De heer Herman merkt op dat verschillende werkloozen weerwerk zullen kunnen vinden bij het riet- snijden. Als een werklooze nu f 9 steun trekt, en voor f 10 riet kan gaan snijden, dan werkt hij liever niet. Daarom gelooft spr. dat het beier zou zijn de menschen tot wer ken te stimuleeren door hen boven hun weekgeld als rietsnijder nog een kleine toelage te verstrekken. Door een dergelijke maatregel zou de gemeente nog goedkooper uit zijn als thans. De voorzitter zegt dal de gemeente daar zelf weinig aan kan doen, om dat er vergunning van den minister voor noodig is. Verleden jaar deed zich hetzelfde geval voor. Toen be droeg de steun f 11, terwijl men bij het rietsnijden f 9 kon verdienen. Spr. is toen persoonlijk naar der Haag geweest, doch hij kreeg geen vergunning om een toeslag te geven. De heer Koekkoek zegt in besloten vergadering nog een en ander over de steunregeling te willen zeggen. De heer v. Daal heeft alle waar deering voor het goede werk van den wegwerker, doch hij wil advi- seeren de wegen iets breeder te maken, door b.v. aan beide zijden 20 c.M. van den berm af te nemen. Wethouder T. v. d. Pluijm vindt het jammer dat deze opmerking niet vroeger gemaakt is. De voorzitter kan hierover in be sloten vergadering nog eenige bij zonderheden mededeelen. Op een vraag van den heer Koekkoek antwoordt de voorzitter dat verschillende werkloozen zijn tewerk gesteld bij den aanleg der waterleiding. De openbare vergadering wordt daarna gesloten en de raad gaat over in geheim comité. BINNENLAND. Noodlanding uan Postjager. Op weg van Brindisi naar Athene is een motor van den Postjager gaan weigeren, zoodat het vliegtuig op twee motoren naar Italië is terug gekeerd en op het militair vliegveld Grottaglie geland. De vliegers van den Postjager hebben telefonisch bericht, dat de motoren tot kort voor Korfoe uit muntend geloopen hebben. Plotseling viel de oliedruk van den rechtermotor weg. Zij zetten den motor toen onmiddellijk af en tracht ten den schroef te doen stilstaan door het toestel op te trekken, hetgeen niet gelukte. Cylinders en zuigers hadden niet geleden maar het binnenwerk (drijf stangen, moederstang en krukas) is ernstig beschadigd en zal in ieder geval vernieuwd moeten worden. De oorzaak is dat van de olie- pomp eenige vitale onderdeden zijn losgeraakt, waardoor de oliecirculatie niet meer functioneerde. Hoe dit losraken mogelijk is geweest, is nog niet opgehelderd en wordt onder zocht. De piloten deelden mede, dat het vertrouwen van de bemanning in de motoren niet geschokt is en dat zij indien zij een nieuwen motor konden krijgen den tocht wenschen voort te zetten. Het staat vast dat deze motor in ieder geval van de fabriek in Amerika moet komen. Het toestel staat op een militair vliegterrein. De bemanning onder vindt alle mogelijke medewerking van de Italiaansche militaire auto riteiten. De mail blijft in overleg met de Posterijen voorloopig aan boord. Men zal trachten den nieuwen motor nog deze week uit Amerika te versturen. Verloopt alles goed dan zou de Postjager nog met Kerstmis of zeker met Nieuwjaar in Indië kunnen zijn. Jan Brandts Buys f Vrijdagochtend is in het sanatorium te Salzburg de Nederlandsche com ponist Jan Brandts Buys in den ouderdom van 65 jaren overleden. Hij was in 1868 te Zutphen geboren als oudste zoon van Manus Brandts Buys, die een bekwaam musicus en leeraar was. Na les van zijn vader gehad te hebben, vertrok de jonge componist naar Frankfurt, waar hij aan het conservatorium van Joachini zijn studies voltooide. Vele jaren woonde hij in een boerenhuisje in