Brui uil de Drunensche haai fiieiivs Dil Knlslimil Drunen, 4 Louwmoand. Munheer, Nog us vin harte, meen beste wen schen veur jou, oew fermilie en oew personeel, die de kraant in mekarc zetten. Ik maag lijen dè negentien vier en dartig veur ielkendeen un goei en rijk gezegend joar zal zijn. Noodig is dè; veur alles en veur al leman. Zeker, sommige dingen ston nog duster in 't nijjoar, mèr van dun aan- .iere kaant heurde en leesde toch wir, dè tur werkelijk hier en doar veuruit- gang te bespeuren is. Zoo laas ik goesteren oavund in de kraant, dè tur in Engelaand op dun oogenblik un half millioen minder werkeloozen zijn. dan veur un joar terug. Un goei teeken, zuk zoo zeggen. Es doar veuruitgang te bespeuren is in de zoaken en bedrijven, dan zal het in aander laanden ook gauw zijn eigen loaten vulen. Loaten we hopen. Munheer, ik lees doar net in oewen traant iets van wegvurbètering rond om dun Bosch. Zooveer ik weet, zijn de wegen goed, mèr ik geleuf dè tur mee die wegvurbètering bedoeld wordt de hindernissen, es ik ze zoo noemen maag, zoo veul meugelijk uit de weeg te ruimen, die ge op dun weg noar dun Bosch tegen komt. De groote kneup is doar dun over weg hij dun Bosch. Een half uur of langer blijven de hoorns soms dicht liggen en dan kan- de mèr geduldig wochten tot ze open goan. Of 't régent, sneuwt of vriest, niks mee te moaken. Trein nummer zoo- veul van doar en doar moet om zoo loat hinnenloopen en doar is 't mee uit. Waachten kande, waachten. Mèr nou zal doar dan eindelijk un ind oan komen. In verloop van inkel- de joaren dan altij. Hek 't goed begrepen, dan wordt er unnen tunnel onder de spoorlijnen deur geleed. Op die zelfde menier, zoo es ze in Antwerpen unnen tunnel on der de Schelde deurgegroaven hebben. Un groot werk, dè bonken geld zal kosten, heur ik zoo zeggen. Best meu gelijk, mèr 't idee om zooiets in werk verschaffing oan te leggen is toch prachtig, want nou krijmme dan toch iets, dè hard noodig is en woar 't al joaren over gegoan hee en de meensen hebben ur wir werk mee. „Wè zinde gij, Drieka?" „Dè 't ur nog nie deur is mee dieë en de sorteerruimte geheel werden vernield Onder de puinhoopen werden Meer dan 150 mijnwerkers opgesloten. De mijnschacht is 250 meter diep De ontploffing was zoo geweldig, dat in een omtrek van 200 meter alle ruiten werden ingedrukt. Uit de dikke rook wolken schoten onmiddellijk steek- vlammen te voorschijn, die zich weldra tot een vuurgloed ontwikkelden, die de geheele streek op de been bracht. De brand is overgeslagen op de schachten Nelson VII en VIII zoodat er drie mijnen in brand stonden. De twee uitgangen van dit mijncomplex zijn door het puin van de bedrijfs inrichtingen boven den grond geheel afgesloten. Het stadje Ossek schijnt als door een aardbeving geteisterd. Enorme steekvlammen hulden het geheele mijnbedrijf in een oogenblik in dichte rookwolken. Daar de hoofdschachten zijn ver nield en ook alle telefoonleidingen naar omlaag zijn afgeknapt, moeten hulpschachten worden gebouwd om tot de mijnwerkers door te dringen Vier mijnwerkers zijn er in geslaagd door onderaardsche mijngangen in de belendende Nelson VII te vluchten Vandaar klommen zij langs ladders 320 meter omhoog. Zij waren echter zoo uitgeput dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht en niet in staat waren een woord over hun wedervaren te vertellen Langs den weg, waarlangs deze mijn. werkers naar boven zijn geklommen, trachtte een reddingsbrigade in de mijn af te dalen. Over de oorzaak van het ongeluk bestonden nog slechts vermoedens. Het is mogelijk dat het dynamiet- magazijn, dat zich niet ver van de schacht onder den grond bevond, is ontploft. Tegen 9 uur 's avonds gelukte het, versche lucht in de mijn te leiden De gas- en dampontwikkeling was toen vrijwel tot staan gekomen. Daarop begonnen de reddingsploegen in de