en uitgaven. De Waterleiding. 2. Adres van P. v. Spijk e.a. ter zake het ter vorige vergadering ge nomen besluit tot aansluiting aan de waterleiding te 's Bosch. Ter zake deze aangelegenheid nu is een adres ingekomerf bij den raad van den heer F. v. Spijk met nog plm. 130 onderleekcnaars, met het verzoek om dit genomen besluit alsnog te doen intrekken. De voorzitter zegt dat het hem totaal onverschillig is van wie die actie uitgaat, daar de raad het be sluit heeft genomen en deze toch het volk vertegenwoordigt. Wat het adres zelf betreft, hierin worden eerstens plm. 40 pCt. bandtekenin gen aangetroffen van menschen die niet in de straat of liever gezegd achteraf wonen en dus niet voor aansluiting, althans nu nog niet, in aanmerking kunnen komen. Verder acht de voorzitter het totstand komen van dit adres van nul en geener waarde. Er zijn verder vele onder teekenaars van het adres die totaal geen of heel weinig belasting betalen en voor wie het dus van weinig beteekenis is wat de gemeente op finanlieel gebied doet. Deze opgezette actie kan niets doen dan een schei ding brengen onder het volk en twist en tweedracht zaaien. Wat betreft de bewering van adres santen dat de brandweervoorziening hier uitstekend zou zijn, kan de voorzitter mededeelen dat hier wel de brandspuit maar niet de voor ziening uitstekend is. De heer P. v. Spijk heeft dan ook een brief ont vangen van de brandassurantie van den N.Ö.C. om dit besluit van den raad niet tegen te verken, daarliet voor de gemeente niet anders kan zijn dan een groole uilkomst. Spr. stelt voor bet adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer A. Mostermans vindt ook dat het verzoek niets behelst. Van alles wat bij de actie en in het ver zoek wordt aangehaald is niets waar. Spr. vreest als men het besluit zou intrekken dat de assurantie wel eens kon zeggen dat ze de met riet ge dekte huizen niet meer aannemen. De heer Wilgers merkt op dat de gevoerde actie niet klopt met het besluit van den raad. Spr. informeert hoe of men er toe gekomen is de menschen allemaal verkeerd in te lichten. De heer v. d. Besselaar zegt dat door hem een en ander is toegelicht aan de hand van den prospectus. De heer Wilgers wijst erop dat de actie op unfaire wijze in gevoerd. De heer v. d. Besselaar vraagt wie ons de garantie zal geven dat de aansluiting niet verplichtend wordt gesteld. Spr. wijst op het gebeurde in Berlicum. De voorzitter zegt dat de raad daar heeft besloten tot verplichte aan sluiting. hebben.» Mop-je zou iederen avond wel nachtdienst willen hebben maar de veldwachter vertelde hem, dat het weer een heelen tijd zou duren, voor hij weer 's nachts dienst had. «Vergeet niet, dat we altijd een been voor je hebben,» zei de veld wachter nog, toen hij Mopsje naar zijn huis stuurde. Hij streelde hem nog eens, en de kleine jongen om helsde hem. Hij kwam net op tijd thuis om nog eens tn ontbijten. Toen kroop bij in zijn hok en sliep den hal ven dag. Maar iederen keer als hij wakker werd, moest hij aan den kleinen jongen denken. »Ik zal naar hem toe gaan, als hij me noodig hee't.» dacht Mopsje. »llij zei dat hij een heerlijken nacht had gehad door mij. En al zou ik geen twee ontbijts hebben gehad, dan zou ik het toch doen, want ik houd van den kleinen jongen en hij van mij.» E. W. Hierna gingmen over tot stemming en werd het verzoek verworpen met 42 stemmen. 