Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. hflflR ERFDEEL. m FEUILLETON SUMMER 100. WOENSDAG 13 DECEMBER 1933. 96e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Vj WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. 3R Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD DUSSEN. De beg rooiing vastgesteld. Zaterdagmiddag om drie uur ver gaderde de raad der gemeente Dus- sen ten raadhuize, onder voorzitter schap van burgemeester Snijders. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken: Door den Warenkeuringsdienst te Breda is ingezonden de begroo ting voor 1934, waarin een bijdrage van deze gemeente geraamd is van f 337.43. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek om vergoeding in gevolge de L. O.Wet werd afge wezen daar bleek dat de betrokkene een M.U.L.O. school bezoekt. Een reclame van A. C. Staal, in zake aanslag in de hondenbelasting, werd gegrond bevonden. Adressant is slechts in bet bezit van één bond, terwijl hij voor twee was aange slagen. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen houdende het verzoek een formeele wijziging te brengen in de verordening op de keuring van vee en vleesch. Deze wijziging wordt aangebracht. 2. Voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroo- tin^ 1933. Dit voorstel wordt aangenomen. De Begrooting. 3. Vaststelling begrooting 1934. In het rapport der Commissie van Onderzoek worden naar aanleiding van de voorgestelde begrooting de volgende opmerkingen gemaakt. De Commissie is niet tot overeen stemming kunnen komen omtrent de wenschelijkheid van bet schrap- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. o— i Hallo Sarah Ellen! Hoe gaat het er mee?, vroeg Ben, toen hij haar ontmoette. Gaat nogal. Wat is er aan de hand? Kun je niet goed opschieten met miss Judson? Dat wel, maar ze betaalt niet veel. Zoek dan een anderen dienst, die is makkelijk genoeg te vinden tegen woordig. Maar waar moet ik heen? Voor een groot huis ben ik niet geschikt. Ik ben niet sterk en ik wil miss Judson niet al leen laten, want ze is heel goed voor me. Maar u begrijpt wel wal ik bedoel, Mr. Ben. Zeker. En Ezra houdt zeker ook niet veel over? Ik ben er bang voor dat we nooit zullen trouwen. Het kost te veel geld om een winkel te beginnen. Hoeveel denk je? Twee honderd pond. zuchtte Sarah Ellen. Daar moet Ezra tien jaar voor sparen. U kunt ons zeker niet helpen, Mr. Ben? Misschien wel, antwoordde Ben voorzichtig. Zou je iets voor me wil len doen, als ik op mijn beurt, jullie zou helpen? Natuurlijk! graag! Ze kreeg er een kleur van. Hoe vind je die jonge dame die bij jullie is komen inwonen?, vroeg Ben. Het is een aardig meisje. Weet je iets van haar af?, vroeg Ben. Ik weet, dat ze eerst bij u woonde voor ie bij ons kwam, antwoordde Sarah pen der uitgave van f 200 voor de controle op de boekhouding van den gemeente-ontvanger. Sommige leden waren tegen deze uitgave, doch volgens andere kon de 'te maken bezuiniging niet opwegen tegen het risico dat de gemeente daardoor zal loopen. De post van f 100 voor onderwijs aan achterlijke kinderen vindt de commissie te laag, en zij adviseert dezen post te verdubbelen. Voorts komt de commissie op tegen het hooge rentetype van een tweetal leeningen die bij de Rijks verzekeringsbank gesloten zijn, n.l. een 6 pet. leening van f 50 000 en een pet. leening van f 81.000. Met verbazing heeft de commissie kennis genomen van de mededee- ling van B. en W., dat de herhaalde pogingen om deze leeningen te con- verteeren zijn afgestuit op onwil van de Rijksverzekeringsbank. De commissie kan zich moeilijk voor stellen hoe het mogelijk is dat een rijksinstelling dezen toestand kan laten voortbestaan en zij dringt er daarom op aan nogmaals pogingen in het werk te stellen om tot con verteering te komen. De Commissie adviseert tenslotte de begrooting vast te stellen, con form ontwerp, behoudens de ge maakte aanmerkingen. De Voorzitter zegt dat B. en W. de opmerking van de commissie in zake de controle juist vinden. De uitgave voor onderwijs aan achter lijke kinderen zou het college niet verhoogen, desnoods kan het Arm bestuur voor dergelijke gevallen