DE BEURT IS AAN KLEINE TEEKENAARS. De bovenste figuur is weer na te teekenen, zonder je potlood één keer van het papier te nemen. Probeer het maar eens; het is gemakkelijker dan het lijkt! TANTE TINE. RAADSELS. I. klein kind. zwemvogel. soort ooievaar. sterk. niet wild. kleur. waar we mee zien. kleur. geen vader. geen man. ieder. mannetjesschaap, hevige-wind. loofboom. tijdvak van 100 jaar. raadgeving, tegenovergestelde van vloed, tegenovergestelde van dag. De eerste letters, gelezen van boven naar beneden, geven iets, wat in de meeste buizen al gebeurd is. Om jul lie te helpen, geven we de lettergrepen van de woorden, die er meer dan twee hebben: der, ger, je, kleu, moe, o, oo, ran, rei, ste, ter, vigj. II. Mijn geheel: 1, 2, 3, 4, 5, 1, 3, 6, 7, 4, 8, 2, 4, is een lekkernij, die in deze dagen veel gegeten wordt. 7, 6, 3 dwaas, zotteling. 1, 2, 2, 3 maal. 7, 6, 5 niet droog. 8, 6, 4 kleedingstuk. 1, 6, 5 poes. 1, 3, 2, 7, 5 gedroogde druif. 4, 5, 2, 2, 4 straatsteen. III. Wie kan van de volgende letters één der meeste bekende Kerstliedjes ma ken? A, a, c, c, e, e, e, g, h, h, h, i, i, i, I, 1. 1, 1, 1, n, n. s, t. t, t. Ofllossingen. 1 A e m nee 'leer alibi streek Amerika 2 o P a los i olie stoot smidse erfenis naamloos 3 Melancholiek kei, klok, kliek, kachel, man, kalk, melk. 4 Boston, Los Angelos, New York, Philadelphia. GEMEENTERAAD OUDMEUSDEN—ELSHOUT. De gemeenteraad van Oudheusden c.a. vergaderde Maandagmorgen ten raadhuize te Elhout, onder voor zitterschap van burgemeester Mr. R v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged Staten waarbij goedkeuring wordt vei leend aan een raadsbesluit tot wijz ging der ge meente—begrooting voor 1933. b. Besluit van Ged. Staten waarbij de gemeente—rekening over 1933 wordt vastgesteld. De Voorzitter merkt op dat Ged. Staten eenige wijzigingen in de reke ning hebben aangebracht. Eenige posten betreffende de werkverschaf fing die de raad op 1933 wilde ver antwoorden, zijn n.l. door Ged. Staten naar de rekening 1932 ge bracht, waardoor het nadeelig slot dezer rekening wordt omgezet in een voordeelig saldo. Practisch brengt de wijziging natuurlijk geen gevolgen mee. c. Kon. besluit waarbij goedkeu ring verleend wordt aan het raads besluit tot wijziging der heffing van de Pers. Belasting. d. Brief van Ged. Staten waarbij aanmerkingen gemaakt wordt-n op de door den gemeenteraad vastge stelde bouwverordening, met voor- steld van B. en W. tot wijziging dier verordening Deze aanmerkingen zijn slechts van redactioneelen aard. In verband hiermede worden de gevraagde wij zigingen aangebracht. 2. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der verordening op de heffing van schoolgeld. De raad besluit de bestaande ver- ordeningongewijzigd tecontinueeren. 3. Voorstel van B. en W. tot pacht- vermindering. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de pacht, in afwijking van het vorig jaar, te verminderen in verband met de pachtwaarde der perceelen per H.A. De Achterste Oudneusdensche Weide zou dan op f65 per H.A. gesteld worden en de Voorste Oudh. Weide, de Dorpstioeve en de Rijt op f7ü per H.A. De raad gaat met dit voorstel accoord. Een verzoek van L. v. Bers om een pachlvei mindering van 40 pCt. en een van de Hart om een ver mindering tot fü9, worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Verzoekschrift van J. v. Heijst om zijn borgstelling te wijzigen door inplaals van hypotheek eiïecten in onderpand te geven. Het met de hypotheek belastegoed is door den heer v. Heijst verkocht en daar het hem moeilijk is voor het eene jaar dat de zekerheid nog moet aanwezig zijn een nieuwe hypotheek te geven, verzoekt hij 5 obligaties van f lUUO als borgstel ling te mogen geven. L)e raad gaat daarmede accoord. 