3. Aanmerking van Ged. Staten op de in de vorige vergadering vastgestelde legesverordening. O m. wordt voorgesteld de leges voor de politieverordening te doen stellen voor 1 uur na sluitingstijd op 50 ct., voor 2 uur 75 ct. en voor 3 uur fl. Wordt goedgevonden. Werkverschaffing. De voorzitter deelt mede een onderhoud te hebben gehad niet den opzichter der Heide Mij naar aanleiding van de bespreking in de vorige vergadering omtrent de ont ginning der heuvels als werkver- schalfing. Uit dit onderhoud is ge bleken dat de ontginning dezer gronden niet rendabel is en het daarom sterk is te ontraden. Het verdient derhalve aanbeveling om den grond, aangeboden door de fa. Wagenberg en Heesbeen te Vlijmen, aan te koopen daar men anders geen werkobject heeft. De heer A. Mostermans informeert of er van deze gronden ook weiland te maken is. Voorzitter. Voor een gedeelte wel. De gronden komen bovendien meer aan den weg te liggen. Voor den aankoop dezer gronden is nog geen der leden te vinden daar de pi ijs te hoog is. Verschillende perceelcn gemeente gronden worden nog genoemd die voor verbetering in aanmerking konden komen, doch na eenige beraadslagingen werd ook hiervan afgezien vanwege de enorme Uoslen. '1 en slotte stelt de heer Wilgers voor om eens te informeeren naar grond ter hoogte van de Klinkaert onder Drunen. Volgens zijne meening is daar de grond wel goedkooper te krijgen. Hierna gaat de raad in geheim comité. DRUNEN. (Daar ons geen convocatie voor deze vergadering bereikte, was onze verslag gever niet aanwezig en moeten w(j vol staan met het overnemen van het raads- verslag uit „Het Huisgezin"). Verhooging van Personeele be lasting. Annexatieplannen DrunenEls- hout. Dinsdagavond kwam de raad der ge meente Drunen in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Mr. v. d. Heijden, Burge meester. Secretaris: de heer Veltman. Afwezig de heeren Muskens en W. v. d. Wiel. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Goedkeuring der Ged. Staten betreffen de vroeger genomen raadsbesluiten. 2. Vaststelling wijziging reglement van de orde voor vergaderingen van dan Raad. De in den laatsten tijd door eenige le den tegenover de andere leden van den Raad, het College van Burgemeester en Raadsels. 1 x klinker .x afkorting meisjesnaam x niet ja x ladder ....x aanwezigheid elders x landstreek xxxxxxx werelddeel Op de kruisjeslijnen komt het zelfde woord te staan. 2 x klinker x vader x ni t vast x petroleum x duw, schok xsmederij xwat men erft xzonder naam De eerste letters gelezen van bo ven naar beneden, geven datgene, wat men moet doen met raadsels. No. 101. Zaterdag 16 Dec. 1933. 5Ge Jrg. TWEEDE BLAD. Ons Weekoraatie. Toen we nog op de lagere school gingen werd in Parijs de groole wereldtentoonstelling gehouden, waaraan de EilTelloren zijn omstaan dankt. De meester van onze klas was er heen geweest. Men moet dat feit niet g ring schatten, want Parijs lag in onze schoolsche jaren nog heel ver weg, veel vei der dan tegen woordig, tn wie in die dagen «heelemaal in Parijs» was geweest werd in zijn naaste omgeving voor een Columbus gehouden. Inzake zijn belevingen kon hij net zooveel liegen en fan lasteren als hij maar wilde, want wie zou in staal zijn om de verhalen te controleeren V 't ls te begrijpen dat we geweldig opkeken tegen onzen meesier toen hij uit Parijs was teruggekeerd, en 't waren in het bijzonder zijn mededeelingen omtrent de technische wonderen welke hij had aanschouwd, welke op zijn jeugdig auditorium een ge weldigen indruk maakten. Meesier had daar in Parijs o.m.