No. 84. Woensdag 18 Oct. 1933. 56e Jrg. groote aantal jeugdige gymnasten dat winter-uitvoering od 13 November zij telt. Om te werken om de goede iets extra's te bieden. naam der vereeniging in de Federatie In plaats van den traditioneelen te behouden gat spr. den leden eenige 1 solist heeft O. en V. voor de variatie aanwijzingen Werkt in onderlinge ditmaal een geheel koor geëngageerd PROVINCIAAL NIECJWS. Waalwijk, 18 Oct. 1933. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Taalkundig Can- didaatsexamen Indologie de heer Th. M. de Graaf Jr. alhier. Pastoor Sanders en de R.K. W. G. V. Zondagmiddag heeft de ZeerEerw. Heer pastoor Sanders afscheid ge nomen van de R.K. Waalwijksche Gymnastiekvereeniging, waarvan hij 11 jaren het geestelijk adviseurschap heeft bekleed. De korte plechtigheid, die wegens den beperkten tijd niet op meer officieele wijze kon plaats hebben, werd gehouden hij het foto atelier van den heer A. Oudkerk. Nadat van de geheele vereeniging met pastoor Sanders en burgemeester Moonen, de beschermheer, een foto was gemaakt, werd de scheidende adviseur toegesproken door den voorzitter der W. G. V., den heer .1. Dumoulin. Hij zeide o.m. het volgende ZeerEerw. Heer Pastoor. Thans gevoelen wij meer dan ooit, wat U voor onze vereeniging geweest is. Hierover ver uit te wijden, zou te veel van Uw lijd vergen, 't Zij mij dan slechts vergund te memo- reeren de groote verdiensten welke U gedurende het 14-jarig adviseur schap voor onze vereeniging hebt verworven. Steeds toondet gij Uwe warme belangstelling; niet alleen de geeste lijke vorming was bij U volkomen veilig, ook wist U door Uw groote stuwende kracht mede leiding te geven. En vooral in moeilijke tijden, welke ook ons niet gespaard zijn gebleven en toen wij als bestuur als het ware geen uitkomst meer wisten, was U voor ons de vraagbaak, die altijd wist te bemoedigen en ook de juiste oplossing wist mede daar te stellen. Kortom, met raad en daad liefde en eendracht, met animo voor de vereeniging en met vertrouwen in het bestuur. Een hartelijk dankwoord bracht spr. aan den beschermheer voor zijne belangstelling voor de veree niging en hij uitte de hoop dat de burgemeester nog langen tijd met plezier beschermheer der W. G. V. zal zijn. Ook aan het bestuur bracht Z.E. nog dank voor de aangename samen werking. Tot slot riep hij de leden een »Tot weerzien« toe. De afscheidsplechtigheid was hier mede beëindigd. De adspiranten kregen nog een tractatie. Kapelaan uan Rooij. Uit Goirle schrijft men aan het „Nieuwsblad van het Zuiden" te Tilburg o.m. het volgende Als 'n loopend vuur verspreidde zich gisteren het gerucht, dat de Eerw. heer van Rooij onze parochie zal gaan verlaten. En men wilde en kon het aanvankelijk niet geloo- ven. Kapelaan van Rooij toch is in de vele jaren, dat hij in Goirle werkzaam was, met de parochie, met de parochianen en de vele kerke lijke en sociale vereenigingen één geworden. Men had echter aldra zekerheid Kapelaan van Rooij is door Z. H. Exc. Mgr. Diepen benoemd tot kape laan te Waalwijk. Bij zijn vertrek sluit Z.Eerw. een zeer werkzaam, een zeer vruchtbaar deel van zijn priesterleven af. Als directeur van de Maria-con- gregatie, wist hij die vereeniging tot hoogen bloei ie brengen. Het retraite- werk bloeide eveneens onder zijn ijverige leiding. De verschillende vakvereenigingen zagen op hun bestuurs- en leden vergaderingen steeds hun adviseur aanwezig. De R.K.W.V. met haar vele onder- afdeelingen vroegen veel tijd, veel arbeid van haar adviseur, maar niets was hem te veel, nooit ontbrak Z.Eerw. op de