mijn af te dalen. De reddingsactie zal echter zeer langzaam in haar werk gaan, daar men langs ladders af moet dalen en er onder den grond waar schijnlijk plaatsen zijn waar de door tocht door instortingen belemmerd tunnel!" Joa, dè weet ik ook wel. Doar moet nog van vurschillende kaanten de goedkeuring veur komen. Mèr doar nie over gepiekerd. Over al zallcn ze wel 't groote nut van zon nen tunnel inzien en dan ook gère dur toestemming geven om dè plan zoo gauw meugenlijk uit te vuren. Over un joar of twee, drie, dan gomme onder de spoorlijn deur noar dun Bosch en dan zingen we nog us „Wie zal dat betalen". Ik liep mee nijjoar deur de stroal in Drunen mee onze Giel. Ik zeg tegen um „Wè zèn dè doar toch veur rol len?" „Die, die zèn veur 't licht, voader". „Veur 't licht? Wel jongen, ge hed toch licht. Krijdde nou wir aander licht? Goeikoper of zooiets?" „Necë voader. Die poolen, die zied de doar, war. Goed, doar krijmme nou de stroom vandoan veur 't licht. Zoo es dè n,ou is numen ze dè bovengronds net". „Joa, joa, dè begrijp ik al, mèr wè vor 't nou uan?" „Ondergronds, voader. Die rollen .■rijn koabels, die komen in de grond. Och, dè witte toch nog wel hoe dè go*i. Joaren gelejo, toen me in Drunen lek- tries kregen wieren die dingen toch ook geleed". „O joa, mèr wè gebeurd ur Jan mee die poalen en zoo, Giel?" „Die worren aafgebroken, veur zoo- veer ze nog nie aafgebroken of kepot gerejen zèn, deur dun een of aandeden auto. En dan koom het licht vort on der de grond in huis binnen". „Joa, goed, mèr woarom moet dè nou ineens. Dè kost toch unnen bonk geld veur de geminte en gullie hegged toch al zoolang gedoan mee licht van die poalen". ,,'t Is woar, voader, geld kost 't un nen hoop. Mèr es dè nou ammel in orde is, dan zèn ze ur veur joaren aaf. Onderhoud is tur bekaant gin oan, zeker nie de irste twintig joar, zook heur". „Ik begrijp oew. Mèr doar uit volgt dan ook zeker, dè deur vurloop van joaren de kosten van licht vurstoken rok minder worren. Zoo'k van oew vrouw nog al us heur, Giel, is dè elke moand of elke twee moand nog un oarig bedrag, dè tur betoald moet worren". „En dè zal nog erger worren, voa der, es me wotterleiding krijgen. Dè goi ook mee de moand. Mèr joa, ge kant oew eigen troosten en zeggen „licht en wotter hoef ik nie te vatten, veur ik wil". Makkelijk, want un aan der hoefde daarover niks te verwijten. Dè tic poalen de stroat uit gon is un heel mooi ding. Ze ontsieren heel de stroat en veur 't vurkeer van onzen wordt. De hoop op redding van de onge veer 140 vermiste mijnwerkers in Noord Bohemen is thans definitief opgegeven. Het reddingswerk wordt zeer bemoeilijkt. Slechts 16 arbeiders zijn gered. Auto in het water gereden. Te Culemborg is een ernstig auto- met doodelijken afloop gebeurd. Een auto van de transportonderneming van den heer v. d Heyden, die een dienst van Helmond naar Amsterdam onderhoudt, was hedenmorgen, na bij de fa Genissen te Culemborg goede ren te hebben ingeladen, om halfacht vandaar vertrokken, met bestemming naar Amsterdam. Daar de pontdienst sedert gistermiddag weer normaal werkt, stonden er reeds twee auto's op de pont toen genoemde auto kwam aanrijden. Toen deze reeds met het voorste gedeelte op de pont stond, brak plotseling de zware gierketting, waardoor de pont wegzonk en de auto in de Lek reed. Onder het personeel van de pont, dat zijn tegenwoordigheid van geest verloor, ontstond groote consternatie, toen de menschen zagen, dat de chauffeur de cabine uitsprong en ir» de Lek viel Hij trachtte zich zwem mende te redden, doch werd door de deining in de diepte getrokken, met het noodlottig gevolg dat hij jammer lijk verdrook. Na een halfuur dreggen kon het lijk worden opgehaald. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Waspik, 3 Januari 1934. DE NIEUWJAARS-VERRASSING. Drie en dertig is voorbij nu En wij wenschen weer elkaar Vrienden, clientèle, bekenden, Allen Zalig Nieuwejaar. Kleine peuters, die ons wenschen, Hopen daarbij dan vooral Dat Opa, Opoe, Oom of Tante Wat in hun spaarpot geven zal. Maarook vele grooten hebben ('t Staat misschien wel minder mooi!) Bij de wisseling der jaren Graag van iedereen een fooi. tijd, dè nou net nie mee un slekke- genkske goi, is 't ook un vurbetering. Nogal us unnen keer heurde dè tur nier of doar unnen auto tegen zonne poal hee gezeten. Gevolg: poal afgebroken, lichtsto- ring en dus un poar uurkes gin stroom. Febrieken en werkplotsen woar ze motors op lektries hebben lig gen, moeten geduldig waachten tot de wond wir gezalfd is, dè wul zeggen, tot dè tur unnen poal is bijgezet en- zoovorts. Van zukke gezellige dingen zemme dan vort aaf en Drunen krijgt dan wir zun auw kleed oan. Voader, dè witte gij nog beter es ikke. Aon wirskaanten van den weg stonnen vruger zwoar boom. Moi was dè in ons durp, war". „Och, Giel, ik zie die boom ammel nog stoan oan de Zuien kaant van de weg. Piaachtig, jongen". „Un trottwoar zamme wel nooit krijgen in Drunen, zoowel, voader". „Nou Giel, we hebben pas un n\j rioleering gekregen en doar zemme al glad mee uit dun braand. En un trot twoar, och, dè is nie noodig. Es ze dè wullen, dan kannen ze Drunen toch mooi opknappen". „Hoe zoo, voader?" „Gij kint doar boven dun Bosch de plots Balkom. Goed, dè is net zon durp es Drunen. Een stroat mee inkelde zij stronten. Kijk nou us, doar hebben ze oen „tuintjescommissie". Die bauwt unnen wedstrijd of lie ver gezeed. die looft prijzen uit veur de best vurzurgde tuintjes. De leslc joaren zèk ur nie meer gewist, mèr vroeger moes ik ur nog al us unnen keer noar toe mee de mutsen van Drie- kas, dè witte nog wel, is nie. „O joa, voader. Gij bedoelt dus, nou die poalen weg goan moeten de meen sen in Drunen, die langs de weg wo nen, nog us ekstra dur best goan doen om 't oanzien van Drunen nog beter en mooier te moaken". „Krèk, jongen, 't valt zoo op war. Mooi vurzurgde hufkes veur de deur cn dan doar tusschen in ziedde wir us un hofke mee bezen- en kriekelbossen. Zeker, dan brengt 't laand nog wè op. Doar hebben ze gelijk in. Loat ze 't us probeeren en us un mooi blommen- hufke oanleggen. Ge zalt zien, op dun duur krijgen ze ur zelf plezier in". Zoo proaten onze Giel en ikke over de dingen in Drunen. We bekijken de zoak van baai de kaanten mee zun veur en tegen. Munheer, ik zal het hier mèr bij loa ten, want es dun dooi zoo deur goal, dan moet ik oan munnen hof begin nen. De gioelen van oons tweekes. Hou doe. TIENUS. «Kleine geschenken», zegt het spreekwoord, «Onderhouden vriendschap», dus Belasting op den omzet dacht men, Vindt elke Nederlander knus. 't Is toch zeker «zalig» lezer, Is het niet zeer fijn bedacht, Dat dit cadeautje der Regeering Juist op Nieuwjaarsdag ons wacht? Het getuigt van veel galantheid (Den Haag is dat zoo gewend I) En ook de quantiteit beschaamt ons (Wij geven meestal maar een cent). Wat zegt U, Lezer, weet U nog niet Waaruit de nieuwe wet bestaat? Dan zal ik trachten neer te schrijven Wat er zooal in 't wetboek staat. Laat ik vooraf U vertellen Iedereen, 't zij groot of klein, Kan U onfeilbaar uilleg geven, Als er soms moeilijkheden zijn. Journalisten, Ambtenaren, Fabrikanten, iedereen Heeft van elke der artik'len Dezelfde uitleg, naar ik meen. Welk artikel wel belast wordt? Er volgen hier een vijftigtal, 't Is slechts een greep uit de collectie Welk ik zoo maar kiezen zal. Voor 't ontbijtservies betaalt U Tien procent, wanneer 't bestaat Uit achttien deelen, en de prijs dan Boven negen «riksjes» gaat. Verder op Uw kop en schotel, Beelden, vazen, bloemenzuil, Schoorsteengarniluur of drijfschaa Of een opgezette uil. Dan nog op Uw beenbeschermers, Brandkast, kluisdeur, safe-loket, Dassen, shawls, en op Uw sokken