-een machine gezien waar ze aan den eenen kant boomstammen instopten en waar dan aan den anderen kant keurig gebonden boekwerken uitrolden. Én we geloofden meester natuurlijk onvoorwaardelijk. Deze was overi gens pessimistisch gestemd omtrent de uitwerking van al die technische vindingen. De arbeiders zouden spoedig overbodig worden en de wereld moest binnen alzienbaren tijd ten onder gaan. We hebben onzen meester nu een dertigtal jaren uit het oog verloren, maar de wereld is intusschen blijven draaien,.al is ze wel wat veranderd van aanzien. De voorspelde groole werkloosheid is pas driejaar geleden ingetreden en is intusschen slechts gradueel erger dan in de lJ0-er jaren, toen de machine, weike van boonien boeken maakte, nog niet was uit gevonden en de techniek in het algemeen nog maar in haar kinder schoenen stond. Voor hetoogenbl.k heel het trouwens, dat we over het dieptepunt van de crisis heen zijn en de wereld nieuwe welvaart wacht. Zij het dan onder weer nieuwe eco nomische en sociale aspecten. Wat leeft,, heeft nu eenmaal haar voort gang en haar ontwikkeling. iSu vinden we het jammer, dat er ook thans weer van die menschen worden gevonden, die nog harder (Wij kennen reclame-platen waar op machine-installaties zijn afgebeeld waar men aan een kant'n koe instopt en aan de andere zijde de schoenen eruit komen 1 Bed.) MOPSJE OP NACHTDIENST. «Goedenavond» zei de baas. »Goedenavond» zei Mopsje heel bel- efd. Zij hadden den veldwachter ont moet op hun wandeling voor het naar bed gaan. De baas scheen het heelemaal niet naar te vinden den veldwachter te ontmoeten; maar Mopsje en de andere honden hiel den zich altijd een beetje op een afstand; zij wisten nooit goed wat ze aan hem hadden, nadat hij ze eens van een grasperk gejaagd had, waar ze aan het krijgertje spelen waren. Hij had een sabel en een barsche stem. »Op nachtdienst?» vroeg de baas. »Mopsje en ik maken een wandel'ng. We loopen zoo ver met U mee.» »Goed mijnheer,» zei de veld wachter en zijn stem klonk een beetje droevig. Dat was vreemd, Mopsje had den veldwachter nooit droevig gehoord, gewoonlijk praatte hij erg luid en barsch. »Iets niet in orde vroeg de baas, die het schijnbaar ook opgemerkt had. liegen dan onze oude schoolmeester om hun zwarten kijk op 's werelds lot voor anderen aannemelijk te maken. Zondag i.l. beluisterden we zoo'n mijnheer voor de radio. Hij gaf den luisteraars een uiteenzetting van de technocratie en van de leer der technocraten welke ook hij blijkbaar aanhing. Technocraten blijken men schen te zijn, die precies de econo mische behoeften der wereld kunnen afmeten, daarnaast uirekenen, wal machines en menschen te samen kunnen presteeren, om ten slotte dan aan te geven, hoe de vereischle energie in porties moet worden ver deeld, wil de wereld en de maat schappij der menschen den onder gang niet tegemoet snellen. Op het oogenblik slaan we er volgens de technocraten zóó voor, dat de maatschappij slechts behoefte heeft aan den arbeid van de menschen tusschen 2(5 en 4.) jaar en dan nog maar gedurende 12 uren per week. Het weinigje nog resteerende aibeid dient natuurlijk zoo te worden beloond, dat de menschen voldoende \ei dienen voor zich en hun kindertjes tot 26 jaar, en voor den ouden dag. Tot den leeftijd van 26 jaar blijven de jongens en meisjes natuurlijk op school en wordt hun lichamelijke opvoeding verzorgd, en na het 4óe levensjaar gaan we allemaal een vroolijken onden dag in. üp welken leeltijdde menschen eigenlijk aan trouwen moeten gaan denken, is ons nog niet duidelijk gemaakt. Een 2ö-jarige aankomende krullenjongen kan toch nog niet aan een meisje gaan denken 1 Hel trouwen zal wel zoo laat ge schieden, dat