hulp verleenen. Zou de post verhoogd worden dan zou dit toch een ver mindering vau het subsidie aan het Armbestuur tengevolge hebben. De opmerking inzake de conver teering van geldleeningen onder schrijven B. en W. volkomen. Er zijn al tal van pogingen zonder succes aangewend, en wettelijk staat de Rijksverzekeringsbank sterk daar het percentage in het contract is vastgelegd. Spr. vindt echter een dergelijke houding van een rijks instelling niet goed te praten. Spr. Ellen. Uw zuster Jessie kwam met haar. Maar ik ben bang, dat ze nooit zal slagen zooals ze had gedacht. Hoe weet je dan wat ze wil doen} Ik ben niet van plan er meer over los te laten, Mr. Ben. Ben keek de vrouw vriendelijk aan. Je hebt gehoord wat ze aan Miss Judson vertelde, nietwaar? Je hoeft er niet bang voor te zijn het me te zeggen, ik begrijp het wel. Ja, maar ze zal nooit slagen, zei Sarah Ellen. Misschien krijgt ze een betrekking als ontwerpster, maar al dat geld kan ze nooit bij elkaar krijgen. Ben zweeg eenige seconden; toen nam hy een besluit. Luister, Sarah Ellen, zei hij. Je ziet haar eiken dag, nietwaar? Natuurlijk. Je luistert alles af wat er gezegd wordt tusschen haar en miss Judson? Soms wel. Prachtig. Dan moet je iets voor me doen en dan zal ik Ezra helpen. Wat dan?, vroeg de vrouw achter- j dochtig. Als je ooit iets te weten komt over miss Trevanion ik zeg niet dat dit hoeft te gebeuren, maar het kan voor komen moet je het me laten weten. U hebt toch niets tegen haar? Tegen haar? Waarachtig niet! Er klonk zooveel geestdrift in zijn woorden, dat Sarah Ellen hem nieuws gierig aankeek. Bent u verliefd op haar? vroeg ze. Dat is jouw zaak niet. zei Ben; in elk geval, als jij doet wat ik zeg, zal ik Ezra helpen geld te verdienen. Maar wat wil je dan weten? Toen ontwikkelde zich een heel ern stig gesprek tusschen Ben en de vrouw. Ik denk niet. dat het op iets zal uit- loopen, bedacht hij later, maar het kan nooit kwaad van alles op de hoogte Ie blijven; misschien kan ze me toch nog wel van dienst zijn. Dien avond, dat Nancy Mr. Briggs had opgebeld, direct na het bezoek van Shaw- cross, was Ben Juist van plan om naar de club te gaan, maar toen ziin vader bin nen kwam en vertelde dat Nancv in de auto onderweg was, omdat ze hem wilde spreken, besloot hij thuis te blijven. Een oogenblik later kwam een knecht binnen om te.zeggen, dat er iemand aan zal er nogmaals over schrijven, ook aan den minister van binnenland- I sche zaken. Hij vreest echter dat er j weinig succes te behalen is. Inder- tijd is een vergadering gehouden van een aantal gemeenten die in een dergelijke positie verkeeren, daar was ook een regeerings-vertegen woordiger aanwezig, maar nog kreeg men nul op het request. De heer Jongbloets vindt de post van f 20 voor het schatten der d.ranklocaliteiten overbodig. Hij wil die uitgave daarom schrappen. Voorzitter. Er moet toch geschat worden, dat is wettelijk vastgesteld. Er moet toch een rapport uitge bracht worden. De heer Jongbloets. Ik heb nog nooit een rapport gezien, en dat zou ook voor f 5 gemaakt kunnen worden. Voorzitter. Dat behoeft U ook niet te zien, dat is aan B. en \V. gericht. De heer v. d. Zouwen merkt op dat hij in de commissie dezelfde op merking heeft gemaakt. De voorzitter wil van de klacht nota nemen. Hij vindt het echter onbehoorlijk den be rokken ambte naar het salaris zonder meer te ont houden. De heer Jongbloets vindt dat ook de post van f 200 voor watervoor ziening kan worden geschrapt, nu de gemeente toch waterleiding krijgt. De voorzitter zegt dat deze post waarschijnlijk niet behoeft te worden aangesproken. Het ligt echter in de bedoeling het bedrag te combineeren met de vergoeding die zal gegeven moeten worden als er iemand voor de waterleiding wordt aangesteld. De heer Smink meent dat er al iemand is benoemd die de water voorziening moet regelen. De voorzitter zegt dat daarvoor tijdelijk een persoon is aangesteld tegen f 1.50 per week. De heer Smink gelooft dat het werk evengoed door den wegwerker kan gedaan worden. De voorzitter zegt dat wegwerker zijn tijd niet kan missen, en dat ook hij het werk niet voor niets zou behoeven te doen. De heer - Smink dringt erop aan de post voor controle der gemeente kas te schrappen, daar de gemeente ontvanger zeer betrouwbaar is en spr. bovendien nog niet veel goeds gezien heeft van het Verificatie- bureau. De voorzitter merkt op dat de raad met een dergelijk besluit een groote verantwoordelijkheid zou op zich nemen. De controle wordt zeer serieus toegepast. Spr. zegt dat ook de ontvanger op het behoud der controle gesteld is. Deze post wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 65 stemmentegen de heeren v. Balkom, Jongbloets, v. 