Onze Foto-Prijsvraag i ZESTIG GULDEN Een 50 lil Winkeliers neen deel! m WRIGLEY y nJ. een EERSTE prijs van f 25.- een TWEEDE prijs van f 15.- een DERDE prijs van f 10.- en VIER prijzen van £2.50 gebleken is. De Voorzitter zegt dat B. en W. algelieele herziening der straatnamen niet zoo urgent achten en deze maar liever uitstellen daar de Secretarie toch al teveel werk heelt. De heer Nieuwstadt zou de straat vanaf het plein tot de Gasthuisstraat liever »Leolaan» dan »Leostraat» noemen, in verband met het lande lijke karakteren omdat de gemeente nog geen laan heeft. De Voorzitter vindt dezen naam in een volkswijk niet gewenscht, vooral daar deze straat niet het karakter van een laan heeft. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Overgave Gem. Elect. Bedrijf. 4. Bespreking overgave G.E.B. aan de P.N.E.M. De lichtcommissie adviseert een parig het bedrijf over te geven. De Voorzitter geeft op het prae- advies (zie vorig nummer) nog een toelichting. B. en W. zijn begonnen met bij de PNEM aan te dringen op het bedingen van gunstigere voorwaarden voor de levering van electriciteit aan het G.E.B. 1 oen de PNEM daarvoor niet te vinden was is de overgave van het net bespro ken, waarbij aan de gemeente voor het distributienet tenslotte t 200.0UÜ werd geboden. Ook de spertijdrege ling voor de industrie is besproken. Voorts heeft de PNEM toegezegd het net in de Kerkstraat te Loonopzand ondergronds te maken. Spr. merkt op dat elk electrici- teitsverbruiker bij de overgave van het net voordeel heeft. De gemeente op zich lijdt eenige schade daar zij bij de oude tarieven nog een winst maakte van f8500 (in 1032). Daar staat dan echter tegenover dat de gemeente aan de licht- en kracht verbruikers nooit die lage tarieven kon geven als de P.N.E.M. Zou zij dat wel doen dan kon er van eenige winst geen sprake meer zijn, want de verlaging beloopt minstens f9000, die thans ten voordeele van de ver bruikers zullen komen. Daarnaast staat nog het feit dat de gemeente, f 200,000 van haar net krijgt, waarvan f 114,000 overblijft na afschrijving der boekwaarde. Ook dit is van overwegenden aard, want met dit bedrag kjmnen loopende leeningen worden afgelost. De grootverbruikers, die recht streeks bij de P.N.E.M. aansloten hadden tot nog toe belangrijke kos ten te maken voor den aanleg dei- leiding. Na de overgave van het net vervallen ook deze kosten. Spr. zegt nog dat de industrie bij de P.N.E.M. steeds zooveel mogelijk bevoordeeld wordt. De heer Grootzwagers merkt op dat de rente van het te verkrijgen kapitaal een groot deel der winst derving opvangt, Voor spr. is de verlaging van 4 ct. per KW. door slag gevend. De heer Roesten berg is eenigszins bezorgd daar de commissie geen deskundig advies over deze kwestie heeft gevraagd. Dit in tegenstelling met de gasprocedure die gestrand is tusschen de verschillende des kundige adviezen. Spr. vraagt ol het niet gewenscht is de zaak alsnog door een deskundige te laten na zien. De" Voorziter zegt dat een verge lijking met het gasbedrijf niet ge maakt kan worden. De gasfabriek is een eigen gemeente-bedrijf, maar voor het G.E.B. hangt de gemeente toch geheel en al van de P.N.E.M. af. De P.N.E.M. legt aan de gemeente de voorwaarden op, een deskundige zal daaraan niets kunnen verande ren. De raad kan zelf de bedragen beoordeelen en daarover gaat het toch. De kwestie zou anders zijn als de gemeente een eigen electrische centrale exploiteerde en er dus event, technische verbeteringen zou den kunnen worden aangebracht. Ook de gemeente Valkenswaard heeft een onderzoek doen instellen, zij heeft daarna toch het net overge geven. Steeds meer gemeenten be sluiten hun net over te geven. Spr. vraagt zich af welke voorwaarden