar de Zuidpool. Admiraal Byrd heeft zich te Boston met zijn staf van medewerkers aan boord van de »Jacob Ruppert« be geven voor zijn tocht naar de Zuid pool. Byrd denkt legen het einde van het jaar in de Zuidpool-gebieden aan te komen, waar hij met zijn expeditie twee jaar hoopt te blijven. De nieuwe expeditie van Byrd is in elk opzicht grootscher van opzet dan de vorige. Zij beschikt over twee schepen, beide speciaal inge richt voor de vaart in de Pool- wa teren. Een der belangrijkste uitrusting stukken der expeditie is een vliegtuig, dat speciaal voor vluchten in het Poolgebied is gebouwd. Tot de uitrusting der expeditie behooren verder 150 honden. Byrd wordt vergezeld door 70 mannen. Een nieuwe verschijning in België. In de buurt van Verviers te Chaineux hebben twee jonge meisjes in een haag langs den straatweg een wondei bare verschijning gezien, wel ke veel gelijkenis zou vertoonen met verschijningen te Beauraing. Een 15-jarige mechaniciën, die met het gezin der meisjes bevriend is, be weert later dezelfde verschijning te hebben gezien. Gaat Frankrijk Amerika's voorbeeld volgen? De Fransche regeering is o.a. voor nemens een collectief arbeidscontract op te stellen, krachtens hetwelk zal worden overgegaan tot verlaging van den arbeidstijd en een minimum loon voor alle arbeiders zal worden vastgesteld De werkweek zal vermoedelijk op 40 uur worden bepaald. Ter bevor dering van de nationale industrie zal aan een aantal instellingen finan- cieele steun worden verleend tot een totaal van eenige milliarden francs. Kingsford in Australië Kingsford Smith heeft den afstand Engeland-Australië afgelegd in 7 da gen, 4 uren en 47 minuten en daar mede het record opnieuw op zijn naam gebracht. Het bestaande record op naam van Scotts was 8 dagen, 20 uren en 47 minuten. Nog een record van de y>Graf Zeppelina. Op den laatsten tocht van de Graf Zeppelin is nog een tweede record gemaakt. De tijd, waarin de mail den afstand Bio de Janeiro Berlijn (11 000 K.M.) heeft afgelegd, is n.l. van 118 uur en 55 min. tot 112'/2 uur teruggebracht. De post is van Rio de Janeiro per speciaal vliegtuig naar Pernambuco vervoerd, om van daar door het luchtschip in 71 uur naar Friedrichshafen te worden gebracht. Het laatste stukje Friedrichshafen Berlijn is ten slotte weer afgelegd met een vliegtuig der Lufthansa. I Naai dertiquriqe werkweek in de V. S.? i De Amerikaansche arbeiders orga nisatie het ft besloten, gedurende de komende congreszitting te strijden i voor een verplichte dertig-urige werkweek, indien althans dit resul taat niet kan worden bereikt door de codes van de Nira. I

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7