rT®Tnrnr*ï No. 93. Zaterdag 18 .v 1933. 5fie Jrg. TWEEDE ;>LAD. Ons Weeüoraatje. Geweldig, wat zijn we dezer dagen geschrokken 1 Dat zat 'm zóó. We zijn getrouwd, een ongemak, waaraan ook de meesten onzer lezers vermoedelijk laborceren. Nou, en voor getrouwde mei.schen verklappen we geen ge heim, als we hier vaststellen, dat getrouwde vrouwen nog al eens last hebben van invallen, die den man nen geld kost. Den eenen keer hebben ze iets schattigs ontdekt, waar mannie óók pleizier van zal beleven, den anderen keer zijn ze tot de conclusie gekomen, dat het een of ander hoog noodig moet worden vernieuwd en zoo lubben ze nog honderd andere manieren om een tusscuentijdschen aanval te ondernemen op de portemonnaie van den heer gemaal en betaal meester in-privé-dienst. Enfin, wij heeren der schepping hebben ten slotte ook weer onze honderd-en één middelen van afweer, van,welke we ons met virtuositeit plegen tebedienen. Wij voor ons, we schuiven alles maar op Sinterklaas af. Zoo gauw de echtgenootelijke aanval is ingezet, dan knipperen we met de oogen, heffen plagend een vinger op en constateeren met overtuiging: dat is een prachtig idéé, kind, voor Sinterklaas 1 Uit ervaring weten we, hoe intusschen de vrouwelijke ver langens zich wijzigen en hoe weinig er van de meeste nog in de herin nering verankerd blijken te liggen, als de groote uit Azië geboortige, als Nederlander genaturaliseerde heilige uit het verre^Spanje is aan gekomen. Maar van de week zijn we ineens geschrokken, toen we weer eens een van onze vage beloflen deden. »Met Sinterklaas zoo zei onze dier bare wederhelft. »Maar dat is goed, want Sinterklaas is 't al gauw I« Lieve help, ja! Een blik op den kalender overtuigt ons. Nog maar een paar weken! Hoe is het moge lijk Sinterklaas wordt tenslotte elk jaar op denzelfden dag gevierd, maar nog nooit hebben we zóó kort voor dien feestdag gestaan zonder het ons zóó weinig bewust te zijn. 't Is inderdaad haast Sinterklaas en we wisten het niet. Dat komt, omdat de meeste winkeliers nog rustig hun crisismafje te slapen lig gen. Vroeger, toen maakten de feestdagen in December een half jaar, dat slecht was, nog goed. Met Sinterklaas werd er gekocht, omdat er gekocht moral worden, door arm en rijk. Sinterklaas was het feest voor de kinderen, voor wie er een verrassing moest zijn, al zouden de ouders zich er het eten voor uit den mond moeten sparen. Sinter klaas was het feest der geliefden; geen liefde was bestand tegen een vergeten op Sinterklaas. Sinterklaas was het bij uitstek Nederlandsche, interconfessioneele feest voor allen. En nu, nu zouden we haast dien goeden ouden Sint verg' ten hebben. Omdat de winkeliers, die ons anders zoo tijdig herinneren, crisis-suf zijn... Menschen, menschen, maakt toch van de omstandigheden, wat ervan te maken is. Brengt toch weer die gezellige, ouderwetsche Sinterklaas- etalages aan. Trekt de aandacht van groote en kleine kinderen. Hangt Sinterklaas te paard voor de win kelramen. Adverteert! Brengt toch een beetje levendigheid aan, want dót doet straks verkoopen. Mort niet over de crisis, zoolang ge niet alle zakelijke middelen hebt uilge- buit om uw affaire op pooten te houden. Houdt geen sentimenleele zelfbeschouwingen over de armoe di r tijden of over de griezelige ge dachte, dat het zonde zou zijn om in de huidige omstandigheden den menschen het geld uit de zakken te kloppen. Een beetje goedkoope dwaasheid, wat kinderlijke blijdschap en ouderlijke pret kan niet gauw te duur betaald wezen. De mensch leeft niet van brood alleen.Er moet ook wat blijde zielespijs zijn voor versomberde geesten. Wie den moed verliest, raakt alles kwijt. En het is hoewel slecht toch ook heusch niet zoo erbarmelijk slecht, als we elkaar in crisis-naprateiij onbewust suggeree- ren. Het werkloozencijfer in ons land is toch