Roggebrood. Limonade en Sodauiaier Uictoriauiaier. Pen. enz. R. Kolsteren-Laéarde H. de Bont-v. Huiten THÉ DANSANT Een Fietsjongen I ZOO JUIST Stalec-Collectie 2 van Liberty Jan van Mil No. 83. Zaterdag 14 Oct. 1933. 56e Jrg. DERDE BLAD. Werk voor dc werkloozen. Het .is een oude vraag die de overheidslichamen in de laatslejaren telkens' opnieuw te beantwoorden krijgen werkverschaffing of steun- verleening voor hen die door de crisis uit hun werkomgeving ge stoten zijn Principieel is men het er vrijwel over eens dat werkverschaffing verre boven de tweede maatregel te pre- PROVINCIAAL NIEUWS Waalwijk, 13 October 1933. Koopt in Waalwijk. Steunt de Waalwijksche handel en Industrie. W. B. Waalivijks Belang. Wij vestigen nogmaals de aandacht der leden van W. B. op de alge- meene vergadering die Maandag avond in »Musis Sacrum» gehouden wordt. Wij vertrouwen dat velen tegen woordig zullen zijn om verschillen- de onderwerpen in 'l belang onzer fereeren is, voornamelijk om den plaats te bespreken en hun belang- arbeider de hem drukkende gedachte, stelling in 't werk van bestuui te dat hij zij het noodgedwongen parasiteert op de samenleving, te ontnemen. Het is wellicht overbodig in den breede te gaan uitweiden over de voordeelen die de werkver schaffing biedt, want sinds de crisis ons bezoekt is daarover al wijd en breed geschreven. Toch moeten wij constateeren dat er ondanks dit alles van overheids wege nog met te weinig doortastend heid gewerkt wordt om werk-objec- ten te scheppen. »De Telegraaf» publiceerde er deze week een artikel over, waarin het betreurd werd dat de belofte die het kabinet bij zijn optreden gedaan heeft, dat aandacht zou worden ge schonken aan de verruiming van werkgelegenheid nog steeds niet is ingelost. De benoodigde gelden voor deze werken zijn immers nog niet aangevraagd. Hetzelfde blad verneemt dat er in het parlement verschillende leden zijn die zich niet zullen neer leggen bij den toestand van het oogenblik, maar die bij de behan deling van de desbetreffende onder deden van de begrooling een ernstig en diepgaand debat met de regeering zullen uitlokken. Wij mogen het toejuichen dat vanuit de volksvertegenwoordiging pogingen zullen worden aangewend om de regeering tot grootere activi teit aan te zetten. Het geldt hier immers een probleem dat met den dag dringender wordt. Elk uitstel vraagt nieuwe slachtoffersmannen die in de kracht van hun leven tot werkschuwen degenereeren. Het jonge arbeidersgeslacht roept om werk, om bezigheid om zijn energie op uit te vieren. Geeft men die be zigheid niet, dan zal men die jonge werkkracht uitdooven voor goed... Wij hebben nogmaals over het vraagstuk willen reppen, vooral om dat wij meenen dat het hier in Waalwijk nog wel eens terdege onder de oogen gezien mag worden. Het heeft er den schijn van of men hier de mogelijkheid van werkverschaf fing voorgoed aan den kant heeft gezet en zich tevreden stelt als men de noodige middelen bij elkaar ^oekt om de werkloozen hun broodje te geven. Men wachte zich echter wel een dergelijke brandende kwestie van zich af te schuiven met enkele dood doeners. Dooddoeners, want steek houdende argumenten zijn nog steeds niet tegen een goed opgezette werk verschaffing aangevoerd. In een ge meente als Waalwijk met z'n vele wegen, enz. zou geen enkel ge schikt werk-object gevonden kun nen worden? Neen, ze zijn er te over en wij hebben ze herhaalde malen genoemd. Men vergelijke eens met ander plaatsen en zie wat daar wel gedaan is en nog wordt. Het moge misschien eenige financieele offers vragen, maar die zijn aan dit groote belang goed besteed. Trou wens hier is productief werk, werk dat de regeering zeker steunt. Van nog minder waarde is het «argument» dat onze werkloozen toch ongevoelig zijn voor de moreele voordeelen welke