Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. HflflR ERFDEEL, m wm FEUILLETON i NUMMER 102. WOENSDAG 20 DECEMBER 1933. 56e JAARGANG. UITGAVE j WAALWIJKSCHE Telefoon No. 38. STOOMDRUKKERIJ AN TOON TEELEN Telegr.-adrea: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. Brawl wreruoorzi'ning. Be noemingen. Opcenten Pers. Belasting. De begrouting vasigest ld. De raad der gemeente Sprang Capelle vergaderde Vrijdagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester Meijer. Secretaris de heer v. d. Berg. Afwezig de heer Vos. Aan de orde 1. Vaststelling der notulen van de vergadeiing van 10 Nov. 1933. De notulen worden onveranderd vastgesteld. De heer de Bas geïnstalleerd. 2. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd 1 d van den raad. De geloofsbrieven worden door de herren Kerst, Kraak en Timmer mans in orde bevonden. 3. Beëediging nieuw benoemd lid van den raad. De heer de Bas legt in handen van den voorzitter de vereischte eed en af. De Voorzitter wenscht hem geluk met zijne benoeming en spreekt de hoop uil dat hij evenals zijn voor ganger zijn mandaat met eere zal mogen vervullen en dat het dage- lijksch besluurop zijn medewerking zal mogen rekenen, vooral in dezeu moeilijken tijd. De heer de Bas spreekt een dank woord en uit daarin de hoop op een vruchtbare samenwerki g. De tijdsomstandigheden zijn weliswaar niet gunstig, maar desondanks wil spr. trachten naar best vermogen de belangen der gemeente te behar tigen. Brandweervoorziening 4. Ingekomen stukken. De Voorzitter zegt dat door B en W. een overeenkomst is gesloten met de gemeente Waalwijk inzake hulp- verleening bij groote branden. Deze overeenkomst behoeft echter de be- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. 25. Dat weel ik niet, zei de man, dat (turf ik niet te zeggen. Men beweert, dat de oude Amos 't gemaakt heeft voor zijn dood. Denkt u dat ik dat niet wist? Hij was het, die mij geleerd heeft, wat ik er van weet. Dat heb je me nooit gezegd. Maar het is de waarneid. Hij wist alleen niet, dat ik alles wist. Ik was as sistent op Laburnum Cottage, ik ben daar twéé jaar geweest. Maar Amos Jud- son heeft hel nooit kunnen maken, dat wil zeggener haperde altijd iets aan, en ik dacht dat ik het gevonden had. Wat ik u liet zien, Mr. Ben, was werkelijk rub ber. Ik dacht dat mijn fortuin gemaakt was. Ik zeg u, er ontbreekt maar weinig aan, maar dal weinige kan ik niet vin den. Ik wou dat ik het kon, o, was dat maar waar! Langham liep de kamer onrustig op en neer. Er was even een stilte. Ben Briggs moest den ander wel gelooven, toen hij zijn onrustig en opgewonden g.'zicht za.$. Bovendien wist hij, dat Langham er geen belang bij had, hem te bedriegen; het was in geen geval denkbaar, dat hij het geld verduisterd had, dat hem was toe vertrouwd. En toch begreep hij het niet. Als het waar was wat Langham beweerde, dat synthetische rubber te maken was, dan moest dat ook in groote hoeveelheden krachtiging van den raad. B. en W. stellen voor deze bekrachtiging te verleenen. De heer Michael herinnert eraan dat bij den grooten brand van twee jaren geleden ook de hulp der Waal- wijksche brandweer is ingeroepen. Die heeft toen een heel klein beetje werk gedaan en het heeft de ge meente veel geld gekost. Daarom vraagt spr. of ook bepaald is hoe veel voor de hulpverleening betaald zal moeten word«-n. Als Waalwijk maar kan rekenen wat het wil, dan verwacht spr. evenals voor 2 jaren, hooge