rVYTnn De Omzetbelasting. Ons Weekpraatje. No. 3. Zaterdag 6 Jan. '34. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. December moge al een gezellige maand zijn door de schoone, huise lijk gevierde feestdagen, tóch vinden we ook Januaii een heerlijke maand. Een van hoop op mooier leven. De dagen worden langer. Al zien we dat nog niet zoo direct, we weten het toch. We gaan de lente tegemoet en zien de wekking in de natuur van jong leven. Eu huiselijk is Januari ook. Als in geen andere maand des jaars worden wij, mannen, betrokken in de huiselijke aangelegenheden. Januari immers is de maand van de groole jaarlijksche uitverkoopen. Veel van wat onder onze winterjassen en -mantels verscholen bleef, raakt versleten en straks, als de mooie lentedagen zullen komen, dan zullen we wat anders en wat nieuws moeten hebben. Die wetenschap geeft zorgen aan de huisvrouw. Ze ziet vooruit, weet, wat er straks noodig zal zijn in het gezin, en ze weet ook, hoe voordeehg ze dat nu koopen kan. Mannen zijn wel eens wat sceptisch gestemd ten aanzien van de uitver koopen in Januari, maar we ge- looven, dat ze ongelijk hebben. Straks met het nieuwe seizoen, zal een winkelier, die wenscht »bij» te blijven, weer voorraad moeten op doen van al wat nieuw-modEch is. Hij zal voor die artikelen derhalve ruimte moeten maken, hij zal ook het risico niet willen dragen, dat hij met zijn goederen van een vooraf ga md seizoen blijft zitten en bovenal: hij zal voor cash moeten zorgen om straks zijn aankoopen te kunnen doen. En daarom wordt er in Januari veel opgeruimd aan inkoopsprijzen en zelfs ver daarneneden. In dezen crisistijd kunnen vele huismoeders zoo iets hebben. Zij vragen niet in de eerste plaats, of een artikel wel beslist van laatste smaak of mode is, maar of het degelijk is en goed koop, opdat ze zich op een nette manier redden kan. Uitverkoop-annonces worden graag en gretig gelezen. Ze worden be sproken, prijzen worden vergeleken, want vooraf wordt berekend, wét kan worden gedaan. .En opdat de mogelijkheden zoo groot mogelijk zuilen zijn, worden die goede, lobbes achtige vaders ook in de conversatie betrokken en wordt een geconcen treerde, tactvol ingezette aanval ge daan op zijn portemonnaie voor een extra bijdrage. Vaders worden zelfs met zacht beleid mee gedreven naar buiten, de winkels langs, opdat ze zich met eigen oogen kunnen over tuigen, dat het toch heusch geen rommel is, dat Jansen in zijn adver tentie zoo vooideelig te koop aan bood. Natuurlijk gaat er van vader een zwak verzet uit, want hij houdt nu eenmaal niet van dat etalage-kijken, maar in Januari is zijn verzet toch wel zeer zwak, want die uitverkoop- etalages amuseeren en boeien hem. «Gestolenleest hij ergens en hij grinnikt, want hij weet, dat het niet waar is. Op een andere plaats leest hij de prijzing van artikelen en dan neemt hij aan, zonder dat het ge annonceerd staat, dat het toch wel gestolen moet wezen; anders kan hij zich zulke prijzen niet verklaren. Dalansuilverkoopen zijn alijd een succes, zoowel voor winkelier als kooper, maar men moet demenschen naar zijn zaak welen te halen. Ad verteeren mag eigenlijk nooit op schriele wijze gebeuren, maar zeker niet voor een uilverkoop. Wie uit verkoop wil houden, moet beginnen met in de adverlenlierubriek van de krant uit te pakken. De uitverkoop moet in de gezinnen al besproken zijn als een wonder oes tijds, vóór de schreden naar den winkel worden gericht. Het heet, dat de regeering het uilverkoopwezen aan wettelijke regelen wil gaan binden. Och, er zijn inderdaad zaken, die soms jaren achtereen z.g. uitverkoop houden er wordt gezwendeld en daartegen zijn maatregelen gewenscht. De regeering regele eenter niet te veel. Trouwens, het staat wel vast, dat de balansu.tverkoopen vrij zullen blij ven en dat is maar goed ook, want het zijn de meest—reëele zaken, welke dón worden gedaan. Het publiek weet het kaf wel te scheiden van het uitverkoopkoren. Nooit koopt het goedkooper en voordee- liger dan in Januari en de winkelier versterkt er zijn zakelijke positie mee ondanks het feit, dat hij zijn waren soms beneden inkoopsprijs omzet Maar: adverteeren beste menschen. Het is dan meer noodig dan ooit. GEMEENTERAAD. KAATSHEUVEL. (Vervolg). Hfdst. 