Brie! uil de Drunensctve tiaai No. 95. Zaterdag 25 Nov. '33. 56e .Trg. DERDE BLAD. 23 November 1933. Munheer. ,,'t Is miestig", zun ze bij jullie zeg gen. En ze hebben gelijk. Bah, wen smerrig \Veer. En toch is bij al dè rot weer de Sno dere Kloas nog in Drunen gewist. Dè hadde nie gedocht war. \an oons? Joa, joa, doar moette zoo min me overdèènken, over oons durp. In de kraanten van giesterenoavund ston 't in, dè dun Heilige Man gieste- renmiddag zu komen. Ik dèènk dè tè slimmighed is gewist om dieën goeien auwen meens deur de drukte, die tui aanders te verwaachten zu zijn, gin koppijn te bezurgen. Zund genog, hek zelf nie van de per tij kannen zijn, mèr van de mèrgen was oonze Giel mee de kleine Cor al bij meen thuis. Proaten, nou dè tur 't eind oan vur- loren was, zoo ging de kleine Cor te keer. „Opa, ik heb de Kloas gezien cn dw Pieterman. Hij was hillemoal zwart". „Zoo Cor", zek, „en wè hedde van uin gehad?" „Un bouwdoos cn ik moes de Kloas ook een haandje geven, zee onze papa, mèr dè durfde ik nie goed". „Waarde bang?" „Joa van dieën lullijke zwarte Pie terman wel en die ston neffen de Kloas", d „Hedde um un haandje gegeven?" „Joa, Opa, mèr un heel klèèn". „En Cor, kregen alle kender un mooi ding van de Kloas?" „Joa, die un bonneke han wel". Zon jong, hij hagged ook al in de goaten, dè alle kender nie effen noa waren, bij deze Sundere Kloas. Zooiets vijn ik nou jammer, vreese- lijk jammer! Moet dè dan gin hard gelag zen ge wist veur de kender, die gin bonneke han? Zeker, plezier hee tur hil Drunen van gehad, want deze keer is ie in un- nen auto deur het durp komen rijen, Toch was het zoo nie de menier, zoo es ik bedoel. De Sundere Kloas is veur elk kend un fist, iets woar ze mee vrees en toch blij tegen oan kijken en noar vurlangen. Wordt dè mooi auw gebruik zoo nie un bietje dc kop ingedrukt? Zun de moeders, die nou net gin bonneke hebben, nog mee even veul eerbied, es ik het zoo numen maag, over die n Heilige man, proaten tegen dur kender. Zeker, ze zal ze wè wijs moaken zoo lang es ze kan, mèr al gauw zal ze de woarheid vurtellen. Hoe jammer! Woar om nou in zonne tijd nie soa- men gespannen, zoo dè, om zoo te zeg gen, de kender van alle ineensen blij gemokt kannen worren. Dè komt nog let ut mèr us op. Drunen is erg langzoam, zeggen ze wel us. Mèr toch krijgt 't zoo zuiltjes oan zun auw gebruiken en auw plots in de moatschappij wir terug. Hoe zoo? Giesteren was 't Cecilia. Fist veur 't Kerkkoor. En di joar hebben ze het wir ge vierd op dur auw plots. Bij de Visser in de herberg. Giesterenmergen hebben ze irst un praachtige Mis gezongen in oons lek ker verwermde kerk, die opgedrongen wier veur de overleeje en lévende lee van het Koor. Veur un heel joar zingen, mogen ze ook wel us unnen aparten dag veur dur eigen hebben. Die vieren ze dan ook goed. Veul plezier en unnen dag gezellig onder mekare zijn, dè komt de vereeni- ging zeker ten beste. De baanden van vriendschap en soamenwerking wor ren wir us vernijd of wè bijgeregen. En dè moet in un vereeniging. Vriend schap en soamenwerking moet ur zijn en aanders wor 't niks. Un schon veurbeeld is de Zangvur- eeniging bij Aorte. Durre noam is Zang en Vriendschap en die hebben ze un Zondag wir eer oangedoan. Un Zondag gaven ze wir un uitvoe ring. Verlejc wèèk wies ik doar nog niks van, aanders hak 't oew wel ef- kes geschreven. Dur program was wir, zooes altij, goed veurzurgd. Zelf gaven ze inkelde nummers en un operette. Un poar ko mieken uit Orthen zurgde veur de rest van dun oavund. Zund genog hek dè zelf wir nie mee kannen moaken. Ik heb ur spijt van, want 't moet unnen echten gezelligen oavund zen gewist. Zang en