.De EcDo een hel Zeiden" HET blad voor Waalwijk en de Langstraat. een scherp mes het bovenste kapje af en hol met een theelepeltje de vruchten uit (bewaar echter het weggenomen vruchtvleesch, om het later gezeefd door de bouillon te doen. Laat het brood even weeken in wat warm water, druk het goed droog uit en vermeng het met het rauwe ei, het zeer fijn gehakte (ol geraspte) «gehakt» in 8 gelijke deelen en vul daarmee de 8 tomaten. Schik de gevulde tomaten in een vuurvasten schotel of in een breede pan, voeg er het bouillonblokje met het water en het gezeefde tomaten- vleesch bij, leg op elke tomaat een klontje van de boter en zet dan den schotel in den oven (of de pan op een zacht vuur), tot alles door en door warm is (ongeveer '/a uur), nu en dan de tomaten bedruipende met het sausje. Koude, gevulde lomaten (4 personen). 4 6 groote, stevige tomaten, 1 eetlepel slaolie, '/a eetlepel azijn, wat peper en zout, wat gehakte peter selie of dragon, eenige druppels Maggi's Aroma. Wasch de tomaten, dompel zege- durende 1 miuuut in kokend water, houd ze dan dadelijk onder de koude waterkraan en neem er het buitenste vliesje af. Snijd met een scherp mes de bovenste kapjes af, holde vruch ten uit en bestuif ze van binnen met wat fijn zout en wat peper. Schil de komkommer en trek ze met een sambalschaafje in dunne draadjes. Men die aan met de door elkaar geklopte olie en azijn, drup pel er wat Maggi's Aroma in en roei er de gehakte peterselie of dragon door. Vul de tomatenbakjes met de «sambal van komkommer» en schik ze liefst op een schotel, die eerst met eenige frissche blaadjes kropsla is belegd. BUITENLAND. Het Duitsche Concordaat. Op het Valicaansche staatssecre tariaat zijn de besprekingen begon nen met den vertegenwoordiger van het Duitsche ministerie van binnen- landsche zaken, omtrent de inter pretatie van sommige bepalingen van het tusschen Duitschland en den Heiligen Stoel gesloten Concordaat. Deze besprekingen hebben vooral betrekking op de bepalingen omtrent de vrijheid van vereeniging der Ka tholieken en de vrijheid van de Ka tholieke pers. Rijksdag proces. Woensdag heeft de nat.-socialisli- sche getuige Karwahn belangrijke verklaringen afgelegd. Hij zou n.l. Torgler op den dag van den brand tesamen hebben gezien met van der Lubbe en Popof. Daardoor zijn Torgler en Popof in een moeilijk parket gekomen. De Fransche kabinetsformatie. De president van de Fransche re publiek Lebrun, heeft Albert Sarraut, den senator voor het departement Aude, behoorende tot de «gauche démocratique« van den Senaat, die achtereenvolgens minister van Kolo niën en Marine is geweest in het kabinet van Daladier, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Sarraut is reeds geslaagd en is zeil minister van Buitenlandsche Zaken. Paul Boncour krijgt het vice-presi- dentschap en Justitie, Daladier Oor log. Deontwapeningsconferenlieverdaagd. Donderdag is de ontwapenings conferentie verdaagd tot 4 December. Het bureau heelt opdracht gekre gen iniusschen een nieuwen tekst voor een onlwapeningsconventie op te stellen, die dan op 4 December aan de hoofdcommissie ter behan deling zal worden voorgelegd. Het bureau zal het oude plan van MacDonald omwerken in den geest der jongste Lngelsche voorstellen. Mac Donald legen Duitschland. Mac Donald heeft zich in een radio-rede legen Duitschland's be sluit gekeerd. Hij zeide o.m.: Duitschland moet het den anderen naties mogelijk maken, dat zij naast Duitschland kunnen liggen zonder dat angst in hunne harten blijft behouden. Duitschland moet tot het gevoel van veiligheid der volkeren in een ontwapeningsprogram bij dragen, Ik zou Duitschland willen vragen, of het denkt, dat het het laatste woord gesproken heeft. Ik aanvaard de woorden van den rijkskanselier: «Ik ben voor den vrede«, maar aan den kant te staan en het overige Europa en de overige wereld over te laten met de problemen te wor stelen, is niet de weg om Europa den vrede te brengen. Ik hoop, dat Duitschland iedere gelegenheid en in feite de eerste zich voordoende gelegenheid zal aangrijpen om door zijn handelingen te bewijzen, dat het den vrede wil, dat het bereid is tot samenwerking