Indringers dood gevonden innen kaai- en havengelden. !a 6. Benoeming leden Armbesturen. ;t Voor het Armbestuur van Capelle - wordt herbenoemd de heer A. J. Verhoeven met 8 st., tegen 1 op dhr. A. v. d. Hoeven en 1 blanco. Voor het Sprangsche Armbestuur wordt herkozen de heer J. v. Beek met 9 st., tegen 1 blanco. 7. Benoeming lid Commissie van Toezicht Lager Onderwijs. Hei altredend lid, de heer W. M. Dalinaijer te Sprang, wordt herkozen met 9 st., tegen 1 op dhr. W. Werther. 8 Goedkeuring begrooting 1934 Burg. Armbestuur Sprang. Deze begrooting wordt vastgesteld op een totaalcijfer van f3.">34. 9. O.iderhandsche verhuring van gemeente-eigendom (woning Gouda). De Voorzitter zegt dat de bewoner zich bereid heeft verklaard een huur te betalen van f3 per week. Hij be houdt zich dan echter het recht voor de huur op korleren termijn op te zeggen. B. en W. stellen voor den opzegtermijn te bepalen op 4 weken. Do raad gaat daarmede accoord. benoeming van V» Idivacblers. 10. Vaststelling verordening be noembaarheid en bezoldiging veld wachters. De he-T Michael vraagt wie de veldwachters benoemt. Voorzitter. De Commissaris der Koningin. Michael. Laat die dan ook de cijfers maar in orde maken, dan behoeven wij er niet over te stem men, want wij hebben toch niets te vertellen. Ik vind het verkeerd dat de gemeente er ook maar één slap voor doet, daarvoor moet de Com missaris der Koningin met zijn tra wanten maar zelf zorgen. Verheijden. 't Is maar goed dat we hier niet in Duitschland zitten, dan hadden ze je al in de kast ge sloten. Welh. v. d. Willigenburg zet uileen dat feitelijk de burgemeester de benoeming in handen heeft. Hij plaatst den oproepen brengt advies uit aan den C. der K., die dan offi cieel benoemt. Michael. Wat heeft de gemeente raad hier te doen Niels, we hebben niets ie vertellen. Welh. v. d. Willigenbul^. Jawel, we moeten het sal iris vaststellen. Michael. Ik me n dat Ged. Stalen het salaris vaststellen. De Secretaris licht toe dat de gemeenteraad het salaris bepaalt, echter nadat door Ged. Stalen is gezegd hoe dit moet gebeuren. Welh. v. d. Willigenburg. Draai de zaken nu eens om Michael. Er valt niets om te draaien. Welh. v. d. Willigenburg. Als wij iemand benoemen die reeds enkele jaren op een andere plaats in praclijk is geweest, profiteeren wij van diens ervaring. Het is niet meer dan billijk dat wij daarvoor betalen. De heer Michael wil het salaris op f 1000 gesteld zien. De benoem baarheid laat hij buiten beschouwing, daar die toch in handen van Ged. Staten is. Ged. Stalen zullen daarmee wel niet accoord gaan, maar dan h bben wij toch onze meening ge zegd, zegt spr. Het voorstel van B. en W. wordt met algem. stemmen aangenomen. Pers. lielasling. 11. Vaststelling verordening lot heffing van opcenten op de Pers. belasting. De Voorzitter zegt dat B. en W. na overleg met het Ministerie een nieuwe schaal voor opcentenheffing hebben ontworpen, waarop de goed keuring van hoogere instantie is toe gezegd. In verhouding tot het oor spronkelijk door den raad vastge stelde tarief wordt in de nieuwe schaal 'n zwaardere last gelegd op de lagere klassen, waardoor een ont lasting der middenklasse wordt be reikt. De opbrengst is op f 12000 geraamd, even hoog dus als bij de vor'ge regeling. De volgende heffing wordt voor gesteld huurwaarde f 75 t.m. f 125 100 opc. f 126 t.m. f 175 120 opc. f 170 t.m. f225 140 opc. f 226 t.m. f275 160 opc. f 276 t.m. f 325 180 opc. f 326 en me» r 200 opc. Het voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, Beqroolinq. 