Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL. liOOisctie mvilitnkkiii. VELO'S zijn niet duur Wlnkelnieuws. FEUILLETON Voor. NGOPDfiPABAMD i ALS JE OEN U/EG MAAR WEET.... gaat regelrecht naar MOL HOL blijft goedkooper. WASCHMACHINES van at 11.30.- WRINGM A CHINES van af ft 13._ Waalwjjkscbe en Langstraatsclie Conrant' Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38 Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD Nu er ook in onze plaats en omge ving een krachtige actie is op touw gezet door verschillende fascistische en nationaal-socialistische stroomin gen, en deze actie hier en daar al op eenig succes kan bogen, meenen ook wij onze houding tegenover de gepro pageerde richtingen te moeten bepa len. Daarbij dienen we voorop te stellen dat we verschillende der door de fas cisten, om dit woord als samenvatting te gebruiken, tegen de huidige staat- orde aangevoerde grieven kunnen aanvoelen en onderschrijven. Zoo kan een groot deel der programpunten van de N.S.B., zonder eenige terughouding de goedkeuring van dén katholiek wegdragen. Het is vooral deze verlei ding die velen overhaalt tot openlijke of geheime sympathie met de fascis tische beweging. Daarbij vergeet men echter dat men in dit geval het kwade op den koop toeneemt. Het kwade is dan op de eer ste plaats datgene uit het programma wat voor een katholiek in het geheel niet te aanvaarden is, en op de tweede plaats, en dit is het voornaamste, de diepere levensbeschouwing welke aan het fascisme ten grondslag ligt. Deze staats- of ras-verheerlijking kan in geenen deele met katholieke principes worden in overeenstemming gebracht. Nu beweren de leiders wel dat het Nederlandsche fascisme een zuiver nationale beweging is die niets uit staande heeft met het Italiaansche of Duitsche voorbeeld, of met de staats theorieën van Rocco of Feder, maar als men aandachtig de beweringen van deze leiders beluistert, krijgt men wel eens een anderen indruk. Triomfan telijk wijzen zij op wat Mussolini van den vroegeren Italiaanschen chaos ge maakt heeft en zij aarzelen niet hoog van den toren te blazen over de goede deert U geen koude of wind 't is een genot goede kkeding te bezitten. L)e prijzen zijn lager dan wat U overal elders voor zoo'n prima kwaliteit moet oe. talen. Doe zooals anderen daar slaagt U zeker, nergens slaagt U beter. van „De Echo van het Zuiden". i L-wmaaa—■m—m—be— Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. 10. Daarom stond hij er ook op, om, arm als hij was, mij altijd te houden. Gelijk had hij; in dit huis moet een mansper soon in dienst zijn en ik kostte hem niet veel. O, het zal toch akelig zijn, als u weg bent, miss Nancy! Dag, beste, oude vriend, zei ze, toen er een rijtuig voorkwam om haar naar het station te brengen. Ja, geef me maar een kus, alsof ik nog een klein meisje was, en denk erom, houd je flink en sterk voor mij! God zegene haar, snikte de oude baas, toen hij het rijtuig nakeek. Liever kind bestaat er niet. Als het toch eens gebeurde zooals zij zegt. Het landschap baadde in zonlicht, toen de trein door Cornwall reed en met be traande oogen zag ze de groene velden en het frissche bladerdak der hoornen; ze had een gevoel alsof ze haar hart achter liet. Ze had geen flauw idee wat ze ging doen, hoe haar toekomst zijn zou. Ze be zat driehonderd pond, dat was haar hee- le rijkdom. Ze had haar oude tehuis vaarwel gezegd en nu leek het haar als of er niets meer was om voor te leven. Toen de trein Plymouth voorbij was, gaf ze zich over aan haar gedachten over alles wat den laatsten tijd gepasseerd was, over alles wat Trevanion Court voor haar beteekende en wat voor mogelijkhe den de toekomst wel in haar schoot mochten bergen voor haar. Den vorigen avond was de jonge Jack zijde van het Duitsche experiment. Betoogt men op vergaderingen dat va derlandslievende Joden in de bewe ging even welkom zijn als ieder ander, in particuliere gesprekken laten de zelfden zich vaak over het Joden vraagstuk uit op een wijze, die duide lijk den geest der beweging verraadt. Zonder Italië zou hier geen fascisme, zonder Duitschland geen nationaal- socialisme bestaan. Ligt het dan niet voor de hand te veronderstellen dat de diepere geest der stroomingen in het buitenland