een 81 Meisie Kwaliteitswerk GOED DRUKWERK WaalwlikschtSloointriikkeril Aatoon Tielen - Waalwijk. 1 SPAART KOSTEN EN MOEITE Trouwkaarten of Trouwbrieven A! zou U gouden tientjes voor 'n dubbeltje willen verkoopen Reclame geeft werk. Abonneert U op het Waalwijksche en Lang- 425 (623> straatscheblad.dat ook 678 (624) voor Uwe advertenties '2 »),het aangewezen or- Hl gaan is, omdat'tindeze 8 a plaats en streek alge- 17 13) meen gelezen wordt. hen nogmaals aan de andere leden in te lichten over de omstandig heden, die het besluit noodzakelijk maakten Zuster Schutte uit Utrecht heeft hierna een intressante voordracht Adviezen. Uitgebracht werden 53 adviezen, waarvan 28 op looierij- en 25 op schoenmakerijgebied. Ónder deze adviezen waren er 4 ter plaatse van het bedrijf en 15 voor Rijksen ehouden, die zij met lichtbeelden j Gemeentewege. eelt toegelicht. j jn 43 gevanen wer(jen inlichtingen Aan het slot heeft de voorzitter verstrekt* waarvan 34 op looierij— nog een dankwoord gesproken. Het Rijksproefstation in 1932. Aan het jaarverslag over 1932 van het Rijksproefstation en Voorlich tingsdienst ten bate van de Leder en Schoenindustrie te Waalwijk is net volgende ontleend: Het aantal in 1932 onderzochte monsters nam in vergelijking met het jaar te voren iets af, hetgeen geheel toe te schrijven is aan het verminderde aantal ingezonden looi materialen. Daarentegen nam het aantal monsters leder, ingezonden door het ledercontrolestation, eenigs zins toe. Dit mag in zekeren zin tot vol doening stemmen, omdat het waar schijnlijk wijst op de toeneming van de verwerking van leder met con- troleslempel, dus Nederlandsch fa brikaat, daar voor zoover ons bekend geen buitenlandsche firma's dit stem pel voeren. In dezen tijd, waar de ons omringende landen zich hoe langer zoo meer afsluiten en de Nederlandsche Ledernijverheid daar van ook de nadeelen ondervindt, zou het voor de vacheleerlooierij niet van belang ontbloot zijn, indien ook de machinale schoenfabricage de voorkeur gaf aan leder voorzien van het controlestempel. Van officieele en semi-officieele zijde wordt meermalen een beroep op ons gedaan om inlichtingen en adviezen, als behoefte bestaat aan een deskundige en onpartijdige voorlichting. Deze voorlichting zou nog belangrijk kunnen toenemen, indien de onderzoekingen op leder- gebied voor de verschillende depar tementen aan ons instituut gecen traliseerd waren. Bij het uitbrengen van adviezen en het geven van inlichtingen blijkt steeds weer het onberekenbare nut, dat het Rijksproefstation heeft voor de Rijksschool, waaraan het ver bonden is. Behalve de gewone onderzoekingen en adviezen werden nog verschillen de onderzoekingen en looiproeven gedaan voor zoover de beschikbare tijd zulks toeliet. Wij vermelden 1. Voorzetting en uitbreiding der alcoholextractie van zooileder. 2. Basiciteitsbepaling van chroom- vochten. 3. Onderzoekingen in internatio naal verhand ter verbetering en bevestiging van de internationale looistofbepaling, van het kwalitatief looistol'onderzoek, van het onderzoek van vetten en oliën en meer speciaal van gesulfoneerde oliën. 4. Vergelijkende looiproeven met verschillende chroomvochten. 5. Bepalingen van waterdoorlaat baarheid zoo en in combinatie met 6. Vergelijkende slijlproeven met het slijtapparaat in vergelijking met loopproeven. 