En op Uw zakdoek en pochet. Ook nog op den ventilator En op wat electrisch gaat, En op Uw gramafoon en naalden, Niks haast dat men vrij nog laat. Gobelindoek en behangsel, Haarden, handschoen, pijl en boog, Hangmat, voetzak of horloge, Niets ontgaat het «fiscus-oog». Voor speelgoed, duurder dan vijf gulden, Zijden kleeding, zelfs Uw pet, Koelkasten en lijfsieraden En 't garnituur voor Uw toilet. Luidsprekers en parapluen De laatste van vijf piek of meer) Voor parketvloer, roeiriem, zadel 7el je tien procentjes neer. Ook Uw smoking en Uw schoenen, in Uw rouge is zoo belast, in Uw lippenstift en potlood in Uw pen en brillekast. Of er heelemaal niets vrij is? Vraagt U, en ik antwoord«Ja, Vrij is 't, als ik voor mijn meisje Om wat versche bloemen ga.» Alle soorten, zelfs de duurste Zijn noodzakelijk onderhoud, Alsook De Echo en het drukwerk in het geraffineerde zout. iieren in schaal zijn vrij weer, Spiegeleieren echter niet, Wel margarine, klompen, meststof in mitrailleurs, waarmee men schiet. ,ezer, zou ik maar niet staken? Want ik loop de grootste kans Dat U 't toch niet zult onthouden, Anders zijt ge heel wat mans. Hoe de wetgever dat alles Bij elkander griste, zie Dat gaat mijn verstand te boven, Eerlijk hoor, 'k snap 't nie. Had hij helpers van het marktveld Waar men elk artikel vindt? Ik (en meerderen met mij soms?) Staar me hierop bijna blind. 'k Was begonnen met het Nieuwjaar 'k Wil er ook mee eind'gen gaan, En ik wensch mijn waarde lezers 'n Vreugdevol, gezond bestaan. Verder wensch ik dat eenieder Veel belasting dokken moet, Wantbij maximale omzet Gaat het iedereen weer goed. RIJMELAAR. Waspik, 5 Jan. 1934. Waarde Adept, beste vriend, 'k Wil U graag een antwoord geven Waaraan heb ik het verdiend Zóó iets van U te beleven? 'k Had zoo graag iets leuks gehoord Wars van afkeur en van grieven, Want geloof me op mijn woord Zulks past niet in «Nieuwjaars brieven». Vond U 't Kerst-idee niet goed Met zijn dekenswarme Wijzen Wees gerust, ik durf vol moed Zoo mijn waren aan te prijzen. Met het Paaschfeest leggen wij Is 't niet om uit te brullen, Alles vol met koek en ei Heerlijk om er van te smullen. D'een zet Sinterklaas te paard Grappig voor het raam te turen, D'ander zelfs een schouw met haard Waar Pieterman bij staat te gluren. Zóó krijgt ook het Kerstfeest beurt Met zijn krib'kens en zijn stallen, Menig winkelierke geurt Daar dan mee, met welgevallen. Hoor dus Adept, luister goed Gaat toch nimmer critiseeren, Wat een winkelier ooit doet Want dat zal U nimmer eeren. Schrijf slechts over politiek En daar moogt ge duwen geven, Dat is onschuldigen muziek Niemand heeft daarvan te leven. KNAGELIJNTJH. Mijnheer de Redacteur! Ik ben het volkomen eens met hetgeen »Bertrand« in 't vorig nummer zegt. Als het opzetten der melk met 2 cent de entrée is van de nieuwe Melkslijtersvereeniging dan is dit geen gunstig debuut. Is er nu toch wel motief om de prijzen der melk te gaan verhoogen, nu het veevoeder toch zoo goedkoop is en de boeren op alle wijzen ge steund worden. Waar voor de meeste burgers het mes tegenwoordig van geen enkele kant snijdt, behoeft het bij de boeren-melkverkoopers toch niet van twee kanten te snijden. Ze moeten zich maar eens spiegelen aan hun collega's die aan de fabrieken moeten leveren. ROBERT. Mijnheer de Redacteur. Met verwondering las ik het inge zonden stuk in Uw geacht blad. Iemand die een dergelijk scherp artikel plaatst zonder zelfs zijn naam te noemen, is eigenlijk geen antwoord waard. Niettegenstaande dat zal ik de verhooging van den melkprijs, door U zoo vriendelijk «paarden middel» genaamd, verklaren. Ie. Er is hier bijna geen enkele boer welke zonder bijverdienste een bestaan kan vinden. 