ook ons land zal be smetten? Wij spraken daareven over de goede doelstellingen die het fascisme in Ne derland heeft. Maar wij moeten daar direct aan toevoegen dat deze zelfde beginselen reeds lange jaren ook door j de katholieken gepredikt zijn. Nu ver- wijt men de Katholieke Staatspartij dat zij met al haar mooie beginselen j toch maar bitter weinig heeft tot stand gebracht. Maar dit verwijt is onge- 1 grond en moet worden teruggewezen tot dengene die het uit. Meestal zijn het n.l. katholieke fascisten die met een dergelijke bewering voor den dag komen, waarbij zij echter vergeten) dat zij zelf door hun lauwheid mede de oorzaak zijn van het euvel dat zij be strijden. Wellicht zou het er anders hebben uitgezien of gaan uitzien, indien deze personen de activiteit die zy nu geven aan de fascistische beweging, aan de katholieke zaak hadden gegeven. Op merkelijk is het, dat juist diegenen, die in hun katholieke politieke orga nisatie nooit eenig opbouwend werk hebben verricht, nu' den grootsten mond hebben als het er om gaat de lauwheid, waar zij zelf schuldig aan zijn, aan de kaak te stellen. Wij zijn ervan overtuigd dat de ge zondmaking van het politieke leven in Nederland, beter dan via het fas cisme, kan geschieden binnen het be stel der huidige staatsorde. Met be houd van principieele vrijheid voor eiken staatsburger en jnet meer kans op een duurzame goede internationale verstandhouding als onder het fascis me. Natuurlijk kan hetgeen wij voor den katholiek zeggen in gelijke mate SCHAPPy VAIiyyqZCKERlMG op MET L fttuU gelden voor den geloovigen protestant ten opzichte van zijn politieke orga nisatie. Niet alleen in katholieke maar ook in protestantsche kringen dringt het besef door dat er spoedig gehan deld moet worden. De Katholieke Staatspartij publiceerde haar mani fest, dat getuigt van klaren blik op den toestand, en het stemt tot voldoe ning dat ook in protestantsche krin gen dit besef gaat doorwerken. Dit is dezer dagen wel gebleken uit een hoofdartikel in de a.-r. „Rotterdam mer", die schreef dat het katholieke manifest door de geloovige protestan ten van het begin tot het eind kan worden onderschreven. Een verheugend teeken is dit be wijs dat bij katholieken zoowel als protestanten het begrip ontwaakt is dat er gevaar dreigt voor den christe lijk en grondslag van ons volksbe staan. CORPORATIEVE STAAT OF -MAATSCHAPPIJ? Over de begrippen „corporatieve staat" of „corporatieve maatschappij" wordt in onze dagen heel wat gebab beld. En) lang niet altijd met even veel kennis van zaken, zelfs niet dooi de menschen, die zeggendat ze de corporatieve staatsgedachte vóór staan. In vele gevallen kent men niet alleen I het verschil niet tusschen corporatie- ven staat en corporatieve maatschap- pij, maar er zijn heel wat menschen, wien het een openbaring zal wezen, te Beel nog bij haar geweest en had getracht haar te overreden om te blijven. Hij was voor zijn doel waarlijk welsprekend ge weest. Waarom gaat u toch weg, miss Nan cy, had hij aangedrongen. U kunt uw heele leven lang blijven, o, als u toch maar voor goed wilde blijven. Ik vereer u, ik draag u op mijn handen en nog nooit heeft een ander meisje zooveel voor mij beteekend. Op den duur zal ik een rijk man zijn en ik zal u alles geven wat u maar verlangen kunt. Nancy was ontroerd geweest door den heiligen ernst en oprechtheid van den man, maar neen, er was geen sprake van dat ze hiertoe zou kunnen komen. Zelfs om meesteres in haar oud tehuis te blij ven en de belofte aan haar vader in te lossen, kon ze dat offer niet brengen. Maar ik geef de hoop niet op, had de jonge Beel gezegd, toen hij was heen gegaan en ik zal nooit met een ander trouwen. Maak u niet van mij los, miss Nancy, en vergeet niet, dat één woord van u me onmiddellijk naar u brengt. Kunt u mij niet een klein beetje hoop ge ven? Nancy had haar hoofd geschud. Toch beschouw ik dit niet als het laatste woord tusschen ons, had hij vol gehouden. Ik zal steeds blijven hopen en zorgen, dat uw plaats als meesteres van Trevanion Court altijd voor u open blijft. Terwijl de trein voortsnelde dacht ze ook aan haar afscheid van John Trefry. John had geen woord van liefde gespro ken, zelfs geen toespeling op zijn diepere gevoelens gemaakt; hij