Groot Kerstbal Fa.F.WvanL! MPT OP DINSDAG 2en KERSTDAG Ruwe handen Doos 30 en 60 ct. HANDEL IN l^UNEN LIKEUREN EDISTILLLERD' No. 103. Zaterdag 23 Dec. '33. 56e Jg. DERDE BLAD. BUITENLAND. Duitschland's wapening. Poncet, de Fransche gezant te Berlijn, heeft in een nota aan de Fransche regeering de eischen van Duitschland ten opzichte van wape ning, controle op de militaire orga nisaties, het Saarvraagsluk uiteen gezet. Te Parijs zouden thans de Duit- sche voorstellen inzake wapening zijn ontvangen. Over den inhoud wordt gezegd, dat Duitschland een leger van 300.000 man eischt met korten diensttijd en het recht defensieve wapens zoo als deze te Genève gedefinieerd zijn in onbepaald aantal te bezitten. Duitschland zal daartegenover toe stemmen in een controle over de S.A. en S.S.afdeelingen mits de half—militaire instellingen van het buitenland evenzeer aan controle zouden worden onderworpen. Duitschland is tevens bereid nonagressie—verdragen met zijn buren te sluiten voorloopig voor 10 jaar. Duitschland eischt teruggave van het Saargebied zonder volks stemming, maar wil Frankrijk het recht op de Saarmijnen tot 1 Jan. 1935 overlaten. De Fransche pers verklaart zich er unaniem tegen. De sterilisatiewet in Duitschland. Den 9en Januari treedt de wet tot verhoeding van ziekelijke nakome lingenschap in werking. Wolff meldt dat in het geheele rijk 1700 gezondheidsrechlbanken en 27 ober-gezondheidsrechtbanken zullen ontstaan die dadelijk aan hun taak kunnen beginnen. Het getal personen die binnen korten tijd gesteriliseerd zullen moeten worden, wordt voor loopig op ongeveer 400.000 geschat. Zij verdeelen zith over alle 9 ziekten die de wet bepaalt. De helft lijdt aan aangeboren zwakzinnigheid. De kosten zijn echter zoo goed besteed, dat prof. Lenz gezegd heeft dat de uitgaaf van 14 millioen on- beteekenend is tegenover de enorme voordeelen die eraan verbonden zijn. Binnen 10 jaar zullen 100 millioen gespaard kunnen worden aan minder ziekenzorg! Vrijspraak voor prof. Dessauer. - In het »Volksvereinsverlag» proces stelde de procureur-generaal voor, professor dr. Dessauer, wegens gebrek aan bewijs, vrij te spreken. Eenzelfde voorstel diende hij in ten aanzien van beklaagde dr. Knecht. Beiden zijn thans vrijgesproken. Het vonnis in het Rijksdag proces. Volgens inlichtingen uit wel-inge- lichte, hoew. 1 niet officieele kringen wordt voorzien, dat het vonnis van het Rijksgerecht in het proces we gens den brand in den Rijksdag, dat aan Hitler en Goering is mede gedeeld, v. d. Lubbe ter dood zal veroordeelen, terwijl Toigler en de drie Bulgaren vrijgesproken worden. Torgler zou echter met een aantal andere communistische leiders be schuldigd worden van hoogverraad en daarvoor opnieuw terecht moeten staan. Dimitrof, Popof en Tanef zullen onmiddellijk over de grens gezet worden. Hoewel zekere extremistische nat. socialistische leiders van meening zijn, dat men niet zou moeten ge— doogen, dat Dimitrof de grens levend bereikt, zullen Hitler en Goering naar verluidt, strikte hevelen geven, opdat het vonnis van het Hof te Leipzig volkomen geëerb edigd wordt en Dimitrof en zijn twee landgenooten veilig de grens be reiken. O* Duffy weer vrij. Het Iersche Oppprste Gerechtshof heeft beslist, dat O'Dufïy, de leider der Blauwhemden, in vrijheid ge steld moet worden. De Londensche Brandcommissie. Sir Austen Chamberlain heeft gis teren in het Lagerhuis geprotesteerd tegen het optreden van de interna tionale commissie te Londen, die een enquête heeft ingesteld in ver band met het proces wegens den brand in den Rijksdag. De DuilschFransche oeronomische onderhandelingen afgebroken. De jongste Duitsch Fransche oeconomische onderhandelingen te Parijs hebben niet tot overeenstem ming geleid. De Duitsche delegatie is uit Parijs vertrokken. De Chineesche Oosterspoorweg. Te Harbin verluidf, dat op 8 Jan. den dag van de uitroeping der Mantsjoerijsche monarchie, de Chi neesche Oosterspoorweg in beslag zal worden genomen. Japan wil Poe Yi uitroepen tot Keizer van Mantsjoerije. l«der sportman uit Waalwtlk en Omgeving bezoekt gedu* rende de a.s. Feestdagen 't Groot Kegelconcours In de Twee Kolommen. BINNENLAND. Herbenoemingen. