Onze Foto-Prijsvraag wm- ZESTIG GULDEN Alle Mm nemen deel m dene mooie Prijsvraag. H Hierop letten! n4. een EERSTE prijs van 25.- een TWEEDE prijs van f 15.- een DERDE prijs van 10.- en VIER prijzen van 2.50 No. 95 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 Zie de Foto-pagina's in dit nummer van „De Echo van het Zuiden (Binnenzijde van dit blad.) eroot ?:1 Onze lezers vinden in dit nummer een aantal foto's van Waalwijksche Winkelzaken en bedrijven afgedrukt. Ieder die naar de uitgeloofde prijzen wil mededingen, beware dus zorgvuldig deze foto-pagina's. De prijsvraag gaat als volgt lederen lezer wordt verzocht ons mede te deelen welke winkels of bedrijven zijn afgebeeld. Dit is op zichzelf al een aardige o de zaken van den van Waalwijk goed in vermeldt te worden het daarachter de naam, de bezigheid, omdat er uit blijken kan, of men wakkeren handeldrijvenden middenstand het hoofd heeft. In de antwoorden dient nummer, dal de foto in ons blad had en Ij straat en het huisnummer van de firma en welk beroep wordt uit- geoefend of welk soort artikel in de betreffende zaak wordt verkocht. De oplossingen moeten op de afgedrukte formulieren worden ingevuld en in de bus van ons bureau worden gedeponeerd. Aan prijzen wordt een totaal bedrag uitgeloofd van o slinks verwijderden in de en steegjes van oud- Am- o o o o o o verdeeld in de volgende geldprijzen en verder een aantal troostprijzen. Deze prijzen worden in geldbons van fl'— en f0.50 uitgereikt, welke alleen besteed kunnen worden bij de winkeliers, die aan deze prijsvraag hun medewerking hebben verleend. De werkelijke oplossing wordt bekend gemaakt door het op nieuw publiceeren van alle foto's, thans evenwel met de juiste onderschriften. o:::c: o hun buit straatjes sterdam. Zoo iets is toch verschrikkelijk. Dat er niet één rechtvaardige was onder die toevallige groep passanten. Niet één, die er aan dacht om het geld terug te geven, eenvoudig, omdat het hem niet toekwam. Niet één, die daartoe ook maar bewogen kon worden door de ge dachte, dat het misschien óók maar een arme drommel was, die door het verlies van dat geld, direct of indirect te lijden zou krijgen. Niet één ook, die zich van zijn slechte daad liet weerhouden uit vrees voor straf. De mogelijkheid, dat daders waren herkend, bestond toch, maar dat risico werd »genomen« mét het gestolen bankpapier. We oordeelen hard over de men- schen, die als dieven worden ge vangen en veroordeeld, doch hoeveel menschen blijven slechts dóarom uit de cel, omdat ze geen gelegen- ïeid kregen om zich met het goed van anderen te verrijken, of omdat mn misdaad niet achterhaald kon worden? Is het wonder, waar zulke slechte geest een groot deel des volks schijnt te bezielen, dat de hedendaagsche handel als lamgeslagen ligt en de menschheid zich maar niet uit de crisis kan verheffen. Het onderlinge vertrouwen is te zeer geschokt; de eene mensch kan den ander niet meer vertrouwen. De nood kan zeker tot zulke dingen bijdragen, maar het is niet de nood alleen, welke hier schuld heeft. Zouden die passanten op het Amsterdamsche Rokin, die naar de verloren dwar relende bankpapiertjes grepen, nu toevallig allemaal werkloozen of andere crisisslachtoffers zijn geweest? Neen, de menschelijke moraliteit is gedeukt door de makkelijke wijze, waarop in na-oorlogsche jaren vtel geld werd verdiend en verbrast en door de lichtvaardige wijze, waarop óók veel aanzienlijken iedereen zich van zijn verplichtingen scheen te kunnen ontdoen in den tijd, toen de conjunctuur terugliep. Waar zelfs regeeringen gingen knoeien met haar munt en de menschen dupeer den, aan welke ze geld schuldig waren, daar kan het haast niet anders, of