had haar alleen maar herinnerd aan haar belofte om zich tot hem te wenden als zij behoefte had aan een vriend. Er kwamen tranen in haar oogen en haar lippen trilden, toen ze dacht aan den blik, die zij in zijn oogen gezien had. Arme droomerige, on- practische John! Ze wist, dat hij altijd een vriend van haar zou blijven, maar haar droom om Trevanion Court nog eens te bezitten, kon niet worden door hem! Toen laat in den avond de trein de zwartberookte hoofdstad van de wolfa- bricage binnenreed, voelde Nancy zich volkomen uitgeput en somber gestemd door de vermoeiende reis en het trieste landschap, dat ze de laatste uren was doorgereden. O, wat ben ik blij, dat je er bent, waren de woorden waarmee ze werd be groet, toen de trein in Leeds stopte. Geef me nog een kus! O, ik ben toch zóó blij! De stormachtige begroeting door haar oude schoolvriendin monterde Nancy op; er kwam een zonnig gevoel in haar van onder vrienden en veilig te zijn. Ik ben blij, dat je niet in het zwart bent, babbelde Jessie verder. Het maakt de menschen zoo somber, vind ik. Maar ik begrijp daarom best, wat er in je om gaat, eindigde ze hartelijk. Vader heeft gevraagd om het niet te doen. Jessie begreep, dat op deze mededee- ling geen antwoord paste. Maak je maar niet druk over je bagage, zei ze, daar zorgt Fletcher wel voor. Ze nam haar mee naar den uitgang van het station, waar een mooie Rolls Royce stond te wachten. Ik denk, dat het hier niet zoo mooi is als in Cornwall, maar het is toch een mooie en prettige stad Leeds. Ofschoon het tegen tienen liep, was het nog niet donker. De dagen waren nu op hun langst. Haar eerste indruk van Leeds vond Nancy een beetje beklemmend. De lucht was bedompt en de gebouwen leken haar donker en onvriendelijk. En de men schen zagen er ook minder opgewekt uit dan in Cornwall. Ze leken haar minder forsch en hun bleek^ gezichten vormden een sterke tegenstelling met de zonge bruinde facies van de boeren uit haar geboortestreek. Maar ze gaven wel den indruk van welvaart. Ze zagen er alle maal netjes in de kleeren uit. Maar interessant vond ze de groote fa- brieksstad in elk geval en ze keek met j groote belangstelling om zich heen. Gis- teren cm denzelfden tijd had ze met John Trefry onder de portiek van Tre vanion Court gezeten. Alles was zoo stil en zoo rustig geweest; de lucht zuiver en vol zoeten geur; nauwelijks een geluid had de stilte van den milden zomeravond verstoord. Hier was alles beweging en- rumoer; volle trams reden zoemend en met hqrd belgerinkel in alle richtingen door de straten liep een drukke menigte en toeterende en ronkende auto's scho ten er tusschen door. Bioscooppaleizen blaakten met felle,kleurige lichtrecla mes; luid lachen en kwetteren van opge schoten jongens en meisjes klonk schel tusschen het straatrumoer door. Ja, Leeds is een groote stad, her haalde Jessie, terwijl de zacht-voortglij- dende luxe-wagen zich den weg baande door de drukte. Ik zou niet graag ergens anders wonen. Kijk, een van de biosco pen gaat uit! Die is ook stampvol ge weest vanavond! Zeg, ik denk dat je wel reuzenhonger zult hebben, hè? Daar kon je wel eens gelijk in heb ben, kind. Maar je had zoo uitdrukkelijk geschreven, dat ik niet in den trein moest dineeren Ja, viel Jessie haar in de rede, moeder wilde persé dat je nog met ons zou mee-eten. Dat vond ze gezelliger. An ders dineeren we om half zeven, maar vanavond wordt het dan maar zoo'n beet je een uitvoerig souper! Bovendien, dan i.s Ben ook thuis. Ben?, informeerde Nancy. Mijn broer. Daar heb ik je vroeger toch wel eens van verteld. Hij is van avond uit Schotland teruggekomen. Daar was hij voor zaken. De auto had de drukke buurten achter zich gelaten en was nu in een villawijk gekomen, waar allemaal groote huizen stonden. Mooi en rustig is het hier, niet? vroeg Jessie. Moeder vond het hier eerst niets prettig, maar nu raakt ze er aan gewend. Een paar minuten later draaide de auto een oprijlaan naar een aanzienlijk, statig huis in. Luister, zei Jessie. We zullen een heerlijken tijd samen hebben. Je zult va der en moeder wel een beetje ouder- wetsch vinden, maar ze vinden het ook fijn dat je komt en je moet een reuzentijd bij ons blijven. In je brief schreef jo iets van een week, maar