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot burgemeester der gemeente *s Gra venmoer D. Smits, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Oisterwijk J. J. L. M. Verwiel tot burgemeester der gemeente Oud- en Nieuw-Gastel A. G. J. Mast boom tot burgemeester der gemeente Udenhout M. G. de Goeij. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot wijziging van de lager- onderwijswet aangenomen met 57 tegen 24 stemmende begrooling van onderwijs, kunsten en weten schappen werd aangenomen met 01 tegen 3 stemmen. De begrooting van het wegenfonds is z. h. st. aanvaard. De behandeling van de begrooting van koloniën is begonnen. Nederlandsch vee voor Rusland. Sovjet-Russische, organisaties heb ben het commissariaat van buiten- landschen handelfcrerzocht credieten ter beschikking te stellen voor het koopen van varkens en vee, o.a. in Nederland. De invoer van bacon in Engeland. De Engelsche regeering heeft het v oornemen, het contingent van den invoer van bacon opnieuw te ver lagen. Hoewel het contingent den laatsten tijd reeds herhaaldelijk is verminderd, zal met ingang van 1 Maart een nieuwe vermindering van het tegenwoordige quotum met 7 pCt. worden toegepast. Deze vermindering zal met 1 Juli gevolgd worden door een nieuwen maatregel, waardoor het tegenwoordige quotum nog eens met 3 pCt. wordt verlaagd. Deze nieuwe maatregelen beteekenen, dat Nederland per jaar ongeveer 60.000 varkens minder kan uitvoeren. Dit gevoegd bij het feit, dat onze export reeds met eenige honderdduizenden is achteruit gegaan, maakt de toestand bedenkelijk. Kapitein Haga overleden. Aneta meldt uit Bandoeng dat Kapitein A. J. Haga, die bij aanra king met den vijand in Atjeh was gewond, is overleden. De verwonding is, naar men weet, door een noodlottig schot uit eigen troep geschied. S.D A.P. voor devaluatie? Naar de Tijd verneemt, wordt door de organisaties van de S.D.A P. en N.V.V. een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van devaluatie onzer Standaardmunt. Zoo hebben enkele vertrouwensmannen een on derzoek ingesteld in de Scandinavi sche landen, waar men zooals bekend tot devaluatie is overge gaan en waar de resultaten van een en ander gunstig zouden zijn. Zijn wij wel ingelicht, dan zou men ook in scheepvaartkringen veel voor devaluatie gevoelen. Door bovengenoemde socialisti sche organisaties wordt ook een on derzoek bij Nederlandsche groot- industrieelen ingesteld en bij tal van andere belanghebbenden bij depri- ciatie van den gulden. Bij de besturen der roode arbeidersorganisaties, die thans het onderzoek leiden, schijnt voor devaluatie veel sympathie te bestaan. Belangrijke prijzen wor den uitgeloofd voor vt Keuelconconrs In de Twee Kolommen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Dec. 1933. R.K. Kiesvereeniging. Een belangwekkende doch slecht bezochte vergadering. Het reglement gewijzigd. De vergadering, die Woensdag avond was belegd door het bestuur der R.K. Kiesvereeniging, ter vast stelling van het nieuwe reglement, was slechts zeer matig bezocht. De Voorzitter, de heer v. Hees been, sprak daarover in zijn ope- te geven door de LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK" te Waalwijk n m. 8 uur SCHITTEREND JASZ-ORKEST. THE FAMOUS LITTLE BAND (8 personen.) Entrée voor niet—leden 80 cent. Heer en Dame f 1.20. Honoraire leden hebben vrij entrée met recht tot introductie van ééne dame. ningswoord zijn leedwezen uit. Hij betreurde deze weinige belangstelling temeer, daar er op straat en in café druk gesproken wordt over politiek, terwijl men weg blijft op vergade ringen waar gelegenheid bestaat vruchtbaar van gedachten te wisse len. Spr. wees er op dat deze verga dering speciaal is bijeengeroepen ter vaststelling van het gewijzigde regle ment. Hij wijdt vervolgens nog een enkel woord aan de taak van de opgerichte kern, de studie der actu- eele politieke problemen, om daarna het woord te geven aan den heer H. Witlox alhier, die een antwoord zou geven op de vraag: Waarom een R.K. Staatspartij De heer Witlox zeide deze vraag streng aan de hand der historie en der beginselen te willen behandelen. Steeds hoort men spreken over de nieuwe problemen van onzen tijd, doch een blik in de historie leert, aldus spr., dat deze vragen heusch niet altijd nieuw zijn. Zoo is het ook met de vraag «Waarom een