de buurt van Bozen. Sinds 1920 was hij te Ragusa aan de Adriatische zee gevestigd. Hij schreef kamermuziek, min of meer succesvolle opera's, zeer vele liederen en concerten voor verschil lende instrumenten en eenige orkest werken. Wettelijke Regeling van hel Cadeau-stelsel. De Nijverheidsraad heeft aan den minister van Economische Zaken op diens verzoek een rapport uitgebracht over de vraag of wettelijke regeling van het cadeaustelsel wenschelijk is. De Raad komt op verschillende gronden tot de conclusie, dat een algemeene regeling voor het cadeau stelsel, die alle gevallen op dezelfde manier zou behandelen, sterk ont raden moet worden. Mochten zich ernstige misstanden voordoen, dan zouden deze telkens door inciden- teele regelingen moeten worden be streden. Oss luenscht niet drooggelegd te worden. In een spoedeischende raadsver gadering te Oss werd Zaterdag een voorstel van B. en W. tot aanvulling der plaatselijke strafverordening be handeld, beoogende een z g. tapverbod van sterkendrank op bepaalde dagen van het jaar, waarvan men bij ervaring weet, dat op zulke dagen een geducht misbruik ter plaatse te vreezen is, uit te vaardigen. Het werd echter verworpen Opheffing der Gezondheidscommissies. In de Memorie van Antwoord inzake het Ontwerp van Wet tot wijziging van de Gezondheidswet, zegt de Minister van Sociale Zaken De gezondheidscommissies laten voortbestaan en de credieten tijdelijk intrekken zou beteekenen, dat een werkelijke inkrimping van den Ovei- heidsdienst niet tot stand komt. Deze is echter onvermijdbaar. Intusschen heeft de Minister wel vrijheid gevonden, de medewerking van de Commissarissen der Koningin in te roepen om te trachten uit geschikte vrijwillige krachten zoo mogelijk commissies te vormen, die in de lijn van het werk der huidige gezondheidscommissies zullen kun nen voorlarbeiden. Hij overweegt nog, in hoeverre hij daaraan een eenigszins officieel karakter zal kun nen geven. Salarissen Prou. Ambtenaren in Noord-Brabant. Bliikens het verslag van de corn missie van rapporteurs is bij hei onderzoek der provinciale begrooiiog van Noord.Brabant in verschillende afdeelingen eenige verwondering uit- gedrukt, dat de provincie in het salaris- vraagstuk weinig blijk geeft het streven der regeering te willen volgen tn trots de ook voor de provincie dreigende vermindering van inkomsten nochtans de salarissen harer ambtenaren en werklieden nog ongewijzigd handhaaft. Bij de gemeentebesturen wordt door Ged. Staten op korting van salarissen der gemeenteambtenaren aangedron gen, terwijl zij zelf hierin geen voor- beeld stellen. In meerdere provincies zijn de salarissen verlaagd en hoogere pensioenbijdragen dan in Noord - Brabant gevorderd. De bemerking van andere leden, die wijzen op de lagere salarissen der provinciale ambtenaren tegenover die van sommige gemeenten wordt door meerdere leden weerspro ken, terwijl deze tevens betoogen, dat indien salarisverlaging billijk en noodig is, men niet moet wachten tot een üooger college zulks aldwingt, maar den moed moet hebben dit zelf te doen, hoe onaangenaam een ieder het ver lagen van salarissen ook vindt. In meerdere afdeelingen werd tenslotte aan Ged. Staten de vraag gesteld of het tijdstip voor salarisverlaging niet is aangebroken. In eene daarvan werd door de grootst mogelijke meerderheid deze vraag aldus geformuleerd, of Ged. Staten het thans niet wen chelijk achten om de pensioenbijdragen tot 8'/a Pet- te verhoogen. Geen fusie van O. S. P. en R. S. P. De voorbereidende fusie-bespre- kingen tusschen de besturen der Onafhankelijke Socialistische