Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL. it loreis gnilitreUiiii. ^PUROL FEUILLETON Winkelnieuws. „MOEMliSmriD Voor. lutEsSS VOOR SINTERKLAAS SPELEN. Wat MOL's speciaalzaak U biedt, Dat kan een ander niet. Mol Gaat gesprongen handen NUMMER 97. ZATERDAG 2 DECEMBER 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAAI.WIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 98. Telegr.-adrei: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. In Sinterklaastijd blijkt velen pas goed duidelijk hoe waar de zegs wijze is, dat het beter is te geven dan te ontvangen. Natuurlijk wordt het ontvangen pok wel gewaardeerd. Het is altijd prettig om te ervaren dat anderen om je gedacht hebben, maar overi gens, indien men aan de goede gaven geen materieele behoefte had, dan zien we de goede gaven over het algemeen niet eens zoo graag hoog opgevoerd, want dat schept maar onderlinge verplichtingen en leidt soms tot ingewikkelde complicaties, wanneer we ons zelve gepasseerd achten en anderen meestentijds onbewust tekort doen. Geven heeft pas goed zin, als het geschiedt tegenover hen die uit eigen vermogen niet in staat zijn om zich te verschaffen wat noodig is of met innig verlangen wordt gewenscht. Het geven aan kinderen is daarom altijd aardig. En vooral het geven aan behoeftigen. Er is zooveel stil geluk te verspreiden op plaatsen waar op geen geluk meer wordt gerekend. Zeker, er wordt al veel gegeven. U bent natuurlijk lid van dit en van dat, u contribueert voor allerlei schoone doeleinden, u stort regel matig in collectebussen en men zal niet gauw tevergeefs voor een goed doel bij u aankloppen. Mooi I Maar dat zijn tenslotte allemaal officieele weldadigheidsplichten van den mensch. Wat doet u echter rechtstreeks van mensch tot mensch We hooren van „De Echo van het Zuiden". Nnnr het Engelsch van Joseph Hocking, Nadruk verboden. HOL bllflt goedkooper. de bezwaren al. Onderstand aan behoeftigen moet behoorlijk georga niseerd wezener moet controle zijn, anders krijgt de bescheidene niets en de brutale allesparticuliere ondersteuning leidt wel eens tot hulp aan onwaardigen. Aangenomen dat alles, maar zou den we gebrek laten bij negen omdat een tiende ondersteunde wel eens een onwaardige zou kunnen zijn? Zeker, als regel zA hulpverleening practisch georganiseerd moeten we zen, maar daarnaast is toch nog zooveel ruimte voor persoonlijk initiatief. Velen hebben er geen idee van hoe vertroostend het is voor hulp behoevenden, als ze persoonlijke hulp, in welken vorm ook, ontvan gen. Het geeft ze zoo'n gevoelen dat ze niet alleen staan in den moeilij ken strijd, maar dat er een menschen- hart is dat voor ze klopt. Een wei- nigje persoonlijke steun kan moreel van meer beteekenis zijn dan onder stand van de overheid of een offi cieele instelling van weldadigheid. Persoonlijke hulp geeft den hulp- verleener ook inniger voldoening. Het is of deze zelf meedeelt van het stille geluk waarvan hij de uitdrager was. Het genoegen van het geven moet echter vooral »stil» worden genoten, opdat alle bijgedachten en bij-oogmerken vooraf zijn uitgescha keld. Sinterklaas kan ons daarbij zoo goed helpen. Hij is de onpersoon lijkheid, die zich graag met allerlei opdrachten laat belasten en ook ber. id is om de bedankjes in ont vangst te nemen. Ons laat hij in de schaduw van de onbekendheid met den stillen lach van innerlijke vol doening op het gelaat. Het is beter te geven dan te ont vangen Welnu, als we tot geven in staat zijn, laten we dat betere dan voor ons zelve reserveeren, want er zijn in onze dagen zoovele, vele menschen voor wie het nuttiger is om te ontvangen, omdat ze tot geven niet in staat zijn. We kennen in eigen kring of in eigen omgeving wel lieden, die op Dinsdag a.s. g- en bezoek van Sinter 20. Belangrijk! je hebt er geen be grip van. Je hebt me verteld, dat je tien duizend pond noodig hebt om je oude huis terug te koopen en het leek je een fabelachtig bedrag, maar ik zeg je, en haar stem werd nog zachter: als dit mij lukt, is dat bedrag er niets by! Wat is het dan?, vroeg Nancy. Ik durf het niet te vertellen, ant woordde de vrouw, ik durf niemand te vertellen wat ik heb ontdekt Neen, ik spreek de waarheid niet; wat mijn vader heeft ontdekt, moet