nieuwen gemeente-'ontvanger. Enkele aanmerkingen worden doordecom- missie gemaakt, doch zij adviseert de rekening ongewijzigd vast te stellen. B. en \V. beantwoorden de op merkingen in een memorie van ant woord. De rekening sluit op de volgende bedragen Gewone dienst: totale inkomsten f 90492.53, uitgaven f 87720,52 batig slot f 2772.06. Kapitaaldienstontv.f 12307.50 uilgaven f7016,13, batig slot t 5291.37 In hun Memorie van Antwoorc wijzen B. en W. erop dat ook andere raadsleden, dan die welke in de commissie zitting hadden, gevraagd hebhen hun een lokaliteit ter be schikking te stellen voor het onder zoek der rekening. B. en W. vinden dat dit geen regel moet worden, temeer daar de vast stelling der rekening er belangrijk door is vertraagd. De heer Smink vraagt waarom deze leden daarvoor een staatje moeten hebben. De voorzitter had het beter ge vonden als deze leden schriftelijk van hun voornemen hadden kennis gegeven. De heer Smink. U praat voor uw tijd. Wij hebben toch het recht de rekeningen na te zien en daarover moeten wij dan toch geen aanmer king krijgen. Voorzitter. Juist van deze leden hebben wij nog aanmerkingen op de rekening gehad, waardoor het on mogelijk werd om de rekening nog tijdig vastgesteld te krijgen. B. en W. hebben daarom gemeend er maar eens iets over te moeten zeggen om er voor de toekomst een eind aan te maken. De heer v. d. Zouwen. Ook de commissie krijgt een standje, maar dat neem ik niet aan. Nu wordt ons de schuld gegeven dat de vaststelling niet op tijd kon geschieden, maar toen wij een Zaterdagavond wilden vergaderen kon de burgemeester niet. De Voorzitter. Dat had ik acht dagen tevoren al gezegd. Bovendien roep ik de commissie niet bij elkaar, dat moet een der leden doen. De heer v. Daal klaagt nog over een veel te hooge rekening van den timmerman Hanegraaf, voor het plaatsen van een bord, waarover ook in het rapport is gesproken. Naar spr. meent moet de wethouder van openbare werken weten wat zoo iets kost en trachten het zoo goedkoop mogelijk te doen. Spr. had liever eerst bij verschillende menschen prijs gevraagd en pas daarna de order gegeven. De voorzitter zegt dat het gemeen- tewerk altijd over de timmerlieden verdeeld wordt. B. en W. dachten dat deze man een billijken prijs zou rekenen, doch toen het tegendeel bleek hebben zij direct aanmerking gemaakt. Weth. M. v. d. Pluijm verzekert dat zoo iets in het vervolg niet meer zal voorvallen. Wie had gedacht dat de man 48 werkuren zou rekenen, voor het plaatsen van een bord De heer v. Daal raadt aan voor taan eerst prijsopgave te vragen. De voorzitter zegt dat dit voor alle voorkomende reparaties niet mogelijk is. Het beste is het werk te verdeelen als er dan iemand is die te veel rekent dan kan het ge meentebestuur daarmee in de toe komst rekening houden. Voorts komt in de rekening voor een post voor de huur van een op slagterrein van den heer T. v. d. Pluijm. Er is f 3.50 per week voor betaald, voor den lijd van 12 weken. De heer Smink vraagt of het aan den Wethouder niet bekend was dat er huur voor het terrein betaald zou moeten worden. De voorzitter zegt dat daarover in B. en W. niet met zooveel woorden gesproken is. De rekening wordt voorloopig vastgesteld. Na de Rondvraag wordt de ver gadering gesloten. BUITENLAND. Duitschland treedt uit den Volkenbond Volkomen onverwacht overstelpte ons Zaterdag het bericht dat Duitsch land zich uit den Volkenbond en tevens uit de Ontwapeningsconferen tie had teruggetrokken. Wel was het al lang bekend hoe weinig sympathiek het Duitsche nationaal-socialisme staat tegenover den Volkenbond, doch de houding die de Duitschers in