Kolsteren-LaHarü IUI TUIGHUI N.S.B. en Fascisme. Amandelspeculaas No. 87. Zaterdag 28 Oct. '33. 50e Jrg. DERDE BLAD. in. Ondervinding is een boek dat iedereen schrijft en niemand leest. Geen gezegde is meer waar dan dit, en men staat versteld wanneer men nagaat dat beide bovenbedoelde stroomingen, vooral bij de jeugd, grooten aanhang schijnen te vinden, terwijl toch juist daar de lessen uit de geschiedenis nog versch in het geheugen moeten liggen. Men kan beweren dat 't Nationaal- Socialisme van Mussert en 't Fas- cirme van Baars een zuiver Hol- landsche beweging zijn. Ontkennen kan men niet dat beiden berusten op hetzelfde beginselhet »Staats- absolutisme», waarop het Duitsche Nationaal-Socialisme en het Italiaan- sche Fascisme zijn opgebouwd. Over dit gemeenschappelijk beginsel zullen we het later nog hebben. Wanneer we wel eens een greep doen naar feiten buiten onze grenzen, dan is het omdat we alleen daar uitingen zien van het gemeenschap pelijke beginsel, al is het dan ook in uiteenloopenden vorm. Wanneer we teruggrijpen in de wereldgeschiedenis, dan moeten we eonslateeren, dat elk gevoel van Nationalistische overschatting heeft geleid tot oorlog en vernietiging van cultuur en beschaving. Als groote verlieffenden geest wordt opgevoed, de touwtjes in handen heeft En nu weten we wel dat onze Nationaal-Socialisten en Fascisten niet zoo bloeddorstig zijn, dat boven dien ons landje, ook in de toekomst, in het Europeesche bestel niet van overwegenden invloed zal zijn, doch elk steunpunt voor beide stroomingen is een stap die ons dichter brengt bij het gevaar van een nieuwen oorlog. En een nieuwe oorlog beteekent voor Europa den ondergang. Want daarbij zal hel niet gaan om de vernietiging van legers, doch om de vernietiging van volken. Daarom moet elk beschaafd en ontwikkeld Nederlander die den oorlog beschouwt als des duivels werk, mede helpen om den Nat. Soc- en Fascistischen geest te stuiten. Elk exces moet in den precairen toestand waarin Europa verkeert, worden vermeden. Geen offer mag voor ons te groot zijn, om elke aanleiding voor een nieuwen oorlog te vermijden. Vredelievende Internationale samen werking moet ons eenig streven zijn. Dit gaat niet samen met nationale zelfoverschatting, met den cultus van macht en geweld. Het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging, Waalwijkm PROVINCIAAL nieuws. Waalwijk, 27 Oct. 1933. voorbeelden voor deze stelling kan men verwijzen naar de Romeinsche overheersching en het Fransche Keizerrijk. Ook toen men in 1914 in Berlijn sprak van den »frisschen, vroolijken oorlog», was dit het begin van het einde. Datzelfde overdreven Nationalis tisch sentiment, dat aan beide stro mingen ten grondslag ligt, moet leiden tot dezelfden toestand die in 1914 voor Europa zoo fataal ge worden is. En nu kan men beweren, dat we daarmede overdrijven, doch de ge schiedenis van de heele menschheid is daar om onze stelling te bewijzen. Trouwens moet men zich over deze stelling verwonderen, wanneer men ziet wat er in beide landen waar Nationaal-Socialisme en Fas cisme hebben gezegevierd, gebeurt? Indien men geen oorlog wil, waar om wordt dan de jeugd vanaf de 10 jaar militair opgevoed Waarom is 'het dan noodig dat bijv. Mussolini een rede houdt voor Italiaansche studenten met in de eene hand een boek en in de andere een geweer, terwijl hij er aan toevoegt dat deze beide objecten het embleem moeten zijn van den Italiaanschen student? Wat moet een student met een ge weer uitvoeren Verleden week ver klaarde Mussolini nog voor ca. 32.000 studenten uil Florence, dat de revolutie nog niet teneinde was, doch dat men moest voortgaan met hel opwekken van den geest en hel opvoeren van den strijdlust. In het tegenwoordige Duitschland denkt men er niet anders over. Zelfs het onmenschelijke duel heeft men weet- in eere hersteld om karakter vorming en strijdlust te bevorderen. Toen voor de wereld de grootste macht gold voor het hoogste recht, toen kon het spreekwoord »si vis pacem para helium» indien den vrede wilt, bereidt den oorlog misschien eenige