Een interessante prijsvraag, No. 93 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 VIERDE BLAD. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Wij hebben reeds een paar malen een interessante prijs vraag aangekondigd. We willen er thans iets meer van zeggen. Wij zullen van de zaken van aan onze prijsvraag deelnemen de winkeliers ofzakenmenschen in een onzer volgende nummers een foto plaatsen, met daar onder vermeld een nummer zonder meer. Nu moeten na plaatsing van alle foto's onze lezers ons schriftelijk mededeelen naast't nummer, naam, huisnummer, straat, enz. welke winkels of bedrijven zijn afgebeeld. Later nemen wij de foto's nogmaals op maar dan met de namen en een korte beschrijving. Men kan dan zien of men juist heeft opgegeven. Voor de winkeliers dus een mooie reclame, het cliché van hun zaak wordt eerst afgedrukt met een nummer, dan moeten de lezers gaan zoeken en ver gelijken of hun meening juist is later drukken wij hun za-ik opnieuw af maar dan met naam en beschrijving. Dus een attractieve reclame, vooral mi den St. Nicolaastijd,omdat ieder een de zaken moet gaan be kijken. leder winkelier kan tegen een kleine vergoeding deel nemen en zal dat in zijn wel begrepen eigenbelang ook doen. Onze lezers vinden er een leuke bezigheid in, die hen in staat stelt een geldprijs te bemachtigen van f25.-, f 15.-, f 10.-, 4 van f2.50 en een aan tal troostprijzen, dus een aardig buitenkansje. Men rekene er op dat Maan dagavond de deelname gesloten wordt, waar reeds Dinsdag de foto's worden genomen. De foto's met nummer, die dus zorgvuldig moeten worden be keken en nagegaan en van welker juiste oplossing de prijs- verdeeling afhangt, worden alle tegelijk opgenomen in het nummer van 25 Nov. a.s. Er blijkt groote belang stelling te bestaan voor deze aardige prijsvraag. Winkeliers houdt hiermee rekening en laat uw collega deze succes volle reclame U niet afsnoepen. In het no. van 25 November vindt men alle bijzonderheden. Denkt aan' de mooie prijzen en zet U aan 't werk. Allen dus Prijsvraag De Administratie. gestelde agentschappen te Bergen-op- »Roomsche Blijdschap® werd deze eigendommen der vereeniging wer- Zoom, Geertruidenberg, Oosterhout en mooie en leerzame avond daarna den onder de ledm verdeeld. Roosendaal. gesloten. 4. Het Bureau werd gedechargeerd RK Werkliedenvereeniging, ten aanzien van de mede-onderteeke- j Waalwijk. ning van het door de Brabantsche en Limburgsche Kamers van Koophandel gezonden adres aan den Ministerraad over de economische politiek der Re geering. De Kamer nam met instem- Programma der Ontwikeklings avonden, te geven in de zaal der R.K. Werkliedenvereeniging te Waalwijk. 1. Donderdag 23 November, des op voor onze Ons Kantongerecht. De opheffing van 't Kantongerecht te Waalwijk is ook in de Eerste Kamer, in de Memorie van Antwoord en bij de openbare behandeling ter sprake gekomen. Jhr. Mr. A. van Sasse van IJsselt wees er op dat het Kantongerecht te 's Bosch zoo uitgebreid werd, dat wel een tweede Kantonrechter noo- dig zou zijn met den aankleve van dien natuurlijk, want 't omvat zoo wat het geheele Noordelijke deel van Noord-Brabant met een stuk van Gelderland. De minister antwoordde heel la- koniek dat, als 't noodig bleek, hij wel een tweede Kantonrechter zou benoemen in Den Bosch (dat nu met de opheffing van Waalwijk zoo'n mooi centraal punt was geworden, zeide Z.Exc., want de wet verzette zich daar niet tegen. De Kantonrechter uit Waalwijk, die toch al twee kantongerechten waarnam, weg en een nieuwe te 's Bosch allerwaarschijnlijkst bij, een leeg nieuw gebouw voor 't Kanton gerecht te Waalwijk, wat de gemeente een f701).