Genève hebben aangenomen bleek in sommige op zichten zoo correct, dat men er de gevolgtrekking uitmaak tedat Duitsch land in goede samenwer king met de andere mogendheden wilde leven. Ondanks dat is de bom gebarsten. Hitier kan het niet verkroppen dat het buitenland, ondanks al zijn be loften, nog maar steeds achterdochtig naar zijn land blijft kijken. De ver nedering die Duitschland steeds op nieuw te Genève ondervindt heeft hij als motief voor zijn belangrijken stap gegeven. Voor den Volkenbond en daarmede I I voor de Europeesche buitenlandsche de buitenlandsche pers land van de grootste beteekenis. Het vredeswerk, door Briand en Strese- mann opgebouwd, is hiermede langzamerhand zoo goed als ge heel afgebroken. Ondanks het feit, dat Hitler met nadruk betoogd heeft dat Duitschlands terugtrekken niet beteekent dat het land zich direct gaat herbewapenen, is de ongerustheid daarover in het bui tenland zeer groot. Het stadium waarin Duitsch land thans gekomen is draagt er niet weinig toe bij om de algemeene onrust in Europa tot het angstwek kende te vergrooten. Een rede van Hitier. Voor de radio heeft Hitier Zater dagavond een uitvoerige rede ge houden over Duitschland's stappen. Daarin heeft hij den goeden wil van het Duitsche volk in het licht gesteld. Het is diep overtuigd van zijn schuld- loosheid aan den oorlog en heeft toen de vrede geteekend was zijn wapenmacht vernietigd. Nogmaals keerde hij zich tegen de «gruwel propaganda», thans naar aanleiding v n het Londensche contra-onder- zoek inzake den Rijksdagbrand. Van belang is de waardeerende toon waarop Hitier sprak over de laatste rede van Daladier, Fransch minister-president. Slechts een krank zinnige zou aan een mogelijkheid van een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk kunnen denken, zeide hij. De militairistische vorming der Duit sche jeugd is slechts noodig tegen het communisme. Volgens Hitier eischt Duitschland geen wapens, doch slechts gelijkberechtigdheid. Hij eindigde zijn rede als volgt: De mannen die Duitschland op het oogenblik leiden hebben niets gemeen met de betaalde landverra ders van November 1918. Wij allen hebben eens evenals elke behoorlijke Franschman en Engelschman tegen over ons vaderland met opoffering van ons leven onze plicht gedaan. Wij zijn niet verantwoordelijk voor den oorlog en ook niet voor wat daarin gebeurd is, maar wij zijn slechts verantwoordelijk voor de liefde voor ons volk. Ook nieuwe verkiezingen. De Duitsche regeering wil haar houding aan een volksrefercndum voorleggen. Op 12 November zal deze, tegelijk met nieuwe Rijksdag verkiezingen, plaats hebben. In een Droclamatie dienaangaande zegt de regeering o.m. De Duitsche rijksregeering en het Duitsche volk willen niet aan welken wedloop in bewapening van andere anden ook deelnemen. Zij eischen slechts die mate van véiligheid voor zich op, welke het volk de rast en vrijheid en bescherming van den vreedzamen arbeid waarborgt. De Duitsche rijksregeering en het Duitsche volk zijn bereid deze ge rechtvaardigde eischen van het Duit sche volk langs den weg der onder handelingen door verdragen te ver krijgen. De rijksregeering stelt het Duiische volk de vraag: «Keurt het Duitsche volk de hier uiteengezette politiek van zijn regeering goed en is het bereid deze als de uitdrukking van zijn eigen opvatting en van zijn eigen wil te aanvaarden en zich hiertoe plechtig te verbinden?» Het antwoord van Henderson. De voorzitter der Ontwapenings conferentie, Henderson, heeft den Duitschen Rijksminister van Buiten landsche Zaken, von Neurath, het volgende antwoordtelegram op zijn mededeeling van Zaterdag doen toe