vergadering. Voor »de Jonge Werkman» was 't Z.Eerw en wel de oude roemruchte Konink lijke Liedertafel „Souvenir des Mon- tagnards" uit Tilburg, Deze ver eeniging die over puike krachten beschikt we noemen slechts de heeren Verschure en Lejeune was reeds in 1910 de gast onzer lieder- tafel bij baar gouden feest en liet toen de beste indrukken hierachter, j Het programma van den avond is zoedanig vastgesteld dat Tilburg vóór j de pauze het' programma vult met koren en soli, terwijl de 2e helft wordt gevuld met een gezamenlijke ter, bracht daarna verslag uit over den Vergiftiging op groote schaal opvoering door Tilburg en Waal wijk te zamen van hetgrootsche toonwerk „Die Fritjhofzage" van den grootmeester der toonkunst Max Bruch, machtig koorwerk met orkest, sopraan- en bariton soli. stand der financiën in het jaar 1932. Daaruit bleek dat de ontvangsten ƒ821.86, de uitgaven, ƒ503.70, met een bedrag van 318.16 hebben over schreden. De voornaamste uitgaven waren: concerten ƒ115.bloemen In een volgend nummer komen en medailles, geschonken aan jubilee wij nog op dit werk terug en zullen alsdan een kort overzicht geven over den inhoud der sage. Deze avond wordt besloten met een schitterend bal, waar de eigen band, bestaande uit dames en heeren rende vereenigingen, 55.kiosk 120.wegenfonds Roestelberg ƒ50, advertentie en lidm. Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer 50.porti en drukwerk 35. De bescheiden en de boeken werden van de „Souvenir zijn medewerking door de heeren Spapens en Bossaerts heeft toegezegd. in orde bevonden, waarna den pen- stond U ons bij. Is het dan wonder, dat wij Uw heengaan als^een ernstig I die vol bezorgdheid als een vader de verlies beschouwen? Ijongens wist te leiden en te onder- Dank, veel dank zijn wij U ver-1 richten. Evenzoo de K. J.V. met schuldigd, U hebt ons bijgebracht godsdienstig gevoel en enthousiasme voor de katholieke zaak, wetende dat daaruit zou voortspruiten het besef, tot opbouw met uitsluiting van persoonlijke belangen, alleen de zaak voor oogen houdend. Wanneer U door Uw vertrek, in onze vereeniging een groote leegte doet ontstaan, dan blijkt daaruit tevens, dat U zich alom bemind heeft weten te maken. Het is daarom dat wij ten zeerste betreuren, dat U ons gaat verlaten, echter mogen wij ons niet langer door het gevoel laten meesleepen en verheugen ons, dat Z. H. E. U heeft uitverkoren als herder der schoone parochie Vught. Aanvaard daarom onze hartelijke haar verschillende clubs. Bij al dien arbeid voor de kerke lijke en sociale vereenigingen, kwam zijn werk voor de zielenzorg in de parochie; zijn catechismuslessen in de vier scholen zijn eenvoudige pre- dicaties, waarin sprak zijn liefde tot God, zijn innige godsvrucht tot het H. Sacrament en tot Maria. Al dat werk, bijna te veel om door één kracht te worden verricht, verzette de Eerw. heer kapelaan van Rooi met een kalmte, die ieders bewonde ring afdwong. Daarbij voegde zich het bezoeken der zieken, der armen, die hij ging troosten, bij wien bij steun achter liet. De liefde voor de armen toonde hij als voorzitter van 't Crisiscomité. Als men deze opsomming leest, zou geluk wenschen en wij smeeken God, I men bijna zeggen kapelaan v. Rooij dat Hij U kracht en sterkte geven, voor een langdurig en zegen rijk pastoraat. Met het »Leve onze nieuwe pas toor®, waarmede spr. eindigde, stemden allen spontaan in. is niet te vervangen. Maar God heeft door Zijn Bisschop gesproken en hoe ongaarne de Goirlenaren en vooral de armen en de besturen der onder scheidene vereenigingen, die zoo nauw bij