'd. Zouwen, Smink en Koekkoek. De heer Koekkoek maakt nog bezwaar tegen een toelage van f 50 aan een ambtenaar. Spr. betoogt dat in dezen tijd veel bezuinigd moet worden. De voorzitter zegt dat deze toe lage volgens de instructie gegeven moet worden. De heer Koekkoek vraagt nog hoeveel de gemeente in totaal be taalt voor pensioenpremie van ambtenaren. De voorzitter kan dit moeilijk de telefoon was voor Mr. Ben. Zei hij wie hij was? Neen, mijnheer, was het antwoord. En het was geen „hij", maar het is een vrouw. Het zal een vriendinnetje van je zyn, lachte Jessie. Ik geloof niet dat het een dame is, juffrouw, ze sprak met een plat accent. Er schitterende een glans in Ben's cogen, terwijl hij zich naar de telefoon haastte. Is Mr. Ben.Briggs daar? Ja, met wien spreek ik? Herkentcu mijn stem niet? Beii jij het, Sarah Ellen? Ja. Ik bel de u op omdat ik nieuws voor u heb. Wat voor nieuws? Miss Nancv zal direct bij u thuis komen. Mijn vader heeft me dat juist ver teld. Ze moet hem spreken. Waarover moet ze hem spreken? Precies weet ik het niet, maar het is iets heel belangrijks. U zei me, dat ik u moest opbellen als er iets bijzonders was. Er is nog iets bijzonders. Wat is dat? Wacht een oogenblik, ze komt juist de trap af om de deur uit te gaan. Als ze weg is zal ik u alles vertellen, dan ben ik alleen in huis. Miss Mary is naar het la boratorium gegaan. Het "is iets heel bij zonders, herhaalde ze. Hierna was er een oogenblik stilte en Ben wachtte met den hooi'n in de hand. Hij hoorde aan de opwinding in Sarah Ellen's stem dat er iets bijzonders aan de hand was en hij vroeg zich af waf dat- kon zijn. Een week geleden was hij nog teleurge steld geweest, doordat de meid hem zoo weinig van dienst was geweest en hij had haar verzekerd, dat hy haar niet zou helpen om te trouwen, als ze hem niet .nicer vertelde. tk zei je, dat je niets mocht verge ten, iedere brief die ze ontvangt, en ieder woord dat ze zegt, moet ik weten: Waarop Sarah Ellen geprotesteerd had en gezegd, dat niets haar ontging. Bent u daar nog, Mr. Ben? s— Ja. Ze gaat juist de deur uit en er is niemand thuis. Ik weet iets nieuws.-; tx>wat dan? Twee uur geleden vroeg miss Jud son miss Trevanion mee te gaan naar het laboratorium. Wel, ik dacht aan het geen u had gezegd en luisterde aan de deur. Miss Mary vertelde haar, wat zc daar deed sinds den dood van Amos. Ze zei, dat ze iets wilde uitvinden. Uitvinden? Wat bedoel je daarmee? - Precies heb ik het niet begrepen, maar het g'ng over rubber. Rubber? Ja, rubber. Ze zei, dat ze had uit gevonden hoe het werd gemaakt. Ze ver telde aan het meisje, dat men er op de markt niet minder' dan zes shilling het pond voor moet betalen en dat zij het voor vier pennies kon maken. Rubber maken? Ik begrijp je niet. Ik luisterde aan het sleutelgat en kon niet alles verstaan, maar ik verstond zoo iets als linfetische rubber of zoo iets dergelijks. Linfetisch? Was het soms synthe tisch? Juist, dat was het! riep Sarah op gewonden. Ben werd nadenkend. Hij wist dat er dikwijls was getracht synthetische rub ber te vervaardigen. Hij kende zelf iemand, die het ook geprobeerd had en hij had bij diens proefnemingen zelfs geld verspeeld. Miss Marv was zeer opgewonden, ging Sarah Ellen voort. Ze zei, dat er millioenen mee te verdienen waren en dat als de uitvinding klaar was, ze miss Nancy's oud tehuis terug zou koopen. Ben lachte ongeloovig. Ik heb dat eerder gehoord, Sarah Ellen, zei hij, en er is geen steek van waar. Maar het is wel waar, protesteerde Sarah Ellen. Ze zei dat het een geheim was. Ze nam iets uit een la en liet het meisje