4. Volksgezondheid. Slachtloonen. De heer Nijkamp zegt, dat de commis sie geen reden heeft gevonden verlaging van slachtloonen voor te stellen, zooais vroeger verzocht is. De boeren slachten nogai veel, waaruit spr. meent te mogen concludeeren, dat deze slachtingen zich zelf bedruipen kunnen. llfdst. 5. Volkshuisvesting. Geen opmerkingen. Hfdst. 6. Openbare Werken. De Voorzitter doet hierbij mededeeling van de regeling die B. en W. willen trel- fen voor de aanstelling als gemeente-ar beider van den stoker van Vvanrooy van de gasfabriek. B. en \V. wiilen hem voor- loopig op wachtgeld stellen, zoodat hij niet in salaris achteruitgaat. Later kan hij dan in gemeente-dienst genomen wor den. Werd hij nu reeds voor vast aange steld, dan zou dit misschien een overijiue stap kunnen zijn. De kwestie wordt naar de lichtcom- missie verwezen. Zonder schrifteüjke toestemming is eeni p'e overname uit deze rubriek verbod' n. EEN ONGELUK Het sneeuwde hard toen Michiel van Leers het station van het kleine stadje uitkwam en vlug doorliep naar de plaats, waar de autobus stond, die hem naar het dorpje zou brengen, waar zijn Grootvader woonde. Michiel ging een paar dagen lo- geeren bij zijn Grootvader, die no taris was. Het was marktdag ge weest in het stadje en de bus zat vol met vrouwen en kinderen, die terug ging naar het dorp. Michiel kende allenwant hij logeerde iedere zomervacantie een paar weken bij Grootvader. Hij stapte er in en vele handen werden naar hem uitgestoken. Teun, de chauffeur, zei »Ik heb al even op U gewacht, jongeheer Chiel. Uw Grootvader had me gezegd, dat U komen zou. Er is een dik pak sneeuw gevallen maar we zullen er wel komen, hoop ik.» Er werd plaats gemaakt voor den jongen; de chauffeur plaatste zich achter het stuur en het groote voer tuig zette zich in beweging. Binnenin babbelde men gezellig. »Als we er maar vlug zijn, zei de oude vrouw Verhoef.» Want mijn kleinzoon is ziek en moet het drankje hebben, dat ik vanmiddag in de stad gehaald heb». «Moeder zal wel op me wachten», zei Trientje, het achtjarige dochtertje van den veldwachter. »Ik ben alleen naar den tandarts geweest. Moeder kon niet met me meegaan». »En mijn kleine jongen wacht op me. Die moet eten hebben, anders gaat hij huilen», zei een jonge vrouw. Maar de bus ging niet hard. Plot seling stond ze zelfs heelemaal sti" en de chauffeur ging er uit en moest in een waren sneeuwstorm en bi ijzige kou den motor nakijken. Het duurde lang en toen de bus eindelijk weer reed was het niet voor lang Want plotseling voelde de chauffeur ztch niet prettig. Hij zette zijn rem men aan, kon nog net zijn lichten aansteken en viel toen flauw. Met een sprong was Michiel bij hem en Hfdst. 7. Eigendommen niet voor den Openbaren Dienst bestemd. Besloten wordt den heer v. Dam op zfjn verzoek, dat door B. en W. en de Commissie billijk wordt gevonden, 100 huurverlaging te geven. Hfdst. 