rekeningen. Spr. wijst erop dat ook de eigen brandweer dezer gemeente veelgeld kost. Hij zou graag zien dat de brandweer gereorganiseerd werd. De materialen zijn wel in orde, maar met de menschen die de spuit be dienen moeten. Tot zijn genoegen heelt spr. gezien dat de wegwerkers bezig waren met het ontdooien der brandputten. Dat is een goed begin maar nog slechts een heel klein. De brandmeesters moeten zorgen dat de zaak steeds in orde is. In geval van brand moeten zij nauwkeurig toe zien wie aan het blusschingswerk deelnemen, opdat niet zooals thans aan ieder die een oogenblik een hand heeft uitgestoken een vergoeding wordt gegeven. Als wij voortaan ons alleen op Waalwijk verlaten, kunnen we onze eigen spuit wel opdoeken, zegt spr. Als men de spuiten van Waalwijk of 's Bosch moet laten komen dan zou ^pr. de zaak maar liever laten af branden. De menschen zijn dan misschien nog beter af endegemeente behoeft geen füOü te betalen, zooals voor twee jaar. Spr. vindt dat opperbrandmeester en brandmeesters geen cent waaid zijn en dat daardoor vakmenschen in de plaats moeten komen. De heer Verheijten constateert dat dhr. Michael de spijker op den kop heeft geslagen. Spr. zelfheeft gisteren een wenk gegeven om de brand putten te ontdooien, maar zoo iets hadden de brandmeesters zelf al lang moeten verzorgen. Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat het contract zegt dat alleen de gemaakte kosten vergoed behoe- en geregeld kunnen gebeuren. Luister eens, zei Ben. Ik heb goe den grond om aan te nemen, dat Mary .ludson rubber heeft gemaakt. Langham keek hem aan. Alle goden, fluisterde hij heesch, dat wist ik niet. Weet jij iets van haar af? Ik weet alleen, dat ze een goed ver stand heeft en natuurlijk heeft Amos haar hij «zijn dood veel aanteekeningen nage laten. Hij heeft mij er uitgegooid, omdat hij hang was dat ik achter zyn geheim zou komen, maar zijn dochter heeft hij het natuurlijk verteld. -- Denk je dat ze in staat is het pro cédé te ontdekken? Langham dacht even na, toen ging hij voort: Het is een verstandigt vrouw en uitstekend op de hoogte van scheikun de. Ze geloofde in haar plannen, het zou niet onmogelijk zijn dat het haar lukte. Maar je zei, dat het niet op cora- mercieele basis gemaakt kon worden, zei Ben. Ik ben er niet zeker van. Er is maar een klein gebrek aan de formule? Als dat gevonden wordt is alles mogelijk. Zou het dan wel op commercieele basis gemaakt kunnen worden? Hoor eens, meneer Ben, zooals ik u al jaren geleden vertelde, bedragen de kosten maar twee pence het pond. U kunt dus zelf nagaan, dat als het geheim gevonden wordt, er millioenen en mil- lioenen verdiend kunnen worden. Overdag werk ik in de fabriek, zoo als u weet, en iederen avond ben ik er nog mee bezig, maar ik ben nog geen stap verder gekomen, integendeel, ik kan het op het oogenblik in het geheel niet meer. Ben zag hoe de zweetdruppels op 's mans voorhoofd stonden; hij scheen in een toestand van groote opwinding. Wat zou het je waard zijn, als je 't geheim ontdekte? Tien jaar van mijn leven! Ik zal je er meer van vertellen, ging Ben voort. Ik kan er niet absoluut voor instaan, maar ik geloof, dat het de waar heid is, Mary Judson maakt op 't oogen blik rubber, alleen lukt het niet altijd. ven te worden. Spr. zegt toe te zul len informeeren naar welke grond slag deze kosten berekend worden. Men moet echter niet denken dat de Waalwijksche spuit voor iederen brand zal overkomen. Alleen als 