Brieuen. Kaarten rn EMiBwen Damescorrmnlsnlie. 1 Cnpclle bfedraagt,, iju de «Ned..:Herv. gemeente ie dezer plaatse weer een eigen predikant heeft, nog drie, en wel die te Waspik, Loonschendijk en Sprang. De predikbeurten in deze gemeenten worden beurtelings waargenomen door de Ringpredi- kanten. De heer J. A. Maris heeft zijn benoeming tot ouderling der Ger, Kerk aan het Bruggetje alhier aan genomen, terwijl de heer R. van Drongelen voor zijn benoeming tot ouderling dezer kerk bedankt heeft, zoodat daarvoor een nieuwe ver-y kiezing zal worden uitgeschreven. Onder leiding van den 2en Voorzitter, den heer Adr. M. Ver— héijden, hield de gemengde Zang vereenig ng »'t Rozeknopje» j.l. Donderdagavond 8 uur in het café van Mej. Wed, A. v. Haart aan de Nieuwevaart haar jaarvergadering, welke door het meerendeel dei- werkende leden werd bijgewoond, Na een openingswoord van den Voorzitter las de Secretaris, de heer E. Colet, de notulen der vorige ver gadering, welke ongewijzigd werden goedgekeurd, waarna de penning meester, de heer M. H. van Dongen een overzicht gaf van den finan cieelen toestand der vereeniging. De rekening en verantwoording over het afgeloopen vereenigingsjaar werden door de heeren J. v. d. Hoek en' H. Cové nagezien en in orde bevonden, en onder dankzegging aan den penningmeester goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur om inplaats van een bazar, zooals in het voornemen lag, in het voorjaar van 1934 een verloting ten bate der kas te organiseeren, werd met algemeen goedvinden aangenomen. Besloten werd de uitvoering, waarop de operette »De Trekvogels» zal worden opgevoerd, vast te stellen op Dinsdag 19 December a.s. in de zaal van het Stationskofiehuis van den heer L. F. van Dongen en zoo mogelijk een tweede uitvoering te geven op Donderdag 21 December d.a.v. Deze tweede uitvoering zal evenwel slechts plaats hebben, indien een voldoend aantal kaarten h 50 ct. welke kaarten bij het bestuur ver krijgbaar zijn, in voorverkoop ver kocht zijn. Naar aanleiding van een vraag door een der werkende leden om den repetitie-avond, welke tot heden steeds op Zaterdag was, op een anderen avond te stellen, deelt het bestuur mede, dat het met den di recteur in overleg zal treden om den wekelijkschen repetitie—avond op Woensdag Ie stellen. Na ampele bespreking wordt een voorstel om 21 Mei 1934 (2en Bink- sterdag) deel te nemen aan het dooi de Oisterwijksche Zangvereeniging «Zang en Vriendschap» te Oisterwijk te organiseeren concours, aangeno- nomen, terwijl een voorstel, om volgenden zomer weer een uitstapje te maken, geen voldoende onder steuning vindt. - Nadat de heer M. H. v. Dongen namens de werkende leden een woord van dank gesproken heeft tot het bestuur, inzonderheid tot den Voorzitter, den heer G. W. Treffers, voor den ijver en toewijding, waar mee het de belangen der vereeniging behartigt, werd de vergadering dooi den heer Adr. M. Verheijden met een woord van dank voor de belang stelling gesloten. Nog eenigen tijd bleef men na afhandeling der huishoudelijke aan gelegenheden in gezellig samenzijn bijeen. Gedurende het tijdvak van 28 Augustus lot 30 September 1.1. werd ten behoeve der gemeentelijke werk verschaffing uitbetaald f4576.65, terwijl in hetzelfde tijdvak door de plaaisel. werkloozenkassen f 1127.15 uitgekeerd werd. Onze dorpsgenoot A. v. T., werkzaam op een leerlooierij te Tilburg had aldaar bij zijn werk zaamheden het ongeluk met zijn hand onder een