Partij (O.S.P.) en de Revolulionnair So cialistische Partij (R.S.P.) zijn zonder resultaat afgebroken. Hoe Beerta beheerd werd. In verband met het wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de Gro- ningsche gemeente Beerta onder rijkstoezicht te plaatsen, kan nog worden meegedeeld, dat de raad dier gemeente bestaat uit 3 liberalen, 2 vrijz. dein.. 3 S.D.A.P.'ers en 4 Communisten. Doordat de socialisten meestal steun verleenden aan de communistische voorstellen, werd eën meerderheid behaald, waardoor d,eze beide partijen de gelegenheid te baat namen om telkens de ge meentekas aan te spreken voor aller lei communistische experimenten. De wijze waarop de communisten in den raad optraden, was ergerlijk. De burgemeester werd gebrutaliseerd en het is herhaaldelijk voorgekomen dat de communistische leden voor 3 of 5 vergaderingen werden uit gesloten. De beide wethouderszetels worden ingenomen door een liberaal en een vrijzinnig-democraat. Geen inflatie in Nederland. Te Amsterdam heeft Mr. H. A. v. Nierop, directeur der Ned. Bank, een rede gehouden waarin hij aan drong op de handhaving van den gouden standaard. Spreker, die zich voorstander ver klaarde van het handhaven van den gouden standaard, begon met een uiteenzetting over de werking van dezen standaard, waarna hij naging wat de gevolgen voor Nederland zouden zijn van een depreciatie van den gulden. Z.i. zal de export van deze depreciatie slechts korten tijd vooordeel kunnen trekken en daarna wederom kwijnen. En daarin ligt een bijzonder gevaar. Want hoe licht gaat de regeering dan over tot verdere uitbreiding van het ruil— NORTH STATE middel om wederom een tijdelijke opleving teweeg te brengen. Voordat wij het weten, zitten wij dan tot over de ooren in de inllatie. De meening van de voorstanders van depreciatie dat een devaluatie van 33 pCt. slechts een prijsstijging van 7 pCt zal.geven kan spreker niet deelen. Z.i. leert de ervaring, dat de maatschappij op geltlvermeerdering reageert, doch is niet te berekenen in hoe sterke mate zij daarop zal reageeren, vooral niet nu overal de natuurlijke loop van zaken door de regeeringsmaatregelen wordt verstoord. Vervolgens besprak spreker de materieele en moreele nadeelen van inllatie. Alle landen aldus spreker die inflatie gekend hebben, heb ben dit wel als het ergste euvel ge voeld en daarom wachten zij zich wel ten tweede malen aan inflatie te beginnen of zelfs inflatie te erkennen. Wie dus inflatie aanbeveelt als middel tegen de crisis, smeeke zegen af over den grtep. Ik zoo be ëindigde spreker zijn lezing acht het beter inflatie af te raden en zeg: Nederland, houd uw goud De Koningin en de ijssport. H. M. de Koningin heeft dezer dagen haar warme belangstelling getoond voor de schaatsport. Zij woonde militaire wedstrijden bij die verreden werden op de vijvers van het Huis ten Bosch, waar zij zelfde prijzen uitreikte. Maandag reed de Koningin met de Prinses op de baan der Haagsche IJsclub, waar een fotograaf hen midden tusschen het overige publiek kiekte. ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ GESPRONGEN HANPEN EN LIPPEN. 't Was een gruwelijke last en het deed geweldig zeer- Het bloed stond er altijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik erop. Het beet geweldig, maar telkens kwamen de kloven terug. Gewone huidcrêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan Nu wrijf ik eiken ochtend en' avond Kloosterhalsem erop. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad en gezond, ook al kom ik met mijn handen vaak in het water. Het was een uilkomst«. Zoo schrijft ons Mej. H. d. J. te s-H., wierorigineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot v. 20 Gr. 60 cent en v. 50 Gr. fl.en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook on geëvenaard als wrijfmiddel bij rheu- matiek, spit enz. (Reel.) BUITENLAND. Julius Palkenslein. f Te Berlijn is ten gevolge van een zwaren griepaanval de bekende film-acteur Julius Falkenstein over leden. Watt« niet geestesziek. De Deensche filmacteur Carl Schenstroem Watt heeft tegenover een journalist verklaard dat hij kerngezond is. Hij zal binnenkort met Aladsen ll2 Watt in een nieuwe film medewerken. Kard. Faulhabel tegen de »Duitsche Christen en«. In een preek heeft de aartsbis schop van München, kardinaal Faulhaber, wederom het onderwerp «Jodendom en Christendom« be handeld, waarin hij aantoonde, dat het oude testament vele zedelijke waarden bevat, die nog van kracht zijn. De door de «Duitsche chjistenen« tegen het oude testament gerichte aanvallen wees de kardinaal af, alsook de door dezen in hun ver gadering in het sportpaleis aange nomen motie. De kerk was stampvol en in twee andere kerken werd de preek door middel van luidsprekers gevolgd. Koude-slachtoffers in de Ver. Staten. In het midden en Westen van de Vereenigde Staten zijn tengevolge van de hevige koude en den sterken sneeuwval 25 personen om 't leven gekomen. De vulkaan-uitbarsting op Hawaii. 's Werelds grootste vulkaan, de Maune Loa blijft teekenen van hevige activiteit vertoonen, ofschoon tot op heden de lava nog niet over den krater heen vloeit. De telefonische verbinding welke tusschen Hilo en den top van de Mauna Loa werd aangelegd, werkt uitstekend. Duitsch verkeersvliegtuig neergestort. Acht personen gedood. Het verkeersvliegtuig D 1403, dat den geregelden dienst onderhoudt tusschen Berlijn en Hamburg is Maandagmiddag bij de landing op het vliegveld Fuhlsbüttel, doordat het zicht plotseling zeer slecht werd, tégen een hindernis opgevlogen en verongelukt. De bestuurder van het vliegtuig, Grulzbach en drie gasten van den voorzitter van het rijksgerechtshof te Colle, staatsraad Wagemann, benevens het Amerikaansche echt paar Barber kwamen om het leven. De overige 6 inzettenden liepen ernstige verwondingen op. Twee hunner zijn na aankomst in het ziekenhuis overleden en wel de radio-telegrafist Wien en de passagier Schnarrenberger. RECHTZAKEN. Uitspraken. Ma. A. v. S. Herpt, diefstal 2 maanden gevangenisstraf. Al. J, P. de Z. 62 jaar, landbou wer te Waspik, Bouwverordening overtreden f 10 boete df 5 d, hech tenis. C. A. H. L. Waspik, alsvoor f 10 boete of 5 d. hechtenis. A. H. M. 3ojaar, autoverhuurder, Waalwijk, Motor- en RijWiehvet, vonnis Kantongerecht Waalwijk ver nietigd f 10 boete of 5 d. hechtenis. P. J. P. Sprang, Motor- en Rijwiel- wet alsvoor, f 15 boete of 10 d. hechtenis. Op zijn ouden dag I J. V. zonder beroep 72 jaar moest op z'n ouden dag nog terecht slaan, wegens vernieling. Hij zou ten na- deeie van Joh. van Laarhoven, eenige ruiten hebben vernield maar ontkende pertinent, want zoo zetde hij, het uur dal de vernieling zou zijn gebeurd, lag ik mijn bed. Getuige Johannes van Laarhoven 84 jaar, zoowaar nog door de koude gekomen op zijn hoogen leeilijd verklaarde, dat er wei ruiten bij hem waren vernield, maar omtrent den dader kon hij geen aanwijzing geven. Getuige Henri Kivits, kleermaker te Heusden, had glasgerinkel ge hooid. Naar buiten gaande zag üij niemand. Hij hoorde echter de vrouw van verdachte zeggen«maar Jan, wa doe de nou, schei nou uit.» Getuige Johannes de Koning een elfjarig pleegkind van