waarde hebben. Voor ons menschen der 20e eeuw moet niet meer gelden het recht van de macht, doch de macht van het recht, en al moeten we toegeven dal de ontwikkeling en de beschaving van Europa nog niet zijn gekomen in een stadium dat er een vreed zame samenleving uitsluitend op rechtsgronden mogelijk is, we moeten toch geenszins lerugkeeren van den goeden weg. Het Nationaal-Socialisme en het Fascisme zijn een gevaar voor den vrede in Europa, voor de geheele Europeesche beschaving. Nog nooit in de geschiedenis heeft Europa een grooteren wedloop voor bewapening gekend als sinds het Nationaal- Socialisme in Duitschland heeft ge- triompheerd. Daarvoor moet dan toch een oorzaak aanwezig zijn. Vriendschappelijke verhoudingen tusschen de meeste Staten bestaan er niet meer; alles leeft op gespannen voet. Welk een verschil ingedachlengang met die welke heerschte einde 1918 toen juist aan het Nationalisme de schuld werd gegeven van den grooten wereldoorlog, en al de ellende die deze met zich heeft gebracht. We kunnen ons volkomen inden ken dat men op t oogenblik erg op vrede is afgestemd. Voor vele landen speelt de finantiëele zijde der kwestie een groote factor. Bovendien zullen velen nog wel een waarschuwing vinden in het kanongebulder dat hun nog in de ooren moet klinken, het met bloed hunner kameraden ge drenkte slagveld, dat hun nog levendig voor den geest moet slaan. Maar wat zal er gebeuren wanneer de jeugd die thans in dezen oorlog- Koopt la Waalwijk. Steunt de Waalwijksche handel en industrie, W. B. WIJ PRESENTEEREN U uitsluitend BET BESTE omdat Wegens den invallenden feestdag van Allerheiligen op Woensdag a.s. zal ons blad Dinsdag ver schijnen. - Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk 12 uur. R.K. Middenslandsvereeniging. Woensdagavond hield de R.K. Mid- denstandsvereeniging in de achter zaal van Hotel Verwiel eene goed bezochte en zeer belangrijke ver gadering. Begonnen werd met de aanneming van 10 nieuwe leden. Besloten werd de 31e algemeene vergadering van den R.K. Middenstandsbond, welke 8 November te Oss zal worden ge houden, met zooveel mogelijk leden bij ie wonen. Na eenige bespreking en voor lichting door den secretaris, werd besloten om de reeds eerder aange kondigde Middenstands-tentoonstel ling op het laatst van Mei te houden met medewerking van de Nederl. Huishoudbeurs. Algemeen was de vergadering van gevoelen dat ondanks den „malaise"-tijd de Waalwijksche neringdoenden moeten laten zien wat Waalwijk kan presteeren en dat koopen buiten Waalwijk niet noodig, ja zelfs nadeelig is. De tentoonstellingsgebouwen, een hoofdgebouw, een dancing en een cabaret-tent, zullen verrijzen op het Raadhuisplein en beslaan een opper vlakte van 00 x 20,12 x 28 en 12 x 30. De aanschaffingskosten van het hoofdgebouw bedroegen alleen reeds ruim f25.000. Voor het vervoer van het materiaal van deze tent zijn 4 wagons noodig. Een lijst van personen die aange zocht zullen worden om in het Eere- Coinité zitting te nemen,werd samen gesteld, terwijl tot leden van het tentoonstellingscomilé werden ge kozen de heeren Chr. van Liempt, J. C. van Eijkelenburg, J. de Leijer, J, Kooien, Bergmans-Smils,C.Marks, G. Hens, H. van Huiten, E. van Beijnen en J. Trim bach. Deze commissie zal in een spoedig te houden bijeenkomst de werk zaamheden verdeelen. Langdurig werd gesproken over een hier in te voeren rabatzegel— systeem. Besloten werd aan de Bakkers- en Winkeliersvereeniging te verzoeken eenige leden te willen aanwijzen, die deze zaak in studie zullen nemen. Betreffende een te houden St. Nicolaas-actie werd overeengekomen de R.K. Winkeliersvereeniging te verzoeken deze aangelegenheid ter hand te nemen. Langdurig werd van# gedachten gewisseld over het in* het leven roepen van een commissie van over leg tusschen de diverse standsver- eenigingen. Ten slotte werd nog het reglement voor de Ziekte-huis-verzekering vast gesteld. Bij deze verzekering kunnen zich ook aansluiten onderwijzers, ambtenaren, handelsreizigers enz. Bij de rondvraag werd er op gewezen dat de winkels aan de noordzijde van de straat in v.m. Baardwijk ten zeerste worden ge handicapt doordat daar geen trottoir is aangelegd, tengevolge waarvan de passage uitsluitend plaats heeft aan zuidzijde van den weg. Besloten werd het gemeentebestuur hierop attent te maken. Nadat nog eenige zaken van huis houdelijken aard waren besproken werd deze zeer geanimeerde verga dering met een opwekkend woord gesloten. begrijpen dat onze cliëntèle hiermede hoogst tevreden is Wij geven geen cadeaux, daar wij dan niet meer kunnen leveren Grootcstraat 199-201 WAALWIJK, Tefieph. 