vleeschmachine te geraken. Geneeskundige hulp, welke ©ogenblikkelijk ter plaatse was, achtte overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk. \y Was aan het veer over den Nieuwen Maasmond op het eind dei- vorige week de overtocht voor voet gangers en wielrijders per roeiboot nog mogelijk, thans wordt niet meer overgezet. Blijft de vorst aanhouden dan wordt een pad over het ijs gemaakt. De jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse heeft plaats a.s. Vrijdag 15 dezer des morgens om 10 uur. Dit jaar wordt begonnen met de plaatsen aan de Zuidzijde. In de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier zal a.s Zaterdag tusschen 2 en 4 uur de verkiezing plaats hebben voor drie notabelen der Ned. Herv. Gemeente wegens periodieke aftrediDg van de heeren J. Addink en M. v. Eek en ter vevulling van de vacature ont staan door het bedanken van den heer W. B. Rijken. Ten gemeentehuize te Vrijh.- Capelle zal a.s. Woensdagavond door het plaatselijk Crisis Comité voor de 2e maal aan daarvoor in aanmerking, komende werkloozen en armlastigen vleesch in blik en boter worden ver strekt tegen den daarvoor vastgc—7 stelden prijs. 1 Bij de j,l. Zaterdagmiddag ge houden verkiezing van een notabel der Ned. Herv. gemeente aan de Loonschendijk werd de heer J. Ver steeg, als zoodanig gekozen. Ter verkiezing van een ouder- ing der Geref. Kerk aan bet Brug getje zijn candidaat gesteld de heeren Jac. van Drongelen en A. Koenen. Ds. J. H. Koster, eertijds pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, thans te Monlfoort, heelt het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Otterlo (Gld.) niet aangenomen. RAAMSDONKSVEER. Met de distributie van gekookt rundvleesch in bhk is in deze gemeente deze week aangevangen. De bussen zijn voor rechthebbenden, dit zijn steuntrekken- den en armlastingen, verkrijgbaar bij de slagers in deze gemeente, tegen inlevering van bons Een gezin van personen heeft recht op 1 K.G. per week, en een gezin van meer dan 2 personen op 2 K.G. per week. De werkzaamheden aan de nieuwe ijsbaan aan de Dongebrug. waaraan geen moeiten of kosten zijn gespaard, zijn geëindigd. Het volpom pen dat reeds enkele dagen in beslag heeft genomen, vordert nu goed, zoodat wanneer de vorst nog enkele dagen aanhoudt, de ijsbaan in de eerstvol gende dagen geopend kan worden. Bi; de gemeente-politie is de laatste dagen aangifte gedaan van diefstal van snoepgoed, kruideniers waren, enz. Het is de politie mogen gelukken, dezer dagen de daders en medeplichtigen hiervan op te sporen. Procesverbaal is opgemaakt tegeh een tiental jongelui van het Doip, die deze diefstallen pleegden, uit de aan den openbaren weg staande bestelwagens, wanneer ze de kans schoon zagen. Aangifte is ook gedaan bij de gemeentepolitie door een landbouwer, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag door een strooper, vermoede- lijk zal hij op de bunzingjacht zijn geweest, veel schade is toeg bracht in den tuin naast zijn boerderij, alwaar letterlijk alles was overhoop gehaald. RAAMSDONKSVEER. Gekozen lot ouderling der Herv. Gem. alhier dhr. C. Sneep en tol diaken dhr. G. Wuijten. Naar we vernamen werd dhr. J. R. van Wageningen gekozen tol voorzitter van »De Nieuwe Bolder» en dhr. Romme tot bestuurslid. Dhr. J. Lankhuijzen Bz. werd gekozen tot lid van het bestuur der Herv. Scholen. Ten bate van de restauratie der Herv. Kerk te Etten weid in deze gemeente f35.12 ontvangen. Dhr. Doth, neger