8. Onderwijs. Subsidie Handelsavondschool. B. en W. Stellen voor een subsidie van 100 te geven aan den dezen winter op- gerichten Handelsavondcursus, waaraan h.i. groote belangen verbonden zijn. De leerlingen van dezen cursus betalen 20. Voorts doen B. en W. het voorstel het subsidie voor de R.K. Handelsschool te Waalwijk en voor het Lyceum te Tilburg, te verlagen van 100.tot 75.per leerling. Door de vermeerdering van net aantal leerlingen zal het totale subsidie toch gelijk blijven. Opnieuw stellen B. en W. voor de vak cursussen te subsidieeren, echter met de vraag aan de betreffende besturen of op dit onderwijs niet bezuinigd kan worden. De heer Roestenberg zegt, dat de cur sussen te Kaatsheuvel en Loon op Zand overleg zullen moeten plegen, daar de Regeering geen twee cursussen in één gemeente zal subsideeren. De heer Snoeren vreest, dat er geen en-* kele rijkssubsidie zal komen. Besloten wordt met de besturen over leg te plegen. Met de beide andere voorstellen gaat de Raad accoord. Kunstsubsidies. Voorgesteld wordt de subsidies aan harmoniën e.d. met 25% te verminderen, waardoor deze komen te staan op: Harmonie Euphonia 112.50 Haimonie Apollo 112.50 Sophia's Vereeniging 112.50 Harmonie Concordia 112.50 Harmonie St. Jan, Berkdijk 75. Liedertafel Bel Canto 75. Liedertafel Echo der Duinen 75. R.K. Bibliotheek. Kaatsheuvel 37.50 Idem, Loon op Zand 18.75 Idem, Berkdijk 11.25 Jeugdvereeniging E.K. 75. De Directeur van het E.K.-werk heeft echter een verzoek ingediend om het sub sidie aan deze vereeniging te verhoogen van 100.— tot 350.—/ De heer Snoeren merkt op, dat men ook in Loon een dergelijke vereeniging wil gaan oprichten, die dus ook wel om subsidie zal komen. De heer Roestenberg meent, dat de omstandigheden niet van dien aard zijn, rtat op het verzoek kan worden ingegaan Het verzoek wordt aangehouden. De vorige voorstellen worden aange nomen. De heer Snoeren vraagt nog voorzie ning der kiosk-kwestie in Loon. Hfdst. 9. Ondersteuning van Behoeftigen en \Verkloozen. Hieromtrent zeggen B. en W. in hun toelichting: Met het oog op de zeer ongunstige tijds omstandigheden welke van het Burger lijk Armbestuur belangrijke offers vra gen, wordt voorgesteld het subsidie als nog met 1000.te verhoogen en te brengen op 16000.zooals ook over het vorige jaar verleend is. Om tot de te verwachten werkelijke uitgaaf voor werkverschaffing en steun verleening te komen, is het noodzakelijk dat deze post op 60.000.wordt gevo teerd. Bij 'l voortduren van de huidige tijds omstandigheden valt het te denken dat dit bedrag ook zal moeten worden uitge keerd. Geen opmerkingen. Hfdst. 10. Landbouw. Evenals voor wat de andere subsidies betreft, stellen B. en W. voor om de ver goeding, welke aan de gemeente Waal wijk als toelage voor de bezoldiging van den vee-arts moet worden betaald, op ƒ75.in plaats van 100.te bepalen Ook voor het subsidie te verleenen ten behoeve van de houders van springstie ren, is de gewone korting van 25% toe te passen, zoodat de post van 160. met 40.te verlagen is. Geen opmerkingen. Hfdst. 11. Handel en"Nijverheid. Geen opmerkingen. Hfdst. 12. Belastingen. Dc Voorzitter zegt, dat B. en W., tege lijk met de verrekening van de winsten en verliezen, welke door den verkoop van hel Gemeentelijk Electriciteilsbedrijf aan de PNEM worden verkregen, dek king van het groot nadeelig saldo niet nders kunnen vinden dan door: a. de opcenten op de Fondsbelasting te verhoogen tot 100; b. de opcenten op de Personeele Be lasting met 15 te verhoogen en derhalve te laten loopen van 105 tot 185 Opc. Met de volgende voorstellen van B. en W.: a. om de maximum pensioenbijdragen n.l 8.5%, te verhalen op de pensioens grondslagen der verschillende ambtena ren. b. een korting van 5% toe te passen op de salarissen van het personeel der gemeente; c. om van het kapitaal dat van de PNEM voor de overgave van het gem. cleclriciteitsbedrijf zal worden verkna gen, een bedrag van 5000.te reser veeren, ten voordeele van het jaar 1934; is deze belastingverhooging nog niet vol doende om tot een sluitend budget te komen. Een bedrag van 8200.blijft ongedekt en daarvoor zal aan den minis ter voorziening worden gevraagd. De voorstellen worden aangenomen. Van de kasteleins is een verzoek inge komen om vermindering der Personeele Belasting. De Voorzitter zegt, dat, gezien den fi- nancieelen toestand der gemeente, niet öp clit verzoek kan worden ingegaan. Wel stellen B. en W. zich voor de las ten der caféhouders te verminderen door per 1 Sept. de biljartbelasting te vermin deren. Het verzoek wordt afgewezen. Hfdst. 