ik zeg gen. Maar hij stierf voor hij zijn uit vinding voltooien kon. Nancy zweeg. Ze was ervan over tuigd, dat Mary Judson zich op het oogenblik liet meesleepen door haar gevoelens. Wat kon deze vrouw, die alleen de beginselen van scheikunde had geleerd, in een vak bereiken waar in de knapste menschen vaak faalden? Maar ze wilde haar illusies niet ont nemen. Bovendien was ze nieuwsgie rig wat ze zich in het hoofd gehaald had. Wat was dit grootsche plan waar mee fortuinen te verdienen waren? Mary Judson scheen Nancy's ge dachten te raden. Ja, zei ze na een oogenblik, ik ben niet anders dan alle vrouwen. Ik heb iemand noodig om alles aan toe te ver trouwen. Kan ik je vertrouwen? U moet me niets vertellen als u aan mij twijfelt. Dat weet ik wel; ik ben okk wer kelijk van je gaan houden. Mijn leven is veranderd, sinds je bij me in huis woont en hoe meer ik je heb leeren kennen, hoe meer ik van je ben gaan houden. En toch ben ik er angstig voor om het je te vertellen. Doet u het dan liever niet. Het is niet, omdat ik je niet ver trouw, en zelfs als ik het je verteld had, kon je er niets mee beginnen. Het beteekent zooveel voor me, zie je. Luister Nancy, en opnieuw fluis terde de vrouw, als ik slaag, zul je in staat zijn je huis terug te koopen. Nancy moest even glimlachen. Het idee, dat Mary Judson tienduizend pond bij elkaar kon krijgen, leek haar zoo onwaarschijnlijk, dat ze het niet ernstig kon opvatten. En toch, toen ze den vreemden, dweependen blik in haar oogen zag, dach ze er anders over, ondanks alles. Wat is het dan toch?, herhaalde ze. Ik zal het je vertellen. Ik kan het niet langer voor me houden. Eiken nacht lig ik slapeloos in bed en ik kan het zoo niet langer volhouden. Als ik het jou heb verteld, lijkt het mijzelf ook waarschijnlijker, bovendien, als mij iets overkwam, wat zou er dan van mijn vaders werk terecht komen? Luister: Je hebt wel eens van rubber gehoord, nietwaar? Rubber? herhaalde Nancy. '1Ö43 natuurlijk. Het heeft den heelen we- reldhandel beheerscht de laatste jaren. Inderdaad, zei miss Judson. Je weet zeker wel, dat er fortuinen door verloren zijn gegaan. 1 Nancy zuchtte. Een van haar va ders grootste verliezen was juist in rubber geweest. Hij had gespeculeerd en tot de laatste penny verloren. De koning van België, de vroe gere koning, heeft er millioenen uit geslagen, ging de vrouw voort. Hij heeft de belangstelling van de wereld wakker geschud. Rubberplantages werden bij duizenden aangelegd en op het oogenblik is er een enormen rub- berhandel ontstaan. Natuurlijk weet ik dat, zei Nancy. Voor den oorlog kostte het twee en drie en negen shilling het pond, het is nu goedkooper geworden, maar het blijft nog altijd duur. Heb jij verstand van rubber? Een beetje, antwoordde Nancy. Professor Thoraud had het er altijd over en vertelde ons veel ovr synthe tische rubber. Deed hij dat? vroeg de vrouw heesch. Probeerde hij kunstmatig rubber te maken? i Hij zei, dat het onmogelijk was. Dat kan hij onmogelyk hebben gezegd U heeft gelijk, antwoordde Nan cy; zoo heeft hij het inderdaad niet gezegd. Maar hij beweerde, dat het on mogelijk was om de productie ervan winstgevend te maken. Het was langs chemischen weg te doen, zei hij, maar dan zou het duurder worden dan het natuurlijke product. De vrouw lachte geringschattend. Herken je rubber als ik het je laat zien? vroeg ze. Ik bedoel ruwe klaas verwachten. Dat is een trieste avond voor ze om door te komen, vooral wanneer er kindertjes zijn wier stille verwachtingen niet geheel onderdrukt zijn kunnen worden. Laat in zulke gezinnen op Sinter klaasavond het ongelooflijke toch eens gebeuren. Gij, anonymus, zult u dan een echten Sinterklaas ge voelen, hoog te paard rijdend over wolken van eigen geschapen geluk, opgestegen uit de warme erkentelijk heid van van de door u gesterke mistroostigen. BUITENLAND. Ruslands verhouding tot het vaticaan. Naar aanleiding van geruchten over onderhandelingen lusschen Litwinoff en den kardinaal staais secretaris Pa- celli tijdens Lnwinofl s aanstaand bezoek aan Rome, wordt te Moskou van de zijde van het volkscommissa riaat van buitenlandsche zaken mede gedeeld, dat van dergelijke onderban delingen nie:s bekend is. De betrekkingen ia*schen Moskou en het