R.K. Staatspartij», die ons thans van fas cistische zijde wordt opgedrongen. Bij de oprichting der Staatspartij vond Schaepman dezelfde vraag op zijn weg. Hij waarschuwde «Iedere rust is een gevaar, wij moeten waak zaam zijn, wij moeten een katholieke partij stichten, omdat wij rechten meene zaak. Dat is onze gelijk- j schakeling. Voor ons vaderland zijn wij katholieke Nederlanders. Onze partij is onze politieke persoonli|kheid, die zich in het openbaar uit. Wij willen de beginselen uilen die voor onze persoonlijkheid op staatkundig gebied gelden. Die beginselen zijn voor eeuwig de toetssteenen van al onze programpunten. Spr. somde hier deze beginselen op, zooals zij genoemd zijn in het laatste manifest der R.K. Staatspartij en vroeg zich daarna afHoe is het mogelijk dat twijfel aan deze waarheden gerezen is. De gevolgen daarvan ziet men in Duitschland, waar de overheid tegen deze be ginselen ingrijpt, zelfs op zuiver kerkelijk gebied. Laten wij hopen daarvoor gespaard te blijven, zoo eindigde spr. en laten wij ons daarom scharen achter de R.K. Staatspartij. (Applaus). De Voorzitter dankte den spreker en onderstreepte nog eens met kracht diens aanmaning tot het bewaren onzer eenheid. De Reglementswijziging. De Voorzitter stelde hierna de reglementswijziging aan de orde. Hij besprak in het kort de voor gestelde wijzigingen en wees erop dat deze voor een gioot deel be trekking hebben op de vorming van de parochieele studie- en propa- ganda-clubs. Aangaande de intrekking der be paling dat bestuursleden geen lid van den gemeenteraad mogen zijn zeide spr, dat het, althans zeker voorloopig, onmogelijk is aan deze bepaling de hand te houden. Als de raadsleden bij voorbaat voor een bestuursfunctie zouden worden uitgeschakeld zou dit een verlies van de beste krachten beteekenen. Principieel is het onjuist om iemand die zich interesseert voor de politieke zaak in het algemeen voor de Kies vereeniging uit te schakelen. De wijziging van den datum der jaarvergadering achtte spr.gewenschl daar hierdoor tijdiger d** jaarver slagen kunnen worden uitgebracht. Zonder discussie en zonder stem ming werd het nieuwe reglement conform het ontwerp vastgesteld. ANNO '682 TEL 173 hebben die we moeten verdedigen». Spr. schetste vervolgens den har den strijd onzer voorouders uit de dagen toen zij werden teruggedreven op alle terrein van politiek leven, alleen om het feit dat zij katholiek waren. In tie practijk waren de ka tholieken in den vollen zin van het woord een minderwaardig volk, het geen spr. uit verschillende bepalin gen en maatregelen uit die dagen aantoonde. Deze voorbeelden onder- streepen voor spr. den eisch om onze eenmaal bereikte eenheid te verdedigen. De les der geschiedenis is er om te bewijzen dat wij in eenheid alles kunnen, verdeeld echter niets. Ook Schaepman trok uit de geschiedenis deze conclusie en hij schudde in 1883 de katholieken daardoor wakker. Spr. behandelde vervolgens de vraag: »Wat is de R.K. Slaats- parlij?« Hij legde er bij de beant woording dezer vraag den nadruk op dat de R.K. Staatspartij geen kerkelijke partij is en wil voor komen dat zij op staatkundig gebied zal gelden als de vertegenwoordiger van Rome. Wij willen een program met een eigen karakter, wij willen geen prijsgeving van ons eigenslandpunt zeide spr. Onze eenheid moet er naar streven onze eigen meening in overeenstemming te brengen met 1 de redelijke eischen van de alge- De Voorzitter dankte de vergade ring voor de hartelijke wijze waarop zij met het bestuur heeft willen samenwerken. Op verzoek van den heer Roxs las de Voorzitter daarna de be palingen voor welke betrekking hebben op propaganda clubs en kern, teneinde de leden met het doel dezer instellingen op de hoogte te brengen. Vervolgens verleende de Voorzitter zichzelf het woord, teneinde een uiteenzetting te geven van den deskundigen invloed in hel staatsbestelzooals fascisme zich dien voorstelt. Spr. begon met de opmerking dat een deskundige invloed inden fascistischen staat feitelijk in zich zelf een paradox is. Hrt fascisme kent immers de absolute dictatuur, waarbij geen volksinvloed, ook geen deskundige, tot uiting komt. Toch wordt deze deskundige invloed steeds door de fascisten op den voorgrond gedrongen. Ir. Mussert