uit Suri name, had Vrijdag vanwege de geweldige koude zeer weinig publiek. Op aangrijpende wijze teekende hij de macht van het heidendom, maar stelde daartegenover de nog grootere macht van Christus. GEERTRUIDENBERG. Vooreen groote belangstelling had in de bioscoopzaal van Hotel Centraal de verloting plaats van de prijzen, be schikbaar gesteld door de R.K. Middenstandsvereen. ter gelegenheid van de St. Nicolaas—actieweek. Het entree alsmede het saldo van de verloting kwam ten goede aan het N.C.C. afd. Geertruiden berg. Dank zij het afdraaien van ver schillende gramofoonplaten met de prachtige geluidsinstallatie van bios coop Centraal ging het er gezellig naar toe. Ook werden enkele leuke films vertoond, waarvoor de heer Baars had zorggedragen. Bij monde van den heer Jansen werd allen dank gebracht voor de verleende inedeweiking tot het welslagen der gehouden winkelweek, welke in alles een succes werd. Ook den heer Baars werd dank gebracht voor de belanglooze beschikbaar stelling der zaal en het verloonen der films. Hier is getoond, aldus spr., een werkelijk medeleven met den middenstand, waarvoor namens hen van harte dank. Ook een volgend maal wordt op u gerekend, aldus besloot spr. zijn dankwoord. Daarna had de trekking plaats, waarvan de hoofdprijs ten deel viel aan A. Joosen alhier. In de gehouden jaarvergadering van de biljartclub Geertruidenberg werden de aftredende bestuursleden de heeren Stal, v. Berkel en But met algemeene stemmen herkozen. Nog werd besloten Woensdag in 't café van de Wed. Meschede—den Reijer een teeravond te houden. Predikbeurten op Zondag 17 Dec. 1933: Evangelisatie Immanue des n.m. half zes Ds. Guitlart van RaamsdonksveerNed. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. ST. JOACHIMSMOER. Zaterdag had de maandelijksche vergadering plaats van de R.K. voetbalvereen. Blauw Wit. Ten 7 uur opende de treklcen. De leiding.tberust bij den heer v. d. Wildenberg. NIEUWS UIT HEUSDEN. voorzitter deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en verzocht in zijn openingswoord den leden critiek te leveren op bet werk van het be stuur, doch dan openlijke, welwil lende, opbouwende critiek. De leden beloven door hun lidmaatschap aan het doel der vereeniging mede te werken, doch laat voor hen dan ook gelden de spreuk waar een Hollander zoo fier op gaateen man een man, een woord een woord. De notulen werden goedgekeurd en een nieuw id geïnstalleerd, waardoor 't ledental met juniores gestegen is tot 24. Vervolgens werd nog besproken de opgelegde boete van den Bond, waarvoor wel milder bepalingen door een hoofdbestuurslid waren gemeld, doch die den leden nog niet geheel konden bevredigen. Uit de vergadering kwam het voorstel den ïeer J. Klijn, die zich ook voor deze organisatie zoo verdienstelijk heeft gemaakt, 't ecrelidmaatschap aan te bieden. Dit voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, werden wedstrijden georganiseerd, die de 22 opgekome- nen prettig bezig hielden. Zondag hebben velen, zoowel uit de Moer als uit Loonopzand, Dongen, Kaatsheuvel en Tilburg, van de gelegenheid gebruik gemaakt om te genieten van de ijssport op de banen van het Leikeven onder dit gehucht. Een zwarte menschen- massa, te voet, per fiets of auto aangekomen, bewoog zich in sierlijke bewegingen op het gladde ijsvlak. Tenten waren opgeslagen om voor de noodige ververschingen te zorgen. Jammer dat een bejaard man uit Tilburg, zekere v. I., bij het