zijn arbeid betrokken wa- De Burgemeester nam daarop het 11 ?.n' kapelaan v. Rooij zien heengaan, >ord. Uwe promotie tot pastoor zljn Zlj toch verheu8d dat hem een -- 1 zoo mooie parochie als Waalwijk, wooi heeft voor de R. K. W. G.'V. een bitter nasmaakje verwekt, zoo zeide spr. Als adviseur hebt U tijdperken gekend van bloei, maar ook van inzinking, perioden van doorzetten en consolideeren en tenslotte hebt gij voor de vereeniging een schoon perspectief geopend. U hebt het schip der W.G.V. door Uw vaarkunst dooi de stormen heen in veilige haven geleid. Gaarne zeg ik U als burge meester en als beschermheer dezer vereeniging, hartelijk dank op de eerste plaats voor Uw belangrijke diensten voor deze vereeniging, maar niet minder voor de diensten die gij aan de gymnastische sport in onze gemeente in het algemeen gegeven hebt. waar hij zijn priesterlijken ijver weer ten volle kan ontplooien, is aange wezen. Bij den dank voor het vele goede in Goirle verricht, wenschen alle Goirlenaren hem den zegen des Hemels toe, opdat zijn arbeid in Waalwijk even vruchtbaar moge zijn als in Goirle. Benoemd. Tot verpleegster van het Wit-Gele Kruis te Bakel is benoemd Mej. H. de Leijer alhier. Zeldzaam Jubileum. In November a.s. zullen de Eerw. Zusters Jovina en Lebuina van de orde van J.- M. J., in de wereld de het U inught goed gaan. I Gezusters Schilders, geboortig van Wij hopen dat gij in ught evenveel v.m. Baardwijk, hun gouden kloos- vnenden zult verwerven als gij bier terjubileum herdenken. Het is zeker een zeer zeldzaam feit dat twee zus ters in dezelfde maand een derge lijke herdenking mogen vieren. Zr. moet achterlaten. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat pastoor Sanders in Vught nog eens aan zijn Waalwijksche vrienden zal terugdenken en niet in het minst aan de R.K. W.G.V. De ZeerEerw. Heer Sanders sprak Jaarna de vereeniging toe. Hij sprak le leden aan met «beste jongens«, zooals hij dat in de vergaderingen ook gewoon was te doen. In geval mij lof toe komt, zeide spr., dan heb ik dat daaraan te danken dat ik jullie beschouwd heb als jongens en mijn vrienden. Van meerdere vereenigingen is spr. ad viseur, maar hij moet zeggen dat hij altijd met een bijzondere voorliefde het adviseurschap heeft bekleed van de W.G.V. en dat hij misschien van geen andere vereeniging zoovele vergaderingen heeft meegemaakt. Die Armbestuur, vergaderingen waren soms prettig en soms minder prettig, doch altijd is spr. er graag gekomen. Z.E. sprak de hoop uit dat de leden hun volgenden adviseur even ed sympathie en liefde zullen toe ragen als bij zelf ondervonden eeft en dat de vereeniging voort- urend op hooger peil zal mogen omen. Spr. voorzag voor de W.G.V. en goede toekomst, gezien het Jovina is thans 10 jaren in het klooster te 's-Bosch, nadat zij 40 jaren onafgebroken te Nijmegen was. Zr. Lebuina is in het klooster dezer orde te Heeswijk. Ongetwijfeld zal het beide Eerw. Zusters bij hun jubileum niet aan bewijzen van belangstelling ontbre ken van de zijde van hare talrijke oude bekenden uit Baardwijk. Geschenk voor 7 R.K. Burgerlijk Armbestuur. De heer J. Bernard Timmermans Wz. heeft ter gelegenheid van het overlijden zijner echtgenoote mevr. Timmermans-Vroomans f 100 ge schonken aan het R.K. Burgerlijk Als tegenprestatie zal „Oeleningen ningmeester over zijn beheer decharge Vermaak" in den loop van dezen werd verleend. winter een concert geven in de zaal i Aan de orde waren daarna de mede der „Souvenir" te Tilburg, waar deelingen. O. en V. enkele nummers geeft en De eerste betrof den weg naar