— kost, de bewoners van een geheele streek gedupeerd en dat voor een bezuiniging, die vermoedelijk wel geen bezuiniging zal blijken I De Transportcolonne van het Nederl. Roode Kruis, Af deeling Waalwijk. Reeds nu ziet het bestuur der Afd. Waalwijk van het Ned. Roode Kruis zijn moeizaam streven beloond, daar na een succesvol afgelegd examen aan drie zijner leden het bewijs van hel per werd uitgereikt. De heeren Schambergen, Trim- bach en v. d. Ven, welke dit diploma behaalden, zij vanaf deze plaats een hartelijk proficiat toegewenscht. Thans kon worden overgegaan tot het vormen van een eersten kerngroep waardoor de Transportcolonne offi cieel is opgericht. Moge het voorbeeld van bovenge noemde heeren voor de overige aspi rant-helpers een aansporing zijn, om den cursus met dezelfde ambitie te blij ven volgen als tot op heden het geval was, waardoor ook voor hen succes niet zal uitblijven. Aan leiding ont breekt het niet, daar de Arts-leider, de Weled. Zeergel. Heer Akkermans, arts te Drunen, zich met veel animo voor zijn taak geeft en steeds zorgt, dat de goede verstandhouding tusschen de leden onderling gehandhaafd blijft, terwijl het door hem gegeven onder richt succes waarborgt. Tevens werd verleden Zondag ge durende den wedstrijd WSCWilhel- mina voor het eerst officieel door don heer Schambergen zijn medewerkins verleend, waardoor ook het bestuur van eerstgenoemde Voetbalvereeniging blijk gaf dat, wanneer het de belan gen zijner spelers betreft, het de groo te verantwoording beseft, welke op zijn schouders rust. Ook werd overgegaan tot het inrich ten van den eersten hulppost, welke gevestigd is ten huize van den heer Claesen, Besoijenschestraat No. 21 B, alwaar bij voorkomende ongevallen materiaal en hulp verkrijgbaar is. De gemeente Waalwijk kan er zich dus op beroemen de allereerste ge meente te zijn in de Langstraat, weike een dergelijken post bezit. Laat nu de bevolking ook blijk ge ven hel werk van het bestuur der Afd. Waalwijk van het Ned. Roode Kruis te waardeeren, door het den noodigen steun te verlecnen voor de zware taak welke het op zijn schouders heeft ge nomen en vooral financieel het Be stuur bij te staan in de kosten welke het in stand houden van een derge lijken post medebrengt. 1 ERSY ERSLAG van de Vergadering der Kamer van Kooohandel en Fabrieken voor de Lan., straat te Waalwijk, on Woens dag 15 November 1933. 1. I)e Kamer hechtte hare goedkeu ring aan de verzonden brieven, n.L: Schrijven aan den Spoorwegraad in zake verbetering van de spoorwegver binding voor de lijn 's-Hertogenbosch Lage-Zwaluwe v.v., verbetering van de perrons te Lage-Zwaluwe en inzake het doen stoppen van trein No. 1282 te Made-Drimmelen. Schrijven aan den Spoorwegraad .in zake de spoorwegverbinding Tilburg 's-Gravenhage. Schrijven aan de Kamer van Koop handel te Maastricht, houdende me- dedeeling van den uitslag der gehou den enquête inzake handeldrijvende ambtenaren. Schrijven aan de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs in zake te voeren handelspolitiek. 2. Door de Kamer werden de na volgende subsidies verleend, zulks be houdens goedkeuring van den Minis ter van Economische Zaken: R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk 325. R.K. Handelshoogeschool, Tilburg 200. Economisch Instituut voor den Middenstand, Haag 50. Ver. „Ned. Fabrikaat, den Haag 50.- Station „Maalderij en Bak kerij", Wagenineen 50.- Ver. Bureau voor Handels inlichtingen, A'dam 40. Kamer van Koophandel voor Nederland, Brussel 25. Comité Beteugeling Cadeau stelsel, Voorburg 25. Comité Nederl.-Zuid-afrikaan- schen Handel, den Haag 15. Ver. voor Actieve Handels politiek, den Haag 10. Ver. „Schuttevaer", Am sterdam 2.50 De begrooting werd aan inkomsten en uitgaven vastgesteld op 9285.73. 