7. Een vergelijkend onderzoek naar het stikstof- resp. huidstofgehalte van huidpoeder en leder. Door den leeraar der handen maatschoenmakerij werden 21 lezin gen gehouden, en verder zitdagen en orthopaedische samenkomsten, op welke belanghebbenden voortgehol pen werden in moeilijkheden in hun bedrijf. Onderzoek van monsters. Het aantal in 1932 onderzochte monsters bedroeg 11G9 tegen 1314 in 1931 en 1291 in 1930. Bleek het voorafgaande jaar dat een gestadige groei tot stand gekomen was, in het afgeloopen jaar is het aantal eenigs- zins gedaald. Nemen wij de tijdsomstandigheden in aanmefkingen, dan is die daling alleszins begrijpelijk. Van de 1109 monsters werden ingezonden(de tusschen haakjes geplaatste cijfers wijzen de aantallen voor 1931 aan) a. door lederfabrikanten 356 393) b. handelaren 01 154) c. schoenfabrikanten en schoenmakers 6 14) en 14 op schoenmakerijgebied. Van deze inlichtingen waren er 11 voor Rijksof Gemeentewege. Als controlestation voor het meten van vellen trad de Dienst 29 maal op. Onder deze adviezen en inlich tingen zijn niet begrepen de adviezen en inlichtingen, verstrekt bij de onderzochte monsters. Het verslag is voorzien van bijlagen en tabellen boudende de uitkomsten van de onderzoekingen. Volksonderwijs. De afdeeling Waalwijk van de vereeniging Volksonderwijs vergaderde Woensdagavond, over de agenda voor de algemeene vergadering op 4 en 5 Nov. a.s. te Utrecht Tot afgevaardigde naar genoemde vergadering werd bij acclamatie gekozen de heer A. v. Gent. R.K. Werklieden-vereeniging. A.s. Zondag wordt de Patroonsdag gevierd. Des morgens ten kwart voor zeven trekt men vanaf het Bondsge- bouw, in optocht naar de kerk van St. Jan. ter bijwoning der H Mis en algemeene H. Communie. Des avonds 6 uur feestvergadering, waar behalve eenige agenda.punten door D.V S.V., zal worden opgevoerd: .Zuur en Zoet" blijspel in 3 bedrijven van Grosfeld en Nielen. W.S.C. Teirein. Ondanks den zwaren regenval der laatste dagen, verkeerde het W.S.C. terrein hedenmorgen (Zaterdag) in een uitstekenden staat, zoodat het door. gaan van den belangrijken wedstrijd .W.S.C Helmond", zoo goed als zeker is Event, terrein afkeuring kan men steeds constateeren uit het al of niet uitsteken van den Clubvlag bij de .Twee Kolommen'. Biljart-match. Woensdagavond speelde de Bil- artclub »De Twee Kolommen« al tlier een wedstrijd tegen het eerste zestal der vereeniging »Mouliu Rou ge» gevestigd hij den heer P. Hoef nagels te Tilburg, met als uitslag: Jacobs 62 v. d. Brand 75 v. d. Waerden 48 euven 75 Verhoeven 51 v. d. Sommc 7 P. v. Eeten 75 M.'Klijn 45 H. de Ruijter 75 J. Kools 22 .1. Beerens 75 H. Vink 100 318 392 De heer Vink boekte een fraai resultaat door zijn partij in 3 beurten te beëindigen in series van 55, 44 en 1. Contingenleering van Leder. Zooals wij in ons vorig nummer reeds hebben aangekondigd is de regeering thans gekomen met de contingenteering van Leder. Deze geldt voor 7 maanden en leeft terugwerkende kracht tot 1 October 1.1. Deze contingenteering geldt voor 7 maanden, te rekenen vanaf 1 Oc tober. Het percentage van den toe gelaten invoer is vastgesteld op 90 van bet gewicht van den gemiddel den 7-maandelijkschen invoer in 930 en 1931. Voor overleder en ander leder, inclusief zeemleder, is iet percentage bepaald op 100 van iet gewicht van den gemiddelden invoer in bovenbedoelde periode. De vergunningen, noodig voor den invoer van deze artikelen, zul- en worden afgegeven door de leiding van het Crisis in- en uitvoerbureau, iet bedrag ter bestrijding van de losten, aan de afgifte van deze ver gunning verbonden, is vastgesteld op 2 pet. van de bij den invoer ge declareerde waarde. R.K. Jonge Middenstand. De R.K. Jonge Middenstandsveree- niging heeft gisteravond in Musis Sacrum de eerste van hare serie win- lerlezingen gehouden. Als spreker trad op Pater Bog- mans M.S.F. uit