2e. Bijna alle pachten zijn van 20 tot 50 pCt. verlaagd geworden. (Is dit soms omdat de boeren zooveel verdienen 3e. De nood bij de boeren is van dien aard, dat U bij iederen land eigenaar en notaris zult vernemen dat er bijna geen enkele boer in staat is zijn pacht op tijd te betalen. (Zegt hieromtrent de aanschrijving van de Bisschoppen betreffende een groote tegemoetkomingin de pachten van landerijen in kerkelijk bezit ook niets Toelichting 10 beste koeien brengen gemiddeld per dag 100 L. melk op. Aan een prijs van f0.08 per L. (wanneer ten minste alles verkocht wordt) is dit een opbrengst van f8.per dag of per week van f56. Deze 10 koeien kosten per dag gemiddeld aan hooi, meel, bieten en stroo f6.70. Wanneer we nu weten dat de boer voor 10 koeien een groot deel van den dag, welke echter reeds om 5 uur btgint, aan het werk is, dan verdient hij dus z.g. fl.30 per dag d i. f9.10 per week (waarbij dan de Zondag is inbegrepen). Wanneer dus dit »inkomen» (wat het voor veel boeren heteekent) nu verhoogd wordt met 2 ct. per L., dan «verdient» hij f23.30 per week, waarvan hij met vrouw en event, kinderen moet leven. Voor die 10 koeien moet hij echter aan land, pachten, huishuur of rente op zijn allerminst per jaar f1000 opbrengen, wat per week f20.— heteekent. Zoodat er bij den verhoogden melkprijs f3.30 per week overschiet. Wanneer dus nu dit z.g. »paarden- middel» aangegrepen wordt door diezelfde boeren, die in de mobili satietijd toen er wel verdiend werd het grootste deel van hun pioducten wegschonken, dan is dit alleen om te trachten zonder verderen steun door het leven te komen, en is dit nu toch zeker wel voor ieder wel denkend mensch voldoende gemoti veerd. Tot iedere nog uitvoeriger toelich ting ben ik steeds gaarne bereid, indien tenminste de vrager niet naamloos is. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte, Arn. v. d. BROEK. Salarissen Gemeente Personeel. Bij de behandeling der Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1934 werd het voorstel i. z. korting op de salarissen van het Gemeenteperso- neel aan B. en W. gerenvoyeerd om het met de Comm. tot onder zoek der begrooting nader te be kijken, speciaal nog in verband met het nader voorstel dat in die ver gadering werd gedaan, om de kor tingen op resp. 3, 5 en 6 pet. te stellen. Naar wij vernemen wordt dienaangaande thans voorgesteld; a. een korting van 3 pet. toe te passen op de salarissen van f 1200 en daarbeneden. b. 5 pet. op de salarissen boven de f 1200,loopende tot en met f 2000.—. c. 6 pet. op de salarissen welke daarboven liggen. In becijfering komt dit voorstel, voor wat het resultaat der bezuini ging betreft, overeen, met het voor stel dat in eerste instantie werd gedaan nl. om op alle salarissen 5 pet. te korten. Buiten deze regeling vallen de salarissen der Gemeente-geneeshee- ren op wier bezoldiging 5 pel. in mindering zal worden gebracht. De korting op hun salaris loopt over de huurwaarde van hun wo ningen, voor zoover zij vrije woning genieten. Verder werd het billijk geacht de korting op alle salarissen te leggen doch alvorens deze toe te passen, het salaris van den heer van den Wildenberg met f 150.en van den heer Kamp met f 200.(diploma toelage inbegrepen) te verhoogen. Tevens wordt voorgesteld het jaar lijks aan de K.J.V. te verleenen subsidie van f 100.— te verhoogen met f 25.— en te brengen op f 125. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Dinsdagavond hield de afdeeling Kaatsheuvel van den R.K. Fdbrieks- arheidersbond een algemeene leden vergadering. Na opening met den Chr. Groet en de Nieuwjaarswensch in het bijzonder tot den Geestelijken Adviseur en den heer Roestenberg memoreerde de Voorzitter feiten over het afgeloopen jaar de veree- niging betreffende. Hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat Gods Zegen dit jaar zal m >gen rusten op de huisgezinnen onzer leden en op het werk van den Bond. t

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7