't eigen materiaal een brand niet zou kunnen beheerschen, zou hulp wor den ingeroepen. De gemeentelijke brandweer zelf noemt spr. een moeilijke geschiede nis. Er zijn dingen voorgekomen die niet behoorlijk zijn, dat moet erkend worden. De instructie zelf is echter in orde en als deze wordt opgevolgd kan men van een goede blussching verzekerd zijn. Spr. vindt het ge- wenscht dat de raad de instructie nog eens onder het oog ziet en tevens nieuwe brandmeesters benoemt. Een voornaam punt vindt spr. het dat gezorgd wordt dat het terrein van den brand wordt afgezet, zoodat niemand op het terrein is die er niet behoeft te zijn. De heer Boer erkent met dhr. Michael dat de organisatie zeer slecht is. Dat is al jaren zoo, daarvan moet ieder overtuigd zijn. Voordat met Waalwijk een oveieenkomst wordt aangegaan wil spr. voorstellen heel de brandweer te reorganiseeren. Eerst moeten op eigen terrein de zaken in orde worden gebracht. Verschillende brandmeesters voldoen Ze zit vast, net als jy voor twee jaar. Er hapert een kleinigheid aan, en dit kan ze niet vinden. Langham's oogen werden groot en glanzend en Ben zag dat zijn handen beefden. Wist ik maar precies hoe ze het doet, zei hij heesch. Weet je veel van scheikunde af?, vroeg Ben. Ik heb er altijd veel voor gevoeld, antwoordde de man, en ik heb er voort- ourend verder in gestudeerd. Ik heb les sen gevolgd aan hej Yorkshire-college en daar heb ik veel opgestoken. Daarom ben ik naar den ouden Amos gegaan toen ik hoorde, dat hij iemand noodig had. Weet je evenveel van scheikunde als Mary Judson? Meer. Maar zij heeft haar vaders aanteekeningen en de beste preparaten van Leeds. Als ik die papieren maar in handen kon krygen! Waarom zou dat niet kunnen? vroeg Ben. Wat bedoelt u daarmee? vroeg de man achterdochtig. Waarom kun je miss Judson je diensten niet aanbieden? Ze kent je im mers van jaren geleden? Hieraan had de man blijkbaar niet ge dacht. Hij keek zwijgend in het vuur en zei toen voor zich heen: Inderdaad, waarom zou dat niet kunnen? Luister, zei Ben, terwijl hij opstond, zooals ik je heb gezegd, ben ik er niet van overtuigd, dat je eerlijk tegenover mij hebt gehandeld, het heeft me veel moeite gekost je tegen een vervolging Ie beschermen. Waarom zou jij niet kunnen wat Mary Judson kan?, eindigde hij veelbeteekenend. De man antwoordde niet, hij bleef in het vuur staren. Ik zal je een voorstel doen, begon Ben opnieuw. Ik zal je een goede som betalen en dan zullen we het oude con tract voortzetten. En als het my niet lukt?, zei de man. Ik houd niet van dre:gen, was Ben's antwoord. Maar ik kan niet hebben, dat iemand mij beduvelt. Je begrijpt me, nietwaar? Tot ziens dan. al jaren heel slecht. De hoer Timmermans vindt dat de organisatie op zich goed is, doch dat de leiding in meer deskundige handen moest zijn. De heer M chael zegt dat de brandbestrijding thans veel te veel kost, omdat »Jan en alleman» mee helpt en om vergoeding komt. Spr. vraagt zich af waarom de gemeente niet zorgt dat haar eigen materiaal in orde is, zoodat er geen hulp van buiten noodig is. Als het zooveel geld gaat kosten dan kan de gemeente z.i. nog veel beter een eigen motor- j-puit aanschaffen. De Voorzitter zegt toe zoo spoedig mogelijk een vergadering le zullen beleggen over de brandweer. Salariskorting. Van Ged. Staten is ingekomen een brief waarin wordt medegedeeld dat goedkeuring zul worden gehechtaan salariskorlingen van hoogstens (i pet. indien de