139. f 10 aan cassabons wordt 50934 Voor t lü aan 30 cent terugbetaald. Wijzigingen i. d. rijksbelastingdienst. In de Staatscourant van Donder dag is opgenomen een beschikking van den minister van financiën, waarbij de indeeling van het land in inspecties der directe belastingen en der invoerrechten en accijnzen opnieuw is vastgesteld en wijzigingen ten aanzien van enkele inspecties der registratie en domeinen en kantoren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn aangebracht. Ten aanzien der inspectie Waal wijk zijn geen wijzigingen voorgesteld, zoodat onder deze inspectie de kantoren Geerlruidenberg, Waalwijk en Woudrichem gehandhaafd blijven. Waal wij ksch e Zwemvereen ig ng Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad der Waalwijksche Zwem- vereeniging, dat Maandagavond ten half 9 de algemeene jaarvergadering zal gehouden worden in het Hotel »De Twee Kolom men. Op verzoek van hel bestuur dezer vereeniging vestigen wij gaarne de aandacht hierop, in de hoop dat dit er toe kan bijdragen dat vele leden deze vergadering zullen bijwonen en zoodoende hunne belangstelling too- nen in het belangelooze werk van het bestuur, waardoor toch honder den Waalwij kers en zoovele kinderen op de warme zomerdagen eene zoo gezonde en heerlijke ontspanning hebben. Buitendien geeft dit den leden de gelegenheid eventueel nieuwe ideeën lot verbetering dei inrichting of an derszins naar voren te brengen, waar voor het bestuur steeds getoond heeft een open oog te hebben, indien van zelfsprekend de finantiën het slechts eenigszins mogelijk maakten. Wij vertrouwen dan ook dat vele leden de vergadering zullen bezoe ken, dit zal hun de voldoening ge ven bij te dragen tot instandhouding van eene zoo nuttig vereeniging voor onze plaats. ondergaat een Speciale be handeling. Is daarom van zóó een superieure kwaliteit. Elec. Luxe Bakkerij PULLES--HEESBEEN Tel. 99. 50905 eveneens den ingang bestormde. In Kaatsheuvel en Waalwijk zal respectievelijk op 5 en 8 November gelegenheid geboden worden van dit sublieme spel te kunnen ge nieten. Het zal wel onnoodig zijn na lezing van hel bovenstaande een aanbeveling te schrijven tot bij woning van deze uitvoering, die maar eenmaal wordt gegeven. Ned. Hero. Kerk Waalwijk. De tweede lezing zal gehouden worden op Woensdag 1 Nov. 1933. des avonds 8 uur precies. Als spreker j de zal optreden de Weleerw. Zeergel. Illustrè Lieve Vrouwe Broederschap, Heer Dr. G. W. Oberman, predikant waarvan de Prins Zwanenbroeder is. een aantal wat nimmer op een tentoonstelling te Breda werd bereikt. (Uitgezonderd op Kampioens-ten- toonstellingen). Een bijzondere vermelding ver dient de inzending New-Found- landers, Duitsche Doggen, Grey hounds, Dalmatiners, Husky's en Terriers. De honden zullen door 20 keurmeesters worden beoordeeld. Prins Hendrik in den Bosch. Donderdag n.m. arriveerde Z.K.H. Prins Hendrik te 5.08 per trein in Den Bosch om deel te nemen aan bijeenkomst van de aloude Een schuierend bijbelspel. Ghéon, de bekende Fransche tooneelschrijver, is ons komen ver rassen met zijn superieure werk »Job«, waarin hij vooral blijk geeft de nooden van het volk in deze tijden te begrijpen. De geheele wereld leeft onder den druk van de vele rampen, die de laatste jaren over de volken gekomen zijn. Hier door toont hij zich een ware volks opvoeder. Diep heeft hij aangevoeld de golven van ellende, die hieruit noodzakelijk moesten voortvloeien en daarom heeft hij getracht, in zijn sterk cultureelen arbeid, den mensch te wijzen op het