de P.N.E.M. straks zal stellen aan die gemeenten die het net in eigen exploitatie hebben gehouden. De heer Vrinten is van meening dat de gemeente door de P.N.E.M. zeer goed behandeld wordt. De heer Snaphaan onderschrijft deze woorden en wijst erop dat in Utrecht verschillende gemeenten hun net hebben moeten overgeven zonder dat zij er eenige vergoeding voor kregen. De P. N. E. M. biedt de gemeente daarentegen een mooi bedrag. De heer Nijkamp merkt op dat ook in de commissie over een des kundig onderzoek gesproken is. Echter werd erop gewezen dat des kundige rapporten elkaar steeds tegenspreken, waardoor men nog maar meer in de war raakt. De commissie was hier daarom tegen. De heer Roestenberg vraagt ol de loonregeling voor de werklieden hetzelfde blijft. De secretaris antwoordt bevesti gend en wijst erop dat de provinciale regeling minder gunstig is dan de thans bestaande gemeentelijke. De heer Beerens vraagt welke o Zie de Foto-pagina's in het nummer van „Oe Echo van het Zuiden" van Zat erd as 25 November a. s. Onze lezers vinden a.s. Zaterdag een groot aantal foto's van Waalwijksche Winkelzaken en bedrijven in dit blad afgedrukt. Ieder die naar de uitgeloofde prijzen wil mededingen, beware dus zorgvuldig deze loto-pagina s. De prijsvraag gaat als volgt lederen lezer wordt verzocht ons mede te deelen welke winkels of bedrijven waren afgebeeld. Dit is op zichzelf al een aardige bezigheid, omdat er uit blijken kan, of men de zaken van den wakkeren handeldrijvenden middenstand van Waalwijk goed in het hoofd heeft. In de antwoorden dient vermeldt te worden het nummer, dat de foto in ons blad had en daarachter de naam, de straat en het huisnummer van de firma en welk beroep wordt uit geoefend of welk soort artikel in de betreffende zaak wordt verkocht. De oplossingen moeten op de afgedrukte formulieren worden ingevuld en in de bus van ons bureau worden gedeponeerd. Aan prijzen wordt een totaal bedrag uitgeloofd van verdeeld in de volgende geldprijzen en verder een aantal troostprijzen. Deze prijzen worden in geldbons van fl*en f0.50 uitgereikt, welke alleen besteed kunnen worden bij de winkeliers, die aan deze prijsvraag hun medewerking hebben verleend. De werkelijke oplossing wordt bekend gemaakt door het op nieuw publiceeren van alle foto's, thans evenwel met de juiste onderschriften. Voor deze foto-prijsvraag gelden de navolgende bepalingen 1. Deelnemers(sters) onderwer pen zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak der Redactie. Correspondentie over deze prijsvraag wordt niet gevoerd. Iedere deelnemer(ster) mag slechts één oplossing inzen den. De oplossingen moeten in ge sloten couvert worden inge zonden hij de Administratie dezer Courant, liefst in de bus aan ons Bureau. In den linker bovenhoek te vermel den Foto-Prijsvraag. Alleen die oplossingen zijn geldig, welke zijn ingevuld op het daarvoor bestemde for mulier. Vón deelneming zijn uitgeslo ten zij, die werkzaam zijn in de Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen, benevens zij, die op eenigerlei wijze aan „De Echo van het Zuiden" verbonden zijn. 7. De inzendingen moeten ge schieden vóór 1 December '33. 8. De eerste prijs zal worden toegekend aan inzender(ster) die het grootst aantal juiste namen, adressen, enz. opgeeft, de tweede prijs aan hem of haar met het daaropvolgend grootst aantal goede oplossin gen, enz. 9. Indien meerdere deelnemers (sters) een gelijk aantal juiste opgaven inzenden, dan beslist het lot. 10. De uitslag wordt bekend ge maakt in het No. van 2 De cember. 