reeds teruggeloopen van 4UÜÜ0U tot 30.).000, percentsge wijze veel meer dan in Du tschland, waar ze zoo enthousiast over de verbetering zijn! Nóg is er armoe in vele gezinnen, zeker. Maar de bewering, dat er geen geld meer onder de menschen zou zitten, gaat toch niet op. De grootste leeningen worden nog overteekend. Ja! zal de lezer zeggen: bij den rijkdom, daar is nog wel geld! Maar we antwoor den: en eveneens bij de gewone burgerij. Moet u de \olgende week winkeliers worden gewekt. Alle tijdelijke zorgen moeten een oogenblik worden vergetenalle crisis gedaas moet tijdelijkoerslom- men alle politieke hartstochten moeten een oogenblik worden ge toomd, opdat de massa straks in écht nationale saamlioorigheid uit bundig zal juichen van: Heil Sinterklaas BINNENLAND. De Eerste Kamer keurt de rpheffing van Kantunge echten goed. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp, houdende opheffing van twee rechtbanken en 3b kanton gerechten, z.h s. aangenomen. Rrgeering en N.S.B. Naar aanleiding van verschillende opmerkingen van fractieleiders heeft Dr. Colijn, aangaande de houding der regeering tegenover de N.S.B. o.m. het volgende vi rklaard Maar slechts volgens objectieve regelen mag de regeering tegen volks bewegingen optreden, sbchts wan neer deze het gezag aanranden, de openbare orde verstoren of illegale middelen prediken ter bereiking van haar doel. Naar die normen oor deelend, heeft zij de andere fascis tische organisaties op de zwarte lijst gezet voor haar ambtenaren en naar diezelfde normen oordeelend, kon zij tot nu toe nog ni» t denzelfi maatregel tegen de beweging van ir. Mussert nemen. Maar wèl houdt zij voortdurend op de gedragingen dier beweging een scherp oog ge richt en, zoodra men ook daar maar even zijn boekje te buiten gaat, zal zij niet nalaten, onverbiddellijk in te grijpen. Dr. Colijn had, die strenge gedragslijn aankondigend, al een pamllet dier beweging in handen, waarvan nog moest worden onder zocht, of het in bolsing kwam met de regelen, door hem genoemd. Nederland trouw aan den Volkenbond. Ondanks teleurstellingen, die de Volkenbond heelt gebracht, heeft de meerderheid van de Tweede Kamer, naar bij de behandeling van de be grooting van Buitenlandsche Zaken wel vertrouwen in het door het bestuur van Casino zijn afg broken, dat de bouw nu zal ge schieden zonder hulp van de zijde der gemeente. Practijk-examens. De practijk-examens in boekhou den en handelscorrespondentie, af genomen vanwege de Vereeniging »Het Nederlandsche Handels-Insti tuut® zullen plaats hebben op 8, 9 en 10 Januari a.s. De aanmeldings formulieren zijn verkrijgbaar bij alle bekende boekhandelaren en aan het secretariaat der Vereeniging te Haar lem. De aanmelding is opengesteld tot 21 December a.s. Uit het jaarverslag van den secre taris dr. mr. L. J. C. van Goikom klonk een optimistische toon40 nieuwe leden werden dit jaar ge boekt. Het verslag maakt overigens melding van talrijke nieuwe schen kingen. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen jhr. inr. A. F. O. v. Sasse van Ysselt, Den Bosch, M. v. Hout Iel mond, G. Juten Willemstad, dr. Xavier Smits Beek en gekozen ir. I. Damaran, Den Bosch, dr, B. ter daar Bomeny Ginneken en H. Mathon Ginneken. bleek, nog wel vertrouwen in eens opletten, als in Amsterdam de I instituut. De heeren Bongaerls (r.k.), Snoeck Zesdaagsche begint! En dan moet u Zondags eens zien, als het volk naar de voetbalvelden stroomt We misgunnen den menschen hun pretje niet. En nog minder aan de ondernemers het geldelijk voordeel, dat ze trouwens verdienenomdat ze de kunst van het animeeren zoo goed verstaan, de kunst van het reclame-maken. Laat de winkeliers het toch inzien, dat Sinterklaas een royale heilige is, maar een, die gewaardeerd wil wor den. We moeten zijn glorie verhoo- gen door zijn komst zoo