Vriendschap wit heel goed, hoe ze de dingen oan moeten pakken. Toe mèr, loat ze mèr doen! Ik geleuf ook dè zullie veul steun hebben van durren Direkteur, dun heer Ritselaar, want zoo ik heur, doet die alles vur de vureeniging en de lee om ze steeds hooger en wijer te bren gen in de zangkunst. i Zang en Vriendschap, ik wensch jul lie het beste in de toekomst, hor! Nou, dun Zondag hemme wir un uitvoering bij Dorus Elshout van de Hermenie. Die zurgt netuurlijk net es altij, wir veur unnen echten gezelligen en plezierigon oavund veur dur dona teurs en lee. Veur donateurs en lee zèk, want un nen Drunensche meens, die gin lid oi gin donateur is, kan tur nie in, wel unnen vrimde of Drunensche die ze nie kinnen. Ik vijn 't un oarige bewe ging en toch wir nie, want nou wordt ur op de irste plots gezurgd veur de begunstigers van de Hermenie. En doar valt ook veul veur te zeggen, is nie zoo? Wè tur gegeven wordt? Och net es mistal het geval is: de Hermenie gift un poar nummers e:i de rest van dun oavund wordt gevuld, zoo es ze dè numen, deur de veur- draachten van un duo Henri en Nellie uit Amsterdam. Dè kan verduveld mooi zijn, es het woar is, want ik heb nog gin program- mabuukske thuis gehad en toch zek doneteur. i Nog us, bij oons goi alles effe lang zoam. Dè kande ook merken mee de roadiodistributie. Doar heurde of zied de ook niks van. Teminste ik heb ur nog niks van geheurd. Mèr we kannen oons eigen troosten. Doar wordt oan gewerkt. Nou goed, es un Zondag die uitvoe ring aachter de rug is, dan hemme er over virtien doagen wir een. Dan is het op het klooster te doen, dun 10 December. Zoo ik heur, moeten ze doar veur un heel gevarieerd program zurgen. Doar weet ik nog nie veul van, mèr es ik oew nou wir schrijf, dan zak oew krèk weten te vurtellen, munheer, wè tur ammel te doen is. Zeg, ge vend me musschien wel wè onbelèèfd, om dè ik oew nie vurzuul: om us te komen kijken noar het een en daander, mèr dè hedde oew eigen oangedoan, hor. Ik heb oew al zoo dik wijls gevroagd, komt hier of doar us noar kijken of lusteren, mèr nooit is de munheer van de kraant van de per tij. Es ge nou wir us wult komen, dan doede mèr net es unnen echten Woalk- sche en verzuukte oew eigen mèr. 1). Ik zij un bietje kort oangebonden, nie! Joa, dè zèk zoo mèr un een^ ge- worren deur al die krisis verkens, bit ter, vlees en mèèlwetten. Wè maadde no;i wel en wè maatl le nie? Wè is van oew eigen en wè nie? Woar maadde inee doen wè ge wult en woarmee nie? We maadde koopen of vurkoopen of misten en wè nie? Zoo kan ik nog langer deur goan, mèr dè doek nie, want dan brocbl ik musschien die mannen in Den Hoag wir op un aander idee, om un nij wet te moaken. En dan kreeme in Drunen wir un boantje bij veur unnen meens. Dan was tur die toch vast wir mee gebrooid, woar of nie? Bij di epistel, zoo noemt ons Drie- ka meenen brief altij, ven de mun por tret. Ik heb het mèr lonten teekenen, deur oonze Giel, want de portrettm- moaker haai gin ijd van de wèèk. Het lijkt sjuust, zee Drieka. 2). Ik zij unnen meens uit één stuk, ciek zeg dè doek, dè zee oons. Ketrien ook en doarom hek mun belofte ge- hauwen, dè ziedde. Ge moogt me gerust in de kraant zetten, doar geef ik niks om. Ge moet me ook us terugschrijven hoe ge liet vend. Ik schaai ur aaf, want ik moet m g un karke gruun goan plukken veur dè me wenter krijgen, 't Beste war! De groeten van meen en Driekas. Hou doe! TIENUS. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE PRIJSREBUS. De prijsrebus uitgeschreven door eene voortvarende Waalwijksche firma (K. E. M. Iheeft de noodige belangstelling getrokken van onze jeugdige abonné's uit Waalwijk en daarbuiten; al is een 60—tal in zendingen aardig te noemen, we hadden nog meer animo verwacht. Tot zulke zaken moet de jeugd zich toch aangetrokken gevoelen en daaraan steeds deelnemen, 't Is een aardige bezigheid en men heeft kans naar een mooi prijsje. Het animeert andere firma's 't goede voorbeeld der K.E.M.i. te volgen, wat wij gaarne hopen, lntusschen brengen wij het bekende Meubelmagazijn K.E.M.I. gaarne dank voor haar initiatief dat hopelijk navolging zal vinden. De oplossing van de rebus is: DANK ZIJ K.E.M.I. KENT ST. NICOLAAS GEEN MALAISE. Van de inzendingen waren er slechts een 6 tal foutief, de overige dus alle goed, zoodat er onder de goede oplossers gemot is, met den volgenden uitslag: Een ets ontvangen alzoo, Dina van Oostrum, Stationstraat 156, Waalwijk. M. van Daelen, Grootestraat 189b, Waalwijk. Frans Hoeben, Raadhuisplein, Waalwijk. Rika van Kempen, St. Antoniusstraat 66, Waalwijk. L. Kruijff, Nieuwstraat A 591, Sprang. Zij kunnen den prijs aan ons bu reau afhalen. Binnenkort komt een rebus o prijsvraag met mooie Kinderboeken als prijzen. Reeds thans wekken we al onze jonge lezertjes op tot deelname. 1). Ja, Tienus, 't is waar, we zijn al dikwijls geinviteerd, maar hebben daar aan slechts een enkele maal gevolg kun nen geven, 't Is voor „de .man van de kraant" ondoenlijk alle uitvoeringen en zeker elders, bij *e wonen. Er zijn toch al zooveel vergaderingen te „verslaan"! lntusschen komen we bij bijzondere ge legenheden zeker eens overwippen. 2). Het portret lijkt schitterend en toch zullen we het maar niet afdrukken, teneinde „de zoekers" te laten zoeken! RED. SPORT. VOETBALSPORT. NEDERLANDSCH B-ELFTAL VERLIEST. Op het Sparta-terrein te Rotterdam heen het JNed. R-eittai Donderdag met 4—2 van Sparta uit Praag verloren. Het U-emal was als voiyt opgesteld. DoelPottgens (Miranda). Achter: v. Diepenbeek (Ajax) en Pien ter (Be Quick). Midden: Vrauwdeunt (Feyenoord), De Leeuw (Willem 11) en Graafland (HBS). Voor: De Gier (Eindhoven), blot (D\Vb) Ditmars (DHG), Drok (REG) en Mynders (DFC). ADAM MOET VOORLOOPIG RUST NEMEN. Naar wij vernemen zal Adam voorloo- pig niet meer voetballen. Reeds eenigeu tijd geleden gaf een onzer bekendste sportmedici hem het advies niet meer actief aan wedstrijden deel te nemen, maar de liefde van den internationaal voor het spel was te groot. Een nieuw ge neeskundig onderzoek in het militaire hospitaal Adam is zooals men weet momenteel in militairen dienst heeft hem doen besluiten althans voorloopig rust te nemen. DE VOETBALCOMPETITIE. Thuiswedstrijden voor de lei ders. P.S.V. ontvangt N.A.C. Een moeilijke uitwedstrijd voor W.S.C. Wat zal V.V.V. doen? Een plaatselijke ont moeting in Waalwijk. Drie der leidende clubs in het Zuidèn kunnen morgen hun positie versterken. Dat Willem II en MVV thuis resp. van BW en Middelburg zullen winnen, lijkt ons vrij zeker. Longa heeft nog den m~ei- iijksten wedstrijd, maar wij achten de Til- burgers er wel toe in staat thuis met het taaie Bleijerheide af te rekenen, dat dan meteen als 5e kaïnpioenscandidaat kan worden uitgeschakeld. PSV én NAC zul len elkaar in sterkte niet veel ontloopen. De 2e klas geeft deze week weer een volledig program, cn daarin zijn verschil lende zeer belangrijke ontmoetingen. Op de eerste plaats is het de vraag of de kampioenspretendenten zich zullen hand haven. Tegelen zal waarschijnlijk thuis wel van De Valk winnen, maar Roer mond heeft 'n heel lastigen uitwedstrijd voor de boeg, n.l. in Eindhoven tegen Pi- cus. De overige wedstrijden zijn alle van beteekenis, omdat daarin de ploegen be trokken zijn, die nog in de gevaarlijke zone verkeeren. Het zou ons niet verwon deren, als VOS haar terreinvoordeel