met de naties van Europa en wil arbeiden voor een zoodanige samenwerking, die het rechtsgelijkheid en een gevoel van zelfachting geeft. Een rede van Roosevelt. President Roosevelt heeft een radio rede gehouden over de regeerings- maatregelen om het oeconomisch her stel te bestendigen en nog te bespoe digen. Hoewel daarin bemoedigende woorden gesproken zijn over de belangen der landbouwers, zijn dezen nog niet tevreden gesteld. Klagende over de gevoeligheid van den dollar voor internationale invloeden, legde Roosevelt er den nadruk op, dat de Ver Staten ver plicht zijn, de vaststelling van de goudwaarde van den dollar zelf stevig in handen te nemen. Dat is noodig om te voorkomen, dat de koerswisse- lingen in de waarde van den dollar zullen optreden, welke een beletsel zouden zijn voor het blijvend herstel van de prijzen der goederen. BINNENLAND. De Belgische kwesli -Centrale Rijn vaart-com m issie. In hel voorloopig verslag dei- Tweede Kamer over de begrooling van buitenlandsche zaken worden volledige inlichtingen gevraagd over het stadium, waarin de minister de z.g. Belgische kwestie bij zijn op treden heeft aangetroffen en over het standpunt, dat hij in dit vraag stuk inneemt. In dit verband werd ter sprake gebracht hetgeen in de laatste jaren in de Centrale Rijn vaartcommissie is geschied. Daaruit toch bleek, dat de Belgische regee ring haar doel niet meer uitsluitend door onderhandelingen met de Nederlandsche regeering trachtte te verwezenlijken. Deze leden vroegen overlegging van alle documenten, welke betrekking hebben op de pogingen, in de Rijnvaartcommissie gedaan om haar bevoegdheid met betrekking tot Nederland's water gebied verder uit te breiden. Daarbij zouden zij tevens gaarne worden ingelicht over de houding, door de regeering tegenover die pogingen aangenomen. Maximumsnelheid te Amsterdam. Conform de bestaande plannen is te Amsterdam de maximum snelheid die, behoudens voor be paalde straten, 30 K.M. per uur bedroeg, verhoogd tot 40 K.M. Deze snelheid wordt meer in met de liet verkeer geacht van overeenstem ming wenschelijkheden dan 30 K.M. Eiwithoudend veevoeder gecuntingcnleerd. Naar wij vernemen is de contin- genteering in voorbereiding van eiwithoudend veevoeder als vee koeken en dergelijke. Naar verwacht wordt, zal deze contingenteering spoedig haar beslag krijgen. Ook meubelen, pluche enz. worden gecontingenteerd. De Omzetbelasting door Eerste Kamer goedgekeurd. Na betrekkelijk korte debatten heeft de Eerste Kamer zonder hoof delijke stemming het ontwerp tot heffing eener Omzetbelasting aan genomen. Uit de behandeling is gebleken dat deze aanneming is geschied in het volle bewustzijn van de zware lasten, die daarmede op volk en bedrijf worden gelegd. De overweging, dat deze belasting echter noodzakelijk is om de be grooting in evenwicht te brengen, heeft bij alle partijen den doorslag gegeven. Als slagers protesteeren Naar aanleiding van de regeerings- maatregelen t.a.v. de beperking van den rundveestapel, waardoor een toeslag van 200 pCt. op den accijns van het geslacht is gelegd, werd Woensdag in de Handelsbeurs te Utrecht een openbare vergadering gehouden door de commissie van overleg, samengesteld uit den Ned. Slagershond, den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel en den Ned. R.K. Hanzebond van Slagers patroons. Een aantal Rotterdammers is gezamenlijk per auto van 't Rotter- damsch abattoir naar Utrecht ver trokken en heeft hiervan een demonstratietocht gemaakt, door aan auto's doeken met protestopschriften te bevestigen. De groote verbolgenheid, welke onder de slagers heerscht tegen den directeur van den Rundvee-Centrale den heer Zwanenberg, kwam tot uitdrukking in de galg, welke vele deelnemers van den tocht voorop hun motorkap hadden bevestigd. Aan het koord van de galg bengelde 'n dik opgeblazen zwaantje, waarvan de hals stevig was inge snoerd. De vergadering had een zeer rumoerig verloop. Er werden zoo danige insinuaties aan het adres der groote bladen gericht dat de ver slaggevers een oogenblik dreigden de zaal te verlaten. Uit Limburg was het volgende telegram aan de vergadering ge zonden: «De Limburgsche slagers