gemeenteraad daartoe be sluit. B. en W. meenen echter niet tot salariskorting te moeten adviseeren. Thans is nog aanhangig de korting op het salaris van ambtenaren van den Burg. Stand. De doorvoering van een nieuwe korting op de sala rissen zou neerkomen op een totale verlaging van 17 pet. voor den secre taris, van 13 pet. voor den burge meester, en van 8'/a pet. voor de veldwachters en andereambtenaren. Bovendien meenen B. en W. dat een eventueele nieuwe korting alge meen zal moeten zijn, en niet alleen zal mogen drukken op deamblenaren van gemeenten die in minder goede financieele omstandigheden ver- keeren. De heer Michael is er tegen dit stuk zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. Al dikwijls heeft bij betoogd dat burgemeester, secretaris en ontvanger hier nog steeds in een uitzonderingspositie verkeeren, daar zij nog steeds profiteeren van de salarisverhoogingen van resp. f 1000, f 300 en f 375, hoewel de gemeente slechts heel kort meet dan 5000 in woners had. Spr. meent dat het bil lijk is dat de salarissen weer op het oude niveau worden gebracht, nu het aantal inwoners der gemeente verminderd is. Ben ging terug naar Woodroyd. Hij be sefte niet, dat al zijn vorige plannen bij 1 dit nieuwe in bet niet zonken. Voor Nan cy's onderhoud met zyn vader vreesde hij niet: dat stond natuurlijk in verband met John Shawcross' aanbod. Hy kende Shawcross en wist, dat hij op kleine i schaal cretonnes en andere gekleurde stoffen fabriceerde. Waarschijnlijk wilde hy Nancy's tcekeningen gebruiken. Maar dat maakte hem niet ongerust. Hy wist dat Nancy op deze man'er haar ideaal nooit zou verwezenlijken. Er was geen ontwerper in Leeds, die meer dan een paar honderd pond per jaar verdiende, en er was geen sprake van dat re ooit tien duizend pond zou overhouden op die manier. Maar synthetische rubber was iets an ders. Als' Mary Judson met behulp van haar vaders formule erin zou slagen het te vervaardigen, waren er millioenen me° te verdienen. Hjj reed langzaam door de verlaten straten. Zijn eenige hoop om Nancy le winnen was gegrond op haar niet slagen. Als ze de tien duizend pond zonder zijn hulp zou kunnen krijgen, was alle kans verloren. En als ze geen succes zou heb ben, zou ze bij hem terugkomen uit lief de voor het oude tehuis. Maar zijn gevoel van eigenwaarde was toch geschokt. Hy begreep nog altijd niet waarom Nancy niet op hem verliefd was. Was hii niet cie getaptste jongen uit heel Leeds Was hy niet de beste partij uit de heele stad? Als Mary Judson het ge heim ontdekt had, zou Nancy heelemaal onafhankelijk worden. Hij dacht aan het geen Sarah Ellen hem had verteld. Mary Judson had Nancv beloofd het oude te huis terug te koopen als haar plannen lukten. Mary bezat haar vaders aantee keningen en waarom zou de dochter niet volbrengen wat de vader was begonnen? Hij bedacht nog iets anders. Mary Jud son had Nancy meegenomen naar het j laboratorium en haar in alles ingewijd. Was het niet mogelijk, dat ze haar als assistente zou gebruiken? Zijn zuster Jessie had dikwijls over Nancy's voor- 1 liefde voor scheikunde gesproken en verteld, dat de professor in Cambridge Welh. v. d. Willigenburg merkt op dat men de zaken gescheiden moet houden. De gronden die Ged. Staten aanvoeren voor deze nieuwe salarisverlaging vindt spr. niet juist. Een goed ambtenaar in een arme gemeente zou achteruit gaan, terwijl een minder goed ambtenaar in een rijke gemeente zijn volle salaris zou houden. Bovendien