3. De ingestelde Bevrachtingscom missies en de vastgestelde Reelemen ten dier Commissies werden formeel door< de Kamer goedgekeurd. De KameT keurde vervolgens goed de door de Bevrachtingscommissie in ming kennis van het op dit adres ont- avonds 8 uur: „\Yat onze meisjes heb vangen antwoord der Regeering en ')cn aan de Stands- en akorganisa- constateerde, dat reeds in meerdere op zichten door de Regeering aan de ge uite wenschen wordt tegemoet geko men. 5. De Kamer vereenigde zich met de door het Bureau gedane stappen inzake de vestiging van een schoen fabriek te Best door de N.V. Bata. Het door het Bureau der Kamer aan den Minister van Economische Zaken gezonden schrijven inzake Duit- sche valuta-concurrentie verwierf de instemming der Kamer. 7. De Kamer besloot te bestemder plaatse in een adres te wijzen op het gevaar, dat in het aanhangige wets ontwerp tot regeling van het openbaar auto-vrachtvervoer gelegen is voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven. Wel stelde de Kamer zich op het standpunt, dat een betere ordening op dit gebied gewenscht is. 8. Algemeen was men van gevoe len, dat de voorgestelde accijnsverhoo- ging op sigaren onjuist is, daar de pro ductiekosten van sigaren voor een groot percentage uit arbeidsloon be staan. Beter ware het, die productie an tabaksfabrikaten, welke in hoofd zaak machinaal geschiedt, ten deze zwaarder te belasten. 9. Ten aanzien van de hoognoodig geachte Credietvoorziening van den Middenstand meende de Kamer, waar door den Minister van Economische Zaken in den Middenstandsraad een wetsontwerp over deze materie is aan gekondigd, dit ontwerp te moeten af wachten. 10. Ten aanzien van de plannen voor wegverbetering door de Lang straat ontspon zich een belangwek kende discussie ten aanzien van het tracé van een nieuwen weg voor door gaand snelverkeer. Waar gebleken is, dat het benalen van het tracé van de zen weg niet op den weg ligt van het Streekplan „De Meierij", meent de Ka mer ten deze contact te moeten zoe ken met den Provincialen Waterstaat. 11. Er was een schrijven binnen gekomen van het lid Verheijen, waarin deze mededeelt, dat nii zich hij de ko- mnde verkiezing van Leden der Kamer van Koophandel niet herkiesbaar stelt en daarom hij deze afscheid neemt van de andere leden onder dankzeg ging voor de prettige samenwerking Ook het aanwezige lid Schellekens 'leed inededeeling, dat hij zich niet her kiesbaar stelt. Sprekers leeftiid en "ezondheid laten zulks niet langer toe Spreker sluit zich aan bii de waardee rende woorden van den heer Verheden De Voorzitter dankt ziinrzijds na mens de Kamer de vertrekkende leden voor hetgeen door hen in het belang van handel en nijverheid is gedaan en erkent, dat de samenwerking met hen steeds aangenaam is geweest. 12.Door den heer Raming werd aangedrongen op bespreking met de spoorwegen over instelling van een regeling, waardoor bij gesloten spftor wegovergangen wordt aangegeven, hoe k.ngde overgang vermoedelijk gesloten zal blijven. Hierdoor kan het publiel kan in de gelegenheid komen om te beoordeelen, of het gewenscht is te wachten, dan wel langs een omweg zijn route te vervolgen. De heer van Eijkelenburg bepleitte nog opheffing van het Rijksinkoop bureau. j - j R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond heeft de R K Vrouwenbond in de gropte /aal de R.K. Werkliedenvereeniging een bij eenkomst gehouden, die goed be zocht was. Nadat door de K. J. Vers die in uniform in de zaal aanwezig waren op zeer verdienstelijke wijzeeen lied was gezongen sprak de presidente mevr. Donkers, het openingswoord waarin zij allen en in het bijzonder den spreker welkom heette. Pater Rothof kreeg vervolgens het woord om te spreken over »Moedtr en Kind». De lezing die voor de aanwezigen tal van nuttige wenken inhield, werd door de aanwezige dames met zeer groote aandacht gevolgd. Het was een in elk opzicht interessante, keurige rede. Pastoor Verhagen sprak een har telijk dankwoord tot densprekeren de aanwezigen en wees op 't nut van dergelijke avonden. De presidente deelde nog mede dat door den Vrouwenbond een Brei- en Naai—cursus is opgericht die zich speciaal ten doel stelt de crisis—slachtoffers van kleeding— stukken te voorzien. Met het gezamenlijk zingen van tie", door Aalmoezenier van der Ma den te Breda. Alleen toegankelijk voor meisjes. 