luisterlijk mogelijk voor te bereiden.Sinterklaas wil en kan slechts ademen in een HenkemaiiN (c.h Lingbeek (h.g.) en Vliegen (s.d.) hebben zich uilgespro ken voor trouw aan Genève. Casino te 's-Bosch. De Prov. NoorJbr. en 's-Hert. Cou rant vernam, dat het be«tuur van Casino thans onderhandelingen voert over den bouw van een nieuwen schouwburg, die groote kans van slagen hebben. Het bestuur vertrouwt dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe sociëteit met schouwburg volgens de plannen van architect Brück aan de Parade zal verrijzen Het blad voegt er aan toe, dat de Bevoordeeling van bestuursleden van waterschappen uit de kas van deze lichamen. Ged. Staten van NoordBrabant hebben aan de dagelijksche besturen van de waterschappen in Noord- Brabant o.m. het volgende geschre ven Het heeft onze aandacht getrokken dat waterschapsbesturen aan leden uit hun midden bijzondere werk zaamheden opdragen, waarvoor deze een bijzondere vergoeding uit de walerschapskassen ontvangen. Zoo komt het voor, dat bestuursleden worden aangewezen als schatters van gronden, die door het water schap gekocht of verkocht worden, en dal bestuursleden, hetzij direct, hetzij indirect (via een compagnon burg rlijke maatschap, vennootschap van koophandel enz.) adviezen geven of diensten bewijzen aan het water schap, en daarvoor vergoeding ge nieten. Ook is het ons niet ontgaan, dat soms onder de benaming »vocatie gelden», «kosten van vergaderingen e. d. een vast bedrag onder de be stuursleden wordt verdeeld en o deze wijze een verhooging van jaar wedden wordt bereikt. Mochten zich toestanden als de hiervoren gewraakte in uw water schap voordoen, dan zal daaraan onverwijld een einde moeten worden gemaakt, Provincaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant. Dinsdagavond is in het gebouw van het Prov. genotschap van K. en W. te 's-Hertogenbosch, onder groote belangstelling de algemeene jaarlijk- sche vergadering gehouden, onder presidium van jhr. mr. A. F. v. Sasse v. Ysselt. Aanwezig waren o.m. de commissaris der Koningin in Noord-Brabant mr. dr. A. van Rijcke- vorsel eerevoorzitter en burge meester F. J. v. Lanschot. Medegedeeld werd, dat het genoot schap thans 400 leden telt, een tot nu toe ongekend getal. De president deed o.m. een zeer belangrijke mededeeling over de ge schiedenis van het Centraal Noord- Brabantsch Museum. In Best n.l. werden met steun van het rijk op- bepaalde sfeer en die moet door de onderhandelingen met de gemeente gravingswerkzaamheden verricht. BUITENLAND. Amerika krijgt de sterkste vloot ter wereld. De marinemedewerker van de .Daily Telegraph* heeft bijzonder heden vernomen over het nieuwe vlootprogram der Vereenigde S alen. Volgens du program, dal in het begin van 1937 geheel uiigevoerd moei zijn, zullen nieuw worden gebouwd; twee vhegtuigmoederschepen, iwce kiuisers Ik uugerust met negen siukken ge- chut van 20 cM vier kruisers elk met twaalf of meer stukken 15 cM. geschut; acht floiilleleiders uugerust met zwaar geschui; 24 torpedojagers, vier duikbooten. twee groote kauon- neerbooien. Vooris word', de geheele uit vijftien dreadnoughis bestaande Amenkaansche dagvloot gemoderniseerd, waartoe voor eik schip een bedrag van ruim 12 millioen dollar wordt uiigegeven. Volgens den beiich'gever zal Ame. rika in hel begin van 1937 een sterkere vloot bezitten, dan welke andere natie ook, met een tonneninhoud van een kwart millioen, met de modernste slagschepen, het grootste personeel en de grootste maiineluchtvloot. Ford-fabrieken te Detroit heropend. De Ford fabrieken hebben hun reusachtig hoogavenbediijf te River Rouge heropend De hoogovens zijn achttien maanden buiten bedrijf ge. weest. De heropening van dit bedrijf Oeteekent tevens de ingebruikneming van vier nevenbedrij ven, die eveneens stil hebben