11. De prijsvraag geldt alleen voor abonné's van „De Echo van het Zuiden". Voor den geringen prijs van 10 cent per weeft krijgt U door dit blad tweemaal per week het meest uitvoerige nieuws, uitgebreide raads- verslagen uit Waalwijk en alle plaatsen der Langstraat en omgeving. personen door de transactie op wachtgeld komen. De Voorzitter zegt dat dit zijn de directeur, de boekhouder en een typiste. Spr. wijst erop dat in de volgende jaren als het wachtgeld minder wordt het voordeel voor de gemeente nog grooter zal zijn. Besloten wordt het net over te geven. De heer Snoeren vraagt in dit verband hoe het slaat met de aan sluiting bij Tilburg voor de gas levering. De Voorzitier zegt dat nog een accountants-advies is ontvangen. Wil de raad het eigen gasbedrijf behouden dan zal een nieuwe oven gebouwd moeten worden, anders komt de gaslevering in gevaar. De kosten daarvan zouden f7000.bedragen. De Voorzitter zegt nog dat B. en W. van het te verkrijgen kapitaal van de P. N. E. M. eenige leeningen willen aflossen, waarvoor de sanctie van den raad noodig is. Bedoeld zijn leeningen van 43/4 en 5'/2 °/0. Spr. vraagt machtiging om deze geldleeningen per 1 Dec. aflosbaar te stellen. De heer Nijkamp vraagt of het niet wenschelijk is een reserve over te houden, zoodal de gemeente in de eerstvolgende jaren steeds voldoende middelen heeft. De Voorzitter zegt dat reserveering zeker in de bedoeling ligt. De raad gaat met het voorstel accoord. Steunverleening 5. Bespreking benoeming com missie voor steunverleening ten behoeve van diegenen die niet onder de steunverleening vallen en die niet voor werkverschaffing in aanmerking komen. De Voorzitter zegt dat B. en W deze kwestie in den breede besproken hebben, doch f300.— zeer weinig vinden. Waarschijnlijk zal het bedrag dat voor het armbestuur op de nieuwe begrooting is uitgetrokken niet kunnen worden gehandhaafd, hoewel dit noodzakelijk is. B. en W. moeten daarom adviseeren den steun aan de betrokken personen te laten onder het armbestuur, dat deze gevallen met de grootste discretie zal behandelen. Spr. vreest dat als een regeling als bedoeld in het leven wordt geroepen zich daarvoor talrijke personen zullen opgeven. B. en W. doen al het mogelijke om de men- schen te helpen, ook al door hen licht werk te laten doen. De heer Beerens gelooft dat de besprekingen in de vorige vergadering het onmogelijk gemaakt hebben tot resultaat te komen. Op het oogenblik bestaat practisch de mogelijkheid niet meer om tot resultaten te komen, maar dit zou wel het geval zijn als het oorspronkelijk voorstel van spr.'s fractie was aangenomen. Dan zou een crediet van f300.ook vol doende zijn geweest. De Voorzitter zegt toe dat de menschen zooveel mogelijk geholpen zullen worden, zonder dat het het idee van bedeeling geeft. De heer Beerens gelooft niet dat er vorige keer bij den raad goede wil aanwezig was, omdat toen nien- schen genoemd zijn die reeds 2 jaren dood zijn. De heer Snoeren zegt dat vele menschen niets van het Armbestuur willen. Spr. wil daarom de menschen laten weten dat zij op andere wijze geholpen worden. Besloten wordt conform het advies van B. en W. 6. Verzoek van de Winkeliersver eeniging te Kaatsheuvel om reductie op den stroomprijs tijdens de St. Nicolaas-actie. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verleenen. De raad gaat daarmede accoord 7. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 19)2, De heer Nijkamp brengt naméns de commissie uitvoerig rapport uit. Bijzondere opmerkingen heeft de commissie niet. De rekening begon met een nadeelig saldo van 1 9ÜÜU. en eindigt met een nadeelig saldo van f 10784. De heer Snoeren vindt het ge wenscht de drainage-velden, die thans door de Heidemaatschappij geëx ploiteerd worden, in eigen beheer te nemen. Thans betaalt de gemeente in haar verlies-bijdrage ook de ver goeding aan de Heidemij. Spr. meent dat de werkman op de velden niet voldoende werk heeft. Welh. van Lier zegt dat B. en W. al meerdere malen hebben overwogen een andere bestemming aan het terrein te geven, daar op de huidige beplanting moet worden toegegeven. Wel heeft de steun van het rijk aan ontginningsgronden flink wat opge bracht, en deze was even hoog als de opbrengst van de rogge. Spr. gelooft niet dat de gemeente er eenig voordeel bij zal hebben als het veld in eigen exploitatie genomen wordt. De werkman kan zijn werk volgens spr. bijna niet af, vooral als hij er de waterloop bij zuiver moet houden. Er is over gedacht om er houtgewas te planten, doch dit zal moeilijk gaan daar de wortels dan de draineerbuizen beschadigen. De Voorzitter zegt dat er voort durend iemand op het terrein moet aanwezig zijn om toezicht te houden. Spr. zal overwegen wat de beste op lossing is. Wel meent hij dat men zooveel mogelijk van het land moet halen, want het product dat er geteeld wordt is zeer goed. De rekening wordt goedgekeurd. 8 Voorstel om de verordening tot het hellen van vergunningsrechten te continueeren. Wordt aangenomen. Op een vraag van den heer Groot zwagers zegt de voorzitter dat het maximum aantal vergunningen (33) is uitgereikt. 9. Voorstel tot het aangaan van rek.-crt. overeenkomsten met de Bank van Ned. Gemeenten. De rek.-crt. beloopt in totaal f76000.waarvan f40000.— voor den gewonen en fdGOOO.voorden kapitaaldienst. Wordt aangenomen. 10. Verkeersregeling. De Voorzitter stelt voor in de nieuw aangelegde straat het eenrich tingverkeer in te voeren, evenals in de Schoolstraat. De inrij kan dan bij van Heeswijk worden bepaald. B. en W. hebben voorts nog in onderzoek het parkeervraagstuk door smalle straten, zooals de Hoofdstraat en de Gasthuisstraat die herhaaldelijk door parkeerende auto's versperd worden. Voorts stellen B. en W. voor op het gedeelte Peperstraat-Heulslraat ook eenrichtingsverkeer in testellen. De raad gaat daarmee accoord. Hierna gaat de raad in geheim comité ter behandeling van reclame's schoolgeld. VLIJMEN. Nog geen beslissing omtrent de annexatieplannen. Waterleiding. Donderdag kwam de raad der gemeente Vlijmen in openbare ver gadering bijeen. VoorzitterEd.Achtb. heer v. d. Ven burgemeester. Afwezig de heer v. Udenhout, wegens ziekte. Ingekomen stukken. Ontwerp van wet toi opheffing van de gemeente Hedikhuizen, Herpt en Bern Nieuwkuik en Oudheusden en Elshout en lot uitbreiding van de ge- meenten Drunen, Heusden en Vlijmen De heer v. Wagenberg merkt op. dat de vereeniging pas ingaat 1 Jan 1935; er kan vóór dien tijd nog heel wat gebeuren. Verder vraagt spr. waar de grens zal loopen tusschen Vlijmen en Heusden. De Voorzitter zegt, dat de grens zal loopen over de Spaansche brug De private bezittingen der gemeenten worden verdeeld in verhouding tot het aantal inwoners. Verder vraagt de heer v Wagenberg, of het geen bezwaar is, dat het archief van Hedikhuizen naar Heusden gaat. De Voorzitter vindt dit bezwaar niet groot; bij uittreksels van den Burger lijken Stand kan het lastig zijn, doch dit wordt elk jaar minder. Verder deelt de voorzitter mede, dat, de Armbesturen van Vlijmen en Nieuw kuik, afzonderlijk blijven Het Arm bestuur van Hedikhuizen wordt ge voegd bij de Godshuizen van Heusden. Een en ander is geen bezwaar, als de grenzen van elk armbestuur slechts juist omschreven zijn. Wethouder v. Helvoirt kan er zich niet mede vereenigen, dat Nieuwkuik zou verdwijnen en Hedikhuizen zou worden verscheurd; twee gemeen schappen, die meer dan 1000 jaar bestaan. Als Nieuwkuik en Hedikhuizen dit onrecht moet worden aangedaan, dan zal zich dat toch ter eenigenijd wreken. Spreker kan het niet van zich verkrijgen om op z'n ouden dag voor SS zoo'n onrecht te