verdachte, wil niéts beloven omtrent het zeggen van de waarheid. De president leest hem de. door hem bezwarende ver klaring voor de politie afgelegd voor. liet kind zegt«dat zei ik toen maar omdat de politie mij bang maakte en de meester aan m'n oor trok»V Verdachte ontkende het kind te hebben opgestookt. Het kind wordt weggezonden en de President zoowel als het O. Al. zijn overtuigd dat het kind geen waarheid spreekt. Om getuige Willi, v. Buuren, huisvrouw lvievits, die door om standigheden niet komen te hooi en, wordt de verdere behandeling dei- zaak bepaald op 12 Febr. a,s. DRUNEN. De U.K. Werklieden- vereen. vergaderde Zondag na de Hoogmis in de zaal der Meisjes congregatie. Behandeld werd de agenda der Centrale Raadsvergade ring welke a.s. Zondag te 's Bosch gehouden wordt. De heer Hoogers uit 's Bosch hield een interessante rede over het nat. socialisme en fascisme. Spr. zette in den breede uiteen het ontstaan van het nat. socialisme in Duitschland en het fascisme in Italië, en 't doel der bewegingen. Hij besprak de toestanden iii Duitschland en Italië en ook die in Rusland, waaruit bleek dat het onder de dictatuur niets beter gaat dan onder de demo cratie. üok in Nederland krijgt het nat. socialisme en fascisme vasten grond. Spr. wees eiop dat hier de omstandigheden niet zijn als elders, want de volksaard is anders. Spr. zeide dat wij allen waakzaam moes ten zijn om te voorkomen dat in ons land de fascisten en nat. socialisten veld winnen. De voorzitter dankte den spr. voor zijn keurige uiteenzetting. Bij de rondvraag werd erop ge wezen dat er leden van St. Raphael werkloos zijn waarvoor verzocht werd of deze voor steun of voor werkverschalfiog in aanmerking konden komen. Aledegedeeld werd dal door het bestuur een onder handeling heeft plaats gehad om te komen tot oprichting van een ver bruikscoöperatie. Indien de leden dit wenschen moeten zij zich bij 't bestuur melden. Op Donderdag 14 Dec. a.s. za om 7 uur in de groote zaal der Aleisjescongregatie de jaarvergade ring gehouden worden van den N.C.B. van Drunen en Elshout, waarbij verslag zal worden uitge bracht en bestuursverkiezing za plaats hebben wegens periodieke aftreding van 3 leden. Ook de Jonge Boerenstand is uitgenoodigd. - Zondag had in de parochie kerk alhier de plechtige opdracht plaats van de adspirantleden en de vernieuwing der opdracht van alle leden der beide congregaties, afd. mannen en jongens en aid. meisjes. Bovendien werden twee diamanten en twee gouden jubilarissen gehul digd. De'dag werd ingezet met een algemecHe' H..Communie'. Qm5uur namiddag werd de plechtigheid ge opend met een Veni Creator, ge-: zongen door de leden met orgel- begtdeiding. Het was een stichtend' schouwspel, die honderden leden te zien neergel- nield voor het beeld van O. L. Vr. Onb. Ontvangen, hetwelk prachtig was versierd met licht en bloemen. Een en twintig nieuwe leden deden hun plechtige opdracht, die met brandende kaarsen in de ïand waren neergeknield voor de jeeltenis van Maria en in koor de toewijdingsformule uitspraken. Elk lid ontving uit de handen van den Z.Eerw. heer directeur een gewijde herinneringsmedaille, waarop de jeeltenis van O. L. Vr. Vervolgens field de Z.Eerw. heer directeur een jredikatie over het Kruiswoord: Ziedaar uwe Moeder». Hij schetste e onbegrensde liefde van Maria tot ezus, maar tevens ook voor ons tare kinderen en spoorde de con- greganisten aan om zooveel mogelijk ïare deugden na te volgen en door trouwe plichtsbetrachting wederliefde te betonnen. Verder werden de leden aangespoord om geregeld de gods- ienstoefeningen