12 Vaststellinggemeentebegrooling dienst 1934. Aan het rapport dtrcommiss:e van onderzoek onlleenen wij het volgende Aan het gewone onderhoud der gemeente—eigendommen wordt naar de meening der commissie niet vol doende zorg besteed. Geadviseerd wordt dit werk weer zooals voorheen jaarlijks aan te be steden, Een minderheid in de commissie verklaarde haar stem niet te kunnen geven aan de begrooting zo lang daarin een post voor wachtgelden voorkomt. De commissie adviseert de begroo ting volgens ontwerp vast te stellen. De Voorzitter zegt namens B en W. in antwoord op dit rapport dat reeds opdracht is gegeven tot het aanbesteden van gemeente-werken. De wachtgelden moeten volgens de wettelijke voorschriften worden be taald, en de bestuursorganen hebben zich in de eerste plaats te richten naar de wet. Spr. merkt nog op dat in deze begrooting een bedrag van f23000 ongedekt blijft, waarvoor van regee- ringszijde voorziening zal moeten volgen. De uilgaven voor werkloozen- steun beloopen in totaal f 63000, n.l. 55000 voor werkverschaffing en f 8000 voor werkloozenkassen. De heer Verheijden merkt op dat de begrooting voor 1953 nog met een voordeelig saldo van f 50lh> kon beginnen, in 1931 echter slechts met f 200. Spr. beschouwt de geheele begrooling slechts als cijfermateriaal waarop men niet al te zeer kan ver trouwen. Het zou wel eens anders kunnen uitkomen en daarom meent spr. dat uiterste zuiuigheid gebo den is. De heer Boer is tegen de toelage van f 25 voor kastekorten, die aan den geldophaler der RN.E.M. vei- strekl wordt. Het is niet spr.'s be doeling dezen functionnaris minder salaris te geven, maar den vorm waarin deze toelage verstrekt wordt vindt hij verkeerd. Voorts is voor gesteld dezen beambte een verhoo ging van f 50 toe te kennen. De man heeft alles bij elkaar al een salaris van f 2/ per week en spr. acht zich niet verantwoord als hij eraan mee werkt daar nog een bedrag aan toe te voegen. Spr. is daarom legen de begrooling. De heer Kraak zegt dat hij in de commissie is opgekomen tegen de f 25 vergoeding voor kastekorten. Hij is ech'er niet tegen de salarisver- hooging van f 50. Bezoekt 't Groot Kegelcon cours In de Twee Kolommen. De heer Michael is in dezen lijd tegen elke salarisverhooging. De heer Boer wijst erop dat die genen die in de werkverschaffing zijn nog wel met geringere bedragen moeten toekomen. De heeren Kersi, v. d. Willigen burg en de Bas merken daarenhgen op dat men de loonen in het vrije bediijf niet met die in de werk verschaffing mag vergelijken. De begrooling wordt ongewijzigd vastge.Meld met 8 tegen 1 slem. De heer Boer stemde tegen, de heer Verheijden bleef builen stemming, terwijl de heer Kraak voor stemde doch aanteekening vroeg dat hij tegen de toelage voor kastekorten is. 13. Mededeel in gen. Alg. Begraafplaats Capelle. De Voorzitter zegt dat de kwestie van den aanleg van een algemeene begraafplaats te Capelle bij 't kerk bestuur aldaar is aanhangig gemaakt. Het kerkbestuur heeft g schreven dat de beslaande begraafplaats nog voldoende ruimte bi ?dt en dat er bovendien nog voldoende terrein voor uitbreiding beschikbaar is. Tegen den aanleg van een algemeene begraafplaats maakt het kerkbestuur bezwaar, daar hierdoor een belang rijke bron van inkomsten voor de kerk zou verloren gaan. De heer M chael vindt dit een zeer zwak argument d iar door den aanleg van een alg. begraafplaats tevens een bron van inkomsten voor de geheele gemeente zou ontslaan. Verheijden. Ik zou er niet teveel aan tornen; het wordt van alle kanten ee» prikpartij. Michael. De