Roes- ook de Fritjhof wederom gezamen- tclberg. lijk gegeven wordt. In Waalwijk zal DeVoorzitter zeide dat van den de I"1 ritj hof gederigeerd worden door weg, vooral ook door menschen van den heer Gerritsen, in lilburgwaar- buiten de gemeente, een druk gebruik schijnlijk door den heer II. v. Loon is gemaakt. Door het vele gebruik is directeur der «Souvenir.» het wegdek eenigszins onderkomen, ij zien dus dat ons mannenkoor zoodat op sommige plaatsen de steen- ook het komende seizoen niet stil slag boven komt. Het bestuur heeft zit en ondanks groote offers alles in echter,- dank zij de medewerking der het werk stelt om hel Waalwijksche Waalwijksche fabrikanten, de beschik publiek wederom genotvolle avonden king gekregen over een flinke hoeveel- te bezorgen. heid sintels en de fa. Hoffmans is be- De liedertafei met haar 75-jarig reid gevonden om deze met haar trac- jubileum in het verschiet verdienttor naar de afgesleten plaatsen te dan ook aller steun, zoowel finantieel brengen. Zoodoende zullen de bedoel- als moreel, terwijl wij ook van deze de plekken tegen het volgende seizoen plaats een beroep doen op de talrijke weer hersteld kunnen worden. Spr. zangers, welke aalwijk telt en die herhaalde nogmaals zijn beroep op de a. h. w. op «non activiteit» rond- leden om het wegenfonds te blijven loopen, zich Oj) le geven als werkend steunen, opdat de weg goed kan wor- lid. teneinde alzoo een mannenkoor den onderhouden en volledig kan wor- te vormen Waalwijk waardig en den afgewerkt. bekwaam om mede te dingen met Het bestuur vertrouwt dat niemand de groote mannenkoren, waaraan zal achterblijven als op hel einde van ons Zuiden zoo rijk is. 'net jaar de contributie voor het fonds Nieuwe directeur, Zïd worden opgehaald. Tot directeur der Liedertafel „TotNogmaals herhaalde spr. zijn ver- Bloei der ToonkunsU alhier is be- - zock aan df f'ftsef van het SPC" noemd de heer W. Ligtvoet, onder- c,ale rywlelPad «ebru,k tc makcn en niet over den grooten weg tc rijden, terwijl hij er tevens over moest klagen dat de jeugd de aanplantingen niet voldoende ontziet. De heer C. Nieuwkoop gaf in over weging het rijwielpad tijdelijk in bete ren staat te brengen als de hoofdweg, n.I. dat pad walsen en de groote weg niet. De fietsers zullen dan vanzelf het voor hen bestemde pad kiezen en daar straks blijven rijden. De Voorzitter zeide toe, {lit advies te zullen overbrengen. De heer C. Pullens vraagt of het de bedoeling is om het laatste deel van den weg reeds dit jaar in goeden staat zijn taak zal kwijten en de il' r!lL i ïi i u dit jaar misschien nog niet zoo- I ver zal komen, maar dat het voor de toekomst zeker in de bedoeling ligt. rascime. J jren Cn an(jer hangt natuurlijk af van heeft thans zijn de middelen waarover het fonds be schikt. Hij zal bet ter plaatse be spreken. Aangaande de propaganda om in Waalwijk te koopen, zeide de Voorzit ter, dat wekelijks een kleine adverten tie in het plaatselijk blad geplaatst is. Hij vroeg of een der aanwezige winke liers misschien aanwijzingen zou kun nen geven voor een nieuwe actie in deze richting. De heer H. van Mil zeide, hierover in de Winkeliersvereeniging te zullen spreken, om nieuwe ideeën op te doen. De Voorzitter verzekerde hem dat Waahvijk's Belang steeds bereid is j dergelijke pogingen te steunen, j Over het geschenk aan de gemeente j voor het nieuwe Raadhuis, deelde de Voorzitter mede, dat de door den heer Ger. Ver wiel voorgestelde actie nog niet is ingezet, daar pas kort geleden de gewone contributies zijn geind. Hel ligt in de bedoeling den leden spoedig een