13. Bedrijven. De heer Nijkamp merkt, naar aanlei ding van publicaties in de bladen op, dat de overgave van het electriciteitsnet aan de PNEM, de gemeente dit jaar een voordeel levert van 5379. De Voorzitter zegt, dat de Omzetbelas ting ook op het gasbedrijf zal drukken. Het is de bedoeling dezen druk niet af te wikkelen op de verbruikers. Om ecni- ge compensatie voor het daardoor te lij den verlies te hebben, ligt het in de be doeling de cokespryzen met 5 cent te verhoogen. besloten wordt over dezen maatregel Get oordeel der lichtcommissic te hooren. De begrooHng met de verschillende voorstellen van B. en W. wordt hierna zonder stemming goedgekeurd, uitgezon dera de salarisverlaging, die in een spe ciale vergadering zal worden behandelJ. De vergadering wordt hierna, reeds na middernacht, gesloten. met één oogopslag had hij gezien wat er aan haperde Teun was door de kou bevangen. Hij legde zijn hoofd wat hooger op; maakte zijn kraag los en zijn jas, bevochtigde zijn voorhoofd en zijn handen met sneeuw. Dank zi zijn goede zorgen kwam Teun weer gauw bij, maar hij voelde zich niet in staat om weer plaats te nemen achter het stuur. Dat was een ge jammer in de volle bus. «Mijn kleinzoon sterft, als hij zijn drankje niet krijgt», huilde het oude vrouwtje. »\Vat zal moeder wel denken» snikte Trientje. De vader van Michiel, ingenieur in Amsterdam, had een auto en soms op stille wegen, mocht de jongen wel eens chauffeeren, Als hij nu ook eens de bus zou chauffeeren Het zware voertuig zou wel niet zoo gemakkelijk gaan, als de auto van zijn vader. Zonder iets te zrggen ging hij op de plaats van de chauffeur zitten en onderzocht even, waar de remmen, enz. zaten Wie niet waagt, wie niet wint »Ik zal chauffeeren». «Kunt U het stotterde de chauf feur. »Ik geloof het wel». Het wiel was koud, Chiels handen verstijfden; maar eindelijk stond de bus op de plaats van bestemming Er stond een heele rij menschen te wachten de bus was ver over tijd; de veldwachter was er om zijn dochtertje af te halen. »Ik heb zonder rijbewijs gereden» zei Chiel lachend, toen men de ge schiedenis verteld had. »Krijg ik nu een bekeuring?» «Neen, jongeheer Chiel. Ik ben veel te blij mijn Trientje weer terug te hebben». Daar kwam de notaris aan. Oo i IV In ons vorig artikel hebben we met een enkel woord iets gezegd over de verkrijgbaarstelling van belastingze gels. Wij meenden daarover niet zoo uit voerig te behoeven uit te wijden, om dat men toch, zooals we schreven, dc meest voorkomende zegels ten post kantore bekomen kan. Men wijst ons echter van alleszins tot oordeelen bevoegde zijde op de wenschelijkheid om belanghebbenden iets meer uitvoerig hierover in te lich ten, waaraan we gaarne voldoen. Verkrijgbaarstelling zegels. De belastingzegels zijn ten postkan tore alleen verkrijgbaar tot en met 10.waarde per zegel. Voor wat het postkantoor te Waalwijk betreft kun nen wij hieraan nog toevoegen dat momenteel tijdens de Nieuwjaarsdrukte slechts vanaf voorm. 