vindt spr. dat de totale korting, vooral voor den secretaris veel te groot zou worden, De heer Michael wil allerminst iets aanmerken op het werk van burgemeester, secretaris en ontvan ger. Hij vindt het echter onbillijk dat ambtenaren, die indertijd geen verhooging hebben gehad, nu de zelfde kortingen krijgen. De Voorzitter merkt op dat binnen afzienbaren tijd toch een algeheele herziening der salarisregeTing te wachten is. De heer Michael vindt hierin een motief om de thans aanhangige kwestie aan te houden. De Voorzitter z gl nog dat de ge meente thans weer de 5ÜUÜ inwoners nadert. De heer Verheijden wil niet spre ken over de salarisvermindering, maar alleen zeggen dat men hier voor een moeilijk geval staat, even als met de korting op pensioenen. Het volk staat hier n.l. tegenover de macht der ambtenaren. Spr. kan niet begrijpen dat het den ambtena ren zelf niet duidelijk is dal het mes in de salarissen zal moeten worden gezet, want dat we anders voor in flatie zullen komen te slaan en rijk, provincie en gemeenten op de II .con zullen gaan. Het zou oneindig veel beter zijn als er niet zooveel op wachtgeld werden gesteld en allen gelijk bedeeld werden. De wacht geldregeling hangt volgens spr. aan een zijden draad. Besloten wordt het schrijven aan te houden tot een algemeene her ziening der salarissen wordt voor gesteld. Benoemingen. 5. Benoeming havenmeester. Op voordracht van B. en W. wordt benoemd de heer J C. v. d Linden met 9 stemmen tegen 1 blanco. De havenmeester voor Capelle en Labbegat geniet 5 pCt. van de te haar als een veelbelovende leerlinge be schouwde. Zouden die twee niet de klei nigheid ontdekken, waarover Langham gesproken had? Toen Ben Woodroyd had bereikt, was hij in een wanhopige stemming. Hij zwoer dat hij iederen hinderpaal uit den weg zou ruimen. Hy was verschrikkelijk ja- loersch, niet op een andere man, want die was nog niet in het spel, maar op de synthetische rubber en op het gevaar dat daarvan voor hem le duchten was. Neen, hy zou zich door niets laten te genhouden hy zou zelfs zoo vergaan, (lat hy.... een nieuwe gedachte schoot plotseling door zijn geest. Was het mo gelijk, dat Nancv op een ander verliefd was? Was dat de reden waarom ze hem, Ben Briggs, een blauwtje had laten loo- pen? Ik zou dien kerel vermoorden, mom pelde hij, maar ik kan niet gelooven dat het daarom is. Hy wist zeker, dat er niemand in Cornwall was van wien Nancy hield; Jessie had hem daaromtrent gerust ge steld. Ze had van Nancy verteld, dat ze nooit flirttemaar had ze misschien in Leeds iemand ontmoet, waarvan ze hield? Meer dan één jongeman had den laat- sten tijd enthousiast over haar gespro ken. Hy wist, dat er een heel stel smoor lijk verliefd op haar was geraakt. Maar hij kon niemand bedenken, die hem in de schaduw stelde en wlen zou kunnen gelukken wat hem niet gelukt was. Zijn tegenstander was geen man het was de moreele erfenis die haar vader haar had nagelaten. Het sloeg middernacht toen hij de ka mer binnenkwam, waar het licht nog volop brandde. Hij vroeg zich of of ze al zou zijn weg gegaan. Toen hij de deur binnenkwam, vroeg zijn vader hem: Ben jy het Ben? Kom je uit de garage? Ja, ik kom er juist vandaan. Is Dixon daar? Neen. Wordt vervolgd. Wulwtjksfit en Liigslrutsrkr Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG - V tl Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Bij contract Hink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1