circulaire te sturen, om hen op nl.Hoe het werkeloozen-vraagstuk te wekken een bijdrage voor het ge- kan worden opgelost, hoe de schenk te geven. Hij sprak de hoop landbouw gered kan worden, hoe uit, dat de middelen dan ruim zullen de verdrukte middenstand geholpen toevloeien, opdat de vereeniging wijzer aan de R.K. Bijz. Jongens school te vm. Baardwijk. De heer Ligtvoet is voor de meesten nog een onbekende op het terrein der vocale kunstdie hem van meer nabij kennen gewagen echter met veel lof over zijn muzikalen aanleg en zijn succesvolle studie op dat ge bied en hebben de beste verwach tingen van deze nieuwe jeugdige kracht. Dit was dan ook de reden dat de zangers j.l. Zondag met bijna alge- meene stemmen de leiding aan den heer Ligtvoet toevertrouwden. Laten we hopen dat deze zich met eere van Liedertafel «Tot Bloei der Toon- kunstcr op steeds hooger peil zal weten te brengen. N. S. B. Ook Waalwijk aandeel gekregen in de beweging der N. S. B. en van de Ned. Fascisten. Zondagmorgen hield de N. S. B. zitting in de achterzaal van hotel Verwiel, wat bedoeld was als gele genheid tot het verstrekken van in lichtingen omtrent het wezen en de bedoelingen der N. S. B. Voor dit doel waren tal van invitaties verzon den en door de groote belangstelling groeide het uit tot een lezing met debat. De heer Giessen had hier de leiding en gaf de noodige inlichtingen en antwoorden. Tegen Dinsdagavond was een Fas cisten vergadering aangekondigd in dezelfde zaal waar Jan Baars en Crebas zouden spreken. Deze bijeenkomst is echter ter elfder ure daar ter plaatse afgelast, 't Is eigenlijk wel jammer misschien, want het oranje-oproep-biljetje be loofde ons heel wat. De heeren Baars en Crebas zouden ons vertellen een waardig geschenk zal kunnen aanbie den. Op een vraag van den heer Ger. Verwiel werd door den heer Heesbeen medegedeeld, dat een fontein, zooals die door architect Kropholler is ge% projecteerd, op 900 zou komen. - De Voorzitter hoopte een bedrag van wijk s Belang, die Maandagavond in 'ongeveer 250 bijeen te krijgen (er is de foyer van Musis Sacrum werd ge- thans 70.—en hiervoor is zeker een houden, was slechts matig bezocht. I^oede fontein te krijgen. De Voorzitter, de heer Jud. Iiin- j f>e Voorzitter zeide, dat de uitgege- en en hoe wij allen een betere toekomst kunnen bereiken. En dat toch zeker wil iedereen wel weten en in practijk brengen Waahvijk's Belang. De najaarsvergadering van Waal- i Liedertafei »Oefening en Vermaak.» Nu de winter nadert en hiermede het tijdperk der uitvoeringen en concerten, breekt voor «Oefening en Vermaak» ook het drukke seizoen weer aan. Het bestuur der liedertafel heeft gemeend ondanks de algemeene ma laise toch maar flink van wal te moeten steken en voor haar eerste j mermans Phzn., sprak het openings-Ven Wandelkaart voor Waalwijk wooid, waarin hij de aanwezigen ver- omgeving een groot succes heeft ge- welkomde en motiveerde dat de Na- bracht. Niet minder dan 300 exempla- jaarsvergadering in verband met de rerx zjjn „jt alle deelen van het land mooie Septembermaand dit jaar op'n aangevraagd, behalve de ruime ver iateren datum gesteld is. Spr. moest spreiding, en de kosten zijn 'geheel het betreuren dat de opkomst der le- J gedekt door de opbrengst der adver- den niet grooter was, al gaf hij toe, dal tenties. Tegelijkertijd is een actie ge- de najaarsbuien een wandeling naar Voerd om Waahvijk's natuurschoon Musis niet zeer aangenaam maken. j meer bekendheid te geven, verschil- Hij hoopte echter dat de besprekin- Jende bladen hebben als gevolg daar- gen in dezen kleinen