2. Donderdag 7 December: „Maat schappij en Gemeenschap" (Cursusles. 3. Donderdag 21 December: „Het Nationaal Socialisme of Fascisme"; zeer actueele lezing door den heer H. Eykemans, Secretaris van den Bos- schen Diocesanen Werkliedenbond. 4. Woensdag 3 Januari: „De Mensch als individu" (Cursusles). 5. Donderdag 11 Januari: „In de sneeuwvelden van Rusland", door den Z.Eerw. Pater P. Veldman S.V.D. te Uden. 6. Donderdag 25 Januari: „Kerke lijk en Wereldlijk Gezag" (Cursusles 7. Donderdag 8 Februari; „Reis door Egypte en Palestina". Lezing met lichtbeelden door den Z.Eerw. Pater Fr. Wijnhoven te Boxtel. 8. Donderdag 22 Februari: „Gees telijke hernieuwing van het Mensch- dom" (Cursusles). 9. Donderdag 8 Maart: „Door in tensieve Kernvorming naar hernieu wing der Standsorganisatie" (Cursus les). Aanvang der lezingen om 7.15 uur' Opbrengst Collecte Crisis-Comité. De in onze gemeente gehouden col lecte ten bate van het Crisis-Comité heeft de volgende bedragen opge bracht Par. St. Jan 868.55 Par. St. Antonius 104. Besoijen 145.39s Baardwijk 153.33 Div. Giften 46.525 Opbrengst Crisis-Bal 15.15 Het is wel jammer dat er in Waalwijk zoo weinig interesse voor de geestelijke sport beslaat dat de jonge vereeniging geen levensvat baarheid bleek te bezitten. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlich lingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen huissleutel, grijze ceintuur, een paar zwarte waterpijpen. Totaal 1332.95 Diegenen die voor steunverleening in aanmerking meenen te komen, kun nen zich richten tot de voorzitters der parochiale en algemeene comité's, n.l.: Par. Com. St. Jan: C. Witlox. Par. Com. St. Antonius: A. de Graaff. Par. Com. St. Clemens: J .de Vos. Par. Com. O. L. Vrouw: F. Dalleu. Alg. Com. Waalwijk: L. Hartog. Alg. Com. Baardwijk: H. Greve. Alg. Com. Besoijen: H. v. d. Hammen. Jubileumconcert »St. Jan.» Voor het jubileumconcert dat harmonie »St. Jan» alhier morgen avond haren hden en donateurs aanbiedt blijkt groote belangstelling te bestaan, zoodat een overdruk bezoek verwacht kan worden. Deze publieke belangstelling za zeer zeker zijn voornaamste oorzaak vinden in het feit dat de alom be kende radio- en concertz nger de heer Gerard v. d. Berk, uitAmster dam, over wiens interessante loop baan wij vorige week een en ander mededei lden, zijn medewerking aan dit concert zal komen geven. Deze gevierde tenor-zanger zal een keur van opera-aria's, alsmedeenkele meer eenvoudige en populaire lie deren uitvoeren waarvan de muziek kenner zoowel als de doorsnee be zoeker volop zal kunnen genieten Hij zal aan de piano begeleid worden door den bekenden Veghelschen musicus de heer Leo v. d. Weijden die hem gewoonlijk bij zijn optreden elders accompagneert. Voegen we daarbij een nog een met zorg gekozen en ingestudeerc programma der jubileerende harmo nie, dan kan men verzekerd zijn van een avond van veelzijdig muzikaa kunstgonot. Gezien de te verwachten drukte wordt tijdige plaatsbespreking drin gend aangeraden, om teleurstellin te voorkomen. De WaaTvijksche Schaakclub opgeheven. De vorig jaar opgerichte Waal wijksche Schaakclub kwam Dinsdag avond in Hotel de Twee Kolommen bijeen ter bespreking van de plan nen voor het komende seizoen. Nadat de vergadering door den heer ir. C. v. d. Hoeven geopenc was, werden de jaarverslagen uitge bracht door «Ie heeren G, v. Someren en A. Princen, resp. secretaris en penningmeester, welke