wenschen de vergadering veel succes en zijn ervan overtuigd, dat het thans geldt leven of sterven. De eenige nog overgebleven weg is, om aan de nog overgebleven rechtvaardige regeerders te vragen, Zwanenberg en zijn kornuiten naar een concentratiekamp te zendcn«. Tenslotte is er een motie aange nomen waarin de slagers er hun leedwezen over uitspreken dat de Crisis-Rundvee-Centrale de samen- werking met het Centrale Overleg der slagersorganisaties heeft ver broken en waarin vertrouwen in het Centrale Overleg wordt uitge sproken. Recht overeind in bed. Nachtenlang niet anders dan hoesten. .Meer dan 4 jaar lijdende te zijn is iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden w<?rd ik opmerkzaam ge maakt op Abdijsiroop. Nadat ik een flesch van deze bijzondere siroop had gebruikt, kwam het slijm los en na 4 flesschen gebruikt te hebben, voel ik mij weer beter dan ooit, terwijl ik thans nog steeds Abdijsiroop in huis heb en regelmatig gebruik en mij er best bij vind". Zoo schreef ons de Heer Joh. de L. te Sch wiens origi- neele brief voor elk ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samenge. stelde Akker's Abdijsiroop werkt heerlijk slijmoplossend. verzachtend, hoeststillend verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt etterige slijmvorming en ontsteking. Door Abdijs roop te nemen hebt Gij iets bijzonders voor borst en ceel en op iederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebruiken Thans per lesch f 1.—f 1 50 en f2 75. Alom verkrijgbaar. (Reel.) Overheid in ambtenaar. Hel C.N.O.R. op audiëntie bij minister Colijn. Naar aanleiding van het besluit van den ministerraad, waarbij aan de ambtenaren wordt bekend ge maakt, dat zij zich zullen hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid, is een deputatie uit het bestuur van de Centrale van Nederlandsch Over- ïeidspersoneel (C.N.O.P.) op daartoe telegrafisch gedaan verzoek, den 26en October door den voorzitter van den raad van ministers in audiëntie ontvangen. De deputatie gaf hare bevreemding over het genomen besluit te kennen, dat den indruk zou kunnen wekken alsof het aan de ambtenaren voor taan verboden is om in woord en geschrift uiting te geven aan hun gevoelens met betrekking tot door de regeering genomen of te nemen maatregelen, rakende hunne belan gen. De deputatie kon niet aanne men, dat aan het besluit een zóó verstrekkende en baars inziens niet te verdedigen uitlegging zou worden begeven en verzocht mitsdien aan den minister wel een interpretatie te willen geven. Zijne Excellentie bleek van oor deel', dat het in dezen tijd van ver scherping der tegenstellingen, in het belang van de ambtenaren moet worden geacht als hun actie geen reactie wekt in breede lagen van hel Nederlandsche volk. De minister achtte interpretatie overbodig en noemde hel verbod een waarschuwing aan de ambte naren om in zoowel als buiten dienst behoorlijke grenzen in acht te nemen. De ambtenaar blijft echter volmaakt vrij om langs organisato- rischen weg zijn denkbeelden tot de overheid te richten. Sprekers in vergaderingen en schrijvers in dagbladen en andere organen hebben voor zichzelf gren zen te stellen wat al dan niet gepast kan worden geacht. Nieuwe crisisheifingen Naar het Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren verneemt wordt in vakkringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van nieuwe crisisheffingen, onder andere op rijst, blanke stroop, sago, bakmeel en alle andere zetmeclproducten. Ons volksinkomcn daalt. Wij lezen in „De Standaard": Men moet er stellig op rekenen, dal de inkomstenstatistiek over 1.932 op nieuw een belangrijke daling zal aan wijzen. En het ziet er wel naar uit, dat zich in 1933 dit proces heeft voortge zet. In het begin van dit jaar heeft men gesproken over een daling van ons volksinkomen met 3040 per cent. Velen meenden, dat hierin groo te overdrijving school. Maar de feiten zullen straks wel leeren, dat althans het cijfer van 30 percent allerminst overdreven was. En het einde van de moeilijkheden is nog niet te zien. De vrees is er, dat het volksinkomen nog meer naar beneden zal gaan. En dat niettegenstaande den groei