5. Voorstel van B. en W. tot ver nieuwing van de rekeningcourant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, voor het jaar 1934, met een crediet van f6 >01). De Voorzitter herinnert eraan dat vorig jaar slechts een overeenkomst tot een totaal van föOliO gesloten was. In den loop van het jaar bleek dit echter niet voldoende. Daarom worut nu voorgesteld voor'l nieuwe jaar een hooger crediet aan te gaan. De raad keurt het voorstel goed. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1933. Wordt goedgekeurd. 7. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeentebegroo- ling voor 19 >4, met voorstel van B. en W. tot wijziging dier begrooting. De Voorzitter zegt dat 't meeren- deel der opmerkingen van weinig beteekenis is. Van meer beteekems is echter het volgende: Op de eerste plaats zal de begrooling 1931 een groote wijziging moeten ondergaan gezien de wijziging van het saldo 1932. Dit scheelt een bedrag van f1600, al is dit verschil in werke lijkheid van geen beteekenis, daar de mindere uitgaven van 1932 nu in 1933 zullen moeten worden ver antwoord. Op de tweede plaats is er een wijziging gekomen als gevolg van de korting op de uilkeei ing ui het gemeentefonds. Deze korting bedraagt 1 pCt. of 80 5 90 guldm. Bovendien is er de vermindering der werkloosheidsuitkeering. In 1933 be droeg het pCt. der rijksbijdrage 50 pCt en in 1934 zal het slechts 36 pCt. bedragen. Dank zij de over brenging van het saldo 1932 zijn B. en W. erin geslaagd de begroo ting nog kloppend te maken. De raad keurt de wijzigingen goed 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling der vergoeding bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920 voor het jaar 1932. De Voorzitter zegt dat als verge- lijking genomen zijn de gemeenten Wijk en Aalburg, Sasvangent en Hoek, waar de kosten der Openb. Scholen resp. 4,39, 6,44 en 6,55 pér leerling zijn B. en W. stellen voor het middelste bedrag te nemen en daarnaar de vergoeding voor de Bijz School te bepalen. Dit voorstel wordt aangenomen. De opheffing der gemeente. 9. Behandeling van de ontwerp- wet tot opheffing der gemeente. De Voorzitter zegt dat B en W. zich met de onlwerp-wet kunnen vereenigen, behoudens op enkele punten. Daar is ten eerste de kwestie der grensscheiding. Deze scheid ng is gehandhaafd zooals oorspronkelijk door Ged. St.iten voorgesteld. Dit vinden B. en W. zeer onjuist, wat b.v. wel blijkt uit het feit dat de Hooibroeksche Steeg, die dient voor uitweg van de landerijtn die onder Heusden zullen komen, in de ge meente Drunen zal komen te liggen. Deze weg zal dus ten laste der ge meente Drunen komen, terwijl alleen Heusden er. belang bij heeft. Zooals in de vorige vergaderingen al uit voerig is betoogd zijn B. en W. van meening dat de gn-ns moet komen bij de Wijde Waterloop, waar ze ook in 1925 door Ged. Sialen was ge projecteerd. Öok het overbrengen van 't geheele archief van Oudheusden naar Heus den vinden B. en W. niet juist. 4 5 der bevolking komt immers bij Drunen en heeft belang bij 't bezit van het archief De red ti van dit voorstel zal wel zijn dat Heusden een behoorlijke brandvrije archief ruimte heeft en Drunen niet. Dit motief is te billijken, maar spr. vindt het niet voldoende om daardoor Drunen voorgoed het archief te ont nemen. Daarom zal aan Ged. Staten geschreven worden dat de raad het op prijs zou stellen dat het archief van Oudheusden voorloopig in Heusden wordt opgeslagen, doch naar Drunen zal worden overge bracht zoodra daar een brandvrije archiefruimte