gelegen, Jeslervendeontwapeningsconferenlie. De rapporteurs voor de veiligheid, van de ontwapeningsconferentie te Ger ève, zijn een soon proteststaking" begonnen. Een en ander blijkt uit een brief van Henderson aan de algemeene commissie. Henderson poogt de con ferentie nog tot een goed eind te brengen. W. K. Vanderbilt om het leven gekomen. Te Ridgeland, in den staat Zuid. Carolina, is de 24 jarige William K. Vanderbilt bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Hij was de derde drager van dien naam. De Vanderbilts zijn spoorwegmag naten en exploitanten van onroerend goed. De grondlegger van het onme. Zonder schriftelijke toestemming ls eenige overname uit deze rubriek verbod- n. opstaan van den dokter en hij ver veelt zich zoo in bed. Al zijn boeken heeft hij uilgelezen, mei zijn legkaar ten gespeeld en nu weet Hanneman niet meer wat hij doen moet. Het liefst zou hij een deunt je gaan huilen; maar dat is zoo kinderachtig en Hanneman is bijna lOjaarenzit in de 4e klas. Moeder heeft op het oogenblik ook geen tijd, om bij hem te komen zitten en hem verhaaltjes te vertellen, ze is met Mina in de keuken bezig. Hanneman zucht eens daar hoort hij de tor- nklok .-laan. Even tellen, dan weet hij hoe laat het is. Een—twee—drievier dan niets meer. Vier uur dus. dan zal direct de school wel uitgaan. Zouden Jan en Freddy nog even komen, om te vertellen, wat ze vandaag weer ge leerd hebben Laatst bracht Jan een paar ste keltjes voor hem mee, die zwemmen nu in het aquarium, dat op tafel tegenover Hannem.ins bed staat. En toen Fietje Terhorst jarig was en tracteerde op school, had Fred aan haar gevraagd of bij ook iets voor Hanneman mocht meenemen. Fietje had toen nog een extra chocolaadje er bij gedaan. Ja, Hanneman, Jan en Freddy zijn trouwe vrien"jes. En van Meester had hij ook een brief gehad. Hanneman luisterde, daar hoorde bij het geschreeuw al van de jongens, die uit school kwa men. Hoor ze gillen, ze spelen zeker EEN PRIJSVRAAG! Een onzer belangstellende abonné's een zakenman heeft de aardige gedachte om onze jeugdige lezers een prijsvraag voor te zetten, en daaraan een 5-tal mooie prijzen te verbinden. Voor de 5 beste oplossers(sters) stelt hij beschikbaar vijf mooie etsen of naar verkiezing vij' mooie schil derijen zijn er mee goede oplos singen, dan zal onder dezen worden geloot, De jeugd en ook desge-venscht de ouderen moeten zich nu maar eens aan den arbeid zetten't is een aardige bezigheid, 't kost niets en men heeft kans naar een mooie ets of schilderij. Men bezorge de oplossingen in de bus van ons bureau of zeilde ze ons per post toe. Hier volgt de rebus 31 is niet wijs 24 10 is niet malsch 818 is niet zuur 13 J is niet onrustig 37 is niet .ja" 28—16—13 is niet groot 33 is 'n lengtemaat op zee - 34—26 doet men voor een kippenkooi -17 doet men melk in -2—36 zit men in oo school -29—18 15 is niet veel 1—12—19 is het hoogste punt op school I-22- 14-2 5-22— 4—24— 3-12- II-23 31-6- 27 32 7-25- 21 23 30-35 14—20 ZIEKE HANNEMAN. Hanneman is ziek niet erg, maar vervelend ziek, weet je. Hij mag niet krijgertje, of »diefie met verlossen». En hij moet hier maar in zijn bedje liggen en kan niet mee doen. Al bijna drie weken is hij nu thuis en oh, wat zal hij een schoolwerk moeten inhalen. Heel langzaam rolt het eerste traantje over Hannemans wangen en dan nog een en nog een. Hanneman hoort niet, dat er gebeld wordt, hoort niet dat Freddy en Jan er zijn en Moeder vragen of ze even naar Hanneman mogen. »We hebben wat voor hem mee gebracht Mevrouw. Van ons eigen geld opgespaard», roept Fred. »Stil toch jo!