prikdoozen zijn ver- bo 1» n. Verheijden. De heele zaak zal veel stof doen opwaaien. Ik ben voorrust en vrede. De heer Dalmaijer meent dat dubbele exploitatie voor gemeente noch voor kerk winst zal overlaten. Ook spr. zou over deze zaak geen stof laten opwaaien. Alle» n meent spr. dat er nauwkeurig moet worden toegezien dat de lijken niet te vroeg worden opgegraven, zooals gebeurd schijnt te zijn. De Voorzitter zegt dat het eene geval dat geconstateerd is schrome lijk is overdreven. De heer Verheijden vindt het zeer onbillijk dat de kerk van Capelle van een begraafplnais kan profitee ren, terwijl de kerk van Sprang dat niet kan. Z i. had deze materie bij ae vereeniging der gemeente beter geregeld moeten worden. Ven Iers. Bij de Rondvraag klaagt de heer Michael erover dat er zooveel venters in de gemeente komen. Daarom zou spr. voorde ventbewijzen leges heffen. Spr. meent ook dat de gemeente haar inkomsten uit leges ingevolge de bouwverordening kan vergroolen. door b.v. 1 pCt. van het aanbestede bedrag te vragen. Spr. wil ook hoogere bges heffen voor het venten met buitenlandsche producten, zooals b.v. klompen. De Voorzitter merkt op dat hier een absoluut ventverbod bestaat. Spr. zal de politie opdragen streng toe te zien op de naleving Jaarvan. Weth. v. d. Willigen lurg merkt op dat het plaatselijk Crisiscomité het niet kan helpen dat de verstrekte klompen niet in deze gemeente zijn ingekocht. De klompen waren n.l. gestuurd door het N.C.C. De heer Verheijden meent dat de klompen-contingenteering niet in het alg meen belang is. Weth. Middelkoop zegt dat de klompen die hier langs de deuren verkocht worden gemaakt zijn door werklooze klompenmakers De heer Boer meent dat het Bel gische klompen zijn. De vergadering wordt hierna ge sloten en de raad gaat in geheim comité. WASPIK. De raad der gemeente Waspik vergaderde Vrijdagavond ten ge— meentehuize onder voorzitterschap van burgemeester P. Dekkers. Secretaris de heer B. v. Scbijndel. Aanwezig alle leden. De notulen «ter vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde 1. Mededeelingen. Van den Warenkeuringsdienst te Breda de begrooting voor 1934. Deze wordt ter visie gelegd. Van het gemeentebestuur van Raamsdoiik, mededeebng dat de Vleeschkeurings commissie voor het district Raamsdonk als volgt is samengesteld: Voorzitter: Burge meester Moons te Raamsdonkleden burgemeester Bianchi te Geerlruiden- berg, de heer J. v. d. Veeken, raads lid te Made. wethouder Schoen makers te Raaamsdonk en burge meester Dekkers te Waspik. Begroolingen. 2. VaststellingGemeentebegrooting 1933 en 1934. De Voorzitter merkt op dat de raad de begroolingen in commissie heeft onderzocht. Bij de vaststelling der bedragen is rekening gehouden met de wenschen der regeering, die in het accountants rapport zijn neer gelegd. De begrooting voor 1934 sluit op f llJl).4-().7U en die voor 1933 op f 112.083.02. Beide begrootingen worden onge wijzigd zonder discussie en met al gemeene stemmen vastgesteld. Lid Armbestuur. 3. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur. Door B. en W, is in overleg met het Armbestuur de volgende aan beveling opgemaakt: W. Verschure, (altr.), G. Akk^r- mans, W. de Glas. De heer Ver schure wordt met op een na alge meene stemmen herkozen. Nadat de heer Verschure in han den van den Voorzitter de vereischte eeden heelt afgelegd, wenscht de Voorzitter hem geluk met zijn her benoeming. Spr. waardeert het ten zeerste dat dhr. Verschure zijne her benoeming aannee»nt. Hij wiist erop dat het voor enkele jarrn niet