Kaatsheuvel, die het ontstaan der Zuiderzee en het werk HEDIKHUIZEN. De heeren wet houder N. van de Water, D. van Hemert en W. van den Brand heb ben ontslag genomen als lid van den raad dezer gemeente. GEMENGD NIEUWS. De eenvoudigste manier. Dat men er in sommige kringen vreemde bezuinigingsbegrippen op na houdt is nu weer te Doetinchem ge bleken. Daar ter stede zullen deze week een honderd runderen voor rekening van de Rundveecentrale worden geslacht. Wat zou meer voor de hand hebben gelegen dan dat deze dieren genomen zouden zijn uit de meer dan 250, die op de veemarkt te Doetinchem tot dat doel zijn aan gekocht. Die oplossing is echter te eenvoudig. Men heeft van deze dieren een vijftigtal te Doetinchem gehouden, de rest naar slachtplaatsen elders in het land egzonden en het kwantum voor Doetinchem gecompleteerd met 50 runderen uitSneek. De spoorwegen moeten ook leven Watervliegtuig neergestort. Nabij Constanza is een Roemeensch watervliegtuig met 4 officieren be mand neergestort. Een officier kon door te hulp geschoten motorboot, zwaar gewond, worden gered. De 3 anderen zijn bij de ramp om het leven gekomen. Dinosaurus-geraamte c ntdekt. Door een expedilie van het Royal Ontario Museum, te Toronto, is aan de Roode Rivier in Centraal-Alberta het bijna volledige geraamte opge graven van een reusachtigen Dino saurus, dat naar het museum is vervoerd. De museum-directie hecht aan de vondst groote waarde, en zal het geraamte in het museum opstellen, zooals dit ook inet andere over blijfselen van voorwereldlijke dieren is gedaan. Tariefbesland ook opgezegd door Frankrijk. Thans heeft ook Frankrijk hel douanebestand opgezegd, dat des- tijds ter gelegenheid van de econo- i mische wereldconferentie werd ge- slotep. Aanslag op een gepantserden trein in Mantsjoeiije. Bij Tsitsikar is een Japansch Mantsjoerijsche gepantserde trein ont spoord, tengevolge van een aanslag van Chineesche benden. Zestien sol daten zijn gedood en 45 min of meer ernstig gewond. en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen. U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven. Wij doen de rest en het kost U geen cent meer. ADVERTENTIëN. Gevraagd te Waalwlfk voor dag en nacht. Waar zegt de Uitgever. 50941 Waalwtjksche Stoomdrukkerij Antonn Tieten. Bij schoenen let men op KWALITEIT, maar bij Drukwerk is kwaliteit zeker een eerste vereischte, daar een cachet geeft aan elke zaak en goed drukwerk ook een goed artikel intro duceert. Bestelt dus uw drukwerk daar waar naast KWALITEITSWERK ook BILLIJK WERK geleverd wordt Bestelt uw drukwerk dus bij II d. extractfabrikant. 118 130)'tot inpoldering van deze binnenzee e. de Vereen. Leder controlestation 567 543) f. van Rijkswege 27 24) t. door diverse inzenders 27 14) buitenl. inzenders 7 42) Totaal aantal monsters 1169 (1314) De monsters kunnen naar hun aard onderverdeeld worden 1. Looimaterialen 2. Leder en huiden 3. Chroomvochten 4. Vetstoffen 5. Chemicaliën 6. Water 7. Diversen uiteen zette. De interessante cause- rie, die met een mooie serie lichtbeel- den verlucht was, werd door de tal- rijke aanwezigen met de grootste i aandacht gevolgd. IJ G H VAN OilMAfc dan zou U dat nog niet fukkerty als U het niet bekend maakte» Wanneer niemand iets af weet van het product dat U maakt, hoe kunt U dan verwachten, dat men het zal koopen. Koopt U zelf some iets waa^ U niets van af weet? In een of andere vorm is reolame noodig. Thans meer dan ooft, thans beter dan ooJt Reclame doet koopen. enootschopv.Reclam. kBlzersgrochi 2&—34 Cftüliufl

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 14