in de congregatie jij te wonen, waarin hoofdzakelijk iet doel van de congregatie bestaat, Na deze predikatie had de huldi ging plaats van twee diamanten en twee gouden jubilarissen, n.l. dhr. L v. d. Geld en Nic. v. d. Wiel, loh. Pijnenborg en C. Vesters. De directeur feliciteerde de jubilarissen, irees hun ijver en getrouw lidmaat- chap en sielde hen ten voorbeeld aan allen, vooral aan de jongere eden. De jubilarissen ontvingen elk als souvenir een prachtig diploma met de beeltenis van O. L. Vr. Hierna werd een Alarialied ge zongen. Tijdens de uitstelling van iet Allerheiligste werd door allen iet Tantum Ergo gezongen. Naden zegen werd de relekwie vereerd van O. L. Vr. onder het zingen van e Deum Laudamus. Na alloop vereenigde zich de mannelijke leden in de groote zaal der congregatie, alwaar een generale repetitie gehouden werd van de muziek en tooneelslukken voor de groote uitvoering, zoodat zij na veel moois gehoord en gezien te hebben zeer voldaan huiswaarts keerden. DRUNEN. Alaandagavond vond in het Aleisjescongregatielokaal een buitengewone ledenvergadering plaats van de eerste coöp. Lang- slraalsche Stoomzuivelfabriek. De voorzitter dhr. van Halder opende de vergadering met den christ. groet en daarna gat de secretaris een kort verslagtevens werden de notulen vooi gelezen en ongewijzigd goedge keurd. Daarna vond de verkiezing plaats van bestuursleden. Alet over- groote meerderheid werden de aftre dende bestuursleden, de heeren van dalder, Klijn en Brok, herkozen, die allen hunne benoemingen bij monde des heeren v. Halder weer aannamen onder dankbetuiging voor genoten vertrouwen. Hierna werd liet entreegeld voor nieuwe leden vastgesteld, n.l. 3 pCt. voor boer^i die reeds lang lid hadden kunnen zijn, 1 pCt. voor nieuwe boeren en vrij van entreegeld voor kinderen van oude leden. Gelijk vorig jaar werd weer f 1000 vastgesteld als premie voor melklevering in 1934. Als lid der commissie van toezicht werd in de plaats van dhr. Willigers die bedankt heeft, benoemd dhr. Besselaar uit Nieuwkuijk. Hierna werden onder de leden de melkritten over ongeveer 10 wijken aanbesteed. De inschrijvingen beliepen van 6 tot 12 ct. per 100 Kilo. Van' de rond vraag werd door de leden geen gebruik gemaakt, waarna de voor zitter onder een woord van dank voor de groote opkomst de vergade ring sloot. ELSHOUT. De collecte voor het Crisiscomité heeft f 33.30 opgebracht. Voor de leden van den Jonge Boekenstand werd een vergadering gehouden in de zaal der Jongens congregatie, alwaar de heer Hilwig een rede hield. CAPELLE. De Postduivenvereni ging «De Luchtvaart» .alhier heeft besloten met Kerstmis een onderlinge Duivententoonstëiling te organisee- ren. J i/ L.l. Woensdagmorgen had D. van Pelt aan de Hoogevaart het ongeluk in het achterhuis van den zólder te vallen. Hij klaagde over hevige pijn, waarom geneeskundige hulp ingeroepen werd. Dr R. achtte voor nader onderzoek overbrenging naar het Ziekenhuis te Raamsdonks- veer noodzakelijk. (y De heer A. van Dommelen heeft zijn benoeming tot notabel der Ned. Herv. gemeente a. d. Loon— schendijk niet aangenomen, zoodat een nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Op de te Gorinchem gehouden Pluimvee-en Konijnententoonstelling behaalde de heer L. Dijkstra alhier met zijn inzendingen pluimvee en konijnen 10 eerste, 5 tweede en 1 derde prijs, benevens 9 eereprijzen, waaronder een beker. Het aantal vacante Ned. Herv. gémeeutefi in dèo/ïUng 's Grtvelédin- KWALITEIT LIEGT NIET DE SIGARET MET DE GROOTSTE OMZET

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2