Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. hflflR ERFDEEL. .mop» mmn FEUILLETON -WMLWUft NUMMER 4. WOENSDAG 10 JANUARI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE i Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. 1 WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ AN TOON TIELEIN Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg°J. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Advertentiën moeten Woensdag en Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO, Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD KAATSHEUVEL. Nieuwjuar&ivoord ran den uoorziller. De salarisrege ling weer ter sprake. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Loonop—Zand ten raad- huize in openbare vergadering bij een. Voorzitter Wethouder L. v. d. Horst, loco -burgemeester. Secretaris de heer M A. v, d. Wee. Aanwezig alle leden. Nieuwjaarswoord. De Voorzitter wenscht, na ope ning der vergadering, de leden een zalig'en gelukkig Nieuwjaar. Spr. acht het hier niet de plaats om een beschouwing te gaan houden over den algemeene wereldtoestand, waar over trouwens toch reeds zooveel gezegd en geschreven is dat er geen nieuwe punten over naar voren ge bracht kunnen worden. Spr. wil zich lot deze gemeente bepalen en moet dan constateeren dat het in de industrie, zoowel als in den landbouw veel en veel beter h#d kunnen zijn. De oorzaak zoekt spr. in het feit dat het algemeene prijsniveau veel te laag is. De doo- dende concurrentie drukt enorm de prijzen en daarmede de winstmarge. Andere oorzaken zijn volgens spr. de late en slechte betaling en de werkloosheid, die ook voor deze plaats een geesel is. Moeten wij nu pessimistisch de toekomst bezien vraagt spr. En zijn antwoord is: Neen, dat zou onze energie en werkkracht wegnemen. In vergelijking metandere van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van JosEPn Hocking. Nadruk verboden. Nooit van mijn leven! riep Mary uit. Ik durf het niet in een safe te laten. Maar dat is even veilig als de Bank van Engeland! Ik zou geen minuut rust hebben, als het niet veilig opgeborgen was. Bewaar het dan bij de Bank. Dat is toch wel vertrouwd? Dat misschien wel, was 't antwoord. Ga dan gauw naar bed en wel te rusten. Drie dagen later waren Nancy en Ma ry Judson op weg naar Cornwall. Nancy was bang geweest dat Mary de lange reis niet zou kunnen verdragen, maar ze zag tot haar blijdschap, dat ze er absoluut geen hinder van scheen te hebben. - Ik voel me of ik een nieuw leven begin, zei ze; het is werkelijk heerlijk, ik geloof, dat ik nog meer blij ben dan jij. Maar Nancy was ook gelukkig, liet was twee jaar geleden dat ze naar Leeds was gekomen en de gedachte dat ze het oude huis zou zien, was haast te heerlijk. Ze sprak weinig, maar er ging des te meer in haar om. En toch ging ze terug naar Trevanion Court als een vreemde; bet was haar eigendom niet meer. Ze wist wel, dat de jonge Jack Beel haar met open armen zou ontvangen, dat, als ze het zou vragen, alles opnieuw haar eigen dom kon worden; maar ze was niet in staat die vraag uit te spreken. Aan één kant vond ze het evén pijnlijk als plei- plaatsen kunnen wij nog tevreden zijn. De werkloosheid is groot, maar in vergelijking met andere plaatsen is zij slechts gering. Als voorbeeld noemt spr. een gemeente ten grootte van Loon op—Zand, die leeft van de textiel—industrie, en die in 1933 meer dan 3 ton aan werkloozen- zorg moest uitgeven. Spr. ziet nog altijd goede gezichts punten, vooral in de steunmaatre gelen die van regeeringszijde geno men worden. Over het algemeen kunnen wij tevreden zijn, zegt spr., en als men onderling zou kunnen besluiten om door machtige organi satie het prijsniveau te verhoogen, dan geloof ik dat 1934 voor de in dustrie betere vooruitzichten zal openen. Spr. hoopt dat Gods zegen op de gemeente en de gemeentenaren zal rusten, Loop der bevolking. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling van <£en lcop der be volking gedurende' 1933. Het jaar werd begonnen met 10410 inwoners, welk getal vermeerderde door ge- i boorten met 299 en door vestiging met 375. Vermindering had plaats door overlijden met 114 en door vertrek met 429, zoodat op het einde vaii het jaar een aanwas is te boeken van 131. Het aantal inwoners be droeg op 31 Dec. 1933 10541. De Geme ntebegrooting. De Voorzitter stelt daarna aan de orde het eenige punt der agenda verdere behandeling der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1934. Omtrent de punten die ter nadere bespreking waren aangehouden, schreven B. en W. aan den raad het volgende Bij de behandeling der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1934 werd het voorstel inzake de korting zierig om Trevanion Court terug te zien. Ze had geen bericht uit Cornwall ont vangen den laatsten tijd. De jonge Jack had haar drie keer geschreven, dat zijn gevoelens voor haar onveranderd geble ven waren. Ze had de brieven vriendelijk beantwoord, meer niet. Ook John Trefry had geschreven, maar. zijn brieven waren zooals hijzelf, kortaf tn een beetje teruggetrokken. Verder had ze niets gehoord. Ze voelde niets voor de meisjes die ze daar had gekend: de meesten waren getrouwd. Dit alles stem de haar mistroostig. Ze had een gevoel of de goede dagen van vroeger nooit meer zouden komen. En tegelijkertijd voelde ze zich opgewonden en gelukkig. Leeds, met zijn stampende machines, met zijn bc- rookte huizen en mistige lucht, had ze achter zich gelaten en ze kwam terug in het land van schoonheid en zon. Zijn we al in Cornwall? vroeg Mar> toen de trein Plymouth passeerde. Nog niet, antwoordde het meisje. Eerst komt Saltash Bridge. De trein stopte by Devonport en be- reikte eindelijk Saltash Bridge, en het "kleine stadje aan de overzijde. We zijn in Cornwall 1 riep Nancy uit. Het is erg mooi, antwoordde Mary. Mooi!, riep het meisje uit. Het is thuis. Nu voel ik pas weer, dat ik leef. Ja, het is mooi, bevestigde Marv. Het is heel anders dan Yorkshire, maar ik houd toch meer van Leeds. Wat is hier alios groen,!, voegde ze eraan toe. Na een langen rit door een van de mooiste deelen van Engeland, bereikte de trein het kleine stationnetje. Ze had getelegrafeerd naar den eigenaar van een kleine cottage, die alles voor haar in orde zou brengen. De zon gine onder; Mary gaf blijken van vermoeienis. Zijn we er nog ver vandaan, kind? vroeg ze. Ik ben doodmoe. Nog een kwartiertje, stelde Nancv gerust. Daar staat de auto al te wacti- De wagen reed door de bekende dre ven. Nancy hoorde in de verte al het rui- schen van de zee. De heggen waren be dekt met bloemen, de vogls tjilpten in de boomen, de lammetjes sprongen roud op de salarissen van het gemeente- personeel aan ons gerenvoyeerd om het met de Commissie van Onderzoek der begrooting nader te bekijken, speciaal nog in verband met het nader voorstel dat in die vergadering werd gedaan om de kortingen op resp. 3, 5 en 6 pCt. te stellen. Wij hebben ons dienaangaande beraden en kunnen u als vrucht van onze besprekingen met de Begrootingscommissie 't navolgende voorstel doen a. om een korting van 3 pCt. toe te passen op de salarissen van f 1200 en daarbeneden; b. 5 pCt. op de salarissen boven de f 120(1, loopende tot en met f2000 c. 6 pCt. op de salarissen welke daarboven liggen. In becijfering komt dit voorstel, voor wat het resultaat der bezu ni- ging betreft, overeen met 't voorstel dat wij in eerste instantie hebben gedaan, om op alle salarissen 5 pCt. te korten. MAAISCMAPpy VAM VERZEKERING OR Ifn-Gïf in de wei. Eindelijk was te terug in haar land! Aan den anderen kant der heuvels lag Trevanion Court. Ze vergat bijna Ma ry's bestaan, ze vergat alles behalve de gedachte, dat ze „thuis" was en haar hart bonsde. Eh.... eh.... maar dat is werke- liik orachtig, stamelde Mary Judson ein delijk. De auto stopte voor een klein granieten landhuisje; in de verte waren de ruwe rotskust en de wijde zee zichtbaar. Zelfs voor ..Nancy, die dit honderden - keeren gezien had, scheen het een openbaring. Is het niet prachtig? Blackpool is er niets bij, gaf Marv toe, en Scarlbourough gewoonweg 'n gat. Maar toch ben ik doodmoe; ik zou 't liefst naar bed willen na een kop thee. Je bent toch