Vaticaan zijn zuiver een kwes tie van wereldbeschouwing De sovjet-regeering is bereid normale betrekkingen met het Vaticaan te openen. Zooals van zelf spreekt, zuilen deze betrekkingen echter andere vormen moeten hebben dan de be- rubber, voordat hij gevulcaniseerd is. Zeker wel. Mary Judson zocht een klein sleu teltje uit een sleutelring en.maakte 'n lade open. Daar haalde ze een blad uit van een donkere, vreemdriekende stof en legde het Nancy voor. Wat is dit? vroeg ze. Rubber, antwoordde het meisje. Welke kwaliteit? Ik zou zeggen: prima kwaliteit, herhaalde Nancy, na eenige lichte proefnemingen. Ik zou bijna zeg gen: de beste Para rubber. Myn vader heeft dit gemaakt, verklaarde Mary Judson vol trots. Uw vader Ik zag het hem maken, antwoord de de vrouw, en ik zag de ingre diënten die hij er voor gebruikte. Toen die in den oven gingen, was het een pap, twee uur later kwam dit te voor schijn. Wat kost Para rubber op het oogenblik? De laagste prijs is achttien pence het pond. Mijn vader beweerde, dat het bij groote hoeveelheden ge maakt kon worden voor vier pence het pond, dat wil zeggen dat het voor een shilling en twee pence goedkooper ge maakt kan worden dan het natuur lijke product. Weet je hoeveel duizend tonnen er per jaar in de wereld wor den verbruikt? Maar.maar. begon Nancy. Ik weet wel wat je wil zeggen, viel Mary haar in de rede. Als hij dit blad kon maken, waarom is hij er dan niet mee voortgegaan? Dat is nu juist de kwestie. Weet je wel, dat hij vier motordrijfriemen gemaakt heeft, die hier in Leeds gebruikt zijn? Is het te verwonderen dat hij ervan overtuigd was, dat hij kapitalen verdienen kon? Waarom is dat dan niet gebeurd? Bij Apothekers en Drogisten trckkiugeu van hei Vuiicaaa met andere landen. Eenig recht van controle op het katholiek religieuse leven in Rusland zou de sovjet-regeering niet kunnen dulden, omdai volgens de heeiscbende opvatting de sovjei-unie volkomen vrijheid vo.r alle religieuse belijde nissen toestaat. De besprekingen tusschen Mussolini en Litwinof. Tijdens de besprekingen tusschen Mussolini en Luwinot zullen waar schijnlijk de volgende onderwerpen worden behandeld; lo. de ontwape iiing2o. een blok voor hel Ooste lijk deel der Midiiellandsche Zee dat Italië Rusland en Tuikije omvat, en de instemming heelt van Griekenland 3o. een ruil van Russische grondstof- len legen ltaliaanscbeindustiie-pioduc. ten 4o. het vraagstuk van Ruslands buuenlaiidsche betrekkingen in bet algemeen. BINNENLAND. Eischen itgen Europeesche muiters. Te Soerabaja werd de berechting van de Europeesche muilersgroep van »De Zeven Provinciën« voort gezet. De fiscaal eischte de volgende straffen de korporaal-machinist M. Boshart de korporaal-stoker G. F. Dannau 11 jaar, de korporaal-machinist M. vroeg Nancy. Dat is juist de moeilijkheid. Zie je, hij kon het af en toe maken, af en toe een paar pond, maar toen hij pro beerde groote hoeveelheden te produ- ceeren, bleef de massa week, een pap. Toen is hy ziek geworden en hij stierf voor hij zyn uitvinding kon perfec- tionneeren. En u wilt beweren, riep Nancy met schitterende oogen, want ze was nu even opgewonden als de oudere vrouw, dat u dit heeft zien maken? en ze wees op het blad voor haar. Ik zag het maken, riep Mary Judson uit, ik heb erbij geholpen! Ik was bij mijn vader toen hij de be- standdeelen kocht, ik hielp hem die te mengen, ik hielp hem het in den oven te zetten, ik hielp hem om het deksel weg te nemen; en twee uur later hielp ik hem de rubber er uit te halen. En het was dit! en ze wees met bevende handen op het vel rubber. En bent u er zeker van, dat hij u niet bedrogen heeft? Bedrogen? Hoe zou dat mogeüjk zijn! Maar het is zoo'n geweldige uit vinding, riep het meisje uit. Myn vader me bedriegen? Het was de eerlijkste man ter wereld! Vraag iedereen in Leeds naar Amos Judson en iedereen zal zeggen dat hij nooit in zijn leven iemand bedrogen heeft. Hoe zou hij dat zyn eigen doch ter kunnen doen? Je hebt me eens gezegd, ging Mary voort, dat je vader je ecu erfe nis heeft nagelaten: dat beteekende het oude huis terugkoopen. Wordt vervolgd. i Waalwpsche en Langstraatsche Courant, MAAISCttAPpy VAN VERZEKERING OP MET LEYEJ1 Ruwi

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1