z<-o'n bijzonder zware laak was armmeester te zijn, doch dat er thans, nu het schip zinkende is, veel opoffering gevraagd wordt. Spr. hoopt dat dhr. Verschure nog lange jaren armmeester zal zijn, en «lat het armbestuur spoedig weer in betere jaren zal komen. De heer Verschure spreekt een dankwoord, waarin hij zegt de be langen van het Armbestuur naar best vermogen te zullen behartigen. Verzekerd g% 4. Wijziging Reglement Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter zegt dat het Arm bestuur verzocht heeft een dergelijk voorstel te doen, daar de kosten van Ziekenhuisverpleging en specialisti sche hulp de laatste jaren zeer hoog /ijn. Ook in Sprang-Capelle en in Loonopzand is reeds een dergelijke bepaling gemaakt. Voorgesteld wordt een artikel van den volgenden inhoud in het regle ment te lasschen: »l)oor het Arm bestuur worden geen kosten v«>or geneeskundige hulp of voor zieken huisverpleging gedragen voor per sonen, die in de gelegenheid zijn zich te verzekeren teHen deze kosten. Aan gezinshoofden kan, wanneer inkomen en samenstelling van het gezin daartoe aanleiding geven, tegemoetkoming in de kosten van verzekering worden verleend. Het B. A. beoordeelt of deze omstandig heid aanwezig is en bepaalt het percentage der bijdrage. Deze be paling treedt per 1 Januari 1934 in werking,» De heer Brokx zegt dat dit voor stel gedaan moet worden omdat het Armbestnur over geen geldmiddelen meer beschikt. Spr. is er zich van bewust dat aan het voorstel groote nadeelen verbonden zijn. De bedoe ling is te bevorderen dat de men- schen zich tegen Ziekenhuiskosten en kosten van specialistische hulp verzekeren. Deze kosten kunnen door het Armbeduur niet meer ge dragen worden, er is ook geen post voor op de begrooling. De heer van Dongen. Dus er kan nooit meer iemand verpleegd worden op kosten van het Armbestuur? De Voorzitter. Het Armbestuur wil op de eerste plaats verplichting opleggen tot verzekering tegen Zie kenhuisverpleging en specialisten hulp. Kunnen de menschen de kosten van verzekering niet dragen, dan zal het Xrmbesluur hen daarin helpen. Het Armbestuur grijpt zelf ook niet graag in, maar het moet gebeuren. De heer Brokx zegt dat het Arm bestuur voornemens is een circulaire te verspreiden opdat de menschen worden voorgelicht waar zij zich verzekeren kunnen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Herbenoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. De aftredende led. n de heeren Maas, v. d. Rijken, Dubbelman, 11. van Iersel en B. van Scbijndel, worden hei benoemd. 6. Wijziging winkelsluilingsveror- dening. Van Ged. Staten is de mededeeling ontvangen dat in de verordening moeten worden opgenomen de bij zon.tere omstandigheden die aan leiding hebben gegeven tot afwijking van de Winkelsluitingswet. De ver ordening op zich blijf hetzelfde. De verordening wordt dienover eenkomstig gewijzigd, alleen de heer M. Pruijssers stemde tegen. Hulpuerleening bij brand. 7. Aangaan overeenkomst hulpver leening bij brand met de gemeente Waalwijk. Van de gemeente Waalwijk is een concept-overeenkomst ontvangen. De Voorzitter zegt dat er geen bezwaar tegen bestaat de overeen komst aan te gaan, daar de gemeente nooit verplicht is hulp te vragen. Alleen heeft de gemeente te zorgen d.it hagr materiaal pust aan dat der Waalwijksche bi and weer. Veel voordeel ziet spr, in de over eenkomst niet, daar de gemeente over goed bluschmaleriaal beschikt. De spuiten op de waterleiding en de motorspuit zijn goed in orde en ook de brandweer zelf is heel goed voor haar taak