uit buit ten koste van TAC. In dit geval maakt Wilhelmina een goede kans weer naar de laatste plaats af te zakken, want nu VVV haar goeden vorm teruggevon. den heeft achten wij hen in staat, om de kanariepieten in eisen huis de punten af te snoepen. W.S.C. kunnen we te- sen Helmond ook weinis kans op een succen geven. Mocht Wilhelmina voor een verrassing zorgen door VVV in het zand te laten bijten, dan wordt het onder eerst recht spannend, want dan kan het geval zich voordoen, dat Zondag 4 clubs elk 6 nunten vergaard hebben. In Waalwijk staat weer een spannende oartij te wachten. RWB ontvangt daar n.l. haar plaatsgenoote WSC 2. Een voorspel ling omtrent dezen kamp is moeilijk te maken, want de resultaten die heide elf tallen dit seizoen hereikt hebben, ziln ongeveer gelijk. Capelle zal bij DEVO wel geen kans maken. Het programma: le klasse: Tilburg: Longa—Rleiierbeide. Tilburg: Willem IIBW. Eindhoven: PSV—NAC. MaastrichtMWMiddelburg. 2e klasse A: BredaBredaTerneuzen. BredaHeroDosko. Roosendaal: AllianceVlissingen. Axel: AxelRBC. Breda: De BaronieTSC. 2e klasse B: Venlo: VOS—TAC. Eindhoven: PicusRoermond. HelmondHelmond—WSC. Den Bosch: WilhelminaWV. Tegelen: TegelenDe Valk. 3e klasse C: Tilburg: SNSOosterhout. Breda: HKI—EKC. Tilburg: NOAD 3—Gudok. 3e klasse D: Waalwijk: RWR—WSC 2. Den Bosch: DEVOCapelle. I. V. C. B. HEC krijgt bezoek van St. Michiels- Gestel. Een wedstrijd dus die de Waal- wijkers kunnen winnen, tenminste als we afgaan op de positie die beide clubs op de ranglijst innemen. DES gaat op DE WAARSCHUWING. Zijn handen om zijn knieën luis terde Paul Frederiks, de veertien jarige zoon van den landgoedbezitter, naar de verhalen van Frits Kampers, de schaapsherder. Ze zaten voor Frits' hut, die midden op de hei stond, de schapen graasden vreed zaam in den omtrek en de hond Nellie, met haar wijze oogen lag aan Pauls voeten. Frits was ai heel oud, meer dan zeventig jaar hoedde hij de schapen van het landgoed. Frits en Paul waren de beste vriendjes. Paul luisterde altijd met aandacht naar de verhalen van den ouden man en .hij lachte hem er niet om uit. Want een man, die zeventig jaar op de heide heeft doorgebracht, alleen met zijn scha pen en zijn hond, weet meer dan de gewone menschen van het dorp. Frits Kampers nam zijn pijp uil zijn mond: »Neen, jemoetdeheide- mannetjes niet plagen. Ze zijn net zooals wij, hebben den eenen dag een goede bui en den volgenden een slechte. Sommige mensclun laclnn er om en noemen het »onzin tn bijgeloof» maar die leven niet, zoo als ik jaar in jaar u,t op de hei. Waarom kijken de schapen soms allemaal een kant op als de sterren schijnen en er geen windje te be kennen valt. Of waarom gaan ze plotseling allemaal in een kring staan, de koppen naar het midde/i. Wat is er dan Een vreemde hond in de buurt, een vos?» »Frits Kampers schudde langzaam het hoofd met de witte haren. »Nee, het zijn de rustelooze geesten van de heidemannetjes. Ik zing dan meestal zacht, dat stemt de ruste looze geesten tevreden en dan laten ze de schapen met rust.« »Wat zou er gebeuren, als je ze plaagde?» vroeg Paul. «Plagen?» zei de schaapsherder, zijn oude oogen wijd open van ver bazing. »l'lagen? Wel, ze zouden een voudig de schapen niet niet rust aten. En wat Nellie en ik ook zou den doen, om den troep bij elkaar te houden, ze zouden zich telkens verspreiden. Heb je wel eens opge let, dat de schapen nooit grazen aan de Westzijde van de hut?» »Dat heb ik gemerkt, Fritszei Paul. »Waarom is dat?» »Daar komen de heidemannetjes 's nachts bij elkaar. En omdav ik ze met rust laat, laten zij de schapen met rust. Wij begrijpen elkaar». Frits Kampers klopte zijn pijp uit