stemmen. Hij is tegen het ontwerp. Wethouder van Buul is er eveneens tegen; bovendien vindt hij 't een onrechtvaardigheid, dat in de ie annex- eeren genieeenten de ambtenaren moeten aftreden en in Vlijmen en Heusden niet. Dat komt, zegt de Voorzitter, omdat deze twee laatste gemeenten niet op geheven worden Het verwondert den heer v. Hees. been, dat men in Nieuwkuik nu vóór het ontwerp is, terwijl men eerst zoo sterk ttgen vereeniging was. De Voorzitter zegt, dat men daar nog tegen vereeniging is, maar wel vóór het wetsontwerp, als annexatie toch moet geschieden. De heer v. Heesbeen was tegen vereeniging en is nu ook tegen het ontwerp. De heer v. Wagenberg vindt, dat het argument van wethouder van Helvoirt om tegen het ontwerp te zijn, wijl Nieuwkuik en Hedikhuizen meer dan ÏOUO jaar bestaan, niet opgaat. Dit zal met alle geannexeerde gemeen- len wel het geval zijn geweest. Wethouder v. Helvoirt meent, dat men met dit wetsontwerp tegen de grondwet handelt. Hij vindt ook het ontslag der ambtenaren van de andere plaatsen onrechtvaardig De Voorzitter zegt, dat de ra5d zich eenmaal over de wenschelijkheid der vereeniging heeft uitgesproken, en brengt nu het wetsontwerp in stem ming. De stemmen staken en zoo wordt dit punt angehouden tot de volgende vergadering, daar de raad niet voltallig is. Wijziging begrooting 193b. Bij B en W. is ingekomen een schiijven van den minister, waaruit blijkt, dat de gemeente niet kan rekenen op dezelfde rijksuitkeering als in '33. Voor steun en werkverschaffing zal de uiikeering slechts 46/76 bedragen van '33. Bij de begrooting was gere kend op dezelfde bijdrage n.l. 7620. Daardoor zal er van de uitgetrokken post voor bestrijding van werkloosheid slechts f2412 gedekt zijn en blijft er circa f 30.000 ongedekt. De Minister wil, dat we de 2 on gedekte bedragen buiten de begrooting houden Verder dringt de minister aan op schrapping van aIie onverplichte sub sidies. De voorzitter toont aan dat schrapping van sommige dezer sub sidies, zooals b v. voor Lyceum, groo- tere uitgaven tengevolge zou hebben. Er moet ook bezuinigd worden op Gemeente eigendommen en werken. Hiervoor is totaal f800 uitgetrokken, wat beslist zeer krap is .Vooronder, houd van wegen" f1500.en Ge. meentereiniging f200; het kon niet minder. Wethouder v. Helvoirt zou het den minister maar eens voor laten rekenen. De heer v. Wagenberg oppert het denkbeeld, of sommige furc.its niet overbodig zijn, b v. een gemeentebode hij staat zelf zeer sympathiek tegen over den tegenwoordigen functionaris. De Voorzitter wijst er op hoeGed. Staten nog een verzoek van Hedik huizen geweigerd hebben, om de bedediensten door den veldwachter te laten doen. Bij een opmerking over salarisver laging, breekt de Voorzitter nog een lans voor de ambtenaren in het algemeen en toont aan, dat deze reeds zeer veel moeten missen; ze betalen het volle pond in de crisislasten. Wethouder v. Helvoirt zegt, dat een politieman een goed salaris moet hebben; hij moet vrij en onafhankelijk zijn. De Voorzitter stelt nu voor de begrooting ter beoordeeling naar den Minister te zenden, waarmede de raad accoord gaat. Wijziging begrooting 1933. Dit betreft enkele af en overschrij vingen, waarmede de raad zich kan vereenigen. Mededeeling betreffende bouwterrein van A. v. Vugt. De Voorzitter deelt mede, dat A. v. Vugt niet kon ingaan op de voorstellen van den raad, waarmede deze kwestie afgedaan is. Levering van leidingwater. Ontwerp gemeenschappelijke regeling met Den Bosch tot levering van lei. dingwater. De Voorzitter zegt, dat er reeds •5 O O O O O WRIGLEYS "III MI l< I III KAUWGOM IN OE MONO IS lEKKt.» EN -GEZOND! VIER STUKS PER PAKJE

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2