eenige redmiddel, zoo heerlijk uitgebeeld in zijn laatste schepping, 't machtig mooie bijbelspel »Job«. Geweldig zijn de drie tooneelen, waaruit dit stuk is opgebouwd. Het ontzettend levensdrama van den bijbelheld, die ten allen tijde zal blijven voor ons christen gemoed hel superieure voorbeeld in dagen van rampspoed en ellende wordt op unieke wijze vertolkt. Ook de duivel, die zulk een groote rol speelt in dit tooneel en de vrouw van Job in haar ge weldige vervloekingen van de rampen, die beiden hebben getrofien geven een schitterende vertolking. Dat we niet overdrijven, blijkt wel uit het feit, dat dit spel dit jaar reeds 350 maal werd opgevoerd in Frankrijk en dat de Fransche pers vol uithundigen lof was over dit tooneel. De spelers van »Ons Ge- noegen« mochten blijk geven Ghéon te hebben begrepen en speelden reeds voor volle zalen in Eindhoven en Boxtel. In Tilburg was de zaal reeds tusschen 12 en 1 uur uitver kocht, zoodat een tweede opvoering noodzakelijk was, waarbij 't publiek der Ned. Herv. Gem. te Utrecht, met het onderwerp»Kerk en Nationalisme«. Waalwijksche Wielerbaan. Op de Waalwijksche Wielerbaan worden Woensdag a.s. (Allerheiligen) groote clubwedstrijden gehouden tusschen de Waalwijksche en Kaats- hcuvelsche Wielerclub. De wedstrijden beginnen om 2 uur. Voor het Crisis Comilé. Ten koffiehuize »De Lindeboom« van den heer P. van Daelen zal Zaterdag a.s. een'groot bal worden gegeven, waarvan de opbrengst komt ten bate van het R.K. Algemeen Crisiscomité. Aangezien alles in het werk zal worden gesteld om een groote gezelligheid aan het bal te geven, mag verwacht worden dat de liefhebsters en liefhebbers van dan sen Zaterdag in groote drommen zullen opgaan naar De Lindeboom. Abusievelijk stond in de adver tentie van Woensdag j.l. vermeld Toegangsprijs voor dames 10.30 en voor heer en dame 10.45. Dit moet zijn Toegangsprijs voor een dame i'0,30 en voor een heer f0.45. Speldj es ver koop. Zaterdag 28 en Zondag 29 October zullen door den R.K. Vrouwenbond speldjes verkocht worden, waarvan de opbrengst voor de Missie is. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Astrakan kraag, gouden sierspeld. BIOSCOOP. Arsène Lupin. B. D. B.-lheater. Arsène Lupin is een vau de beste detectivefilms die gemaakt zijn. Een ware „thriller", met een degelijke ouderwetsche sensalie-spanning, maar toch in geheel modern kleed. Het gaat om den persoon van den beruchten inbreker Arsène Lupin, die de politie steeds opnieuw door de vingers glipt. De politie.inspecteur roept er een vrouweliike helper bij te pas. Een juweelen diefstal orider de geheimzinnigste omstandigheden doet biijken dat Lupin ook politie-agenten onder zijn handlangers heeft. Er volgt dan nog een sensationeele diefstal in het Louvre, die den inspecteur op een spoor brengt dat tot de schuilplaats van Lupin leidt. Het blijkt datSonia, de spionne, onder zijn invloed is gekomen. De gentleman dief weet de situatie echter te benutten om het meisje en zijn andere handlangers vrijuit te doen gaan. En zelf ontkomt de sluwe vos tenslotte ook nog aan de gevangenis Babg. Luxor Bioscoop. »Baby» is ecu aaneenschakeling van stormachtige, ontsiuimige en wilde avonturen van een romantisch aangelegd Fransch gravinnetje. Anny Ondra is de Baby, maar een baby van om en bij de twintig, die er ondeugend op uit trekt om eens wat meer van de wereld te zien. Dat brengt haar in een minder aan gename ontmoeting met haar papa, met het gevolg dat zij naar een strenge Engelsche kostschool wordt gezonden. Dat was tenminste de be doeling, maar er kwam een vergis sing tusschen beide, waardoor Baby op het tooneel terecht kwam als danseres. En het uitstapje naar Engeland brengt haar en haar vrien din tenslolle nog fortuin want het loopt uit op een huwelijk tusschen de twee Francaisetjes met Engelsche lords. De Prins werd verwelkomd door Mr. F. J. van Lanschot, burge meester der stad. Ten huize van den burgemeester werd de thee gebruikt, waarna gereden werd naar het Zwanenbroedershuis aan de Hinthamerstraat, waar de Broeder schap den Prins begroette. Met