het werk hun geeft. Wij plaatsen argument maar tus- schen aanhalingsteekens omdat deze bewering hoogstens kan bewijzen dat het te lang talmen reeds slacht offers heeft gemaakt. Ook wij zijn ervan overtuigd dat stelling toonen. Ned. Hero. Jongelingsvereeniging »Immanuel» te Besoijen. Op uitnoodiging van bovenge noemde vereeniging hoopt op Don derdag 19 October a.s. des avonds om half acht voor de Ned. Herv. Gemeente in het kerkgebouw alhier op te treden de Wcleerw. heer Ds. J. Fokkema van Amstelveen. Dienstregeling. Wij zijn in de gelegenheid onzen lezers te Waalwijk en Kaatsheuvel een volledige, overzichtelijke dieiist- regeling aan te bieden van de beste verbindingen met de voornaamste steden in den lande, vanuit deze twee plaatsen, zoowel per trein, tram als bus en omgekeerd. Wij hopen deze practische weg wijzer in ons volgend nummer op te nemen. Jubileum. De heer G. Blom, herdacht dezer dagen het feit dat hij voor 25 jaar in dienst trad van v. Schijndel's Schoenfabriek alhier. De directie heeft dezen dag niet ongemerkt laten voorbijgaan en den ijverigen arbeider een feestelijken dag bezorgd. K. J. V. Elders in dit nummer hebben wij een foto opgenomen van de jonge K.J.V.'ers, van wie 1.1. Zondag de eerste aanneming plaats had en van welke imponeerende plechtigheden wij in ons nummer van 1.1. Woens dag verslag gaven. Het was waarlijk een mooie feest dag en ongetwijfeld zal deze in elk opzicht schitterend geslaagde dag, vanaf de plechtige Hoogmis en alge- meene Communie, tot plechtige aan neming, spreekkoor, optocht en feestvergadering, diepen indruk druk op velen en zeker dejongeren gemaakt hebben en zullen vele meisjes zich gedwongen gevoelen bi deze rijen aan te sluiten. Waar en wanneer daartoe gele genheid gegeven zal worden za nader bekend gemaakt worden in dit blad. Gaarne maken wij ons tot tolk van deii directeur en leidsters om harte lijk dank te zeggen aan allen die October voor de K.J.V'ers tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt door hun medewerking, belangstel ling of hoe dan ook. Voor bijzonderheden kunnen wij naar de advertentie in het le blad verwijzen. Jn- en Uitvoer van schoenen. Blijkens de statistiek werden in September 1.1. ingevoerd 37403 paar schoenen, voornamelijk uit Engeland en Duitschland. In September van het vorig jaar werden 89316 paar ingevoerd. De invoer over het tijdvak Jan.—Sept. van dit jaar was 471.195, tegen in 1932 813.386 paar. De invoer van rubberschoenen beliep in September 77220 paar(v.j. 163.990) en in Jan.—Sept. 1.988.573 (v.j. 2.467.402). De uitvoer vertoont een stijging tot 8340 paar in September (v.j. 5796), in Jan.Sept. was de uitvoer 52125 paar tegen 58073 paar in het zelfde tijdvak van het vorig jaar. De helft van den uitvoer ging naar Ned.-Indië. Vanaf heden aan onderstaand adres verkrijgbaar Het zeer bekende (Irootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDINO Vraagt ons Smakelijk, voedzaam en gezond. Elec. Luxe Bakkerij PULLES -HEESBEEN Tel. 99. 50639 Onze tijd vraagt vroolijkheid Dit heeft Louis Davids begrepen Met een schitterend gezelschap za onze «kleine man» Maandag 23 Oct a.s. 8 uur 15 optreden in Musis Sacrum, Waalwijk. Wereldberoemde namen als de Harmony Kings, vermaarde negerzangersFred. Boner, met zijn manipulaties Kate Schnitzer, van de Wiener Operette, prijken op zijn programma. Louis Davids zelf presenteert ons zijn allerlaatste liedjes, grappen en verrassingen. Een avond, voor oud en jong bestemd, welke lang in her- eronder de vasïVstempelaars"»bë- innering za1 blijven door het hooge Patronaat St. Cecilia. Blijkens de Staatscourant van 10 October zijn de Statuten van het 3.K. Meisiespatronaat St. Cecilia alhier, v.m. Besoijen, goedgekeurd. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen. Twee vulpenhouders, autokoffer bevestiger, bankbiljet van f 10. Ongeval. Op den hoek Mr. v. Coothstraat- Grootestraat had heden (Vrijdag) middag een ongeval plaats. De be- biende v. T. van de fa. Mortier was daar bezig met het afladen van een haard. Hij had daarbij het ongeluk dat het zware vrachtje hem uit de hand schoof en op zijn been terecht kwam, waardoor hij een zware snij- wonde boven de knie opliep. Dr. L. en Dr. K. die juist in de buurt waren, waren spoedig aanwezig en legden een noodverband om de hevig bloe dende wonde. Per auto van dr. L. is de jonge- mad daarna naar het St. Nicolaas- ziekenhuis gebracht. U DENKT TOCH AAN DE Zondagmiddag van 5-9 uur In MUSIS SACRUM? Voorts van RUSSELL Grootestraat 199 Waalwijk Teleph 139 Hoofdagent der „PERL" «oor Waalwijk en Omstreken. Teven9 gevraagd. verkoop van beroeps-, sport- en wandelschoenen. De omzetten zijn echter, wai de hoeveelheid betrett, gestegen. In verband met de geringe koopkracht der consumenten, kun nen de prijzen niet sterk verhoogd worden. Amerika's Schoenenproductie. De schoenenproductie der Ver. Staten bedroeg in Augustus 35.5 millioen paar tegen 33.6 millioen paar in Juli en 30.8 millioen paar in Augustus 1932. Land- en Tuinbouwtentoonstelling »Drunen». Bij het bestuur van den kring 's Bosch van den B. K. Jonge Boerenstand, die bij gelegenheid de tentoonstelling te Drunen B. K. Jonge Boerendag hield, zijn de navolgende telegrammen ingekomen Het Loo. Zeer gevoelig voor het telegram Hare Majesteit heden toegezonden door de te Drunen vergaderde jonge boeren van den Noord—Brabantschen Boerenbond, kring 's Hertogenbosch, draagt Hare Majesteit de Koningin mij op U allen Haar oprechten dank voor Uwe woorden over te brengen. VAN GEEN, Secretaris der Koningin. 's Bosch. Vergadering Jonge Boeren Drunen. Hartelijk dank be toonde gehoorzaamheid en trouw, waarop wij rekenen. DIEPEN, Bisschop. van een roepswerkloozen« zijn, maar dat het overgroote deel zich reeds in gemak zucht wentelt, willen wij niet aan nemen. Maar dat men ook bij de goeden de energie zal dooden, als men ze eiken dag opnieuw laat voelen dat zij hun weekgeld niet «verdienen», staat voor ons vast. En dat er goeden onder zijn of van te maken zijn, staat bij ons eveneens vasten leeren ons ook andere plaatsen in onze omgeving, waar prachtig werk is gepresteerd. Nogmaals durven wij daarom ook voor onze gemeente de kwestie ter tafel brengen. Want met andere bladen, die we dezer dagen lazen, meenen wij nog steeds dat werkverschaffing nuttig, noodig en zelfs economisch is. A-vanVALKEMBUR R peil van beschaafde kunst en uitbun dige vreugde. R.D.B.-Theater. Met het winterseizoen is ook het filmseizoen weer aangebroken. Blij kens de advertentie in dit blad zal het B.D.B.-theater volgende week haar winterprogramma openen. Zij belooft ons een serie films van de eerste grootte te zullen geven, en dat het haar met deze bewering ernst is blijkt al wel uit 't openings program met de bekende Garbo-film «Menschen in het Hotel». Wij moch ten tevens al enkele andere titels hooren van films die dezen winter in het theater te zien zullen zijn, en kunnen getuigen dat er voor filmliefhebbers een goeden tijd te wachten staat. De directie deelt tevens mede dat zij wekelijks voortaan 5 voorstel lingen zal geven, t.w. op Vrijdag, Zaterdag, Zondag (2) en Maandag, een initiatief dat zeer zeker op prijs gesteld zal worden. Mond- en Klauwzeer. Breidt tot voor enkele dagen het mond- en klauwzeer zich in deze gemeente nog steeds uit, thans schijnt het hoogtepunt bereikt te zijn. Sinds enkele dagen werden geen nieuwe aangiften gedaan, terwijl uit sommige besmette stallen de ziekte reeds ge weken is. Het is te hopen dat de in getreden verbetering bestendigd zal blijven. Vleeschprijsverhooging. ij verwijzen naar vorenstaande advertentie