komen «Ik heb de hoofdcommissie in kennis gesteld van het telegram van uw excellentie van 14 October, dat het besluit der Duitsche regeering behelst om elke deelneming aan de werkzaamheden der conferentie tot vermindering en beperking der be wapeningen te staken en dat de motieven voor dit besluit aangeeft. De Duitsche ïvgeering heeft dezen maatregel genomen juist op het oogenblik, dat het bureau besloten heeft een nauwkeurig omlijnd pro gram aan de hoofdcommissie voor te leggen. Dit program, dat binnen een bepaalde periode zou moeten worden uitgevoerd, garandeerde, overeenkomstig de besluiten welke de conferentie met medewerking van Duitschland genomen heeft, de ge leidelijke verwezenlijking van de vermindering der bewapeningen, en wel op een wijze, die te vergelijken is met de methode, welke neergelegd was in het ontwerp-conventie, dat door de hoofdcommissie was be handeld. Dit program waarborgde ook door dienovereenkomstige maatregelen de rechtsgelijkheid in veiligheidsopzicht, welke steeds de eerste eisch der rijksregeering is geweest. Onder deze omstandigheden be treur ik het, dat uw regeering dit zwaar-wegend besluit genomen heeft, om redenen, die ik niet als steek houdend kan beschouwen.» De schuld van Genève. De Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, Fhr. von Neurath, heeft Maandagavond voor een uiteen- politiek is de houding van Duitsch- zetting gegeven (welke naar werd aangekondigd later door de radio voor binnen- en buitenland zou worden herhaald) over de motieven welke de Duitsche regeering tot haar Zaterdag j.l. genomen beslissingen hebben genoopt: Spreker citeerde ter inleiding de woorden uit Hitler's radio-rede »Geen vrede kan de vereeuwiging van den oorlog zijn. Het bewuste degradeeren van Duitschland, dat daarin beslaat, dat men ieder volk een primair recht toekent, hetwelk slechts aan Duitschland onthouden wordt, gevoelen wij als de vereeuwi ging van een discriminatie, die voor ons ondraaglijk is» Daarmede is aldus de rijksminister, de kernkwestie duidelijk geschetst: Zal men de verdeeling der wereld in overwinnaars en overwonnenen vereeuwigen of eindelijk het principe erkennen, dat alle staten gelijkbe rechtigde leden der volkengemeen schap zijn üu tschland's uittreden. De algemeene commissie der Ontwapeningsconferentie is na goed keuring van Henderson's antwoord aan von Neurath tot 26 October uiteen gegaan. Henderson, de president van de Ontwapeningsconferentie, heeft te Genève een rede gehouden, waarin hij uiting gaf aan de gedrukte stem ming, maar tevens aan het voor nemen van de Ontwapeningsvrien den om op hun post te blijven. Na de eerste opwelling is de be schouwing van Duitschland's stap in het buitenland rustiger geworden. Men wil de ontwapeningspogingen blijven doorzetten. De Duitsche bevolking toont zich vrij onverschillig over de breuk met Genève. Het Rijksdag-proces. Diniitrof is Maandag weer voor zijn rechters verschenen. De ver- hooren van dien dag wettigden con clusies in het voordeel van verdachte Popof. Vier buitenlandsche advocaten, twee Bulgaren, een Franschman en een Amerikaan zijn uit de recht zaal gezet. De drie eersten zijn naderhand over de grens gebracht. Nog een groot proces te Berlijn. Voor het Berlijnsche groote »Schwurgericht» begon het proces wegens vermoording van den S. A. Sturmfuehrer Hans Eberhard Mai- kowski en den politiewachtmeester Zawritz op 30 Januari 1.1., den dag dus waarop Hitier tot rijkskanselier benoemd werd. Aangeklaagd zijn 53 personen, die ter onderscheiding^' ieder aan een knoop van hun jas een nummer dragen. 'I er bewaking van de beklaagden zijn behalve de justitieele beambten een groot aantal S.A.