niet meer zoo vermoeid als in den trein, hé? r Neen, die autorit heeft me opge- frischt. Maar het is toch een lange dag geweest. Morden blijf je dn heelen dag in je bed, zei Nancy. En wat ga jij doen? Nancy gaf geen antwoord, maar Mary Judson begreep heel goed, wat ze van plan was. HOOFDSTUK XV1U. Be jonge Jack Beel. Ik ben erg blij u terug te zien, miss Nancy. Toen ik uw telegram ontving, was ik zoo blij alsof ik een cadeau ge kregen had. Ik hoop, dat u een goede reis gehad hebt en uw vriendin ook, voegde ze erbij, zich naar Mary wendend U bent niet heelemaal gezond op het oogenblik, nietwaar, miss? Mrs. Uren had Nancy heel critisch be keken. Ze had zich afgevraagd wat Squire Trevanion's dochter, want zoo noemde 't volk haar nog altijd, in die lange afwe zigheid had uitgevoerd, en ze keek op merkzaam naar Nancy's kleeren. Ook Mary moest zich aan een onderzoek on derwerpen, want ze had niet, naar hel oordeel van de vrouw, het voorkomen van een echte lady. Builen deze regeling vallen de salarissen der gemeentegeneesheeren, op wier bezoldiging 5 pCt. in min dering zal worden gebracht. Deze uitzonderlijke regeling kwam der Commissie gewettigd voor, waar voor de gemeentegeneesheeren hun functie slechts als een nevenbetrek king en niet een bestaansfunctie geldt. De korting op hun salaris loopt ook over de huurwaarde van hun woningen, voor zoover zij vrije woning genieten. De Commissie achtte het verder billijk de korting op alle salarissen te leggen, doch meende in meerder heid het voorstel te moeten doen om het salaris van de heeren v. d. Wildenberg en Kamp vooraf te brengen op f2800 en f 100J (met inbegrip van diplomatoelage). Met deze verhooging kon de min derheid zich niet vereenigen. Wij stellen u verder voor het subsidie voorde K.J.V.,waaromtrent zooals u weet in de vorige vergade ring een verzoek om verhooging was ingekomen, te bepalen op f125. De heer Nijkamp geeft als rappor teur der Commissie een toelichiing op deze punten, die overeenstemt met hetgeen B. en W. in hun toe lichting geschreven hebben. Aangaande de verlaging der sala rissen der gemeentegeneesheeren zegt spr. dat deze kwestie een vrij lange discussie heeft uitgelokt in dé Commissie. De dokloren krijgen hun salaris gedeeltelijk in den vorm van een vrije woning. De bedoeling is nu de korting ook toe te passen op de geschatte huurwaarde dezer perceelen, teneinde een uniforme korting te krijgen. De heer Roestenberg meent dat de voorgestelde regeling een onbillijk heid inhoudt tegenover l)r. Cappetti, die geen vrije woning heeft. Spr. is daarom tegen het voorstel. De Voorzitter deelt het bezwaar Want bij het eenvoudige volk van Cornwall bestaat nog altijd het respect voor de „oude families". En al was Squire Trevanion een eenvoudige farmer ge weest en zonder een cent gestorven, zoo dat het oude huis verkocht moest wor den om zijn schulden te betalen, hij was en bleef een Trevanion, terwijl Jack Beel, die het huis gekocht had, zonder eenige onderscheiding werd behandeld en al tijd Jack Beel gebleven was. Geld of geen geld, een Trevanion was een Trevanion en een Jack Beel, al bezat hij millioenen, bleef Jack Beel. I Mary Judson begreep niet, waarom de vrouw Nancy met zooveel onderscheiding behandelde. In Leeds was er maar één begrip: geld maken. Hier gold een an dere maatstaf. Daarom kwam het, dat Mary zich een beetje verongelijkt voelde. Is Mrs. Uren geen schat?, vroeg Nancy, zoodra ze alleen waren. Als je de Koningin van Engeland was, zou ze je niet met meer onderschei- ding behandelen, zei Mary. Wat bedoel je? Wel, ze maakt mij te veel buigingen en complimenten. Daar houd ik niet van. Ze is een schat, hield Nancy vol. Ze diende bij ons, toen ik nog een baby was en daarom houdt ze zooveel van mé. Je zou denken, dat je van ander vleesch en bloed gemaakt was, als je haar hoorde praten. Maar ik ben blij, dat ie je gelukkig voelt en het zal me hier best bevallen, dat voel ik nu al. Direct na het eenvoudige eten ging Mary naar bed, maar Nancv voelde, dat ze geen oog zou kunnen dichtdoen in weerwil van de lange reis. Ze wenschte haar