der Waalwijksche Slagers- vereeniging terzake de verhooging der vleeschprijzen met ingang van Maandag a s. Waterschapsbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Noord—Brabant a. tot voorzitter van het dagelijks bestuur van het waterschap Gecom bineerde Polders Steen van Klooster oord, J. J. van Oord, te Werkendam b. tot lid van het dagelijksch be stuur van het waterschap Gecombi neerde Polders Steen van Klooster oord. P. A. van Dongen, te Baams- donk, 1). Lankhuizen Szn. te Baams- donk en A. Z. Snoek te Almkerk c. tot heemraad van het water-1 schap de Hooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden, J. A. de Vaan Mzn., te Vlijmen en J. M. Buijs Adr.zn., te Herpt; en is aan C. J. Grevenbroek te Eindhoven, eervol ontslag verleend als heemraad van het waterschap de Hooge Maasdijk van het bovenland van Heusden (provincie Noord brabant). Duilsche Schoenenindustrie. Afzet in Augustus hooger s dan in 1932. De gemiddelde dagelijksche schoe nenproductie bedroeg in Duitschland in Juli j.l. 174.000 paar of 3.5 pCt. meer dan in Juli 1932 (161.000 paar). Sedert Juli j.l. heeft de productie i verdere toename Van films gesproken Blauws Oonau - Baby Bloaman van Haway Testament Dr. Habuse Die Oder Keine Komen natuurlijk in de LUXOR. DBUNEN. Wegens uitbreiden van zijn zaak heeft de verbouwing van de woning plaats van C. Klerks, rijwielhandelaar alhier, welk werk is opgedragen aan M. Schapendonk. Het verbouwen van de woning voor rekening van P. van Dcltt, Mr. Smid alhier, om aldaar een winkel te vestigen is opgedragen aan J. v. Iersel—Merks alhier. De heer A. J. ter Beek, klerk alhier op het station Drunen Heusden van S.S. is met ingang van heden overgeplaatst naar Krui- ningen—Ierseke. I ONTVINGEN WIJ DE NIEUWE VOOR HET AS. j WINTERSEIZOEN, j v/h Gez v. d. Sanden. reurspel in drie bedrijven met apotheose. De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. kerk alhier ten bate van het crisis-comité heeft opgebracht f 12.50 De Sporters I alhier zullen Zondag a.s. een competitie-wedstrijd spelen tegen Juliana uit Boxtel. Aanvang 2 uur. Zondag a.s. wordt te Haar steeg de eerste competitie-wedstrijd gespeeld tusschen DVO II aldaar en VJC I Drunen, onder leiding van den heer H. Leenders. Aanvang één uur. HERPT. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat bij Joh. Fitters alhier een struik seringen of kruid- nagelbloemen, de z.g. syringa amu- rensis voor de tweede maal dit jaar in vollen bloei staat. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot heemraad van 't Water schap »de Hooge Maasdijk van het bovenland van Heusden« de heer J. M. Buijs Adrzn. alhier, lid van het Dag. bestuur van 't waterschap »Herpt en het Herptsche Veld«. De heer J. M. Buijs alhier, voorzitter van onze harmonie »de Eendracht« is gekozen tot voorzitter van den bond van Harmonieën in de Langstraat zulks in de vacature ontstaan door het ontslagnemen van den heer H. Prinsen te Vlijmen, die werd benoemd tot eerc-voor- zitter. De heer Sikkers uit Drunen werd gekozen als onder-voorzitter. SPRANG—CAPELLE (Vin. Sprang) Predikbeurten Zondag 15 October: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur lees- dienst, n.m. 2 uur Ds. Guittart van Raamsdonk. Bediening H. Doop. Geref. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.m. 2,30 uur Ds. J. C. Hagen. De afdeeling Sprang van het Ne- derlandsch Werkliedenverbond „Pa trimonium" komt Zaterdagavond om 7 uur in de zaal van den Chr. Volks bond in vergadering bijeen, ter be spreking van de plannen in verband met het a.s. zilveren jubileum. De leesbibliotheek van den Chr. Volksbond alhier wordt Zaterdag 14 dezer voor het publiek opengesteld. Des Zaterdagsmiddags van 4 tot 5 uur wordt zitting gehouden voor het afha len der boeken. De bibliotheek bevat thans ruim 500 boeken. Wij verwach ten dat van deze nuttige instelling de zer winter weer een druk gebruik ge maakt zal worden. De Sociale Studieclub van den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle, die vorigen winter vanwege het C.N.V. werd opgericht, zal ook in dezen win ter wederom verschillende cursusver gaderingen houden, waarop door een der leden een door het C.N.V. aanbe volen onderwerp zal worden ingeleid. De eerste vergadering zal worden gehouden op a.s. Maandag des avonds half 8, in de zaal van den Chr. Volks bond alhier. Inleider: J. W. Genuit Jr; onder werp: De Bedrijfsradenwet in verband met de ontwikkeling der bedrijfsorga nisatie. Deze week is de Huisvlijt-cursus wederom begonnen in 't patronaat, waaraan vele jongens en meisjes deelnemen, 'n Mooie gelegenheid om zich in dezen winter te bekwamen. In het nummer van Woens- 11 October stond abusief opgegeven, dat de collecte ten bate van het crisis-comité vermoedelijk een van "het 'crisis-comité in de H.K. ondergaan Volgens benchten uit de opgebracht f97.-dit moet voornaamste productie-gebieden is K.. de bedrijvigheid in den laatsten tijd zlJn gestegen. De détail—omzetten in de Begin October stonden bij speciaalzaken in Augustus zijn, zoo- het Agentschap der Arbeidsbemidde- als gewoonlijk het geval is, gedaald, hng alhier nog ingeschieven - - - georganiseerde werklieden, waarvan 14 als geheel en 7 als gedeeltelijk werkloos. In de werkverschaffing waren 11 personen te werk gesteld. Door de tooneelvereeniging der meisjescongregatie is in studie genomen »De heilige Philomena«, In het tweede kwartaal van 1933 was de afzet slechts weinig hooger dan in het 2e kwartaal van 1932. In Augustus j.l. was de afzet circa 12 pet. hooger dan in Augustus 1932. De opleving van den afzet was vooral een gevolg van desi gropteren CAPELLE Voor de Ned, Herv. gemeente te dezer plaatse, hoopt a 9 Zondag des nam half drie op te treden, Ds. v. d. Roest uit '9 Gravenmoer. '9 Morgens half tien leesdienst. Het aantal tewerkge9telden bij de gemeentelijke werkverschaffing bedroeg in de afgeloopen werkweek 92 Ds J. Cuperus te Mastenbroek heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. De storm van j 1. Woensdag heeft ook in deze gemeente zijn sporen achtergelaten Verscheidene boomen werden ontworteld of geknakt, terwijl vele woningen pannenschade bekwa men. Tal van storingen in de electri- citeit9voorziening kwamen voor, zoodat in verschillende hnizen de petroleum lamp weer opgezocht moest worden Een koe van G. v B alhier bracht deze week twee kalveren ter wereld, wat op zich zelf genomen geen bijzon derheid is, doch wel merkwaardig is, dat het eerste kalf Dinsdag geboren werd en het tweede dagen daarna. Door den krachtigen wind werd j 1. Woensdag de wagen van den handelaar in galanterieën L. V. uit Sprang, die te Vrijhoeve Capelle aan het venten wa9, voor het huis van den heer R. aldaar opgenomen en tegen den grond gesmakt, zoodat de inhoud over den grond en in de sloot terecht kwam. Inmiddels toegeschoten hulp hielp alles weer bij elkaar brengen, doch het bleek, dat de schade aan een en ander nogal aanzienlijk was. A.9. Zondag de9 morgens half tien en de9 nam. 2 uur, hoopt voor de Ned Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden, de heer Redelik, godsdienstonderwijzer te Alphen a d Rijn. Evenah vorige jaren zal ook dezen winter door de verschillende voetbalvereenigingen in de gemeente Sprang Capelle weer een onderlinge competitie gespeeld worden, welke wedstrijden des Zaterdagsmiddags zullen worden gehouden. Het 2e elftal der voetbalvere niging .Capelle" speelt a.s. Zondag een thuiswedstrijd voor de le klasse B.V.B. tegen „Kaatsheuvelsche Boys" 1 ba I n L r» n 1 it T I Ir I 1 m T <-» x 11 a I ll 11

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9