vallen 't ongeluk had zijn been te breken. Ber auto is hij naar zijn woning vervoerd. LOON OB ZAND. Vrijdagavond werd alhier een vergadering gehou den tot oprichting cener Burger wacht. Er was belangstelling vanuit den verren omtrek, heigeen was te danken aan het feit dat op deze vergadering een debat zou plaats hebben tusschen Kolonel Seyn van de Burgerwacht en eeri propaganda leider der Nat. Soc. Beweging. Die genen echter die hiervoor naar Loon op Zand waren gekomen werdén teleurgesteld, daar in den aanvang der vergadering werd mede gedeeld dat geen debat over fascisme zou worden toegelaten. Nadat de heer G. v. d. Wildenberg Jr. de vergadering geopend had werd door loco-burgemecster v, d. Horst het woord gevoerd. Ilij zette uiteen dat de Burgerwacht noodig is als een wapen waarmede elk plotseling revolutiegevaar plaatselijk bestreden kan worden. Spr. legde den nadruk op de noodzakelijkheid dat de katho lieken hun eenheid bewaren. Kolonel Seyn, die. vervolgens het woord voerde, stond uitvoerig stil bij het communistische en fascisti sche gevaar. Hij behandelde voorts eenige meer interne punten voorde leden der Burgerwacht. Door een 30-tal leden werd de eed afgelegd. De heeren v. d. Linden uit Kaats heuvel en Giessen uit Waalwijk spraken er hun spijt over uit dat ze niet mochten debMeeren over het fascisme, hetgeen toch was toegezegd door Kolonel Seyn op de laatst gehouden vergadering der Burger wachtvan Kaatsheuvel. De comman dant der Burgerwacht stond echter geen debat toe. De heer Wijtvliet stelde vragen welke een lange dis cussie uitlokten. De heer Snoeren, voorzitter der R.K W. V., betoogde dat het hier niet de plaats was om te debateeren, maar dat er binnen kort een vergadering gehouden zal worden der R.K. W. V., welke voor eenieder toegankelijk zal worden gesteld. Daar zal een spreker het fascisme en nat. socialisme uiteen zetten en zal men van gedachten kunnen wisselen. Tenslotte sprak de Z.Eerw. heer pastoor op verzoek van den heer Wijtvliet nog een woord, waarna de commandant der Burgerwacht de vergadering sloot. r De liefhebbers van ijsvermaak hebben 1.1. Zondag kunnen profi- teeren. Als men dan ook een kijkje ging nemen op het Loonsch Lijke, kon men daar duizenden menschen zien, w.o. ook velen uit Kaatsheuvel. Het ging er recht gezellig toe, en had men te kampen met oe koude dan kon men zich verkwikken aan een kop warme chocolade, waar dan ook een druk gebruik van werd gemaakt. De Radio—Centrale hier ter plaatse is bijnagereed. Vermoedelijk zal met Kerstmis de eerste uitzen ding plaats hebben. De harmonie sConcordia» is voornemens op den len Kerstdag een Kerstoratorium op te voeren, hetgeen zeer jeker voel belangitelling zal Heusden, 12 Dec. '33. In de jaarvergadering van de Jeusdensche IJsclub deed de pen ningmeester rekening en verant woording, waarbij na onderzoek door de leden van Berkel en Smits bleek, dat alles klopte. Voor het iomende jaar zullen als bestuurs- eden lungeeren de heeren A. J. v. d. Kolk als voorzitter, Dr. van Gulik als onder-voorzitter, als secre taris J. van Laarhoven Jr., als penningmeester B. Schmichusen en als commissarissen A. J. Boelen, G. Doedeijns en B. Sprengers. De "aatste uit Oud-Heusden. De heer T. Jonker kwam op de gracht zoo te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. Vrouw de G. die in de vorige week (3 Dcc.) nabij de U. 11Boort onder een auto geraakte en daarbij uiterlijk zoo werd gewond, dat op neming in het