-mannen aan wezig. Romeinsch journalist gearresteerd. Een korte officieele mededeeling, dat de Italiaanschejournalist Curzio Sickert, beter bekend onder zijn schuilnaam Malaparte, wegens anti fascistische uitingen in het buitenland gearresteerd en in de Regina Coeli- gevangenis is opgesloten, heeft in journalistieke kringen aldaar groot opzien gebaard. Sickert was kort geleden terugge keerd van een verblijf in Londen als speciale correspondent van de »Corriere della Sera«, voor welk blad hij een serie artikelen over Engeland schreef. Sickert is lid van de fascistische partij en werd steeds voor een goed fascist aangezien. Hij is 35 jaar oud en een der bekendste figuren in Italiaansche literaire kringen. Japan en het vlootvraagstuk. Uit Tokio wordt gemeld, dat baron Wakatsoeki, de voormalige Japan- sche gedelegeerde ter vlootconfe- rentie te Londen in 1930 heeft ver klaard, dat indien in 1935 de vloot- conferentie zou mislukken, er on verwijld een nieuwe wedloop in bewapeningen zou volgen tusschen de Ver. Staten en Japan, hetgeen een voor Japan noodlottig gevolg zou moeten hebben. BINNENLAND. Nederland en het Duitsche besluit. Minister de Graeff verklaart, dat het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond niet i9 te wijten aan de behandeling van het door Nederland aanhangig gemaakte vraagstuk der Joodsche vluchtelingen. Minister Verschuur. De „Standaard" spreekt de geruch ten over een vervanging van Minister Verschuur door Dr. Kortenhorst tegen. De geruchten komen waarschijnlijk voort uit de minder welwillende ge- zindheid die in verschillende R K. werkgeverskringen tegen Minister Ver schuur den laatsten tijd heerscht. Honorarium van A'dams gemeente advocaat. Bij het afdeelingsonderzoek van de gemeentebegrooting van Amsterdam heeft een lid gevraagd naar de kosten voor den gemeente-advocaat Er wordt steeds f8000 uitgetrokken Opgemerkt werd, dat de kosten van „dit abonnement" f8000 bedragen, maar bovendien werd dezen juridischen adviseur in 1930 over gevoerde pro. cessen een nonorarium uitgekeerd ten bedrage van 150 000 Gevraagd werd, j of hier nu niet op bezuinigd kan j worden en ook of er voor B. en W. aanleiding bestaat, wijziging te bren. gen in de overeenkomst met den gemeente advocaat ter zake van zijn i vergoeding Rijksmiddelen over September geste gen. De opbrengst van de Rijksmid. j delen over September j I. vertoont een stijging van ruim drie rrillioen, Het totaal bedraagt n 1. f 33 255 421, tegen over in Sep'ember van het vorige jaar f29 932 869 Over de eerste negen maanden is de opbrengst ech'er ongeveer 15 millioen lager (In 1933: f 280 950 563, in 1932 f 295 867.366) De inkomsten ten bate van het leeningsfonds 1914 bedragen over Sep'ember j l. f366 260 (vorig jaar f3 956 8481; over de eerste negen maanden 139 110 281(v. j f44.441 591) De ontvangsten van het Gemeente fonds waren de vorige maand f 4 990 521 (v. j. f4 540 540» en van Januari tot September 152 971 509(v.j f60 811 529; Deze stijging zal wel te verklaren zijn door de hiffing sinds Mei van de tijdelijke opcenten Het Wegenfonds bracht in Septem ber 1933 op f877 596 (v. j f 762 032) over de eerste 9 maanden f 18 324 039 (v j f 17 605 230). Manifest der R.K. Staatspartij. De R K Staatspartij heeft zich in een manifest, tot alle medestanders, in het bijzonder tot alle katholieke Nederlanders gewend, opdat ieder zal weten, „hoe zij haar plaats bepaalt in het staatkundig leven in Nederland, en aan welke beginselep zij onvoor- waardelijk zal vasthouden De Katholieke partij houdt vast aan de altijd door haar beleden waarheid, dat de wettige