het zien en vroeg toen: wat is het? en het meisie antwoordde: rubber. Wel ke kwaliteit? vroeg miss Mary verder. Prima kwaliteit, zei miss Nancy. Toen zei miss Marv: ik heb het helnen maken, ik hielp de dineren koopen die er voor noodig waren, ik was er by toen het uit den oven kwam. Ben je er zeker van? vroeg Ben. Heel zeker. Miss Nancv was eerst ongeloovig, maar later werd ze even op gewonden als m.i$S' Judson. Ze hebben heel lang samen gepraat. zeggen, daar deze kosten over ver schillende posten verdeeld zijn. De heer Koekkoek. De gemeente draagt het volle bedrag bij. Is dat niet kras in dezen tijd Wij moeten dringend bezuinigen. Deze post zal voor de gemeente een flinke uitgave vorderen. De voorzitter wil liever nog niet aan de salarisregeling gaan tornen, daar men met herziening van trac- tementen bezig is. De ambtenaren hebben hier volgens spr. al mini male loonen tegenover aie in andere gemeenten, ondanks het feit dat Dussen in nog veel gunstiger con ditie verkeert als verschillende andere plaatsen. De heer Koekkoek wijst op uit latingen van verschillende ministers. Spr. wil voorkomen dat de ge meente noodlijdend wordt. De heer Smink is het daarmee eens. De voorzitter kan de heeren ge ruststellen met de mededeeling dat deze gemeente er nog niet zoo slecht voor staat. De Pers. Belasting is nog niet zoo hoog opgevoerd. De voorzitter merkt nog op dat met de goedkeuring der begrooting tevens samenhangt het aannemen van het voorstel van B. en W tot heffing van 80 opcenten op de GemeenteFondsBelasting. De begrooting wordt vastgesteld. 4. Benoeming leden van de Com missie van Toezicht op het L. O. Benoemd worden de heeren van Balkom, met algemeene stemmen; Michaël met 7 stemmen tegen 4 op Siinonis, en Leemans met 6 stemmen tegen 5 op J. v. d. Pluijm. Alle gekozenen waren aftredend. Rondvraag De heer Herman vraagt of de ge meente in 1934 weer eenzelfde rijks bijdrage in de werkloozensteun zal krijgen als in 1933. De voorzitter antwoordt dat daar van nog niets te zeggen is. Wel kan spr. zeggen dat het besluit betref fende de uilkeering aan diegenen, die hij hun werkloozenkas zijn uit getrokken, zal blijven gehandhaafd. Waarover? vroeg Ben. Ik weet het niet precies, maar ik geloof over iets dat miss Mary niet zeker wist. Toen vroeg Nancy Trevanion of ze* een formule had of zoo iets. Kan dat uitkomen? Ja, formule. Wel miss Mary wilde het haar niet laten zien; ze zei dat het te kostbaar was. Ben zweeg een oogenblik. Ik dank je voor dat nieuws, Sarah Ellen, zei hij, maar er is niets mee te be ginnen. In ieder geval heb ik het u verteld. Maar dat is niet alles. Een man die John Shawcross heet, kwam haar opzoeken, ik weet niet waarvoor. Heb je niets afgeluisterd? Ik probeerde het wel, maar als miss Mary het had gemerkt, zou ze me er uit hebben gegooid. In ieder geval, toen hij was weggegaan, helde ze direct uw huis op. Daar komt miss Marv terug, ik kan niet langer praten. Ben hing de telefoon op. Als er iets van waar was wat de meid had gezegd, dan zou er storm te verwachten zijn. Niet dat hij veel waarde hechtte aan die rubbergeschiedenis, dat was nu al meer dan twintig jaar het ideaal van alle che mici. Maar hy kon de gedachte er aan toch niet van zich afzetten. Hij herinnerde zich. dat de oude Amos door velen werd aangezien voor 'n soort genie en het was niet onmogelijk dat hij geslaagd was in iets dat anderen niet hadden kunnen volbrengen. Rubber be stond uit een aantal bestanddeelen, die de scheikundigen hadden kunnen ana- lysceren. Het was niet onmogelijk dat iemand deze samenstellende deelen tot een goed geheel kon vereenigen. Het was mogelijk dat Mary Judson wilde voort zetten wat haar vader was begonnen. Als de oude Amos haar de formule had na gelaten. zelfs al was die niet volledig, zou Mary met haar goed verstand, haar ken nis en haar volharding best kunnen sla gen. Hij wist, dat ze van Nancv was gaan houden, en dan zou ze, indien haar uit vinding zou slagen, zeker haar vriendin aan geld helpen om haar ideaal te ver wezenlijken. Wordt vervolgd. WaalwUbscbe en Langstraatsc&e Conrant, 23. «TTtiL

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1