en dat was voor Paul het teeken om naar huis te gaan. Hij zei den ouden schaapherder goedin dag en 'n kwartier later was hij thuis. Dien nacht groeide de wind aan tot een storm, donkere wolken zwierden langs den hemel, geen sier was te zien. Paul sliep onrustig. Hij droomde van de heidemannetjes en het scheen hem toe, dat hij ze hoorde roepen. Zijn heele slaapka mer scheen gevuld met de kleine vrouwtjes en hij hoorde hun dunne stemmetjes, die riepen dat Frits Kampers in gevaar was. Zoo echt was het roepen, dat Paul met een schok recht overeind in zijn bed ging zitten. Maar hij hoorde niet- dan het huilen en gieren van den wind. Hij probeerde weer te gaan slapen maar weer werd hij gewekt door de fijne stemmetjes. Hij keek door het raam. Felle bliksemschich ten schoten langs den hemel. Zou er iets met ziju ouden vriend ge beurd zijn Plotseling besloten stond hij op, kleedde zich aan en sloop het huis uit. Het was verschrikkelijk weer: de storm gierde, de regen viel in stroomen en ondertusschen was de hemel onophoudelijk verlicht door den bliksem. Eindelijk had hij de hut van den schaapherder bereikt, hij vloog binnen; maar.... er was niemand. Een oogenblik aarzelde Paul, toen zette hij zijn kraag op en ging op een draf naar de schaapskooi. "Plotseling voelde hij iets warms langs zijn hand. Het was Nelly; de houd volgend vond hij den ouden Frits op den grond liggen, bewuste- loos. Paul, greep zijn pet van zijn hootd, gaf ze aan Nellie en zei: «Breng dit naar huis NellieTerwijl de hond wegdraafde, boog Paul zich over den ouden man heen. Een oogenblik vreesde hij, dat brits door den bliksem getroffen zou zijn, maar hij zag, dat de kleeren niet geschroeid waren. „Hoe moet ik hem in de hut terugkrijgen dacht Paul wanhopig. »Hij kan toch hier niet in den stroomenden regen blijven liggen Op dat oogenblik sloeg Frits zijn oogen op. »Hoe komt U hier, jongeheer Paul stamelde hij. »U moest thuis zijn en in bed 1 Ik ben goed, alleen een aanval van kramp«. »Ik zal U naar Uw hut terug brengen«, zei Paul, terwijl hij een zucht van verlichting slaakte. Na veel moeite lag Frits eindelijk op zijn bed in de hut. Eenige oogenblikken later hoorde Nellie opgewonden blaffen. Hij haastte zich naar de deur en daar zag hij zijn vader aan het hoofd van nog een paar mannen. Toen ze den jongen zagen, gaven ze een kreet van blijdschap. Even later, toen Fiits Kampers in een diepen slaap lag, vroeg Mijnheer Frederiks ernstig aan zijn zoon »Hoe kwam het, Paul, dat je stiekum uit huis bent geslopen naar Flits Toen vertelde Paul alles, hoe hij niet slapen kon, doordat hij ge waarschuwd werd, dat er iets met Frits was. »lk hoop, dat U niet boos is, vader voegde hij er aan toe. »Boos?« Mijnheer Frederiks lachte. »Jongen, in dien tijd dat jij hier was, is de bliksem in je kamer geslagen en heeft daar alles vernield. We waren je net wanhopig aan het zoeken, toen de hond met je pet kwam. Jij werd zelf gered, doordat je ouden Frits te hulp kwam«. »De heidemannetjesmompelde Frits in zijn slaap, een glimlach op zijn oud en verweerd gezicht. Vader en zoon keken elkaar aan ze begrepen elkaar volkomen. 81 E. W. HANS EN RIETJE. Het jongske heette Hansje, het meiske heette Riet. Ze waren beiden even oud. Toevallig vind je niet? Die leuke, kleine kindertjes, die wandelden zoo blij. Ze ging- n bloemen plukken voor Moeder, in de wei. Ze plukte alle bloempjes af en zochten in het gras. Want thuis was 't feest, omdat vandaag hun Moesje jarig was. »Ieder een mooi bos bloemetjes«, zei Hansje tot zijn zus. »Dat geven we aan Moedertje en dan nog elk een kus RITA. roo zc zeggen.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9