Overheid met macht bekleed is en gehoorzaamheid kan en moet eischen van allen, omdat haar gezag uit God is In de lijn van een groote traditie erkent de Katholieke Staatspartij de souvereine rechten van het Huis van Oranji en de eigen taak van het Koningschap, dat zij beschouwt als ons hoogste nationale bezit en welks eigen recht zij wil zien geëerbiedigd Zij heeft dat altijd gewild en ook metterdaad getoond Voor de Katholieke partij is sou- verein.teit echter geen absolutisme. Zij beseft, dat de ministerieele verant woordelijkheid een weldaad is voor de Kroon, die geen werktuig in handen van ministers is maar integendeel hun controleerend geweten. Omdat, zeker in Nederland,de taak der overheid niet behoorlijk kan wor den vervuld zonder gezonden volks invloed, wil de Katholieke Partij vasthouden aan een vertegenwoordiging des volks De samenwerking van overheid en volk, toegepast met wijze beperking, moet verzekeren een goed geordend medezeggenschap en de openbare behandeling der openbare zaak Juist om deze groote volksgoe. deren in hun wezenlijke beteekenis te behouden, zullen in praktijk en wet- geving de wijzigingen moeten worden gebracht, waardoor uitwassen worden afgesneden en het waarachtig volksbe lang wordt gediend Een regeeringsvorm echter, waarin elke parlementaire zelfstandigheid als verzet wordt beschouwd, verwerpt de Katholieke Partij, als volkomen in strijd met de geschiedenis en den aard van ons volk. Zulk een regeerings vorm is een gevaar voor gezag en vrijheid beide. Daarom stelt de Katholieke Partij zich met beslistheid te weer tegen eiken vorm van dictatuur. Ook in het licht der aan al te velen onbekende geschiedenis i9 het aan geen redelijken twijfel on derhevig, dat ondermijning van deze grondslagen onzer staatkundige instellingen slechts kan leiden tot een bloedarme verzwakking zoo niet algeheele uitschakeling van den heilzamen invloed, welken de katho lieken kunnen en moeten oefenen ten bate van Nederland. Zeer bijzonder in dezen bewogen tijd vordert het landsbelang een zoo krachtig mogelijk steunen van het zware werk der regeering Die steun mag in Nederland nimmer bestaan in een gelijkgeschakeld medejuichen. Hij moet zijn opbouwend en stuwend medewerken. Daarom stelt de partij leiding, in volledige overeenstemming met de fractie in de Tweede Kamer der Staten.Generaal, thans voorop een aantal maatregelen, die aan het pro gram 1933 concrete uitvoering geven Voor de verwezenlijking daarvan vraagt zij de leiding der regeering en de medewerking van het Parlement. De volgende maatregelen worden in het manifest genoemd Een economisch beleid, met name een handelspolitiek, welke met het oog op den landbouw, de nijverheid en den handel ook in de tegenwoordige omstandigheden de volkswelvaart zooveel mogelijk verze kert, zoowel door het binnenlandsch verbruik steeds meer in te stellen op de eigen productie als door het toe passen van *ederkeerigheid bij de regeling der internationale handels verhoudingen. Werkbehoud en werk verruiming behooren in elk opzicht voorop te staan, omdat de volkskracht alleen kan worden gered door Wïrk, vooral voor de jeugd. Daartoe strek kende maatregelen mogen niet worden uitgesteld noch vertraagd totdat in feite een sluitende begrooting is verkregen. Een maatschappelijke opbouw, die naar de wijze inzichten, ontvouwd in de encycliek «Quadragesimo Anno", de huidige individualistische wanorde beëindigt en een orde in het leven roept, welke voor goed den klassen strijd t rzij de stelt, den overbelasten Staat verlicht en den beroepsstanden hun plaats geeft in een corporatieve maatschappij. Steun aan den middenstand in