R.K. Ziekenhuis noodig was, blijkt achteraf ook inwendig zulke kneuzingen te heb ben opgeloopen, dat zij Zaterdag moest worden ten volle bediend. De uitslag van den wedstrijd, uitgeschreven door de IJsclub, op Vlaandag was Schoonrijden 1 Busé—Mej. Mole naar, C. van Wijk—Mej. vau Wijk, G. DoedeijnsMej. Ballegooijen. Hardrijden (leeftijd tot 35 jaar: J. Timmermans, Jonker, M. Smits. (Leeftijd boven 35 jaar)Tj. Jonker, H. v. Berkel en B. Schmie- hausen. De Heusd. Stoomboot Mij. van de fa. De Beer te Gorkum is over gegaan aan de fa. v. d. Schuijt. In verband hiermee wordt de Stoom boot Stad Heusden builen dienst gesteld en is aan verschillende personen in dienst der oude Mij. tegen a.s. Zaterdag ontslag aange kondigd, waardoor hier weer menig een werkloos wordt. heden oen zegen is 'geweest door uitgebreide werken van wegen- en polderverbetering, waaraan nooit aan begonnen zou zijn en thans niet alleen een lust der oogen is maar zelfs nog zijn rente afwerpt. Is hier nu waarlijk niets te doen? Wij hopen dat binnenkort iets moge gebeuren, al was 't alleen tot behoud der nog resteerende werklust. A. Z. r In 't R.K. Vereenigingsgebouw wordt Donderdagavond a.s. de 2e ontwikkelingsavond gehouden voor de leden der R.K. Arbeiderspartij en verdere belangstellenden. De uitslag van de 2e ronde der clubcompctilie bij de damclub V.D. is: Hoofdklasse De Joode— Pellekaan (afgebroken)2e klasse Abr. HuimersDeurloo en Swage- makersAnt. Huimers; beide par tijen afgebroken; 3e klasse Filters wint van Brouwers de partij Jonker- Schreuders eindigde in puntenver- deeling. Het ijs op de Maas is tan dien aard, dat de veerdienst op Nederhemert hedenmorgen is hervat. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacieur I Ik meen gelezen te hebben dat eene commissie is benoemd voor Werkverschaffing. Beter laat dan nooit, ofschoon de ondervinding verleden week nog opgedaan redenen aangaf om tot de overtuiging te komen dat er reeds bij zijn die reddeloos verloren zijn, en geen wonder't Is nog nooit anders ge weest. Reeds in 1916 heb ik in Uw blad reeds gewaarschuwd tegen steunverleening zonder werk. In 1923 is zulks herhaald en beide malen met goed gevolg. Thans komt men na 3 jaren moedwillige ver- waarloozing aanzuchten om werk. Werk? Er is in Waalwijk werk voor 5 jaar als men maar zien wil. En voor de jeugdige werkloozen... Och waar een wil is, is wel een weg. Misschien dal men in de openbare school wel terecht k^an. In het oude raadhuis gaat niet meer. En wordt er voldoende gebruik gemaakt van de Rijksvakschool? Aan wien 'de plicht? Als ooit ergens pauperisme ge kweekt kon worden, dunkt mij, dan is hét hier waar 300 menschen al 3 jaar lang rondslenteren. BERTRAND. Mijnheer de Redacteur! Wanneer zal er toch een einde komen aan de leeglooperij op straat? Al meer dan 3 jaren loopen enkele honderden menschen langs 's Heeren wegen. Kunnen daar die menschen dan iels aan doen Niemendal, 't Is hier, 't is elders, 't is overal. Welk land of werelddeel men ook op wil noemen, geen enkel land is vrij van den geesel. Een geesel ja. Vanmorgen nog zag ik een jongmensch op straat zijn gewoon werk doen en direct was hij omgeven door werkloozen. Bij wien werkt gij Moet ge daar lang werken? Is 't een goed baantje? Jij maar hoor. Zoo bevalt tiet nog al Ons ook enz. enz. enz. Is het niet hemeltergend Maar wat men ook leest van andere werelddeelen, van andere landen, van andere steden en dorpen, overal j wordt de kwaal