vriendin goeden nacht en ging de deur uit. De wereld scheen hier anders dan in Leeds en toen ze de heerlijke zee lucht inademde, geleken de twee jaren in Yorkshire haar een booze droom. Ze werd wakker na twee afschuwelijke ja ren. wakker in haar eigen landstreek. En toch wist ze, dat het oude leven nooii zou terugkomen. Ze herinnerde zich de voorwaarden van den koop en hoe de oude Jack Beel haar er om had uitge lachen. Tien duizend pondl van den heer Roestenberg niet. De voorgestelde regeling der korting dokterssalarissen wordt aangenomen. Met de voorgestelde algemeene kortingsbepalingen gaat de raad accoord. Salarisverhooging. De Voorzitter brengt dan ter sprake de salarisverhoogingen voor de ambtenaren v. d. Wildenberg en Kamp. De heer Snoeren kan zich met het voorstel vereenigen, doch hij gelooft dat het aanbeveling vei dient in de toekomst een andere salaris regeling vast te stellen. De heer Roestenberg zegt wel dat we de be staande regeling niet moeten omver stooten, maar volgens spr. is dat feitelijk al gebeurd. Alleen de eerste ambtenaar heeft thans nog het sa laris dat voor hem in de regeling bepaald is. Spr. acht de werkzaam heden op de secretarie van dien aard dat er best 2 eerste ambtena ren zouden mogen zijn. Spr. merkt voorts op dat de regeling slechts van ambtenaren spreekt, zoodat Kamp feitelijk nog niet als ambtenaar is te beschouwen. De Voorzitter zegt dat het in dezen tijd voor de ambtenaren moeilijk is zich een betere positie te ver werven. Er is op de secretarie zoo veel werk dat de ambtenaren zich voor de volle 100 pCt. moeten geven. De heer Grootzwagers mei kt op dat indertijd de salarisregeling reeds voor v. d. Wildenberg gewijzigd is. Nu moet dat opnieuw gebeuren. Spr. is niet rechtstreeks tegen ver- hooging van het salaris van v. d. Wildenberg, maar wel tegen de wijze waarop dit gedaan wordt. Moet dezeambtenaar werkelijk verhooging hebben, dan moet men hem eerste ambtenaar maken. Aangaande de verhooging van het salaris van Kamp Onmogelijk? Als ze met Ben Briggs wil de trouwen, zou het niet onmogelijk <ijn. Ze had hem nog geen week geleden ge zien, en aan de uitdrukking van zyn oogen bemerkt, dat hij de hoop niet had opgegeven. Wat was het hier prachtig! De maan scheen helder aan den wolkeloozen he mel. Ze hoorde de golven breken tegen de mooiste kust van de wereld. Hona.-r- den keeren had ze hier een bad genomen, het strand was zoo hard, dat men er teu- nis kon spelen. Ze hoorde de vogels in de boomen van de oprijlaan, de bladeren ritselden. Mooier land bestond er niet op aarde. Ze snikte als een kind, terwijl de tro nen langs haar wangen drupten. Maar 't waren geen tranen van verdriet; ze had zich nog nooit zoo gelukkig gevoeld uls dezen avond Uren later lag ze nog in bed te droo- men en te denken. Eigenlijk speet het haar dat Mary Judson meegekomen was. Hoe lief en hartelijk die ook was, begre pen deed ze Nancy niet. Eindelijk viel ze in slaap, maar ze droomden den heelen nacht van haar kinderjaren. Ze zag haar vader terug, zooals ze hem vroeger ge zien had. Ze zag hem glimlachend en toch ernstig kijkend, toen hij haar, op haar 19en verjaardag, een nieuw rij paard had gegeven. Wat had haar vader toch veel van haar gehouden. Dan, in haar droom, zag ze hem op zijn doods bed liggen en ze hoorde hem smeeken om het oude tehuis terug te koopen voor de Trevanions. Toen ze eindelijk ontwaakte, wist ze niet direct waar ze was. De zon scheen de kamer binnen, buiten floten de vogels. En zoodra het" tot haar doordrong waar ze was, sprong ze uit bed. Eenige minu ten later liep ze het pad af, naar de zee. Ze lachte van geluk, toen ze de golven voor zich zag en toen ze, van een vooruit stekende rots, in zee sprong en onder dook. Ze had in geen twee jaar een zee bad genomen en ze lachte opnieuw van geluk, toen ze weer in haar geliefkoosd element was. Ik heb razenden honger, Mrs. Uren, riep ze, toen ze terug kwam naar het landhuisje, is het ontbijt al klaar? Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Coarant, J f. 4J

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1