ook bij de eenvoudigen van geest gingen de begrippen om trent het mijn en dijn zich radicaal wijzigen. Maar nooit meer zai een gezonde maatschappij kunnen worden her bouwd, zonder dat opnieuw hechte grondslagen zijn gelegd van eerlijk heid en trouw. Van hoog naar laag moeten voorbeelden worden gegeven van nauwgezette opvattingen van eerlijkheid, van het ontzien van eens verworven rechten en van stipte uitvoering van aangegane verplich tingen. Oneerlijkheid, onbetamelijkheid in den hand 1, mogen we niet dulden, van niemand en nergens. Ze moet worden ontmaskerd en bestraft, anders zullen we de maatschappij niet beter maken. Economisch niet en ook niet moreel. De Voorzitter meent, dat er geen re den is om het perceel lager te schatten. Spreker verwacht dat bij een nieuwe schatting het perceel hooger zou worden aangeslagen. Voor den geringen prijs van 10 cent per week krijgt U door dit blad tweemaal per week het meest uitvoerige nieuws, uitgebreide raads- verslagen uit Waalwijk en alle plaatsen der Langstraat en omgeving. Ons Weekpraatje. Oneerlijkheid is een ergerlijke ondeugd. Behalve een zonde tegen Cxod en het geweten, is het een maatschappelijk kwaad. Oneerlijk heid is een struikelblok, opgeworpen in het maatschappelijke pad des levens en heel wat ongelukken ver oorzakende. Als er veel van zulke struikelblokken liggen, dan wordt het maatschappelijk verkeer eigen lijk geheel onmogelijk gemaakt en volgt de chaos. We gelooven, dat de oneerlijkheid groeit en meer en meer verbreid wordt. Dat komt misschien van de crisis, maar ook door de wilsslapte van den modernen mensch en door de geestelijke ontreddering. Hoe gemakkelijk wordt er in onze dagen niet omgesprongen met het be/.it van anderen. Eerlijkheid wordt schaarsch. Als men iets is kwijt geraakt, hetwelk van waarde is, dan tracht men zich zoo gauw mogelijk te verzoenen met de ge dachte, dat men het verloren bezit nimmer meer zal terugzien. De «eerlijke vinder« wordt een rara avis. Dat oneerlijkheid een volkson deugd dreigt te worden, bewees een recente gebeurtenis in Amsterdam. Een of andere jongen had op een kantoor een bidet van 1000 gld. gewisseld en toen hij weer huiten kwam, was hem door een windvlaag heel het bundeltje bankjes van tien en van vijf en twintig uit de handen gerukt, 70 billetten in totaal. Het gebeurde op het drukke Rokin. Overal grepen grage handen naar de dwarrelde billetten en de jongen zag met zijn angstige oogen, hoe die inderdaad aan alle kanten werden opgevangen, maar.niet één, niet één billetje werd aan den verliezer teruggebracht. De hebzucht scheen gevaren in al die menschen, die daar toevallig liepen en zich met GEMEENTERAAD. BINNENLAND. De uilkeering uit het gemeentefo nds De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, nu bij nota van wijziging de bedrijfswinsten uit den draagkrachtfactor zijn gelicht, het bedrag van de draagkracht van alle gemeenten des rijks eveneens wijzi ging ondergaat. Dit bedrag, dat in de circulaire van 3 October j.l. was ingesteld op f 27.49 (met inbegrip der bedrijfs winsten), moet thans worden aan genomen op f21.38 (derhalve zonder ue bedrijfswinsten). Steun aan suikerbietenteelt. Circa f 11.per 1000 K.G Reglement suikerbietensteun 1933. Aan het Reglement-Suikerbieten- steun 1933 wordt bet volgende ont leend: Uit het LandbouwCrisisfonds wordt ten behoeve van de telers van suikerbieten, voor zoover die bieten op Nederlandschen bodem zijn ge teeld en aan de Nederlandsche coöperatieve fabrieken of aan de Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam ter verwerking op suiker zijn geleverd, voor volgens dit regle ment vastgestelde hoeveelheden aan de fabrieken steun (garantie) ver leend tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebieten), geleverd op de gebruikelijke condi ties aan groot-scheepsvaarwater, ge middeld ongeveer f 11 per 1UU0 Kg. netto zal kunnen worden uitbe taald. Circus Sarrasani niet naar Nederland. Zooals onlangs gemeld is zou het Circus Sarrasani een tournee door Nederland gaan maken met zijn vaste wintertent. Het zou dan ook weer le Amsterdam op het Stadion komen. Tnans wordt gemeld dat het Circus Sarrasani van de tournee door Nederland heeft afgezien. Een van de oorzaken hiervan is de weigering van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, om Sarrasani aldaar speelvergunning te geven. Nieuwe Casino-Sclwuwburg te Den Bosch. Behoudens de goedkeuring der algemeene ledenvergadering is thans de totstandkoming van den nieuwen schouwburg der sociëteit Casino te 's Hertogenbosch volgens het groot- sche plan verzekerd en wel zonder hulp van de gemeente. Het bestuur heeft een overeen komst gesloten met de N.V. Gebr. van Lieshout en Co.'s aannemers bedrijf te Utrecht, die de voor het plan, dat 3 ton vordert, ontbrekende f200,(JOU als eerste hypotheek ver strekt voor den tijd van 20 jaar en ook zorg zal dragen voor den bouw van den schouwburg en de exploi tatie ervan zonder risico voor Casino, dat behalve de vrije be schikking over sociëteitslokalen en tien gratis voorstellingen voor zijn leden, nog een pachtsom van 5000 gld. per jaar ontvangt ter aflossing op de verstrekte hypotheek. Voor l Juni 193 moet de nieuwe schouw burg gereed zijn. Steun aan de Veefokkerij in Noord-Brabant. De Commissie van rapporteurs der Prov. Staten v. Noord-Brabant adviseert tot toekenning van een subsidie van f6750 voor 1934 aan de Prov. Commissie ter bevordering van de veefokkerij in Noord Brabant. Ged. Staten hadden tevens voorge steld voor 1935 en volgende jaren het subsidie te bepalen op 16000, doch de commissie stelt voor daar over het volgende jaar te beslissen. De Ontwapenings-conferentie weer uitgesteld. Het bureau der ontwapenings conferentie heeft zonder eenige discussie besloten om de bijeen komst der algemeene commissie tot half Januari uit te stellen. De Echo van het Zuiden. TWEEDE BLAD. -'"A O Q O Q O Q O O it O Q O O Q O O O O O O O O O O O O O O Voor deze foto-prijsvraag gelden de navolgende bepalingen 1. Deelnemers(sters) onderwer pen zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak der Redactie. 3. Correspondentie prijsvraag wordt Iedere slechts den. over deze niet gevoerd. deelnemer(ster) mag één oplossing inzen- Q 4. O 6. O O O De oplossingen sloten couvert zonden by de dezer Courant, bus aan ons Bureau, linker bovenhoek te moeten in ge worden in ge- Administratie liefst in de In den vermel den Foto-Prijsvraag. Alleen die oplossingen zijn geldig, welke zijn ingevuld op het daarvoor bestemde for mulier. Van deelneming zijn uitgeslo ten zij, die werkzaam zijn in de Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen, henevens 8. zij, die op eenigerlei wijze aan „De Echo van het Zuiden" verbonden zijn. De inzendingen moeten ge schieden vóór 1 December '33. De eerste prijs zal worden toegekend aan inzender(ster) die het grootst aantal juiste namen, adressen, enz. opgeeft, de tweede prijs aan hem of haar met het daaropvolgend grootst aantal goede oplossin gen, enz. O O O O O O O 10. 