kring vruchtdra- van over deze streek geschreven, gend mogen zijn. j De Voorzitter herinnerde vervolgens De notulen der voor jaars vergade- aan het Volksfeest van 15 Aug., waar- ring werden onder dank goedgekeurd, van het succes zeer groot geweest is. nadat zij door den secretaris, den heer Het bal-champêfre was een gelukkige Jan Tieten, waren voorgelezen. greep. Het bestuur hoopt elk jaar zulk De heer N. v. Loon, penningmees- een attractieve dag samen te stellen. I Spr. spoorde de leden aan daarvoor nieuwe ideeën te bedenken, die dan in de voorjaarsvergadering besproken kunnen worden. Waalwijk-nummer Ons Nederland. De Voorzitter zeide, dat in samen werking met het Gemeentebestuur po gingen in het werk zijn gesteld om door het weekblad „Ons Nederland" een speciaal Waalwijk-nummer te doen uitgeven. Dank zij de medewer king van fabrikanten en zakenlieden, die door hun advertenties de uitgave mogelijk maakten, zal in November dit blad verschijnen en zal het den naam van Waalwijk weer in breede kringen doen klinken. Middenstandstentoonstelling. Naar aanleiding van een voorstel van den Aangehouden. Door de gemeentepolitie is Zater dag alhier aangehouden zekere M., die gesignaleerd was in 't politieblad. Ongeval. Dinsdagmiddag geraakte de ge meente-bode in de Grootestraat nabij de Haven bij het passeeren van een wagen met zijn cape verward in de burrie. Hij kwam daardoor zoo ongelukkig te vallen dat hij een dei- wielen der kar over het'lichaam kreeg. Ofschoon de verwondingen aan arm en been zich aanvankelijk nogal ernstig lieten aanzien, bleek hij er met enkele vleeschwonden te zijn afgekomen. Dr. Kolster heeft de bode ten huize van een der om- heer Adelberg heeft het bestuur zich wonenden verbonden, en hem daarna" tot den R.K. Middenstandsbond en de Winkeliersvereenigingen gewend, ten einde het houden van een midden standstentoonstelling te bespreken. Daarbij bleek, dat de Midden stand al vergevorderde plannen had en dat in het a.s. voorjaar deze ten toonstelling zal worden gehouden. W. B. heft volledigen steun toege zegd. Het bestuur heeft voorts, naar de Voorzitter mededeelde, overwogen of er iets gedaan zou kunnen worden om de veemarkt te behouden, nu de ge meente hare subsidie heeft ingetrok ken. De tijdsomstandigheden zijn er thans buitengewoon ongeschikt voor, maar het bestuur blijft toch aandacht aan dit punt schenken en zal zich vooral beijveren om de St. Bavo-markt weer in haar oude glorie te herstellen. De heer C. Nieuwkoop vroeg het be stuur te trachten de fokveedagen der fokvereenigingen uit omliggende plaatsen in Waalwijk te doen houden. Hierin ziet hij een middel om de markt weer naar Waalwijk te verplaatsen. Wordt er niets gedaan, dan zullen ook de fokveedagen zich naar Den Bosch verplaatsen, ofschoon deze plaats voor dit doel te ver af gelegen is. De Voorzitter zeide nog, dat het in de bedoeling ligt reclame-kaarten te laten drukken, teneinde te trachen nieuwe leden aan te werven. Spreker vroeg aller medewerking om deze kaarten zoo goed mogelijk te versprei den en er de aandacht op te vestigen. De heer C. Nieuwkoop achtte het wenschelijk de leden voortdurend op de hoogte te houden van hetgeen de vereeniging doet, b.v. bad dit dezen zomer kunnen gebeuren door het ver spreiden van wandelkaarten onder de leden. f De Voorzitter zeide toe aan dit punt aandacht le schenken. Op verzoek worden natuurlijk de wandelkaarten aan de leden verstrekt. Dat dit jaar minder concerten zijn gegexen, vindt, aldus de Voorzitter, zijn oorzaak in den stand der kas, en in het feit dat de plaatselijke