« zegt Jan. Dan gaat de deur van Hannemans kamer open en Moes komt binnen. Visite Hanneman», zegt Moeder, En dan komen Freddy en Jan bin nen met geheimzinnige, blije ge zichtjes. Hanneman heeft geen tijd om de tranen van zijn gezicht te vegen, zoo verheugd is hij. Ered en Jan staan voor zijn bed. Kijk eens Jo,» zegt Jan en bij haalt een pakje uit zijn schooltasch. »D.it is voor jou.» Met trillende vingertjes maakt Hanneman het pakje open en erin zit.... een groote rozijnen koek. «Moeder heel t hem voor je gebak ken», zegt Freddy, die zijn mond niet kan houden. »En Fred en ik hebben opgespaard om zelfde rozij nen te koopen. Er zit een ons in!» Hanneman kijkt sprakeloos van den koek naar zijn vriendjes. Hij weet niet goed, hoe hij ze bedanken moet voor zoo'n fijn cadeautje. Maar Moes weet raad. »Weet jullie wat, Jan loopt gauw even naar huis en vraagt aan zijn Moeder of jullie hier mogen blijven eten. Is dat goed? En dan gaan we na het eten een paar leuke spelletjes doen. Vraag dan meteen, hoe laat jullie thuis moeten zijn, dan brengt Mijnheer je straks even weg.» De jongens krijgen een kleur van pleizier. Of ze dat willen 1 Even later is Jan terug, ze mogen blijven en als Mevrouw het goed vindt mogen ze om 8 uur thuis zijn. Zoo werd het nog een heerlijke avond. En toen Hanneman den volgenden dag aan zijn rozijnenkoek peuzelde wist Moeder nog een leuk grapje. Kijk Hanneman, ieder rozijntje, dat je opeet, is een dag van je ziek- zijn. En nel zooals op het laatst alle rozijntjes opgegeten zijn ben ji over een poosje weer beter. Dan zijn alle dagen weg.» Dat vond Hanneman aardig en jullie kunt wel begrijpen, dat hij zijn rozijnenkoek gauw opsmikkelde. R. v. B. jongen het lieve beertje zoo had stukgemaakt. TO BR. Oplossing. Napoleon, Lena, pool, pan. Raadsels. 1 ARME TEDDY Willy was een lief meisje van zes jaar en ze had allerlei speelgoed, waar ze heel veel van hield maar bovenal hield ze toch het meest van haar poppen en bij die poppen had ze er ééntje, die haar lieveling was, dat was «Teddy» de beer. Met Teddy stond ze op, ging ze uit wandelenze nam hem mee naar bed en sliep er mee in haar armen. Waar Willy was, was Teddy ook. Op een goeden dag, of liever op een kwaden dag, kwam er een straatjong' n en pakte Teddybeer van onze Willy af en was er zoo wild mee, dat hij het beestje al direct een arm had uitgetrokken. Dit vond hij zeker zoo leuk, dat hij Beertjelief toen hij den anderen arm pakte en hem zoo in de ronde zwaaide, dat onze Ted den anderen ook verloor. Willy stond er bij te huilen en durfde den kwajongen niets te doen. Uit angst dat hij no3 meer aan Teddy zou vernielen, riep ze heel hard om haar Mammie. Daar kwam Mam al aan. Toen de brutale straat jongen Mammie zag, zette hij het op een loopen maar Willy's moe der had hem gauw bij z'n kraag gegrepen en gaf hem een geducht pak slaag. Maar daar was Teddybeer niet door genezen Toen de straat bengel een goed pak voor z'n broek gehad had, en hij op die manier dus voor zijn kwajongensstreken was gest'aft, werd het beertje beke ken en Mams slapte met Willy en haar lieveling naar den poppendok ter. Na een poosje was ons bee' tje weer heelemaal genezen en je kon er niets van zien, dat die nare straat- x medeklinker .x persoonlijk voornaamw. ..x moet op auto's en fietsen goed in orde zijn x oude Germaansche drank x honing x bewaarplaats voor 'n zwaard xxxxxxx groote plaats in Gelderland Op de kruisjeslij nen komt hetzelfde woord te staan. Welke 6 bloemen zijn dit? A, an, as, bloem, bo, de, griet, jer, lief, ma, mar, moon, ne, ter, ter. Naar mijn geheel 12345678795 10 2 verlangen de meeste kinderen alweer. 9 7 5 niet droog 4 5 2 3 staat 's avonds aan den hemel 3 10 2 5 waterplant 4 5 2 3 1 stevig G 2 3 niet dichtbij 3 7 5 knaagdier x x x x akelig xx.. natuur x x soort brandewijn x x vreenid Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan. 5 Verborgen plaatsnamen a. De Dam is in de hoofdstad b. «Haar lemmet van het mes is mooier c. »Ik houd van Berg en dal.» l/

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5