de eerste week is om voor je het weet. Dat zul je zien! De deur ging open en Nancy stond in een rijkgemeubelde, ruime, prettig en helder verlichte hall. Daar zijn we dan, moeder, zei Jes sie tegen een vriendelijk-uitziende oude re dame, die Nancy met groote warmte verwelkomde. vernemen* dat er verschil tusschen die twee is. Het wordt wel eens als een groote zonde tegen de democratie aangemerkt, wanneer iemand zich uitspreekt voor eenige verandering op corporatieven grondslag in de staatsinrichting. Ten onrechte. In 't dezer dagen verschenen manitest der katholieke staatspartij wordt eenerzijds nadrukkelijk vastge steld, dat de beginselen der democra tie zullen woTden hooggehouden en anderzijds, dat naar een corporatieve maatschappij zal worden gestreefd. In een corporatieve maatschappij kan plaats blijven voor het parlement (Tweede Kamer), gekozen op den grondslag van het algemeen kiesrecht, in den corporatieven staat is dat uitgesloten. De democratische staat is een ge meenschap van individuen, van per soonlijkheden, welke allen, ieder voor zich, invloed ,op het staatsbestuur •kunnen laten gelden. Dc corporatieve staat echter is een gemeenschap van corporaties, d.i. van stands- ot' andere groepsgemeenschappen, welke door sociale of andere aigemeene belangen worden gebonden. De vertegenwoor digers dier groepen, vaak niet eens ge kozen, maar door den „leider" aan gewezen, vormen in naam de „regeering" of liet wetgevende lichaam van den staat, terwijl de feitelijke staatsmacht in handen van een idicta- tor is gelegd. Anders is het in de corporatieve maatschappij gesteld. De corporatieve maatschappij maakt feitelijk deel uit van den democratischen staat. De staatsmacht, de bestuurstaak komt voort uit den wil van het volk, ieder individu kan dezelfde rechten laten gelden. De volksvertegenwoordiging komt voort uit verkiezingen, welke op den grondslag van een uitgebreid, ten onzent algemeen, kies'recht worden gehouden. De Tweede Kamer zou haar wetgevende bevoegdheid behouden, het kabinet zou in belangrijke be- stuurskwesties aan de Kamer verant woording verschuldigd blijven, maar naast dat alles, zou de Kamer van een deel harer rechten ontlast kunnen worden en bepaalde harer bevoegdhe- Ik zeg geen miss Trevanion tegen je, zei ze tegen Nancy, terwijl ze haar 'n hartelijken zoen g^f. Je bent Jessie's vriendin en zoo wordt je hier behandeld. We zijn gemoedelijke menschen, hoor kind, en we houden heelemaal niet van omslag. Ja, dat is vader! Lyah, dal is Jessie d'r vriendin, Nancy Trevanion. We zjjn allebei erg blij, dat ze d'r is, nietwaar man? Dat zijn we, stemde mr. Elyah toe. Hij was een stoeren, gezond-uitziende man, met een korten, dikken nek en een prettige, vriendelijke uitdrukking op zijn gezicht. Wij Yorkshirers zijn gemoedelijke lui, miss Trevanion en we meenen wat we zeggen. Neen, vader, u moet niet miss Tre vanion tegen haar zeggen, viel Jessie hem in de rede; ze heet Nancy. Goedzoo! Nancy dan! Maar zooals ik zeg, we zijn hier allemaal gemoede lijke lui en houden er van om het de menschen naar den zin te maken, niet waar moeder? Ja, dat doen we hoor! Vooruit, Jessie, ging de heer des huizes voort, wijs Nancy nu maar eens haar kamer. Het arme kind zal zich wel een beetje willen wasschen en opknap pen. En dan moesten we maar eens een stukje gaan eten. Ben is ook thuis en die zal tegen dien tijd ook wel klaar zijn. Het was Nancy alsof ze een nieuwe wereld was binnengetreden. Het was huiten nu donker geworden, maar het huis hier baadde overal in een zee van licht. Ieder hoekje en gaatje in dit huis scheen wel verlicht en de prettige kleu ren, die in al de kamers domineerden, droegen er niet weinig toe bij, om haar een gevoel van opgewektheid te geven. De slaapkamer waar Jessie haar naar toe bracht, maakte ook al dienzelfden indruk van licht en vroolijkheid op haar. De degelijke meubels waren allemaal in blank eikenhout en de vele spiegels weer kaatsten in het heldere, electrische licht. Het behangsel en de gordijnen waren van een vroolijk gebloemd patroon. Ik hoop, dat het je hier bevalt, zei Jessie impulsief. Maak je daar maar niet ongerust over. De vraag is maar of ik jullie zal be vallen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1