8 tot nam. 4 uur deze zegels aan het postkantoor ver krijgbaar zijn. Later zal dit aantal uren uitgebreid worden. Aan de postagentschappen te vju. Baardwijk en v.m. Besoijen kan men eveneens zegels tot en met 10 waarde per zegel bestellen, doch pas later in ontvangst nemen, aangezien daar geen voorraad wordt gehouden. De kantoor houder kan deze dan aan het kantoor te Waal wijk aanvragen. Verder zijn belastingzegels van alle waarden, dus vanaf 1 cent tot 250. waarde per zegel, verkrijgbaar bij de ontvangkantoren der accijnsen (o.a. aan het katoor Waalwijk, Mr. v. Cooth- straat 70). Behalve het tegen contante betaling, zoonoodig per stuk, bekomen van ze gels ten ontvangkantore, bestaat er nog gelegenheid zegels te betrekken onder ongeveer 3 maanden crediet. Hiervoor wordt echter zekerheidsstelling ge- ëischt ten genoege van den Ontvanger en de totaal-waarde der benoodigde zegels moet een zeker bedrag te boven gaan. Zij die hiervan gebruik zouden willen makep doen goed zich voor na dere inlichtingen tot den ontvanger te wenden. Gebruik belasting-zegels. Men vraagt ons of men op één fac tuur meerdere zegels mag plakken tot een gezamenlijke waarde van de ver schuldigde omzetbelasting of dat men slechts één zegel, precies ter waarde van de belasting mag gebruiken. Wij kunnen daarop antwoorden dat men, evenals bij frankeering met post zegels, meerdere zegels mag plakken als men maar aan het totaal verschul digde bedrag komt. Dit is natuurlijk van groot belang, waar anders de voor raad zegels, die men voortdurend tot zijn beschikking moet hebben, zeer uit gebreid zou, moeten zijn. Geen port-vrijdom. Waar vele belanghebbenden een ver keerde meening hierover blijken te hebben, meenen wij er de aandacht op te moeten vestigen dat poststukken be treffende deze belasting, zooals aan vragen om belastingvrije inslag en op zending van duplicaat-bestelorders aan den Inspecteur der accijnzen, niet vrij van port zijn. Deze stukken moeten dus als gewone brieven gefrankeerd worden. Opzending duplicaat-bestelorders. Allerwege wórdt de opmerking ge maakt dat het omslachtig en vanwege de porto ook kostbaar is Om telkens, direct na ontvangst van grond- of hulpstoffen het betreffende duplicaat- bestelorder-formulier aan den inspec teur der accijnzen op te zenden. Men hem had men alles verteld. »Goed gedaan, jongen», en hij kuste zijn kleinzoon hartelijk. »Ik ben trotsch op je.» E. W. Oplossingen. 1 1 Aardrijkskunde; daar, rijk, kas, dijk, kijken, drank, kruk. 2 Feuilleton lint, lof, ton, tel, tuil, lift. 3 L Os Nee Daar Enorm Nadruk 4 Berlijn, Boekarest, Brussel, Con- stantinopel, Kopenhagen, Madrid, Oslo, Parijs, Rome, Weenen. 5 Emma, Mina, Marie. Raadsels. 3 7 7 8 dikwijls 5 7 7 8 tegenovergestelde van mis 6 7 8 tam 5 16 een gedicht is op... 8 7 6 waar we ons haar meekammen 3 4 5 niet dichtbij 2 6 7 7 8 één deel der 5 zintuigen Mijn geheel 123456778 is iets waarvan we dezen winter ge noten hebben. 2 x medeklinker .x afkorting v. moeder ..x soort visch ...x trede ....x een lach en een x wereldbol, aardbol x klaar om wegtezetten xyxxxxxx dat we met het nieuwe jaar noodig hebben. Op de kruisjeslijnen homt het zelfde woord te staan. 3 Verborgen riviernamen a. «Schel de meid eens b. «Ma, asperges lust ik graag!» c. «Rij niet te vlug». d. »Rij op het ijs elkaar niet on derste boven.» 4 Welke vijf vogels zijn dit? E, fa, ger, koen. kal, ooi, pa, rei, trijs vaar, zant. ZULKE KINDEREN l «Frits, dat is nu al de derde maal, dat ik je op het schrift van je buur man zie kijken». »Ja, Mijnheer, hij schrijft ook zoo onduidelijk o »Hier zijn twee eieren, als ik er twee bij leg, hoeveel krijg ik er dan »U kunt toch geen eieren leggen I» o Hans is dom, Hans zegt .«ge- schrijft» iïiplaats van geschreven. Daarom moet Hans nu 100 maal schrijven «Ik heb geschreven Hij zit ijverig te werken na vieren. Meester gaat naar huis en zegt hem zijn werk op tafel te leggen, als hij kiaar is. Als meester den volgenden ochtend op school komt, vindt hij Hansjes werk op tafel met het brietje er bij»Meesler, ik heb 100 maal geschrijft: ik heb geschreven!» k

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5