het toekomstige men- schengeslacht niet in de gelegenheid komt om op behoorlijke wijze ken nis te maken met de verschillende vaders, vóór deze lot een nóg beter leven zijn overgegaan. Eu tóch, volgens de technocraten is er geen ontkomen aan en gaan we de geschetste toekomst tegemoet. Het kóu niet andeis. De mijnheer, die de radio-causerie hield, gaf ons angstwekkende voorbeelden van de technische ontwikkeling, welkesleeds méér levende arbeidskrachten over bodig maakte. Stel je eens voor, zei hij, er bestaan, ja er bestaan op 't oogenblik al machines, welke met behulp van slechts zes menschelijke arbeidskrachten in één dag twaalf kiluintler w> g opbieken en van een nieuw wegUeK voorzien ter breedte vuil rij/lien meter! Bestéét mijne dames en heeren I Sedert onze onderwijzer ons in onze schoolsche jaren zóó beduvelde, zijn we niet meer bereid om alle technische smoesjes zonder meer te aanvaarden. In dit geval zeker niet, omdat we toevallig van wegenbouw wat verstand hebben. We hebben n.l. kort geleden in onzen tuin een nieuw kiezelpad aangelegd en daar »Mijn kleine jongen ligt thuis ziek en zijn moeder is in 't ziekenhuis», zei de veldwachter »Nu zal hij zoo alleen zijn, als ik dienst heb. Ik ga niet te ver uit de buuit, zoociat hij me nog zien kan. Af en toe laat ik mijn lantaarn schijnen.» Mopsje liep dicht naast hem, zoo dat hij duidelijk alles liooren kon, wat er gesproken werd. Ze keerden om. «Dat is geen pretlig idee, dat die kleine vent alleen thuis is,» zei de baas. De veldwachter liet zijn licht schijnen in de ramen van een klein huisje, dat langs den weg stond. Een wit handje wuifde. »Nu z<et hij me den heelen nacht niet meer,» zei de veldwachler. »Ik zal eens langs loopen,» be loofde de baas, «Kom Mopsje.» Maar Mopsje was al vooruit ge hold en wachtte op den baas, voor het kleine huis waar de vensters verlicht waren. »Oh, lief hondje,» zei een kinder stemmetje. «Woef, woef,» blafte Mopsje vrien delijk. »Als ik een hondje had, zou ik hadden we anderhalve kubieke meter kiezel voor noodig. Die werden per vrachtauto aangevoerd en we hebben •daarbij geconstateerd, dat de vracht zwéér was; we hoorden den motor zuchten. Welnu, laten we eens aan nemen, dat het oude wegdek, door den technocralischen radio-redenaar bedoeld, slechts 10 cM. dik was en ook het nieuwe wegdek van dezelfde dikte wordt. Dan moet over 15 meter breedte en twaalf kilometer lengte in totaal 18000 M3 aan oud wegmateriaal worden versleept en 18000 M3 aan nieuwwegdekmal» riaal worden aangevoerd. Dat zijn tesamen 21000 aulovrachlen. Alleen aan «bijkomende werkzaamheden», want aan het opbreken en opnieuw leggen van den weg zijn weg zijn we nog niet toe geweest! We hebben eens nagerekend, wét de menschen zouden kunnen vol brengen, indien prestaties mogelijk waren, als door onzen technocraat bedoeld. Ons legertje van 300000 werkloozen zou dun met behulp van de noodige machines in vier dagen tijds alles kunnen opbreken, wat op den Nederlandschen bodem staat en daarbij ons geheele land nog kunnen bepleisteren onder een laag beton Niet alleen de wegen, maar den heelen boel. Als alle werkloozen ter wereld tegelijk op deze wijze aan het werk werden gesteld, kon heel de aarde in di ie dagen tijds van haar bovenste korst worden ontdaan en over heel de oppervlakte met beton worden dichtgeplakt. Dat het mogelijk kon zijn, dat moderne technocraten nog harder liegen zouden dan onzen ouderwet- sche schoolmeester hadden we nooit kunnen denken 1 GEMEENTERAAD. NIEUWKUIJK. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond in open bare-vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van den edelachlb. heer G. R. v. d. Ven, waarn. burg. Afwezig de heer v. Engelen. Na opening der vergadering met den chr. groet worden de notulen der vorige vergadering gelezen. De beer v. Besselaar merkt op tegen de goedkeuring der notulen te zijn in verband met het in de vorige vergadering genomen besluit betref fende aansluiting waterleiding. Vol gens zijne meening zou de stemming hierover ongeldig zijn daar deze niet wettelijk is geschied. De voorzitter kan zich niet inden ken waarom deze stemming niet wettelijk zou zijn en vindt het van den heer v. d. Besselaar niets als spijkers zoeken op laag water. De notulen worden goedgekeurd. 1. Wijziging en hernieuwde vast stelling der gemeenlebegrooling '34. De begrooling wordt opnieuw vast gesteld op f28.688.88 in ontvangsten me niet zoo alleen voelen, als Pappie weg was» ging het kinderstemmetje door. »Wat denk je ervan vroeg de baas aan Mopsje. Ze dachten alle bei 't zelfde, dat wist Mopsje Thuis lagen er een paar koekjes voor hem maar daar wilde hij nu niet aan denken. De baas tilde hem op de vensterbank en Mopsje sprong kwis pelstaartend naar binnen. Het jon getje- gaf een gilletje van plezier. »Oh wat fijn Hoe lang mag bij hij blijven,» «Zoolang hij wil,» zei de baas. Mopsje wist, dat dat beteekende, tot hij gehaald zou worden. Wat een heerlijken nacht had Mopsje!! Het was heerlijk nacht dienst te hebben. De kleine jongen ging slapen; maar Mopsje lag naast zijn bed en schrok iederen keer wakker als de kleine zich bewoog Toen de kleine jongen een keer hoestte, likte Mop je zijn hand, en eindelijk kroop hij naast hem in het bed. De jongen sloeg zijn arm om hem en zoo gmgen ze slapen. »Wat heb ik lekker geslapen,» zei het jongetje, toen hij den volgenden ochtend wakker werd. »Ik ook,» blafte Mopsje en op dat oogenblik klonken de stappen van den veldwachter achter de deur. Hij leek heelemaal niet barsch toen hij binnenkwam. Hij kuste het jongetje en streelde Mopsje. ».lij bent de liefste hond, die ik ooit heb meegemaakt,» zei hij en zijn stem klonk heel vriendelijk. »Je baas vertelde me gisteravond, dat hij je hier had achtergelaten om nachtdienst te doen. Je baas is erg aardig.» Toen ging hij het ontbijt klaar maken, en Mopsje had nog nooit zoo lekker gegeten I Hij mocht vlak naast het kleine jongetje zitten. «Hij heelt me beter gemaakt Pappie,» zei de kleine jongen. »Ik wil een heeleboel boterhammen BOER JANSSE AAN HET WOORD. Een reisiger probeert boer Jansse een fiets te verkoopen. Maar het is erg lastig want boer Jansse wil niet. »Maar als U toch zevenliggulden gespaard hebt, waarom neemt U den geen fiets?*), riep hij op het laatst wanhopig. »Nee», zegt boer Jansse. »Ik wil een koe koopen.» «Maar, Mijnheer,» zegt de reiziger ten einde raad. »L)at zou toch een idioot gezicht zijn, als U op een koe> ging rijden.» «Lang zoo idioot niet, als wanneer ik zou probeeren een fiets te melken», antwoordt boer Jansse droogjes. t n 3 Mijn geheel l 2 3 4 5 6 7 8 3 0 2 10 is een ander woord voor zwaarmoedig. 10 2 9 groote steen 10 3 8 10 waar we den tijd op kunnen zien 10 3 9 2 3 restje eten 10 4 6 7 2 3 waarin de staken 1 4 5 geen vrouw 10 4 3 10 metselspecie 1 2 3 10 geeft de koe 4 Welke vier Amerikaansche steden kun je van de volgende lettergrepen maken A, an, bos, del, ge, la, los, los, new, phi, phi, ton, york. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verbod n.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5