is. Ook met de wachtgeldregeling der ambtenaren kunnen B. en W. zich niet geheel vereenLen Voor den Secretaris brengt deze regeling h.i. een onbillijkheid mee Hij zal n.l. na 3 maanden 15 pCt. en na 5 maanden 30 pCt. van zijn salaris moeten missen. Voor iemand met een groot gezin, die plotseling zijn ambt verliest en op een leeftijd is waarop men niet gemakkelijk efcn nieuwe betrekking vindt, acht spr. een belere wachtgeldregeling billijk. B. en W. meenen, na overleg met den Secretaris, dat het gewenschtis 3 jaar het volle salaris te geven, terwijl de eerstvolgende 5 jaren nog zullen meetellen voor de vaststelling van den pensioengrondslag. Daar 3/4 van het wachtgeld door het rijk betaald wordt, zou dit voor de gemeente slechts een klein finan cieel offer beteekenen en voor den betrokken persoon is een dergelijke regeling van het grootste belang. De heer de Baaij brengt een woord van lof aan den Secretaris voor de welwillendheid die deze voor de inwoners steeds heeft betoond. Spr. kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, daar hij den Secretaris een behoorlijk beslaan wil laten. Besloten wordt Ged. Staten te berichten conform het voorstel van B. en W. De vergadering wordt daarna gesloten. HEUSDEN. Openbare vergadering van den Raad aezer gemeente. De vergadering was voltallig. 1. Notulen der vergadering. Deze waren in orde. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen was een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van t besluit tot verkoop van iepeboomen; een brief van den Minister van Eco nomische Zaken ten geleide van een Kon. Besluit, waarbij de Winkelslui- tingsverordening wordt goedgekeurd; een besluit van Ged. Staten, inhouden de goedkeuring van een wijziging der Gein. begrooting 1933; idem tot het verhuren van grond in erfpacht aan de N.V. fabriek van melkproducten der vereenigde zuivelbereiders te Rot terdam; idem goedkeurend het aan gaan van een rekening-courant met de Bank voor Ned. Gemeenten; pro ces-verbaal van kasopneming op 4 De cember '33 bij den Gem. Ontvanger, levens administrateur van 't Vleesch- keuringsbedrijf; brief van mej. Kra mer aannemend de herbenoeming als lid van de Plaatselijke Commissie van. Toezicht op het Lager Onderwijs; id. van J. C. van Laarhoven Jr., die be noemd werd tot lid dier commissie. 3. Benoeming van een Hoofd der Openb. Lagere School. Voorgedragen waren de heeren W- Knoop, Hoofd der School te Nederhc- niert; Boufersen, Oostzaan en Knegt te Aa. j - De eerste werd met algemeen stem men benoemd en hem zal worden ver zocht, zoo spoedig mogelijk in functie te komen. r 4. Motie van de vereeniging Heus- densch Belang inzake beschikbaarstel ling van bouwterrein. Naar aanleiding van deze motie heb ben B. en W. een onderhoud gehad met H.B. Men was het spoedig eens en zoo zal getracht worden het terrein aan het Burchtplcin (Kroondomein) le verkrijgen. De Voorz. heeft reeds een onderhoud gehad met den Rentmees ter van het K.D., die zijn medewrking zal verleenen. Zoo ja, dan zal de ge meente aan kooplustigen die gronden verkoopen of in erfpacht geven. Een cntwoqrd is echter nog niet ingeko men. 5. Brief van Ged. Staten, houdende eenige aanmerkingen op de ter goed keuring ingezonden bouwverordening met voorstel van B. en W. Ged. Staten hebben eenige aanmer kingen gemaakt na adres van den In specteur der Volksgezondheid te Den Bosch. In dien geest zal de bouwver ordening worden gewijzigd. 