11. O O O O Indien meerdere deelnemers (sters) een gelijk aantal juiste opgaven inzenden, dan beslist H het lot. De uitslag wordt bekend ge maakt in het No. van 2 De cember. De prijsvraag geldt alleen voor abonné's van „De Echo van het Zuiden". O G O Q De heer G. van Beek merkt op, dat in Genderen wel woningen worden ver huurd voor 7.per week. Spreker is van meening, dat adressant niet het recht heeft bezwaar te maken tegen de schat ting der huurwaarde. De heer Donken: En indertijd heeft di Voorzitter gezegd, dat men maar moet reclaltteeren tegen de schatting. Voorzitter: Maar dan niet hier. Wij be palen de schatting toch niet. Het verzoek wordt afgewezen. De heer Donken vraagt een serieus on derzoek in te stellen naar de klassen der P.B. De Voorzitter zegt dit toe. Het voorstel wordt met 61 stem aan genomen; tegen de heer v. Buuren. Bij de Rondvraag informeert de heer v. Buuren, wanneer de waterleidingbui zen worden gelegd. Weth. E. van Beek denkt, dat men daar mee na Nieuwjaar zal beginnen. De Raad gaat hierna in geheim comité ter beslissing op een verzoek van G. Branderhorst te Eethen om een voor schot ingevolge de Landarbeiderswet. Subsidie Groene Kruis. Kruis subsidieverzoek EETHEN c.a. I! c I as liny oer ho oging t eg en en dank. Subsidie aan Groene Kruis. luu het De Raad der gemeente Eethen c.a. ver gaderde Dinsdagmorgen half 10 ten raad- huize onder voorzitterschap van Burge meester Brune. Secretaris de heer v. d. Meijden l.s. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken: Schrijven van de N.V. Waterleiding Mij. N.-W. Brabant met verzoek om ver gunning tot het leggen van Waterleiding huizen in Genderen. De Voorzitter zegt, dat iiij gevraagd heeft de werkloozen uit deze gemeente hij het leggen der huizen te werk te stel len. De vergunning wordt verleend onder voorwaarde dat Eethensche werkloozen het noodige werk zullen doen. Te hooge Sfraatbelasting. De heer M. de Raat te Meeuwen maakt bezwaar tegen zijn aanslag in de Straat- belasting. B. en W. stellen voor de belasting niet te verlagen, daar /.i| de geschatt? huur waarde van 205.-- voor liet huis .van de Raat niet te hoog vinden. De heer v. Buuren vin It hi I bezwaar van adressant gegrond, daar groot? hui zen tegenwoordig de minste huurwaarde hebben. De Voorzitter zegt, dat de Raad daar mede moeilijk rekening kan houden. In dat geval zou er een commissie moeten worden benoemd, die alle perceelen op nieuw zou schatten. Bovendien wijst spr. erop, dat de gemeente toch de opbrengst der belasting moet binnen krijgen. Wordt de belastbare huurwaarde dus lager ge schat, dan zal het percentage der heffing verhoogd moeten worden. De lieer Donken vindt de geschatte huurwaarde van het huis niet te laait en wijst erop, dat er verschillende veel groo- tere huizen zijn, die niet hooger geschat zijn. Van hel Groene van 200. B. en W. stellen voor 150.te ge ven, daar hen uit de rekening 1932 en de begrooting 1933 gebleken is, dat daar tegen geen bezwaar bestaat. De heer Donken merkt op, dat het Groene Kruis vorig jaar 100 gevraagd en ook gekregen heeft. Nu er 200.ge vraagd wordt, meent spreker, dat dit be drag wel noodig zal zijn en daarom stelt hij voor het subsidie-verzoek in zijn ge heel in te willigen. De Voorzitter zet aan de hand van de hem verstrekte cijfers uiteen, dat het Groene Kruis geen 200.— noodig heeft. Het subsidie over 1932 is eerst in 1933 opgenomen. In 1932 bedroegen de in komsten van het Groene Kruis 2527.92 en de uitgaven 1902.71, zoodat er dat jaar 000 is overgeschoten, buiten het subsidie van f 100. De heer Donken vreest, dat er wel on voorziene uilgaven zullen komen. De Voorzitter meent, dat het saldo van 000.daarvoor wel toereikend zal zijn. De heer Donken vraagt het verzoek aan le houden, opdat hij inlichtingen kan in win n en. De heer G. van Beek is een groot voor stander van het subsidie aan liet Groene Kruis. In dit geval wil hij echter voor stellen niet 150.maar slechts 100 te geven, gezien den slechten toestand der gemeente-financiën. De heer