zijn moeilijken strijd, om in de vergroeide maatschappelijke verhou dingen eigen plaatsen taak te behouden, mede door het treffen van voozieningen tegen ontoelaatbare practijken en van maatregelen tot verlichting van lasten Handhaving van het gezag, dat met beleidvolle kracht elk optreden in woord en daad onderdrukt, zoo dit een aanranding beteekent van onze grondwettelijke instellingen, in het bijzonder voor de positie van ons nationale Koningschap. Beveiliging van de Christelijke grondslagen, van ons volksleven door een krach tige gezinspolitiek, welke tot uiting behoort te komen in belasting en schoolgeldregelingen, welke rekening hquden met de gezinsgrootte; in een verbod van den arbeid van gehuwde vrouwen riiet kostwinstersin de normen voor steun aan de door werk loosheid getroffenen. Daarnaast worde de krachtigste bestrijding ter hand genomen van de openbare zedenverwildering en van alles wat deze in de hand werkt. Aanvulling der regeling inzake het cumuleeren van inkomsten uit openbare ambten, met name in dier voege, dat aanslui ting wordt verkregen tusschen de regeling in het Rijk, de gebiedsdeelen Overzee en Provinciën en Gemeenten, en dat voor die pensioenen, welke in feite het karakter van wachtgeld dragen, ook een daarmede overeen komende regeling wordt getroffen. Tegengaan van elke niet beslist noodzakelijke gelijktijdige vervulling van ambten. De leiding zegt voorts nog het volgende: Nadat de taak voor den eerstkomen den tijd aldus is afgebakrruj, kan de pai tijleiding in eigen gelederen geen verzwakking of halfslachtigheid 'dul den. Zij moeten eischen; sterke aaneen sluiting. Daaruit volgt, dat zich buiten het werk der partij stelien lo zij, die op eenigerlei wijze zij het formeel binnen het partijverband actie voeren in en door middel van andere, organen dan die, welke het pariijreglement kent of het Partijbe stuur aanwijst; 2o. zij, die openlijk doen blijken, dat zij hun staatkundig streven gronden op eenige andere beweging al dan niet in den vorm eener partijorgani satie. Natuurlijk beteekent dit niet dooden- de gelijkschakeling of het onderdruk ken van opbouwende gedachtenwisse- ling. Sterke aaneensluiting is onafwijs bare eisch, voor doelbewust werk, in een zwaren tijd met groote verant. woordelijkheid. Zoo meent de partijleiding haar standpunt tegenover vriend en buiten staander duidelijk te hebben bepaald Overtuigd, dat zij grootsch werk te doen heeft, waarbij op dit keerpunt in den tijd de hulp van velen noodig is maar niet minder hun inzicht, dat niet slechts voor het heden, maar ook voor de toekomst moet gearbeid worden, doet zij een beroep op alle Katholieke Nederlanders, zich aaneen te sluiten ter verdediging van de groote beginselen, welke kunnen worden samengevat in de woorden GOD, Dien wij als Katholieken wenschen te dienen GEZAG, dat wij gehandhaald willen zien hoog boven de partijen en ver. persoonlijkt in onze Vorstin; VRIJHEID, welke wij tot uitdruk king willen zien gebracht in een gezonden volksinvloed, die het gezag schraagt en heel de volksgemeenschap ten goede komt. Vreemdelingen en examens hier Ie lande. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot tijdelijke be perking van de bevoegdheid van hen, die niet de Nederlandsche nationaliteit of het Nederlandsch onderdaanschap bezitten, tot het afleggen van examens aan de technische hoogeschool te Delft, van universitaire examens en van andere examens, die de bevoegdheid tot het bekleeden van ambten en bedieningen verleenen, alsmede tot het verkrijgen van Het recht deze ambten en bedieningen uit te oefenen.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2