zegt b.v. dat hij daardoor meent in staat te zijn het werkloozenvraagstuk op te lossen. Het is spr. een raadsel, hoe iemand die nooit met economische problemen in aanraking is geweest dit durft beweren, temeer waar hij ziet dat in het fascistische Italië de werkloosheid nog steeds vermeerdert. De heer Baars gaat nog verder en beweert instaat te zijn ieder Neder landsch Staatsburger een mensch- waardig heslaan te kunnen ver zekeren. Het is spr. opgevallen, dat de heer Baars blijkbaar zichzelf niet kan verzekeren, wat hij ieder mede-burger belooft, hetgeen wel blijkt uit het feit dat hij pas in staat van faillissement is verklaard. Spr. herinnert er aan dat de propa gandaleider van de N.S.B. Kring 's Bosch hier indertijd beweerde dat door den deskundigen invloed in het fa>cisme de algemeene economische invloed zeker 5ü pCt. zou ver beteren. Spr. gaf een uiteenzetting van de totstandkoming van een wet in ons land, waaruit bleek dat de staats burgers hier invloed hebben op alle te nemen maatregelen. In hoeverre die invloed deskundig is hangt van de kiezers zelf af. Spr. lichtte toe dat er hier in de practijk wel dege lijk een invloed van deskundigen is op de wetten, vooral dank zij den commissie-arbeid en het initiatief recht. Als voorbeeld noemde spr. het »Schoenenwelje«. Spr. kwam vervolgens tot het fascisme en wees erop dat dit den mensch slechts als een fictie be schouwt en zich slechts richt op de eenige continuiteitde Staat. De Staat is dus in zichzelf doel, een opvatting die in strijd is met de katholieke, die leert dat de Staat slechts een natuurnoodzakelijke in stelling is, noodig om de rechten der menschen te handhaven. Ook het Koningschap wordt in 't fascisme verminkt. Volgens de N.S.B. is de Koningin slechts het teeken van macht, de absolute macht is echter in handen van den Minister-president. Politieke partijen en Stands-organi saties moeten in het fascistisch systeem verdwijnen. Terloops wees spr. erop dat de fraseologie der critiek van de zijde der N.S B. zich niet verheft boven het peil dat wij van de commu nisten gewoon zijn. Vervolgens ging spr. na wat er van den deskundigen invloed terecht komt in de Staatsleer van ir. Mussert. Echter waarborgt 't fase. kiesstelsel niet de verkiezing van deskundigen omdat de bevoegdheid en invloed van het volk niet verder gaan dan een advies en de Min -president toch de absolute macht houdt. De invloed is dus slechts een caricatuur. Spr. wees op het gevaar dat het nat.-soc. voor het katholieke geloof vormt. Feder schreef openlijk Onze grootste vijanden zijn Frankrijk en het kruis van Christus! Wij zijn niet blind voor hetgeen in het volk leeft, zoo ging spreker voort. Ook wij willen een nieuwe orde. Maar als onze leiding geen oplossing van de ci isis voorspiegelt, dan is het omdat deze te wijten is aan den internationalen econo- mischen toestand. Spr. wijdde voorts uit over de corporatieve gedachte en het verschil in deze tusschen de katholieke en de fascistische opvatting. Hij wees erop dat de vorm waarin de R.K. Staatspartij de corp. gedachte ziet is aangepast aan de 20ste eeuwsche toestanden. Spr. beëindigde zijn rede met de opmerking dat wij onze dad» n moeten stellen uit diepere gods dienstige beginselen. (Applaus.) Voor den Middenstand Het bestuur deed vervolgens het voorstel om van partijleiding en kamerfractie der R.K. Staatspartij, in verband met de maatregelen voor den Middenstand, een schrijven van den volgenden inhoud te sturen »De R. K. Kiesvereeniging te Waalwijk, in vergadering bijeen op 20 Dec. 1933, wenscht onder Uwe aandacht te brengen de stijgende moeilijkheden die door de crisis in den Middenstand zijn on'slaan en verzoekt U zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, zooals in het jongste manifest der R K. Staatspartij zijn in uitzicht gesteld«. «Tevens verzoekt zij Uwe aan dacht voor den in de R.K. be volking van Nederland levenden wensch, voor spoedige maatregelen ter bevordering van een alge meene publiekrechtelijke bedrijfs organisatie i.e. de vorming van een corporatieve maatschappij®. Dit voorstel werd met applaus begroet. Een g eest d rif lig woord. Bij de rondvraag bracht de heer Cor Witlox hulde aan het bestuur

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9