der bevol king, die een accrès wenschelijk zou maken. De cijfers der Vermogensbelasting wijzen op 1 Mei 1932, bij denzelfden datum van 1929 vergeleken, een da ling aan van ruim 25 percent. Na Mei 1932 heeft zich de daling van de gelds waarde der vaste goedéren nog voort gezet. Ook verdere omstandigheden doen vreezen, dat op 1 Mei 1932 het laagste cijfer nog niet bereikt was. Het zal nu toch langzamerhand aan iedereen wel duidelijk worden, dat de daling van het volksinkomen de bezui niging hij Staat en gemeente tot een absolute noodzakelijkheid maakt. En dat te meer, nu in dit jaar alléén rooi de werkloosheidsvoorzieningen 149 miltioen moest worden uitgegeven. Daarbij komen dan nog een groot aantal millioenen voor de gewone ar menzorg. Het is geen wonder, zegt hel blad, dat de sociaal-democratische actie te gen verschillende regeeringsmaatrege- len weinig indruk maakt. Ons volk gevoelt in zijn breede krin gen wel. dat aan die maatregelen niet valt te ontkomen. Tegen zedenverwildering. Uit het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer over de Justitie-be- grooting blijkt, dat vele leden van meening waren, dat strenger moet worden opgetreden tegen de verschijn selen, welke uiting zijn van de verwil dering der zeden. Er werd gewezen op de excessen van het strand- on bad leven. oj) <le verspreiding van onzede lijke lectuur, op liet voorkomen van schandalen. Met betrekking lot de z.g. natuur baden, welke in den kaatsten tijd aller- wege worden opgericht, vroegen som mige leden den minister, of deze niet van oordeel is, dal zulke inrichtingen vooral op het platteland, gevaren voor de openbare zedelijkheid meebrengen. Verscheidene leden spraken hun af keuring uit over het feit, dat de politie nzake de kansspelen zoo weinig krachtig is opgetreden en bijv. te Sche- vemngen eerst op den laatsten avond tan het seizoen heeft ingegrepen. De Lntine-concessie verlengd. Naar wij vernemen, is door Lloyds te Londen met terzijdelegging van 'n groot aantal aanvragen, dat vooral het afgeloopen jaar is binnengekomen, de concessie voor het ondernemen van bergingspogingen voor het goud der Lutine voorloopig voor een jaar op nieuw verleend aan de firma's Doek- sen en Dros. De concessionarissen dee len mede, dat zij binnenkort tot de aandeelhouders een circulaire zullen richten, waarin zij hen uitvoerig over den stand van zaken zullen inlichten. Als we allen ééns fascist zijn Gaan dan ook ónze grenzen dicht En wordt de waterleiding vrij dan En prijsverlaging van het licht? Zie lezer, 4c kan nog lang zoo zeuren. Maar'k ben voorloopig reeds voldaan, Als ik op bovenstaande vragen Een antwoord in dit blad zie staan. RIJMELAAR. INGEZONDEN STUKKEN, (builen verantwoordelijkheid der Red.). Waspik, 25 October 1933. Kinderen k».inn<?n beel wat vragen Ingezondenstukkenschrijvers, De een bekend, de andere X. Schrijven brieven in «De Echo» Mijns inziens totaal op niks. De een spreekt van opportunisme De ander zegt«Gij zijt fascist». Voor mijn Rijmelaarsverstandje Is dat alles «zware mist». »'t Gaat mijn petje vér te boven Ik begrijp het nog niet half. 'k weet alleen een heel klein koetje Noemt men hier in Waspik kalf. Dus ga ik maar eens aan 'l vragen, Van vragen wordt men meestal wijs. Welke lezer geeft mij antwoord? Ik stel dit heuseh zeer hoog op prijs. Wat is hetFascist te wezen Is 't een eerenaam of niet? Wordt door 't fascisme 't menschdom beter Werkt het langzaam of subiet? Weet 't fascisme een verklaring? (En een oplossing vooral Van de huidige malaise Die hier rondspookt overal Wil 't fascisme hier een heerscher Als in 't macaronie—land Of wil men 't regiem van Hiller «Für das grozse Vaterland» Wie moet dan die heerscher wezen Heet hij Kortenhorst of Baars En bevatten de beloften Van T fascisme ook wat waars? Voor 't verbod bij wet tot stand kwam, Droeg men steeds een uniform. Was dit eenheidspak een uiting Van den staat in nieuwen vorm? Is men tegen ambtenaren Met een dubbel tractement Tegen warenhuisbezitters Al verkoopt men voor geen cent? Is men tegen oorlogvoeren Is men antimilitair En moet men, als men fascist is Zich dan voelen met veel air Waarvoor die vergaderingen