Z. K. H. vereenigden de Zwan en broeders zich aan den jaar- lijkschen maaltijd. Om 9.37 verliet de Prins de stad weer per trein. Zijn bezoek droeg een intiem karakter. Ook H.M. de Koningin en H.K.II. Prinses Juliana zijn Zwanenbroeders der Illustre Lieve Vrouwe Broeder schap. Bij gelegenheid der jaarlijksche bijeenkomst der Zwanenbroeders wordt vanwege de Broederschap een groote bedeeling van brood gehouden aan den arme der stad. onze zeer FIJN GEKRUIDE a 25 cent per half pond. Lettorbanket Worstenbrood Appelbollen Appelflappen Elec, Luxe Bakkerij PULLES-HEESBEEN Tel. 99. Weer voorradig zuivere inlandsche bijenhoning. Los uitgewogen a 50 ct. per pond. 50906 Jubilea bij Provinciale Staten van N.-Brabant. Heden vieren jhr. mr. F. van Rijckevorsel te Berlicum en de heer J. de Vlam uit Eindhoven hun zil veren jubileum als leden der Prov. Staten. Eerstgenoemde maakte tot voor kort deel uit van het college van Gedeputeerden, de laatste ver vult deze functie ook nu nog. Katholieke Illustratie. 08e Jaargang No. 4. Onder aanmoediging blijkbaar van het succes, dat in den vorigen jaar gang de serie „Van den witten tol den roodon Czaar" had, zien we in dit nummer van de K. I. het begin opgenomen van een nieuwe geschied kundige artikelen reeks „Habsburg onttroond". Daarnaast treffen we opstellen aan over „Oogsttijd in de bollenvelden", „In de voetsporen van Sint Bonifacius" en „De Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser bij haar tweede eeuwfeest", 't Is alles actueel en lezenswaard en fraaie foto's verluchten den tekst. Onder de verhalen vinden we er een H. B. van der Sande uit het derne leven „Natriumlicht", Over tapijten. Men wachte zich in de eerste periode, dal men een tapijt bezit voor veel en hard borstelen. Opge merkt zij dat het haren of wollen van een tapijt op zichzelf geen aan leiding behoeft te zijn voor onge rustheid. Men moet echter het haren of wollen van een tapijt niet door veel en hard borstelen verergeren. Hoe dikker een tapijt hoe meer het haart. Het tapijt kan na de eerste periode van 1'/2 a 3 maanden een keertje meer geborsteld worden, doch met een half zachten borstel en inNie richting van de pool. K.E.M.I. Kgnologenclub y>De BaronieBreda. Jiibileum-lenloonslelling. Het aantal ingeschreven honden voor de te houden tentoonstelling op Zondag 29 Oct. a.s. in Gebouw »Concordia« te Breda heeft alle verwachtingen verre overtroffen. Ingeschreven zijn 231 honden, van mo— en 'n eveneens eigentijdsche schets „De schat van den moergrond", door Pieter uit Verona. De dames en de sportliefhebbers gaan weer te gast aan hun eigen rubrieken, terwijl het bijblad de Witte Raaf weer ruim schools voorziet in de behoefte aan humoristische] levenswijsheid. Record-veemarkt te Den Bosch. Te 's-Hcrtogenbosch was de aan voer van vee aan de wekelijksche veemarkt overstelpend groot. Burgemeester van Lanschol, die 's Woensdagsmorgens steeds vroeg ter plaatse is, constateerde met groo ten trots, dal deze marktdag een re cord beteekende. Er waren ongeveer 2650 stuks vee aangevoerd, het aan tal auto's dat op de parkeerterreinen twee ston^ bedroeg bijna G00 en er waren meer dan 4000 bezoekers. Provinciale begivoting voor B.YÓ'i. Geen belasting verhoog ing. Naar de Prov. 's Bossche Crt. ver neemt, hebben Gedep. Slaten van Noord-Brabant de Provinciale be grooting voor 1934 ontworpen zon der verhooging der bestaande belas tingen en zonder invoering van nieuwe. De bestaande heffingen blijven dus, als het voorstel van Gedeputeerde Stalen wordt aangenomen, gehand haafd op 28 opcenten voor de grond belasting en 14 voor de inkomsten en vermogensbelasting. Enkel blijft de in jaren van wel vaart gebruikelijke bijdrage uit deu gewonen dienst aan den Wegendienst I ditmaal achterwege, evenwel zonder eenige vermindering van werkzaam heden of verlangzaming van de uit voering daarvan. Provinciale Staten v. Noord-Brabant. De Provinciale Staten van Noord- Brabant zullen in winterzitting bijeen komen op 14 November, ii mum v-ami mumm i

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9