naar best vermogen bestreden. Wij kunnen plaatsen noemen waar de werkloosheid tot Mijnheer de Redacieur Naar aanleiding van Uwe mede- deeling in Uw blad van 9 December, dat een aandeelhouder der IJsclub meent, een paar onnauwkeurigheden in Uw bericht betreffende de ijsbaan ontdekt te hebben, wil het bestuur der IJsclub toch even vaststellen, datde inlichtingen van aandeelhouder absoluut onjuist zijn. Feil is, dat wij indertijd met deu pachter der weilanden contractueel zijn overeengekomen dat wij de maanden December, Januari en Februari het land mogen bevloeien. Maar een feit is eveneens, dat wij met de baan, zoolang ze zoo ligt, nooit iets kunnen bereiken. En dat komt niet, zooals aandeelhouder zegt, doordat er te lang gewacht is met besprekingen houden of doordal de kade niet geheel in orde is, maar de eenige oorzaak daarvan is, dat het land ten opzichte van het nor male waterpeil in de haven, te hoog ligt en om dat te verhelpen is er maar één middel, n.l. uitdiepen. U dankend voor de opname, Hoogachtend, N. VAN LOON, Voorzitter. GEMENGD NIEUWS. Ontploffing doodt 16 menschen. Tengevolge van een explosie in een suikerfabriek in Mtxico zijn zestien personen gedood, Verscheiden gebouwen zijn vernield. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend, Meisje onder een auto geraakt en gedood. Gistermiddag is tengevolge van de gladheid van den weg het 7 jarig dochtertje van den heer C, Jansen, dat op den Bergheroschen weg te Oss aan het spelen was, uitgegleden. Het kind raakte onder een passeerenden vrachtauto De chauffeur trachtte door krachiig te remmen een aanrijding te vermijden Tengevolge daarvan slipte de auto en sloeg over den kop. Het kind kwam ODder den auto terecht. Met ernstige inwendige kneuzingen en twee gebroken beenen werd het meisje opgenomen. Per juio werd het kind in ernstigen toestand naar het St. Anna ziekenhuis vervoerd, waar het spoedig na aankomst aan de gevolgen van het opgeloopen letsel is overleden. De bestuurder van de auto had geen letsel bekomen. Twee fietsende kinderen ernstig gewond. Gisteravond is op den Bergheroschen weg te Oss een gecompliceerde aan rijding geschied De autobus die den dienst onderhoudt tusschen Oss en Mtgen reed in de richting Berghem. Plotseling kwamen vlak voor de autobus een jongen en een meisje die één fiets zaten, door de gladheid van den weg te vallen. Het meisje geraakte onder de autobus. Op hetzelfde oogenblik naderde een auto uit de richting Berghem. Ongelukkigerwijze kwam de jongen onder dezen auto terecht Beiden, kinderen van den heer J. Hijman te Oss, werden vrij ernstig gewond naar het St. Anna ziekenhuis te Oss vervoerd. Het 16 jarige meisje had inwendi ge kneuzingen en een beenbreuk op geloopen De 14 jarige jongen had een ernstige beenwonde gekregen Mijnongeluk te Andeilues. In een der schachten van de kolen mijnen in Henegouwen, waar zich eenige jaren geleden, een groote mijnramp voordeed, waarbij talrijke arbeiders hel leven lieten, heeft zich up 440 meter diepte, een zware in storting voorgedaan. Zes mijnwerkers werden onder de neergestorte aard en kolenmassa begraven. Vier hunner konJtn nog tijdig worden gered en bleken alleen wat kneuzingen te heb ben opgeloopen. De andere twee werden eerst gisteren bereikt. Zij waren door verstikking omgekomen. Wij voeren prachtige voor eigen gebruik Bijzondere chique modellen voor Vraag U onze monsterboeken eens. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 3