van Buuren verwacht, dat het bestuur niet meer vraagt dan er hard noodig is. Daarom is spreker ervoor het verzoek aan te houden, zoodat men eerst de noodige inlichtingen kan inwinnen. De Voorzitter heeft daartegen geen be zwaar, maar hij vindt het overbodig, daar het Groene Kruis hem reeds alle cijfers verstrekt heeft. De heer G. van Beek vraagt of het Groene Kruis altijd de rekening heeft overgelegd. De Voorzitter antwoordt, dat in den goeden tijd niet zoo nauw gekeken werd. Nu moet dat echter wel. De cijfers spre ken voor zichzelf, meent spr. Weth. v. d. Schans vindt de aanvrage overdreven hoog. Wordt aangehouden. Van de gemeente Aalburg is een ver zoek ingekomen om bestendiging der hulpverleening hij brand. De Raad gaat daarmee accoord. 2. Voorstel tot verplichte verzekering tegen ziekenhuiskosten. De Voorzitter meent, dat het noodzake lijk is, dat de menschen verplicht wor den zich le verzekeren, zoodat niet ieder een ingeval van ziekte hij het Armbestuur behoeft aan te kloppen. De tarieven der verzekering zijn zeer laag en loopen van 6 et. tot 11 cent per week. In Dussen en Vlijmen zijn reeds lal van menschen ver zekerd. De heer Donken vraagt, of de men schen, die hun premie niet kunnen be- talen, daarin geholpen worden door het Armbestuur. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel wordt aangenomen. Be lastingver hooging. 3. Voorstel tot heffing van 100 Opc op de G.F.B. en 150 Opc. op de Pers. Be lasting en dien overeenkomstige wijziging der begrooting 1934. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel moet gedaan worden naar aanleiding van de jongste mededeelingen van de Regee ring over het subsidie van het Rijk in werkverschaffingskosten. Het subsidie is belangrijk verminderd en daarom zal de begroeting gewijzigd moeten worden. De minister heeft spreker gezegd, dat de be lastingen hier moeten worden opgevoerd tot een zoo hoog bedrag dat daarmede :1e grens der draagkracht der bevolking be reikt is. Oorspronkelijk wilde de Minister 100 Opc. op de G.F.B. en 200 Opc. op de P.B. doen heffen, maar na lang praten heeft spr. het laatste tot 150 Opc. weten terug te brengen. Het is echter nog de vraag of dat definitief wordt goedge keurd. Spreker wijst erop, dat voor werkverschaffing een rijk percentage vormen van de totale uit gaven, belangrijker als in vele andere ge meenten. Wil de gemeente iets extra's uit de rijkskas krijgen, dan moeten de belas tingen zoo hoog mogelijk worden opge voerd. Anders loopt de gemeente gevaar dat zij met hare financian vastloopt. De heer v. Buuren vraagt, hoe groot de vermeerdering der belastingen zal zijn. De Voorzitter zegt, dat deze voor de P.B. 3240.en voor de G.F.B. 766.— zal bedragen. De heer v. Buuren: I)e lasten moeten omlaag, inplaats van omhoog. Daarom moei de regeering in de richting sturen van een verlaagd levenspeil, le beginnen met de ambtenarensalarissen. De Voorzitter: Ook dan zouden wy nog deze opcenten moeten heffen. Dhr. v. Buuren: Ik hen er sterk legen Als we geen geld meer hebben, worden we wel door het Rijk geholpen. Weth. E. van Beek is het met den heer v. Buuren eens, dat het onbehoorlijk is dat men van hoogerhand maar steeds zegt: jullie moet meer betalen. Dhr. v. Buuren: Wat is er op het oogenblik nog van de gelijkheid over. Er bestaat geen geiykheid meer. Er zijn al massa's gemeenten die heelemaal door 't Rijk geholpen moeten worden. De Voorzitter: Maar dan ben je ook nog niet gelukkig! Dhr. v. Buuren: Wie dan leeft, die dan zorgt. De citroen is al heelemaal uitge knepen. 1 de uitgaven zeer belang- Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het kooaen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5