berekend. Spr. wijst erop dat de gemeente Waaldijk in hel geheel geen voordeel bij dit contract heeft. Weth. Vloeimans vindt de over eenkomst overbodig. Als er geen water bij de hand is kan z. i. ook de Waalwijksche spuit niets uitrich ten. De Voorzitter zegt dat de hulp alleen voor zeer groote branden wordt ingeroepen. Belangrijke geldprijzen wor den uitgeloofd voor 'I Kegelconcours In de Iwee Kolommen. De heer Brokx wil de overeen komst aangaan onder beding dat daaruit geen kosten voor de ge meente voortvloeien. Met algemeene s'emmen wordt besloten toe te treden als 't materiaal niet behoeft te worden veranderd. Waterleiding. 8. Verzoek van de afdeelingWaspik vari de S.D.A.P. om betaling van de kosten van heraansluiting bij de Waterleidingmaatschappij. Het adres is geschreven ten be hoeve van menschen die zijn uil gesloten van waterlevering, opdat deze weer in de gelegenheid zullen worden gesteld leidingwater te ge bruiken. Ter toelichting wordt bij 't adres geschreven dat reeds 6t» gezins hoofden eenigen tijd zijn uitgesloten van waterlevering, omdat zij niet aan hun geldelijke verplichtingen kunnen voldoen. Deze menschen zijn dus voortdurend in conllict met de gemeenteverordening en loopen daardoor het risico van een geldboete of hechtenisstraf. Velen zijn niet in staat de aansluitkosten te betalen en loopen het risico dat zij voor den tweeden of derden keer verbaliseerd worden. Adressante meent, dat een groot hygiënisch belang gediend zou zijn als deze gezinnen weer in staat werden ge steld zich aan te sluiten. De kosten die daaraan verbonden zijn, zouden, volgens de toelichting, minder zwaar wegen als de kosten, die thans wegens de herhaalde overtredingen op de gemeenschap drukken. De \oorzitter stelt voor op dit adres afwijzend te beschikken, daar t ik ander besluit van den raad toch niet zal worden goedgekeurd. Spr. weet hoe de Minister tegenover deze kwestie staat. De gemeenteraad staat hier onmachtig. Bovendien zou een VERLOST VAN HEVIG SPIT IN DEN RUG „Ziezoo dat is achter den rug, van mijn spit ben ik fijn af I was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na hel gebruik van 2 potjes Klooslerbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, met liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spil, die in mijn sluit begon en door mij.» geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf hel oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Klooster- balsem aanwendde, begon mijn ge nezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad«. Zoo schrijft ons de neer J. Zw. te A., wiens originecle brief voor ieder ter inzage ligt. Akker"s Klo oslerbalsem kost per pot v. 2U Gr. 60 cent en v. 50 Gr. f 1.eri is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand en snij wonden. Ook ongeëvenaard als wrijfm.ddel bij iheumatiek, spit, enz. event besluit zeer slecht uitvoerbaar zijn. Aan wie immers zal vrijstelling ge*even moeten worden Het is ieeds moeilijk uit te maken wie alof niet voor sleunverleening in aan merking komt, doch bier zou de scheiding nog veel moeilijker zijn. De heer Brokx zou graag uit den mond van den Voorzitter der R.K. Werkliedenvereniging hooren hoe die over de zaak denkt. De gemeente- r.iad zou z.i. wel willen dat de Waterleidingmij. wat soepeler was. Hei is toch immers niet doenlijk om menschen met een inkomen van f 12.per week tot aansluiting te dwingen. De Voorzitter heeft deze aange legenheid meei malen besproken met den Voorzitter der Walerieidingmij. üok de maatschappij zelf heeft echter in deze