Met debat voor groot en klein En zijn die vijftien centen entree Alleen maar voor den kastelein En waarom, als men 't niet kan winnen, Worden vele sprekers kwaad En weet men bij 't debat te voren Hoe vast men in zijn schoenen staat? En wil 't fascisme garandeeren «Geloof en kerk, daar blijf ik af»? En op het dansen en failleeren Stellen wij een flinke straf? En garandeert men den werklooze «Straks heb je weer een gaaf bestaan?» «En met Uw armoe en ellende «Is het spoedig nu gedaan» Gaan er geen koeien meer in blikjes Geen room meer in de margarien? En als we piepers noodig hebben Mag iedereen het dan weer zien RECHTZAKEN. Om 'n duif. L. L, v. E., 30 jaar, manden maker te Vlijmen, gedetineerd, had op 25 Juli 1933 te Vlijmen J. Hees- óeen, die wat onder den invloed was van drank en begon te steggelen over een postduif door een krach- tigen messteek van het leven be roofd. De eisch luidde tegen hem twee aar, de uitspraak 1 jaar en 0 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Om de principicele kwesties. G. J. v. B. te Engelen zeide al vele jaren ongehinderd in besloten tijd te hebben kunnen visschen in iet water dat aldaar heet te be- looren tot de Maas voor welke rivier de bepaling geldt, dal de jeugel daar niet mag worden uitge worpen in den tijd dat visschen niet wordt toegestaan. Met de stukken in de hand kwam de hengelaar hengelen naar vrij spraak. Op het papier, dat hij te lezen gaf, stond vermeld, dal het gedeelte water in kwestie tot de Diezestroom jehoort. 't Was 'n mededeeling van den Rijkswaterstaat. Het proces was uitgelokt om een rechterlijke prin- cipieele uitspraak uit te lokken. In besloten tijd mag je nergens visschen, merkte de kantonrechter op. Jawelin de Maas wel, beweerde Van B. Altijd gedaan, mijnheer 1 De kantonrechter wilde de wat ngewikkelde geschiedenis eens nader onder een juridische loupe bekijken en besloot daarom de verdere be- ïandeling van de vischkwestie uit te stellen tot op 15 Nov. a.s. Vaste klanten Dirk van V. een koopman uit Veen was in de Taaistraat te Vught aangetroffen, terwijl hij huis aan "mis boter, eieren en biscuit ver docht. Hij was alzoo aan 'l venten zon der vergunning, zonder «geldig >apierke«. Ik heb niet gevent 1 aldus ver dedigde zich Dirk wèl bespraakt, k bedien in Vught al 15 jaren m'n vaste klanten. Dus je brengt bestellingen thuis? vroeg de kantonrechter. Da's te zeggen, edelachtbare, ik vraag bij m'n vaste klanten wat ze noodig hebben en wat ze dan be stellen lever ik tegelijkertijd af. Nu, dat is venten, aldus de kan tonrechter. Dan zijn de bestellers van De Gruijter en van V. en Dr. óók venters Die doen net als ik-en die hebben óók geen ventvergunning, verweerde zich Dirk. En de melkbezorgers van «St. Jan« zijn dat venters? Die vragen toch óók aan de deurMot je melk vandaag? Roome of karne melk Een halve liter of meer? En hebben die een ventvergunning mijnheer? Nu, als jij dan zooals die leve ranciers in Vught vaste klanten hebt, breng ze dan mee Ikke, edelachtbare? Met de klan ten hier naar toe komen Zeker, je kunt ze vragen als getuigen a decharge, zeide de kan tonrechter. En dan moeten ze komen. Ze zullen met mij niet mee willen gaan, vond Dirk nederig. Ja, dat moet je nu maar zelf uitzoeken, 't Is je eigen belang. Als je bepaald «vaste klanten« hebt, dan moet je me dat hier komen bewijzen. Ik geef je 3 weken tijd om je klanten op te zoeken en mee te brengen. En dan zullen we verder zien. Dirk draaide sprakeloos met zijn pet. 't Scheen hem te zwaar het probleem der aanvoering van ge tuigen a décharge. Op 15 Nov. a.s. moet Dirk weer present zijn Een dure dag P. H. G. S., 20 jaar, chauffeur te Eindhoven, kwam in verzet van een vonnis waarbij hij door den kantonrechter veroordeeld was tot f25.— boete plus het betalen van een bedrag van f24.85 voor schade vergoeding. Verdachte had in den Bosch de auto aangereden van CooT nans, leerhandelaar te Loonopzand. De wagen kreeg een vernield spatbord. Als getuige werd mede gehoord Strijbosch, schoenfabrikant te Loon opzand. Het vonnis werd bevestigd f20.boete en f24.85 schadever goeding. U ■—1B

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6