corpsen niet zoo sterk op den voorgrond zijn getreden. Hét bestuur hoopt het vol gende jaar meer concerten te kunnen geven. Bij de Rondvraag vroeg de heer C. Nieuwkoop pogingen aan te wenden om de kiosk naar het Raadhuisplein le verplaatsen. De Voorzitter antwoordde, dat daar aan aandacht wordt geschonken, te meer omdat dan voorkomen kan wor den dat de kiosk elk jaar moet wor den afgebroken. De Secretaris vraagt zich af of het wel een verfraaiing van het Raadhuis plein zou beteekenen. De heer Nieuwkoop meende, dat reeds» een goede verbetering zou zijn verkregen door de kiosk meer naar het midden van het Marktplein te x'erplaatsen. De Secretaris zeide, dat dit reeds vroeger is overwogen, doch dat er toen verschillende bezwaren tegen gemaakt zijn. Geen der leden verlangd^ hierna nog liet woord, waarom de Voorzit lei- tot sluiting overging. Hij deed dit niet dan nadat hij de leden nog eens had opgewekt financieel en moreel, door het bezoeken der vergaderingen, de vereeniging te blijven steunen. Waalwijksche Ontwikkelingsclub. De Waalwijksche Ontwikkelingsclub zal op Maandag 13 November haar eerste lezing in dit winterseizoen ge ven. Op dezen datum zal optreden de bekende Vlaamsche schrijver Dr. Er- nest Claes, schrijver van het overbe kende boek „de Witte". Hij zal spre ken over „Boeken en bengels" en be looft een avond waar de Vlaamsche humor de hoofdtoon zal vormen. Een maand later, op Maandag 18 December, spreekt de dichter A. den Doolaard, de immer-reizende schrij ver, over „Het Volksleven op den Bal kan". Ook dit zal een buitengewone avond worden. De heer üen Doolaard zal zijn lezing met een serie van 150 -lichtbeelden, naar eigen foto's, ver luchtigen, terwijl hij bovendien voor muzikale illustratie zal zorg dragen. Tenslotte wordt nog onderhandeld over het geven van een wetenschappe lijke filmavond. Ciisis-Comilé. De collecten voor het Crisis-Comité in de parochies St. Antonius en O. L. Vrouw zijn beëindigd. Zij hebben resp. f104.en f145.opgebracht. Op heeterdaad betrapt. De politie betrapte Zondagavond per auto naar huis gebracht. De voerman der kar is, zonder zich om 't slachtoffer te bekommeren doorgereden, en onbekend gebleven. Ongeval. De heer I). J. M. uit Kaatsheuvel reed gisteren met zijn auto in de Antoniusstraat een bakkerswagen van de fa. Rulles-Heesbeen aan, doordat hij slipte en verblind werd door de lichten van een tegemoet komende wagen. De kar en de auto werden beide vrij ernstig beschadigd Vergiftiging. Alhier heeft zich 'n geval van lysol- vergiftiging voorgedaan. Een baker moest de kraamvrouw een lepel medi cijn ingeven, doch verwisselde onge lukkiglijk het fleschje met een lysol- flesch, die er vlak naast stond. Dank zij het feit dat de verpleegster, mej. v. d. Linden, en dokter Langemeijer spoedig aanwezig waren, heeft de ver gissing een vrij goeden afloop gehad. De maag der patiënte moest worden leeggepompt. Haar toestand is thans goed. De Jeugdige Vliegers. De duivensportvereeniging «De Jeugdige Vliegers« heeft Zondag in café van Heesbeen vergaderd. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden uitgebracht. Er had een bestuursverkiezing plaats met den volgenden uitslag Knippels, voorzitterVerhoeven, secretaris J. van Tilburg, penningmeester; A. Stam en G. Leijten, leden. Tilburgsche Tentoonstelling. Bij beschikking van den minister van oeconomische zaken d.d. 17 October i9 bepaald, dat de in de maanden Juni en Juli 1934 door de Vereeniging Tentoonstelling „Stad Tilburg 1934" te Tilburg te houden tentoonstelling zal zijn een van Staats wege erkende tentoonstelling, in den zin van artikel 8 der Octrooiwet. Kamer van Koophandel te Tilburg De opening van de brug over de Waal bij Zalt-Bommel zal in Nov. geschieden. Het ligt in de bedoeling van de Kamers van Tiel, 's Bosch, Tilburg, Eindhoven en Utrecht om te dier gelegenheid een monumentale bank aan te bieden, waarvan de ko9ten ongeveer f 1500 zullen be dragen. Het monument zou de dankbaarheid moeten symboliseeren van de Neder- landsche nijverheid. De Kamers van Breda en Waalwijk hebben zich van de actie voor de totstandkoming van deze brug onthouden, omdat ze daarin een bedreiging voor de brug van Keizersveer zagen, Besloten werd het vereischte crediet te verleenen. Bij een bespreking over den strijd tegen de warenhuizen, spoorde de voorzitter den middenstand aan om niet te veel reclame te maken voor de groot-concurrenten. De vrijheid van bedrijf is nu een maal in Nederland gewaarborgd. Een lid van het kleinbedrijf zeide, dat de strijd niet gaat tegen het groot kapitaal, maar tegen de warenhuizen, die den bonafide middenstander be dreigen. In tweeden aanleg erkende de voorzitter, dat inderdaad de waren huizen den middenstand bedreigen. De vraag echter is moeilijk, waar begint en waar eindigt de midden stand. De heer Kaay geloofde niet dat de strijd tegen de warenhuizen eenig resultaat zal kunnen opleveren. In de voorgenomen nieuwe Crisis- in voerwet wordt „overmatige" invoer genomen als criterium voor de te nemen contingenteeringsmaatregelen. De secretaris mr. van Spaendonck betoogde, dat hiervoor in de plaat9 dient te komenelke invoer die ingaat tegen het Nederlandsch belang. In het algemeen worden de industri- eele belangen thans opgeofferd aan den land- en tuinbouw, die straks jaarlijks voor f150 200 millioen aan steunmaatregelen ontvangt. Ook zijn maatregelen noodig tegen betaling van Duitsche goederen met sperr- markten. De crisis invoerwet voorziet hier weliswaar in, maar dat dient feitelijk lang9 anderen weg te ge schieden. Ten slotte drong spreker aan om de contingenteering niet langer naar de waarde te doen geschieden maar naar de hoeveelheid. Besloten werd om ten deze een uitvoerig vertoog tot de regeering te richten. Opleiding Spreekonderwijs. Door de R.K. Leergangen te Tilburg een jongeman juist op het moment I1S in den 1°°P van dit jaar reeds dat hij een electrische fietslantaarn j °P *wee plaatsen in Noord-Brabant, aan het bewerken was om de fitting mee te nemen. Het komt den laatsten tijd meermalen voor dat fittings uit lantaarns gestolen worden, waardoor de eigenaars soms heel wat last be rokkend wordt. Tilburg en Breda, een cursus gegeven voor het diploma der Ver eeniging voor Looopeedie en Pho- niatrie. Begin November zal er wederom gelegenheid zijn d«el te nemen aan TWEEDE BLAD. Het wemelde op zolder en deel van den, landbouwer P. te Aalten van de ratten en daar ze voldoende voedsel konden vinden, meende hij dat daartegen niets gedaan kon worden. Eenigen tijd later schreef hij: .Ten einde raad probeerden we Rodent, met dit! schitterende resultaat: 80 doode ratten. Dit resultaat bereikten we met slecht6 één doosje Rodent van 50 cent." Of U last hebt van één of van honderd ratten, Rodent zal ze absoluut uitroeien. Het trekt dit ongedierte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent Koop nog heden een enkele doos 50 ct of een dubbele doos 90 et! en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Import: Firma B. Meindersma - Den Haag. A 48 rtaf#»l «Tnt Riool Too,, I Voorzitter antwoordde, dat het

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5