6. Brief van Ged. Staten, houdende eenige aanmerkingen op de Gem. be grooting 1934. De meesten zijn van formeelen aard behalve die met betrekking op den post Werkloozensteun. In 1934 zal het subsidie van het Rijk slechts 75% bijdragen van 1934 in totaal 46 millioen. De gemeente krijgt dan slechts 46/75 van het bedrag van 1933. De gemeente zal de uitgaven zoo laag mogelijk moeten stellen en de inkomsten zoo hoog mogelijk. De ge meente krijgt ƒ6662 minder, doch noodlijdende gemeenten kunnen door den Minister worden geholpen. Het lid Stap vraagt of er voor de gemeente gekort wordt op de gemeen te Fondsbelasting. De Voorzitter antwoordt van 3% en zal in verband met de aanmerking van Ged. Staten de begrooting wijzigen. 7. Het door Ged. Staten ontworpen wetsvoorstel tot grenswijziging van de gemeente. De Voorzitter zegt, dat dit bij allen wel bekend zal zijn, doch stelt voor bij Ged. Staten aan te dringen op bijvoe ging van de dorpen Heesbeen en Doe veren. Hiermee gaat de Raad accoord. 8. Voorstel van B. en W. tot hel aangaan van een fraude-verzekering ten behoeve van het Vleeschkeurings- bedryf. De Voorzitter legt de zaak uit en zegt, dat volgens den Griffier 'n frau de-verzekering het beste is en zoo zal die worden aangegaan bij den Bond voor Ned. Gemeenten tegen 10 per jaar. Borgstelling voor het Vleesch- keuringsbedrijf wordt dan overbodig. 9. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener instructie voor den ad ministrateur van het Vleeschkeurings- bedrijf. Na voorlezing wordt de instructie goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot on bewoonbaarverklaring der woningen, gemerkt Wijk Z 97 en 98, in eigendom toebehoorende aan J. C. v. Laarhoven. Met het oog op de talrijke gebreken van de totaal versleten woningen wor den beide onbewoonbaar verklaard. 11. Voorstel van rA. van Mersber- gen om vermindering van huur voor van de gemeente gehuurd weiland met voorstel van B. en W. Evenals het vorig jaar wordt de huurprijs verlaagd van 72.— op 47.50, zulks voor 1933. 12. erzoek van B. van Kuijk om vermindering van pacht voor de in ning van de rechten voor het gebruik van aanlegplaatsen en tramhaven, met voorstel van B. en W. Deze stellen voor wederom den pachtprijs le brengen van 380 op 300, ai thans voor '33. Op hetzellde voor 1934 kan later wor den teruggekomen. 13. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van den verkoopprijs van bouwgrond aan het Wilhelminaplein. De Voorzitter zegt: De Kok heeft noodig 500600 M2. B. en W. stellen voor 5 per M2 tf vragen, na advies van 3 deskundigen, wat het lid Stap te veel vindt. De Voorzitter zegt, dat de deskun digen adviseerden op ƒ5.ƒ4.50 en ƒ4.50 per M2. Ook Schmiehusen vond den prijj tc hoog. De Voorzitter zei, de prijsbepaling aan den Raad over te laten. Stap stelde voor 2.wat te laag werd gevonden en eindelijk werd vastgesteld met 43 stemmen ƒ3. per M2. 14. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der gem.-begrooting 1933. Overeenkomstig het voorstel wer den eenige uitgaafposten bijgeschre ven. y 15. Reclames Hondenbelasting en Schoolgeld. Besloten werd deze te behandelen in besloten vergadering. 16. Betaling kosten voor de hulp verlening der gemeente Wijk bij den brand einde Mei aan de Wijksche straat. De gemeente Wijk had indertijd te veel gevraagd en na dverleg is men 't thans eens geworden de kosten ad. 15.te betalen. Dit wordt goedgevonden. Rondvraag. Gevraagd werd, hoe het stond met den wateraanvoer bij brand. De Voorz. geeft het woord aan wet houder Verhoeven, opperbrandmees- ter. Deze verklaart, dat steeds vol doende water kan worden betrokken. Het lid Stap vraagt, wie in aanmer king kunnen komen voor vleeschaan- koop. De Voorzitter zegt: de armlastigen en werkloozen. Het lid Meenhorst klaagt, dat som mige stadspompen soms worden afge sloten, waarop de Voorz. antwoordt, dat hy zal zorgen, dat dit niet meer gebeurt. Hierna gaat de Raad over in geheim comité ter behandeling van punt XV. HEDIKHUIZEN. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering zijn adressen inzake het electriciteitsbedrijf om advies ge- renvoyeerd naar de electriciteitscora- missie. Met Den Bosch en Waalwijk werden regelingen gemaakt voor hulpverlee- ning bij catastrophale branden. Voor de weilanden te Hedikhuizen werd 'n korting van 30% op de pacht sommen toegestaan; voor de overige perceelen als vorig jaar. De verordening ingevolge de Win kelsluitingswet werd zoodanig gewij zigd, dat alle winkels Zondags van 8 tot 12 uur open mogen zijn. In verband met het wetsvoorstel o.a. tot opheffing dezer gemeente werd be sloten aan Ged. Staten te berichten, dat de raad unaniem zijn eerst genomen besluit voor het voortbestaan der al oude gemeente Hedikhuizen hand haaft. Mocht toch tot opheffing worden besloten, dan verzocht de Raad per 1 Jan. 1935 alle betrokken gemeenten op te heffen om dan drie geheel nieu we gemeenten te vormen en de wacht geldregeling te wijzigen. Wethouder v. d. Water werd herbe- oemd als lid van het Burgerlijk Arm bestuur. BUITENLAND. Sp'onnage-complot in Frankrijk. Te Parijs en omstreken zijn een groot aantal lieden, voor een deel vreemdelingen, gearresteerd, die be lrukken zijn bij een uitgebreide spionnage-atfaire. Mol ie van vertrouwen voor Lerroux. De Spaansche Cortes heelt na het debat over de regeeringsverklaring van het kabinet—Lerroux met 265 legen 53 shmmen een motie van vertrouwen aangenomen. De Frunsche senaat aanvaardt herstel-ontwerp. De Fransche Senaat heeft met 206 t' gen 57 stemmen het geheele va els- ontwerp tot het in evenwicht bren gen der begrooting aangenomen. RHEUMATIEK EN SPIT IN DEN RUQ Tevergeefs van alles geprobeerd Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. te Venlo schrei f ons dezer dagen hoe hij geleden had aan rheumaliek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen. Niels hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Sails nam en na drie dagen voelde hij reeds verlichting. Nadat hij zijn dankbaar heid hei ft uitgesproken, vervolgt de heer H. »Na gebruik van uw probaat mid del Kruschen Salts ben ik nu van mijn rheumatische pijn af. Ik kon haast niet gelooven, dat Kruschen Salts zoo een uitwerking kan teweeg brengen. Ik had reeds van alles geprobeerd, maar alles tevergeefs. Op aanraden van mijn vriend ben ik dan tot Kruschen Salts overgegaan en lot miji. groote blijdschap kon ik na dlie dagen reeds beterschap be speuren. Ook mijn spit in den rug een ondraaglijke pijn was zoo goedalsgeheel verdwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumaliek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te gebruiken en ik geef u tevens de vrijheid dit schrijven te publiceeren in de dagbladen.G. H. te Venlo. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urine zuur in het lichaam. Eenige ingre diënten nu van Krusch- n Salts zorgen dat dit urinezuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gistm en voor komen daarbij niet alleen verdere ophooping van hel gevaarlijke urine zuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal »de dagelijksche dosis« Kiuschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voor komen, doch iiet zal uw geheele orga nisme verfrisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle ap thekers en drogisten ét f 0 90 en f 1 60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de builenver- pakking de naam Rowntree Han.iels Maatschappij Amsterdam voorkomt.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7