verslagen onder dankzegging werden goedge keurd. Bij de bespreking over de toe Haotongefe«ht Waalwijk. Donderdag 16 Nov. Vernielende koeien. W. K. landbouwer in het Loonsch- Hoekje onder Loonopzand kon het niet te best vinden mei zijn buurman A. V. Al vroeger hebben zij oneenig- heid gehad dankzij de hebbelijkheid van eikaars vee om te grazen op buurmans grond. Zoo waren dezen zomer 's nacht om twee uur een drietal koebeesten wanorde aan het stichten in den moestuin van V. Maar deze en zijn zoon hadden dat opgemerkt, met het gevolg dat de politie er bij weid gehaald en K. verbaliseerd werd, want volgens V tonden de koeien alleen van dezen juurman zijn. Verdachte meende dat er wel twaadwilligheid in het spel zou zijn, want het hekje van zijn weiland was opengezet. Hij vond het wel wat eigenaardig dat V. 's nachts om twee uur nog op was en dat hij in de duisternis de koeien zoo goed onder scheiden kon dat hij met zekerheid ton zeggen dat ze van hem waren. Am. V. bezwoer dal de koeien wel degelijk van verdachte waren, dij vroeg om een schadevergoeding van maar even f ld.voor de boontjes die vernield waren. Dat vond kantonrechter nogal een loog bedrag, want hij kon moeilijk verondersti llen dat de koeien alles hadden opgevreten. En mogen we verdachte gelooven dan zou zelfs in dat geval de schade nog maar hoog stens 2 harde guldens bedragen. De zoon van V. deed er echter nog maar liever wat bij en schatte 10 h 12 womdat de boerenkool geheel vernietigd was«. De ambtenaar kent echter zijn klanten en herinnert zich dat getuige al eens vroeger is voor geweest en toen een minder betrouwbare indruk heeft gemaakt. Hij vreesde dat het getuige er mogelijk om te doen was »een slaatje te slaan*. Dat lukte echter niet want nu kreeg V. heelemaal niets omdat de kantonrechter niet wist dat het juist de koe van verdachte was die de schade had toegebracht. K. werd vrijgesproken. Een volgende keer zal zijn schade vergoeding-eLch wel wat minder zijn. Op verboden grond. Mej. G. H. K. uit Kaatsheuvel had op verboden terrein geloopen, dat toebehoort aan de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten. Zij had wel wat anders te doen dan naar de bordje te kijken, want ze was niet alleen in de vrije natuur Dat uitstapje kost haar echter f4.- P. J. de K. stond voor heizelfde feit terecht. Maar hij beriep zich op het feit dat hij lid is van de vereeniging t. b. v. n. en dat hij vergunning had. Zijn zaak werd daarom aangehouden. Aardappel-fraude. C. de K. te Drunen, Th. v. B. en J. M. G. te Waalwijk en H. de R. te Babiloniënbroek kregen een boete van f J.en f 5.voor 't vervoer van aardappelen zonder vervoer- bewijs. Mond- en Klauwzeer. Een drietal landbouwers J. v. N. en J. v. L. uit Waalwijk een Z. v. V. uit Sprang-Capelle had geen aan gifte gedaan van mond- en klauw zeer onder hun koeien. Ondanks hun betoogen dat zij er zelf niets van gemerkt hadden enz., enz., meende Kantonrechter dat hier een tlinke straf paste. Zoo kregen ze alle drie f20.boete. Aangeven is toch voordeeliger. BOEKBESPREKING. „De Zwerver van hel Uddeler- meer." Gebr. Kluitman, Alkm. Ing.f 1.;geb. f 1.75. Een prettig jongensboek waarin de vacantie-genoegens van een drietal flinke Hollandsche jongen verteld worden. Geerlsema, de schrijver. weet de lotgevallen der jongens die komst der club moest de vergadering'soms van prettigen en soms van tot haar leedwezen constateeren dat I minder aantrekkelijken aard zijn, er in Waalwijk te weinig belang-1 op een vlotte en boeiende wijze te stelling voor het edele schaakspel vertellen, zoodat menig jongenshart bestaat. Besloten werd daarom de bij het lezen van het boek zal mee- club op te heffen. De kasgelden en leven met de avonturen van Bop en De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 11