alles te vertellen. De Minister heeft n.l. indertijd het noodige kapitaal verstrekt, onder beding dal ieder zou aangesloten moeten zijn voor 1530. Nu leven we reeds 4 jaren later en nog zijn talrijke peiceelen niet aangesloten. Spr. weet dat het voor heel veel menschen moeilijk is de kosten te betalen, al wordt hen reeds tege moet gekomen door de mogelijkheid om per week te betalen. De heer Brokx merkt op dat, toen deze verplichting aan de men schen werd opgelegd, de levens standaard heel anders was als thans. De Voorzitier zegt dat B. en W. in het uiterste geval een verklaring kunnen afleggen, dat iemand niet bij machte is de aansluitkosten te betalen. Een dergelijke verklaiing wordt echter slechts in het aller uiterste geval gegeven. De heer Brokx gelooft toch dat er vele van dergelijke gevallen be staan. De heer Joh. Smits zou de werk- loozen niet verplichten tot aan sluiting. Hij vraagt zich af of de Minister niet zooveel menschelijk gevoel heeft dat hij in deze toegeeft. De menschen zijn zelf het meest gedupeerd, daar ze geen water kunnen krijgen. De Voorzitter is van meening dat het op den weg der vakbonden ligt zich over deze kwestie lot den Minister te wenden. De Minister zal dan het gemeentebestuur wel om advies vragen en dan kan spr. den toestand hier ter plaatse uiteen zetten. Spr. wijst er op dat men niet moet vergeten dat vele men schen den goeden lijd hebben laten voorbijgaan zonder zich aan te sluiten. Zij vonden het voordeeliger zich van tijd tot tijd te laten ver- balise«ren en lieten de anderen zoodoende duur water betalen. De heer Joh. Smits zegt dat het hier een heel ander geval is. De meeste menschen zijn n.l. vroeger aangesloten geweest, maar kunnen nu het abonnement niet meer betalen. De Voorzitter merkt op dat hij steeds getracht heeft de menschen naar best v» rmogen te helpen. Welh. Vloeimans meent dat het nog niet algemeen genoeg bekend is dat er gelegenheid is het water per week te betalen. De VoorHtier vestigt de aandacht op het feit dat het Armbestuur in de meeste gevallen ook niet kan helpen, daar dit geen st-un mag verleenen aan menschen die in de gemeentelijke steunregeling vallen. De heer van Dongen zegt nog dat de moeilijkheden niet alleen gelden voor de arbeidersgroep, maar evenzeer voor boeren en middenstanders. Het adres wordt voor kennis geving aangenomen. IJsclub. 9. Verzoek van de IJsclub om aan haar te verkoopen het schuilhokje van de werkverschaffing. De Vo -rzitter zegt dat de IJsclub aanvankelijk gevraagd had het tentje te verhuren. B. en W. hadden het graag cadeau gegeven daar zij sym pathie hebben voor de IJsclub en ook de raad heeft getoond het werk der vereeniging op prijs te sti llen. Thans heeft de IJsclub het kokjein bruikleen gevraagd. B. en W. stellen in de fouragepakhuizen van den Heer Jel- lesma Ie Sl Nicolaasga vonden de raten zooveel voedsel als ze wilden en brachten den eigenaar groote schade toe. Op aanraden van een drogist we.d een proef genomen met Rodent en het resultaat was ve.rasstnd. .Ik ben nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde Heer ons daarna, .en had het geluk metéén doosje 120ratien te dacden." Zulke successen zijn niet ze d- zaa.n, eiken dag doodt R- dent duizenden ratten en muizen. Indien dit onged'erte Uw eigendommen vernie.t, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgesih even manier en morgen zu't U van .at en muis bevr':d zi'n. Enkele doo9 50 ct.. du -bele doos f0 cent Imp.: Fi ma B. Meiudeisma - Den A 44

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2